7 tipů pro lepší spánek u miminek

7 TIPŮ PRO LEPŠÍ SPÁNEK U MIMINEK

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Většina rodičů v prvních měsících po narození miminka zažije spoustu bezesných nocí. Miminko se budí z různých příčin, což je zcela přirozené. Ale pokud tento stav trvá příliš dlouho, věnujte mu pozornost. U menších dětí je problematické určit, jestli je trápí porucha spánku. Malé děti se totiž teprve učí správným spánkovým návykům. Přesto někdy stačí jen malá změna nebo odstranění rušivého faktoru, aby se děťátku vrátil klidný spánek.

 • Děti a maminky
 • Spánek a nálada

5 minut čtení


Kolik dítě potřebuje spánku? Kolik dítě potřebuje spánku?

Každé dítě je svým vlastním způsobem jedinečné a tuto individualitu je třeba respektovat. Některé prospí celou noc a jiné k něčemu takovému má velmi daleko. I vaše dítě si osvojí vlastní režim bdění a spánku. Standford Children’s Health dětský spánek zkoumala a vytvořila nástroj, který vám pomůže posoudit, zda je spánek vašeho děťátka normální.

VĚK  CELKOVÝ POČET HODIN SPÁNKU   POČET HODIN SPÁNKU ZA NOC   POČET HODIN SPÁNKU PŘES DEN 
  novorozenec  16 8-9 8
  1 měsíc 15,5 8-9 7
  3 měsíce 15 9-10 4-5
  6 měsíců 14 10 4
  9 měsíců 14 11 3
  1 rok 14 11 3
  1,5 roku 13,5 11 2,5
  2 roky 13 11 2

Novorozenci až 3měsíční miminka

Brzy po narození dítě mnohem déle spí než je vzhůru. Jak dlouho spí miminko přes den se u novorozenců hodně liší. Může to být 8 ale klidně až 18 hodin. Spánek je zcela nezbytný pro růst a vývoj dítěte. Především v prvních týdnech může mít miminko problém usnout jinde než v náručí.

Děti od 3 do 6 měsíců

Do 4 měsíců kojenec obvykle v noci spí asi 2 x více než přes den. Jak vaše dítě poroste, nebude přes noc potřebovat tak často krmit a díky tomu bude i déle spát. Je zcela v pořádku, pokud se dítě do 6 měsíců v noci ještě pravidelně budí. Možná chce nakrmit nebo ho vyrušilo něco v jeho okolí. Malé dítě obvykle potřebuje nějakou pomůcku nebo hračku, díky které znovu usne. Obecně se dá říct, že po 6 měsících už je spánkový režim miminka pravidelnější.

Děti od 6 do 12 měsíců

Děti mezi 6 a 12 měsíci už obvykle přes noc krmit nepotřebují. V průměru v noci spí 11 hodin. Někdy se probudí hladem, mohou být také neklidné kvůli nepříjemnému prořezávání zoubků.

Děti do 12 měsíců

Po prvním roce už dítě obvykle prospí celou noc a přes den si potřebuje ještě x nebo 2x zdřímnout. Po prvních narozeninách se celková doba spánku u dětí pohybuje v rozmezí 12-15 hodin.

Děti od 2 let

Většina dvouletých dětí spí v noci 11–12 hodin s jedním nebo dvěma zdřímnutími přes den.

Nespavost u miminek Nespavost u miminek

Porucha spánku u dětí se definuje a diagnostikuje velmi těžko. Obzvláště náročná situace nastává u novorozenců, kojenců a batolat, protože si spánkové návyky teprve vytvářejí. Stejně jako mezi několika dospělými, také u jednotlivých kojenců a dětí se potřeba spánku liší. Některé děti proto od narození vyžadují více nebo méně spánku než ostatní.

Pokud se vám zdá, že vaše dítě málo spí, zkuste pátrat po příčině problému. Současně vás může uklidnit, že v naprosté většině případů se problémy se spánkem časem upraví spolu s tím, jak se u dítěte ustálí spánkové vzorce.

Příčiny nespavosti u dětí Příčiny nespavosti u dětí

Existuje mnoho příčin, které u dětí způsobují nespavost a narušují jejich cirkadiánní rytmus. Odhalte je, aby dítě mohlo zase klidně spát. Jaké příčiny patří mezi ty nejčastější?

Hlad v noci

V kojeneckém věku se dítě v noci pláčem nejčastěji dožaduje nakrmení nebo kontaktu. Především v prvních měsících se takto budí velmi často.

