Příprava léků v lékárně

PŘÍPRAVA LÉKŮ V LÉKÁRNĚ

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Přemýšleli jste někdy o tom, co se děje v zázemí lékárny? Kromě skladových zásob léků a prostoru pro lékárníky tam najdete i laboratoř. A proč právě tu? Hromadně vyráběných léků, které jsou do lékáren dodávány hotové, zabalené a připravené k výdeji, je většina. Ale v okamžiku, kdy na trhu není nějaký lék dostupný, nebo když pacient potřebuje připravit lék přímo na míru, přichází na řadu lékárník a jeho umění.

 • Články o zdraví
 • Rezervace eReceptu

4 minuty čtení


Míchaný lék na eReceptu Míchaný lék na eReceptu

Předepsal vám lékař lék, který se musí v lékárně připravit? Obsahem takového receptu jsou všechny suroviny, tedy účinné látky s léčebným efektem a pomocné látky. Dále musí lékař uvést, jaké množství látek se má smíchat a také celkové množství léku. Pak doplní údaj o tom, jaká bude výsledná léková forma a to, jak často se má lék užívat. V lékárnách je připravována celá řada lékových forem, od tobolek přes čípky, masti a gely až po nejrůznější kapky a roztoky, které pak zakoupíte pouze v kamenných lékárnách. Vše je přísně kontrolováno a jednotlivé postupy jsou nastaveny tak, aby byly pro pacienty individuálně připravované léky bezpečné a kvalitní. 

Takové léky se ve většině případů začnou připravovat po té, co pacient přijde s receptem do lékárny. Následně musí několik dní čekat na informaci z lékárny, že je lék připravený na vyzvednutí. 

TIP BENU: Využijte rezervaci eReceptu a ušetříte jednu cestu do lékárny: Vyzvednout svůj eRecept napoprvé

Co se dále děje v lékárně? Co se dále děje v lékárně?

Nahlédneme do tajů přípravy léků. Nepostradatelnými pomocníky při přípravě všech lékových forem jsou samozřejmě váha, kádinka, odměrka a miska s tloučkem. Pro složitější přípravu se používá speciální přístroj na míchání mastí, tobolkovač nebo forma na čípky.

Příprava čípků 

Čípky se skládají z čípkového základu a léčivých a pomocných látek, které jsou v základu rozpuštěny. Pro bezproblémové užívání musejí být dostatečně pevné, celistvé, s hladkým povrchem a léčivá látka v nich musí být stejnoměrně rozptýlena. Proto se při přípravě zahřívá navážená směs účinné a pomocné látky pod infračervenou lampou, aby se vše řádně rozpustilo a spojilo. Rozpuštěná směs se nalije do čípkové formy a nechá se v lednici ztuhnout. Po zatuhnutí se otvory, kterými se směs do formy lila přelepí speciální páskou, aby bylo léčivo sterilní.

Příprava tobolek

Průhledné tobolky, v nichž je sypká nebo i tekutá směs, známe všichni. Vyrábějí se standardně ze želatinové hmoty, která se snadno rozpustí v trávicím traktu. Existuje i varianta pro vegany, která je vyrobena z celulózy. Tobolky svůj obsah zpravidla uvolní v průběhu dvou až tří minut. Prázdné tobolky se vloží do tobolkovače, kde se naplní připravenou směsí a uzavřou se.

Příprava mastí

Nejpočetnější skupinou léků, které se v lékárnách připravují, jsou léčiva předepsaná dermatology např. na atopický ekzém, lupenku nebo různé dermatitidy. Zejména v této oblasti se totiž vyskytují požadavky na specifické vlastnosti či koncentrace a složení přípravků. Masti bývají na přípravu často nejjednodušší, neboť masťové základy jsou do lékáren dodávány již hotové. Masťový základ a další součásti masti se musí přesně navážit a pečlivě rozmíchat dohromady, aby se vše spojilo v jednolitou hmotu. A je hotovo.

 

 

 

 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • eRecept
  12. 10. 2020

  Zajišťujete i recept na namíchání?

  Dobrý den,
  mám od doktorky napsaný recept na namíchání. Děláte to taky. Lékárna P-9 Letňany.

  Dobrý den,

  individuální přípravu podle předpisu v našich lékárnách zajišťujeme. Záleží vždy na konkrétním rozpisu od lékaře. Obvyklé přípravy často zajistí přímo lékárna. Pokud by ale suroviny pro konkrétní přípravu nebyly skladem, pak má lékárna možnost odeslat požadavek na individuální přípravu do sdílené laboratoře, která je schopná zajistit většinu i méně obvyklých požadavků. Můžete využít služby BENU na předpis, kde jednoduše zadáte kód Vašeho eReceptu a vyberete lékárnu, která Vám vyhovuje. Takto nemusíte do lékárny chodit dvakrát. Jakmile pro Vás bude léčivý přípravek připraven, přijde Vám sms s informací o vyzvednutí. 

  BENU na predpis

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.