Jak na zácpu

JAK NA ZÁCPU

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Zácpou trpí mnohem víc lidí, než by se mohlo zdát, ale málokdo se odváží o svém intimním problému s vyprazdňováním mluvit. Poradíme vám, jak na zácpu, co jíst, pít a jaké léky a doplňky stravy můžete zvolit.

  • Články o zdraví
  • Zažívání

10 minut čtení


Zácpa a její příznaky Zácpa a její příznaky

Hodně lidí si myslí, že je trápí zácpa (obstipace), když se denně nevyprazdňují, ale není tomu tak. Takže co je zácpa? Za zácpu považujeme stav, kdy je vyprazdňování:

  • Bolestivé a současně,
  • nepravidelné s frekvencí menší než 2–3 stolice týdně.

Dalšími doprovodnými příznaky a symptomy zácpy jsou:

Časté příčiny zácpy

  • nevhodná skladba jídelníčku, zejména nedostatečná konzumace vlákniny
  • nedostatečný příjem tekutin
  • nedostatek pohybu, sedavý životní styl
  • náhlá změna stravovacích zvyklostí (například při cestování, na dovolené apod.)
  • psychický stres
  • hormonální změny v průběhu těhotenství
  • užívání některých léků (na bolest, alergii, pálení žáhy, s obsahem železa aj.)
  • hemoroidy, anální fisury (kvůli způsobování bolestivosti během defekace)
  • obezita
  • syndrom dráždivého tračníku
  • syndrom líného střeva
  • některá chronická onemocnění (Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, diabetická neuropatie, snížená funkce štítné žlázy)
  • překážka ve střevě (zúžení – stenóza, břišní kýla, tumor)

Druhy zácpy dle jejího vzniku Druhy zácpy dle jejího vzniku

Mechanismus jak vzniká zácpa, může být u různých lidí různý, přestože projevy navenek vypadají velmi podobně.

Prostá zácpa

Také návyková zácpa nebo habituální zácpa jsou pojmy označující stav, kdy u střeva vyhasíná defekační reflex vedoucí k vyprázdnění. Útlum defekačního reflexu vyvolá snížené dráždění při malém naplnění střeva, které vzniká, pokud ve stravě není dostatek vlákniny. Příčinou je také nedostatek pohybu nebo zanedbaný pitný režim. Potlačovaná může být ale i podmíněná složka defekačního reflexu. K tomu dochází, pokud někdo potlačuje nutkání na stolici třeba z osobních důvodů, nepříznivých okolností nebo nedostatku času.

Spastická zácpa

Nadměrné napětí ve střevě až křečovité stažení střevní stěny je, zdá se, přesně opačný problém než u prosté zácpy. Přesto se projevuje jako spastická zácpa, pro kterou jsou typické křeče v břiše při nebo i po vyprazdňování, pocit neúplného vyprázdnění a časté nutkání na stolici. Vylučována je bobkovitá stolice. U tohoto typu zácpy mohou pacientovi uškodit kontaktní laxativa, protože mohou zhoršit křečovité projevy. Tímto druhem zácpy trpí hlavně lidé s potížemi s dráždivým tračníkem.

Akutní a chronická zácpa Akutní a chronická zácpa

Dle průběhu zácpy lze potíže rozdělit také na akutní a chronické:

Akutní zácpa

Akutní potíže se zácpou mají krátkodobé trvání. Akutní zácpa je způsobena nejčastěji stresem, změnou prostředí a životního rytmu i odlišnými návyky. Méně pijeme, strava neobsahuje dostatek vlákniny. Většinou je akutní zácpa spojená s cestováním a sama brzy odezní.

Chronická zácpa

Chronické problémy se zácpou mají dlouhodobý charakter. Příčiny bývají různé od vážných zdravotních obtíží, jako jsou střevní záněty, hemoroidy, rakovina, přes vedlejší účinky zdánlivě nesouvisejících onemocnění, ke kterým patří zánět močového měchýře, gynekologické i neurologické obtíže. Na vině může být i životní styl a některé léky.

Co pomáhá na zácpu Co pomáhá na zácpu

Co na zácpu? V první řadě zdravou stravu, dostatečný pitný režim, pohyb.

Stravování při zácpě

Trápí vás zácpa, co jíst, abyste na takové problémy netrpěli? Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, která zvětšuje objem stolice, čímž se podporuje reflex pro její vyprázdnění. Zároveň je vláknina nezbytná pro zdraví střevních buněk a pro "hodné" probiotické bakterie. Pro bakterie střevního mikrobiomu je totiž vláknina tzv. prebiotikem, pro buňky střeva pak zdrojem energie.

Bohaté na vlákninu jsou hlavně zelenina, ovoce nebo luštěniny. Abyste zvýšili podíl vlákniny ve stravě, vyměňte bílé pečivo za celozrnné, místo bílé rýže preferujte hnědou. Hodně vlákniny obsahují i ořechy. Pro doplnění vlákniny pak zařaďte do jídelníčku psyllium (slupky semínek jitrocele indického), pšeničné otruby nebo lněné semínko a chia semínka.

Dieta při zácpě není jen o hlídání skladby potravin, pohled na stravování musí být komplexní i z hlediska péče o střevní mikroflóru a frekvence jídel.

  • Probiotika proti zácpě (laktobacily a bifidobakterie) obsahují bakterie, které přirozeně osidlují naše střeva, chrání je a starají se o jejich zdravou funkci. Ve stravě se nachází v kysaných mléčných výrobcích, jako je jogurt, zakysaná smetana nebo acidofilní mléko. Významné zdroje jsou ale i kysané zelí či kvašená zelenina včetně kimchi, sójový tempeh a natto, které jakožto zdravé probiotické bomby neurazí ani vegany.
  • "Snídaně je základ dne." Pokud máte potíže se zácpou, berte toto pořekadlo velmi vážně. Pro správnou stimulaci pohybu střev je vhodné jíst alespoň 3x denně, přičemž snídaně nesmí nikdy chybět!

Kolik by měl člověk vypít za den?

Pro zdravý pitný režim bychom měli vypít minimálně 2–3 litry vody denně. Přesná potřeba tekutin záleží na celkové hmotnosti člověka (obvyklá doporučení jsou 30–40 ml na 1 kg váhy), odvíjet se ale může i od denního kalorického příjmu (1 ml tekutin na 1 kcal). Navíc do pitného režimu vstupuje mnoho proměnných v podobě horkého počasí, nadměrného pocení, zvýšené fyzické zátěže, horečky, příjmu kofeinu, soli, případně některých léčiv apod.

Z čeho složit svůj denní pitný režim? Základem je samozřejmě čistá voda. Vhodnou alternativou jsou také bylinkové čaje, které podporují zažívání. Proti zácpě jsou vhodné hořečnaté minerální vody, pokud jsou využívány s mírou. Část pitného režimu mohou ale obsadit klasické minerálky. Obzvláště vhodným doplňkem jsou zeleninové šťávy a v menší míře i ředěné ovocné džusy a mléko.

Jak pomáhá pohyb proti zácpě?

Fyzická aktivita je důležitá pro správný pohyb střev neboli peristaltiky. Podpořit peristaltiku mohou nejrůznější cviky, při nichž se zvedají nohy k břichu nebo se břicho ohýbá. Avšak peristaltické pohyby dokáže stimulovat i úplně běžný pohyb, například i ten úplně nejpřirozenější – chůze. Dospělý člověk by si měl dopřát minimálně 150 minut pohybu střední intenzity týdně (tedy například právě svižná chůze, jízda na kole, práce na zahradě...). Dobu cvičení si lze zkrátit na polovinu, pokud se pustíte do sportů s vysokou intenzitou pohybu.

Vedle samotného pohybu je možné k podpoře střevní peristaltiky připojit i masáž břicha, kterou můžete snadno provádět sami krouživými pohyby. Začněte vpravo nahoře, po horní straně břicha pokračujte na levou stranu, odtud dolů a pak už pomyslný kruh dokončete.

