Jak na zácpu

JAK NA ZÁCPU

Zácpou trpí mnohem víc lidí, než by se mohlo zdát, ale málokdo se odváží o svém intimním problému s vyprazdňováním mluvit. Poradíme vám, jak na zácpu, co jíst, pít a jaké léky a doplňky stravy můžete zvolit.

  • Články o zdraví

Co je zácpa Co je zácpa


Hodně lidí si myslí, že je trápí zácpa, když se denně nevyprazdňují, ale není tomu tak. Takže co je zácpa? Za zácpu považujeme stav, kdy je vyprazdňování bolestivé, nepravidelné s frekvencí menší než dvě stolice týdně.

Akutní a chronická zácpa Akutní a chronická zácpa


Existují dva typy zácpy:

Akutní zácpa má krátkodobé trvání a je způsobena nejčastěji stresem, změnou prostředí a životního rytmu i odlišnými návyky, méně pijeme, strava neobsahuje dostatek vlákniny. Většinou je akutní zácpa spojená s cestování a sama brzy odezní.

Chronická zácpa má dlouhodobý charakter. Příčiny bývají různé od vážných zdravotních obtíží, jako jsou hemoroidy, rakovina, přes vedlejší účinky zdánlivě nesouvisejících onemocnění, ke kterým patří močového měchýře, gynekologické i neurologické obtíže. Na vině může být i životní styl a některé léky. 

Co pomáhá na zácpu Co pomáhá na zácpu


Co pomáhá na zácpu? Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb.

Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, kterou obsahuje hlavně ovoce a zelenina. Hodně vlákniny obsahuje také psyllium, otruby, nebo lněné semínko.

Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně. Vhodnou alternativou jsou také bylinkové čaje, které podporují zažívání. Proti zácpě jsou vhodné hořečnaté minerální vody.  Pohyb je důležitý pro správný pohyb střev neboli peristaltiky.

Léky na zácpu Léky na zácpu


Mezi léky a přípravky na zácpu patří probiotika a  projímadla jsou vhodná hlavně u akutní zácpy, kdy pomohou znovu rozproudit vyprazdňování. Hrozí u nich riziko přílišného užívání, které v konečném výsledku může chronickou zácpu ještě zhoršit. Naše zažívání si na neustálé popohánění projímadly (laxativy) tak zvykne, že se bez nich už samo nedokáže vyprázdnit.

Projímadla na zácpu:

Projímadel existuje několik typů podle toho, jak účinkují.

  • Objemová projímadla zvětšují objem stolice.
  • Kontaktní projímadla podporují činnost tlustého střeva. (Guttalax)
  • Osmotická projímadla na sebe naváží tolik vody, že způsobí průjem.

Probiotika proti zácpě (laktobacily a bifidobakterie) obsahují bakterie, které přirozeně osidlují naše střeva, chrání je a starají se o jejich zdravou funkci. Ve stravě se nachází v kysaných mléčných výrobcích, jako je jogurt, zakysaná smetana nebo acidofilní mléko. 

Zácpa u dětí a kojenců Zácpa u dětí a kojenců


Zácpa u dětí a kojenců je často spojována se zaváděním příkrmů a také u dětí, která jsou krmená umělým mlékem. Další krizové období nastává ve věku od 2 do 5 let, kdy se děti postupně osamostatňují. V konzultaci s lékařem je dobré upravit dětem jídelníček, zvýšit množství tekutin a přidat pohyb. Vhodné jsou také laktobacily pro děti, které podporují správné osídlení střev bakteriemi. 

Pokud vás potrápí zácpa jen občas, třeba na cestách, není důvod se obávat a klidně můžete krátkodobě sáhnout po projímadle. Jestli vás trápí chronická forma zácpy, odhoďte stud a vydejte se raději k lékaři. Nebojte se, nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty. Zácpa trápí až 30 % dospělé populace, takže nebude v ordinaci první ani poslední s takovými problémy.

Projímadla      Léky na zácpu

 


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.