Příprava léků v lékárně

PŘÍPRAVA LÉKŮ V LÉKÁRNĚ

  • Články o zdraví

 

Tobolky, masti, čípky

Individuální přípravou léků lze totiž nahradit výpadek v dodávkách některých léčiv. Daný lék lze připravit pro konkrétního pacienta dle předepsaného složení jednotlivě. Například v síti lékáren BENU se ročně vyrobí na 230 000 léčivých přípravků. V lékárnách je připravována celá řada lékových forem, od tobolek přes čípky, masti a gely až po nejrůznější kapky a roztoky, které pak zakoupíte na našich pobočkách nebo v internetové lékárně. Vše je přísně kontrolováno a jednotlivé postupy jsou nastaveny tak, aby byly pro pacienty individuálně připravované léky bezpečné a kvalitní. 

Výhody individuálně připravených přípravků

Nespornou výhodou přípravků z laboratoří lékáren je také skutečnost, že neobsahují žádné konzervační ani stabilizační látky, které se objevují z důvodu delší doby použitelnosti u hromadně vyráběných přípravků. Pro citlivější osoby je tak šampon nebo krém z lékárny jedinou alternativou. Nejčastěji se pacienti v lékárnách setkávají s přípravou mastí, tobolek a různých kapek. 

Ve spolupráci s lékaři

Individuální příprava léčiv zůstává i nadále jednou z hlavních součástí práce lékárníků a farmaceutických asistentek. Je to součást komplexní lékárenské péče. „Po revoluci se dostala do lékáren celá řada nových léků a prudce klesl počet těch individuálně připravovaných. Situaci navíc komplikuje také skutečnost, že lékaři, a zejména ti mladší, nevědí, že možnost přípravy léků v lékárně stále ještě existuje, nebo neznají receptury léků, a nemohou je proto předepsat,“ řekl Michal Jurča, provozní ředitel lékáren BENU. I proto jsme spustili program komunikace s lékaři, v jehož rámci je informujeme o nedostupnosti určitých léků na trhu a jejich možných alternativách, které lze připravit v lékárně.

Jak se připravují

Nahlédneme do tajů přípravy léků. Nepostradatelnými pomocníky při přípravě všech lékových forem jsou samozřejmě váha, odměrka a miska s tloučkem.

Příprava čípků 

Čípky se skládají z čípkového základu a léčivých a pomocných látek, které jsou v základu rozpuštěny. Pro bezproblémové užívání musejí být dostatečně pevné, celistvé, s hladkým povrchem a léčivá látka v nich musí být stejnoměrně rozptýlena. Proto se při přípravě zahřívá navážená směs účinné a pomocné látky pod infračervenou lampou, aby se vše řádně rozpustilo a spojilo. Rozpuštěná směs se nalije do čípkové formy a nechá se v lednici ztuhnout. Po zatuhnutí se otvory, kterými se směs do formy lila přelepí speciální páskou, aby bylo léčivo sterilní.

Příprava tobolek

Průhledné tobolky, v nichž je sypká nebo i tekutá směs, známe všichni. Vyrábějí se standardně ze želatinové hmoty, která se snadno rozpustí v trávicím traktu. Existuje i varianta pro vegany, která je vyrobena z celulózy. Tobolky svůj obsah zpravidla uvolní v průběhu dvou až tří minut. Prázdné tobolky se vloží do tobolkovače, kde se naplní připravenou směsí a uzavřou se.

Příprava mastí

Nejpočetnější skupinou léků, které se v lékárnách připravují, jsou léčiva předepsaná dermatology např. na atopický ekzém, lupenku nebo různé dermatitidy. Zejména v této oblasti se totiž vyskytují požadavky na specifické vlastnosti či koncentrace a složení přípravků. Masti bývají na přípravu často nejjednodušší, neboť masťové základy jsou do lékáren dodávány již hotové. Masťový základ a další součásti masti se musí přesně navážit a pečlivě rozmíchat dohromady, aby se vše spojilo v jednolitou hmotu. A je hotovo.

 

 

 

 


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.