Jak na vrásky a stárnutí pleti

JAK NA VRÁSKY A STÁRNUTÍ PLETI

Daniel Zajfrt

Daniel Zajfrt

Mnozí z nás už po 25. roce života začneme sledovat první projevy stárnutí. První vrásky se nám vrývají do tváře štěstím, protože se často smějeme, ale také i starostmi, kvůli kterým se mračíme. Ne nadarmo se říká „nemrač se – zůstane ti to“, nějaká pravda na tomto strašení přeci jen bude.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

7 minut čtení


Co jsou to vrásky a jak vznikají Co jsou to vrásky a jak vznikají

Většina lidí má spojené vrásky se stářím. A nejsou daleko od pravdy. Se ztrátou elasticity a přirozeného množství kolagenu v kůži se na pokožce vyskytují drobné linie ve tváři, které se s postupem času vrývají hlouběji až do podoby vrásek. I když se projevy stárnutí většina populace snaží oddálit a raději je skrývá, vrásky jsou normálním projevem se kterým by se měl každý dospělý umět smířit. V některých kulturách jsou vrásky dokonce projevem životní moudrosti a zkušeností a přikládá se jim velká váha. V dnešní době se ale spíš apeluje na mladistvý vzhled a tak se většina lidí snaží proti vráskám spíše bojovat

Vrásky vznikají intenzivními svalovými stahy, které nás provází každodenními činnostmi. Tento druh nazýváme mimickými. Nejvýrazněji je spatříte při širokém úsměvu na vnější části očí a kolem úst a mezi obočím při mračení. Pokud se bavíme o vráskách, které vznikají postupným ochabnutím pleti – mluvíme o statických vráskách. Pleť je s pokročilým věkem ochablá a vytváří výrazné kontury, které vytvářejí dojem smutku a pesimistického či unaveného výrazu v obličeji. Což ovšem nemusí vůbec vypovídat o náladě či rozpoložení dané osoby. Co tedy dělat abychom se této fázi co nejdéle vyhýbali?

Faktory, které podporují vznik vrásek Faktory, které podporují vznik vrásek

Některé návyky a faktory přímo ovlivňují vitalitu celého těla a tedy i výraz a stav pokožky v obličeji. Za zhoršený stav pokožky viníme okolní prostředí, životní styl, ale i genetiku. Existují ale určité zlozvyky, rituály a dlouhodobé návyky, které pleti vyloženě škodí. Věřte, že pokud o své tělo nebudete pečovat a dodržovat zdravé návyky, nepomůže vám ani sebelepší krém, či operace. Pojďme si vyjmenovat ty nejhorší faktory, kterým je dobré se vyvarovat:

 • kouření, nebo dlouhodobý pobyt v zakouřeném prostředí
 • hektický způsob života a přemíra stresu
 • přemíra opalování bez opalovacích krémů
 • nezdravé stravování – přebytek nezdravých tuků, alkoholu a kofeinu
 • nedostatek pitného režimu
 • nedostatek pohybu
 • nedostatečná hydratace pleti
 • spánek s neodlíčeným make-upem
 • držení drastických diet – neustálé nabírání váhy a její shazování
 • špatné trávení a tedy i zanesená střeva, která působí negativně na pokožku
 • mhouření očí při snaze zaostřit
 • nepravidelné či žádné profesionální ošetření pleti kosmetičkou

Péče o tělo i pleť jako prevence Péče o tělo i pleť jako prevence

Ne všechny přípravky a krémy na vrásky fungují tak, jak uvádějí jejich výrobci. Než budete utrácet horentní sumy za řešení problému zastavte se a zvažte nejdříve prevenci vzniku vrásek. Obrovskou roli v tomto případě hraje pravidelnost. Pokud budete dodržovat některá jednoduchá, ale možná zprvu protivná opatření, můžete se postarat o oddálení projevů stárnutí až o několik let. 

Co pleti prospívá v průběhu dne

 • spánek na zádech
 • odličování make-upu
 • čištění pleti olejem po odlíčení (s obsahem kyseliny linolové a antioxidačních látek)
 • použití hydratačních masek
 • denní i noční péče s hydratačními krémy s retinolem, koenzymem Q10 a antioxidanty
 • masírování pleti a použití přírodních peelingů
 • nanášení hutných ochranných krémů v zimě, které chrání před mrazem a větrem

Kromě toho je velmi důležitá i životospráva. Blahodárně působí na mladistvý vzhled řada vitamínů a minerálů. Ti nejsilnější bojovníci jsou vitamín C, A, E a B komplex. Z řady minerálů pak selen, zinek a nesmíme zapomenout ani na omega mastné kyseliny, které se svou správnou kombinací omlazují nejen pleť, ale i celé tělo.

Jak si poradit s prevencí přírodní cestou Jak si poradit s prevencí přírodní cestou

Kromě velkého množství krémů a dalších přípravků na pleť si lze pojistit oddálení tvorby vrásek i přírodní cestou. Péče vás vyjde mnohdy na zlomek ceny a máte 100% jistotu, že do těla nevpravíte žádnou toxickou látku. Jaká želízka v ohni má proti vráskám tedy příroda?

 • Bambucké máslo – dnes jej běžně seženete ve 100% čistotě v každé drogerii i obchodě se zdravou výživou. Má skvělé hydratační, hojivé i antiseptické účinky. Pochází z blahodárného afrického stromu karité, který jej přirozeně obohatil o množství minerálních látek a vitamínů, které vaši pleť doslova nastartují.
 • Arganový olej – má nevídaný vliv na tvorbu vrásek. Obsahuje totiž životadárnou kombinaci antioxidantů, mastných a polynenasycených kyselin společně s tokoferoly, karotenem a enzymy, které pleť vyhlazují a vyživují. Dnes je k dostání ve formě čistých sér a olejů, ale je i šikovným pomocníkem v mnoha krémech.
 • Kokosový olej – se může zdát jako ohraná písnička, ale je to univerzální životabudič nejen pro péči o pleť. Svým složením dbá o zvyšování syntézy kolagenu a obnovu kožních buněk. Hledejte ho na pultech nejlépe v bio kvalitě.
 • Aloe vera – je známá pro své protizánětlivé a zklidňující účinky. Gel z listů aloe vera dává pokožce úlevu po spálení sluníčkem, ale i vyhlazení a vyživení po náročném dni. Ne nadarmo tento zázrak najdete v mnoha krémech proti stárnutí pleti.
 • Vitamín C – si zapište jako jeden z nejdůležitějších bodů pro váš další nákup. Přirozeně totiž přispívá k obnově každé vaší buňky. A tedy i buněk vaší pleti. V hojné míře ho dodávejte tělu formou rakytníku, jahod, kiwi, šípku, rybízu, papriky, kysaného zelí, ale i kustovnice čínské neboli goji.
 • Mořský kolagen – nemá tak daleko od kolagenu, který se nám tvoří i v kůži. Pokud chcete jít přírodní cestou k obnovení kolagenu čistě pro kosmetické účinky na pleti, ptejte se po kolagenu typu I. Jde o přírodní preparát získávaný z volně žijících ryb, který vám pomůže nejen se zpevněním a hojením pleti, ale i s kostmi, šlachami a cévami.
 • Biotin – jsme již zmínili výše v celém komplexu vitamínů typu B. Vitamín B7 je ale mezi nimi v péči o pleť opravdový král. Přispívá k přirozenému zdraví kůže i vlasů. Z přírody jej můžeme čerpat formou ořechů, košťálové zeleniny, mandlí, hub, ale i hnědé rýže a celozrnných výrobků.
 • Zelený čaj – je poslední záchranou pro pleť, kterou můžete nejen popíjet, ale i aplikovat společně s krémem. Obsahuje velké množství katechinů, silných antioxidantů, které přirozeně bojují s poškozením buněk a tedy i předčasným stárnutím pokožky. Nejsilnějším hráčem mezi zeleným čaji je matcha tea.

Navštěvujete pravidelně odborníky  Navštěvujete pravidelně odborníky 

Pokud chcete své pleti dát opravdu to nejlepší, nenechte nic náhodě a užijte si pravidelnou péči odborníků. Není třeba se opakovat. Pravidelnou péči kosmetičky bereme už jako nedotknutelnou. Na těchto pravidelných setkáních zjistíte, co vaší pokožce vyhovuje a odbornice vám doporučí, jaké přípravky na pleť je vhodné zařadit do vašich každodenních rituálů. Je tu ale více možností, jak si zaručit pevnou a pružnou pleť na co nejdéle. Zajděte si na masáž s peelingem, či akupunkturu. S těmito procedurami projde vaše pleť i duše očistným rituálem. Pomocí polštářků prstů a jemných jehliček dodáte své kůži detoxikaci a dokonalý odpočinek. Pokud ale řešíte společně s vráskami i dlouhodobý dermatologický problém, neváhejte se obrátit i na zkušeného kožního lékaře.

Dejte si pár minut obličejové gymnastiky Dejte si pár minut obličejové gymnastiky

Pár jednoduchých cviků přispěje k oddálení stárnutí pleti velkou měrou. Věřte, že vás cviky zaměstnají jen na pár minut a výsledky budou ohromující. Jejich tajemství tkví ve správném provádění a v pravidelnosti. Pojďme se společně pár z nich naučit.

