Jak se zbavit lupénky?

JAK SE ZBAVIT LUPÉNKY?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková


 

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

Co je to lupénka a jak vzniká Co je to lupénka a jak vzniká

Lupénka je chronické onemocnění, není tedy možné ji vyléčit a natrvalo se jí zbavit, proto se léčba zaměřuje na zmírnění příznaků. Vyskytnout se může v jakémkoliv věku, nejčastěji však v období puberty a pak až v pozdním věku – kolem 50. roku věku. 

Lupénka se považuje za autoimunitní chorobu, mechanizmy ale nejsou dodnes zcela popsané. Víme, že má dědičný podklad, kdy dítě dědí genetický předpoklad k lupénce. Pokud ho zdědí po obou rodičích a setká se vyvolávajícím faktorem – lupénka se rozvine. Vyvolávací faktor může být u každého člověka jiný, nejčastěji to mohou být: 

 • překonání infekční nemoci, 
 • klima a počasí, 
 • léky, 
 • špatná životospráva (zejména alkohol a kouření), 
 • jiné metabolické autoimunitní choroby, 
 • stres a nervové vypětí, 
 • hormonální změny v období puberty a klimakteria.

Jak vypadá lupénka? Jak vypadá lupénka?

Lupénka má docela typický průběh. Projevy se mohou vyskytovat na kůži těla v různých částech. Zejména v kštici, ale také na nehtech. Podle toho rozlišujeme několik forem tohoto onemocnění. Je známo, že kůži tvoří tři vrstvy a na povrchu je pokožka. Pokožka je tvořena mnoha vrstvami buněk a ty se neustále dělí, množí a posouvají se směrem k povrchu. Tím se přirozeně zabezpečuje regenerace poškozené, zraněné, nebo spálené pokožky. Čím víc je buňka pokožky blíž k povrchu, tím je méně vyživovaná zespodu. Plní se keratinem (rohovatí) a následně odumírá. Staré buňky se poté odlupují a dávají tak prostor proniknout novým buňkám na povrch. Tento proces se na kůži děje neustále a celá pokožka se obnoví přibližně za 3 týdny až 1 měsíc. 

U lidí s psoriázou je tento proces zrychlený. Místo 4 týdnů se buňky obnovují za 4 dny. Tvoří se přebytečné množství buněk, které navíc nejsou dostatečně vyvinuté, nadměrně se do nich ukládá keratin a obsahují buňky typické pro zánět – T-lymfocyty. Ty tvoří typické projevy – růžové a červené fleky a bílé zrohovatělé šupiny na povrchu kůže, které se olupují. Po sloupnutí šupiny místa i krvácí.

Tyto projevy se střídají s obdobím bez příznaků. Typické je zhoršení na jaře a na podzim, v těchto obdobích je třeba více pečovat o pokožku, aby se projevy zmírnili co nejvíce. Projevy lupénky zhoršuje spálení od slunce, suchý vzduch, nízké teploty, chemikálie a poranění.

Léčba psoriázy Léčba psoriázy

Přípravky a postupy se stanovují individuálně pro každého pacienta. Obecně se ale dá říct, že podle použitých léčiv a forem existuje léčba:

 • Zevní – topické krémy, masti, roztoky a šampóny
 • Světelná
 • Vnitřní – podáním léků ústy a injekčně

Zevní lokální léčba psoriázy Zevní lokální léčba psoriázy

Lokální léčbu tvoří různé topické přípravky s obsahem účinných látek. Do krému nebo masti se v lékárně zapracuje kyselina salicylová či urea (močovina). Tyto látky mají keratolytický účinek, což znamená, že rozpouštějí keratin v buňkách pokožky. Kůže je pak měkčí a šupiny se lépe odstraňují. 

Po odstranění zrohovatělých šupin je pokožka připravena na další aplikaci přípravků. Dále se používá derivát vitaminu D3 na lokální použití, které jsou dostupné pouze na lékařský předpis v přípravcích v kombinaci s kortikoidy. Při aplikaci je bezpečnější vyhnout se citlivým partiím těla, jako jsou třísla a obličej. Ruce je pak nutno dobře umýt. Nesmí se používat na víc jak 30% povrchu těla. 

