ANÉMIE NEBOLI CHUDOKREVNOST: PROČ VZNIKÁ A JAK SE LÉČÍ?
V jednom mililitru krve se nachází na 5 miliard červených krvinek. Jejich úloha je extrémně důležitá, přenášejí totiž kyslík z plic ke všem buňkám v těle a naopak odvádějí oxid uhličitý. Bez kyslíku každá buňka strádá, proto při nemoci krve trpí celé tělo. V takovém případě se rozvine anémie, tedy nedostatek červených krvinek nebo červeného krevního barviva hemoglobinu. V našem článku si popíšeme, jaké má chudokrevnost příznaky i to, proč je někdy projevy anémie tak snadné přehlédnout. Představíme i různé druhy anémií, příčiny jejich vzniku i léčbu.
7 minut čtení
Co je hemoglobin a jak souvisí s chudokrevností?
Pokud je s krví něco špatně a zásobování těla kyslíkem nefunguje dost efektivně, mluvíme o anémii nebo také o chudokrevnosti. Klíčovou roli v procesu kyslíkového transportu sehrává hemoglobin. Hemoglobin je červené krevní barvivo. Obsahují ho červené krvinky (erytrocyty) a jeho součástí je iont železa.
Dle množství hemoglobinu v krvi je možné určit anémii. Normální hodnoty hemoglobinu ukazuje následující tabulka. V případě anémie hodnoty hemoglobinu v krvi budou pod normálními hodnotami. Hraniční hodnoty nízkého hemoglobinu se liší u žen a mužů. Výrazné snížení už vyžaduje léčbu.
Pohlaví | Normální hodnoty hemoglobinu v krvi | Hodnoty hemoglobinu v krvi, kdy už je nutné zahájit léčbu | Těžká anémie |
Muži | 136–176 g/l | 120 g/l | 79 g/l |
Ženy | 120–168 g/l | 110 g/l | 79 g/l |
Hranice anémie u dětí má v důsledku rychlého růstu a vývoje odlišné hodnoty, než které platí pro dospělé. Tyto hodnoty anémie se navíc proměňují dle věku a pohlaví dítěte, proto pro děti nelze výše uvedenou tabulku použít.
Kdo je nejnáchylnější k rozvoji anémie?
- Ženy ve fertilním věku (tj. mající menstruaci) – v období menstruace dochází u žen k fyziologickým krevním ztrátám. Anémii menstruace může způsobit, pokud ztrácí žena více než 60 ml krve za cyklus.
- Anémie v těhotenství – chudokrevnost v těhotenství vzniká jako důsledek zvýšených nároků na tvorbu krve během gravidity, a to zejména ve 3. trimestru těhotenství.
- Děti v období růstu – v důsledku zvětšování těla i vyšších nároků na zásobení těla kyslíkem a energií v obdobích rychlého růstu.
- Starší lidé nad 65 let – s věkem postupně klesá efektivita vstřebávání železa a vitamínů ze stravy, častější jsou také chronická onemocnění, která patří mezi rizikové faktory rozvoje anémie.
- Vegetariáni – rostlinné zdroje železa (nehemové železo) mají výrazně nižší biodostupnost ve srovnání s živočišnými zdroji. V případě veganského stylu stravování v jídelníčku rovněž chybí vitamín B12.
- Pacienti s chronickým onemocněním – především chronická zánětlivá onemocnění nebo onkologická onemocnění mohou zvyšovat obrat červených krvinek. Onemocnění zažívacího traktu mohou zhoršovat vstřebávání železa a důležitých vitamínů.
Typické projevy anémie
Příznaky anémie se hromadně označují jako anemický syndrom. Chudokrevnost sama o sobě totiž zpravidla není onemocněním, ale příznakem nějakého probíhajícího chorobného procesu v těle. Mezi typické projevy chudokrevnosti patří:
- bledost – pokožka člověka s anémií může být nepřirozeně světlá, velmi brzy a jasně tento příznak bývá vidět na barvě oční spojivky,
- chronická únava,
- zadýchávání při námaze, dušnost,
- zvýšení srdečního tepu, bušení srdce a ve vážnějších případech až srdeční arytmie,
- závratě,
- bolest hlavy,
- zimomřivost, neustále studené ruce,
- snižování hmotnosti,
- neurčité zažívací potíže,
- depresivní ladění,
- hučení v uších (tinnitus),
- oslabená imunita,
- kožní potíže jako lámavé nehty, padání vlasů, problémy s koutky.
Následky anémie mohou být velmi závažné. Na otázku, zda může být či dokonce je anémie smrtelná, je nutné odpovědět ano a v historii patřila mezi časté příčiny úmrtí. Díky dostupnosti kvalitních potravin, pravidelným lékařským kontrolám a dostupné zdravotní péči je ale u nás možné chudokrevnost zpravidla včas zachytit a léčit její příčinu.
Jak se diagnostikuje anémie?
Odhalit chudokrevnost pomáhají laboratorní vyšetření krve. Co se z odebraného vzorku stanovuje? Základní parametry jsou:
- počet červených krvinek
- hematokrit (kolik procent krve připadá na červené krvinky)
- množství hemoglobinu
Kromě základních parametrů existují další, například:
- velikost červených krvinek (MCV)
- koncentrace hemoglobinu v krvince (MCHC)
- množství nezralých červených krvinek (retikulocytů)
- sérový feritin (zásobní forma železa)
- nasycenost transferinu (transportní forma železa)
Příčiny vzniku anémie a její druhy
Jaké rozlišujeme v případě anémie druhy tohoto onemocnění? Protože se anémie rozvíjí z různých příčin, kvůli kterým buď dochází k úbytku červených krvinek nebo k nedostatku hemoglobinu respektive železa, které je nutné pro jeho tvorbu, liší se dle způsobu vzniku anémie její závažnost i léčba. Nejčastější typy anémií si popíšeme v následujícím textu.
Sideropenická anémie – anémie z nedostatku železa
Nejčastější příčinou anémie je již zmíněný nedostatek železa. Odhaduje se, že jím trpí až 5 % mužů a víc než 10 % žen. Denně by člověk měl přijmout asi 10-15 mg železa z pestré stravy. Rostoucí děti mohou někdy potřebovat až množství okolo horního limitu doporučené dávky železa pro dospělé. Ženy se silnou menstruací někdy vyžadují okolo 18 mg železa denně a těhotné ženy by měly přijímat mezi 20-25 mg železa každý den. Pokud dostatečná dávka železa v jídelníčku dlouhodobě chybí, poptávka po železe je v těle zvýšená nebo se tento minerál z nějakého důvodu špatně vstřebává, rozvíjí se jako důsledek anémie z nedostatku železa, odborně sideropenická anémie.
Závažnost sideropenické anémie má 3 stupně:
- Prelatentní – pacient zatím nemá žádné znatelné obtíže, ale ve výsledcích krevních testů lze rozpoznat snížené zásoby železa (nízký feritin).
- Latentní – díky adaptaci těla člověk s latentní anémií ještě nemusí pociťovat žádné obtíže. Jeho zásobní železo je ale vyčerpané a snižuje se také množství železa v krevním séru.
- Manifestní – k manifestní anémie neboli anémii s příznaky dojde, když už jsou zásoby železa v těle vyčerpané a organismus už se dál nedokáže přizpůsobovat jeho nedostatku.
Biodostupnost železa je v těle přísně regulovaná pomocí haptoglobinu. Vstřebatelnost železa ale ovlivňuje i mnoho vnějších vlivů. Důležitá je například forma železa. Velkou biodostupnost mají tzv. hemová železa, která jsou živočišného původu. Nehemové formy železa se musí nejprve transformovat v žaludku, aby se dostaly do vstřebatelné formy. K tomu je důležitá přítomnost žaludeční kyseliny, při nízké kyselosti žaludku se toto železo vstřebá málo. Podpořit vstřebávání v tomto případě ale může kyselina askorbová (vitamín C) nebo kyselina citrónová. Resorpci železa naopak snižují hořčík, vápník, mléko a mléčné výrobky nebo šťavelan (oxaláty), které se přirozeně vyskytují v zelenině, dále také třísloviny například z kávy a černého čaje. Nevstřebaný podíl železa zůstává v zažívacím traktu a může ho podráždit, což se může v případě vysokých dávek projevit jako zažívací obtíže nebo zácpa.
Příčiny nedostatku železa – koho se týkají?
