Jak na vrásky a stárnutí pleti

JAK NA VRÁSKY A STÁRNUTÍ PLETI

Daniel Zajfrt

Daniel Zajfrt

Mnozí z nás už po 25. roce života začneme sledovat první projevy stárnutí. První vrásky se nám vrývají do tváře štěstím, protože se často smějeme, ale také i starostmi, kvůli kterým se mračíme. Ne nadarmo se říká „nemrač se – zůstane ti to“, nějaká pravda na tomto strašení přeci jen bude.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

7 minut čtení


Co jsou to vrásky a jak vznikají Co jsou to vrásky a jak vznikají

Většina lidí má spojené vrásky se stářím. A nejsou daleko od pravdy. Se ztrátou elasticity a přirozeného množství kolagenu v kůži se na pokožce vyskytují drobné linie ve tváři, které se s postupem času vrývají hlouběji až do podoby vrásek. I když se projevy stárnutí většina populace snaží oddálit a raději je skrývá, vrásky jsou normálním projevem, se kterým by se měl každý dospělý umět smířit. V některých kulturách jsou vrásky dokonce projevem životní moudrosti a zkušeností a přikládá se jim velká váha. V dnešní době se ale spíš apeluje na mladistvý vzhled, a tak se většina lidí snaží proti vráskám spíše bojovat

Vrásky vznikají intenzivními svalovými stahy, které nás provází každodenními činnostmi. Tento druh svalů nazýváme mimickými. Nejvýrazněji je spatříte při širokém úsměvu na vnější části očí a kolem úst a mezi obočím při mračení. Pokud se bavíme o vráskách, které vznikají postupným ochabnutím pleti – mluvíme o statických vráskách. Pleť je s pokročilým věkem ochablá a vytváří výrazné kontury, které vytvářejí dojem smutku a pesimistického či unaveného výrazu v obličeji. Což ovšem nemusí vůbec vypovídat o náladě či rozpoložení dané osoby. Co tedy dělat abychom se této fázi co nejdéle vyhýbali?

Faktory, které podporují vznik vrásek Faktory, které podporují vznik vrásek

Některé návyky a faktory přímo ovlivňují kvalitu kolagenu a tedy i výraz a stav pokožky v obličeji. Kolagen je totiž jednou ze základních stavebních bílkovin, která tvoří až 80 % hmoty lidské kůže. Tělo si ji tvoří samo, je však vhodné si jej kolem třicítky začít postupně doplňovat, a pomoci tak zvládat tělu první příznaky stárnutí.

Za zhoršený stav pleti viníme okolní prostředí, životní styl, ale i genetiku. Existují ale určité zlozvyky, rituály a dlouhodobé návyky, které pleti vyloženě škodí nebo podporují oxidační stres a tím i ztrátu kolagenu v pokožce. Věřte, že pokud o své tělo nebudete pečovat a dodržovat zdravé návyky, nepomůže vám ani sebelepší krém, či operace. Pojďme si vyjmenovat ty nejhorší faktory, kterým je dobré se vyvarovat:

 • kouření, nebo dlouhodobý pobyt v zakouřeném prostředí
 • hektický způsob života a přemíra stresu
 • přemíra opalování bez opalovacích krémů
 • nezdravé stravování – přebytek nezdravých tuků, alkoholu a kofeinu
 • nedostatek pitného režimu
 • nedostatek pohybu
 • nedostatečná hydratace pleti
 • spánek s neodlíčeným make-upem
 • držení drastických diet – neustálé nabírání váhy a její shazování
 • špatné trávení a tedy i zanesená střeva, která působí negativně na pokožku
 • mhouření očí při snaze zaostřit
 • nepravidelné či žádné profesionální ošetření pleti kosmetičkou

Péče o tělo i pleť jako prevence Péče o tělo i pleť jako prevence

Ne všechny přípravky a krémy na vrásky fungují tak, jak uvádějí jejich výrobci. Než budete utrácet horentní sumy za řešení problému zastavte se a zvažte nejdříve prevenci vzniku vrásek. Obrovskou roli v tomto případě hraje pravidelnost. Pokud budete dodržovat některá jednoduchá, ale možná zprvu protivná opatření, můžete se postarat o oddálení projevů stárnutí až o několik let.

Co pleti prospívá v průběhu dne

 • spánek na zádech
 • odličování make-upu
 • čištění pleti olejem po odlíčení (s obsahem kyseliny linolové a antioxidačních látek)
 • použití hydratačních masek
 • denní i noční péče s hydratačními krémy s retinolem, koenzymem Q10 a antioxidanty
 • masírování pleti a použití přírodních peelingů
 • nanášení hutných ochranných krémů v zimě, které chrání před mrazem a větrem

Kromě toho je velmi důležitá i životospráva. Blahodárně působí na mladistvý vzhled řada vitamínů a minerálů. Ti nejsilnější bojovníci jsou vitamín C, A, E a B komplex. Z řady minerálů pak selen, zinek a nesmíme zapomenout ani na omega mastné kyseliny, které se svou správnou kombinací omlazují nejen pleť, ale i celé tělo.

Co se týče kolagenu, má v kůži na starosti právě elasticitu, zdravou strukturu a tím přispívá k pružnosti a hydrataci pokožky. A jelikož lidské tělo si kolagen tvoří v dostatečném množství jen do určitého věku, je užívání kolagenu zvenčí dobrý způsob, jak ještě více pomoci prevenci tvorby vrásek.

Jak si poradit s prevencí přírodní cestou Jak si poradit s prevencí přírodní cestou

Kromě velkého množství krémů a dalších přípravků na pleť si lze pojistit oddálení tvorby vrásek i přírodní cestou. Péče vás vyjde mnohdy na zlomek ceny a máte 100% jistotu, že do těla nevpravíte žádnou toxickou látku. Jaká želízka v ohni má proti vráskám tedy příroda?

 • Bambucké máslo – dnes jej běžně seženete ve 100% čistotě v každé drogerii i obchodě se zdravou výživou. Má skvělé hydratační, hojivé i antiseptické účinky. Pochází z blahodárného afrického stromu karité, který jej přirozeně obohatil o množství minerálních látek a vitamínů, které vaši pleť doslova nastartují.
 • Arganový olej – má nevídaný vliv na tvorbu vrásek. Obsahuje totiž životadárnou kombinaci antioxidantů, mastných a polynenasycených kyselin společně s tokoferoly, karotenem a enzymy, které pleť vyhlazují a vyživují. Dnes je k dostání ve formě čistých sér a olejů, ale je i šikovným pomocníkem v mnoha krémech.
 • Kokosový olej – se může zdát jako ohraná písnička, ale je to univerzální životabudič nejen pro péči o pleť. Svým složením dbá o zvyšování syntézy kolagenu a obnovu kožních buněk. Hledejte ho na pultech nejlépe v bio kvalitě.
 • Aloe vera – je známá pro své protizánětlivé a zklidňující účinky. Gel z listů aloe vera dává pokožce úlevu po spálení sluníčkem, ale i vyhlazení a vyživení po náročném dni. Ne nadarmo tento zázrak najdete v mnoha krémech proti stárnutí pleti.
 • Vitamín C – si zapište jako jeden z nejdůležitějších bodů pro váš další nákup. Přirozeně totiž přispívá k obnově každé vaší buňky. A tedy i buněk vaší pleti. V hojné míře ho dodávejte tělu formou rakytníku, jahod, kiwi, šípku, rybízu, papriky, kysaného zelí, ale i kustovnice čínské neboli goji. Ještě intenzivnějšího vlivu vitamínu C dosáhnete přímo díky kosmetice s vitamínem C. Zjistěte o této možnosti víc z našeho článku:

  Přejít na článek: "Vitamín C na pleť – 4 tajemství jeho působení"
   
 • Mořský kolagen – nemá tak daleko od kolagenu, který se nám tvoří i v kůži. Pokud chcete jít přírodní cestou k obnovení kolagenu čistě pro kosmetické účinky na pleti, ptejte se po kolagenu typu I. Jde o přírodní preparát získávaný z volně žijících ryb, který vám pomůže nejen se zpevněním a hojením pleti, ale i s kostmi, šlachami a cévami.
 • Biotin – jsme již zmínili výše v celém komplexu vitamínů typu B. Vitamín B7 je ale mezi nimi v péči o pleť opravdový král. Přispívá k přirozenému zdraví kůže i vlasů. Z přírody jej můžeme čerpat formou ořechů, košťálové zeleniny, mandlí, hub, ale i hnědé rýže a celozrnných výrobků.
 • Zelený čaj – je poslední záchranou pro pleť, kterou můžete nejen popíjet, ale i aplikovat společně s krémem. Obsahuje velké množství katechinů, silných antioxidantů, které přirozeně bojují s poškozením buněk a tedy i předčasným stárnutím pokožky. Nejsilnějším hráčem mezi zeleným čaji je matcha tea.

