Kyselina listová v těhotenství

KYSELINA LISTOVÁ V TĚHOTENSTVÍ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Kyselina listová je součástí všech vitamínů pro těhotné a pro ženy připravující se na početí. Pokud patříte do skupiny žen, které se nechtějí ládovat umělými vitamíny a dávají přednost vyváženému jídelníčku, od lékaře odejdete s receptem alespoň na již zmíněnou kyselinu listovou. Proč je v těhotenství tak důležitá a jaké jsou rizika užívání?

 • Těhotenství
 • Ženy

5 minut čtení


​ K čemu je dobrá kyselina listová? ​K čemu je dobrá kyselina listová?

Kyselina listová neboli acidum folicum patří mezi vitamíny skupiny B. Lidově se jí říká “listovka” a také ji poznáte pod označením B9. Najdete ji v doplňcích stravy pro těhotné a pro ženy plánující těhotenství, i v přípravcích pro normální krvetvorbu. I když kyselinu listovou potřebuje každý, právě pro ženy v produktivním věku je její dostatečný příjem základem. Kyselina listová otěhotnění přímo nepodpoří, ale zato po početí je nezbytná. Dostatek kyseliny listové v těle zajistí potřebnou hladinu folátu, důležitého pro správný vývoj miminka. Folát se podílí na správném dělení buněk, přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství a přispívá ke krvetvorbě.

​ ​ Co obsahuje kyselinu listovou? ​ Co obsahuje kyselinu listovou?

Hlavním zdrojem kyseliny listové je zdravé jídlo. Proto prvním krokem k doplnění hladiny je úprava jídelníčku a zařazení zdravých, mnohdy i nových potravin. Jak napovídá název, je obsažena hlavně v listech a listové zelenině, chřestu, avokádu či hrášku. Kromě zeleniny, mezi další jídla co obsahují kyselinu listovou patří vejce, játra, ořechy, celozrnné a mléčné výrobky. I když by se váš jídelníček skládal jen z těchto potravin, ještě nemáte vystaráno. Jako většina vitamínů, i kyselina listová je citlivá na teplo, kyselé prostředí a světlo, proto záleží i na tom, jak jídlo s kyselinou listovou upravujete. 

Vitamin-B9

Štěpená kyselina listová Štěpená kyselina listová

Kyselina listová se v trávicím traktu štěpí, tedy metabolicky mění na foláty. Jde o aktivní formu, která se dále podílí na replikaci DNA při dělení buněk a tvorbě červených krvinek. Odhaduje se, že až polovina žen evropské populace nemá enzymatické vybavení na to, aby se přeměňovalo dostatečné množství kyseliny listové na folát a tudíž ho má nedostatek. Nevíte, jak jste na tom vy? Plošné testování se u lékaře neprovádí a proto lékaři volí doplňování kyseliny listové formou přípravků z lékárny. Pro jistotu si vyberte přípravky s naštěpenou kyselinou listovou, methylfolát nebo quatrefolic. Právě tyto molekuly se považují za nejlepší kyselinu listovou.

Vitamíny pro těhotné s kyselinou listovou Vitamíny pro těhotné s kyselinou listovou

Zajistěte si dostatek kyseliny listové díky kvalitním vitamínům s přírodní kyselinou listovou. Prohlédněte si nabídku kyseliny listové z BENU Lékárny. Jednou z variant příjmu je pouze samotná kyselina listová bez dalších vitamínů či minerálů, která zároveň slouží i jako kyselina listová pro muže. Druhou variantou jsou vitamíny a minerály pro těhotné, obohacené navíc o omega-3-mastné kyseliny.

Dávkování kyseliny listové Dávkování kyseliny listové

Když nestačí kyselina listová v potravinách, doplňte si příjem kyseliny listové pomoci kvalitních přípravků. Aby jste si zajistili dostatek kyseliny listové před otěhotněním i během něj, užívejte vitamíny před otěhotněním alespoň tři měsíce a pak po celou dobu těhotenství. Chybu neuděláte ani v případě, když si pořídíte multivitaminy také v období po porodu. Různé přípravky obsahují rozdíle množství kyseliny listové. Jak se tedy orientovat v dávkování?

Kyselina listová před těhotenstvím

Denní doporučená dávka kyseliny listové je 200 mikrogramů, v době plánování těhotenství můžete příjem zvýšit na 400 mikrogramů. Kyselina listová na otěhotnění, tedy na početí jako takové nemá významný vliv. Po početí se ale vše změní a právě pro správné dělení zárodečných buněk je kyselina listová klíčová.

Dávkování kyseliny listové v těhotenství

Účinky kyseliny listové jsou klíčové především pro první trimestr a její spotřeba v těle se zvyšuje. Odborníci se shodují, že příjem kyseliny listové v těhotenství 800 mikrogramů není vůbec přehnaný, právě naopak. V tomto období se může nedostatek kyseliny listové projevit, dochází totiž k formování těch nejdůležitějších částí těla miminka, mozku a míchy.

Přemýšlíte, do kdy kyselinu listovou v těhotenství užívat? Užívání kyseliny listové ve 2. trimestru není vůbec překážkou, ba naopak.

Kromě těhotenství existují i další situace, kdy zdravotnické úřady doporučují zvýšený příjem. Je to užívání léků na epilepsii a hormonální antikoncepce, tuberkulóza, dialýza a nadměrné požívání alkoholu. Pokud jste zdravá, nemusíte mít vůbec žádné obavy. Nadměrný příjem kyseliny listové je rizikové pro osoby s rakovinou. O nadbytek kyseliny listové v těle se naopak nemusíte obávat, přebytečné množství vyloučíte močí.

Výživa a vitamíny pro těhotnéKyselina listová

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  01. 05. 2021

  Kyselina listová, od kdy se užívá?

  Dobrý den,
  chci se zepat do jakého týdne v těhotenství se bere kyselina listová a magnesium?

  děkuji za odpověď
  S pozdravem

  Dobrý den,

  kyselina listová se doporučuje brát 3 měsíce před plánováním těhotenstvím ve dávce 400 μg (mikrogramů).

  Počas prvního trimestru se doporučuje brát denní dávka kyseliny listové 600 - 800μg.

  Od druhého trimestra až po dobu kojení bude stačit užívat 400μg kyseliny listové.

  Deklarované množství kyseliny listové nájdete např. v přípravku FEMIBION

  Magnézium- Počas těhotenství by se mělo dbát na jeho pravidelný přísun. Dlouhodobé klinické studie prokazali, že by ženy měly předcházet nedostatku magnézia, jinak se mohou objevit nejen nepříjemné křeče, ale závažnější jsou například předčasné silné děložní stahy. Díky nedostatku magnézia může docházet k poruchám funkce placenty a navíc jeho nedostatek ve stravě zvyšuje riziko nízké porodní hmotnosti dítěte a s tím souvisejících budoucích obtíží dítěte například s dýchání, zrakem, nebo motorikou. Mazgnézium by se mělo vysadit v přibližne 34 tt

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  BENU Lékárna  Roudnice nad Labem
  vedoucí lékárník

   

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  BENU Lékárna  Roudnice nad Labem
  vedoucí lékárník

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Těhotenství a kojení
  23. 06. 2020

  Jaký je rozdíl mezi Inofolic a Inofolic Premium?

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, jaký je rozdíl mezi Inofolic sáčky a Inofolic Prémium sáčky. Moc děkuji

  Dobrý den,

  Inofolic Prémium sáčky obsahují navíc kyselinu listovou a alfa-laktalbumin. Pokud máte již jiný zdroj kyseliny listové, pak volte klasické balení. Pokud v jiném přípravku kyselinu listovou neužíváte, pak zvolte variantu Premium. Obsah inositolu je v obou doplňcích stravy stejný.

  Inofolic Premium 20 sáčků

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Vitamíny a minerály
  18. 12. 2020

  Množství kyseliny listové pro první trimestr?

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v tabletách Chytré miminko methylfolát 1 tabl. 60 obsaženo dostatek kyseliny listové? Případně, zda je potřeba ještě doplňovat kyselinu listovou dalšími tabletami? Jsem
  asi v 5.týdnu těhotenství.

  Předem Vám děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  tento doplněk stravy obsahuje celkem 800 mcg kyseliny listové ve dvou účinných formách, tak aby lidské tělo bylo schopné tento vitamín co nejlépe vstřebat. 800 mcg kyseliny listové je doporučovaná dávka při plánování těhotenství a pro první trimestr. Pokud Vám nedoporučí lékař jinak, je to vhodná a dostatečná dávka. V odkaze naleznete přesné složení ve spodní části karty produktu.

  Chytré miminko methylfolát 1 tbl.60

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Těhotenství a kojení
  21. 02. 2021

  Livsane kyselina listova nebo inofolic

  Dobry den, lekarka mi doporucila uzivat volne prodejne leky na podporu poceti. Chci se zeptat, zda maji produkty Livsane kyselina listova + vitanimy B stejne nebo prinejmensim odpovidajici slozeni a ucinek jako Inofolic preminum a zda je lze vzajemne nahradit? Dekuji

  Dobrý den, 

  přípravky mají odlišné složení, Livsane kyselina listová obsahuje v tablete především kyselinu listovou (400mcg), a dále různé vit. zkupiny B. Kyselina listová je důležitá pro správný vývoj zárodečných tkání plodu, a pro krvotvorbu.  Přípravek Inofolic premium 1 sáček obsahuje myo-inositol 2000mg, kyselinu listovou (200mcg). Inositol je obsažen ve folikulu, obalující vajíčko, a jeho správná hladina pomáhá udržovat či zlepšovat kvalitu valíček a tím i pravidelnost ovulace a cyklu. Užívá se 1-2 sáčky denně. Přípravek Livsane kys. listová inositol neobsahuje.  Místo toho obsahuje některé vitamíny B. Pokud se Vám jedná o obě složky, doporučuju přípravek Inofolic, nebo Fertiprona, která také obsahuje obojí. 

  Inofolic Premium 20 sáčků

  FERTIPRONA Inositol a Metylfolát 30 sáčků

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  21. 03. 2021

  Štěpená kyselina listová-folát

  Dobrý den,
  prosím o radu ve kterých doplňcích stravy, pro 2. trimestr těhotenství, najdu již naštěpenou kyselinu listovou.

  Děkuji

  Dobrý den,

  s aktivní formou kyseliny listové tzv. Folátem se obchoduje přípravek Femibion2 a Chytré miminko.

  FEMIBION2

  CHYTRE MIMINKO

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.