koncentrace a paměť při učení

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz do lékárny
    • Nervová soustava
    • Vitamíny a minerály
    16. 07. 2025

    Dobry den,
    tímto bych Vas chtel poprosit o drahocenné rady a doporučení. Sháním nějaké doplňky, které mi pomohou se více soustředit a zlepší moji paměť. Čeká mě ke konci roku spousty zkoušek a budu se muset po hodně letech zase učit a s moji prací to potřebuji nějak usměrnit.
    Jestli by jste mi rovnou napsali i dobu užívání a dávkování.

    Mockrát děkuji a přeji hezký den

    Dobrý den,

    předpokládám, že se s ničím neléčíte ani neberete chronicky nějaké léky, které by mohly s jinými interagovat.

    Obecně mezi prvními léky, které byste mohl užít, jsou ty s obsahem piracetamu (všechny produkty v odkazu jsou registrovanými léčivy). Jedná se o tzv nootropikum, které svým působením zlepšuje koncentraci a podporuje paměť. Obvykle se denní dávka pohybuje do 5 g, věšinou 4,8g tzn 1600mg tableta 3x denně. Při chronickém užívání je vhodné dávku snížit na 2,4g, tzn 800mg tableta 3x denně nebo 1200mg 2x denně.

    Další variantou jsou produkty s obsahem ginkgo biloby. Ta zlepšuje prokrvení cév v mozku - dochází lépe k jeho okysličení, a tím i "podpoře učení". Užívání bývá nejčastěji po dobu tří měsíců s denní dávkou 120 mg (doporučuji užívat přes den, na noc byste mohl mít problémy se spánkem).

    Někomu může vyhovovat DMAE (dimethylaminoethanol), jehož efekt je obdobný např kofeinu - nabuzuje. Užívá se 2-3 měsíce 1 tableta (nebo dle pokynů výrobce), každopádně u některých citlivých jedinců se mohou projevit bolesti hlavy.

    Vzhledem ke vzniku stresu ze zkoušek je vhodné zvýšit příjem hořčíku v kombinaci s vitamínem B6. Dbejte také na dostatečný spánek a kvalitní stravu.

    Přeji hodně štěstí u zkoušek!

    S pozdravem a přáním pěkného dne,

    Mgr. Dominika Peřinová,
    Lékárník BENU, Jeremiášova Olomouc

    šipka Dominika Peřinová

    Na dotaz odpověděl Dominika Peřinová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    27. 08. 2020

    Co na lepší paměť při učení

    Dobrý den, čekají mě státnice a protože se musím naučit velké množství učiva, chtěla bych užívat nějaké doplňky stravy, které mi pomůžou se soustředěním a lepší pamětí, mohu užívat současně tyto produkty:
    GS Lecitin 1200, HEMANN Ginkgo maca bylin.tablety 100 tbl.á 600mg a DMAE 503mg Bitartate Complex tbl.50? Popřípadně byste mi doporučovali něco jiného? Děkuji moc za odpověď,

      Dobrý den,

     Tyto doplňky stravy můžete užívat současně,  společné užívání zvyšuje jejich účinek. Existují také volně prodejné léky s obsahem piracetamu , které mají pozitivní účinek na oblast učení a paměti  - Piracetam
     A mimo jiné  je dobré myslet  na vyváženou stravu, pitný režim a dostatečný odpočinek.
    Přeji hodně úspěchů u státnic.

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    20. 08. 2020

    Jak dlouho lze užívat piracetam bez přestávky?

    Dobrý den,

    jak dlouho lze brát Piracetam AL 1200 bez přerušení u dospělého človéka (seniora)?
    A na jak dlouho případně přerušit? Bere z důvodu zlepšení paměti....
    Za odpověď děkuji.

    Dobrý den,

    dávkování piracetamu (při maximánlím dávkování 2x denně 1 tableta) by nemělo v souvislé léčbě překročit dobu 3 měsíců. Jde o to, že se piracetam vylučuje výhradně ledvinami, a tudíž při dlouhodobém užívání dochází k vyšší zátěři tohoto orgánu. Je také vhodné monitorovat stav ledvin odběrem krve a zjištěním hladiny kreatininu.

