JAK NA ZÁCPU
Zácpou trpí mnohem víc lidí, než by se mohlo zdát, ale málokdo se odváží o svém intimním problému s vyprazdňováním mluvit. Poradíme vám, jak na zácpu, co jíst, pít a jaké léky a doplňky stravy můžete zvolit.
5 minut čtení
Zácpa a její příznaky
Hodně lidí si myslí, že je trápí zácpa, když se denně nevyprazdňují, ale není tomu tak. Takže co je zácpa? Za zácpu považujeme stav, kdy je vyprazdňování bolestivé, nepravidelné s frekvencí menší než dvě stolice týdně.
Akutní a chronická zácpa
Existují dva typy zácpy:
Akutní zácpa má krátkodobé trvání a je způsobena nejčastěji stresem, změnou prostředí a životního rytmu i odlišnými návyky, méně pijeme, strava neobsahuje dostatek vlákniny. Většinou je akutní zácpa spojená s cestování a sama brzy odezní.
Chronická zácpa má dlouhodobý charakter. Příčiny bývají různé od vážných zdravotních obtíží, jako jsou hemoroidy, rakovina, přes vedlejší účinky zdánlivě nesouvisejících onemocnění, ke kterým patří močového měchýře, gynekologické i neurologické obtíže. Na vině může být i životní styl a některé léky.
Co pomáhá na zácpu
Co pomáhá na zácpu? Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb.
Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, kterou obsahuje hlavně ovoce a zelenina. Hodně vlákniny obsahuje také psyllium, otruby, nebo lněné semínko.
Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně. Vhodnou alternativou jsou také bylinkové čaje, které podporují zažívání. Proti zácpě jsou vhodné hořečnaté minerální vody. Pohyb je důležitý pro správný pohyb střev neboli peristaltiky.
Léky na zácpu
Mezi léky a přípravky na zácpu patří probiotika a projímadla jsou vhodná hlavně u akutní zácpy, kdy pomohou znovu rozproudit vyprazdňování. Hrozí u nich riziko přílišného užívání, které v konečném výsledku může chronickou zácpu ještě zhoršit. Naše zažívání si na neustálé popohánění projímadly (laxativy) tak zvykne, že se bez nich už samo nedokáže vyprázdnit.
Projímadla na zácpu:
Projímadel existuje několik typů podle toho, jak účinkují.
- Objemová projímadla zvětšují objem stolice. Typicky takto působí vláknina.
- Kontaktní projímadla zesilují činnost tlustého střeva. (Guttalax, Dulcolax)
- Osmotická projímadla na sebe naváží tolik vody, že způsobí průjem (Forlax,, Duphalac, Šaratica).
Probiotika proti zácpě (laktobacily a bifidobakterie) obsahují bakterie, které přirozeně osidlují naše střeva, chrání je a starají se o jejich zdravou funkci. Ve stravě se nachází v kysaných mléčných výrobcích, jako je jogurt, zakysaná smetana nebo acidofilní mléko.
Zácpa u dětí a kojenců
Zácpa u dětí a kojenců je často spojována se zaváděním příkrmů a také u dětí, která jsou krmená umělým mlékem. Další krizové období nastává ve věku od 2 do 5 let, kdy se děti postupně osamostatňují. V konzultaci s lékařem je dobré upravit dětem jídelníček, zvýšit množství tekutin a přidat pohyb. Vhodné jsou také laktobacily pro děti, které podporují správné osídlení střev bakteriemi.
Pokud vás potrápí zácpa jen občas, třeba na cestách, není důvod se obávat a klidně můžete krátkodobě sáhnout po projímadle. Jestli vás trápí chronická forma zácpy, odhoďte stud a vydejte se raději k lékaři. Nebojte se, nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty. Zácpa trápí až 30 % dospělé populace, takže nebude v ordinaci první ani poslední s takovými problémy.
Sdílejte tento článek

Nabídka BENU lékárny

Dotazy z BENU poradny
-
09. 03. 2020
Psychogenní zácpa
Dobrý den, mám velký problém. Trápí mě stres a to konkrétně v oblasti vyprazdňování. Nedokážu jít jinde než doma, dokonce ani tam, když vím, že je někdo na návštěvě, či někdo z rodinných příslušníků poblíž. Nemohu jet ke kamarádce, na dovolené trpím a psychicky mě to velmi užírá. Následkem je samozřejmě obstipace a nadýmání. Existují nějaké volně prodejné léky, které by mi mohly pomoci ? Děkuji.
-
08. 04. 2020
Co na zácpu u dětí?
Dobrý den, naše 13letá dcera se už asi 5 dní nemůže vyprázdnit. Zkoušeli jsme více tekutin a vlákniny, ale bohužel bez efektu. Co bychom mohli zkusit? Děkuji.
-
12. 02. 2021
Co na zácpu, když nepomáhají glycerínové čípky?
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli si můžu vzít za den 2 glycerinové čípky. Od včerejška je užívám, ale vždy je vydržím mít tak 5 minut jen a jdu na záchod, samozřejmě bez úspěchu. Takto bez úspěchu to bylo včera, i dnes. Odpoledne bych to ale chtěla zkusit znovu. Popř. existuje něco VELMI ÚČINNÉHO a rychlého na zácpu? Děkuji.
-
17. 08. 2022
Je dlouhodobé užívání probiotik na zácpu bezpečné?
Dobrý den,
chci se zeptat zda je v pořádku dlouhodobé užívání probiotik, případně s nějakou pauzou? Konkrétně mi dost vyhovují Probicus Premium cps.30 Generica (po jiných mě často bolela hlava a dočetla jsem se že je to možné kvůli některým konkrétním kmenům bakterií, které tyto neobsahují). Koupila jsem si je poprvé protože mám v podstatě on puberty problémy se zácpou, během užívání se mi trávení zlepšilo snad o 100%. Po dobrání se problémy sem tam vracejí, tak se chci zeptat, zda by bylo možné je užívat např. s dvoutýdenní pauzami dlouhodobě nebo to není bezpečné. Děkuju moc za odpověď. -
30. 11. 2022
Co na chronickou zácpu?
Dobrý den, jsem od narození invalidní , mám rozštěp páteře. Chodím jen krátké vzdálenosti po rovném terénu na větší vzdálenost potřebuji vozíček. Od dětství trpím chronickou zácpou.Roky jsem brala různá silná projímadla... kapky atak. Teď asi 6.let piji zaječickou vodu. Musím ji vypít víc , flaštičku za dva dny, většinou si vyvolám průjem nebo mám zácpu tak velkou že si musim vzít krystýr.
Nemůžete mi prosím doporučit nějaké kapky či léky na zácpu, něco přírodního. Děkuji mnohokrát za Vaší odpověď.

Související články

Dobrý den,
pravděpodobně se jedná o stav, který se nazývá psychogenní zácpa. Často je popisována u dětí, ale ani dospělí nejsou výjimkou. Samozřejmě můžete jako účinnou pomoc použít jednorázovou dávku projímadla. Například na dovolené večer před spaním užít Guttalax nebo podobný léčivý přípravek, který bude fungovat ráno po 8 hodinách. Nicméně léky Váš stres nevyřeší a například u kamarádky nejspíše i po užití kapek ráno nastane problém. Proto Vám doporučuji se se svým problémem svěřit psychologovi. Psycholog Vám pomůže tento obtěžující až paralyzující strach odbourat. Asi to nebude pouze jedno sezení, ale jen takto se můžete ze začarovaného kruhu dostat ven. Držím palce!
Zdraví,
PharmDr. Matyáš Palan
vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín