Co na zácpu, když nepomáhají glycerínové čípky?

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  12. 02. 2021

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli si můžu vzít za den 2 glycerinové čípky. Od včerejška je užívám, ale vždy je vydržím mít tak 5 minut jen a jdu na záchod, samozřejmě bez úspěchu. Takto bez úspěchu to bylo včera, i dnes. Odpoledne bych to ale chtěla zkusit znovu. Popř. existuje něco VELMI ÚČINNÉHO a rychlého na zácpu? Děkuji.

  Dobrý den.

  Čípky na bázi glycerinu využívají fyzikální jev a jsou tedy bezpečné. Můžete je závádět tak často, jak je třeba, pokud to bude snášet sliznice (může být podrážděna). Nepředpokládá se však, že to bude více než 1x denně. Na čípky může vzniknout také návyk, proto se nedoporučuje podávat déle než týden v kuse. Čípky jsou bezesporu nejrychlejší. Existují i verze s léčivy např. Dulcolax. Pokud jsou látky podávány ústy, musí projít celým zažívacím traktem, což trvá 6-8h. Za tu dobu zaberou všechny tyto přípravky.  Jsou efektivní, ale značně návykové. Na dlouhodobé podávání je vhodná Laktulóza nebo Makrogol. Alt ještě také přípravky s obsahem vlákniny. K těmto přípravkům je třeba důsledně dodržovat pitný režim a zaberou cca za 3-7 dní. 

  Jediné rychlé a účinné řešení je provést si klystýr

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Zeptejte se přímo našeho lékárníka či lékaře Zpět do poradny


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Zažívání
  10. 05. 2020

  Zácpa v těhotenství

  Dobry den
  Chci se zeptat jsem těhotná asi 7 tyden a mam zacpu
  Muzu si vzít vlákninu v tabletach od doktora Poppa
  Děkuji

  Dobrý den,

  vlákninu můžete užívat v těhotenství bez obav, jedná se o šetrný prostředek k podpoře vyprázdnění, který není návykový a působí čistě v trávicí trubici. Důležité u vlákniny je opravdu dodržovat pitný režim, přesněji za den vypít nejméně 1,5 litru, lépe 2 litry tekutin, jinak dochází k opačnému efektu.  V případě akutnějších potíží (bolesti při zácpě aj.) můžete SOS použít i glycerinové čípky, které po zavedení vyvolávají defekační reflex.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  25. 06. 2019

  Zácpa

  Dobry den potrebovala bych poradit ohledne zacpy a chodit pravidelne na zachod boli me pak i bricho dekujii

  Dobrý den,

  trpíte-li dlouhodobou zácpou, zkuste pravidelně užívat DulcoSoft. Jde o tekutinu, která na sebe váže vodu, tím pádem zvětšuje a změkčuje objem stolice, která pak snadněji odchází. Pravidelné ranní vyprázdnění je základ dobrého trávení. Největší aktivitu vykazuje tlusté střevo právě v ranních hodinách. Po snídani se dostaví nutkání na stolici. Dejte si ráno čas na snídani a dejte prostor k nacvičení tohoto ranního reflexu. Nesnažte se tento reflex potlačovat a opravdu při prvním pocitu nutkání vyhledejte toaletu. K vyřešení akutního problému zácpy použijte glycerinový čípek.
  Nelze opomenout, že pravidelná fyzická aktivita pomáhá tento nepříznivý stav zlepšit.
  Dulcosoft 125g/250 ml
  SUPPOSITORIA GLYCERINI LÉČIVA 1,81G čípek 10

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Homeopatie
  • Zažívání
  03. 01. 2020

  zácpa

  Dobrý den, chtěla bych poradit nějaké homeopatika na zácpu pro desetiletou dceru, dávali jsme forlax nepomohl akorát nafouklé bolestivé břicho. pomohl glycerinový čípek,ale zácpa přetrvává,
  nikdy jsme neměli problém . Dcera má Dmo,epi . Děkuji za radu

   Dobrý den,
   Zácpa nejen u dítěte se může zmírnit dodržováním těchto základních kroků - zvýšením příjmu tekutin, čisté vody, čajů , šťáva ze švestek a hrušek působí lehce projímavě. Zvýšením podílu vlákniny v potravě  - více zeleniny, dušené, vařené, více ovoce - jablka obsahují hodně vlákniny. Dostatek pohybu, díky pohybu se rozhýbá i střevo a lépe funguje. Do stravy zařadit zakysané mléčné výrobky, ty pomohou obnovit a harmonizovat střevní mikroflóru a tím také zlepšit trávení.
   Z homeopatie, která u těchto potíží pomáhá, máte na výběr dle doprovodných příznaků -

  • Alumina 9 C, 5 granulí 3x denně - chybí pocit nucení na stolici, stolice je drobná, cárovitá, k vyloučení je třeba velkého úsilí, velmi vhodná k léčbě zácpy u starších lidí
  • Ammonium muriaticum 9 C, 5 granulí 3x denně - tvrdá stolice, drobivá, suchá jako hlína, k vyloučení je třeba velkého úsilí, pocit pálení
  • Bryonia alba 9 C, 5 granulí 3x denně - tvrdá, suchá stolice, objemná stolice jakoby seskupená z drobných kuliček, k vyloučení je třeba velkého úsilí, pocit žízně
  • Causticum 15 C, 5 granulí 3x denně - zácpa je paretického původu (paretický - částečně ochrnutý), nucení je neúspěšné, vhodná indikace u starších osob a u malých dětí při nácviku udržování čistoty
  • Hydrastis 9 C, 5 granulí 3x denně - tvrdá stolice, kouskovitá, pokrytá hlenem, chybí pocit nucení na stolici, použití na zácpu u dětí nebo po nadužívání projímadel
  • Lycopodium 9 C, 5 granulí 3x denně, časté nebo neúspěšné nucení na stolici, nafouknutí břicha pod úrovní pupku, obleněná střevní pasáž
  • Nux vomica 9 C, 5 granulí 3x denně - neúčinné nucení, pocit nedokonalého vyprázdnění, spasmy
    

   Pokud budou potíže přetrvávat, doporučuji konzultaci s dětským lékařem.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Spánek a stres
  • Zažívání
  09. 03. 2020

  Psychogenní zácpa

  Dobrý den, mám velký problém. Trápí mě stres a to konkrétně v oblasti vyprazdňování. Nedokážu jít jinde než doma, dokonce ani tam, když vím, že je někdo na návštěvě, či někdo z rodinných příslušníků poblíž. Nemohu jet ke kamarádce, na dovolené trpím a psychicky mě to velmi užírá. Následkem je samozřejmě obstipace a nadýmání. Existují nějaké volně prodejné léky, které by mi mohly pomoci ? Děkuji.

  Dobrý den,
  pravděpodobně se jedná o stav, který se nazývá psychogenní zácpa. Často je popisována u dětí, ale ani dospělí nejsou výjimkou. Samozřejmě můžete jako účinnou pomoc použít jednorázovou dávku projímadla. Například na dovolené večer před spaním užít Guttalax nebo podobný léčivý přípravek, který bude fungovat ráno po 8 hodinách. Nicméně léky Váš stres nevyřeší a například u kamarádky nejspíše i po užití kapek ráno nastane problém. Proto Vám doporučuji se se svým problémem svěřit psychologovi. Psycholog Vám pomůže tento obtěžující až paralyzující strach odbourat. Asi to nebude pouze jedno sezení, ale jen takto se můžete ze začarovaného kruhu dostat ven. Držím palce!

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Zažívání
  06. 04. 2020

  Zácpa u miminka

  Dobry den, mohli byste mi prosím doporučit nějaký přípravek na zácpu, které může 9ti měsíční miminko? Četla jsem, že maminky používají forlax, ale zde uvádíte, že je až od 8mi let. Easylax je nedostupný. Glycerinový čípky máme vyzkoušené, ale dá se použít i něco jiného?
  Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Dobrý den,
  dětská verze Forlaxu 4g je regulována pouze na lékařský předpis. Můžete zkusit kontaktovat Vašeho pediatra, tak aby Vám ho předepsal. Volně prodejnou alternativou Easylaxu může být šetrné projímadlo obsahující laktulózu. Například Duphalac nebo Lactulose Al. V případě potřeby lze tyto sirupy kombinovat s čípky. Odkazy uvádím níže, kde také naleznete příbalové informace.
  DUPHALAC 667MG/ML perorální SOL 1X200ML IV
  LACTULOSE AL 667MG/ML sirup 1X200ML

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Zažívání
  08. 04. 2020

  Co na zácpu u dětí?

  Dobrý den, naše 13letá dcera se už asi 5 dní nemůže vyprázdnit. Zkoušeli jsme více tekutin a vlákniny, ale bohužel bez efektu. Co bychom mohli zkusit? Děkuji.

  Dobrý den,

  v případě dětí je důležité pátrat i po tom, proč zácpa vzniká. Pokud nepomáhají režimová opatření, jako jsou tekutiny, vláknina a rozpohybování střev fyzickou aktivitou, vyzkoušejte přípravek s projímavým účinkem. Šetrným glycerínovým projímadlem vhodným pro děti je Dulcosoft, který se užívá v ranní dávce. Změkčuje stolici, usnadňuje vyprazdňování a má mírně projímavý účinek. Lze užívat podle potřeby ale také i dlouhodobě. 

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  17. 04. 2020

  Zácpa

  Dobrý den,

  Chtěla jsem se zeptat jak jsou z hlediska dlouhodobého každodenního užívání bezpečné glycerinové čípky na zácpu.
  Trpím chronickou zácpou. Provádím veskera režimová opatření a každé ráno si aplikuji glycerinovy čípek a poté jdu na stolici.
  Je takto časté užívání čípku nějak nebezpečné?

  Pak jsem se ještě chtěla zeptat zdali se má čípek v konečníku rozpustit? Pokaždé mi totiz vyjde celý se stolici zpět.

  A poslední dotaz se týká sirupu Lactulosa. Je i zde možné dlouhodobě každodenní používání?

  Děkuji moc za odpověď

  Dobrý den,

  každodenním užívání glycerinového čípku možná vymizí defekační relfex. Než k reflexu stihne dojít (než se naplní konečník), tak střevo vyprázdníte. Jinak ale glycerinový čípek problém není. Vždy doporučuji dlouhotrvající zácpu řešit s lékařem. Může to být první známka střevní obstrukce z různých příčin, například i nádoru. To je potřeba spolu vyloučit. Níže uvádím přehledový článek o zácpě, tak abyste podle něj zkusila upravit jídelníček, denní režim a množství tekutin. To že čípek vyjde celý není na škodu. Glycerin se nemá vstřebávat, má vlastně trochu podráždit stěnu konečníku, tak aby došlo k defekaci. Čípek tedy přirozeně vyjde neúplně rozpuštěn.
  Laktulózu můžete užívat i dlouhodobě. Stejně tak i další šetrná projímadla jako jsou psyllium či makrogoly v léčivém přípravku Forlax.

  Jak na zácpu
  FORLAX 10G perorální PLV SOL SCC 20

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  19. 04. 2020

  zácpa

  potřebovala bych projímadlo pro dospělého, ale spíše něco slabšího. Nejedná se přímo o zácpu, spíše o dosti nepravidelnou stolici. Děkuji.

  Dobrý den, 

  doporučuji Vám přípravek Lepicol, jedná se o kombinaci vlákniny a probiotik, která mají schopnost upravit nepravidelnost stolice. Existuje ve formě kapslí nebo prášku. Kapsle užívejte 4-8 kapslí jednou nebo dvakrát denně a zapijte vodou nebo ovocnou šťávou (200-300 ml). U prášku je doporučená dávka pro dospělé 1-2 čajové lžičky. Rozmíchejte v menším množství vody nebo ovocné šťávy (asi 100 ml) jednou nebo dvakrát denně a ihned vypijte. Zapijte další vodou nebo ovocnou šťávou (asi 200 ml). V průběhu užívání Lepicolu zvyšte příjem tekutin. Přípravek je vhodný pro dlouhodobé užívání.

  Lepicol kapsle

  Lepicol prášek

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  30. 10. 2020

  výběr projímadla zácpa

  Dobrý den,prosím o doporučení vhodného ricinového oleje u mé velké chronické zácpy a hlavně jak ho užívat.Moc děkuji za radu a brzkou odpověd.

  Dobrý den,

  předpokládám, že váš dotaz směruje k řešení zácpy účinným projímadlem.
  Bohužel z vašeho dotazu o vás nevyčtu více informací, jak dlouho na zácpu trpíte, zda jste se již léčil na ni a s jakým úspěchem.
  Zda se léčíte na jiné onemocnění a jaké léky užíváte.
  Jaké jsou vaše stravovací návyky, zda jste kuřák, aktivní sportovec, senior.
  Všechny tyto informace nás mohou vést k výběru vhodného projímadla.

  Odpovím vám tedy obecně.
  V první řadě je  potřeba zavést režimové opatření, která upraví činnost střeva.
  Nejdůležitější je dostatečný příjem tekutin , strava bohatá na vlákninu, péče o zdravou mikroflóru - probiotika  a pravidelný pohyb.
  Tyto drobnosti, změny v našem životním stylu mají velký pozitivní vliv na naše střevu a tudíž i zácpu.
  Samozřejmě při dlouhodobé zácpě je v první řadě třeba vyloučit zácpu uzávěrem střeva či léky, které jako nežádoucí účinek mohou vyvolávat urputnou zácpu.

  Jako první pomoc při akutní  zácpě se volí laxativa - projímadla, ideálně, která se nevstřebávají do oběhu těla.
  Jednak jsou to objemová - různé gely, laktuloza - sirup , který se nevstřebává, glycerinové čípky...

  Minerální voda Zaječická hořká může být také alternativou  , rozpouští obsah střev, působí mechanicky a nezpůsobuje křeče.
  Při normální dávce cca 4 dcl působí rychle šetrným projímavým účinkem.
  Pro úpravu stolice se doporučuje  1 dcl před spaním působí jako přírodní regulativ k vytvoření pravidelného zažívacího rytmu, k vyprázdnění dojde až následujícího rána.

  Také vřele mohu doporučit sirup Laktulosa, který je bezpečný pro všechny věkové kategorie bez znalosti zdravotního stavu a užívaných léků.
  Užívá se pravidelně 1-2 lžíce denně.

  Při užití jakýkoliv laxativ  nesmíte zapomínat na zvýšenou hydrataci, aby vám nechyběla vyloučená tekutina.
  Při dlouhodobé zácpě  je třeba vyhledat lékaře!
   

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  27. 12. 2020

  Zácpa při laktózové intoleranci

  Zdravím, mám laktozovou intoleranci, prosím, mohu užívat na zácpu lék :LAKTULOZA AL sirup??
  Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  Laktulozu neužívajte při intoleranci na laktózu. Jako vhodnější alternativu doporučuji psyllium vlákninu. Zařaďte ji pravidelně do stravy a pijte dostatek tekutin. K vyřešení akutní zácpy lze použít glycerinový čípek.

  Dr.Popov Psyllium indic.rozp.vláknina 500g Vánoční
  SUPPOSITORIA GLYCERINI IPSEN 1,81G čípek 10

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy

Zavřít

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Více informací

Naše lékárny

PřihlásitKošík

Nákupní košík je prázdný.

Kontaktní formulář