Jak na afty

JAK NA AFTY

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Nepříjemná bolest v ústech, způsobující problémy s polykáním a mluvením - s největší pravděpodobností vás trápí afty. Tyto otravné vřídky v ústech potkají za život téměř každého. Co na afty platí a jak se jich zbavíte?

 • Články o zdraví
 • Ústa a zuby

Co jsou to afty Co jsou to afty

Afty jsou bílé až nažloutlé vřídky zarudlé na okrajích, velké většinou do jednoho centimetru. Vyskytují se na vnitřní straně tváří a úst nebo spodní straně jazyka. Afty jsou vždy doprovázené nepříjemnou bolestí. Znepříjemňují žvýkání, polykání i mluvení. Náchylnější jedinci mohou trpět aftami i několikrát ročně a někteří šťastlivci se s nimi třeba nesetkají nikdy. 

Příčiny a příznaky aft Příčiny a příznaky aft

Proč afty vznikají? Přesná příčina je dodnes záhadou. Proto při léčbě aftů bojujete pouze proti jejich příznakům. Nejvíce postihují jedince s narušenou imunitou, ženy před menstruací kvůli hormonálním výkyvům a ty, co dlouhodobě čelí stresu. Na afty jsou náchylnější kuřáci. Dále se uvádí nedostatek vitaminu B, kyseliny listové nebo železa

Jak afty poznáte?

První přichází citlivost a bolest v oblasti dutiny ústní. Časté je řezání a pálení. Bolest se zhoršuje při tom, když jíte a pijete. Sledujte průběh nemocí obzvlášť u svých dětí a zabraňte jejich dehydrataci. 

Prevence Prevence

Pečujte správně o hygienu dutiny ústní a předejděte tvorbě bakterií. Rozhodně si nepořizujte tvrdý zubní kartáček, který sliznici snadno naruší. Také myslete více na to, co jíte. Dodávejte pravidelně do těla potřebné vitamíny. Obzvláště, když víte, že jste na tvorbu aft náchylní - doplňujte pravidelně vitamin B, kyselinu listovou například v podobě B-komplexu a železo. Vynechejte z jídelníčku kořeněná jídla, alkohol a horké nápoje. Vyhýbejte se stresovým situacím. 

Jak ošetřit afty Jak ošetřit afty

Afty obvykle ustoupí samovolně i bez léčby během 7 až 10 dnů. Provází je nepříjemná bolest, kterou utlumíte pomocí léků na afty. Konkrétní bolestivé místo potírejte roztoky a gely, které mají anestetické účinky. Přípravky vytváří na aftě tenkou vrstvu, která chrání před podrážděním jídlem či dalším nežádoucím poraněním. - např. Aloclair. Na afty je také vhodný Tantum Verde ve formě roztoku, spreje či pastilek. 

S afty ve valné většině případů nemusíte jít k lékaři. Ve chvíli, kdy se afty nehojí ani po dobu třech týdnů, raději lékaře navštivte. 

Babské rady na afty Babské rady na afty

Heřmánek a šalvěj mají protizánětlivé účinky. Na zklidnění bolestivých míst zkuste vyplachovat ústa odvary z těchto bylin. Z dalších osvědčených babských rad se doporučuje potírání včelím medem nebo tinkturou z konopí. Cucání kostek ledu vám přinese dočasnou úlevu od bolestivých aft. Produkty s propolisem bolavou sliznici pomáhá zklidnit a současně ji dezinfikuje - např. Propolis spray.

Mám problém s afty

 

 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  09. 05. 2020

  Který gel je dobrý na afty?

  Dobrý den, chci se zeptat, je dobrý tento gel na afty?
  lips-gel-na-afty

  Dobrý den,

  většina aftů je způsobena virovým či bakteriálním zánětem sliznice dutiny ústní. LIPS gel na afty obsahuje jednak chlorhexidin (častu užíván ve stomatologii) a extrakt ze šalvěje, které mají antiseptické účinky. Dále obsahuje vitamíny ze skupiny B, které napomáhají hojení poškozené a podrážděné sliznice. Je však potřeba tento gel užívat minimálně 3x denně a vždy po nanesení nechat půl hodiny působit, což znamená danou půlhodinu nejíst ani nepít. Pokud se afty objevují často a pravidelně, stálo by za uvážení, není-li ve vaší životosprávě nějaký faktor, který na to může mít vliv (kouření, neúplná hygiena dutiny úst - v tomto případě dentální voda aj.).