Nácvik defekačního reflexu Nácvik defekačního reflexu

Přirozené vypuzení stolice je do značné míry podmíněný reflex. Ve střevě je přirozeně nejsilnější tzv. gastrokolický reflex ráno po snídani. Jinými slovy střevo je nejvíc pohyblivé ráno po tom, co dostane signál, že snídaně dorazila do žaludku. Tato doba je proto nejobvyklejší a nejpřirozenější pro zdravé vyprázdnění. Při potížích se zácpou nebo zadržováním stolice ale tento vyprazdňovací reflex vyhasíná. Účinným řešením zácpy je tento reflex znova obnovit. Jak na to?

  1. Po probuzení vypijte velkou sklenici vody.
  2. Nasnídejte se a proveďte svou obvyklou ranní rutinu.
  3. Za 20–30 minut od vypití sklenice vody si zajděte na záchod a pokuste se vyprázdnit.

Při trénování defekačního reflexu není hlavně zpočátku důležité, zda byl pokus úspěšný a k defekaci došlo. Proceduru je nutné dennodenně opakovat vždy ráno ve stejnou dobu alespoň několik týdnů, aby se vyprazdňovací reflex obnovil.

Pokud je to nutné, lze během nácviků pro vyprázdnění místo vody ráno vypít salinickou minerálku s vysokým obsahem nevstřebatelných hořečnatých solí. Tyto salinické minerálky mají totiž projímavý efekt a vyprázdnění je díky nim snazší. Kvůli vysokému obsahu solí ale nejsou příliš vhodné pro dlouhodobé užívání ani pro pacienty s onemocněními srdce nebo ledvin.

Pokud se vyprázdnění nedaří, lze během nácviků využít zavedení glycerínového čípku. Nepoužívejte ho ale příliš často a snažte se postupně jeho zavádění omezovat. Jak se bude defekační reflex obnovovat, nebudete čípky postupně potřebovat vůbec.

Správná poloha při vyprazdňování

Vytlačení stolice kromě výše zmíněného může pomoci i správný posed na záchodě. Stehna přitáhněte k hrudníku a předkloňte se. Nohy mějte opřené na zemi nebo si pod ně dejte stoličku.

Klystýrování

Mechanickým způsobem, jak vybavit stolici, je klystýrování. Klystýr se provádí za pomoci klysterovacího balónku teplou, slanou vodou. Při provádění klystýru se nejprve klysterovací balónek naplní tekutinou, jeho hadička se potře lubrikantem a zavede do konečníku. Tento způsob ošetření je vhodné provádět jen na doporučení ošetřujícího lékaře. Klystýrování totiž může dráždit konečník a podporovat vyhasnutí defekačního reflexu, což v konečném důsledku může vést až ke ztrátě ovládání konečníku a inkontinenci stolice!

 

Léky na zácpu Léky na zácpu


Mezi léky a přípravky na zácpu patří probiotika a projímadla vhodná hlavně u akutní zácpy, kdy pomohou znovu rozproudit vyprazdňování. Projímadel (laxativ) existuje několik typů podle toho, jak účinkují.

Projímadla na zácpu:

Objemová projímadla

Objemová laxativa zvětšují objem stolice. Typicky takto působí vláknina. Jsou vhodné především pro terapii lehčích forem zácpy.

Výhody objemových laxativ:

  • Jsou bezpečné a šetrné i při pravidelném a dlouhodobém užívání.
  • Podporují zdravé střevní prostředí (jsou prebiotiky).

Nevýhody objemových laxativ:

  • Účinek není tak rychlý a razantní jako u jiných skupin přípravků na zácpu.
  • Pro účinnost objemových laxativ je nutné dodržovat pitný režim. Bez dostatku tekutin mohou zácpu zhoršovat.
  • U některých pacientů mohou způsobovat potíže s nadýmáním.
  • Je nutné je podávat s 2 hodinovým rozestupem od jiných léků.
Bylinné přírodní projímadlo

Mezi léky na zácpu naleznete mimo jiné i přípravky obsahující listy nebo plody senny (počeštěně i seny, Cassia senna). Senna je bobovitá tropická rostlina obsahující účinné antrachinony s laxativními vlastnostmi. Že jde o lék přírodního původu neříká nic o jeho šetrnosti. Senna je dráždivým kontaktním laxativem, které rozhodně není radno používat často nebo v nadměrných dávkách!

 

Kontaktní projímadla

Kontaktní laxativa nebo jinými názvy stimulační laxativa či dráždivá laxativa zesilují činnost tlustého střeva (pikosíran sodný, bisakodyl, list senny). Vyprázdnění po těchto laxativech je velmi účinné, proto na další stolici přirozeně dojde až za pár dní po jejich použití.

Výhody kontaktních laxativ:

  • Mají vysokou účinnost.
  • Nejsou vhodné pro malé děti a těhotné.

Nevýhody kontaktních laxativ:

  • Vhodné jsou jen ke krátkodobému, nárazovému podání.
  • Po podání ústy se účinek dostavuje až za 6–8 hodin. Z tohoto důvodu jsou stimulační laxativa podávána na noc, účinek se projeví ráno.
  • Hrozí u nich riziko přílišného užívání, které v konečném výsledku může zácpu ještě zhoršit a prohloubit ve chronickou zácpu. Naše zažívání si totiž na neustálé popohánění projímadly tak zvykne, že se bez nich už samo nedokáže vyprázdnit. Nejhorší fází, do které závislost na projímadlech může dojít, je inkontinence stolice způsobená poškozením střeva.
  • Příliš vysoká dávka vyvolá křeče v břiše a průjem, při předávkování projímadly hrozí dehydratace.
Barva střeva zevnitř – co prozradí?

Kromě návyku časté užívání dráždivých projímadel díky obsahu antrachinonů způsobuje tzv. melanosis coli, neboli zbarvení sliznice konečníku do černé barvy. I když se neprokázalo, že by toto černé zbarvení mělo nějaké nežádoucí zdravotní efekty, může například znesnadňovat kolonoskopické vyšetření.

 

Osmotická laxativa

Osmotická projímadla na sebe naváží tolik vody, že způsobí průjem. Jedná se o nejpestřejší skupinu projímadel:

  • Patří sem laktulóza, která je vhodná i na dlouhodobou léčbu zácpy. Laktulóza je navíc vhodná i pro těhotné a kojící ženy nebo děti od 1 roku.
  • Dále sem patří glycerol (glycerin) používaný ve formě čípků k zavádění do konečníku s rychlým projímavým efektem. Glycerinové čípky jsou rovněž vhodné i pro těhotné a kojící ženy, pro děti se speciálně vyrábí mešní formát čípků. Glycerinová projímadla ale nepoužívejte déle než 14 dnů.
  • Dalším léčivem je makrogol. I v tomto případě jde přípravek na zácpu vhodný i pro těhotné a kojící maminky, bez lékařského doporučení ho ale nemají užívat děti mladší 8 let.
  • Kromě léků na osmotickém principu působí i hořké minerální vody, jejichž projímavý efekt je založen na obsahu nevstřebatelných solí hořčíku, které do střeva strhávají velké množství vody.

Výhody osmotických projímadel:

  • Změkčují stolici.
  • Působí šetrně.

Nevýhody osmotických projímadel:

  • Mohou se objevit nežádoucí účinky jako plynatost, nevolnost nebo průjem.

Zácpa u dětí a kojenců Zácpa u dětí a kojenců


Zácpa u kojenců je často spojována se zaváděním příkrmů. Rozvinout se může i u dětí, která jsou krmená umělým mlékem. Další krizové období nastává ve věku od 2 do 5 let, kdy se děti postupně osamostatňují. Po konzultaci s lékařem je dobré upravit dětem jídelníček, zvýšit množství tekutin a přidat pohyb. Vhodné jsou také laktobacily pro děti, které podporují správné osídlení střev bakteriemi. Ukažme si potraviny, které se při potížích se zácpou vyplatí dítěti do jídelníčku zařadit:

  • ovoce – především druhy bohaté na cukerné alkoholy jako švestky, meruňky, broskve, jablka, hrušky (méně vhodné jsou citrusy, borůvky a banány)
  • veškeré druhy zeleniny
  • potraviny s obsahem probiotických kultur (jogurty s bifidokulturami)
  • celozrnné pečivo

Rodiče u dětí musejí dohlédnout na dostatečný pitný režim a případně jim pravidelně připomínat, aby se napily. Pokud má dítě problém vypít dostatek tekutin, mohou rodiče zpestřit pitný režim třeba džusy z vhodných druhů ovoce viz výše. Rodiče by rovněž měli u svých ratolestí dohlédnout, aby se v jídelníčku nevyskytovalo moc bílého pečiva, kakaa, čokolády, vysoce průmyslově zpracovaných potravin a sladkostí.

Pozor! “Nadměrná konzumace může vyvolat projímavé účinky”

Na obalu některých cukrovinek najdete tvrzení, které dokáže konzumenta poměrně zaskočit: “Nadměrná konzumace může vyvolat projímavé účinky.” Důvodem je, že tyto sladkosti obsahují umělá sladidla ze skupiny cukerných alkoholů jako například sorbitol nebo xylitol (tzv. březový cukr). Tyto cukrům podobné látky na jazyku vyvolávají sladkou chuť, avšak ze střeva se prakticky nevstřebávají nebo jen velmi omezeně. Díky tomu mají velmi nízkou kalorickou hodnotu. Protože ale tato organická náhradní sladidla zůstávají ve střevě, kde na sebe poutají vodu, mohou při vyšší dávce zapůsobit podobně, jako laktulóza používaná na jako osmotické projímadlo.

 

Léčba zácpy u dětí

Velmi významným faktorem vzniku dětské zácpy je strach dítěte z bolesti při vylučování příliš tuhé stolice, který potíže se zácpou prohlubuje. Pokud nepomůže změna režimu, může být nutné použití laxativ. Vhodnost jejich výběru konzultujte individuálně s lékařem nebo lékárníkem. V žádném případě dětem nepodávejte stimulační laxativa, která jsou pro ně krajně nevhodná!

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Už bylo zmíněno, že těhotenství patří mezi rizikové faktory vzniku zácpy. Důvodem jsou progesterony (hormony řídící průběh těhotenství), které mimo jiné mají vliv na střevo ženy a zpomalují jeho pohyb. Dalšími faktory nahrávajícími vzniku zácpy u budoucích maminek jsou hlavně ve vyšších stupních těhotenství zvýšený tlak v břišní dutině, omezené možnosti pohybu a menší kapacita močového měchýře, kvůli které je přece jen náročnější dodržovat správný pitný režim.

Řešení zácpy v těhotenství

Kvůli riziku rozvoje těhotenské zácpy se budoucí maminka musí snažit zácpě aktivně předcházet zdravým stravováním a pravidelným pitným režimem. Pokud přesto zácpa vznikne, měla by se ji žena snažit řešit pomocí vlákniny. Kromě potravin s vysokým obsahem vlákniny jsou dále vhodné zakysané mléčné výrobky, které podporují fungování střevní mikroflóry.

V nezbytných případech pak může sáhnout i po osmotických laxativech nebo glycerinových čípcích. Dráždivé projímadlo ze skupiny kontaktních laxativ jí je ale zapovězeno, kvůli riziku vyvolání křečí jakožto nežádoucího účinku.

Přestože ještě v šestinedělí může maminku zácpa trochu potrápit především kvůli strachu z bolestivé stolice v důsledku poporodních poranění, hormonální bouře, která začala v těhotenství, se bude postupně uklidňovat a s tím i zácpy po porodu ustupovat. Přesto novopečená maminka nesmí podcenit další rizikový faktor, kterým je dehydratace v důsledku vyšších nároků na pitný režim během kojení.

Zácpa u seniorů Zácpa u seniorů

Rostoucí počet svíček na narozeninovém dortu i rostoucí riziko zácpy spolu naneštěstí souvisejí. Jaké jsou rizikové faktory zácpy spojené se stářím?

  • U lidí ve vyšším věku je o něco pomalejší peristaltika střeva.
  • Lidé ve vyšším věku si často nemohou dovolit tolik pohybu jako dříve.
  • Senioři často užívají pravidelně jeden nebo více léků, jejichž nežádoucím účinkem může být vznik zácpy.
  • Starší lidé si často neuvědomují pocit žízně a nedodržují dostatečný pitný režim.

Co na zácpu u seniorů?

Postup se prakticky neliší od obecných doporučení. V léčbě zácpy u starších lidí by na 1. místě měla být režimová opatření v čele s prevencí dehydratace, nácvik defekačního reflexu a případně i podání laxativ na řešení akutní zácpy. Zácpu u starších lidí je především nutné nepodceňovat. Pokud je zácpa chronická, je nezbytné vyšetření její příčiny lékařem.

Zácpa u psa

Stejně jako páníčka, tak i pejska může potrápit zácpa. Na vině může být nekvalitní krmivo, krmení kostmi, málo tekutin nebo nedostatek pohybu. Velmi častou typicky psí příčinou zácpy je pozření nějakého tělesa. Pokud vidíte, že má váš zvířecí miláček problémy se vyprázdnit, snažte se do něj dostat více vody (často vodu nabízejte, namáčeje suché granule). Vezměte pejska ven pořádně se proběhnout. Jestli je pes už starší a méně pohyblivý, kupujte mu granule určené pro psí seniory. Když se stav do týdne neupraví, objeví jiné podezřelé příznaky nebo máte podezření, že pes spolkl, co neměl, vydejte se za veterinářem

 

​  Kdy je zácpa nebezpečná? ​ Kdy je zácpa nebezpečná?

Pokud vás potrápí zácpa jen občas, třeba na cestách, není důvod se obávat a klidně můžete krátkodobě sáhnout po projímadle.

Zácpa ale může být onemocněním sama o sobě (tzv. primární zácpa), někdy ale může provázet i velmi závažná onemocnění (sekundární zácpa). Proto je zejména u chronicky probíhající zácpy nutné vyšetřit její příčinu. Jestli vás trápí chronická forma zácpy, odhoďte stud a vydejte se k lékaři. Nebojte se, nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty. Zácpa trápí až 30 % dospělé populace, takže nebude v ordinaci první ani poslední s takovými problémy. Návštěvu lékaře také rozhodně neodkládejte, pokud se k zácpě přidají tyto projevy:

  • horečka a silné bolesti břicha či přímo břišní koliky,
  • krev ve stolici,
  • střídavé epizody zácpy a průjmu.

Rizika neléčené zácpy

Přehlížení potíží se zácpou může přinést hned několik komplikací:

  • Rozvoj hemoroidů kvůli zvýšenému tlaku v anální oblasti při zácpě.
  • Vznik anální fisury, což je poranění řitního otvoru vzniklé v důsledku vylučování velmi tvrdé a objemné zácpové stolice. Jde o velice bolestivou komplikaci, jejíž řešení spočívá v ambulantním ošetření v anestezii.
  • Divertikulóza neboli vznik vychlípenin v tlustém střevě (divertiklů).
  • Vznik "kamenné stolice" neboli fekální implantace, což je velmi tvrdá stolice, kterou nelze vyloučit. Kvůli přítomnosti nevyloučitelné stolice může paradoxně ostatní stolice odcházet řídká a projevy se mohou maskovat za průjem. Hrozí hlavně u dehydratovaných a špatně pohyblivých seniorů.
  • Zpětné vstřebávání nevyloučených toxinů ze střeva.

ZDROJE

  • Zácpa. IKEM [online]. Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/zacpa/a-3986/
  • Dieta při zácpě. nzip [online]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/516-dieta-pri-zacpe
  • SCHWARZ, Jan, et al. Zácpa u dětí, prevence a léčba. Pediatrie pro praxi, 2009, 9.6: 402-407.
  • JIRÁSEK, Václav. ZÁCPA [online]. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2006/05/02.pdf

Vláknina Léky na zácpu

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

ColonFit plus 180g TOPNATUR

  • PZLÚ
  • Zažívání

Nedostupné

369 Kč

Fructolax Ovoce&Vláknina Žvýkací kostky 12ks

  • Zažívání
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

179 Kč

LACTULOSA BIOMEDICA 667MG/ML sirup 250ML

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání

Nedostupné

149 Kč

Titanlax sáčky 20x9.15g

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

179 Kč

GUTTALAX 7,5MG/ML perorální kapky, roztok 1X30ML

  • Volně prodejný lék
  • Zažívání
  • Akce
  • Sleva 6 %

Skladem na e‑shopu

179 Kč 169 Kč

Glycerinové čípky 2.2g 12 čípků Dr.Müller

  • Zdravotnický prostředek
  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

79 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    • Zažívání
    09. 03. 2020

    Psychogenní zácpa

    Dobrý den, mám velký problém. Trápí mě stres a to konkrétně v oblasti vyprazdňování. Nedokážu jít jinde než doma, dokonce ani tam, když vím, že je někdo na návštěvě, či někdo z rodinných příslušníků poblíž. Nemohu jet ke kamarádce, na dovolené trpím a psychicky mě to velmi užírá. Následkem je samozřejmě obstipace a nadýmání. Existují nějaké volně prodejné léky, které by mi mohly pomoci ? Děkuji.

    Dobrý den,
    pravděpodobně se jedná o stav, který se nazývá psychogenní zácpa. Často je popisována u dětí, ale ani dospělí nejsou výjimkou. Samozřejmě můžete jako účinnou pomoc použít jednorázovou dávku projímadla. Například na dovolené večer před spaním užít Guttalax nebo podobný léčivý přípravek, který bude fungovat ráno po 8 hodinách. Nicméně léky Váš stres nevyřeší a například u kamarádky nejspíše i po užití kapek ráno nastane problém. Proto Vám doporučuji se se svým problémem svěřit psychologovi. Psycholog Vám pomůže tento obtěžující až paralyzující strach odbourat. Asi to nebude pouze jedno sezení, ale jen takto se můžete ze začarovaného kruhu dostat ven. Držím palce!

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Zažívání
    08. 04. 2020

    Co na zácpu u dětí?

    Dobrý den, naše 13letá dcera se už asi 5 dní nemůže vyprázdnit. Zkoušeli jsme více tekutin a vlákniny, ale bohužel bez efektu. Co bychom mohli zkusit? Děkuji.

    Dobrý den,

    v případě dětí je důležité pátrat i po tom, proč zácpa vzniká. Pokud nepomáhají režimová opatření, jako jsou tekutiny, vláknina a rozpohybování střev fyzickou aktivitou, vyzkoušejte přípravek s projímavým účinkem. Šetrným glycerínovým projímadlem vhodným pro děti je Dulcosoft, který se užívá v ranní dávce. Změkčuje stolici, usnadňuje vyprazdňování a má mírně projímavý účinek. Lze užívat podle potřeby ale také i dlouhodobě. 

    S pozdravem
    Mgr. Ľubica Sobčáková
    Lékárník BENU, K Pérovně

    šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    12. 02. 2021

    Co na zácpu, když nepomáhají glycerínové čípky?

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli si můžu vzít za den 2 glycerinové čípky. Od včerejška je užívám, ale vždy je vydržím mít tak 5 minut jen a jdu na záchod, samozřejmě bez úspěchu. Takto bez úspěchu to bylo včera, i dnes. Odpoledne bych to ale chtěla zkusit znovu. Popř. existuje něco VELMI ÚČINNÉHO a rychlého na zácpu? Děkuji.

    Dobrý den.

    Čípky na bázi glycerinu využívají fyzikální jev a jsou tedy bezpečné. Můžete je zavádět tak často, jak je třeba, pokud to bude snášet sliznice (může být podrážděna). Nepředpokládá se však, že to bude více než 1x denně. Na čípky může vzniknout také návyk, proto se nedoporučuje podávat déle než týden v kuse. Čípky jsou bezesporu nejrychlejší. Existují i verze s léčivy např. Dulcolax. Pokud jsou látky podávány ústy, musí projít celým zažívacím traktem, což trvá 6-8h. Za tu dobu zaberou všechny tyto přípravky.  Jsou efektivní, ale značně návykové. Na dlouhodobé podávání je vhodná Laktulóza nebo Makrogol. Alt ještě také přípravky s obsahem vlákniny. K těmto přípravkům je třeba důsledně dodržovat pitný režim a zaberou cca za 3-7 dní. 

    Jediné rychlé a účinné řešení je provést si klystýr

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Těhotenství a kojení
    • Zažívání
    23. 12. 2021

    Zacpa po sestinedeli

    Dobry den co byste mi doporucili na zacpu v sestinedeli.

    Dobrý den, 

    pro akutní úlevu od zácpy v období těhotensství a kojení jsou vhodné glyceríové čípky (účinek cca do 30min od zavedení) - třeba Glycerinové čípky 2.2g. Pro dlouhodobé použití, i preventivně je vhodné užívat lactulózu - změkčí stolicu, a a střeva s ní mohou lépe pracovat. Na výběrmáte ze dvou značek, LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X500ML, nebo LACTULOSA BIOMEDICA 667MG/ML sirup 500ML. Ze začátku se užívají 2 polévkocé lžíce denně, pak preventivně stačí 1 lžíce. čípky i lactuloza jsou šetrné, nenávykové, a vhodné i pro miminká, akorát v adekátním dávkování, jsou tedy bezpečné pro Vás i miminko. 

     

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárnik, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    17. 08. 2022

    Je dlouhodobé užívání probiotik na zácpu bezpečné?

    Dobrý den,
    chci se zeptat zda je v pořádku dlouhodobé užívání probiotik, případně s nějakou pauzou? Konkrétně mi dost vyhovují Probicus Premium cps.30 Generica (po jiných mě často bolela hlava a dočetla jsem se že je to možné kvůli některým konkrétním kmenům bakterií, které tyto neobsahují). Koupila jsem si je poprvé protože mám v podstatě on puberty problémy se zácpou, během užívání se mi trávení zlepšilo snad o 100%. Po dobrání se problémy sem tam vracejí, tak se chci zeptat, zda by bylo možné je užívat např. s dvoutýdenní pauzami dlouhodobě nebo to není bezpečné. Děkuju moc za odpověď.

    Dobrý den,

    dlouhodobé užívání probiotik je naprosto v pořádku a je bezpečné, není třeba dělat nějaké pauzy. 

    Více: Co jsou probiotika

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Vinohradská 72 Brno

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    30. 11. 2022

    Co na chronickou zácpu?

    Dobrý den, jsem od narození invalidní , mám rozštěp páteře. Chodím jen krátké vzdálenosti po rovném terénu na větší vzdálenost potřebuji vozíček. Od dětství trpím chronickou zácpou.Roky jsem brala různá silná projímadla... kapky atak. Teď asi 6.let piji zaječickou vodu. Musím ji vypít víc , flaštičku za dva dny, většinou si vyvolám průjem nebo mám zácpu tak velkou že si musim vzít krystýr.
    Nemůžete mi prosím doporučit nějaké kapky či léky na zácpu, něco přírodního. Děkuji mnohokrát za Vaší odpověď.

    Dobrý den, 

    hlavní je zvýšit příjem vlákniny a tekutin, to v koncentrované formě naleznete třeba v přípravku Prebiolax. Užívejte 6 zarovnaných kávových lžiček (cca 12 g) 2x denně, nejlépe ráno a večer před jídlem. Požadovaný obsah sáčku rozpusťte ve vodě, čaji nebo jiném nápoji a vypijte ho. Vzhledem k tomu, že jste již zvyklá na užívání Zaječické, která je nárazovým projímadlem, může nějakou dobu trvat, než si tělo na Prebiolax zvykne a začne správně fungovat. 

    Důležitý je také nácvik defekačního reflexu, nejdřív se Vám nemusí úplně dařit, ale nevzdávejte to. Ráno po vzbuzení vypijte sklenici vlažné vody, cca po 15-20 minutách zkuste jít na záchod. Pokud se Vám nezadaří, aplikujte glycerinový čípek, který působí do půl hodiny. Tělo si tak časem zvykne na pravidelné vyprazdňování. 

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.