Jak poznat angínu

JAK POZNAT ANGÍNU

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Angína může mít několik různých příčin. Bakterie, viry nebo kvasinky. Každá z nich si žádá jinou léčbu, a proto je vhodné navštívit lékaře, aby je určil původce. Mezi hlavní příznaky angíny patří silná bolest při polykání, zduřelé uzliny a bílý povlak na mandlích.

 • Články o zdraví
 • Dýchání
 • Nemoci

Příznaky angíny Příznaky angíny

Nejvýraznějším příznakem je silná bolest při polykání a zduření uzlin. Mandle jsou pokryté šedobílým povlakem (čepy). Většinou se dostaví i zimnice a horečka. Jste unavení, malátní a bolí vás celé tělo. U malých dětí se často přidává i nechutenství a zvracení

Co dělat při angíně Co dělat při angíně

Nasvědčuje vše tomu, že vás dostala angína? Moc neotálejte a raději navštivte svého lékaře. Angínu mohou způsobovat bakterie (Stafylococcus, Streptococcus), viry i kvasinky. Lékař pomocí stěru z krku zjistí příčinu a podle toho zvolí léčbu. V případě bakteriální infekce vám předepíše antibiotika.

Jak podpořit léčbu angíny Jak podpořit léčbu angíny

Léčbu můžete podpořit i sami doma. Odpočívejte a hodně spěte, načerpaná energie pomáhá tělu při boji s infekcí. Hodně pijte. Nejlépe vlažné bylinné čaje, které lehce dezinfikují a tlumí dráždění ke kašli. Větrejte a zvlhčujte vzduch. Do jídelníčku zařaďte větší množství ovoce a zeleniny. Doplňte tělu vitamíny a minerály, abyste podpořili svůj imunitní systém.

Jak léčit angínu Jak léčit angínu

Kromě užívání předepsaných léků je vhodné krk dezinfikovat. K tomu poslouží spreje (Stopangin), dezinfekční roztoky nebo cucací pastilky (Septofort). Zvýšenou teplotu utlumíte léky proti horečce. Pokud užíváte antibiotika, nezapomeňte na probiotika, abyste ochránili střevní mikroflóru.

Spálová angína Spálová angína

Spálová angína je zánět krčních mandlí doprovozený vyrážkou, který způsobuje bakterie Streptococcus pyogenes. Při spálové angíně je na jazyku výrazný bílošedý povlak, který se postupně začne olupovat a jazyk změní barvu na rudou až malinovou (tzv. malinový jazyk). Na hrudi, na vnitřních stranách končetin a na podbřišku se objevuje vyrážka.

Pokud máte podezření na angínu, moc neotálejte a jděte raději k lékaři.

Léky na bolest v krku      Léky na bolest

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  Pomůže Wobenzym proti angínám?

  Wobenzym a angína/imunita
  - jsem žena, 40 let, 75 kg, a asi 10 let (po porodu 2 dětí) trpím opakovaně na angíny, kdy nejméně 2x ročně musím řešit angínu antibiotiky. Při poslední angíně byl zjištění hnisavý streptokok a došlo k poškození ucha (v uchu šumí a je snížená slyšitelnost). Kromě pylové alergie jinak nemám žádné významné zdravotní potíže. Je vhodné v tomto případě užívání wobenzymu? Pokud ano, jaké doporučuje dávkování a délku užívání . Děkuji

     Dobrý den,
   Lék Wobenzym je určen také pro posílení slabé imunity. Jestliže je naše imunita oslabena, podpoříme činnost enzymů, které řídí imunitní pochody v našem těle, dodáním obdobných enzymů zvenčí. Účinnost Wobenzymu při léčbě infekčních onemocnění je prokázána řadou studií u nás i v zahraničí.
   Jeho doporučené dávkování v tomto případě je nejprve 3x5 tbl denně tak tři týdny a dále pokračovat 3x3tbl. Přípravek se užívá nalačno, minimálně půl hodiny před jídlem a zapíjí se ideálně vodou. Délka užívání se doporučuje 2 měsíce. Při užívání léku se snažte přijímat více tekutin, podpoříte tak účinek léku.
   Pokud by jste užívala antibiotika, nemusíte se bát společně s nimi lék Wobenzym užívat, zvyšuje účinnost i antibiotické léčby. Tuto Wobenzymovou kůru na posílení imunity je možno opakovat i několikrát v roce.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  Kombinace léků při angíně

  Dobry den, mám anginu, dostala jsem antibiotka. Mám ho brat po 8 hodinach. Mám teplotu 38,5. Mužu si vzit paralen na sniženi teploty? DEKUJI ZA ODPOVEĎ.