Účinné jsou také deriváty vitaminu A (retinoidy), Již 100 let se používá Cignolin, známý i pod názvem Dithranol. Je to dehtový derivát, jehož nevýhoda je barvení kůže a typický zápach. Ve vyšší koncentraci může pokožku podráždit, proto se aplikuje pomocí tzv. minutové léčby, tedy nechá se působit několik minut (15-30) a následně se setře pomocí oleje. Při léčbě se koncentrace dehtu pozvolna zvyšuje. Dithranol se aplikuje pod dohledem lékaře v kombinaci s léčbou světlem. Dostupnější dehet je známý pod názvem Ichtamol, modernější verze je ichtamol bílý, který nebarví a nemá typický dehtový zápach. 

Akutní projevy se dají zvládnout pomocí kortikoidů. Tyto přípravky by měl indikovat lékař, jako i určit délku léčby. Obecně ale platí, že kortikoidy se používají pouze na postižená místa 1-2krát denně v tenké vrstvě. Doporučená doba aplikace je nejdéle 10 dní. I když mají mnoho nežádoucích účinků, v rozumné míře se používání kortikoidů nemusíte obávat a na začátku akutní fáze dokáží opravdu pomoci. Indikují se buď samostatně nebo v kombinaci s deriváty vitaminu D, které jsme již zmínili.

Fototerapií proti šupinaté kůži Fototerapií proti šupinaté kůži

Na lupénku je účinné UVB záření, tedy fialová složka světla. Kromě pobytů u moře nebo termálních pramenů s vodou bohatou na obsah síry, existují i přístroje, které tvoří UV světlo různé vlnové délky. Někdy se podávají i topické přípravky pro zvýšení citlivost kůže na světlo jako Psoralen v kombinaci s UVA světlem. Tato léčebná metoda se nazývá PUVA a probíhá pod dozorem lékaře a je dostupná v dermocentrech nebo nemocnicích. Terapii světlem si můžete provádět i v pohodlí domova pomocí speciálních přístrojů, které jsou ale poměrně finančně náročné

Vnitřní léčba lupénky Vnitřní léčba lupénky

U pacientů, kteří trpí těžkou formou lupénky, indikují léky na předpis ve formě tablet.  Nesou s tebou jistá opatření, proto si před užíváním pozorně prostudujte příbalový leták. 

V posledních letech se vyvíjí biologická léčba, tedy léčba přípravky s injekční aplikací pod kůži či infuzním roztokem, vyráběné biotechnologicky. Tato léčiva se indikují u pacientů se středně těžkou až těžkou formu psoriázy. Má méně nežádoucích účinků a interakcí, ale léčba je finančně nákladná a poskytují ji pouze některá centra. Proto je indikována pacientům, u kterých selhává jiná léčba a psoriáza pokrývá víc jak jednu desetinu povrchu těla.

Péče o pokožku při lupénce Péče o pokožku při lupénce

Kromě léčby léky a topickými přípravky je třeba, aby pacient dodržoval určité pravidla péče. Podpůrné prostředky ve formě krémů, gelů a olejů nejsou dostatečně účinné samy o sobě, ale při léčbě pokožku zvláčňují a promašťují. Dobře použitelné jsou oleje – olivový, slunečnicový, parafínový apod. Účinná je také kosmetika s obsahem konopných olejů značky CutisHelp, Annabis nebo EPIDERMA s bioaktivním CBD komplexem. Z dermokosmetických značek je to řada Ducray Kertyol, nebo volně prodejná léčivá kosmetika Balneum Hermal, která nabízí i přísady do koupele. Speciální kosmetickou řadu vytvořil taky Dr. Michaels, vědec a biochemik z Austrálie. Mýdla, krémy a jiné přípravky, které používáte na ošetření kůže, by měli mít neutrální pH, proto se nemusíte bát používat dermokosmetiku, která je určená na atopickou dermatitidu. Tyto přípravky jsou samozřejmě vhodné i pro pokožku s lupénkou, jako třeba Bioderma Atoderm, A-derma, La-roche Posay Lipikar a Avene Xeracalm

