CO DĚLAT PŘI NESPAVOSTI
Spíte dobře? Měli byste. Kvalita spánku ovlivňuje celý náš život. Má na něj vliv, co a kdy jíme, kde spíme, co děláme před spaním. Projdeme si spánkové desatero a také potraviny, které ovlivňují v pozitivním, ale i v negativním smyslu naše sny.
Spánkové desatero
Ráno jsme unavení, nalijeme do sebe první kávu. Nabuzení zůstaneme jen chvíli tak si dáme další a další. Večer jsme sice utahaní, ale přes to množství kofeinu a hlavu plnou myšlenek nemůžeme usnout. Dáme skleničku vína a mrkneme z postele na film v naději, že zabereme, ale nic… Nemůžete usnout? Podívejte se na spánkové desatero a hned budete mít jasno, kde to vázne.
- 4–6 hodin před usnutím nepijte kávu, černý, zelený čaj, kolové nápoje ani energetické drinky. A omezte jejich požívání i během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek.
- Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím.
- Lehká procházka po večeři může zlepšit váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím, může váš spánek narušit.
- Večer neřešte nic důležitého, co by vás rozrušilo. Dělejte něco příjemného, co vás uklidní.
- Nepijte na noc alkohol. Ten kvalitu spánku zhoršuje.
- Nekuřte před usnutím a v době nočního probuzení. Nikotin organismus povzbuzuje.
- Nedělejte si z postele zábavní centrum. Na čtení, jídlo a sledování televize si vyberte jiné místo.
- V ložnici minimalizujte hluk i světlo a nastavte si vhodnou teplotu (18–20 ºC).
- Choďte spát a vstávejte každý den, i o víkendu, ve stejnou dobu.
- Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. Postel neslouží k přemýšlení.
Jaké potraviny ovlivňují sny a spánek
Důležitým faktorem, který ovlivňuje sny, je jídlo. Různé látky v potravinách a lécích mohou změnit kvalitu spánku. Na činnost mozku, vznik snů a na kvalitu spánku má negativní vliv ostré a výrazně kořeněné jídlo, přeplněný žaludek, plísňové sýry a zmrzlina. Naopak dobrou volbou je před spaním kuřecí maso, sója, tuňák, losos, treska, slunečnicová semínka a tofu. pomoci se spánkem mohou i čajové bylinkové směsi - několik vhodných nabízí značka Leros.
Co jsou sny
Spánek má několik fází označovaných jako REM a NREM fáze. Sny se nám zdají v REM fázi (Rapid Eyes Movements, rychlé pohyby očních bulv), která trvá od 5 do 45 minut. V této fázi si mozek třídí přijaté informace a zřejmě je ukládá z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Poruchy spánku tak mohou způsobit i poruchy paměti.
Zajímavá fakta o snech
Často se nám zdá, že délka snu byla mnohem delší i proto, že sny jsou tvořeny útržky z naší paměti souvisejícími s různými časovými okamžiky.
- První sny mají už roční děti.
- Sny u žen ovlivňuje měsíční cyklus.
- Citliví lidé mohou reagovat na fáze měsíce a podle nich se jim dobře či špatně spí. Například při úplňku špatně usínají nebo se opakovaně budí.
- Nemoci, fyzické a psychické vyčerpání snižuje kvalitu spánku.
Trápí vás potíže s nespavostí? Nemusíte hned běžet k lékaři pro prášky na spaní, podívejte se na volně prodejné přírodní přípravky, které vás zklidní a připraví na klidný spánek.
Sdílejte tento článek

Související produkty

Související dotazy z poradny
-
26. 11. 2020
Jak řešit strach, trému, třes?
Dobry den, mam problem s tremu a strachem a tresem rukou. Co mi doporucujete? Dekuji.

Dobrý den,
na tyto potíže bych z volně prodejných přípravků volil lék Guajacuran. Jedná se o bezpečný lék, který snižuje napětí, stress, čímž by mělo dojít ke zklidnění a odstranění třesu. Dávkování na tyto úzkostné stavy je až 3x denně 1 tableta. Účinek se dostavuje vždy do 15 minut, pokud tušíte, že se vystavíte stresující situaci, doporučuji použít tableto právě o tuto dobu dříve.
GUAJACURAN 200MG obalené tablety 30
S pozdravem,
Mgr. Radek Machan
lékárník BENU Děčín