Jak na zácpu

JAK NA ZÁCPU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Zácpou trpí mnohem víc lidí, než by se mohlo zdát, ale málokdo se odváží o svém intimním problému s vyprazdňováním mluvit. Poradíme vám, jak na zácpu, co jíst, pít a jaké léky a doplňky stravy můžete zvolit.

 • Články o zdraví
 • Zažívání

5 minut čtení


Zácpa a její příznaky Zácpa a její příznaky


Hodně lidí si myslí, že je trápí zácpa, když se denně nevyprazdňují, ale není tomu tak. Takže co je zácpa? Za zácpu považujeme stav, kdy je vyprazdňování bolestivé, nepravidelné s frekvencí menší než dvě stolice týdně.

Akutní a chronická zácpa Akutní a chronická zácpa


Existují dva typy zácpy:

Akutní zácpa má krátkodobé trvání a je způsobena nejčastěji stresem, změnou prostředí a životního rytmu i odlišnými návyky, méně pijeme, strava neobsahuje dostatek vlákniny. Většinou je akutní zácpa spojená s cestování a sama brzy odezní.

Chronická zácpa má dlouhodobý charakter. Příčiny bývají různé od vážných zdravotních obtíží, jako jsou hemoroidy, rakovina, přes vedlejší účinky zdánlivě nesouvisejících onemocnění, ke kterým patří močového měchýře, gynekologické i neurologické obtíže. Na vině může být i životní styl a některé léky. 

Co pomáhá na zácpu Co pomáhá na zácpu


Co pomáhá na zácpu? Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb.

Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, kterou obsahuje hlavně ovoce a zelenina. Hodně vlákniny obsahuje také psyllium, otruby, nebo lněné semínko.

Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně. Vhodnou alternativou jsou také bylinkové čaje, které podporují zažívání. Proti zácpě jsou vhodné hořečnaté minerální vody.  Pohyb je důležitý pro správný pohyb střev neboli peristaltiky.

Léky na zácpu Léky na zácpu


Mezi léky a přípravky na zácpu patří probiotika a  projímadla jsou vhodná hlavně u akutní zácpy, kdy pomohou znovu rozproudit vyprazdňování. Hrozí u nich riziko přílišného užívání, které v konečném výsledku může chronickou zácpu ještě zhoršit. Naše zažívání si na neustálé popohánění projímadly (laxativy) tak zvykne, že se bez nich už samo nedokáže vyprázdnit.

Projímadla na zácpu:

Projímadel existuje několik typů podle toho, jak účinkují.

 • Objemová projímadla zvětšují objem stolice. Typicky takto působí vláknina
 • Kontaktní projímadla zesilují činnost tlustého střeva. (Guttalax, Dulcolax)
 • Osmotická projímadla na sebe naváží tolik vody, že způsobí průjem (Forlax,, Duphalac, Šaratica).

Probiotika proti zácpě (laktobacily a bifidobakterie) obsahují bakterie, které přirozeně osidlují naše střeva, chrání je a starají se o jejich zdravou funkci. Ve stravě se nachází v kysaných mléčných výrobcích, jako je jogurt, zakysaná smetana nebo acidofilní mléko. 

Zácpa u dětí a kojenců Zácpa u dětí a kojenců


Zácpa u dětí a kojenců je často spojována se zaváděním příkrmů a také u dětí, která jsou krmená umělým mlékem. Další krizové období nastává ve věku od 2 do 5 let, kdy se děti postupně osamostatňují. V konzultaci s lékařem je dobré upravit dětem jídelníček, zvýšit množství tekutin a přidat pohyb. Vhodné jsou také laktobacily pro děti, které podporují správné osídlení střev bakteriemi. 

Pokud vás potrápí zácpa jen občas, třeba na cestách, není důvod se obávat a klidně můžete krátkodobě sáhnout po projímadle. Jestli vás trápí chronická forma zácpy, odhoďte stud a vydejte se raději k lékaři. Nebojte se, nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty. Zácpa trápí až 30 % dospělé populace, takže nebude v ordinaci první ani poslední s takovými problémy.

Projímadla      Léky na zácpu

 

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Spánek a stres
  • Zažívání
  09. 03. 2020

  Psychogenní zácpa

  Dobrý den, mám velký problém. Trápí mě stres a to konkrétně v oblasti vyprazdňování. Nedokážu jít jinde než doma, dokonce ani tam, když vím, že je někdo na návštěvě, či někdo z rodinných příslušníků poblíž. Nemohu jet ke kamarádce, na dovolené trpím a psychicky mě to velmi užírá. Následkem je samozřejmě obstipace a nadýmání. Existují nějaké volně prodejné léky, které by mi mohly pomoci ? Děkuji.

  Dobrý den,
  pravděpodobně se jedná o stav, který se nazývá psychogenní zácpa. Často je popisována u dětí, ale ani dospělí nejsou výjimkou. Samozřejmě můžete jako účinnou pomoc použít jednorázovou dávku projímadla. Například na dovolené večer před spaním užít Guttalax nebo podobný léčivý přípravek, který bude fungovat ráno po 8 hodinách. Nicméně léky Váš stres nevyřeší a například u kamarádky nejspíše i po užití kapek ráno nastane problém. Proto Vám doporučuji se se svým problémem svěřit psychologovi. Psycholog Vám pomůže tento obtěžující až paralyzující strach odbourat. Asi to nebude pouze jedno sezení, ale jen takto se můžete ze začarovaného kruhu dostat ven. Držím palce!

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Zažívání
  08. 04. 2020

  Co na zácpu u dětí?

  Dobrý den, naše 13letá dcera se už asi 5 dní nemůže vyprázdnit. Zkoušeli jsme více tekutin a vlákniny, ale bohužel bez efektu. Co bychom mohli zkusit? Děkuji.

  Dobrý den,

  v případě dětí je důležité pátrat i po tom, proč zácpa vzniká. Pokud nepomáhají režimová opatření, jako jsou tekutiny, vláknina a rozpohybování střev fyzickou aktivitou, vyzkoušejte přípravek s projímavým účinkem. Šetrným glycerínovým projímadlem vhodným pro děti je Dulcosoft, který se užívá v ranní dávce. Změkčuje stolici, usnadňuje vyprazdňování a má mírně projímavý účinek. Lze užívat podle potřeby ale také i dlouhodobě. 

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  12. 02. 2021

  Co na zácpu, když nepomáhají glycerínové čípky?

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli si můžu vzít za den 2 glycerinové čípky. Od včerejška je užívám, ale vždy je vydržím mít tak 5 minut jen a jdu na záchod, samozřejmě bez úspěchu. Takto bez úspěchu to bylo včera, i dnes. Odpoledne bych to ale chtěla zkusit znovu. Popř. existuje něco VELMI ÚČINNÉHO a rychlého na zácpu? Děkuji.

  Dobrý den.

  Čípky na bázi glycerinu využívají fyzikální jev a jsou tedy bezpečné. Můžete je zavádět tak často, jak je třeba, pokud to bude snášet sliznice (může být podrážděna). Nepředpokládá se však, že to bude více než 1x denně. Na čípky může vzniknout také návyk, proto se nedoporučuje podávat déle než týden v kuse. Čípky jsou bezesporu nejrychlejší. Existují i verze s léčivy např. Dulcolax. Pokud jsou látky podávány ústy, musí projít celým zažívacím traktem, což trvá 6-8h. Za tu dobu zaberou všechny tyto přípravky.  Jsou efektivní, ale značně návykové. Na dlouhodobé podávání je vhodná Laktulóza nebo Makrogol. Alt ještě také přípravky s obsahem vlákniny. K těmto přípravkům je třeba důsledně dodržovat pitný režim a zaberou cca za 3-7 dní. 

  Jediné rychlé a účinné řešení je provést si klystýr

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Zažívání
  23. 12. 2021

  Zacpa po sestinedeli

  Dobry den co byste mi doporucili na zacpu v sestinedeli.

  Dobrý den, 

  pro akutní úlevu od zácpy v období těhotensství a kojení jsou vhodné glyceríové čípky (účinek cca do 30min od zavedení) - třeba Glycerinové čípky 2.2g. Pro dlouhodobé použití, i preventivně je vhodné užívat lactulózu - změkčí stolicu, a a střeva s ní mohou lépe pracovat. Na výběrmáte ze dvou značek, LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X500ML, nebo LACTULOSA BIOMEDICA 667MG/ML sirup 500ML. Ze začátku se užívají 2 polévkocé lžíce denně, pak preventivně stačí 1 lžíce. čípky i lactuloza jsou šetrné, nenávykové, a vhodné i pro miminká, akorát v adekátním dávkování, jsou tedy bezpečné pro Vás i miminko. 

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  17. 08. 2022

  Je dlouhodobé užívání probiotik na zácpu bezpečné?

  Dobrý den,
  chci se zeptat zda je v pořádku dlouhodobé užívání probiotik, případně s nějakou pauzou? Konkrétně mi dost vyhovují Probicus Premium cps.30 Generica (po jiných mě často bolela hlava a dočetla jsem se že je to možné kvůli některým konkrétním kmenům bakterií, které tyto neobsahují). Koupila jsem si je poprvé protože mám v podstatě on puberty problémy se zácpou, během užívání se mi trávení zlepšilo snad o 100%. Po dobrání se problémy sem tam vracejí, tak se chci zeptat, zda by bylo možné je užívat např. s dvoutýdenní pauzami dlouhodobě nebo to není bezpečné. Děkuju moc za odpověď.

  Dobrý den,

  dlouhodobé užívání probiotik je naprosto v pořádku a je bezpečné, není třeba dělat nějaké pauzy. 

  Více: Co jsou probiotika

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  30. 11. 2022

  Co na chronickou zácpu?

  Dobrý den, jsem od narození invalidní , mám rozštěp páteře. Chodím jen krátké vzdálenosti po rovném terénu na větší vzdálenost potřebuji vozíček. Od dětství trpím chronickou zácpou.Roky jsem brala různá silná projímadla... kapky atak. Teď asi 6.let piji zaječickou vodu. Musím ji vypít víc , flaštičku za dva dny, většinou si vyvolám průjem nebo mám zácpu tak velkou že si musim vzít krystýr.
  Nemůžete mi prosím doporučit nějaké kapky či léky na zácpu, něco přírodního. Děkuji mnohokrát za Vaší odpověď.

  Dobrý den, 

  hlavní je zvýšit příjem vlákniny a tekutin, to v koncentrované formě naleznete třeba v přípravku Prebiolax. Užívejte 6 zarovnaných kávových lžiček (cca 12 g) 2x denně, nejlépe ráno a večer před jídlem. Požadovaný obsah sáčku rozpusťte ve vodě, čaji nebo jiném nápoji a vypijte ho. Vzhledem k tomu, že jste již zvyklá na užívání Zaječické, která je nárazovým projímadlem, může nějakou dobu trvat, než si tělo na Prebiolax zvykne a začne správně fungovat. 

  Důležitý je také nácvik defekačního reflexu, nejdřív se Vám nemusí úplně dařit, ale nevzdávejte to. Ráno po vzbuzení vypijte sklenici vlažné vody, cca po 15-20 minutách zkuste jít na záchod. Pokud se Vám nezadaří, aplikujte glycerinový čípek, který působí do půl hodiny. Tělo si tak časem zvykne na pravidelné vyprazdňování. 

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.