PIGMENTOVÉ SKVRNY A FLEKY NA KŮŽI – JAK NA NĚ?
Pigmentové skvrny jsou barevné změny na kůži způsobené nadbytkem kožního barviva neboli hyperpigmentací. Zpravidla jde o přirozené kožní barvivo melanin, někdy ale také o jiný exogenní nebo endogenní pigment. Nejčastější příčinou hyperpigmentace kůže je UV záření, přirozené stárnutí, hormonální změny nebo kožní změny v důsledku zánětu.
10 minut čtení
Kožní barvivo melanin
Melanin je kožní barvivo určující odstín kůže. Vytváří i zbarvení vlasů, vousů, nebo oční duhovky, sítnice a cévnatky. Melanin chrání buňky před UV zářením. Vzniká v melanocytech uložených mezi bazálními buňkami pokožky. Jeho tvorbu reguluje mozek respektive střední lalok podvěsku mozkového – hypofýzy. Používá k tomu MHS – melanocyty stimulující hormon.
Barva kůže je zakódovaná v genech. Rozdíly v barvě pleti u jednotlivých ras udává počet melanocytů v pokožce i množství melaninu, které vytvoří. Svou roli sehrávají také melanosomy – váčky skladující melanin v buňkách. Přirozená barva kůže pak kromě melaninu závisí také na přítomnosti karotenoidů z potravy, bilirubinu, oxidovaného a redukovaného hemoglobinu.
Množství melaninu v kůži se zvyšuje nejen jeho přirozenou tvorbou, ale i zvyšováním počtu melanocytů. Jeho tvorbu stimuluje UV-záření, horko, zánětlivé faktory nebo hormonální dysbalance. Vliv na tvorbu melaninu (melanogenezi) mají ženské pohlavní hormony estrogeny a progesteron.
Poruchy pigmentace
Pomyslná ručička správné hladiny pigmentace se může vychýlit oběma směry. U nadměrného množství kožního barviva mluvíme o hyperpigmentaci. Naopak nedostatek melaninu označujeme jako hypopigmentaci.
Nedostatek kožního pigmentu – hypopigmentace
Přestože tmavé pigmentové skvrny jsou to, co způsobuje estetické potíže pokožky nejčastěji, problém může být i na opačné straně barikády – když kožní pigment chybí.
-
Albinismus
Pokud melanin chybí úplně, mluvíme o albinismu. U lidí je albinismus vzácný.
-
Vitiligo
Protipólem pigmentací je pak chybění kožního pigmentu na menších částech pokožky, což označujeme jako vitiligo. Vitiligo tvoří typicky ostře ohraničené mapy bílých pigmentových skvrn.
-
Leukoderma
Častým typem depigmentace pokožky je i leukoderma – chybění pigmentu na místech po jizvách a po zánětech.
Kvasinka Malassezia furfur ani nemá český název, daří se jí totiž spíše v teplejších oblastech, než jsou naše zeměpisné šířky. Jde o kvasinku žijící přirozeně na povrchu kůže. Pokud se Malassezie přemnoží, mohou způsobovat světlejší narůžovělé nebo bílé skvrny. Toto onemocnění se nazývá pityriasis versicolor nebo tinea versicolor (versicolor v češtině znamená mnohobarevná). Postižená místa kromě změny barvy pokožky bývají rovněž suchá, ale nesvědí. Pokožka napadená Malassezií se léčí pomocí antimykotických přípravků. Pacient si ale nese sklon k tomuto onemocnění (je to dáno například množstvím a složením kožního mazu), proto se onemocnění často vrací. Malasseizie jsou ale jen málo infekční, není třeba proto dodržovat žádná zvláštní opatření, pokud se tinea vyskytne například u někoho ze členů rodiny.
Hyperpigmentace kůže
V důsledku hyperpigmentace jsou některé části pokožky tmavší než jiné. Objevit se mohou hnědé, červené nebo našedlé skvrny – sluneční skvrny, stařecké skvrny nebo i jaterní skvrny.
Rozdělení hyperpigmentací
Hyperpigmentace mohou být vrozené nebo získané. Dělí se na:
- melanocytové způsobené melanocyty (melanocytové skvrny – cafe au lait, lentigo,
- nemelanocytové, které pigmetové kožní buňky nezpůsobují (seboroická veruka tj. stařecké bradavice, hemangiom, histiocytom).
Hyperpigmentace vznikají z nadbytku melaninu nebo jiného tělu vlastního (endogenního) pigmentu. Existují také pigmentace exogenní, kdy změna barvy (dyschromie) vzniká kvůli látkám z vnějšího prostředí (například chemikálií nebo léčiv). Jaké jsou příklady takových látek?
- Endogenní dyschromie: melanin, železo, bilirubin, karoteny.
- Exogenní dyschromie: soli stříbra, soli zlata, sloučeniny rtuti.
Do exogenních dyschromií lze směle počítat také tetování.
Jaké jsou hlavní příčiny hyperpigmentací?
Sklon k tvorbě pigmentových skvrn je dědičný. Nejčastějšími příčinami projevu hyperpigmentací pak jsou:
- Hormonální změny v důsledku užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální léčby, ale také změny v průběhu těhotenství jsou rizikovým faktorem vzniku pigmentových skvrn (tzv. melasma).
- Vliv UV-záření ať už při pobytu na slunci nebo v soláriu. Ultrafialové záření ze slunce stimuluje melanocyty, což může vést k větší tvorbě melaninu a vzniku tmavých skvrn na pokožce – nejčastěji jako pigmentové skvrny na obličeji. Pro vznik hyperpigmentací je nejnebezpečnější UVA záření, proto je třeba používat ochranné krémy s SPF UVA/UVB.
- Kožní záněty a nejrůznější kožní defekty, které zánět vždy provází, po sobě mohou zanechat tmavé fleky na pokožce. Melanocyty se totiž mohou v poškozené kůži nahromadit. Hyperpigmentace se tak může objevit jako následek akné , ekzému, řezných ran, popálenin, třeba i poštípání hmyzem.
- Stárnutí organismu a s ním i kůže zanechá stopu v podobě stařeckých skvrn.
Dalšími faktory méně obvyklými faktory vzniku pigmentací jsou:
- Užívání fotosenzitivních látek – například některých druhů antibiotik, retinoidů nebo třezalky tečkované.
- Používání nevhodných kosmetických produktů a nešetrných kosmetických procedur.
Jaké druhy pigmentových skvrn rozeznáváme?
Tmavé pigmentace na kůži mohou mít různý původ i společenskou přijatelnost. Podívejme se na ty nejzákladnější druhy pigmentací pleti:
-
Pihy
Tyhle malé, tmavé skvrnky na kůži jsou často dědičné. Počet pih se může zvýšit po vystavení pokožky slunečním paprskům.
-
Stařecké skvrny
Stařecké skvrny jsou pigmentace, které se (už dle svého trochu hanlivého názvu) objevují s věkem a vytvářející nepravidelné skvrny nebo mapy na pokožce. Nejčastěji jsou ve tváři, na rukou a dalších částech těla vystavovaných slunci. Intenzivní slunění jejich vznik významně urychluje! Více se objevují u lidí s tmavším tónem pleti.
-
Sluneční skvrny
Pigmentace, které zanechá na kůži slunění jako následek jinak řečeno fotostárnutí pleti, příznačně označujeme jako sluneční skvrny.
-
Melasma
Často symetrické pigmentace velmi často se objevující na obličeji, důvodem jejichž vzniku jsou hormonální změny. Popisovaná je melasma, jiným názvem chloasma nebo také těhotenská maska. Příčinou jejího vzniku kromě hormonálních proměn během těhotenství může být i užívání antikoncepce nebo hormonální substituční terapie. U maminek zpravidla těhotenská maska zmizí do půl roku po porodu.
-
Pozánětlivé hyperpigmentace
Tmavé skvrny zůstávající na kůži po akné, ekzémech, pooperačních jizvách nebo popáleninách.
-
Cafe-au-lait skvrny
Skvrny v barvě kávy s mlékem jsou malé specificky světlé pigmentace objevující se u velké části populace. Větší rozsah a počet těchto světle hnědých skvrn ale poukazuje na neurofibromatózu a další vrozená onemocnění.
Péče o pleť s pigmentovými skvrnami
Základem péče o pokožku s pigmentovými skvrnami je správný výběr kosmetických přípravků. Na noc aplikujte depigmentační přípravky. Některá depigmentační séra se dají použít i na denní péči pod krém s vysokým ochranným slunečním faktorem. Solární ochrana pleti pomocí krému s vysokým SPF aplikovaného každé ráno je pro pokožku s pigmentovými skvrnami naprosto nepostradatelná! Projděme si ale kroky rutiny péče o pleť se sklonem k hyperpigmentaci postupně:
4 kroky každodenní rutiny v péči o pleť s pigmentovými skvrnami
- Odlíčení a čištění pleti – RÁNO a VEČER
- pro normální a suchou pleť použijte čisticí mléko, fluid nebo emulzi
- smíšenou a mastnou pleť vyčistěte gelem nebo pěnou
Přejít na článek ,,Jak správně odlíčit a vyčistit svou pleť?''
- Dočištění a tonizace – RÁNO a VEČER
- na normální a suchou pleť vezměte termální vodu nebo tonikum
- pro smíšenou a mastnou pleť se lépe hodí micelární voda - Denní ochranný krém – RÁNO
- pleťový krém s vysokým SPF - Depigmentační kúra – VEČER
- aplikujte depigmentační sérum, koncentrát nebo depigmentační krém
Přípravky na péči o pleť s pigmentovými skvrnami
Specifický problém v podobě pigmentových skvrn si žádá specializovanou péči. Pro svou pleť si můžete vybrat přípravky vytvořené na míru potížím s hyperpigmentací pleti.
Kosmetické řady na pleť s pigmentovými skvrnami:
- BIODERMA Pigmentbio představuje kompletní řadu kosmetických produktů pro péči o nadměrně pigmentovanou pokožku od čištění až po specifickou noční péči.
- EUCERIN Anti-Pigment je další kompletní řadou produktů. Využijte ji v péči o svou pleť se sklonem k pigmentacím.
- Biotter do první linie s pigmentovými skvrnami postavil svou kompletní řadu NC Gluta.
- NIVEA Cellular Luminous s patentem Luminous630 pro vyrovnávání produkce melaninu v pokožce je zaměřená na redukci a předcházení vzniku pigmentových skvrn.
- ACM Dépiwhite – to je bělící a sjednocující kosmetická péče pro hyperpigmentovanou pleť díky 3 působením: snížení produkce melaninu, eliminaci stávajícího melaninu a stimulaci odbourávání melaninu
- Fytofontana Stem Cell je kosmetická řada využívající vlastnosti kmenových buněk. Stem Cell Pigment šetrně působí na poruchy pigmentace a obnovu pokožky.
- Na své zákaznice, které trápí pigmentové skvrny, myslí i luxusní značka ESTHEDERM. Produkty AGE CORRECTION nabízí rozjasňující přípravky (Brightening) a stejně tak bělicí Whitening Essence sérum.
Přípravky na pigmentové skvrny, které rozhodně zaujmou:
- VICHY ve své řadě Liftactiv stvořené pro mírnění známek stárnutí pleti nabízí například specialitu ve formě anti-age ampulí SPECIALIST Glyco-C jako noční péči proti pigmentaci.
- Mezi LA ROCHE-POSAY Anti-Age pro zralou pleť vás možná zaujme koncentrované sérum NIACINAMIDE 10 proti tmavým skvrnám.
- Španělská kosmetika Sesderma v boji se slunečními skvrnami nemůže být pozadu. Objevte jejich SESDERMA AZELAC RU liposomové sérum pro boj s pigmentovými skvrnami založené na nanotechnologiích.
- PLANTHÉ skrývá řadu přírodních olejů pro péči o pokožku obličeje. Objevte jejich Antipigmentové sérum zesvětlující.
- FC alias fytofonana cosmeceuticals v boji s hyperpigmentacemi nabízí biotechnologickou emulzi kombinující výtažky z bylin a hydroglykolový roztok v přípravku FC Pigmentoceutical.
- Ochranu před UVA, UVB i modrým světlem nabízí přípravky DUCRAY Melascreen a chrání tak pleť před vznikem tmavých skvrn. Vyberte si Melascreen Ochranný fluid nebo krém.
- Bright Boost alias zesilovač rozjasnění je produktová řada norské kosmetiky Neutrogena proti viditelným nedokonalostem pleti – začervenání, matu a tmavým skvrnám.
Depigmentační séra
Sérum na pigmentové skvrny základním kamenem péče o pleť s hyperpigmentacemi. Séra jsou navrhována pro redukci a zlepšení vzhledu pigmentových skvrn. Ve svém složení obsahují vysokou koncentraci účinných složek, které sjednocují tón pleti a brání vzniku nových pigmentových skvrn.
Séra proti pigmentacím obvykle obsahují:
- vysoké koncentrace exfoliačních kyselin (kyselinu glykolovou, salicylovou, citronovou), které pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky,
- kyselinu hyaluronovou, která intenzivně hydratuje pokožku,
- vitamín C působící jako antioxidant,
- retinol pro obnovu kožních buněk,
- niacinamid zklidňující mikrozáněty,
- extrakty z rostlin,
- sluneční UV filtry jako prevenci před dalším poškozením pleti slunečními paprsky.
Při používání séra na pigmentové skvrny dodržujte pokyny výrobce a aplikujte produkt pravidelně. Během intenzivní kúry aplikujte sérum 3 měsíce. Pro udržení pigmentací pod kontrolou sérum dále používejte 1 měsíc s následující 3 měsíční pauzou.
Denní a noční péče proti hyperpigmentacím
Krémy na pigmentové skvrny představují produkt pro každodenní kosmetickou péči pro zlepšení vzhledu pigmentových skvrn na kůži. I ony obsahují látky jako depigmentační séra, avšak v nižších koncentracích. Díky své bohatší textuře a SPF faktoru proti slunci jsou rovněž ochranné a hydratační.
Doplňková péče
Pomocí doplňkových produktů zintenzivníte péči o pigmetovanou pokožku.
- oční krémy – aneb přípravky přizpůsobené šetrnému očnímu okolí. Znáte například oční krém NIVEA Cellular Luminous na tmavé kruhy?
- krémy na ruce – aneb pigmentové skvrny netrápí jen pokožku obličeje, proto je tu také EUCERIN HYALURON-FILLER+ELASTICITY krém na ruce.
- korektory – aneb ta nejzacílenější péče, prohlédněte si třeba EUCERIN AntiPigment lokální korektor.
- ochranné přípravky s vysokým SPF – aneb ta nejlepší prevence, zaujme vás například EUCERIN SUN Pigment Control, BIODERMA PHOTODERM Spot-age, VICHY Capital Soleil Proti tmavým skvrnám SPF 50?
Léčba pigmentových skvrn
Typ, příčina i závažnost pigmentací rozhodnou o strategii jejich léčby. Vedle používání vhodné kosmetiky se pigmentové skvrny léčí koncentrovaným chemickým peelingem, IPL světlem nebo laserem. Před ošetřením pigmentových lézí je nutné vyšetření dermatologem a správná diagnostika. Každou atypickou kožní lézi< lékař vyšetří odebráním biopsie a odesláním do laboratoře na histologii.
Ošetření pigmentových skvrn laserem
Při ošetření laserem na ošetřované ložisko (chromofor) působí laserové záření s takovou vlnovou délkou, aby mělo co nejmenší dopad na okolní tkáň. Čím je větší selektivita laseru k cílovému chromoforu, tím je větší efektivita výkonu a nižší poškození okolních tkání. Po ošetření místo přechodně zbělá. Může být rovněž začervenalé, mírně oteklé s drobnými modřinami nebo puchýřky. Po zákroku se aplikují antiseptické a antibiotické zásypy a následující měsíc také přípravky s vysokým SPF 50 nebo 50+. Další ošetření je možné za 4–6 týdnů. Počet procedur závisí na typu a hloubce uložení pigmentu i použité laserové technologii a individuální reakci pokožky.
Po laserovém ošetření se mohou objevit komplikace – infekce ošetřeného místa, přetrvávající zčervenání, hypopigmentace, hyperpigmentace a při ošetření tetování přetrvávající stínování. Laserová léčba pigmentových skvrn je kontraindikované při užívání léků ze skupiny kortikoidů a retinoidů. Nelze ji také provádět při probíhající kožní infekci, autoimunitních onemocněních, hojení keloidních jizev a v těhotenství.
Chemický peeling
Chemický peeling zjemňuje drobné vrásky, zesvětluje méně výrazné pigmentace, sjednocuje barevná tón pleti a vede k jejímu vyhlazení. Peeling narušuje vrchní vrstvu pokožky, odstraňuje její povrchové buňky a vede k její následné regeneraci.
-
Čím se provádí chemický peeling hyperpigmentací?
K provedení chemického peelingu se zpravidla používají ovocné alfa-hydroxykyseliny (AHA) v koncentracích 20–70 %. Nejčastěji se využívá kyselina glykolová, která díky malé velikosti své molekuly snadno proniká do pokožky. Kromě přírodních alfa-kyselin se k chemickému peelingu používají <přírodní netoxické PHA – polyhydroxykyseliny (např. glukonolakton) a BHA – betahydroxykyseliny (kyselina salicylová, kyselina azelaová) a jejich kombinace, které mohou mít zesílený účinek.
-
Jak se provádí peeling na odstranění pigmentových skvrn?
Chemický peeling musí provádět zkušený lékař. Aplikace probíhá opakovaně v 2–4 týdenních intervalech podle toho, jak pacient proceduru toleruje. Ošetření se provádí na podzim nebo v zimě. Výjimkou je kyselina azelaová, kterou je možné aplikovat také v létě.
-
Kontraindikace chemického peelingu
Chemický peeling není vhodný pro těhotné ženy, při alergii na účinnou látku, při probíhající infekci, na keloidní jizvy, u pacientů s poruchou imunity, u pacientů léčených izotretinoinem v minulých 6 měsících.
Provádění chemického peelingu komplikuje také akutní ekzém, jizvení, otoky, herpes simplex nebo posun pigmentu.
Jak účinně předejít vzniku pigmentových skvrn?
- Používejte sluneční ochranu s vysokým SPF proti UVA i UVB. Krémy aplikujte na pokožku s dostatečným předstihem a v dostatečném množství.<
- Upřednostňujte lehké oblečení, které ochrání pokožku před přímým sluncem. Nezapomeňte si na sluníčko brát také klobouk nebo kšiltovku a sluneční brýle.
- V jídelníčku si hlídejte dostatek potravin bohatých na antioxidanty a vitamíny, které přispívají ke zdraví pokožky. Doplnit je můžete do svého jídelníčku také formou doplňku stravy.
- Vyhýbejte se soláriím, která zvyšují riziko vzniku pigmentových skvrn.
Obzvláště dobrý pozor si dejte na dostatečnou ochranu před slunečním zářením, pokud máte genetickou dispozici ke vzniku slunečních skvrn (měla je vaše maminka nebo babička), a také pokud máte pihy. Kombinujte výše uvedená preventivní opatření s vaší pravidelnou péčí o pokožku. V případě, že se objeví na kůži nějaká neobvyklá skvrna, bez odkladu kontaktujte dermatologa.
Autor: PharmDr. Lenka Balážová
Krémy proti pigmentovým skvrnám Opalovací přípravky SPF 50+
ZDROJE
- Chaloupecká, Jitka, Možnosti ošetření pigmentových lézí laserem. Dostupné z: https://www.solen.sk/sk/casopisy/dermatologia-pre-prax/moznosti-osetreni-pigmentovych-lezi-laserem.