- zvýšená potřeba železa – těhotné ženy, ženy se silnou menstruací, děti v období růstu, senioři,
- nedostatečný příjem železa – nezdravý styl stravování, špatně vyvážená vegetariánská strava,
- zhoršené vstřebávání železa – pacienti s chronickými střevními záněty (např. Crohnova nemoc), pacienti s celiakií, lidé se sníženou kyselostí žaludku,
- zvýšené ztráty železa – onemocnění ledvin, skryté krvácení (například ze žaludečního vředu, hemoroidů), krvácení v důsledku úrazu.
Anemie při nedostatku železa přicházívá plíživě, bez výrazných příznaků. Pro naše tělo je totiž železo extrémně důležitým minerálem, a proto se umí na jeho nedostatek adaptovat. Například, když je u někoho zvýšená potřeba příjmu železa (ztráta krvácením aj.), dokáže tělo zvýšit efektivitu vstřebávání železa z obvyklých 10 % až na více než 20 %. Při dlouhodobém nedostatku nebo ztrátách železa ale ani toto nestačí.
Léčba sideropenické anémie
V případě sideropenické anémie léky na anémii kompenzují nedostatek železa. Léčebný režim nastaví lékař dle závažnosti anémie. Nejdramatičtější stavy těžké anémie vyžadují transfúzi krve nebo injekční podávání železa. Farmakologická léčba anémie zahrnuje léky s vysokým obsahem železa vázané na recept, které je třeba obvyklé podávat alespoň 2 měsíce. Délku a průběh léčby ale lékaři upravují každému pacientovi na míru dle kontrolních krevních odběrů.
Současně je nutné odhalit příčinu nedostatku železa a zaměřit se na ni. Souvislosti musí lékař hledat v rodinné anamnéze, vyloučit chronická onemocnění jako celiakie nebo střevní záněty nebo odhalit skryté ztráty krve například při gastrointestinálních vředech. Někdy je ale příčinou prostě nevyvážený jídelníček, ve kterém chybí zdroje dobře vstřebatelného hemového železa (maso, mořské plody) a ani příjem železa z rostlinných zdrojů (quinoa, červená čočka, tmavá listová zelenina, sušené ovoce aj.) není dostatečný.
V kontextu častého výskytu nedostatku železa by se mohlo zdát, že čím větší je příjem železa, tím lépe. Není tomu ale tak. Organismus pečlivě střeží hladinu železa v těle z pohledu nedostatku i z pohledu nadbytku. Hlídačem těla před nadbytkem železa je hormon hepcidin.
Příliš mnoho železa v těle by znamenalo, že se železo bude nevázaně pohybovat v krevním séru. Volné železo má ale prooxidační účinky, jinými slovy přispívá ke tvorbě škodlivých kyslíkových radikálů. Navíc se přebytečné železo může hromadit v játrech, kůži, slinivce břišní a srdci a tyto orgány poškozovat! Není-li proto k vyššímu příjmu železa lékařem diagnostikovaný důvod, neměl by jeho denní příjem přesahovat 40 mg.
Pokud nefunguje regulace vstřebávání železa, rozvíjí se hemochromatóza. Jde o genetickou nemoc, při které se bez adekvátní léčby rozvíjí příznaky extrémního předávkování železem. Poškození jater vede ke zvýšeným jaterním testům až k cirhóze. Ve slinivce kvůli poškození oxidačním stresem klesá schopnost vytvářet inzulin, poškození cév a srdce může postupně dospět až k jeho selhávání.
Perniciózní anémie – anémie z nedostatku vitamínu B12
Kyanokobalamin neboli vitamín B12 má při tvorbě červených krvinek nezastupitelné místo. Pokud v těle chybí, nemohou se krvinky správně dělit. Jsou proto velké, nezralé a je jich málo, což vede k megaloblastové anémii. Kromě toho je vitamín B12 důležitý například i pro nervové buňky, proto jeho deficit mohou provázet neurologické potíže jako brnění a mravenčení prstů.
Příčinou vzniku perniciózní anémie je autoimunitní reakce, která zabrání ve sliznici žaludku tvorbě tzv. vnitřního faktoru. Tento vnitřní faktor je nezbytný pro vstřebávání vitamínu B12. Pokud nefunguje, vitamín B12 v těle chybí.
Vitamín B12 může v těle chybět i z jiných příčin, a i v takových případech se rozvíjí příznaky obdobné perniciózní anémii. Mezi tyto příčiny nedostatku vitamínu B12 typicky patří veganská strava, protože rostlinné formy vitamínu B12 pro lidi nejsou vstřebatelné. Deficit vitamínu B12 může také vzniknout při jeho zvýšené potřebě například v těhotenství.
