Vaginální mykózy a infekce – prevence a léčba

VAGINÁLNÍ MYKÓZY A INFEKCE – PREVENCE A LÉČBA

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Nepříjemné pocity svědění, podráždění, suchosti nebo naopak výtok. To vše můžeme označit jako vaginální dyskomfort. U žen jde bohužel o častý symptom a také o varovný příznak. Právě projevy dyskomfortu mohou předcházet vaginálním infekcím. Které jsou ty nejčastější, kdy se dají řešit samoléčbou a s čím naopak už musíte za lékařem? A jak těmto intimním problémům účinně předcházet?

  • Články o zdraví
  • Intimita

10 minut čtení


Příčiny vaginálních infekcí Příčiny vaginálních infekcí

Kdo může za vaginální infekce? Nejčastějšími původci vaginitid jsou bakterie a plísně (kvasinky). Zatímco gynekologa nejčastěji vyhledají pacientky s bakteriální vaginózou, kvasinkovou infekci se někdy snaží zpacifikovat samoléčbou. Situace je ale trošku složitější. Na pozadí různých infekcí totiž může stát nerovnováha v přirozeném prostředí a mikroflóře intimních partií.

Přirozené vaginální prostředí a co ho narušuje

Intimní oblast u žen a prostředí uvnitř pochvy je osídleno bakteriemi. Důležité místo zde mají bakterie patřící mezi laktobacily, protože produkují kyselinu mléčnou. Díky tomu je zde kyselé pH okolo hodnoty 4–4,5. Tato přirozená rovnováha je ale velmi křehká. Pokud ubyde těchto “hodných” bakterií a nahradí je jiné mikroorganismy, hodnota pH vzroste. V takovém prostředí se lépe daří také různým původcům infekcí. Proto je důležité o rovnováhu intimní oblasti dobře pečovat. Co negativně ovlivňuje přirozené pH intimních partií?

  • Nedostatečná či nešetrná intimní hygiena

Přípravky pro intimní hygienu mají podporovat přirozenou rovnováhu a kyselé pH intimních partií. Klasická mýdla nebo silně parfémované přípravky jsou na intimní hygienu nevhodné. Každá žena by proto mít přípravek přímo určený na intimní hygienu. Vyzkoušejte Walzym Intim Enzymové mýdlo, které je určeno k šetrné hygieně ženských intimních partií. Hodit se mohou také intimní ubrousky, které jsou například skvělým pomocníkem k udržení intimního zdraví žen na dovolené nebo výletech do přírody.

Širokou nabídku intimních emulzí, pěn a dalších variant přípravků naleznete pod značkou Femfresh. Jde o globálního lídra na trhu ženské intimní hygieny.

  • Menstruace

Zatímco některým negativním vlivům se žena vyhnout může, jindy to prostě nejde. Podívejme se třeba na menstruaci, přestože jde o přirozený děj, během menstruace může pH v pochvě vzrůst a zvýšit riziko vaginálních infekcí. Pokud ale žena dodržuje zásady intimní hygieny, používá správně menstruační pomůcky a šetrné kosmetické přípravky, je velice nepravděpodobné, že by ji trápily nějaké potíže. Ženy, které ví, že jsou na vznik vaginitid náchylnější, preventivně po menstruaci používají vaginální výplach.

  • Těhotenství a hormonální nerovnováha

Nejen hormonální změny během menstruačního cyklu se podepisují na riziku vaginálního dyskomfortu. Kolísání hormonů je jedním z důvodů, proč jsou častější vaginální mykózy v těhotenství. Zvýšené riziko pro vznik opakujících se vaginálních infekcí může patřit také mezi nežádoucí účinky hormonální antikoncepce.

  • Oslabená imunita nebo léky, které ji ovlivňují (např. kortikoidy)

Při snížené obranyschopnosti mohou vznikat infekce snadněji, protože se jim tělo nedokáže dost efektivně bránit.

  • Antibiotika a vliv na vaginální prostředí

Stejně jako může užívání antibiotik ovlivňovat střevní mikroflóru, může u žen změnit i mikroflóru poševní. Jako prevenci lze v tomto případě použít vaginální probiotikum nebo přípravky pro udržení kyselého pH.