Potíže s dýcháním

Problémy se spánkem se u dětí objeví také pokud děťátko dýchá příliš pomalu. Pokud něco takového zpozorujete nebo v případě jakýchkoliv obav, se poraďte s lékařem.

Nemoc

Jakékoliv onemocnění může narušit spánek miminka, třeba i obyčejné nachlazení nebo kašel. Zaměřte se proto na léčení této nemoci.

Prořezávání zoubků

Častou příčinou neklidu a pláče nejen v noci, ale také přes den, je prořezávání zoubků. Jako první pomoc vám poslouží zklidňující gely na dásně například Dologel s extrakty z bylin nebo Calgel s anestetikem na opravdu bolavé zoubky pro děti od 5 měsíců.

Dětské koliky

Nervozita, pláč i nespavost, to jsou symptomy, které u dítěte často doprovází bolesti bříška vyvolané kolikou.

Alergie

Symptomy různých alergií narušují miminku spánek a znepříjemňují život. U potravinových alergií se může objevit podráždění žaludku nebo vyrážka. Pozorujte, zda se alergie neobjevuje v návaznosti na konzumaci některých potravin. Pokud ano, bude nutné zavést dietní opatření.

Tipy na zlepšení spánku u miminek Tipy na zlepšení spánku u miminek

Nespavost u miminka dokáže rodiče pěkně potrápit. Přitom často chybí jen málo, aby mohlo nerušeně spát. Pro kvalitní spánek mu zajistěte veškeré pohodlí - klidné prostředí, správnou matraci i vhodné oblečení. Nabízíme vám zde několik tipů, které mají na dětský spánek blahodárný účinek.

Vhodné prostředí na spaní

Odborníci se shodují na tom, že prvního půl roku má dítě spát ve stejné místnosti spolu se svými rodiči. Nejde zde pouze o psychologický efekt a pocit blízkosti, ale i prevenci výskytu ojedinělého syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS).

Za syndromem náhlého úmrtí kojence mohou stát poruchy srdečního rytmu, infekce nebo nezralost centrální nervové soustavy. Přesná příčina není známa, avšak některé faktory, jako kouření u matky nebo ukládání kojence ke spánku do polohy na bříšku, jeho riziko zvyšují. Aby se předešlo následkům nebo v nejhorším případě úmrtí dítěte, je nutné zástavu dechu rychle odhalit. Proto existují monitory dechu, které spuštěním alarmu dítě probudí nebo přivolají pomoc.

Dítě má mít svoji vlastní postýlku, protože postel pro dospělé pro ně není bezpečná. Hrozí například uvíznutí mezi matrací a stěnou nebo čelem postele. V ložnici také udržujte vhodnou teplotu. Příliš velké teplo nebo přílišné chladno mohou narušit dětský spánek. Zároveň se postarejte o to, aby v ložnici byla tma a ticho. Kojenci na hluk a další rušivé faktory velmi citlivě reagují.

Zaveďte doma před spaním rutinu

Spánkové návyky se opírají o činnosti a rituály, kterými se ke spánku chystáme. S jednoduchou rutinou začněte klidně už okolo 3. měsíce. Co vše do takové rutiny zakomponovat?

 1. Koupání
 2. Čištění zoubků (pokud už se prořezaly)
 3. Převlékání do pyžámka
 4. Uložení do postýlky
 5. Čtení pohádky nebo zpívání ukolébavky
 6. Ztlumení světla a vytvoření klidné atmosféry
 7. Pomazlení a pohlazení, ukonejšení pomocí dotyků nebo pusou na dobrou noc

Pomozte dítěti uklidnit se

Psychická pohoda jde s kvalitním spánkem ruku v ruce. Před spaním se proto může osvědčit uvolňující teplá koupel, masáž nebo předčítání klidným hlasem. Mějte rozsvícené jen tlumené světlo. Dítě ukládejte ospalé, ale když je ještě vzhůru. Pomůže mu to spojovat si postýlku s uspáváním. Dopřejte mu dost času, aby si našlo pohodlnou polohu a usnulo. A pokud je dítě plačtivé, mluvte na něj.

Nezapomeňte na kvalitní oblečení

Rodiče si často neuvědomují, že hlavní příčinou neklidného spánku jejich dítěte, může být oblečení na spaní. Nejde paušálně říct, v čem se dítěti bude spát nejlépe. Každé samo preferuje to, co je mu příjemné. I některá malá miminka spokojeně spí zavinutá, ale jiná chtějí už v postýlce více svobody.