Léčba nedostatku vitamínu B12 spočívá v jeho doplňování. Lékaři mohou například předepsat tento vitamín v injekční formě. V některých případech je potřeba doplňování vitamínu B12 doživotní.
Anémie chronických onemocnění
Nejde o jeden typ chudokrevnosti, ale celkově je tato skupina druhým nejpočetnějším typem anémií. Najdeme zde anémie doprovázející nejrůznější chronické nemoci:
- revmatická onemocnění
- infekční nemoci
- chronické střevní záněty
- chronická onemocnění ledvin
- CHOPN
- chronické choroby srdce
- onkologická onemocnění
Při chronickém zánětu se snižuje vstřebávání železa, proto se při dlouhodobém průběhu zvyšuje riziko anémie. Při patologických procesech také může docházet k rychlejšímu zániku červených krvinek. Snaha organismu dohnat nedostatek krvinek vede ke tvorbě menších krvinek tzv. mirokocytární anémií. V některých případech mají ale krvinky normální velikost tzv. normocytární anémie. V případě onemocnění štítné žlázy nebo u alkoholiků vznikají dokonce anémie s velkými krvinkami tzv. makrocytární anémie.
V podobné duchu mohou lékaři chudokrevnost popisovat jako hyperchromní anémii, pokud je v krvinkách hodně hemoglobinu. Normochromní anémii, pokud krvinky obsahují běžné množství hemoglobinu jako u zdravých osob. Nakonec jsou pak ještě samozřejmě hypochromní anémie, u kterých v krvinkách červeného barviva není dostatek. U anémií doprovázejících chronická onemocnění výsledky rozborů krve odhalí zpravidla normo nebo hypochromní krvinky.
Další druhy a příčiny anémií
- Aplastická anémie – jde o onemocnění kostní dřeně, která přestane vytvářet nové krvinky. Tento stav může vzniknout například jako důsledek některých druhů otrav.
- Hemolytická anémie – hemolýza je rozpad červených krvinek, při hemolytické anémii něco rozbíjí červené krvinky. Touto příčinou může být genetická odchylka, infekce nebo autoimunitní porucha.
- Talasémie – geneticky podmíněná, dědičná anémie, kdy tělo vytváří chybnou strukturu hemoglobinu.
- Srpkovitá anémie – další anémie podmíněná dědičností, kdy pacienti mají červené krvinky nezvyklého srpkovitého tvaru. Kvůli tomuto tvaru není přenos kyslíku u pacientů se srpkovitou anémií tak efektivní. Zajímavostí ale je, že tito lidé kvůli svému handicapu nemohou onemocnět malárií.
- Nedostatek vitamínu B9 – také vitamín B9 neboli kyselina listová je zapojený do procesu dělení buněk a tím pádem do produkce červených krvinek. Anémií z nedostatku kyseliny listové jsou ohrožené například budoucí maminky, protože během těhotenství je spotřeba tohoto vitamíny výrazně vyšší. Na svědomí může deficit vitamínu B9 mít i nedostatek ovoce a zeleniny v jídelníčku, konzumace alkoholu nebo užívání některých léčivých přípravků.
ZDROJE
- Anemia. Online. AMERICAN SOCIETY OF HEMATOLOGY. Dostupné z:
https://www.hematology.org/education/patients/anemia. [cit. 2024-07-16]. - Anemia. Online. MAYO CLINIC. 2023. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360. [cit. 2024-07-16].
- ČERMÁK, Jaroslav. 26. Anémie při chronickém onemocnění. Online. Česká hematologická společnost ČLS JEP. Dostupné z: https://www.hematology.cz/wp-content/uploads/2023/03/26-Anemie_pri_chronickem_onemocneni-verze-01-2023.pdf. [cit. 2024-07-16].
- HRONEK, Miroslav a KOVAŘÍK, Miroslav. Deficit příjmu železa – nutriční zdroje, doporučené denní dávky, suplementace železem. Online. Praktické lékárenství. 2021. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/med/2022/02/06.pdf. [cit. 2024-07-16].
- KRČ, Ivo. DIAGNOSTIKA NEJBĚŽNĚJŠÍCH TYPŮ ANÉMIE. Online. Interní medicína pro praxi. 2001.
Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2001/02/09.pdf. [cit. 2024-07-16]. - LUKÁŠ, Milan. ANÉMIE – CHUDOKREVNOST – U PACIENTŮ SE ZÁNĚTLIVÝM ONEMOCNĚNÍMI STŘEV. Online. PACIENTI IBD. Dostupné z: https://www.crohn.cz/souvisejici-informace/ibd-obecne-informace/anemie-chudokrevnost-u-pacientu-se-zanetlivym-onemocnenimi-strev. [cit. 2024-07-16].
- NOVÁKOVÁ, Zdeňka. Léčba sideropenické anémie v ordinaci praktického lékaře. Online. Medicína pro praxi. 2021. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/med/2021/04/07.pdf. [cit. 2024-07-16].
- VÁLKA, Jan. Diferenciální diagnostika a léčba anémie. Online. Medicína pro praxi. 2021. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/med/2021/01/02.pdf. [cit. 2024-07-16].
- Železo v našem těle. Online. ČPZP. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/4679-0-Zelezo-v-nasem-tele.html. [cit. 2024-07-16].
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
GlobiFer forte železo
- Vitamíny a minerály
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
469 Kč
Veroval Nedostatek železa domácí test
- Zdravotnické potřeby
Nedostupné
369 Kč
JAMIESON Vitamíny B6 B12+kyselina listová tbl.110
- Doplněk stravy
- Krevní oběh
Skladem na e‑shopu
189 Kč
Salus Floradix 250ml
- Vitamíny a minerály
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
259 Kč
Sideral Folic 30mg 20 sáčků
- Vitamíny a minerály
- Doplněk stravy
Nedostupné
399 Kč
LIVSANE Železo + Měď + Vitaminy tablety 60ks
- Vitamíny a minerály
- Doplněk stravy
Nedostupné
89 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
03. 03. 2020
Úbytek červených krvinek
dobrý den , chtěl bych se zeptat zda je u vás prodejný lék nebo doplněk stravy na úbytek červených krvinek .
-
04. 09. 2020
Jaké železo je nejúčinější ?
Dobrý den, ráda bych se zeptala, která forma železa je dobře vstřebatelná. Kvůli anemii jsem brala Sorbifer, který mi byl nyní vysazen. Ráda bych brala železo i nadale hlavně během menstruace. Našla jsem doplňky Globifer, Superželezo forte anebo Ferrocento C. Který by jste doporučil/la jako nejvíce efektivní? Trochu se v tom množství různých forem železa ztrácím. Děkuji za odpovědˇ.
-
09. 11. 2020
Chudokrevnost
Dobrý den,
mám dědu (82,5 roku), který byl včera v nemocnici s dušností a byla mu diagnostikována chudokrevnost. Děda je po několika operacích kloubů a trpí diabetem. Jaké doplňky stravy byste mi doporučili?
Děkuji za pomoc
-
16. 10. 2022
Hemové železo
Dobry den. je hemové železo výhodnější, co se týká vstřebávání i s mléčnými výrobky a kávou?
-
05. 11. 2022
Lze užívat železo dlouhodobě?
Dobrý den, je možné užívat tento výrobek nebo jemu podobné dlouhodobě? Má nějaké riziko? Co by se stalo, pokud bych jej užíval i přes to, že mám hemoglobin a železo v normě.
Prý pomáhá při stresu a unavě.
Děkuji za odpověď
-
15. 02. 2024
Souvislost dlouhodobé únavy s nemocemi
Dobrý den,
V poslední době se cítím pořád unavená.
Může to nějak souviset s nějakou nemocí?
Myslím např. revmatologické onemocnění.
Budu moc ráda , když mi poradíte.
Děkuji za odpověď
Pěkný den,
na podporu krvetvorby si zakupte kombinaci železa kyseliny listové. vhodná je polycí forma Superželezo forte - dávkujte jednu tabletu denně, můžete užívat dlouhodobě. v tekuté formě mohu doporučit kombinaci železa a vitamínu B12, která také podporuje krvetvorbu - zmiňovanou kombinaci obsahuje přípravek Salus Floradix. Kombinace je obohacena ještě o další spektrum vitaminů vhodných na imunitu.
SUPERZELEZO
SALUS FLORADIX
S pozdravem
PharmDr. Barbora Kuthanová
vedoucí lékárník OC Delta Liberec