  • Zapaření v důsledku nošení nevhodného spodního prádla

Neprodyšné, syntetické materiály nebo příliš těsné spodní prádlo mohou přispět ke vzniku optimálního prostředí pro růst nežádoucích mikroorganismů.

  • Stres

Stresová reakce ovlivňuje celé tělo, oslabená je také imunita. Neblahý dopad může tedy mít i na oblast intimního zdraví.

  • Nezdravý jídelníček s nadbytkem jednoduchých cukrů

Mezi režimová opatření při opakovaných potížích patří i dodržování diety, ve které je především vhodné omezit příjem sladkostí a jednoduchých cukrů.

  • Cukrovka

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění, při kterém může docházet ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. Následkem toho je “únik” glukózy do moči, ta se pak stane potravou pro kvasinky nebo bakterie, což je důvodem častějších infekcí a vaginálních mykóz při cukrovce.

Vaginální dyskomfort a jeho léčba Vaginální dyskomfort a jeho léčba

Vaginální dyskomfort ještě nutně nemusí znamenat onemocnění. Přesto jde o nepříjemný symptom, který je vhodné podchytit včas. Jaké má příznaky?

  • pocity svědění nebo pálení
  • výtok

Hlavně u žen po menopauze může vaginální dyskomfort vyvolávat suchost vaginální sliznice, která v tomto období bývá v důsledku hormonálních změn častější. Jako následek kolísání hormonů se ale vaginální suchost objevuje i u žen těsně před menstruací, častější je také v období po porodu a u kojících maminek. Od symptomů vaginální suchosti pomohou třeba hydratační přípravky na bázi kyseliny hyaluronové.

Parazitární a virové vaginální infekce
Přestože nejčastěji se jako původci intimních problémů řeší bakterie a kvasinky, onemocnění mohou vyvolávat také další mikroorganismy. Jmenovat lze třeba prvoka Trichomonas vaginalis (bičenka poševní) nebo viry. Infekce herpetickým virem způsobuje výsev genitálního oparu provázeného bolavými puchýřky a vaginálním dyskomfortem, někdy se objeví také zvýšená teplota. V každém případě je genitální herpetická infekce důvodem pro návštěvu lékaře.

Vaginální mykózy Vaginální mykózy

Vaginální mykóza vzniká přemnožením kvasinek ve vaginálním prostředí. V naprosté většině případů – tedy asi 90 % – za ním stojí kvasinka Candida albicans. Kvasinkové infekce neboli kandidózy jsou velmi častým ženským problémem. Za život se s nimi setká až 75 % žen a skoro u poloviny z nich se dokonce objevují opakované vaginální potíže.

Typické příznaky vaginální mykózy:

  • svědění
  • mírný otok a zarudnutí sliznice
  • výtok, který má bílou tvarohovitou konzistenci
  • bolest

Léčba vaginální mykózy

Kvasinky potlačují antimykotika. Patří mezi ně léčivé látky jako:

Pro léčbu se používají krémy pro ošetření zevních pohlavních orgánů u žen i u mužů. Krém může mít také aplikátor na zavádění nebo žena může použít vaginální čípky. Během léčby je důležité dodržovat návod k použití v příbalovém letáku u konkrétního přípravku. Nedostatečně zaléčené kvasinkové infekce se totiž mohou vracet.

Kdy se vypravit k lékaři

Přestože mnohé léky na kvasinkovou infekci seženete i bez receptu, je lepší podstoupit lékařské vyšetření, které potvrdí původce potíží. Rozhodně se ihned vypravte za lékařem v těchto případech:

  • Příznaky kvasinkové infekce vás trápí poprvé.
  • Jste mladší 18 let.
  • Jste nebo můžete být těhotná.
  • Přes samoléčbu příznaky vaginální mykózy přetrvávají symptomy déle než 3 dny.
  • Mykózy se u vás často opakují.
  • Pozorujete další netypické příznaky například zvýšenou teplotu nebo horečku, zapáchající výtok či bolesti břicha.

Bakteriální vaginóza Bakteriální vaginóza

Paseku dokáže napáchat také nerovnováha mezi bakteriemi, které osídlují vaginální sliznici. Při přemnožení některých (gardenelly, mykoplasmata aj.) se totiž zvedne pH a ženu může trápit vaginální dyskomfort.

Příznaky bakteriální vaginózy se v mnohém neliší od projevů vaginální mykózy. Znovu by se daly jmenovat všechny příznaky vaginálního dyskomfortu včetně pocitů pálení a svědění, podráždění a otoku sliznice, bolestivost a výtok. Varovným signálem, že původcem potíží je bakteriální infekce, bývá vzhled výtoku. Objevit se totiž může výtok zbarvený do žluté či šedé barvy typicky provázený výrazným a nepříjemným zápachem.

K potlačené bakteriální vaginózy jsou obvykle potřebné léky s obsahem antibiotik. Antibiotika se vždy předepisují na recept. Příznaky proto nepodceňujte a vyhledejte pomoc u svého lékaře.

Srovnání vaginálních obtíží kvasinkového a bakteriálního původu.

  Vaginální mykóza  Bakteriální vaginóza 
Příčina onemocnění  zmnožení kvasinek  bakteriální nerovnováha 
Typy výtoku  bílý hrudkovitý výtok bez výrazného zápachu  šedý vodnatý výtok zapáchající po rybině nebo žlutý hnisavý výtok 
Léčba  antimykotika  antibiotika 
Prevence  správná intimní hygiena a udržení přirozeně  kyselého pH a zdravé mikroflóry  správná intimní hygiena a udržení přirozeně  kyselého pH a zdravé mikroflóry 


Podpůrně lze u obou typů infekcí využít antisepticky působící výplachy, krémy nebo čípky obsahující benzydamin nebo sloučeniny na bázi stříbra. Tyto přípravky necílí na konkrétní bakterii nebo kvasinku, ale působí proti širokému spektru mikrobů.

Smíšená infekce

Trápí vás vaginální obtíže, příznaky jsou však jakoby nečitelné? Některé ukazují na potíže s kvasinkou, ale objevuje se i zápach nebo jiné ukazatele bakteriální vaginózy? Možná se potýkáte se smíšenou infekcí. Může se stát, že při vaginální kandidóze společně s kvasinkou dělá potíže i nějaká bakterie. Stejně jako u bakteriální vaginózy i při těchto smíšených příznacích vyhledejte pomoc u svého gynekologa.

Vaginální infekce v těhotenství Vaginální infekce v těhotenství

Budoucí maminky se potýkají s vaginitidami častěji než ostatní ženy. Už dříve zmíněný důvod toho, proč to tak je, jsou hormonální změny, které mají dopad na pH a kvalitu hlenu v pochvě. Léčba intimních potíží v období těhotenství patří do rukou lékaře. V případě bakteriální vaginózy bude nutné použít antibiotika. Antibiotik v těhotenství se nemusíte bát, protože lékař vám předepíše takový přípravek, který je pro budoucí maminku i miminko bezpečný. Riziko by představovalo zanedbání léčby bakteriální vaginózy, které může zapříčinit předčasný porod.

Ani příznaky mykózy v těhotenství nepodceňujte a navštivte lékaře. Některé léky určené pro samoléčbu totiž nejsou pro těhotné vhodné. Stejně tak není u těhotných vhodné zavádění léků za použití aplikátorů.


INZERCE

Kosmetika pro šetrnou intimní hygienu

  • Kosmetické prostředky pro intimní hygienu mají respektovat přirozenou rovnováhu intimních partií. Využijte proto přípravky GYNELLA Intimate vyrobené v souladu s vaším tělem, které vám každodenně přinesou pocit dlouhotrvající hygienické čistoty a svěžesti.

Gynella-banner

Léky na zánět pochvy Intimita a intimní hygiena

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

GYNELLA Silver Caps 10 vaginálních tobolek

  • Zdravotnický prostředek
  • Intimita
  • Akce
  • Sleva 9 %

Skladem na e‑shopu

529 Kč 479 Kč

Gyno-Pevaryl Combipack 150mg 3 vaginální čípky + krém 15g

  • Volně prodejný lék
  • Intimita

Skladem na e‑shopu

219 Kč

Beliema Expert intim gel 200ml

  • Akce
  • Sleva 15 %

Skladem na e‑shopu

199 Kč 169 Kč

Gynocaps vaginální tobolky 14ks

  • Zdravotnický prostředek
  • Intimita

Skladem na e‑shopu

389 Kč

Lactacyd Caring Glide lubrikační gel 50ml

  • Zdravotnický prostředek
  • Intimita

Skladem na e‑shopu

239 Kč

Canestest test pro samodiagnostiku vagin.infekcí

  • Zdravotnický prostředek
  • Intimita

Skladem na e‑shopu

219 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    19. 11. 2019

    Intimni potize u partnera

    Dobry den, muj pritel trpi palenim a zacervenanim na penisu. Asi zrejme jde o mikozu.. potrebuju poradit jakym lékem nejlépe jeho obtiz vylecit.. specha to. Dekuji