Další opatření při lupénce Další opatření při lupénce

Při léčbě lupénky se v mnoha případech osvědčila změna jídelníčku a životního stylu. Na stav pokožky pozitivně působí vynechání červeného masa, zvěřiny a uzenin. V některých případech i mléka a mléčných výrobků. Naopak, strava by měla být bohatá na ryby s obsahem omega-3 mastných kyselin, nebo alespoň na rybí tuk. Dále by měla strava obsahovat ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Zhoršení stavu může pacient pozorovat při konzumaci alkoholu, kouření, nadměrném stresu a kontaktu s chemikáliemi.

5 tipů jak vyzrát nad lupénkou 5 tipů jak vyzrát nad lupénkou

 • Pokožku je potřeba udržovat vláčnou a hydratovanou za pomoci různé kosmetiky k promazávání. Vylučte to, co vám způsobuje jakékoliv potíže, a to i prací prášky a aviváže.
 • Kůži si neškrábejte a neolupujte šupiny násilím, způsobuje to zhoršení stavu. Naopak chraňte pokožku před poraněním a třením – volným a pohodlným bavlněným oblečením.
 • Pamatujte, že sluneční záření působí léčebně, hlavně v období léta. Pokožku ale chraňte před spálením od slunce pomocí přípravků na opalování.
 • Dbejte na zdravý životní styl a o celkovou duševní pohodu, protože stres má v případě lupénky za následek výrazné zhoršení projevů.
 • Pokožku chraňte před chemikáliemi a to i při běžném úklidu. Používejte gumové rukavice v kombinaci s bavlněnými, aby se předešlo zapaření.

Vše pro lupénku

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  24. 04. 2020

  co na lupenku ve vlasech?

  Dobrý den, po mnoha letech se mi objevila lupenka ve vlasech. Nyní používám šampon-balzam Epiderma. ze začátku se zdálo že pomáhá,ale po čase se lupenka zhoršila. Šupiny jsou suché a svědí. Není nějaký přípravek,kromě šamponů, na hydrataci pokožky hlavy,který by zmírnil svědění a pomohl odstranit lupy?

   Dobrý den,
   Velmi dobrou zkušenost při lupénce a suchých svědicích šupinách ve vlasech máme s přípravkem Ichtyol šampon od DrKonrad. Jedná se o neparfémovaný, medicinální šampon s obsahem ichtamolu a antimikrobiální složky hexamidinu. Je určen k mytí vlasové pokožky se sklonem k šupinatění, lupence, seboroickému či atopickému ekzému. Při jeho používání se pokožka nevysušuje, neobsahuje pěnivé přídavné látky a je určen pro citlivou pokožku a i pro malé děti již od narození.
   Šampon se lehce vmasíruje do vlasové pokožky a nechá se působit alespoň 2 minuty. Důkladně se opláchne čistou vodou. Ze začátku je dobré používat šampon denně, po zlepšení 2 až 3x týdně po dobu alespoň 6-ti týdnů. Poté je vhodné jej používat preventivně proti vzniku lupů a na regeneraci pokožky 1x týdně.

  Ichtyol šampon od DrKonrad

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  24. 09. 2020

  Jaký vybrat šampon při lupénce?

  Syn trpí velmi suchou pokožkou hlavy .Byla mu diagnistovana lupénka .Prosím o doporučení šamponu .Děkuji

  Dobrý den,

  přípravků pro podpůrnou péči o pokožku hlavy je na trhu více. Může vyzkoušet konopné řady kosmetiky Cannaderm či CutisHelp ale také kosmetiku z řady Ducray. Vhodný je například šampon DUCRAY Kertyol PSO, který pomůže s redukcí suchých plaků v pokožce hlavy. Není jednoduché doporučení, co bude fungovat. Často je potřeba vyzkoušet více přípravků. Odkazy na zmiňované šampóny naleznete níže. 

  Cannaderm Capillus seborea šampon 150ml

  CutisHelp Konopný šampon LUPÉNKA-SEBOREA 200ml

  DUCRAY Kertyol PSO keratoredukční šampon 200ml

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.