JAK POZNAT ANGÍNU
Angína může mít několik různých příčin. Bakterie, viry nebo kvasinky. Každá z nich si žádá jinou léčbu, a proto je vhodné navštívit lékaře, aby je určil původce. Mezi hlavní příznaky angíny patří silná bolest při polykání, zduřelé uzliny a bílý povlak na mandlích.
Příznaky angíny
Nejvýraznějším příznakem je silná bolest při polykání a zduření uzlin. Mandle jsou pokryté šedobílým povlakem (čepy). Většinou se dostaví i zimnice a horečka. Jste unavení, malátní a bolí vás celé tělo. U malých dětí se často přidává i nechutenství a zvracení.
Co dělat při angíně
Nasvědčuje vše tomu, že vás dostala angína? Moc neotálejte a raději navštivte svého lékaře. Angínu mohou způsobovat bakterie (Stafylococcus, Streptococcus), viry i kvasinky. Lékař pomocí stěru z krku zjistí příčinu a podle toho zvolí léčbu. V případě bakteriální infekce vám předepíše antibiotika.
Jak podpořit léčbu angíny
Léčbu můžete podpořit i sami doma. Odpočívejte a hodně spěte, načerpaná energie pomáhá tělu při boji s infekcí. Hodně pijte. Nejlépe vlažné bylinné čaje, které lehce dezinfikují a tlumí dráždění ke kašli. Větrejte a zvlhčujte vzduch. Do jídelníčku zařaďte větší množství ovoce a zeleniny. Doplňte tělu vitamíny a minerály, abyste podpořili svůj imunitní systém.
Jak léčit angínu
Kromě užívání předepsaných léků je vhodné krk dezinfikovat. K tomu poslouží spreje (Stopangin), dezinfekční roztoky nebo cucací pastilky (Septofort). Zvýšenou teplotu utlumíte léky proti horečce. Pokud užíváte antibiotika, nezapomeňte na probiotika, abyste ochránili střevní mikroflóru.
Spálová angína
Spálová angína je zánět krčních mandlí doprovozený vyrážkou, který způsobuje bakterie Streptococcus pyogenes. Při spálové angíně je na jazyku výrazný bílošedý povlak, který se postupně začne olupovat a jazyk změní barvu na rudou až malinovou (tzv. malinový jazyk). Na hrudi, na vnitřních stranách končetin a na podbřišku se objevuje vyrážka.
Pokud máte podezření na angínu, moc neotálejte a jděte raději k lékaři.
Sdílejte tento článek

Související produkty

Související dotazy z poradny
-
11. 05. 2020
Pomůže Wobenzym proti angínám?
Wobenzym a angína/imunita
- jsem žena, 40 let, 75 kg, a asi 10 let (po porodu 2 dětí) trpím opakovaně na angíny, kdy nejméně 2x ročně musím řešit angínu antibiotiky. Při poslední angíně byl zjištění hnisavý streptokok a došlo k poškození ucha (v uchu šumí a je snížená slyšitelnost). Kromě pylové alergie jinak nemám žádné významné zdravotní potíže. Je vhodné v tomto případě užívání wobenzymu? Pokud ano, jaké doporučuje dávkování a délku užívání . Děkuji -
11. 05. 2020
Kombinace léků při angíně
Dobry den, mám anginu, dostala jsem antibiotka. Mám ho brat po 8 hodinach. Mám teplotu 38,5. Mužu si vzit paralen na sniženi teploty? DEKUJI ZA ODPOVEĎ. -
04. 12. 2020
Poleptaný krk a jazyk od refluxu
Dobrý den , mám od refluxu poleptaný krk a jazyk, na jazyku povlak, který nejde odtranit , beru léky Omeprazol a v lednu jdu na vyšetření, prosím, není nějaký lék, který by mi ulevil při tom zánětu v ústech, každý den i v noci, mám silné pálení, ten omeprazol mi zatím nezabral, beru ho 8 dní. Děkuji. -
10. 12. 2020
OPAKOVANÉ Angíny
Dobrý den,
pred dvema mesici jsem měl diagnostikovany zanet stredniho ucha, po tydnu se mi k tomu pridala angína, tak mi obvodní lékařka napsala penbene, pak jsem sel ještě na orl, ale už k jiné paní doktorce, protože mi pořád nebylo dobře... Ta mi rekla že zánět středního ucha to nejspíš nebyl, ale že to zpusobila agína a napsala znovu ještě jednu krabicku penbene. Po asi třetím prášku se mi udelala vyrážka na těle, tak mi bylo řečeno, at antibiotika vysadím, že na ně mám nejspíš alergii.. Dva měsíce byl klid a teď mám znovu angínu, opět nesnesitelnou bolest v krku, užívám od pondělí 7. 12 antibiotika doxybene, a bolest v krku stále neustupuje.. +používám orofar a ibalgin na sklidnění bolesti, ale ani toto tentokrát moc nepomáhá..Mohl bych poprosit, jestli by mi nemohl být doporučen nějaký pripravek nebo jestli vůbec něco existuje při častých angínách? Tyto angíny mám tak 7-8x do roka. Už si nevím rady, děkuji za odpověď.

Související články

Dobrý den,
Lék Wobenzym je určen také pro posílení slabé imunity. Jestliže je naše imunita oslabena, podpoříme činnost enzymů, které řídí imunitní pochody v našem těle, dodáním obdobných enzymů zvenčí. Účinnost Wobenzymu při léčbě infekčních onemocnění je prokázána řadou studií u nás i v zahraničí.
Jeho doporučené dávkování v tomto případě je nejprve 3x5 tbl denně tak tři týdny a dále pokračovat 3x3tbl. Přípravek se užívá nalačno, minimálně půl hodiny před jídlem a zapíjí se ideálně vodou. Délka užívání se doporučuje 2 měsíce. Při užívání léku se snažte přijímat více tekutin, podpoříte tak účinek léku.
Pokud by jste užívala antibiotika, nemusíte se bát společně s nimi lék Wobenzym užívat, zvyšuje účinnost i antibiotické léčby. Tuto Wobenzymovou kůru na posílení imunity je možno opakovat i několikrát v roce.
S pozdravem
Mgr. Nesrstová Kristýna
vedoucí lékárník BENU Šternberk