Kvalitní matrace do dětské postýlky

Správná matrace je nezbytná pro zdravý vývoj páteře u dítěte a také se podepíše na kvalitě jeho spánku. Při výběru zohledněte materiál, tvrdost i výšku matrace.

Obraťte se na spánkovou poradnu

Pořád si nevíte rady, jak zlepšit spánek svého dítěte? Využijte služby spánkového poradce pro děti a miminka. Certifikovaní odborníci vám poradí s vaším konkrétním problémem a díky svým zkušenostem vám pomohou.

Sirupy a čaje Sirupy a čaje

Na problémy s usínáním si vezměte pomocníky z řad bylinkových dětských čajů a sirupů. Vybírejte si vždy přípravek, který působí proti příčině vyvolávající nespavost. Už od 1. týdne lze miminku dávat dětský čaj z fenyklu na uvolnění křečí v bříšku vyvolaných kolikou. Při zvýšeném pocení nebo přechodu na přikrmování je vhodný dětský heřmánkový čaj. Děti od 6 měsíců mohou pít také čajové směsi s meduňkou a mátou.

Dětem od jednoho roku, které neklidně spí, můžete podávat sirupy s extrakty z bylin podporujících usínání. Podívejte se třeba na Radepur baby. Často tyto sirupy na uklidnění obsahují vitamín B6, který má příznivý vliv na nervovou soustavu a dítě uklidňuje. Tento vitamín najdete i v sirupu PEDIAKID Pro uklidnění.

Péče o dítěVitamíny a minerály pro děti

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  02. 08. 2020

  Nespavost kvůli prořezávání zoubků?

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli kapky Fenistil může roční dítě, když má problémy s nespavostí kvůli prořezávání zoubků? Jedna maminka mi tento produkt doporučila, tak nejsem si jistá, měla jsem za to, že tyto kapky pomohou jen při nějaké alergické reakci.

  Děkuji za odpověď,

  Dobrý den,

  Fenistil kapky jsou určeny na úlevu od svědění různého původu a na zmírnění alergických reakcí. Pro děti do 1 roku pouze na doporučení lékaře. Mezi vedlejší účinky těchto kapek patří ospalost, což rozhodně není důvod pro jejich podávání dětem při prořezávání zoubků. Pokud chcete Vašemu děťátku ulevit od potíží, které doprovázejí prořezávání zoubků, mohu Vám doporučit například přípravek Camilia, na který mám od maminek velmi dobré reference. Na potírání dásní můžete použít například Dologel a úlevu mohou přinést i chladivá kousátka

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, Benu Jungmannova, Jičín

   

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Ústní dutina
  19. 10. 2020

  Jak čistit první zoubky?

  Dobrý den potřebovala bych poradit.Dceři se vyklubaly první zoubky je jí 7měsíců tak jsem se chtěla zeptat jaký zubní kartáček popřípadě i pastu by jste mi doporučily.Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  k prvnímu čištění není třeba zubní pasty. Jde o to stáhnout plak ze zoubků. Jako první se používá prsťáček, který se nasune na Váš prst a dceři jím zoubky vyčistíte. Takto se i zvyká na čištění. Posléze můžete přejít na klasický kartáček, až bude zoubků více.

  Profimed Baby Prsťáček průhled. zub.kartáček INF05
  CURAPROX curakid dětský zubní kartáček CK4260

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Spánek a stres
  11. 02. 2021

  Nespavost u dítěte

  Dobrý den chtěla jsem se vás zeptat malé je 15mesicu a hrozně špatně mi v noci spí stále se mi.budi na mléko v noci kolem půlnoci začne hrozně knourat a jakmile ji dám mléko tak usne a kolem 2-3hodiny ráno začne zde hrozně knourat a hned začne hrozně plakat a trvá to tak do 5hodiny ranní pak vypije znova mléko a pak už hezky spí třeba do 8hodin.Dekuji moc

  Dobrý den.

