podpora soustředění při učení a zkouškovém

    • Dotaz pro lékárníka
    08. 08. 2025

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat mohla by jste mi prosím doporučit syn má dělat zkoušky nějaký produkt na podporu činnosti na lepší učení a nervozitu?aby zvládl v pohodě zkouškové období.moc děkuji za doporučení

    Dobrý den,

    předpokládám, že Váš syn už je dospělý vysokoškolák. Ve zkouškovém období je vhodné obecně doplňovat pravidelně hořčík, kvůli zvýšené stresové zátěži např. Reflex Nutrition Magnesium

    Na samotnou podporu soustředění existuje několik typů přípravků, každému může více vyhovovat něco jiného. Oblíbené jsou přípravky s kofeinem například Matcha. Využít lze také léky na bázi piracetamu. Jinou možností je využití adaptogenů např. Maca peruánská, u těchto doplňků je ale vhodné delší užívání. 

    Užívání doplňků stravy neslouží ke kompenzaci spánkového deficitu. I během zkouškového období je důležitý dostatečný spánek, protože během spánku probíhají paměťové procesy. 

    Tématu se věnuji podrobněji i náš článek, který doporučuji: Jak se efektivně učit a chytře podpořit soustředění

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka Zpět do poradny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    27. 08. 2020

    Co na lepší soustředění pro děti

    Jaké vitamíny jsou vhodné pro 8 leté dítě pro lepší paměť a soustředění? Děkuji

    Dobrý den,

    na podporu paměti pomáhají přípravky s obsahem Ginkga. Avšak většina těchto přípravků je určena pouze pro dospělé a u děti, bych je nenasazovala. Pro děti je možné zkusit přípravek Eye q, který je na báze omega kyselin z rybího oleje a podporují soustředění. Mají celkový vliv na mozek a ve finále by mohli napomoct i zlepšení paměti. 

    S pozdravem
    Mgr. Veronika Hajduková
    Farmaceut specialista

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    09. 04. 2021

    Mám stres a špatně se soustředím

    Dobrý den,

    měla bych prosbičku. Pracuji v kanceláři a dost často musím řešit i několik složitých problémů najednou. Uvědomila jsem si, že tento stres se podepisuje na mé hlavně. Poslední týdny sleduji to, že se špatně soustředím. Často si nemohu vzpomenout, na co jsem právě myslela a co jsem chtěla udělat. Ruší mě kde jaký zvuk. Někdy se mi i stává, že, když už toho je až moc, mozek začne stávkovat a mám v hlavě "vymeteno" úplně prázdno a na nic si nemohu vzpomenout. Odpoledne pak doma usínám a jsem hrozně unavená. Dřív jsem takové problémy neměla.
    Mohu Vás poprosit o doporučení nějakých preparátů či vitamínů, které by mi mohli pomoci k lepší soustředěnosti a psychické vytrvalosti? Ve Vaší nabídce je tolik věcí, že nevím, kde bych měla začít.
    Moc děkuji za pomoc.

    Dobrý den,

    já bych doporučila ve Vašem případě preparát Barny stress manager. HypnoX Stress Manager je doplněk stravy ve formě tablet, který podporuje normální psychickou činnost, zvýšenou koncentraci a harmonizaci mysli. Představuje rychlou pomoc-pomáhá již od prvního dne. V období zvýšené zátěže psychické činnosti užívejte 1 kapsli ráno spolu s jídlem.

    S pozdravem
    Mgr. Veronika Hadjuková
    Farmaceut specialista

     

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    27. 08. 2020

    Léky na paměť a soustředění

    Dobrý den, chci se zeptat jestli muzu brat pripravek i v pripade ze nemam zadne potize ale chci jen zlepsit svoji soustredenost a pamet? Nebo se tyto leky uzivaji jen v pripade nejake demence? Dekuji

      Dobrý den,
     Bez porady s lékařem se lék Tebokan užívá při poruchách paměti, poruchách koncentrace a emoční nevyrovnanosti zejména u starších osob. Účinnou látkou léku Tebokan je extrakt z listů jinanu dvoulaločného - Ginkgo biloba, který rozšiřuje cévy a zlepšuje průtokové vlastnosti krve, což zlepšuje i prokrvování mozku. Dále se zvyšuje i produkce a uvolňování acetylcholinu, což u starších osob zlepšuje duševní výkonnost. 
     Tebokan by se měl užívat po jídle, ráno nebo v poledne, večer se užívání nedoporučuje z důvodu zhoršení kvality spánku a usínání. Pokud užíváte léky na ředění krve, bylo by vhodné konzultovat užívání léku Tebokan s lékařem.

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    27. 08. 2020

    Co na lepší paměť při učení

    Dobrý den, čekají mě státnice a protože se musím naučit velké množství učiva, chtěla bych užívat nějaké doplňky stravy, které mi pomůžou se soustředěním a lepší pamětí, mohu užívat současně tyto produkty:
    GS Lecitin 1200, HEMANN Ginkgo maca bylin.tablety 100 tbl.á 600mg a DMAE 503mg Bitartate Complex tbl.50? Popřípadně byste mi doporučovali něco jiného? Děkuji moc za odpověď,

      Dobrý den,

     Tyto doplňky stravy můžete užívat současně,  společné užívání zvyšuje jejich účinek. Existují také volně prodejné léky s obsahem piracetamu , které mají pozitivní účinek na oblast učení a paměti  - Piracetam
     A mimo jiné  je dobré myslet  na vyváženou stravu, pitný režim a dostatečný odpočinek.
    Přeji hodně úspěchů u státnic.

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    09. 10. 2024

    Prášky na stres pro maturanta "nerváka"

    Dobry den, chtela jsem se zeptat. Mam dceru v maturitnim rocniku a ona je strasne stresovy clovek a pak se ji kvuli stresu nedari. Existuji nejake prasky na stres, ktere opravdu funguji a pomahaji? Dekuji predem za odpoved!

    Dobrý den,

    závažné projevy stresu je možné konzultovat s lékařem. Existují léky na vysoký krevní tlak, které je možné před stresovou situací nárazově podat, aby zabránili stresovým projevům jako bušení srdce, nárůst tlaku spojený s trémou. Jde o léky vázané na lékařský předpis. 

    Obecně je při zvýšené psychické zátěži doporučeno pravidelně doplňovat hořčík, ideálně v kombinaci s vitamínem B6. Pokud jde u dcery o dlouhodobou záležitost, je možné, aby užívala nějakou bylinku patřící k adaptogenům. Jde o byliny, které zvyšují odolnost organismu včetně odolnosti proti stresu. Patří sem například ženšen pravý např. Jamieson Korejský ženšen. Ty jsou vhodné jen pro dospělé. 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    20. 11. 2024

    Snížení únavy po vysazení kofeinu

    Zdravím,
    chci se zeptat, zda tyto výrobky (https://www.benu.cz/medpharma-horcik-300mg-vit-d3-tbl-107 , https://www.benu.cz/liftea-chlorella-spirulina-zel-jecmen-250tbl) mohou pomoci při snížení únavy a malátnosti při odvykání kofeinu z kávy.... moje únava po vysazení kávy trvá už 29 dní a stále se to moc nezlepšuje,tak i proto se ptám.

    Díky za odpověď.

    Dobrý den,

    po vysazení kofeinu trvá "odvykací stav" obvykle jen několik dnů. Pokud jde o takto dlouhotrvající stav, doporučila bych hledat, zda nemůže mít únava i jinou příčinu a doporučila bych konzultaci s lékařem. Pití kávy mohlo v minulosti Vaši únavu jen zastírat. Únava někdy dlouho přetrvává po virózách. Například základní vyšetření krve by odhalilo, zda za únavou není například nedostatek červených krvinek

    Užívání hořčíku je při potížích s únavou velmi vhodné. Další produkt s obsahem řasy spiruliny je detoxikační, při dlouhodobé únavě bych ale zkusila spíše doplnit základní vitamíny a minerály, které by mohly tělu chybět. Komplexní multivitamín je například Supradyn s koenzymem Q10. Nezbytný je také dostatečný, pravidelný spánek a pestrá strava. 

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    16. 07. 2025

    koncentrace a paměť při učení

    Dobry den,
    tímto bych Vas chtel poprosit o drahocenné rady a doporučení. Sháním nějaké doplňky, které mi pomohou se více soustředit a zlepší moji paměť. Čeká mě ke konci roku spousty zkoušek a budu se muset po hodně letech zase učit a s moji prací to potřebuji nějak usměrnit.
    Jestli by jste mi rovnou napsali i dobu užívání a dávkování.

    Mockrát děkuji a přeji hezký den

    Dobrý den,

    předpokládám, že se s ničím neléčíte ani neberete chronicky nějaké léky, které by mohly s jinými interagovat.

    Obecně mezi prvními léky, které byste mohl užít, jsou ty s obsahem piracetamu (všechny produkty v odkazu jsou registrovanými léčivy). Jedná se o tzv nootropikum, které svým působením zlepšuje koncentraci a podporuje paměť. Obvykle se denní dávka pohybuje do 5 g, věšinou 4,8g tzn 1600mg tableta 3x denně. Při chronickém užívání je vhodné dávku snížit na 2,4g, tzn 800mg tableta 3x denně nebo 1200mg 2x denně.

    Další variantou jsou produkty s obsahem ginkgo biloby. Ta zlepšuje prokrvení cév v mozku - dochází lépe k jeho okysličení, a tím i "podpoře učení". Užívání bývá nejčastěji po dobu tří měsíců s denní dávkou 120 mg (doporučuji užívat přes den, na noc byste mohl mít problémy se spánkem).

    Někomu může vyhovovat DMAE (dimethylaminoethanol), jehož efekt je obdobný např kofeinu - nabuzuje. Užívá se 2-3 měsíce 1 tableta (nebo dle pokynů výrobce), každopádně u některých citlivých jedinců se mohou projevit bolesti hlavy.

    Vzhledem ke vzniku stresu ze zkoušek je vhodné zvýšit příjem hořčíku v kombinaci s vitamínem B6. Dbejte také na dostatečný spánek a kvalitní stravu.

    Přeji hodně štěstí u zkoušek!

    S pozdravem a přáním pěkného dne,

    Mgr. Dominika Peřinová,
    Lékárník BENU, Jeremiášova Olomouc

    šipka Dominika Peřinová

    Na dotaz odpověděl Dominika Peřinová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy