Vitiligo – bílé pigmentové skvrny a jejich léčba

VITILIGO – BÍLÉ PIGMENTOVÉ SKVRNY A JEJICH LÉČBA

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Nedokonalosti pleti často mohou zanechat šrámy na psychické pohodě a sebevědomí člověka. I takový popis můžeme vztáhnout k vitiligu. Vitiligo je onemocnění spojené tvorbou bílých skvrn na kůži, které se naneštěstí nevyhýbají ani obličeji. Jde o poměrně častý problém týkající se přibližně 1 % lidí. Světlé fleky na kůži mohou mít různý rozsah, v některých případech vitiligo postihuje také sliznice nebo vlasové folikuly. Proč vitiligo vzniká a jaké jsou možnosti léčby?

  • Články o zdraví
  • Pleť a pokožka
  • Nemoci

7 minut čtení


Co je vitiligo Co je vitiligo

Vitiligo je onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě pigmentace kůže. Vznikají tak bílé, často symetrické a ostře ohraničené skvrny (makuly). Mezi místa, kde se vitiligo objevuje nejčastěji, patří ruce, obličej a šíje, okolí loktů a kolen nebo okolí genitálií. Jde tedy převážně o místa, kde je obvykle velké množství kožního pigmentu. Pokožka postižená vitiligem je bílá a také obočí, řasy nebo chlupy, které na ní rostou, mají světlou barvu. Pokud vitiligo zasáhne vlasovou pokožku, budou z ní rostoucí prameny vlasů bílé. Tento jev se označuje jako poliosis.

Bílé skvrny nesvědí a nijak pacienta s vitiligem neomezují. Pouze asi u 10–15 % lidí vitiligo spontánně vymizí. U většiny postižených lidí naopak dochází ke zvětšování a šíření depigmentovaných skvrn. Asi u poloviny pacientů s vitiligem dojde k projevu onemocnění před dovršením 20. roku věku. Jen vzácně se objevuje vitiligo u dětí mladších 8 let.

Proč vzniká vitiligo Proč vzniká vitiligo

Příčina vzniku vitiliga není zcela jasná. Vliv má zcela jistě genetická predispozice. Dále bývá vitiligo dáváno do souvislosti s několika možnými původy nemoci:

  • Autoimunitní onemocnění

Často se vitiligo vyskytuje u pacientů s nemocemi podmíněnými autoimunitní reakcí, typicky u pacientů s poruchami funkce štítné žlázy, ale také u diabetiků nebo pacientů trpících revmatoidní artritidou, Crohnovou chorobou či alopecií areatou. Předpokládá se zánik buněk produkujících kožní pigment v důsledku autoimunitní reakce.

  • Oxidační poškození

Kvůli chybě v metabolismu melanocytů (buněk produkující kožní pigment - melanin) dochází ke vzniku oxidačního stresu a jiných toxinů, který tyto buňky ničí.

  • Neurogenní příčina

V nervových buňkách vznikají mediátory, které zapříčiní zánik melanocytů.

Kdy se projevuje vitiligo?

Dědičnost vitiliga je polygenní. Kromě predispozice k jeho vzniku může hrát velkou roli také určitý spouštěč onemocnění. Výsev vitiliga bývá spojen se stresem a velkou psychickou zátěží. Dále také celkovým oslabením organismu v důsledku onemocnění. Objevení vitiliga je také často spojeno s poškozením pokožky, ať už mechanickým poraněním nebo spálením od sluníčka. Pro některé je také způsobem, jak začíná vitiligo, podráždění pokožky během tetování, proto by se lidé s tímto problémem měli tetování vyhnout!

Diagnostika vitiliga Diagnostika vitiliga

Vitiligo postihuje v přibližně stejné míře muže i ženy bez ohledu na odstín pleti. Diagnózu stanovuje lékař podle kožních projevů. Nástrojem ke stanovení diagnózy vitiliga je také Woodova lampa. Pod UV světlem, které tato lampa vyzařuje, se zdá pokožka postižená vitiligem namodralá. Diagnózu lze potvrdit také biopsií kůže, ve které se nachází melanocyty jen ve velmi malém počtu nebo zcela chybí.

Lékař během zjišťování, zda jde skutečně o vitiligo, vyloučí jiné možné příčiny vzniku kožních skvrn. Obzvláště při výsevu vitiliga u dospělých po 20. roce věku je vhodné pátrat, zda není na pozadí výsevu vitiliga jiné onemocnění například již zmiňovaná porucha funkce štítné žlázy. U pacientů s vitiligem jsou dále častější potíže se sluchem nebo poškození oční cévnatky.

vitiligo u dětí

Typy vitiliga Typy vitiliga

Vitiligo může udeřit různou silou. Podle rozsahu bílých skvrn ho lze rozdělit na několik forem:

1. Lokalizované vitiligo
Lokalizované vitiligo se projevuje jen v určitém ohnisku (fokální vitiligo) nebo na konkrétním segmentu pokožky. Také slizniční vitiligo (vitiligo mucosae), které postihuje pouze sliznice, je podtypem lokalizovaného vitiliga.

2. Generalizované vitiligo
Generalizované vitiligo je nejčastějším typem tohoto onemocnění. Bílé pigmentové skvrny se nacházejí na různých místech po těle. Skvrny vznikají obvykle symetricky na obou polovinách těla

3. Vitiligo universalis
Univerzální vitiligo je vlastně rozsáhlá forma generalizovaného vitiliga, kdy bílé skvrny pokrývají více než 80 % pokožky těla.

Léčba vitiliga Léčba vitiliga

Onemocnění vitiligem představuje nejen kosmetický problém. Postižení kůže může v mnoha případech ovlivnit psychiku pacienta, především pokud postihuje obličej. U vitiliga léčba i diagnostika patří do rukou lékaře. Lékař musí odlišit vitiligo od jiných kožních onemocnění, k léčbě vitiliga se pak používají často silně účinné látky, které nejsou bez lékařského předpisu dostupné. Mezi metodami, jak obnovit pigment v pleti, najdeme kromě klasické farmakoterapie také fyzikální terapii pomocí světla nebo chirurgické metody. Léčba má být doprovázena zdravým životním stylem a eliminací stresu, který může vitiligo zhoršovat.

Imunosupresivní léčba

Ve vznikajících ložiscích vitiliga lze vyšetřit známky zánětu, po nějaké době však zánětlivé markery v ložiscích nebývají patrné. Protože navíc jedna z teorií rozvoje vitiliga popisuje vznik bílých skvrn na kůži na základě autoimunitní reakce, osvědčily se také k léčbě vitiliga přípravky, které imunitu tlumí. Lékař může k léčbě doporučit lokální kortikosteroidy nebo lokální přípravky s imunosupresivními účinnými látkami. Možnou alternativou je aplikace látek odvozených od vitamínu D3 na kůži.

Skvrny na obličeji nebo krku na lokální léčbu odpovídají nejlépe. To znamená, že k repigmentaci může dojít skoro u poloviny pacientů. Efekt lokální léčby se může zvýšit při kombinaci s fototerapií.

Při rozsáhlém vitiligu, kde nezabírá jiná léčba, lze podávat kortikosteroidy nebo imunosupresivní léčiva také celkově. Léčba s sebou však přináší i nežádoucí účinky, proto lékař musí rozhodnout, zda je pro pacienta vhodná.

Fototerapie

Stimulace pokožky ke tvorbě kožního pigmentu melaninu pomocí UV světla je další možností léčby vitiliga.

  • UVB světlo (311 nm)

Nejběžnější je využití UVB světla o vlnové délce 311 nm. UV světlo působí na pokožku jen velmi krátkou dobu od 15 sekund po maximálně 10 minut. Terapie se několikrát opakuje. Obvykle 2x nebo 3x za týden a to obvykle minimálně 10 týdnů.

  • UVA v kombinaci se psoraleny

Využívat lze také UVA světlo v kombinaci s látkami, které zvyšují citlivost pokožky na záření. Tyto látky se označují jako psoraleny a jsou aplikovány lokálně na pokožku. Pokud léčba není dost účinná, lze přistoupit k jejich celkovému podání. Jde o starší metodu ošetření vitiliga, která mívá oproti předchozí metodě výraznější nežádoucí účinky jako svědění nebo nesnášenlivost psoralenů.

  • Lasery

K ošetřování vitiliga lze použít také lasery. Různá zařízení využívají světla o vlnových délkách 308 nebo 311 nm. Stejně jako při využití klasického světla se aplikace musí opakovat. Výhodou laserů je větší šetrnost k okolní pokožce.

Terapie světlem má své limity. I zde se stejně jako u konvenční léčby nejčastěji ztratí bílé skvrny na obličeji nebo končetinách. Maximální počet ošetření pokožky by se neměl překračovat, aby kůže nebyla ohrožená potenciálně rizikovými účinky UV světla.

Chirurgická léčba vitiliga

Přes dlouhodobou intenzivní léčbu se u některých pacientů repigmentace nemusí dostavit. Těmto lidem dává naději chirurgická léčba, při které se provede mikrotransplantace kožního štěpu nebo přímo melanocytů.

Podpůrné přípravky

Melanocyty produkující kožní pigment jsou velmi vnímavé k oxidačnímu stresu. Různé podpůrné prostředky cílící na vitiligo z řad doplňků stravy proto obsahují antioxidanty. Řeč může být například o minerálech jako jsou selen nebo zinek. Antioxidační vlastnosti mají také vitamín C, vitamín E nebo betakaroten, který se v těle mění na vitamín A. V některých přípravcích naleznete také superoxiddismutázu, což je enzym chránící buňky před oxidačním stresem. Dále se využívá extrakt z ginkgo biloba, který dokáže zlepšovat krevní oběh v pokožce.

Psychologická podpora

Jiné kožní eflorescence jako akné, autoimunitní onemocnění kůže, lupénka, atopický ekzém nebo třeba pigmentové skvrny na obličeji nebo rozsáhlé hnědé fleky na kůži ovlivňují vzhled a potažmo také sebedůvěru a psychiku pacienta. Důležitá je proto u těchto pacientů stejně jako u lidí s vitiligem psychická podpora ať už třeba formou psychoterapie nebo i formou medikace, pokud to stav pacienta vyžaduje. Nezapomínejte ani na to, že stres může být příčinou rozvoje vitiliga. Dbejte proto na dostatečný spánek, kvalitní odpočinek a zásady správné psychohygieny.

Vitiligo mezi slavnými osobnostmi
Vitiligo je sice méně nápadné u lidí se světlou pokožkou, postihnout může ale všechny bez rozdílu typu pleti. Není tedy divu, že i mnohé slavné osobnosti se s vitiligem potýkaly. Známé je, že u Michaela Jacksona vitiligo mělo velký rozsah a vedlo populárního zpěváka až k celkovému vybělení kůže. Celková depigmentace je metoda, která se u nás běžně nevyužívá, protože s sebou může nést zdravotní rizika. V dnešní době naopak vystupují některé modelky s vitiligem, které své onemocnění přijaly a dokázaly z něj udělat přednost. 

Tváří v tvář viditelným projevům vitliga napadá člověka také otázka, odkud se inspirovali například tvůrci pohádkových postav jako je princezna Anna z Ledového království  (Frozen 2013), která má jeden světlý pramen vlasů nebo třeba Cruella De Vil ze 101 dalmatinů, která má bílou polovinu jinak černých vlasů. 

Péče o pokožku s vitiligem Péče o pokožku s vitiligem

Jednou z funkcí kožního barviva melaninu je ochrana pokožky před slunečním zářením. Pokožka postižená vitiligem je v tomto ohledu velice křehká. Před sluněním ji proto chraňte opalovacím přípravkem s vysokým ochranným faktorem minimálně SPF 30. Stejně jako u mateřských znamének i u bílých depigmentací každou podezřelou změnu nechte vyšetřit od kožního lékaře.

Maskování vitiliga

Máte pocit, že na vás kvůli bílým skvrnám od vitiliga ulpívají cizí nechápavé pohledy? Zakryjte vitiligo jednoduše make-upem! Kvalitní přípravky jsou hypoalergení, vhodné i pro citlivou pokožku a perfektně kryjí. Některé maku-upy s SPF navíc dokáží současně chránit pokožku, jako opalovací přípravky s vysokým ochranným faktorem.

Samoopalovací přípravky

Zakrytí bílých depigmentací make-upem je sice rychlé a snadné, efekt však je jen krátkodobý. K maskování vitiliga proto mnozí pacienti zvolí samoopalovací přípravky. Bílé skvrny jsou díky nim maskované řádově několik dní. Pozor, samoopalovací krém není metodou, jak obnovit pigment, a zabarvení kůže neposkytuje pokožce sluneční ochranu jako klasické opálení! Proto během slunečných dní ještě navíc chraňte pokožku opalovacím přípravkem s SPF 30 nebo vyšším.

DermokosmetikaPéče o pleť

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

VITICOLOR gel kamufláž 50ml

  • Dermokosmetika
  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

669 Kč

VICHY Capital Soleil Hydratační samoopalovací mléko na obličej a tělo 100 ml

  • Sleva 150Kč nad 390Kč

Skladem na e‑shopu

719 Kč

BIODERMA Photoderm COVER Touch MINERAL make-up světlý SPF 50+ 40 g

  • Make-up
  • Dermokosmetika
  • Akce
  • Sleva 36 %

Skladem na e‑shopu

559 Kč 359 Kč

VITIX tablety 1x30tbl.

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

669 Kč

VITIX gel 50ml

  • Péče o pleť
  • Dermokosmetika

Skladem na e‑shopu

889 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    14. 07. 2020

    Jakou ochranu před sluncem u moře u vitiligo?

    Dobrý den, mám vitiligo a jedu k moři. Jakou ochranu před sluničkem mi doporučíte ? Děkuji

    Dobrý den,

    Vaše pokožka vyžaduje zvýšenou ochranu před sluničkem. Volila bych vysoký faktor SPF 50+ a přípravky z dermokosmetiky na citlivou nebo porušenou pokožku (jizvy, laser, poruchy pigmentace atd). Výběr je veliký a forma záleží na místě aplikace. Z našeho sortimentu bych doporučila třeba od Bioderma Photoderm Spot on SPF50+, Actinica lotion 80g nebo Alga maris mléko na opalování 100ml.

    S přáním pěkné dovolené PharmDr.Martina Hnilová, vedoucí lékárník Zlín.

     

    šipka PharmDr. Martina Hnilová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    15. 09. 2021

    Jak na podporu růstu vousů (Alopecie areata barbae)?

    Dobrý den,
    již rok mám problém s alopecií ve vousech (konkrétně se jedná o alopecii areata barbae). Zkoušel jsem spoustu způsobů "léčby" příznaku alopecie a holá místa ve vousech mi již celkem hustě zarůstají. Problém ale je, že jsou nyní chloupky bílé, přitom mám tmavý pigment a vlasy i vousy tmavě hnědé. Domnívám se, že bych potřeboval růst vousů v místech výpadů ještě více podpořit - aby zmohutněla a snad získala i své přirozené zbarvení. Současné používané prostředky (beard doping, faceroller, biohair) už tolik nezabírají. Nicméně našel jsem látku, která by mohla být svým účinkem úspěšnější ale v ČR bohužel není téměř k sehnání. Jedná se o minoxidil (prodáváný např. pod názvem Regaine/Rogaine). Při hledání a zadávání nějakého prostředku s monoxidilem, mně jako jeden z prvních odkazů vyběhl i lék u Vás k dostání, konkrétně Belohair (5%, 2%). Myslíte, že je tento produkt použitelný také na alopecii areatu ve vousech, nebo je vhodný spíše pro jiný např. androgenní typ alopecie? Mohl/mohla byste mi případně doporučit i nějaký jiný produkt k dostání u nás, který by mohl být účinný při léčbě symptomů alopecie areata barbae a podpořit růst vousů?