  Máme prakticky stejně starého kluka. Téměř na chlup stejné projevy jako u vás. Vím, je to vyčerpávající, ale pokud nechcete použít odvar z makovic, tak asi nemám řešení. Jediná možnost je drastická metoda, kdy dítě svěříte na týden na spaní manželovi, s vodou v lahvi. Bude to boj, řev a nevyspí se,ale nakonec si dítě zvykne se v noci nekrmit. Ideální je to ale udělat již cca o rok dříve. Čím je mladší, tím si lépe zvyká. Alternativně se dá dítě zvyknout na spaní v jiné místnosti, kde ho nebudou rušit ostatní jedinci. Počítejte, ale že za ní budete vstávat. Jediné co se dá podat je homeopatie. my jsme bez výsledku zkoušeli sirup Sedalia. Další možnosti najdete např.zde: Naše miminko špatně spí.... a 7 tipů pro lepší spánek miminka takto malému dítěti nelze podat nic jiného než homeopatii nebo čaje (Megafyt, Apotheke). z výživy pak na noc kaše, nebo sytější mléka označená Good Sleep.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  • Děti
  • Oči a Uši
  15. 03. 2021

  Alergie oči pro děti 6 let

  Dobrý den, můžete nám prosím poradit kapky do očí na alergii (pyl,trávy) pro dítě ve věku 6 let prosím? Možná by stačili nějaké léky, které jsou volně prodejné.

  Děkuji

  Dobrý den, 

  pro děti od 6 let jsou vhodné třeba kapky Allergodil, nebo Livostin - ty jsou i volně prodejné. Allergodil je vhodný už od 4 let, Livostin od 6 let. Obě se dávkují 1 kapka 2x denně, do obou očí. 

  ALLERGODIL 1MG/ML nosní podání SPR SOL 1X10ML

  LIVOSTIN 0,5MG/ML oční podání GTT SUS 1X4ML

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Spánek a stres
  11. 05. 2021

  Existuje alternativa Pediakidu pro uklidnění?

  Dobrý den,
  mám prosbu jestli máte na skladě něco podobného, jako Pediakid?

  Dobrý den,

  vhodnou alternativou pro děti ke zklidnění, případně nespavosti, by mohl být přípravek Radepur. Obsahuje obdobné složení bylinek napomáhající uklidnění a uvolnění (meduňka, mateřídouška aj.). Dávkování je určeno věkem, lze ho podávat již dětem od 1. roku (do 5 let se jedná o 1 kávovou lžičku, starší užívají 2 kávové lžičky před spaním).

  Radepur baby 150ml

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Spánek a stres
  18. 10. 2021

  Sirup na uklidnění pro dítě

  Dobry den,potrebuji se zeptat.mame od vas Sirup Radepur Baby a dceri uz jsem ho dala 5krat,vzdy vecer pred spanim,tedy 5 dni uz ho pouzivame a stale zadny ucinek.myslite ze to zabere? Nebo mame sehnat neco jineho? Dcera ma ukonceny 6 mesic.uz jsme davali i cipky viburcol na noc a taky nic.uspavani probiha cca od 19 hod.do 23 hodin.celkem dost řevu u toho taky je.v noci se od narozeni budi kazdych 20 minit a spinka neklidne.uz si nevim rady.dekuji moc.

  Dobrý den,

  jsou-li uspokojeny základní potřeby kojenců, jakými jsou hlad, suchý a čistý zadeček, klidné a spokojené bříško, a vyloučeny jakékoliv zdravotní potíže, bývají poruchy spánku nejčastěji spojené s nevhodnými uspávacími návyky, jako je houpání v náruči, uspávání jízdou v kočárku nebo v autě, usínání při kojení apod. Pokud pak nejsou naučené podmínky pro uspávání dodrženy, dítě je vyžaduje, nemůže usnout, brzy a často se budí, v průběhu noci i několikrát, a dožaduje se svého rituálu.  Zohlednit by se měl i temperament dítěte. Některé děti jsou více spavé než jiné, a není tedy možné srovnávat své dítě s jinými. Malé děti jsou zároveň velmi vnímavé k vnějším podnětům. Proto mohou být rovněž návštěvy nákupních nebo hracích center, pobyt v rušném a hlučném prostředí a velké množství zážitků v průběhu dne příčinou toho, že dítě nedokáže v obvyklém čase usnout. Neměnný sled činností před spánkem a důslednost je u kojenců a malých dětí základem. 

  Pokud jsou splněny tyto podmínky a dcera má pevný režim, teprve pak bych doporučila podávání sirupu Radepur baby. Ještě v jeho podávání pokračujte alespoň 5 dní a uvidíte, zda se potíže zlepší. 

  Zkuste si přečíst i článek 7 tipů pro lepší spánek miminka.

   

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.