Jak se zbavit lupénky?

JAK SE ZBAVIT LUPÉNKY?


 

 • Články o zdraví

Co je to lupénka a jak vzniká Co je to lupénka a jak vzniká

Lupénka je chronické onemocnění, není tedy možné ji vyléčit a natrvalo se jí zbavit, proto se léčba zaměřuje na zmírnění příznaků. Vyskytnout se může v jakémkoliv věku, nejčastěji však v období puberty a pak až v pozdním věku – kolem 50. roku věku. 

Lupénka se považuje za autoimunitní chorobu, mechanizmy ale nejsou dodnes zcela popsané. Víme, že má dědičný podklad, kdy dítě dědí genetický předpoklad k lupénce. Pokud ho zdědí po obou rodičích a setká se vyvolávajícím faktorem – lupénka se rozvine. Vyvolávací faktor může být u každého člověka jiný, nejčastěji to mohou být: 

 • překonání infekční nemoci, 
 • klima a počasí, 
 • léky, 
 • špatná životospráva (zejména alkohol a kouření), 
 • jiné metabolické autoimunitní choroby, 
 • stres a nervové vypětí, 
 • hormonální změny v období puberty a klimakteria.

Jak vypadá lupénka? Jak vypadá lupénka?

Lupénka má docela typický průběh. Projevy se mohou vyskytovat na kůži těla v různých částech. Zejména v kštici, ale také na nehtech. Podle toho rozlišujeme několik forem tohoto onemocnění. Je známo, že kůži tvoří tři vrstvy a na povrchu je pokožka. Pokožka je tvořena mnoha vrstvami buněk a ty se neustále dělí, množí a posouvají se směrem k povrchu. Tím se přirozeně zabezpečuje regenerace poškozené, zraněné, nebo spálené pokožky. Čím víc je buňka pokožky blíž k povrchu, tím je méně vyživovaná zespodu. Plní se keratinem (rohovatí) a následně odumírá. Staré buňky se poté odlupují a dávají tak prostor proniknout novým buňkám na povrch. Tento proces se na kůži děje neustále a celá pokožka se obnoví přibližně za 3 týdny až 1 měsíc. 

U lidí s psoriázou je tento proces zrychlený. Místo 4 týdnů se buňky obnovují za 4 dny. Tvoří se přebytečné množství buněk, které navíc nejsou dostatečně vyvinuté, nadměrně se do nich ukládá keratin a obsahují buňky typické pro zánět – T-lymfocyty. Ty tvoří typické projevy – růžové a červené fleky a bílé zrohovatělé šupiny na povrchu kůže, které se olupují. Po sloupnutí šupiny místa i krvácí.

Tyto projevy se střídají s obdobím bez příznaků. Typické je zhoršení na jaře a na podzim, v těchto obdobích je třeba více pečovat o pokožku, aby se projevy zmírnili co nejvíce. Projevy lupénky zhoršuje spálení od slunce, suchý vzduch, nízké teploty, chemikálie a poranění.

Léčba psoriázy Léčba psoriázy

Přípravky a postupy se stanovují individuálně pro každého pacienta. Obecně se ale dá říct, že podle použitých léčiv a forem existuje léčba:

 • Zevní – topické krémy, masti, roztoky a šampóny
 • Světelná
 • Vnitřní – podáním léků ústy a injekčně

Zevní lokální léčba psoriázy Zevní lokální léčba psoriázy

Lokální léčbu tvoří různé topické přípravky s obsahem účinných látek. Do krému nebo masti se v lékárně zapracuje kyselina salicylová či urea (močovina). Tyto látky mají keratolytický účinek, což znamená, že rozpouštějí keratin v buňkách pokožky. Kůže je pak měkčí a šupiny se lépe odstraňují. 

Po odstranění zrohovatělých šupin je pokožka připravena na další aplikaci přípravků. Dále se používá derivát vitaminu D3 (kalcipotriol a talakcitol), které jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Obsažený je v kombinaci s kortikoidy v lécích Daivobet gel, Enstilar pěna a Xamiol gel určený na vlasovou pokožku nebo Curatoderm. Při aplikaci je bezpečnější vyhnout se citlivým partiím těla, jako jsou třísla a obličej. Ruce je pak nutno dobře umýt. Nesmí se používat na víc jak 30% povrchu těla. 

Účinné jsou také deriváty vitaminu A (retinoidy), které se podávají ve formě tablet a dostupné rovněž na lékařský předpis. Již 100 let se používá Cignolin, známý i pod názvem Dithranol. Je to dehtový derivát, jehož nevýhoda je barvení kůže a typický zápach. Ve vyšší koncentraci může pokožku podráždit, proto se aplikuje pomocí tzv. minutové léčby, tedy nechá se působit několik minut (15-30) a následně se setře pomocí oleje. Při léčbě se koncentrace dehtu pozvolna zvyšuje. Dithranol se aplikuje pod dohledem lékaře v kombinaci s léčbou světlem. Dostupnější dehet je známý pod názvem Ichtamol, modernější verze je ichtamol bílý, který nebarví a nemá typický dehtový zápach. 

Akutní projevy se dají zvládnout pomocí kortikoidů. Tyto přípravky by měl indikovat lékař, jako i určit délku léčby. Obecně ale platí, že kortikoidy se používají pouze na postižená místa 1-2krát denně v tenké vrstvě. Doporučená doba aplikace je nejdéle 10 dní. I když mají mnoho nežádoucích účinků, v rozumné míře se používání kortikoidů nemusíte obávat a na začátku akutní fáze dokáží opravdu pomoci. Indikují se buď samostatně nebo v kombinaci s deriváty vitaminu D, které jsme již zmínili.

Fototerapií proti šupinaté kůži Fototerapií proti šupinaté kůži

Na lupénku je účinné UVB záření, tedy fialová složka světla. Kromě pobytů u moře nebo termálních pramenů s vodou bohatou na obsah síry, existují i přístroje, které tvoří UV světlo různé vlnové délky. Někdy se podávají i topické přípravky pro zvýšení citlivost kůže na světlo jako Psoralen v kombinaci s UVA světlem. Tato léčebná metoda se nazývá PUVA a probíhá pod dozorem lékaře a je dostupná v dermocentrech nebo nemocnicích. Terapii světlem si můžete provádět i v pohodlí domova pomocí speciálních přístrojů, které jsou ale poměrně finančně náročné

Vnitřní léčba lupénky Vnitřní léčba lupénky

U pacientů, kteří trpí těžkou formou lupénky, se používá lék Neotigason. Jde o derivát vitaminu A. Při užívání je třeba zvýšené opatrnosti. Tento lék má teratogenní efekt a při těhotenství hrozí velké riziko vzniku vývojových vad plodu. Proto se ženy i muži musí chránit před početím a nesmí darovat krev. Lék může taky zhoršit noční vidění, proto není doporučeno řídit v šeru, nebo po tmě.

Jiné léčiva jsou cyklosporin a methotrexat. Indikace těchto léků je pouze v rukách lékaře, protože mají mnoho nežádoucích účinků a lékař určí poměr rizika a přínosu léčby. V posledních letech se vyvíjí biologická léčba, tedy léčba přípravky s injekční aplikací pod kůži či infuzním roztokem, vyráběné biotechnologicky. Tato léčiva se indikují u pacientů se středně těžkou až těžkou formu psoriázy. Má méně nežádoucích účinků a interakcí, ale léčba je finančně nákladná a poskytují ji pouze některá centra. Proto je indikována pacientům, u kterých selhává jiná léčba a psoriáza pokrývá víc jak jednu desetinu povrchu těla. V České republice jsou registrovaná léčiva infliximab, adalimumab a etanercept

Péče o pokožku při lupénce Péče o pokožku při lupénce

Kromě léčby léky a topickými přípravky je třeba, aby pacient dodržoval určité pravidla péče. Podpůrné prostředky ve formě krémů, gelů a olejů nejsou dostatečně účinné samy o sobě, ale při léčbě pokožku zvláčňují a promašťují. Dobře použitelné jsou oleje – olivový, slunečnicový, parafínový apod. Účinná je také kosmetika s obsahem konopných olejů značky CutisHelp, Annabis nebo EPIDERMA s bioaktivním CBD komplexem. Z dermokosmetických značek je to řada Ducray Kertyol, nebo volně prodejná léčivá kosmetika Balneum Hermal, která nabízí i přísady do koupele. Speciální kosmetickou řadu vytvořil taky Dr. Michaels, vědec a biochemik z Austrálie. Mýdla, krémy a jiné přípravky, které používáte na ošetření kůže, by měli mít neutrální pH, proto se nemusíte bát používat dermokosmetiku, která je určená na atopickou dermatitidu. Tyto přípravky jsou samozřejmě vhodné i pro pokožku s lupénkou, jako třeba Bioderma Atoderm, A-derma, La-roche Posay Lipikar a Avene Xeracalm

Další opatření při lupénce Další opatření při lupénce

Při léčbě lupénky se v mnoha případech osvědčila změna jídelníčku a životního stylu. Na stav pokožky pozitivně působí vynechání červeného masa, zvěřiny a uzenin. V některých případech i mléka a mléčných výrobků. Naopak, strava by měla být bohatá na ryby s obsahem omega-3 mastných kyselin, nebo alespoň na rybí tuk. Dále by měla strava obsahovat ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Zhoršení stavu může pacient pozorovat při konzumaci alkoholu, kouření, nadměrném stresu a kontaktu s chemikáliemi.

5 tipů jak vyzrát nad lupénkou 5 tipů jak vyzrát nad lupénkou

 • Pokožku je potřeba udržovat vláčnou a hydratovanou za pomoci různé kosmetiky k promazávání. Vylučte to, co vám způsobuje jakékoliv potíže, a to i prací prášky a aviváže.
 • Kůži si neškrábejte a neolupujte šupiny násilím, způsobuje to zhoršení stavu. Naopak chraňte pokožku před poraněním a třením – volným a pohodlným bavlněným oblečením.
 • Pamatujte, že sluneční záření působí léčebně, hlavně v období léta. Pokožku ale chraňte před spálením od slunce pomocí přípravků na opalování.
 • Dbejte na zdravý životní styl a o celkovou duševní pohodu, protože stres má v případě lupénky za následek výrazné zhoršení projevů.
 • Pokožku chraňte před chemikáliemi a to i při běžném úklidu. Používejte gumové rukavice v kombinaci s bavlněnými, aby se předešlo zapaření.

Vše pro lupénku


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.