Menopauza

MENOPAUZA

Klimakterium, lidově přechod, je období v životě ženy, které souvisí s útlumem činnosti pohlavních orgánů. Menopauza je jednou z částí celého procesu klimakteria. Co se děje v těle ženy při menopauze?

 • Články o zdraví

 Co je menopauza Co je menopauza

V životě ženy přirozeně nastane doba, kdy skončí její plodné období. Ve věku 45 - 50 let se začnou dít v jejím těle změny, které souvisí s útlumem činnosti pohlavních orgánů. Toto období se nazývá klimakterium, lidově přechod. Pohlavní orgány produkují hormony, progesteron a estrogen, které regulují činnost a funkce mozku, srdce, kostí, endokrinních žláz a také metabolismus. Samotná menopauza je pak z lékařského hlediska poslední přirozené menstruační krvácení. V případě klimakteria se jedná o několikaleté období.

 Období klimakteria Období klimakteria

Období klimakteria má tři fáze, patří mezi ně:

 • menopauza
 • perimenopauza,
 • postmenopauza. 

Menopauza se dá chápat jako doba, kdy žena neměla během posledních 12 měsíců krvácení. Nedochází k tomu ze dne na den, tento proces může trvat i několik let. Perimenopauza je období před menopauzou, kdy je krvácení nepravidelné, někdy silné, někdy slabé a v mnoha případech nečekané. Postmenopauza je trvalé období, kdy pohlavní orgány definitivně přecházejí do fáze klidu.

Při nedostatku ženských pohlavních hormonů v těle se někdy projeví klimakterický syndrom. Syndrom u ženy vyvolává nepříjemné pocity a také další příznaky, které se nemusí projevit u všech žen. 

 Co způsobuje útlum produkce progesteronu a estrogenu? Co způsobuje útlum produkce progesteronu a estrogenu?

S útlumem produkce progesteronu a estrogenu nastává v těle několik změn: 

 • Tvorba endorfinu, tzv. hormonu štěstí se snižuje. Při jejich nedostatku se projevuje špatná nálada, přecitlivělost a úzkost, náladovost a zhoršení paměti. 
 • Chybějící estrogen negativně ovlivňuje spánek. Způsobuje častá probouzení během noci a těžké usínání.
 • S klesající hladinou estrogenu souvisí i návaly horka a noční pocení, které trvají po dobu minut až několika hodin. Ze zdravotního hlediska nepředstavují problém, ale jsou pro ženy nepříjemné. 
 • Chybějící kolagen způsobuje viditelné projevy na kůži, která je tenčí a méně pružná.  Tvoří se na ní vrásky a pigmentové skvrny.
 • Nedostatek kolagenu se projeví i na pochvě. Dochází k jejímu nedostatečnému zvlhčení, a to vede k suchosti, svědění, podrážděnosti a pálení při pohlavním styku. Tyto obtíže způsobují snížení sexuální touhy až nechuť k sexu. 
 • Osteoporóza vzniká ubýváním estrogenu. Je to onemocnění, kdy dochází k úbytku kostní hmoty, kosti jsou křehké a lehce se lámou, nejvíc zlomenin je v krčku stehenní kosti. 
 • Nízká hladina estrogenů nechrání dostatečně cévy, zvyšuje se tak krevní tlak a hladina cholesterolu. Ženy jsou pak náchylnější k onemocnění srdce a cév

Teď už víte, co vše se děje v ženském těle během menopauzy a jaký je rozdíl mezi obdobím klimakteria a menopauzou. Na našem e-shopu najdete přípravky vhodné k užití pro co největší komfort během období klimakteria. 

Léky na ledviny a pohlavní orgány


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.