7 cviků krok po kroku:

 • Poklepávejte konečky prstů jemně plochu celého obličeje. Dokonale jej tak prokrvíte a připravíte na další cvičení. Doporučuje se až 300 poklepání na jeden cyklus cvičení.
 • Protáhňete celý obličej vypoulením očí a vypláznutím jazyku. Tak protáhnete každičký sval obličeje. Toto opakujte desetkrát v několika sekundových intervalech.
 • Našpute pusu do tvaru ‚‚O‘‘ a poté se usmějte do co nejširšího úsměvu. V každé poloze vydržte jen pár vteřin a cvik opakujte desetkrát.
 • Zhluboka se nadechněte a vzduch podržte v ústech. Převalujte jej z pravé do levé tváře a naopak po dobu pár vteřin. Cvik si zopakujte ve třech sériích.
 • Přiložte tři prsty ke vnějšímu koutku oka a jemně je táhněte ve směru ke spánkům. Při každém natáhnutí pomalu oko zavřete a při opačném pohybu znovu otevřete.
 • Přiložte podélně ukazováčky k vašemu obočí a tlačte jej dolů zatímco se je snažíte svaly na čele pozvednout. Cvik opakujte desetkrát ve třech sériích.
 • Nakonec spojte prsty k sobě, jako byste chtěli vzít špetku něčeho dobrého a opatrně nehty popichujte místa, kde se vrásky nejčastěji vyskytují. Kolem úst, mezi obočím, kolem očí i na čele.

Gymnastiku ukončete čištěním pleti a na nanesením hydratačního krému, či jiného oblíbeného přípravku.

Když už jen prevence nepomůže Když už jen prevence nepomůže

Pokud jste s prevencí nezačali s předstihem, je možné, že se vrásky objeví nečekaně brzy. V tomto případě je vhodné zasáhnout těmi nejspolehlivějšími pomocníky z řad dermokosmetiky. Co by měla každá lahvička či tuba obsahovat a co sledovat v obsahu těchto krémů a sér? Pokud nenajdete na obalu kyselinu hyaluronovou, rovnou jej opět odložte do regálu. Ta je přirozenou součástí naší pokožky a zaručuje její mladistvý vzhled a pružnost. Bohužel postupem času v pleti ubývá. Nejlépe ji doplníte s přípravky s produkty Fillerina nebo Eucerin. A nemusíte zůstat jen u krémů. K perfektnímu výsledku dospějete při použití séra, které vmasírujete jemně do pokožky před nanesením krému. Olejové sérum Eucerin Elasticity-Filler pleť vyživí a viditelně zlepší její pružnost a odolnost. Ze stejné řady vám může v boji proti vráskám stát po boku i Eucerin Q10 ACTIVE oční krém. Soustředí se jen na silné rýhy v okolí očí a díky svému antioxidačnímu účinku předchází i tvorbě nových.

Dalšími složkami každého kvalitního přípravku by měl být i retinol, kyselina linolenová, AHA kyseliny, kyselina askorbová, ceramidy, resveratrol, peptidy a vitamin E. Tyto a další složky najdete i v účinném očním krému značky La Roche-Posay Substiane. Jemným vklepáním krému ráno a večer věnujete pleti okolo očí komfort, zpevnění a znatelné rozjasnění.

Do popředí péče o pleť se v poslední době dostává přírodní kosmetika. Nuxe BIO Organic Antioxidační sérum je vhodné již od prvních vrásek, kdy pomáhá zachovat mladiství vzhled vaší pokožky. Navíc je vhodné pro jakýkoliv typ pleti.

Silné slovo v regeneraci a obnově buněk má i biomimetický zdravotnický prostředek MATRICIUM značky Bioderma. Je unikátním a patentovaným přípravkem, který zvládne pečovat o lokální i výraznější poškození pleti včetně vrásek. Použití 30 ampulek vám přinese jasnější, vyhlazenou a mladistvější pleť.

 

 

Vše pro zdravou pleť Dermokosmetika na vrásky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  29. 10. 2019

  Pleťový krém od Vichy

  Dobrý den,

  velmi se mi líbí produkty značky Vichy. Ráda bych začala používat některý z pleťových krému, bohužel se však nevyznám v množství krémů, které značka nabízí. Ráda bych něco pro první vrásky, věk 30+ , normální až smíšená pleť. Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  pro ženy, které jsou znepokojené jemnými vráskami doporučuji vyzkoušet od Vichy produktovou řadu Liftactiv. Řada Liftactiv pečuje o pleť s jemnými i hlubokými vráskami. Hlavními složkami v těchto produktech je Rhamnosa – ta má za účinek korekci vrásek a zpevnění pleti a fragmenty kyseliny hyaluronové, které zabezpečují hydrataci během dne a zároveň vyplňují pleť.

  Na normální až smíšenou pleť je určen krém VICHY LIFTACTIV SUPREME. Je vhodné jej aplikovat ráno na vyčištěnou pleť.