    S pozdravem,
    Mgr. Radek Machan
    lékárník BENU Děčín

    šipka Mgr. Radek Machan

    Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    02. 07. 2021

    Co na podporu paměti?

    Dobrý krásný den,prosím o radu .Je mi 39 a beru Renol a RAw Aguaje energy + vitamíny s minerály Medhparma.Potrebovala bych doporučit něco na paměť .Jsem delší dobu doma s dítětem a dělám si autoškolu .Takže něco na udržení paměti :)
    Moc děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    obvykle není důvod užívat více než dva doplňky stravy současně. Proto bych nedoporučil přidávat další látky pro podporu paměti. Jejich krátkodobý účinek je omezený a obvykle se projeví spíše u někoho, kdo už problémy s pamětí objektivně má. Proto se raději zaměřte na vhodný režim, který Vám s pamětí pomůže. Největší význam má kvalitní spánek ideálně podle individuálních potřeb  alespoň 7 hodin denně. Dále má velký vliv střídání psychické aktivity s aktivitami fyzickými. Domluvte se s rodinou či kamarády a na denní bázi prostřídejte učení s během, rychlou chůzí nebo posilovnou. Pokud dodržíte tato dvě jednoduchá pravidla, bude pro Vás učení jednodušší a dáte mozku větší šanci si paměťovou stopu udržet. Pokud nutně potřebujete něco užívat, pak se podívejte třeba na Pirabene. Rovnou ale upozorňuji, že efekty se neprojeví hned, ale trvá to spíše týdny. Odkaz na příbalovou informaci naleznete níže.

    PIRABENE 1200MG potahované tablety 60

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    11. 12. 2021

    Piracetam AL dlohodobě

    Dobrý den, loni jsem utrpěla krvácení do mozku s následným poškozením funkcí jako paměť, řeč, sluch, nervosvalová dráždivost, koordinace pohybů, zhoršený psychický stav, únava, slabost, tak jsem po začala nedávno hledat něco co by mi pomohlo. Zkusila jsem užívat 3x denně po 2 tabletách Piracetam al 800, celkem mi pomáhá a cítím zlepšení, lze ho užívat dlouhodobě, nebo je jiný podobný lék bez předpisu, který je vhodnější na dlouhodobé užívání? Děkuji za odpověď

    Dobrý den.

    Piracetam AL, Geratam a Pirabene jsou generika - kopie. Jsou vhodné na dlouhodobé podávání. Nyní užíváte 1600-1600-1600. Poté by se mělo přejít dlouhodobě na 1200-0-1200. 

    Dále jsou léky na bázi Ginkgo Biloby, z nichž nejznámnější je Tebokan. Zde je ale problém v tom, že tyto léky snižují srážlivost krve. Vy určitě budete po tom incidentu užívat také podobné léky a vkombinaci by mohlo dojít ke krvácení. Gingko vám tedy doporučit nemohu.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Poradenství Alzheimerovy nemoci
    14. 01. 2022

    Přípravek na posílení paměti

    Dobrý den,

    potřebuji doporučit přípravek pro otce. Je mu 74, celý život těžce fyzicky pracoval. Po fyzické stránce je až na operované koleno a vyšší cukr vcelku v pořádku. Začínáme si však všímat zatím drobných výpadků paměti, vypráví několikrát jednu věc, neví, že jsme mu něco říkali (plánovaná návštěva apod.), vypadávají mu jména.
    Je prosím nějaký přípravek, který by toto pomohl zmírnit?

    Na poruchy paměti lze použít dva přípravky. Buď na bázi Ginkgo Biloby (např. Tebokan, 120-0-0 po jídle dlouhodobě), nebo na bázi piracetamu  (např. Piracetam Al, 1600-1600-1600 ze začátku a poté 1200-0-1200 dlouhodobě). Doporučuji se však objednat do některé z lékáren, která testuje paměť.  Žádný z volně prodejných léků nemá schopnost oddálit Alzheimerovu chorobu.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy