Jak na zácpu

JAK NA ZÁCPU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Zácpou trpí mnohem víc lidí, než by se mohlo zdát, ale málokdo se odváží o svém intimním problému s vyprazdňováním mluvit. Poradíme vám, jak na zácpu, co jíst, pít a jaké léky a doplňky stravy můžete zvolit.

 • Články o zdraví
 • Zažívání

Co je zácpa Co je zácpa


Hodně lidí si myslí, že je trápí zácpa, když se denně nevyprazdňují, ale není tomu tak. Takže co je zácpa? Za zácpu považujeme stav, kdy je vyprazdňování bolestivé, nepravidelné s frekvencí menší než dvě stolice týdně.

Akutní a chronická zácpa Akutní a chronická zácpa


Existují dva typy zácpy:

Akutní zácpa má krátkodobé trvání a je způsobena nejčastěji stresem, změnou prostředí a životního rytmu i odlišnými návyky, méně pijeme, strava neobsahuje dostatek vlákniny. Většinou je akutní zácpa spojená s cestování a sama brzy odezní.

Chronická zácpa má dlouhodobý charakter. Příčiny bývají různé od vážných zdravotních obtíží, jako jsou hemoroidy, rakovina, přes vedlejší účinky zdánlivě nesouvisejících onemocnění, ke kterým patří močového měchýře, gynekologické i neurologické obtíže. Na vině může být i životní styl a některé léky. 

Co pomáhá na zácpu Co pomáhá na zácpu


Co pomáhá na zácpu? Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb.

Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, kterou obsahuje hlavně ovoce a zelenina. Hodně vlákniny obsahuje také psyllium, otruby, nebo lněné semínko.

Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně. Vhodnou alternativou jsou také bylinkové čaje, které podporují zažívání. Proti zácpě jsou vhodné hořečnaté minerální vody.  Pohyb je důležitý pro správný pohyb střev neboli peristaltiky.

Léky na zácpu Léky na zácpu


Mezi léky a přípravky na zácpu patří probiotika a  projímadla jsou vhodná hlavně u akutní zácpy, kdy pomohou znovu rozproudit vyprazdňování. Hrozí u nich riziko přílišného užívání, které v konečném výsledku může chronickou zácpu ještě zhoršit. Naše zažívání si na neustálé popohánění projímadly (laxativy) tak zvykne, že se bez nich už samo nedokáže vyprázdnit.

Projímadla na zácpu:

Projímadel existuje několik typů podle toho, jak účinkují.

 • Objemová projímadla zvětšují objem stolice.
 • Kontaktní projímadla podporují činnost tlustého střeva. (Guttalax)
 • Osmotická projímadla na sebe naváží tolik vody, že způsobí průjem.

Probiotika proti zácpě (laktobacily a bifidobakterie) obsahují bakterie, které přirozeně osidlují naše střeva, chrání je a starají se o jejich zdravou funkci. Ve stravě se nachází v kysaných mléčných výrobcích, jako je jogurt, zakysaná smetana nebo acidofilní mléko. 

Zácpa u dětí a kojenců Zácpa u dětí a kojenců


Zácpa u dětí a kojenců je často spojována se zaváděním příkrmů a také u dětí, která jsou krmená umělým mlékem. Další krizové období nastává ve věku od 2 do 5 let, kdy se děti postupně osamostatňují. V konzultaci s lékařem je dobré upravit dětem jídelníček, zvýšit množství tekutin a přidat pohyb. Vhodné jsou také laktobacily pro děti, které podporují správné osídlení střev bakteriemi. 

Pokud vás potrápí zácpa jen občas, třeba na cestách, není důvod se obávat a klidně můžete krátkodobě sáhnout po projímadle. Jestli vás trápí chronická forma zácpy, odhoďte stud a vydejte se raději k lékaři. Nebojte se, nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty. Zácpa trápí až 30 % dospělé populace, takže nebude v ordinaci první ani poslední s takovými problémy.

Projímadla      Léky na zácpu

 

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Zažívání
  10. 05. 2020

  Zácpa v těhotenství

  Dobry den
  Chci se zeptat jsem těhotná asi 7 tyden a mam zacpu
  Muzu si vzít vlákninu v tabletach od doktora Poppa
  Děkuji

  Dobrý den,

  vlákninu můžete užívat v těhotenství bez obav, jedná se o šetrný prostředek k podpoře vyprázdnění, který není návykový a působí čistě v trávicí trubici. Důležité u vlákniny je opravdu dodržovat pitný režim, přesněji za den vypít nejméně 1,5 litru, lépe 2 litry tekutin, jinak dochází k opačnému efektu.  V případě akutnějších potíží (bolesti při zácpě aj.) můžete SOS použít i glycerinové čípky, které po zavedení vyvolávají defekační reflex.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Spánek a stres
  • Zažívání
  09. 03. 2020

  Psychogenní zácpa

  Dobrý den, mám velký problém. Trápí mě stres a to konkrétně v oblasti vyprazdňování. Nedokážu jít jinde než doma, dokonce ani tam, když vím, že je někdo na návštěvě, či někdo z rodinných příslušníků poblíž. Nemohu jet ke kamarádce, na dovolené trpím a psychicky mě to velmi užírá. Následkem je samozřejmě obstipace a nadýmání. Existují nějaké volně prodejné léky, které by mi mohly pomoci ? Děkuji.

  Dobrý den,
  pravděpodobně se jedná o stav, který se nazývá psychogenní zácpa. Často je popisována u dětí, ale ani dospělí nejsou výjimkou. Samozřejmě můžete jako účinnou pomoc použít jednorázovou dávku projímadla. Například na dovolené večer před spaním užít Guttalax nebo podobný léčivý přípravek, který bude fungovat ráno po 8 hodinách. Nicméně léky Váš stres nevyřeší a například u kamarádky nejspíše i po užití kapek ráno nastane problém. Proto Vám doporučuji se se svým problémem svěřit psychologovi. Psycholog Vám pomůže tento obtěžující až paralyzující strach odbourat. Asi to nebude pouze jedno sezení, ale jen takto se můžete ze začarovaného kruhu dostat ven. Držím palce!

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Zažívání
  08. 04. 2020

  Co na zácpu u dětí?

  Dobrý den, naše 13letá dcera se už asi 5 dní nemůže vyprázdnit. Zkoušeli jsme více tekutin a vlákniny, ale bohužel bez efektu. Co bychom mohli zkusit? Děkuji.

  Dobrý den,

  v případě dětí je důležité pátrat i po tom, proč zácpa vzniká. Pokud nepomáhají režimová opatření, jako jsou tekutiny, vláknina a rozpohybování střev fyzickou aktivitou, vyzkoušejte přípravek s projímavým účinkem. Šetrným glycerínovým projímadlem vhodným pro děti je Dulcosoft, který se užívá v ranní dávce. Změkčuje stolici, usnadňuje vyprazdňování a má mírně projímavý účinek. Lze užívat podle potřeby ale také i dlouhodobě. 

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.