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  06. 06. 2021

  Lez používat Herbadent roztok v těhotenství?

  Dobrý den,chci se zeptat zda se může v těhotenství na začátku nebo během celého těhotenství používat herbadent roztok na dásně a afty?
  Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď

  Dobrý den,

  roztok Herbadent obsahuje řadu bylinek, ale  i další chemické látky jako kyselina salicylová a benzocain. Proto bych Vám ho během těhotenství nedoporučovala. Pro těhotné a kojící se dá k řešení ústní hygieny použít  gel Phyteneo Neocide. Účinně zabraňuje množení bakterií, tvorbě plaku a biofilmů. Gel se nanáší 3-4x  denně po jídle. Mechanický film při aftech nebo jiných poraněních v dutině ústní vytvoří Aloclair gel. K hojení sliznic pomáhá vitamin B2.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  Phyteneo Neocide gel 50ml
  Aloclair gel 8ml
  Riboflavin Generica 30tbl

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Ústní dutina
  28. 11. 2020

  Připravek na afty

  Poradíte prosím něco ke ztišení bolesti při aftu? (Nemluvě už o vyléčení, to asi ani nejde.) Kdysi na to bývala taková narůžovělá tinktura, ale to už je dávno... Díky za odpověď.

  Dobrý den.

  Ta růžová tinktura bylo solutio metylrosalinichlorati alias gentianová violeť. Mnozí odborníci ji považují dnes za zastaralou. Více níže. Možností je vícero. Buď lze použít řada Tamtum Verde např. sprej. Přípravky z řady působí proti zánětu, mírně znecitlivují a tlumí hubí mikroby. Alternativně lze použít např. Kamistad gel. Je to kombinace znecitlivujících látek a extraktu z heřmánku, který má protizánětlivý účinek.

  Genciánová violeť
  Genciánová violeť, methylrosanilinium chlorid (methylvioleť, pyoktanin), je fialové trifenylmetanové barvivo. Vykazuje účinky slabě antimykotické a antiseptické, mírně adstringentní. Aplikuje se na kůži ve formě roztoků vodně-ethanolových, na sliznice pak jako roztoky vodné či vodně-glycerolové. Dnes se používají maximálně 1% koncentrace, a to jen na kůži dospělých, s respektováním kontraindikací (aplikace na rozsáhlejší plochy, otevřené rány, genitálie, do bércových vředů, intertriginózních míst) (3). Na sliznice se aplikují maximálně 0,5% roztoky. U novorozenců a kojenců je sice možné použití vodného roztoku v koncentracích 0,1–0,3 %, u starších dětí maximálně 0,5 %, ale pouze na malé plochy (tečkování); při velkoplošné aplikaci hrozí nebezpečí následných slizničních nekróz. Často se diskutuje kancerogenita genciánové violeti, ale u člověka zatím nebyla prokázána a příslušné studie nebyly u lidí provedeny (4). Přípravky s obsahem methylrosanilinium chloridu byly vypuštěny ze standardizovaných receptur v Německu již v roce 1996 (5). V platném Českém lékopise (6) jsou stále uvedeny 0,5% a 1% roztoky. Dřívější oblíbená aplikace genciánové violeti na kandidová ložiska v dutině ústní byla dána snadnou finanční dostupností (hlavně pro nemocniční pracoviště) a také i tím, že nebylo možno tuto terapii u nejmenších dětí adekvátně nahradit (7). V neposlední řadě se přes intenzivní zabarvení sliznic velmi špatně hodnotí průběžný efekt léčby. S ohledem na nynější dostupnost specificky působících antimykotik pro magistraliter přípravu je možno použití genciánové violeti k léčbě orální kandidózy považovat za obsoletní.

  Pediatr. praxi 2015; 16(3): 168-171
  Nové možnosti léčby orální kandidózy u dětí pomocí magistraliter připravovaných léčiv

  PharmDr.Zbyněk Sklenář, Ph.D., MBA1,2, MUDr.Vladimír Ščigel, Ph.D., MBA3, MVDr.Mgr.Kateřina Horáčková2,4
  1
   Farmakologický ústav, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze
  2 Fragnerova lékárna U Černého orla, Praha
  3 Stomatologická klinika, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Praha
  4 Katedra analytické chemie, Farmaceutická fakulta UK, Hradec Králové

  Kamistad

  Tantum verde

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.