Kdy si udělat těhotenský test?

KDY SI UDĚLAT TĚHOTENSKÝ TEST?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Funkce těhotenského testu je všem dobře známá. Je to snadná, rychlá a dostupná zdravotní pomůcka pro zjištění, jestli jste v očekávání. Testy zjišťují přítomnost hormonu hCG- choriogonadotropinu v krevním oběhu nebo v moči, a to zbarvením indikátoru s obsahem protilátky. V momentě, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze, placenta začne tento hormon produkovat a s každým dnem těhotenství se množství hormonu zvyšuje.

 • Články o zdraví
 • Těhotenství

Jak dlouho po styku si udělat těhotenský test? Jak dlouho po styku si udělat těhotenský test?

Udělejte si test hned, jakmile získáte podezření, že jste těhotná. Nejčastějším průvodním jevem a také impulzem pro zakoupení testu je vynechání menses. Není to ale vždy pravidlem a nástup mensesu může budoucí maminku pěkně zmást. Dalším typickým projevem je ranní nevolnost, přecitlivělost na pachy, chutě, dotyky a únava. Celkově se cítíte jinak a sama sobě připadáte při pohledu do zrcadla jiná. Ideální denní doba, kdy sáhnout po testu – je ráno. S první ranní močí, zjistíte zda jste těhotná či ne, protože koncentrace hormonu hCG- choriogonadotropinu je v tuto dobu v moči nejvyšší. Toto pravidlo platilo striktně v minulosti, kdy byly na trhu těhotenské testy s nižší citlivostí. Dnešní testy jsou tak citlivé, že je můžete provádět klidně kdykoliv v průběhu dne. Těhotenský test je dobré opakovat po několika dnech, pokud první test byl negativní a přesto se menstruace nedostavila.

Jak vybrat těhotenský test? Jak vybrat těhotenský test?

Na trhu existuje nespočetné množství značek, které nabízejí těhotenské testy. Jsou i docela snadno dostupné. Spolehlivé místo pro nákup je lékárna, dále se s nimi setkáte i v drogeriích v oddělení ovulačních testů, těhotenských testů a prezervativů. 

Těhotenský test z moči

Nejznámějším typem jsou testy, které potřebují k potvrzení těhotenství vzorek moči. Tady si lze vybrat podle preferencí, jestli si uděláte test pomocí proudu moči nebo ho ponoříte do nádobky se vzorkem. Způsob provedení nemá vliv na výsledek nebo citlivost testu, v tomto případě jde opravdu pouze o to, který způsob vám více vyhovuje. Tyčinky i proužky testu mají absorpční část, kam přijde vzorek moče. Aby byla dobře nasáknutá, nechte tyčinku v proudu nebo ve vzorku alespoň 10 vteřin a vyčkejte. Do pár minut se zobrazí výsledek podle návodu každého druhu. Pokud chcete vědět i to, kolik týdnů jste těhotná, zvolte digitální ClearBlue test, který zobrazí i počet týdnů od početí.

Krevní těhotenský test 

Pár dní před tím, než se dostane hCG i do moči, ho lze rozpoznat v krevní plazmě. Testy mohou potvrdit těhotenství již 9 dní po oplodnění a tedy 2.-3. den po uhnízdění vajíčka. V setu krevního těhotenského testu je lancetka na provedení vpichu do prstu a souprava na odběr malého vzorku krve. Celá souprava je na jednorázové použití, provádějte tedy test pečlivě a v klidu.

Spolehlivost těhotenských testů Spolehlivost těhotenských testů

Citlivost těchto testů je 25 nebo dokonce 10 mUI/ml hCG. Platí, že čím nižší je číslo citlivosti, tím citlivější je test, protože detekuje i menší množství hormonu. Test s citlivostí 10mUI/ml lze udělat již pár dní před očekávanou menstruací, test s nižší citlivostí 25mUI/ml zobrazí spolehlivý výsledek ode dne očekávané pravidelné menstruace. Při testování se ale doporučuje několik dní ještě počkat. První příznaky se mohou snadno splést s projevy PMS. Známe i případy, kdy je těhotenství mimoděložní a výsledek testu ještě před očekávanou menstruací pozitivní. Během několika dní dojde ale ke krvácení, což se navenek jeví jako opožděná menstruace a radost z početí vystřídá smutek. Nejspolehlivější testy jsou právě ty, které jsou z kapky krve. I když citlivost tohoto testu není vyšší než 10 mIU/ml, detekuje těhotenství o několik dní dříve oproti testu ze vzorku moči.

Jak poznat z testu že jste těhotná? Jak poznat z testu že jste těhotná?

Jak bylo zmíněno, průvodních jevů, změn nálad i ukazatelů, které vám naznačí, že se nacházíte již v prvním trimestru těhotenství, je více. Potvrdit se stoprocentní jistotou vám může očekávání potomka těhotenský test a následná návštěva vašeho ženského lékaře. Kde vám lékař nejen potvrdí vaši domněnku, ale i pečlivě prověří váš zdravotní stav a obeznámí s dalším postupem a péčí o vaše zdraví. Jak ale správně odečíst hodnoty pozitivního a negativního výsledku z testu?

Pozitivní těhotenský test

Výsledek testu se odečítá různě. Vždy postupujte přesně podle návodu. Zpravidla se uvádí, že výsledek testu se odečítá do 2-3 minut od provedení testu. Po uplynutí doby delší než 5 minut výsledek neodčítejte. V případě pozitivního výsledku na testech bývají dva proužky. Jeden je kontrolní, který slouží na kontrolu správnosti provedení testu a druhý je ten rozhodující – indikující těhotenství. V případě pozitivního testu se zbarví a to do 1-2 minut.  Čárka na testu může být různé intenzity. I bledá čárka znamená pozitivní test. V tomto stádiu už nemusíte více váhat a objednejte se na lékařskou prohlídku ke svému gynekologovi.

Negativní těhotenský test

Indikační proužek se v případě negativního výsledku testu nezbarví vůbec a vidíte pouze proužek kontrolní. Pro jistotu je třeba počkat cca 3-4 minuty pro potvrzení.

Falešně pozitivní těhotenský test

V některých případech se stane, že test ukáže pozitivní výsledek i přesto, že nejste těhotná. Zvýšená koncentrace hCG je příznakem i některých nemocí, jako jsou cysty na vaječnících nebo nádorová onemocnění. Existují í léky, které tuto hladinu zvyšují, a to mohou být léky k vyvolání ovulace. Hladina hCG se udržuje v krvi a moči i několik dní po porodu, interrupci nebo potratu. Pozitivní test může být i v případě mimoděložního nebo molárního těhotenství, které skončí krvácením. Proto je test falešně pozitivní, i když těhotenství nepokračuje. 

Vyzkouším krevní těhotenský test Chci těhotenský test z moči

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  06. 05. 2020

  Za jakou dobu po sexu udělat test?

  Dobry den chtela bych se zeptat za jak dlouho po sexu uz muzu vedet zda sem tehotna

  Dobrý den,

  pokud došlo po styku k oplodnění vajíčka, lze těhotenství zjistit pomocí testů již 10-14 dní po styku. Využívá se časných testů, které z přítomnosti choriogonadotropinu (hormon vylučovaný pro udržení těhotenství) jsou schopny určit zda je žena těhotná či nikoliv. Vždy je vhodné toto měření provádět z první ranní moči, kdy je koncentrace hormonu nejvyšší.

  Livsane-casny-tehotensky-test-1-ks

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Antikoncepce
  06. 05. 2020

  Jak zjistím, zda zabrala tabletka po?

  Dobrý den, chci se jeste zeptat, jak jsem užila tu Escapelle tak jsem si za 14 dnů dělala test jestli ta tabletka zabrala a zabrala test byl negativný. Tak se chci jen zeptat jestli jsem tak hle udělala dobře ? Dekuju moc 

   Dobrý den,
   V případě že těhotenský test je negativní a pilulku Escapelle jste užila nejpozději do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku, tak si můžete být jistá, že těhotná nejste, pilulka určitě zabrala - nedochází k ovulaci.
  Po užití přípravku Escapelle bývá menstruační krvácení obvykle normální a objevuje se v obvyklém termínu. 

  S pozdravem 
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

    

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdravotní prostředky
  31. 07. 2020

  Citlivost těhotenských testů

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na těhotenský test cleablue a na jeho citlivost?? Četla jsem že citlivost 25 je horší než 10?? Je tomu tak? Děkuji

  Dobrý den.

  Citlivosti nejsou lepší nebo horší. Každý test má podmínku použití vztaženou na první den (očekávané) menstruace. Citlivější testy 10mcmol/l (časné) dokáží odhalit těhotenství 4-6 dní před dnem začátku menstruace. Platí však, že uvedenou 99% spolehlivost mají cca až den před menstruací. Např. Clearblue sice citlivost neuvádí, ale je zřejmé, že se jedná 10ku. Uvádí však tabulku spolehlivosti, která je jen 65% při použití 5 dní před menstruací. S každým dnem pak spolehlivost vzrůstá. např. u testů naší značky Livsane je spolehlivost 5 dnů před 78%. Znamená to tedy, že 22% těhotenství by zůstalo neodhaleno. Je tedy lepší počkat si na jistotu, nebo testy opakovat.

  Dále máme testy s citlivostí 25mcmol/l (rychlé), které se zpravidla dají použít až v den menstruace. Vzhledem k tomu, že ceny jsou podobné, je z mého pohledu lepší koupit citlivější test.

  Dle pohodlnosti dělíme testy na ty v proužcích, které se musí vložit do nádobky s močí a testy tyčinkové, které se použijí v proudu moči. 

  Dále také máme přesnější testy z krve. nebo testy digitální.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  19. 08. 2020

  Těhotenský test

  Dobrý den chci se zeptat dělala jsem si těhotenský test a na něm se mi ukázalo na T slabá čárka a na V silná můžu být těhotná děkuji moc

  Dobrý den, 

  zřejmě těhotná budete. Pokud se v testovacím poli objeví i slabá čárka, test je pozitivní. Ve velmi časném stadiu jsou hladiny hormonů ještě nízke, co se projeví na intenzitě čárky. Zkuste si udělat kontrolní test za 2-3 dny, a čárka by měla být silnější. To by znamenalo pozitivní průběh tehotenství. Pak doporučuju zajít na kontrolu k lékaři, který Vám graviditu s jistotou potvrdí nebo vyvráti. 

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdravotní prostředky
  10. 04. 2021

  Spolehlivost těhotenských testů

  Dobrý den měla jsem ne chráněny styk před 27 dny menstruací jsem dostala přesně nq den krvacela jsem skoro 4 dny pak jsem spinila těhotenský test jsem si dělala během menstruace w oba byli negativní můžu se na testy spolehnout?

  Ano,

  i během menstruace jsou testy spolehlivé, důležité je dodržet čas kdykoliv od začátku menstruace, nebo jejího vynechání.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Petra K. 14. 7. 2020 5

  Já si dělala rovnou 3. Tři různé, protože jsem nevěřila, že by se to na poprvé mohlo podařit. A ono ejhle:-) Čekáme chlapečka:-)