Jak na afty

JAK NA AFTY

Nepříjemná bolest v ústech, způsobující problémy s polykáním a mluvením - s největší pravděpodobností vás trápí afty. Tyto otravné vřídky v ústech potkají za život téměř každého. Co na afty platí a jak se jich zbavíte?

  • Články o zdraví

Co jsou to afty Co jsou to afty

Afty jsou bílé až nažloutlé vřídky zarudlé na okrajích, velké většinou do jednoho centimetru. Vyskytují se na vnitřní straně tváří a úst nebo spodní straně jazyka. Afty jsou vždy doprovázené nepříjemnou bolestí. Znepříjemňují žvýkání, polykání i mluvení. Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně a někteří šťastlivci se s nimi třeba nesetkají nikdy. 

Příčiny a příznaky aft Příčiny a příznaky aft

Proč afty vznikají? Přesná příčina je dodnes záhadou. Proto při léčbě aftů bojujete pouze proti jejich příznakům. Nejvíce postihují jedince s narušenou imunitou, ženy před menstruací kvůli hormonálním výkyvům a ty, co dlouhodobě čelí stresu. Na afty jsou náchylnější kuřáci. Dále se uvádí nedostatek vitaminu B, kyseliny listové nebo železa. 

Jak afty poznáte?

První přichází citlivost a bolest v oblasti dutiny ústní. Časté je řezání a pálení. Bolest se zhoršuje při tom, když jíte a pijete. Sledujte průběh nemocí obzvlášť u svých dětí a zabraňte jejich dehydrataci. 

Prevence Prevence

Pečujte správně o hygienu dutiny ústní a předejděte tvorbě bakterií. Rozhodně si nepořizujte tvrdý zubní kartáček, který sliznici snadno naruší. Také myslete více na to, co jíte. Dodávejte pravidelně do těla potřebné vitamíny. Obzvláště, když víte, že jste na tvorbu aft náchylní - doplňujte pravidelně vitamin B, kyselinu listovou a železo. Vynechejte z jídelníčku kořeněná jídla, alkohol a horké nápoje. Vyhýbejte se stresovým situacím. 

Jak ošetřit afty Jak ošetřit afty

Afty obvykle ustoupí samovolně i bez léčby během 7 až 10 dnů. Provází je nepříjemná bolest, kterou utlumíte pomocí léků na afty. Konkrétní bolestivé místo potírejte roztoky a gely, které mají anestetické účinky. Přípravky vytváří na aftě tenkou vrstvu, která chrání před podrážděním jídlem či dalším nežádoucím poraněním. - např. Solcoseryl nebo Aloclair. Na afty je také vhodný Tantum Verde ve formě roztoku, spreje či pastilek. 

S afty ve valné většině případů nemusíte jít k lékaři. Ve chvíli, kdy se afty nehojí ani po dobu třech týdnů, raději lékaře navštivte. 

Babské rady na afty Babské rady na afty

Heřmánek a šalvěj mají protizánětlivé účinky. Na zklidnění bolestivých míst zkuste vyplachovat ústa odvary z těchto bylin. Z dalších osvědčených babských rad se doporučuje potírání včelím medem. Cucání kostek ledu vám přinese dočasnou úlevu od bolestivých aft. Propolis bolavou sliznici pomáhá zklidnit a současně ji dezinfikuje. 

Co na koutky

 

 


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.