Navštěvujete pravidelně odborníky  Navštěvujete pravidelně odborníky

Pokud chcete své pleti dát opravdu to nejlepší, nenechte nic náhodě a užijte si pravidelnou péči odborníků. Není třeba se opakovat. Pravidelnou péči kosmetičky bereme už jako nedotknutelnou. Na těchto pravidelných setkáních zjistíte, co vaší pokožce vyhovuje a odbornice vám doporučí, jaké přípravky na pleť je vhodné zařadit do vašich každodenních rituálů. Je tu ale více možností, jak si zaručit pevnou a pružnou pleť na co nejdéle. Zajděte si na masáž s peelingem, či akupunkturu. S těmito procedurami projde vaše pleť i duše očistným rituálem. Pomocí polštářků prstů a jemných jehliček dodáte své kůži detoxikaci a dokonalý odpočinek. Pokud ale řešíte společně s vráskami i dlouhodobý dermatologický problém, neváhejte se obrátit i na zkušeného kožního lékaře.

Dejte si pár minut obličejové gymnastiky Dejte si pár minut obličejové gymnastiky

Pár jednoduchých cviků přispěje k oddálení stárnutí pleti velkou měrou. Věřte, že vás cviky zaměstnají jen na pár minut a výsledky budou ohromující. Jejich tajemství tkví ve správném provádění a v pravidelnosti. Pojďme se společně pár z nich naučit.

7 cviků krok po kroku:

 • Poklepávejte konečky prstů jemně plochu celého obličeje. Dokonale jej tak prokrvíte a připravíte na další cvičení. Doporučuje se až 300 poklepání na jeden cyklus cvičení.
 • Protáhňete celý obličej vypoulením očí a vypláznutím jazyku. Tak protáhnete každičký sval obličeje. Toto opakujte desetkrát v několika sekundových intervalech.
 • Našpute pusu do tvaru ‚‚O‘‘ a poté se usmějte do co nejširšího úsměvu. V každé poloze vydržte jen pár vteřin a cvik opakujte desetkrát.
 • Zhluboka se nadechněte a vzduch podržte v ústech. Převalujte jej z pravé do levé tváře a naopak po dobu pár vteřin. Cvik si zopakujte ve třech sériích.
 • Přiložte tři prsty ke vnějšímu koutku oka a jemně je táhněte ve směru ke spánkům. Při každém natáhnutí pomalu oko zavřete a při opačném pohybu znovu otevřete.
 • Přiložte podélně ukazováčky k vašemu obočí a tlačte jej dolů zatímco se je snažíte svaly na čele pozvednout. Cvik opakujte desetkrát ve třech sériích.
 • Nakonec spojte prsty k sobě, jako byste chtěli vzít špetku něčeho dobrého a opatrně nehty popichujte místa, kde se vrásky nejčastěji vyskytují. Kolem úst, mezi obočím, kolem očí i na čele.

Gymnastiku ukončete čištěním pleti a na nanesením hydratačního krému, či jiného oblíbeného přípravku.

Když už jen prevence nepomůže Když už jen prevence nepomůže

Pokud jste s prevencí nezačali s předstihem, je možné, že se vrásky objeví nečekaně brzy. V tomto případě je vhodné zasáhnout těmi nejspolehlivějšími pomocníky z řad dermokosmetiky. Co by měla každá lahvička či tuba obsahovat a co sledovat v obsahu těchto krémů a sér? Pokud nenajdete na obalu kyselinu hyaluronovou, rovnou jej opět odložte do regálu. Ta je přirozenou součástí naší pokožky a zaručuje její mladistvý vzhled a pružnost. Bohužel postupem času v pleti ubývá. Nejlépe ji doplníte s přípravky s produkty Korff, Fillerina nebo Eucerin. A nemusíte zůstat jen u krémů. K perfektnímu výsledku dospějete při použití séra, které vmasírujete jemně do pokožky před nanesením krému. Olejové sérum Eucerin Elasticity-Filler pleť vyživí a viditelně zlepší její pružnost a odolnost. Ze stejné řady vám může v boji proti vráskám stát po boku i Eucerin Q10 ACTIVE oční krém. Soustředí se jen na silné rýhy v okolí očí a díky svému antioxidačnímu účinku předchází i tvorbě nových.

Dalšími složkami každého kvalitního přípravku by měl být i retinol, kyselina linolenová, AHA kyseliny, kyselina askorbová, ceramidy, resveratrol, peptidy a vitamin E. Tyto a další složky najdete i v účinném očním krému značky La Roche-Posay Substiane. Jemným vklepáním krému ráno a večer věnujete pleti okolo očí komfort, zpevnění a znatelné rozjasnění.

Do popředí péče o pleť se v poslední době dostává přírodní kosmetika. Nuxe BIO Organic Antioxidační sérum je vhodné již od prvních vrásek, kdy pomáhá zachovat mladiství vzhled vaší pokožky. Navíc je vhodné pro jakýkoliv typ pleti.

Silné slovo v regeneraci a obnově buněk má i MATRICIUM značky Bioderma. Je unikátním a patentovaným přípravkem, který zvládne pečovat o lokální i výraznější poškození pleti včetně vrásek. Použití 30 ampulek vám přinese jasnější, vyhlazenou a mladistvější pleť.

Kolagen je přirozenou složkou pleti zajišťující její pružnost. Doplňkem obsahujícím kvalitní mořský kolagen ve formě bioaktivních peptidů je Inca Collagen. Kvalita kolagenu lze určit podle toho, z jakých zdrojů a jakým způsobem štěpení se získává. Také rozhoduje jeho čistota. Krátké kolagenní peptidy přípravku Inca Collagen tělo dokáže rozeznat využít ke stavbě nových molekul kolagenu. Vhodné je užívat kolagen spolu s vitamínem C pro ještě větší podporu tvorby vlastního kolagenu v těle.


INZERCE

 

Kolagen na vrásky

Jako kvalitní kolagen na vrásky, ale nejen na ně, lze označit mořský kolagen v prášku značky Inca Collagen. Společnost vsadila na šetrné štěpení kolagenu enzymatickou hydrolýzou, při kterém se zachovává struktura trojšroubovice a kolagenové peptidy jsou bioaktivní. Proto je lidské tělo dokáže rozeznat a využít ke stavbě nových molekul kolagenu.

Prémiový Inca Collagen neobsahuje příchutě, aroma ani konzervanty. Je to 100% čistý kolagenový hydrolyzát, který stačí smíchat s 200 ml vody nebo džusu a vypít, případně si jej zamíchat do smoothie nebo kaše. Inca Collagen obsahuje 3 typy kolagenů, které jsou pro lidské tělo nejpodstatnější: kolagen I., II., III. typu.

Každému, kdo s kolagenem začíná, se hodí kolagenová kúra – 3 měsíce dennodenního užívání kvalitního kolagenu. Inca Collagen proto obsahuje 30 separátně balených dávek 3000 mg mořského kolagenu. Po dobrání 3 balení Inca Collagen už stačí pokračovat v užívání 2-3 krát do týdne.

Inca Collagen 3 měsíce

Vše pro zdravou pleť Dermokosmetika na vrásky

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Mořský kolagen Inca Collagen 30 sáčků v prášku

 • Krása
 • Doplněk stravy
 • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 260 Kč

EUCERIN Q10 ACTIVE noční krém proti vráskám 50ml

 • Dermokosmetika
 • Péče o tělo
 • Dárek k nákupu nad 850Kč

Skladem na e‑shopu

739 Kč

KORFF Eye Zone Hydratační balzám proti vráskám 15ml

 • Kosmetika
 • Péče o pleť
 • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 399 Kč

Beviro Forever Young elixír mládí sérum 50ml

 • Kosmetika
 • Péče o pleť
 • Akce
 • Sleva 13 %

Nedostupné

549 Kč 475 Kč

Dermacol Gold Elixir omlaz.kaviár.denní krém 50ml

 • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

215 Kč

VICHY UV-AGE Daily Tónovaný Fluid bránící fotostárnutí SPF50+ 40 ml

 • Dermokosmetika
 • Sezóna
 • Sleva 150Kč nad 390Kč

Skladem na e‑shopu

619 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  18. 12. 2019

  Pleťový krém proti vráskám

  Dobrý den, prosím jaký krém by jste mi doporučili pro 70 letou ženu ?

  Dobrý den,

  pro starší pleť, která potřebuje vyhladit, vyplnit a zmírnit vrásky doporučuji vyzkoušet značku Skincode.

  Skincode je vysoce kvalitní švýcarská kosmetika. Je určena i pro tu nejcitlivější pleť. Její řada Skincode Exclusive, je komplex pro aktivní buněčnou regeneraci, pro boj proti stárnutí na buněčné úrovni. Obsahuje komplex peptidů a biologicky aktivní kolagen booster, který zlepšuje strukturu pleti.

  Pro pravidelné denní používání můžete vybrat z několika krému.

  Já jsem vybrala denní krém s ochranným faktorem SPF15 Skincode exclusive denni krem spf15-50-ml který pleti doplní potřebné vitamíny a zároveň pleť chrání před slunečním zářením.

   A na noc noční krém Skincode exclusive intenzivní noční omlazující krém 50-ml který je bez ochranného faktoru. Pleti dodá potřebnou hydrataci, krásně ji vyhladí a zregeneruje.

  S pozdravem
  Henrieta Molnárová
  Dermoporadce

  šipka Henrieta Molnárová

  Na dotaz odpověděla Henrieta Molnárová , Rohlík - Praha 6 zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  05. 08. 2022

  Pro jaký věk je vhodný krém od značky L´Oréal Paris?

  Dobrý den,
  krémy značky L´Oréal Paris řada Revitalift Laser X3 jsou odstupňovány dle věku. Nevidím, pro jaký věk je krém L´Oréal Paris Revitalift Laser X3 intenzivní denní péče proti stárnutí pleti 50 ml. Není to uvedeno v popisu. Děkuji.

  Dobrý den, 

  L´Oréal Paris Revitalift Laser X3 intenzivní denní péče proti stárnutí pleti 50 ml je určen pro péči o pleť po 45. roce života, kdy dochází ke zpomalování buněčné regenerace. Postupně se objevují viditelné vrásky, pokožka ztrácí svoji pevnost a kontury přestávají být zpevněné. Je to ale jen obecné doporučení, záleží na tom, jak daná pleť vypadá a co chcete přesně řešit.

  S přátelským pozdravem

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  19. 08. 2022

  kolagen na pleť

  Dobrý den, pro maminku (70let) jsem pořídila díky vašemu doporučení kolagen Cemio Kamzík. Pro sebe (46let) bych ráda vybrala kolagen s pozitivním působením nejen na klouby, ale i na pleť. Užívám 3. měsíc Colafit, na pleti však zlepšení nepozoruji. Prosím o doporučení vhodného, děkuji

  Dobrý den,

  Colafit obsahuje kolagen prvního typu, který je pleť doporučován. Kolagen je ale pouze jeden z mnoha faktorů, které se podepisují na zdraví pleti. Pro zdravou pleť je také nutný dostatečný pitný režim, správná péče a hydratace, především teď v létě také sluneční ochrana. Z hlediska výživy jsou pak pro zdraví pleti důležité vitamíny především ze skupiny B a minerály např. zinek a selen. 

  Na pleť bych Vám proto doporučila komplexnější přípravek s obsahem kolagenu MOVit Kolagen Beauty, obsahuje kolagen, zinek a selen a vitamín B – biotin a kyselinu panthotenovou. 

  Více: Kolagen na klouby i na pleť – jaký vybrat?

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  15. 02. 2023

  Inca collagen kojící žena

  Dobrý den, je možné přípravek užívat Inca collagen během kojení? Děkuji 

  Dobrý den,

  ano kojící žena může Inca collagen užívat v doporučeném dávkování.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.