  Na noc se nabízí možnost nočního krému nebo masky.

  Noční krém VICHY LIFTACTIV je vhodný pro všechny typy pleti. Krém pleť krásně vyhladí a ta působí víc vypnutá a sametová. Ve složení obsahuje navíc včelí vosk.

  Noční maska VICHY Liftactiv Hyalu Mask patří mezi novinku značky VICHY. Tato maska je určena pro ženy, které vyhledávají expertní řešení s okamžitým účinkem pro povzbuzení, posílení buněk a benefity proti stárnutí pleti. Používá se obden až 1x týdne. Nechává se působit na pleti 5 minut a poté se zbytky krému jemně setřou navlhčeným vatovým tamponem. Je vhodná pro všechny typy pleti a při pravidelném používání je viditelná změna kvality pleti.

  Popřípadě si můžete prohlídnou celou řadu VICHY Liftactiv Zde. 

   

  S pozdravem,

  Henrieta Molnárová

  Dermoporadca

  šipka Henrieta Molnárová

  Na dotaz odpověděla Henrieta Molnárová , Rohlík - Praha 6 zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  18. 12. 2019

  Pleťový krém proti vráskám

  Dobrý den, prosím jaký krém by jste mi doporučili pro 70 letou ženu ?

  Dobrý den,

  pro starší pleť, která potřebuje vyhladit, vyplnit a zmírnit vrásky doporučuji vyzkoušet značku Skincode.

  Skincode je vysoce kvalitní švýcarská kosmetika. Je určena i pro tu nejcitlivější pleť. Její řada Skincode Exclusive, je komplex pro aktivní buněčnou regeneraci, pro boj proti stárnutí na buněčné úrovni. Obsahuje komplex peptidů a biologicky aktivní kolagen booster, který zlepšuje strukturu pleti.

  Pro pravidelné denní používání můžete vybrat z několika krému.

  Já jsem vybrala denní krém s ochranným faktorem SPF15 Skincode exclusive denni krem spf15-50-ml který pleti doplní potřebné vitamíny a zároveň pleť chrání před slunečním zářením.

   A na noc noční krém Skincode exclusive intenzivní noční omlazující krém 50-ml který je bez ochranného faktoru. Pleti dodá potřebnou hydrataci, krásně ji vyhladí a zregeneruje.

  S pozdravem
  Henrieta Molnárová
  Dermoporadce

  šipka Henrieta Molnárová

  Na dotaz odpověděla Henrieta Molnárová , Rohlík - Praha 6 zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dermokosmetika
  05. 08. 2022

  Pro jaký věk je vhodný krém od značky L´Oréal Paris?

  Dobrý den,
  krémy značky L´Oréal Paris řada Revitalift Laser X3 jsou odstupňovány dle věku. Nevidím, pro jaký věk je krém L´Oréal Paris Revitalift Laser X3 intenzivní denní péče proti stárnutí pleti 50 ml. Není to uvedeno v popisu. Děkuji.

  Dobrý den, 

  L´Oréal Paris Revitalift Laser X3 intenzivní denní péče proti stárnutí pleti 50 ml je určen pro péči o pleť po 45. roce života, kdy dochází ke zpomalování buněčné regenerace. Postupně se objevují viditelné vrásky, pokožka ztrácí svoji pevnost a kontury přestávají být zpevněné. Je to ale jen obecné doporučení, záleží na tom, jak daná pleť vypadá a co chcete přesně řešit.

  S přátelským pozdravem

  Dominika Luňáková, DiS.
  Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

  šipka Dominika Luňáková

  Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  19. 08. 2022

  kolagen na pleť

  Dobrý den, pro maminku (70let) jsem pořídila díky vašemu doporučení kolagen Cemio Kamzík. Pro sebe (46let) bych ráda vybrala kolagen s pozitivním působením nejen na klouby, ale i na pleť. Užívám 3. měsíc Colafit, na pleti však zlepšení nepozoruji. Prosím o doporučení vhodného, děkuji

  Dobrý den,

  Colafit obsahuje kolagen prvního typu, který je pleť doporučován. Kolagen je ale pouze jeden z mnoha faktorů, které se podepisují na zdraví pleti. Pro zdravou pleť je také nutný dostatečný pitný režim, správná péče a hydratace, především teď v létě také sluneční ochrana. Z hlediska výživy jsou pak pro zdraví pleti důležité vitamíny především ze skupiny B a minerály např. zinek a selen. 

  Na pleť bych Vám proto doporučila komplexnější přípravek s obsahem kolagenu MOVit Kolagen Beauty, obsahuje kolagen, zinek a selen a vitamín B – biotin a kyselinu panthotenovou. 

  Více: Kolagen na klouby i na pleť – jaký vybrat?

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.