Menopauza

MENOPAUZA

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Klimakterium, lidově přechod, je období v životě ženy, které souvisí s útlumem činnosti pohlavních orgánů. Menopauza je jednou z částí celého procesu klimakteria. Co se děje v těle ženy při menopauze?

 • Články o zdraví
 • Spánek a nálada
 • Ženy

3 minuty čtení


 Co je menopauza Co je menopauza

V životě ženy přirozeně nastane doba, kdy skončí její plodné období. Ve věku 45 - 50 let se začnou dít v jejím těle změny, které souvisí s útlumem činnosti pohlavních orgánů. Toto období se nazývá klimakterium, lidově přechod. Pohlavní orgány produkují hormony, progesteron a estrogen, které regulují činnost a funkce mozku, srdce, kostí, endokrinních žláz a také metabolismus. Samotná menopauza je pak z lékařského hlediska poslední přirozené menstruační krvácení. V případě klimakteria se jedná o několikaleté období.

 Období klimakteria Období klimakteria

Období klimakteria má tři fáze, patří mezi ně:

 • menopauza
 • perimenopauza,
 • postmenopauza. 

Menopauza se dá chápat jako doba, kdy žena neměla během posledních 12 měsíců krvácení. Nedochází k tomu ze dne na den, tento proces může trvat i několik let. Perimenopauza je období před menopauzou, kdy je krvácení nepravidelné, někdy silné, někdy slabé a v mnoha případech nečekané. Postmenopauza je trvalé období, kdy pohlavní orgány definitivně přecházejí do fáze klidu.

Při nedostatku ženských pohlavních hormonů v těle se někdy projeví klimakterický syndrom. Syndrom u ženy vyvolává nepříjemné pocity a také další příznaky, které se nemusí projevit u všech žen. 

 Co způsobuje útlum produkce progesteronu a estrogenu? Co způsobuje útlum produkce progesteronu a estrogenu?

S útlumem produkce progesteronu a estrogenu nastává v těle několik změn: 

 • Tvorba endorfinu, tzv. hormonu štěstí se snižuje. Při jejich nedostatku se projevuje špatná nálada, přecitlivělost a úzkost, náladovost a zhoršení paměti. 
 • Chybějící estrogen negativně ovlivňuje spánek. Způsobuje častá probouzení během noci a těžké usínání.
 • S klesající hladinou estrogenu souvisí i návaly horka a noční pocení, které trvají po dobu minut až několika hodin. Ze zdravotního hlediska nepředstavují problém, ale jsou pro ženy nepříjemné. 
 • Chybějící kolagen způsobuje viditelné projevy na kůži, která je tenčí a méně pružná.  Tvoří se na ní vrásky a pigmentové skvrny.
 • Nedostatek kolagenu se projeví i na pochvě. Dochází k jejímu nedostatečnému zvlhčení, a to vede k suchosti, svědění, podrážděnosti a pálení při pohlavním styku. Tyto obtíže způsobují snížení sexuální touhy až nechuť k sexu. 
 • Osteoporóza vzniká ubýváním estrogenu. Je to onemocnění, kdy dochází k úbytku kostní hmoty, kosti jsou křehké a lehce se lámou, nejvíc zlomenin je v krčku stehenní kosti. 
 • Nízká hladina estrogenů nechrání dostatečně cévy, zvyšuje se tak krevní tlak a hladina cholesterolu. Ženy jsou pak náchylnější k onemocnění srdce a cév

Teď už víte, co vše se děje v ženském těle během menopauzy a jaký je rozdíl mezi obdobím klimakteria a menopauzou. Na našem e-shopu najdete přípravky vhodné k užití pro co největší komfort během období klimakteria. 

Léky na ledviny a pohlavní orgány

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdraví ženy
  07. 05. 2020

  Co mohu užívat na návaly horka?

  Dobrý den prosím poradit nějaký léčebný a hlavně rychleji účinkující přípravek na řešení problémů při menopauze (návaly horka a pocení)

  Dobrý den,

  na menopauzu lze zkusit přípravky jako Menofem nebo merilin harmony. Výhodou menofemu oproti zbývajícím je, že je registrovaný jako lék nikoliv jako doplněk stravy, co znamená, že jsou k dispozici klinické testy o prokázaném účinků. Je potřeba užívat všechny tyto přípravky na klimakterium delší dobu, aby se projevil efekt. První efekt by měl nastat orientačně za 2 týdny. 

  Menofem-peroralni-potahovane-tablety

  S pozdravem
  Mgr. Veronika Hajduková
  Farmaceut specialista

  šipka

  Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zdraví ženy
  07. 05. 2020

  Co na sexuální aktivitu v klimakteriu?

  Přeji hezký den jsem v klimakteriu už pět let ovšem po padesátce mám problém se sexuální aktivitou doplňky stravy v klimakteriu jsou spíše na celkové trable v oblasti přechodu můžete mi poradit nejvhodnější doplněk k tomuto problému?děkuji

  Dobrý den,
  na povzbuzení sexuální aktivity Vám mohu doporučit například Aphrodisia V pro ženy  nebo Maca . Maca je antioxidant s přirozeně povzbuzujícím účinkem, který obnovuje hormonální rovnováhu, pomáhá při menstruaci a sexuální dysfunkci. Ženy v období menopauzy a po menopauze by se měly o užívání, delším než šest týdnů, poradit s lékařem.

  S pozdravem.
  PharmDr. Veronika Orendášová
  vedoucí lékárník a lektor

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  07. 05. 2020

  Co si koupit při menopauze?

  D den potřebovala bych poradit co si koupit na klima - menopauzu

  Dobrý den,

  ve svém dotazu neuvádíte, zda se na něco léčíte a užíváte jiné léky.
  Ke zmírněné pocitů a potíží jako návaly, pocení, nespavost lze použít rostlinné výrobky, které obsahují fytohormony a ty  se dají koupit i bez lékařského předpisu. Mohou ale ovlivňovat účinek ostatních léků, je proto vhodné se poradit .

  Doporučila bych vám  bylinný čaj s meduňkou a červeným jetelem, který zmírňuje projevy ( návaly, pocení, zklidňuje a zlepšuje spánek ).

  klimakterin-bylinny-caj-pri-menopauze

  Pokud by vám nevyhovovala forma čaje, zvolila bych jiný přípravek s jetelem, např.

   Fytofem, Menoflavon , Estrovone...

  klimakterium

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  vedoucí lékárník Rakovník, Husovo nám.

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  08. 10. 2020

  Nadměrné pocení při přechodu

  Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit jak na nadměrné pocení? Jsem asi již v přechodu a mám návaly a ty jsou doprovázený pocením. Četla jsem o přípravku Diclor, ale než se k němu odhodlám, je i nějaký jiný způsob jak toto pocení zmírnit? Děkuji Vám moc za Vaši radu a přeji hezký den.

  Dobrý den.

  Driclor určitě není špatný. Výhodou je až 7 denní účinek po dlouhodobém užívání. Z bylinek se cíleně na tento problém dělá kombinace šalvěj a yzop. Možná Vám pomohou také mé předchozí odpovědi na dané téma.

  Šalvěj a yzop.

  Pocení při menopauze

  Femarelle recharge na menopauzu

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.