léčení bercového vředu

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    17. 12. 2021

    Dobrý den, léčení bercového vředu masti yelong gelu dle kožní lékařky -asi dva roky, bez výsledku, mokvá a postupně se prohlubuje. Zkouším co mi poradí v lékarně, nyní je to gel hydrosorb a na to siťku atrauman. Mokvá to méně,skoro vůbec, ale už po dni je obvaz přilepený k siťce - je dobrý mastný tyl. Jak by měla vypadat rána která se hojí správně,měl by být nějaký povlak ,strup .. Poraďte mi prosím. Předem děkuji za odpověď

    Dobrý den,

    ránu je třeba udržovat vlhkou.Pokud se horní krytí k ráně přilepí, je třeba častější převaz nebo do rány aplikovat větší množství gelu. Rána by měla být stále otevřená, ale čistá bez povlaků. Strup by tam být neměl. Postupně by se rána měla zmenšovat až do vyhojení.
    Velmi důležitým režimovým opatřením při léčbě vředů je chůze. Rozhýbat krevní oběh, aby se tkáně končetin dobře prokrvovaly. Hojení bércových vředů bývá komplikované a často velmi zdlouhavé a problém se vrací. To bývá právě důsledkem nedobře fungujícího krevního oběhu.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    • Zdravotní prostředky
    14. 08. 2020

    Spolehlivá léčba bércových vředů

    Dobrý den, můžete mi poradit jaké krytí použít na ránu na noze na ceně nezáleží hlavně účinost. Pani doktorka mi předepisuje samé steriluxy ale to nemá žádný účinek.Děkuji

    Dobrý den.

    Sterilux není z principu špatný, ale musíte pochopit, že je to jedna z částí složeného krytí. Pod něj musí přijít desinfekce nebo antibiotikum. Jako desinfekce je vhodná mast Betadine, případně lze koupit rovnou medikované krytí Inadine či Bactigrass. Lze též jako desinfekci použít stříbro. Ve spreji mužete jako první vrstvu aplikovat např. Alfasilver nebo použít rovnou medikované krytí Atrauman Ag+. Jehož obdobou je vliwaktiv, který jste prohlížela. 

    Takovou trochu přírodní variantou je Mesitran s obsahem léčebného medu. Je to vlhké hojení s antimikrobiální složkou - takže zase vyšší forma péče. podobné je krytí s mořskou řasou Sorbalgon.

    Jak vidno je toho mnoho a ještě víc. Některé jsou hrazené, jiné nikoliv. Hradí je však pojištovny jen od specialistů (žilní, chirurgie). A většinou se schválením revizního lékaře.

    Velmi důležitou součásti je také vyplachování rány při převazu např. roztokem cyteal.

    Velmi důležité je u žilních onemocnění nohu stáhnout od prstů až nad ránu žilním obinadlem ( např. lenkideal) nebo punčochami. lékař by měl také řešit příčinu problému, tedy špatné prokrvení místa.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Žíly a cévy
    19. 10. 2020

    Wobenzym a bércový vřed

    Dobrý den chci se zeptat zda by mi pomohl wobenzym na bércový vřed. Děkuji za radu a odpověď

    Dobrý den,

    ano Wobenzym může pomoci. Užívá se 3 x denně 5 tablet na lačno před jídlem a tablety nekousat a nedrtit. Dále stav pozitivně ovlivní nošení kompresních punčoch. S jejich výběrem Vám poradí ve zdravotnických potřebách.

    WOBENZYM enterosolventní tableta 300

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Kůže
    • Zdravotní prostředky
    10. 04. 2024

    Bercovy vřed léčba

    Dobrý den chtěl bych se zeptat jak léčit bércový vřed. Nějakou mast nebo co na to zabírá? Předem děkuji za odpověď

    Dobrý den, 

    je možná terapie enzymy - komplex aktivních enzymů a rutin pro urychlení hojení rány, kůže. Užívá se 3x denně 5 tablet do vymizení klinických příznaků. Doporučuje se ½ hodiny před jídlem zapít nerozkousané tablety větším množstvím tekutiny (nejméně ¼ litru). 

    V lokální léčbě se v praxi aplikují vlhké obklady, pasty a masti. Ve formě obkladů se aplikují různé dezinfekční přípravky (3% borová voda, hypermanganový roztok, superoxidovaný oplachový roztok). Z mastí se využívá zejména mast s jodovaným povidonem. V praxi se taky používají náplasti s obsahem koloidního stříbra. Vyznačují se rychlejším a lepším hojením ran. Vytváří lepší ochranu proti bakteriím a snižují riziko vzniku infekce. Další možností je pěnová náplast s obsahem iontového stříbra. Pěnové krytí má rychlý antimikrobiální účinek. 

    Kompresivní léčba patří ke standardní léčbě bércových vředů. Využívají se při ní kompresivní (stahovací) elastické punčochy nebo obvaz.  

     

    S pozdravem, 
    Mgr. Ivana Stašová
    Lékárník BENU

     

    šipka Ivana Stašová

    Na dotaz odpověděla Ivana Stašová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    04. 10. 2024

    Co na ránu na noze?

    Dobrý den, prosím Vás o informaci, jestli produkt Aquacel Ag+ extra 5x5 cm by byl vhodný pro péči o dlouhodobě otlačený palec s otevřenou ránou nohy s narušenou pokožkou u 82 letého seniora. Děkuji Vám.

    Dobrý den, 

    řešíte problém otlaku i s lékařem? Lékař může na takové rány napsat přípravky na jejich léčbu na poukaz, kde to bývá alespoň částečně nebo plně hrazeno pojišťovnou. Jinak je hojení rány poměrně nákladnou a dlouhodobou péčí. Aquacel Ag+ aplikovat lze, používá se díky stříbru hlavně na zanícené rány, tato rána však vypadá čistě bez nějaké vedlejší infekce. Doporučuji Vám tedy spíše následující variantu: ránu vyčistit pomocí Actimaris roztoku, dále aplikovat Actimaris hojivý gel, ránu následně překrýt mastným tylem a fixovat obinadlem. Krytí měnit 1x denně, popř. 1x za dva dny. 

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy