Co použít na nadměrné pocení?

CO POUŽÍT NA NADMĚRNÉ POCENÍ?

Henrieta Molnárová

Henrieta Molnárová

Pocení funguje v těle každého člověka jako termoregulační nástroj, který udržuje v těle stálou teplotu a je pro každého člověka velmi důležité. Pot se vylučuje při přehřátí organismu a tím vyrovnává teplotu v těle. Pocení je řízeno hormony a nervovým systémem a následně potní žlázy vylučují pot na povrch kůže. Pot jako tekutina se tvoří v malém množství, i když je člověk v klidu a za normální teploty. V horku a při velké námaze, kdy se organizmus hodně zahřeje, začnou potní žlázy pracovat intenzivněji. Nejvíce se potí dlaně, podpažní jamky, chodidla a třísla.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

Pot je slaná vodnatá tekutina, která obsahuje kromě vody i chlorid sodný a v malých dávkách i odpadové látky, které se z těla vylučují.

Nadměrné pocení (hyperhidróza) celého těla i jeho částí se projevuje, tím, že člověk vylučuje příliš velký obsah potu i v situacích, kdy by normálně neměl. Při nadměrném pocení začíná rozkládající pot páchnout a stává se živnou půdou pro bakterie a plísně.

Příčiny nadměrného pocení:

 • Horečka
 • Menopauza (návaly horka)
 • Stres, strach, úzkostné stavy
 • Obezita
 • Nadměrné pití alkoholu a kávy
 • Kouření

Léčba nadměrného pocení

Vždy by se měla vystopovat příčina nadměrného pocení a následně se léčit. Když pomine příčina, často pomine i pocení.

Dále můžeme řešit lokálními přípravky, kdy jsou známé dva typy:

 • Antiperspiranty -  tlumí vylučování potu tak, že blokují ústí potní žlázy na kožním povrchu a navozují tím dočasné zúžení vývodu, čímž dochází k omezení pocení. Antiperspiranty pocení mohou zmírnit.
 • Koncentrované hlinité soli (DRICLOR, EXCIPIAL DEOFORTE, PERSPIREX) – jedná se o bezbarvý roztok nebo krém vhodný pro ošetření kůže se zvýšenou potivostí. Může se použít v oblasti rukou, nohou, podpaží, ale i čela a zad. Je dobře snášen, ale může se vyskytnout pálení či svědění kůže. Používá se jen před spaním s tím, že přípravek se následně ráno omyje a jeho účinek je dlouhodobý i po vysazení.
 • Slabší hlinité soli (VICHY DEO ROLL-ON, BIODERMA SENSIBIO DEO ANTITRANSPIRANT-ROLL ON) – tyto přípravky obsahují také hliník a jeho soli, ale v nižší koncentraci. Jsou tudíž vhodné pro každodenní použití a nemusí se používat jen na noc před spaním. Také regulují tvorbu potu.
 • Deodoranty (BIDOERMA SENSIBIO DEO DEODORANT-ROLL ON, LA ROCHE-POSAY DEO PHYSIO ROLL-ON) – výhodou je, že neobsahují hliníkové soli a eliminují nepříjemný zápach. Nevýhodou je, že nezasahují do tvorby potu. Tyto přípravky jsou vhodné hlavně pro lidi s citlivou pokožkou a pro ty, co nemají vysloveně problém s nadměrným pocením.
 • Čaj a bylinné směsy - proti nadměrnému pocení mohou pomoci i vybrané bylinky - ty se nacházejí v některých bylinkových čajových směsích - zkuste se podívat do nabídky značky Leros
Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Detoxikace a hubnutí
  09. 05. 2020

  Proč se nadměrně potím?

  Dobrý den. Může být toto nějaký vitamínový deficit a nebo nedostatek něčeho jiného?
  Již dlouho se nadměrně potím. Jsem obézní, tak hledám příčinu v tom a samozřejmě se snažím váhu redukovat. V klidu i při sezení se mi občas potí ruce. V městské hromadné dopravě vždy cítím jak mi teče pot po zádech. Při chůzi jsem také mírně spocený. Myslíte že to je při obezitě běžné nebo to může signalizovat vážnější nemoc? I při onanování jsem vždy spocený. Noční pocení nijak výrazné nemám, možná jen v malinkaté míře, ale po noci nebývám nikdy extrémně spocený. Měl bych to nějak řešit nebo by se to po zhubnutí mohlo vylepšit? Mockrát děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den.

  Dobrý den,

  pocení souvisí s tělesnou teplotou. Pocením se tělo snaží ochladit. Obéznější lidé bývají více náchylnější na vyšší tělesnou hmotnost. Zkuste tělo více otužovat a volit potraviny neutrální teploty nebo takové, které tělo ochlazují. Vyvarovat se potravinám horké povahy...káva, kakao, černý čaj, kuře, grilované potraviny. Nejlepší je příprava vařením nebo dušením.

  http://www.terapie.as4u.cz/redakce/tisk.php?lanG=cs&clanek=14972&slozka=2679&
  https://vitalweb.cz/100/zahrivajici-potraviny-dle-tradicni-cinske-mediciny

  Samozřejmě příčina Vašich potíží může být jakákoliv. Pokud chodíte na pravidelné preventivní lékařské prohlídky, měly by se obavy z možného onemocnění minimalizovat. Pokud ne, vřele doporučuji v brzké době podstoupit. Lékaře o Vašich potížích informovat, aby mohl provést potřebná vyšetření.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  17. 04. 2020

  Driclor na plochy

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na přípravek Driclor (https://www.benu.cz/driclor-sol-20ml-roll-on), konkrétně přesněji na dávkování. Já se například hodně potím od půlky zad nahoru až ke krku, jak mám v tomto případě postupovat ohledně aplikace? A jestli se ještě mohu zeptat, jak je to i s normální aplikací? je to tak zvláštně napsané, Tou kuličkou si to potřu, jako kdybych to dělal normálně do podpaží nebo spíše méně/více. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  Driclor není určen k používání na velké plochy. Používá se pouze do oblasti podpaží, dlaní či na chodidla. Dávkování je jednou denně 1. týden ve stejné intenzitě jako s jakýmkoliv jiným přípravkem s kuličkou. Po týdnu je možné používat Driclor 2x-3x týdně. Případné komplexní léčivé postupy řešte přímo s dermatologem. Snad jako podpůrné opatření mohu doporučit českého výrobce trik CityZen, která snadno nepropotíte a případně lokální aplikaci šalvějových odvarů a také užívání doplňků stravy se šalvějí. Odkazy uvádím níže.

  LIFTEA Šalvěj+yzop tob.30
  LEROS Šalvěj lékařská nať n.s.20x1.5g

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

4.0 4.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Dana 24. 11. 2020 4

  Řekla bych že u nadměrného pocení tak jak jej znám já jsou byliny i antiperspiranty krátké, ale třeba se mýlím :). Já mám z lékárny Electro Antipersprant. Maximální spokojenost, v porovnání s antiperspiranty jsem konečně v suchu a na mnohem delší dobu. Cena vyšší samozřejmě ale zase je to jednorázová investice :)