    Předem mnohokrát děkuji.

    Dobrý den,

    přípravek Belohair bych používala pouze v případě androgenní alopecie tedy při úbytku vlasů.  

    Doporučila bych vám přípravek SPECTRAL DNC-N Sérum proti vypadávání vlasů s Nanoxidilem 60ml, který lze používat při ztrátě vlasů, obočí i vousů a to i v pokročilé fázi a bez vedlejších účinků. 

    Na postižená místa aplikujte 6 vstřiků. Rovnoměrně vmasírujte a neoplachujte. Před použitím protřepejte. Pro optimální výsledky používejte 2x denně. Po aplikaci si umyjte ruce mýdlem a vodou. Nepřerušujte používání. Je vhodné pravidelně aplikovat po dobu nejméně 3 měsíce.

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    05. 06. 2022

    Co používat na odlíčení make-upu?

    Dobrý den,
    mohu prosím používat LA ROCHE-POSAY LIPIKAR Mycí olej AP+ 400 ml k odlíčení pleti od make-upu? Děkuji.

    Dobrý den,

    tento mycí olej je určen pouze k hygieně na tělo. 

    Jako přípravek na odlíčení a čištění je vhodná LA ROCHE-POSAY Dvoufázová micelární voda 400 ml, která odstraňuje i voděodolný make-up nebo pak LA ROCHE-POSAY Micelární voda pro citlivou pleť 400 ml

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    Více o čištění pleti: Jak správně odlíčit a vyčistit svou pleť

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    09. 06. 2022

    Co používat na pigmentové skvrny po akné?

    Dobrý den,
    prosím o radu, už od 11 let mám akné a hodně se mi mastí pleť. Když se mi udělá pupínek a já ho vymáčknu, tak mi zůstane hnědý flek, který mizí i půl roku a nevím, jak se toho zbavit. Mám to po obličeji, jsem z toho zoufalá a stydím se za to, můžete mi doporučit co na tyto fleky můžu koupit ve vaší lékárně, aby co nejrychleji zmizely. A dále co můžu používat na akné, když se mi tak mastí pleť? Děkuji moc.

    Dobrý den, 

    na pigmentové skvrny po akné používejte BIODERMA Pigmentbio C-Concentrate 15 ml. Toto korekční sérum působí efektivně a dlouhodobě na příčiny hyperpigmentace ve třech fázích. Nanášejte 5 kapek séra každý večer na vyčištěnou pleť. Přes den pak aplikujte fotoprotekční přípravek. Rozhodně pupínky nevymačkávejte, aby nevznikaly další pigmentové skvrny a poškození pleti. 

    K dalšímu ošetření mastné pleti bych zvolila řadu Sébium. Začněte nejdříve důkladným čištěním a tonizací a na noc pokračujte kombinací séra a krému

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    18. 07. 2022

    Co používat při zhoršení stavu pleti v létě?

    Dobrý den,
    ještě před 2týdny jsem měla pleť skoro čistou a nejednou přijedu na prázdniny k dědovi a mám ji začervenalou s pupínky. Nikdy moje pleť takhle nevypadala. Používám stále stejné produkty a ani jsem nic nevynechala, pořád si pleť čistím, tak jak jsem si ji čistila. Děkuji za poradu.

    Dobrý den, 

    pokračovala bych v čištění, tak jak jste zvyklá a případně bych ještě přidala na závěr použití tonika. Hlavně bych se zaměřila na ošetřující péči, kterou bych přes den ještě doplnila o krém s UV ochranou či místo ní.

    Pro celkové zklidnění a hydrataci pleti by byla vhodná aplikace dermální vody

    Všechny produkty jsou od značky Bioderma, která je vybudovaná na principu ekobiologie, tedy zachovává ekosystém pokožky a posílení jejích zdravých přirozených mechanismů.

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.