    Dobrý den,

    mykózu partner vyléčí mastí Canesten. Doporučuji mazat postižená místa 2x denně alespoň po dobu 14 dní.

    CANESTEN 10MG/G krém 20G

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Intimita
    08. 04. 2020

    Co na gynekologické obtíže,

    Chtěla bych se zeptat, jestli je vhodné použít Canesten gyn při pálení v pochvě, bez předchozího vyšetření u gynekologa. Děkuji

    Dobrý den,

    pokud jste si jistá, že se jedná o kvasinkovou infekci, tedy mykozu, není nutné vždy navštívit lékaře kvůli léčbě. Vyšetření bych doporučila v případě, že se infekce opakuje, nezlepšuje se po absolvování jedné léčené kúry (zpravidla týden), jste těhotná nebo máte další komplikace. 
    Příznaky vaginální mykozy jsou svědění, otok, zarudnutí, pálení, hrudkovitý výtok nebo dokonce i bolest. Caneten gyn obsahuje antimykotikum klotrimazol, které se může používat zevně ve formě krému, nebo vnitřně ve formě tablet. 

    S pozdravem
    Mgr. Ľubica Sobčáková
    Lékárník BENU, K Pérovně

    šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Vlasy a Nehty
    30. 12. 2021

    Co použít na mykózu při kojení?

    Dobry den,
    chtela bych poradit, co muzu na mykozu prstu u nohou pri kojeni. Dekuji 

    Dobrý den,

    při kojení můžete bezpečně na kůži používat Fungicidin mast. Doporučuje se dávkovat jí 3x denně alespoň dva týdny v kuse. Pokud je mykózou zasažený nehet, pak například Excilor je možné použít na nehet i při kojení. Doba používání u léčby nehtu je potom několik měsíců, dokud nehet neodroste. Odkazy na přípravky naleznete níže.

    FUNGICIDIN LÉČIVA mast 10 g

    Excilor proti plísni nehtů 3.3ml

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Intimita
    02. 02. 2022

    Prevence vaginální mykozy

    Dobrý den, 
    Jaké tampony napustene olejem byste mi doporučili na plavani mimo menstruaci pro prevenci vaginální mykozy z veřejného koupaliště? 
    Jaké konkrétní probiotika pro zavedení , ne orální podání? 

    Předem dekuji 

    Dobrý den.

    Znám jediné DH SENTA. Aktuálně je nemají některé sklady dodavatele. Lze objednat přes lékárnu, nebo zákaznický servis.

    Nejdéle používané a tedy osvědčené jsou např. probiotika Gynocaps.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Intimita
    06. 05. 2022

    Co na zapáchající výtok?

    Dobrý den, několik dní mě hrozně obtěžuje zapáchající vaginální výtok. Má žlutou barvu? Jak se toho můžu co nejrychleji zbavit. Děkuji

    Dobrý den,

    žlutý výtok, který zapáchá, poukazuje na bakteriální infekci, ve srovnání s tím kvasinková infekce se projevuje spíše bílým hrudkovitým výtokem. Bakteriální infekce vyžaduje léčbu antibiotiky, navštivte proto svého gynekologa. Než se dostanete k lékaři, používejte přípravek Rosalgin. Jde o léčivý přípravek pro vaginální výplach, přípravek působí bakteriím i kvasinkám, které nejčastěji způsobují vaginální záněty. V případě, že dostanete od lékaře na léčbu zánětu antibiotika, lze přípravek Rosalgin dále užívat současně s antibiotickou léčbou.

    Po překonání infekce používejte dále vaginální probiotika např. Gynimun. Podpoří obnovu přirozené mikroflóry a tím zabrání tomu, aby se infekce vracela.

    ROSALGIN

    GYNIMUN

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.