Jak poznat angínu

JAK POZNAT ANGÍNU

Angína může mít několik různých příčin. Bakterie, viry nebo kvasinky. Každá z nich si žádá jinou léčbu, a proto je vhodné navštívit lékaře, aby je určil původce. Mezi hlavní příznaky angíny patří silná bolest při polykání, zduřelé uzliny a bílý povlak na mandlích.

  • Články o zdraví

Příznaky angíny Příznaky angíny

Nejvýraznějším příznakem je silná bolest při polykání a zduření uzlin. Mandle jsou pokryté šedobílým povlakem (čepy). Většinou se dostaví i zimnice a horečka. Jste unavení, malátní a bolí vás celé tělo. U malých dětí se často přidává i nechutenství a zvracení

Co dělat při angíně Co dělat při angíně

Nasvědčuje vše tomu, že vás dostala angína? Moc neotálejte a raději navštivte svého lékaře. Angínu mohou způsobovat bakterie (Stafylococcus, Streptococcus), viry i kvasinky. Lékař pomocí stěru z krku zjistí příčinu a podle toho zvolí léčbu. V případě bakteriální infekce vám předepíše antibiotika.

Jak podpořit léčbu angíny Jak podpořit léčbu angíny

Léčbu můžete podpořit i sami doma. Odpočívejte a hodně spěte, načerpaná energie pomáhá tělu při boji s infekcí. Hodně pijte. Nejlépe vlažné bylinné čaje, které lehce dezinfikují a tlumí dráždění ke kašli. Větrejte a zvlhčujte vzduch. Do jídelníčku zařaďte větší množství ovoce a zeleniny. Doplňte tělu vitamíny a minerály, abyste podpořili svůj imunitní systém.

Jak léčit angínu Jak léčit angínu

Kromě užívání předepsaných léků je vhodné krk dezinfikovat. K tomu poslouží spreje (Stopangin), dezinfekční roztoky nebo cucací pastilky (Septofort). Zvýšenou teplotu utlumíte léky proti horečce. Pokud užíváte antibiotika, nezapomeňte na probiotika, abyste ochránili střevní mikroflóru.

Spálová angína Spálová angína

Spálová angína je zánět krčních mandlí doprovozený vyrážkou, který způsobuje bakterie Streptococcus pyogenes. Při spálové angíně je na jazyku výrazný bílošedý povlak, který se postupně začne olupovat a jazyk změní barvu na rudou až malinovou (tzv. malinový jazyk). Na hrudi, na vnitřních stranách končetin a na podbřišku se objevuje vyrážka.

Pokud máte podezření na angínu, moc neotálejte a jděte raději k lékaři.

Léky na bolest v krku      Léky na bolest


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.