  Dobrý den,

  Paralen při teplotě, která překročila hranici 38°C určitě vzít můžete. Správně dávkování je u pacienta nad 40 kg 1 tableta až 4x denně, nad 60 kg už i 2 tablety 4x denně. Nekombinujte ho však s horkými nápoji, ani přípravky s názvem Panadol, Coldrex, jelikož obsahují stejnou účinnou látku, tak aby nedošlo k předávkování. 

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Ústní dutina
  04. 12. 2020

  Poleptaný krk a jazyk od refluxu

  Dobrý den , mám od refluxu poleptaný krk a jazyk, na jazyku povlak, který nejde odtranit , beru léky Omeprazol a v lednu jdu na vyšetření, prosím, není nějaký lék, který by mi ulevil při tom zánětu v ústech, každý den i v noci, mám silné pálení, ten omeprazol mi zatím nezabral, beru ho 8 dní. Děkuji.

  Dobrý den,

  Omeprazol vyřeší příčinu poleptání, nicméně to, co pociťujete, je snaha dutiny ústní o regeneraci a ta podobně jako pokožka trvá zhruba 28 dní. Ke zklidnění momentálně však můžete použít několik přípravků. Osobně bych zvolil kombinaci Voice-anginu a Panthenolu, oboje v cucavých pastilkách. Voice-angin vytvoří povlak v dutině ústní, který chrání sliznici před podrážděním, trochu znecitliví a zmírní bolest. Panthenol slouží k urychlení hojení a regenerace sliznice. Voice-angin používejte dle míry potíží až 6x denně, Panthenol v současném stavu i 2-3x denně 1 tabletu. Důležité po vycucání pastilek je zhruba 20-30 minut nejíst a nepít, aby nedošlo k okamžitému spláchnutí ze sliznice. 

  Panthenol tablety 100mg tbl.24 Dr.Müller

  Voice-angin pastilky 20

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  10. 12. 2020

  OPAKOVANÉ Angíny

  Dobrý den,
  pred dvema mesici jsem měl diagnostikovany zanet stredniho ucha, po tydnu se mi k tomu pridala angína, tak mi obvodní lékařka napsala penbene, pak jsem sel ještě na orl, ale už k jiné paní doktorce, protože mi pořád nebylo dobře... Ta mi rekla že zánět středního ucha to nejspíš nebyl, ale že to zpusobila agína a napsala znovu ještě jednu krabicku penbene. Po asi třetím prášku se mi udelala vyrážka na těle, tak mi bylo řečeno, at antibiotika vysadím, že na ně mám nejspíš alergii.. Dva měsíce byl klid a teď mám znovu angínu, opět nesnesitelnou bolest v krku, užívám od pondělí 7. 12 antibiotika doxybene, a bolest v krku stále neustupuje.. +používám orofar a ibalgin na sklidnění bolesti, ale ani toto tentokrát moc nepomáhá..Mohl bych poprosit, jestli by mi nemohl být doporučen nějaký pripravek nebo jestli vůbec něco existuje při častých angínách? Tyto angíny mám tak 7-8x do roka. Už si nevím rady, děkuji za odpověď.

   Dobrý den,
   Ve Vašem případě je nezbytné posílit Vaši imunitu. Opakované angíny provázené bolestí v krku atp. jsou důsledek slabé imunity a časté braní antibiotik Vám imunitu ještě sníží. 
  Na zvýšení obranyschopnosti organismu a jako prevenci častých zánětů bych Vám doporučila přípravek Wobenzym, se kterým máme velmi dobré zkušenosti. 
   Na rozdíl od jiných léků přírodní enzymy nezasahují proti projevům anebo původci určitého onemocnění, ale mobilizují imunitní systém, aby se organismus s nemocí nebo její hrozbou vypořádal co nejlépe sám. Pokud už někoho virózy nebo angíny sužují, vyplatí se začít užívat enzymy co nejdříve, protože kromě potřebného posílení imunity Wobenzym pomáhá také rychleji zvládnout onemocnění dýchacích cest a zkracuje tak dobu léčby. Při podávání antibiotik podporuje jejich průnik do tkání a zlepšuje účinek léčby. V období rekonvalescence po skončení nemoci je účinnou obranou proti jejímu případnému opakování anebo přechodu do chronického stavu.
   Při zánětech v oblasti uší, nosu, krku, horních i dolních dýchacích cest se podává Wobenzym v dávce 3×3 až 3×5 tablet denně až do odeznění příznaků (v počátku léčby dáváme přednost vyšší dávce). Tablety se užívají nalačno, 1 hodinu před jídlem s větším množstvím tekutiny. 
   Imunitu je důležité posilovat i zdravou stravou, přiměřeným pohybem , otužováním a vyhýbáním se stresu. 

  WOBENZYM

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.