Jak poznat angínu

JAK POZNAT ANGÍNU

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Angína může mít několik různých příčin. Bakterie, viry nebo kvasinky. Každá z nich si žádá jinou léčbu, a proto je vhodné navštívit lékaře, aby je určil původce. Mezi hlavní příznaky angíny patří silná bolest při polykání, zduřelé uzliny a bílý povlak na mandlích.

 • Články o zdraví
 • Dýchání
 • Nemoci

Příznaky angíny Příznaky angíny

Nejvýraznějším příznakem je silná bolest při polykání a zduření uzlin. Mandle jsou pokryté šedobílým povlakem (čepy). Většinou se dostaví i zimnice a horečka. Jste unavení, malátní a bolí vás celé tělo. U malých dětí se často přidává i nechutenství a zvracení

Co dělat při angíně Co dělat při angíně

Nasvědčuje vše tomu, že vás dostala angína? Moc neotálejte a raději navštivte svého lékaře. Angínu mohou způsobovat bakterie (Stafylococcus, Streptococcus), viry i kvasinky. Lékař pomocí stěru z krku zjistí příčinu a podle toho zvolí léčbu. V případě bakteriální infekce vám předepíše antibiotika.

Jak podpořit léčbu angíny Jak podpořit léčbu angíny

Léčbu můžete podpořit i sami doma. Odpočívejte a hodně spěte, načerpaná energie pomáhá tělu při boji s infekcí. Hodně pijte. Nejlépe vlažné bylinné čaje, které lehce dezinfikují a tlumí dráždění ke kašli. Větrejte a zvlhčujte vzduch. Do jídelníčku zařaďte větší množství ovoce a zeleniny. Doplňte tělu vitamíny a minerály, abyste podpořili svůj imunitní systém.

Jak léčit angínu Jak léčit angínu

Kromě užívání předepsaných léků je vhodné krk dezinfikovat. K tomu poslouží spreje (Stopangin), dezinfekční roztoky nebo cucací pastilky (Septofort). Zvýšenou teplotu utlumíte léky proti horečce. Pokud užíváte antibiotika, nezapomeňte na probiotika, abyste ochránili střevní mikroflóru.

Spálová angína Spálová angína

Spálová angína je zánět krčních mandlí doprovozený vyrážkou, který způsobuje bakterie Streptococcus pyogenes. Při spálové angíně je na jazyku výrazný bílošedý povlak, který se postupně začne olupovat a jazyk změní barvu na rudou až malinovou (tzv. malinový jazyk). Na hrudi, na vnitřních stranách končetin a na podbřišku se objevuje vyrážka.

Pokud máte podezření na angínu, moc neotálejte a jděte raději k lékaři.

Léky na bolest v krku      Léky na bolest

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  Pomůže Wobenzym proti angínám?

  Wobenzym a angína/imunita
  - jsem žena, 40 let, 75 kg, a asi 10 let (po porodu 2 dětí) trpím opakovaně na angíny, kdy nejméně 2x ročně musím řešit angínu antibiotiky. Při poslední angíně byl zjištění hnisavý streptokok a došlo k poškození ucha (v uchu šumí a je snížená slyšitelnost). Kromě pylové alergie jinak nemám žádné významné zdravotní potíže. Je vhodné v tomto případě užívání wobenzymu? Pokud ano, jaké doporučuje dávkování a délku užívání . Děkuji

     Dobrý den,
   Lék Wobenzym je určen také pro posílení slabé imunity. Jestliže je naše imunita oslabena, podpoříme činnost enzymů, které řídí imunitní pochody v našem těle, dodáním obdobných enzymů zvenčí. Účinnost Wobenzymu při léčbě infekčních onemocnění je prokázána řadou studií u nás i v zahraničí.
   Jeho doporučené dávkování v tomto případě je nejprve 3x5 tbl denně tak tři týdny a dále pokračovat 3x3tbl. Přípravek se užívá nalačno, minimálně půl hodiny před jídlem a zapíjí se ideálně vodou. Délka užívání se doporučuje 2 měsíce. Při užívání léku se snažte přijímat více tekutin, podpoříte tak účinek léku.
   Pokud by jste užívala antibiotika, nemusíte se bát společně s nimi lék Wobenzym užívat, zvyšuje účinnost i antibiotické léčby. Tuto Wobenzymovou kůru na posílení imunity je možno opakovat i několikrát v roce.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  Kombinace léků při angíně

  Dobry den, mám anginu, dostala jsem antibiotka. Mám ho brat po 8 hodinach. Mám teplotu 38,5. Mužu si vzit paralen na sniženi teploty? DEKUJI ZA ODPOVEĎ.

  Dobrý den,

  Paralen při teplotě, která překročila hranici 38°C určitě vzít můžete. Správně dávkování je u pacienta nad 40 kg 1 tableta až 4x denně, nad 60 kg už i 2 tablety 4x denně. Nekombinujte ho však s horkými nápoji, ani přípravky s názvem Panadol, Coldrex, jelikož obsahují stejnou účinnou látku, tak aby nedošlo k předávkování. 

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.