Některé zdravotnické prostředky předepsané na poukaz je nutné vyzvednout v jiné výdejně zdravotnických potřeb než v lékárně nebo je pro ně nutné do lékárny přijít osobně (třeba když musíte s pomocí lékárníka vybrat správnou velikost pomůcky). U některých zdravotnických prostředků pak vyzvednutí online zakazuje legislativa.
Nelze váš poukaz uplatnit přes Rezervaci ePoukazu v BENU online? Poradíme vám, kam s poukazem jít, máte-li:
- Poukaz na brýle nebo optické pomůcky
- Poukaz na individuálně zhotovovanou pomůcku
- Poukaz na kompresivní punčochy
- Poukaz na pomůcky, které mají několik variant velikostí (např. inhalační nástavce)
- Poukaz na pomůcky velkých rozměrů (berle, invalidní vozíky, speciální židle, koupelnový sortiment aj.)
- Poukaz na naslouchadla nebo foniatrické pomůcky
- Poukaz na prostředek pro léčbu poruch dýchání ve spánku
- Poukaz na kontaktní čočky pro dítě
- Poukaz na nitroděložní tělísko
- Poukaz na injekčně aplikovaný prostředek
Kam jít s poukazem?
Potřebujete-li k léčbě léčivé přípravky, předepíše vám váš lékař recept. Obdobně to funguje, potřebujete-li používat nějakou zdravotnickou pomůcku. V takovém případě k předepsání neslouží recept, ale poukaz.
S poukazem od lékaře v klasické papírové formě nebo s elektronickým poukazem se pak můžete vydat třeba do lékárny, výdejny nebo optiky. Některé zdravotnické prostředky si dokonce můžete vyzvednout online! Protože je ale zdravotních pomůcek opravdu široká škála, ne všechno seženete všude. Nicméně každý výdejce poukazů (lékárna, výdejna zdravotnických prostředků, oční optika, foniatrie, protetika) je poskytovatelem zdravotní péče, proto si ho můžete vyhledat například v registru poskytovatelů zdravotních služeb. Níže pro vás máme tipy, jaké poskytovatele zdravotních služeb u konkrétních typů pomůcek a poukazů vyhledávat.
Vyhledávat v Národním registru poskytovatelů zdravotnických služeb
1. Poukaz na brýle neboli Poukaz na optickou pomůcku
Zrak je náš nejdůležitější smysl. Potřebujete-li kvůli korekci vidění brýle, vydejte se s poukazem na optickou pomůcku rovnou do oční optiky. Odborný personál v optice vám změří zrak a pomůže s výběrem padnoucích brýlí. Oční optiky patří mezi poskytovatele zdravotních služeb, můžete je proto vyhledávat i v Národním registru poskytovatelů zdravotnických služeb například pomocí zadání „oční optika.“
2. Poukaz na individuálně zhotovovanou pomůcku
Potřebujete nestandardní velikost pomůcky nebo zdravotnický prostředek na míru? K těmto pomůckám od lékaře dostanete s Poukazem na léčebnou a ortopedickou pomůcku také Žádanku o schválení zdravotnické pomůcky. S objednáním a zhotovením zdravotního prostředku na zakázku vám pomohou v prodejnách ortoticko-protetických pomůcek. Všechny protetiky jakožto nelékařské poskytovatele zdravotnických služeb můžete vyhledat v Národním registru poskytovatelů zdravotnických služeb podle oboru péče „ortotik-protetik.“
3. Poukaz na kompresivní punčochy
Jakou potřebujete velikost? Je pro vás pohodlnější se špičkou nebo bez? A jakou byste si přáli barvu? Všechny tyto otázky je třeba osobně zodpovědět lékárníkovi v kamenné lékárně nebo protetikovi ve výdejně zdravotnických prostředků. Bude proto nutné se s poukazem vydat do některého z těchto zařízení osobně.
Tip BENU: Víte, že pro správné určení velikosti kompresivní podkolenky nebo punčochy si musíte změřit rozměry dolní končetiny ráno brzy poté, kdy se probudíte, aby velikost nezkreslil případný otok? Podívejte se na náš návod, jak vybrat velikost punčoch.
4. Poukaz na inhalační nástavec nebo jinou pomůcku s více variantami velikostí
Některé tipy pomůcek vyžadují výběr vhodné varianty nebo velikosti. Proto i u pomůcek, jako jsou například inhalační nástavce, navštivte přímo kamennou lékárnu nebo výdejnu zdravotnických prostředků, kde vám vyberou a objednají konkrétní pomůcku, kterou potřebujete.
5. Poukaz na berle, invalidní vozík
Online rezervace ePoukazu bohužel neumožňuje výdej nadrozměrných zdravotnických prostředků. Jsou-li na vašem poukazu předepsané berle, uplatněte jej v kamenných lékárnách nebo výdejnách zdravotnických pomůcek. Specializované přístroje a pomůcky jako vozíky a jejich příslušenství, seženete ve specializovaných prodejnách zdravotnických prostředků a kompenzačních pomůcek.
6. Poukaz na naslouchadla nebo foniatrické pomůcky
Pomůcky pro podporu sluchu jako naslouchátka získáte na poukaz od výdejce sluchadel, kterým může být lékař se specializací ORL nebo foniatr. Výdejce sluchadel s vámi projde celou cestu od vyšetření sluchu, výběru a zkoušení sluchadla až po jeho zhotovení na míru.
7. Poukaz na prostředek pro léčbu poruch dýchání ve spánku
Přístroje na podporu dýchání například pro pacienty trpící spánkovou apnoe není možné vyzvednout na poukaz online. Výběr a použití takové pomůcky vyžaduje konzultaci s lékařem specialistou (například ORL, kardiologie, neurologie, interna, pneumologie, psychiatrie). Zpravidla jde navíc o zařízení, které pacient nevlastní, ale zdravotní pojišťovna ho pacientovi na určitou dobu propůjčuje. Kromě používání pomůcek zároveň pacient musí v péči lékaře podstupovat další terapii a dodržovat režimová opatření.
8. Kontaktní čočky pro dítě
Pokud má kontaktní čočky používat dítě do 15 let a dostane na ně od lékaře poukaz, není možné pro ně tento poukaz vyzvednout online. Lékař nebo optometrista totiž musí oči zkontrolovat a stejně tak naučit nebo zkontrolovat správné zacházení s čočkami. S předpisem na kontaktní čočky se proto vydejte do oční optiky.
9. Poukaz na nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko ať už hormonální nebo nehormonální má právo předepsat gynekolog. Předepsání tohoto prostředku musí předcházet několik osobních konzultací s lékařem. Poukaz na nitroděložní tělísko si můžete vyzvednout v libovolné kamenné lékárně, legislativa výslovně neumožňuje vyzvednutí tohoto typu zdravotnického prostředku online. Vyzvednutou pomůcku zavádí gynekolog, zpravidla jde o krátký ambulantní zákrok.
10. Poukaz na injekčně aplikovaný prostředek
Implantáty a další prostředky, které jsou pacientovi aplikovány injekčně, není možné vyzvedávat online. Online vyzvednutí v tomto případě přímo zakazuje legislativa. Implantabilní zdravotnické prostředky jsou všechny prostředky, které se při použití zcela zavedou do lidského těla (např. nitrokloubní injekce) nebo slouží k nahrazení povrchové části. Implantát může být také částečně zavedená pomůcka, která v těle zůstává 30 a více dnů. V případě aktivního implantabilního zdravotnického prostředku může jí dokonce o elektronické zařízení.
Těchto specifických pomůcek je celá řada, aplikaci zpravidla provádí přímo lékař. Zdravotnický prostředek vám proto může být aplikován přímo v nemocnici nebo si ho v kamenné lékárně vyzvednete a sami si ho donesete k lékaři, který prostředek aplikuje. Typickým příkladem takového typu prostředku mohou být nitrokloubní injekce roztoku kyseliny hyaluronové do kolene.