Co jsou probiotika

CO JSOU PROBIOTIKA

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Výraz „pro biotic“ pochází z řečtiny a znamená „pro život“ a tvoří opak k výrazu antibiotikum. Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů, které jsou pro náš organizmus prospěšné. A mají mnoho funkcí. Kromě toho, že pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve, díky produkcí bioaktivního vitamínu K.

 • Články o zdraví
 • Zažívání

Důvody bakteriální nerovnováhy Důvody bakteriální nerovnováhy

V lidském těle žije cca 500 druhů bakterií a pokud jsou v rovnováze, vše funguje tak, jak má. Někdy se ale rovnováha bakterií přehoupne ve prospěch těch zlých. Nejčastěji vlivem užívání některých léků, změnou stravy, rozvojem infekcí a zánětů, stresem, velkým množstvím alkoholu anebo ozařováním. A tím dochází ke vzniku potíží

Probiotika sama neléčí, ale můžete je užívat jako doplňkovou léčbu, když máte tyto potíže: 

 • průjem
 • zácpa
 • kvasinková infekce v pochvě
 • kvasinková infekce v ústní dutině (soor)
 • ekzém
 • intolerance laktózy
 • užívání antibiotik
 • zánětlivá a autoimunitní onemocnění střev

Jak užívat probiotika? Jak užívat probiotika?

Jsou to živé mikroorganismy, kterým je potřeba vytvořit vhodné podmínky pro růst. Jsou totiž citlivé na pH, změny teploty, kyslík a také se ovlivňují navzájem. V první řadě, je důležité dodržet užívání, které je uvedené na obalu. Dozvíte se informace, jestli se mají užívat s jídlem, nebo nalačno a jak je správně uchovávat. Na zapíjení probiotik je nejvhodnější čistá voda. 

Co jsou to prebiotika? Co jsou to prebiotika?

Mohlo by se zdát, že se jedná jen o překlep, jde ale o hodně důležité – nápomocné látky. Tvoří totiž potravu pro bakterie, aby měly vhodné podmínky pro růst, množení a zakládání nových kolonií. Tyto pozitivní účinky má inulín a pektiny, tedy rozpustná vláknina, kterou naše tělo nedokáže strávit. Nachází se hlavně v ovoci a zelenině. Nejčastěji pak v jablkách, cibuli, čekance, či v banánu.

Pokud zkombinujeme prebiotika a probiotika dohromady, vzniká synbiotikum. Poslední dobou se častěji začíná skloňovat pojem postbiotikum, a to především v souvislosti s náhradní kojeneckou výživou. Jsou to látky, které jsou výsledkem metabolického procesu baktérií a mají význam pro funkci imunitního systému.

Antibiotika vs. probiotika Antibiotika vs. probiotika

Pokud Vám lékař diagnostikoval bakteriální infekci, pravděpodobně odejdete z ordinace s předpisem na antibiotika. Léky působí během užívání nejen na patogenní bakterie, ale na všechny, které jsou na konkrétní antibiotikum citlivé, tedy často i na ‚‚hodné‘‘. Narušení bakteriální rovnováhy má za následek zažívací potíže (nevolnost, průjem, nadýmání, zácpu nebo křeče) a často i rozvoj kvasinkové infekce. Proto se doporučuje začít užívat probiotika preventivně, hned od začátku léčby bakteriální infekce. A posléze ještě 14 dní po vysazení antibiotik. Pro maximální účinek si nechte mezi antibiotikem a probiotikem odstup alespoň dvě hodiny.

Jaké probiotikum vybrat? Jaké probiotikum vybrat?

V lékárnách jsou dostupné doplňky stravy v různých lékových formách. Kapky vhodné pro děti, kapsle nebo tablety rozpustné v ústech a taky kapsle, které se zavádějí lokálně do pochvy. Když pozorně čtete složení, zjistíte, že každé obsahují vícero různých kmenů prospěšných bakterií. Setkat se můžete taky se zkratkou CFU. Je odvozená z anglického výrazu Colony Forming Units, tedy jednotky, které tvoří kolonie. Znamená to, kolik jednotek je schopných množit se a tvořit nové kolonie. Sledovat bychom měli hodnoty od 108 do 1011 životaschopných jednotek.

Kmeny, se kterými se nejčastěji setkáte:

 • Bakterie mléčného kvašení (laktobacily) – Lactobacillus casei, Lactoacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus. Lactobacillus reuteri mění laktózu na kyselinu mléčnou, která vytváří ve střevech kyselé prostředí, nepřátelské pro patogenní bakterie. Kromě toho, že napomáhají při trávení, brání tím růstu bakteriím, které vyvolávají střevní záněty a průjem, jako třeba Salmonela. Jaké potraviny obsahují laktobacily? Například Kimchi, korejský fermentovaný salát z čínského zelí, který je v chuti pikantní a na zkus křupající. Vitamínová bomba a parťak pro každý den.
 • Bifidobakterie – Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium infantis a mnoho dalších. Jsou často v doplňcích v kombinaci s laktobacily a vzájemně se jejich účinek doplňuje. Jsou to první bakterie, se kterými přijde do styku novorozenec při průchodu porodními cestami a osídlí jeho střeva. Nachází se taky v mateřském mléku a vytváří kyselé pH a zdravé prostředí, což je základ pro budování imunitního systému dětí. Kdežto porod císařským řezem, či podávání umělé dětské výživy může negativně ovlivnit mikroflóru dítěte, a následně vývoj imunitního systému a zažívání. 
 • Enterobakterie – Enterococcus faecium. Pomáhají při průjmech, které způsobuje užívání antibiotik.
 • KvasinkySaccharomyces boulardii. Osvědčila se při cestovatelských průjmech, protože zlepšuje odolnost vůči cizím baktériím. Taky pomáhá při léčbě a prevenci zánětu tlustého střeva a při průjmech spojených s užíváním antibiotik. 

Probiotika lze užívat jak preventivně, tak i jako doplňkovou léčbu. Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, a pokud to zdravotní stav vyžaduje, mohou se užívat i dlouhodobě.

 

BENU tip: I naši domácí mazlíčci potřebují vyváženou střevní mikroflóru, podívejte se do naší kategorie Probiotika pro psy.

Všechna probiotika

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  07. 05. 2020

  Jaké jsou prebiotika do pochvy?

  Dobry den. Je nejaka nahrada za Femibion Intima gel? Rada bych nejaka prebiotika do pochvy. Dekuji .

  Dobrý den,

  složením srovnatelná náhrada bohužel není. Existuje řada prebiotik na zavádění do pochvy ve formě kapslí nebo tablet. Vybrat si můžete z řady preparátů. Například Gynocaps obsahuje Döderleinův laktobacil, který je přirozenou součástí poševního prostředí. Kapsle se zavádí večer, co nejhlouběji do pochvy. Pro komfortnější dávkování existuje Gynocaps i v depotní formě (Gynocaps SR). Lactobacillus acidophilus je v přípravku Walmark Beliema effect doplněný navíc kyselinou mléčnou. Více prebiotických kultur najdeme v preparátu Gynimun intim protect. Ve formě gelu, ale bez prebiotik, je přípravek Lactofeel. Jde o zdravotnický prostředek, který podporuje léčbu a zabraňuje opakování infekcí. Obsahuje kyselinu mléčnou, která obnovuje normální pH pochvy a tím i vaginální rovnováhu, a glykogen, živinu pro bakterie mléčného kvašení.
  Dávkování závisí na aktuálním stavu. Přípravky lze užívat denně po dobu potíží nebo občas preventivně. Pro hygienu intimních partií je vždy vhodné používat i speciální mycí gely.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.
  Lactofeel 5ml 7 tub
  Gynocaps vag.tob.14ks
  Gynimun intim protect 10 vag.kapslí
  Walmark Beliema effect tbl 10

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  • Imunita
  29. 01. 2020

  Probiotika při alergii na mléčnou bílkovinu

  Dobrý den,
  máme 3,5 měsíční miminko alergické na bílkovinu kravského mléka, tak bych se chtěla zeptat obsahuje biogaia mléčné cukry? Přijde mi, že co jsme ji nasadili, tak se začala o dost víc kroutit a plakat. Případně jaká probiotika byste doporučili? Malá se narodila o měsíc dříve. Koukala jsem i na Enterol, ale nevím, zda by se mohl sypat do mléka?

  Dobrý den,

  BioGaia neobsahuje ve složení mléčné cukry. Každému miminku však vyhovují jiná probiotika a proto je vhodné vyzkoušet různé přípravky, dokud nenarazíte na ten pravý pro Vaše miminko. Vhodnými probiotiky bez mléčných bílkovin jsou Swiss NatureVia Laktobacílky Baby. Podávejte 1x denně 1 sáček, do mléka jej přidat můžete. Pro zachování životaschopnosti probiotik je však nedávejte do příliš teplých nebo studených nápojů. Enterol podávat také můžete, užívání je shodné jako u Laktobacílků. V příbalovém letáku je však upozornění, že dětem mladším než 4 roky se přípravek podává pouze po poradě s lékařem (jedná se spíše o legislativní překážku). Dále můžete vyzkoušet v kapkách Biopron Baby.

  ENTEROL 250MG perorální prášek pro přípravu suspenze 10

  NatureVia Laktobacílky Baby

  Biopron Baby

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  • Dotaz na produkt
  • Zažívání
  23. 03. 2020

  Probiotika bez laktózy

  Dobrý den, mám dotaz, zda tyto Livsane laktoaktivní tablety pro děti obsahují laktozu ? Případně mi prosím napište, které ji neobsahují. Syn má alergii.

  Dobrý den, 

  LIVSANE Laktoaktivní tablety pro děti laktózu neobsahují. Podávejte 1 cucací tabletu denně. Mezi další probiotika bez laktózy vhodné pro děti od 4 let v tobolkách patří např. Linex forte, Probio-fix IMU a Lactobacillus acidophillus bez laktózy.  

  LIVSANE Laktoaktivní tablety pro děti

  Linex forte

  Probio-fix IMU

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Zažívání
  30. 04. 2020

  Jaké je složení přípravku Enterol?

  Dobrý den,
  prosím mohli byste říct, kolik kmenů obsahuje tento přípravek? Předem děkuji

  Dobrý den, 

  Enterol obsahuje pouze jeden druh kvasinky Saccharomyces boulardii, která má schopnost vyrovnávat přirozené mikrobiální prostředí ve střevě. Tento přípravek se používá na léčbu průjmu, podpůrnou léčbu průjmu, při léčbě antibiotiky, jako prevence cestovatelských průjmů, k podpůrné léčbě syndromu dráždivého tračníku apod. Dávkování se řídí problémem, na který je lék užíván. Oproti ostatním přípravkům s probiotiky se jedná o registrovaný léčivý přípravek, tzn., že pravidelně prochází kontrolou jakosti a má prokázané léčivé účinky na základě četných klinických studií. 

  Enterol 250 mg 10 tobolek

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.