- Fajkošová, Kateřina, Chemický peeling k odstraňování pigmentací. Dostupné z: https:https://www.solen.sk/sk/casopisy/dermatologia-pre-prax/chemicky-peeling-k-odstranovani-pigmentaci.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
BIODERMA Pigmentbio H2O micelární voda pro pleť s pigmentovými skvrnami 250 ml
- Dermokosmetika
- Péče o tělo
Skladem na e‑shopu
319 Kč
Fytofontana Stem Cells Pigment Emulsion 30ml
- Péče o tělo
Nedostupné
1 139 Kč
Redupetin dermatologický krém 20ml
- Péče o pleť
- Dermokosmetika
Skladem na e‑shopu
299 Kč
VICHY LIFTACTIV SPECIALIST Glyco-C ampule 10x2ml
- Dermokosmetika
- Péče o tělo
Skladem na e‑shopu
709 Kč
EUCERIN HYALURON-FILLER+ELASTICITY krém na ruce 75 ml
- Dermokosmetika
- Péče o tělo
Nedostupné
409 Kč
219 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
26. 09. 2020
Co funguje na pigmentové skvrny?
Dobrý den, máte odezvu, které přípravky proti pigmentovým(stařeckým) skvrnám nejlépe fungují (pokud možno co nejdéle)? Děkuji.
-
07. 06. 2021
Jaký opalovací přípravek zvolit při pigmentových skvrnách?
Dobrý den, prosím o doporučení opalovacího krému s SPF50 na obličej proti pigmentovým skvrnám. Mám nemocné oči i mě pálí, když si dávám nějaký přípravek, který je určen jak na obličej tak i tělo. Děkuji.
-
17. 06. 2021
Jak na pigmentové skvrny v těhotenství?
Dobrý den,
mohu používat výrobky z řady Eucerin Anti-Pigment v těhotenství? Aktuálně jsem ve 14tt. Mám zájem o kompletní řadu, není možné předávkovaní nějakou nevhodnou látkou? Děkuji. -
07. 03. 2022
Jak používat EUCERIN Anti-Pigment lokální korektor?
Dobrý den,
lze použít EUCERIN AntiPigment lokální korektor 5 ml i v letním období a večer? Nebo se v létě jakéhokoli produktu proti hyperpigmentaci raději vyhnout, aby nedošlo k opačnému efektu? Jsem s ním spokojená a chtěla bych ho používat i jako prevenci. Samozřejmostí je použití vysokého faktoru při slunění. Děkuji. -
09. 06. 2022
Co používat na pigmentové skvrny po akné?
Dobrý den,
prosím o radu, už od 11 let mám akné a hodně se mi mastí pleť. Když se mi udělá pupínek a já ho vymáčknu, tak mi zůstane hnědý flek, který mizí i půl roku a nevím, jak se toho zbavit. Mám to po obličeji, jsem z toho zoufalá a stydím se za to, můžete mi doporučit co na tyto fleky můžu koupit ve vaší lékárně, aby co nejrychleji zmizely. A dále co můžu používat na akné, když se mi tak mastí pleť? Děkuji moc.
Dobrý den,
osobně, mám u pacientek výborné výsledky s přípravkami z řady EUCERIN AntiPigment. Doporučuji zakoupit alespoň dvě přípravky z této řady – pro rychlejší nástup účinku.
Výborným přípravkem je EUCERIN AntiPigment Duální sérum. Je to čirý gel s kyselinou hyaluronovou a s obsahem thiamidolu. Thiamidol reguluje produkci melaninu a tým zabraňuje a redukuje vznik pigmentových skvrn.
Sérum aplikujte na ráno po očištění pleti spolu v kombinaci s denním krémem EUCERIN AntiPigment denní krém SPF 30. Krém pomáhá chránit pleť před vznikem budoucích pigmentových skvrn vlivem slunečního záření. Zároveň sjednotí tón pleti a rozzáří pleť.
Na večer aplikujte na vyčištěnou pleť sérum a noční krém EUCERIN AntiPigment noční krém, který obsahuje thiamidol s dexpanthenolem pro regeneraci pleti během spánku.
Řada nabízí transparentní přípravek pro redukci pigmentových skvrn ve formě lokálního korektoru EUCERIN AntiPigment lokální korektor pro nanášení přípravku na drobné plochy hyperpigmentace. Stačí nanést v malém množství přímo na tmavé skvrny. Maximálně 4krát během dne.
Přípravky lze použít k redukci řady různých typů hyperpigmentace, mezi něž patří stařecké skvrny.
S pozdravem,
Henrieta Molnárová
Dermoporadce