Péče o dětské zoubky

PÉČE O DĚTSKÉ ZOUBKY

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Na první zoubek se u svého děťátka můžete těšit asi půl roku po narození. Růst zubů je ale velmi individuální. Zatímco některým dětem se vyklube první zoubek klidně ve třech měsících, u jiných maminky zoubky nedočkavě vyhlížejí ještě před prvními narozeninami. Období prořezávání zoubků je náročné jak pro dítě, tak i pro maminku. Na co je potřeba se připravit a kdy a jak začít o dětské zoubky pečovat?

 • Děti a maminky
 • Ústa a zuby
 • Péče

5 minut čtení


Prořezávání zoubků Prořezávání zoubků

Že se prořezávání zoubků blíží, rodiče poznají hned z několika signálů. Miminko je neklidné, častěji pláče, v noci špatně spí, neustále si dává prsty do pusinky, nebo se snaží do něčeho kousat. Typické je, že děti začnou hodně slinit. Dáseň v místě, kde se tlačí zub, bývá červená a zduřelá, tvář může být trochu oteklá. Běžná u dětí bývá zvýšená teplota, méně často prořezávání zoubků provází průjem.

Gely na prořezávání zoubků a masáž dásně

V průměru jednomu zubu trvá asi 8 dní, než se prořeže. A než se mu to povede, bude dítě trochu po právu plačtivé a mrzuté. Nachystejte si proto gel na dásně pro miminka, který je jedním z nejúčinnějších pomocníků, co na bolavé prořezávání zoubků pomáhají. Gel na dásni působí chladivě a některé přípravky, jako třeba Aloclair na dětské dásně nebo URGO FILMOGEL Dentilia gel na dětské dásně, vytvoří na podrážděné sliznici ochrannou zklidňující vrstvu. Jiní výrobci u chladivých gelů na zoubky sázejí na výtažky z bylinek, podívejte se třeba na Dologel nebo Viburgel. U Viburgelu můžete chladivý efekt podpořit tím, že před použitím necháte přípravek v ledničce.

Gelem na zuby proti bolesti je také Calgel. Je určený dětem od 5 měsíců. Jde o účinnou variantu, co na prořezávání zoubků zvolí maminky, jejichž děti zoubky dokáží obzvlášť potrápit. Calgel je léčivý přípravek s obsahem lokálního anestetika, který po nanesení bolavou dáseň znecitliví.

Kromě gelů na zoubky můžete k masáži dásní použít také olejíčky například Saloos První zoubek. Dáseň masírujte prstem, gázou nebo prsťáčkem.

Kousátka

Dalším tipem, jak se zbavit bolesti při prořezávání zoubků, je bolavé místo chladit. Jak to udělat? Existují chladivá kousátka, která se před použitím dávají vychladit do lednice. Při prořezávání zubů děti mají tendenci pořád něco dávat do pusy. Kousátko jim tak bolavou dáseň zchladí a zároveň pomůže novému zoubku dostat se na svět.

Další tipy

Podobně jako kousátkem zevnitř, zvenku tvář chlaďte studeným obkladem. Pomůže také pití dětského heřmánkového čaje. Heřmánek je protizánětlivý a podporuje hojení. Některé děti mohou mít od slinění podrážděnou pokožku na bradičce nebo na krčku. Předejít takovým komplikacím můžete pomocí ochranných krémů.

 dětské zoubky

Péče o dětské zuby Péče o dětské zuby

Péči o mléčné zuby je třeba brát stejně vážně jako starost o zuby v dospělosti. Zdravé dětské zoubky jsou totiž velmi důležité pro správný růst a uspořádání trvalých zubů. Děti si musí na čištění zubů vytvořit správný návyk. A protože nejpřirozeněji se učí napodobováním, je vhodné, aby viděli, že také rodiče si zuby čistí. Dále je samozřejmě nutné vybrat pro děti správné pomůcky na čištění zubů. Potřeby dětí i správná technika čištění se s věkem mění. Podívejme se proto na to co, je pro děti v konkrétním věku nejlepší.

Už máme první zoubek

Jakmile se v pusince vašeho dítěte objeví první zoubek, je třeba o něj začít náležitě pečovat. Čistit ho je potřeba alespoň jednou denně, nejlépe před usnutím. Lepší je však už od začátku čistit zoubky dvakrát denně. Na čištění prvních zoubků můžete použít navlhčenou gázu nebo gumový návlek na prst s kartáčkem tzv. prsťáček. Není potřeba používat zubní pastu. Do půl roku od prořezání prvního zubu se objednejte na preventivní prohlídku k zubnímu lékaři.

Děti do 3 let

Čím dříve si dítě zvykne na zubní kartáček, tím lépe. Už dvouleté dítě by mělo dostat svůj první dětský zubní kartáček. Děti v batolecím věku berou kartáček jako hračku. Čištění zoubků musí provádět rodiče, přesto nechte své dítě aktivně se na něm podílet. Čistěte zuby dětem alespoň dvakrát denně - po snídani a před spaním.

Nejvhodnější je vyčistit zoubky malými kroužky kartáčkem s použitím dětské zubní pasty. V tomto věku stačí pasty na kartáček nanést jen velmi malé množství. Prakticky stačí štětiny kartáčku jen lehce namáznout. K tomu můžete využít třeba zubní pasty Jack 'N Jill.

Vždy používejte dětskou zubní pastu nebo gel, které jsou určeny pro konkrétní věk dítěte. Dětské zubní pasty se totiž liší množstvím fluoridů, které obsahují. Fluoridy v pastě jsou důležité pro zdravou zubní sklovinu a brání vzniku zubních kazů. Pokud by pasta pro děti obsahovala fluoridů příliš mnoho, mohly by se ukládat do zakládajících se trvalých zubů. Vznikla by tzv. fluoróza, která se projevuje trvalými bílými skvrnkami na zubní sklovině.

Děti předškolního věku

Děti předškolního věku mohou provádět čištění zubů samy a to minimálně dvakrát denně - před snídaní a před spaním. Je ale nutné, aby po nich rodič zoubky ještě dočistil. Menší děti by se měly naučit čistit zuby stírací technikou od dásní ke hraně zubu nebo také dětskými slovy od červeného k bílému. Postupně učte děti při čištění zubů dělat malé kroužky.

Dětem na kartáček dávkujte pastu. Postačí množství malého hrášku. Vhodné je pastu dětem zapracovat do štětin kartáčku. Naučte děti, že po vyčištění zubů je vždy třeba vypláchnout ústa.

S dentální hygienou u dětí se doporučuje začít přibližně ve věku 6 let. Dentální hygienistka pomůže s nácvikem správné techniky čištění zubů i motivací k péči o zuby.

Děti ve školním věku

Školák by už měl zvládat čištění zubů sám. Neznamená to ale, že by nad čištěním zubů už neměl tatínek nebo maminka držet dohled. Až do 8-9 let je nutné, aby rodič hůře dostupná místa pomohl dítěti dočistit. Později by rodiče měli dohlédnout na to, že si dítě zuby správně čistí. Hlavně s nástupem puberty a vzdorem proti zaběhlým pravidlům některé větší děti péči o zuby zanedbávají.

Starší děti mezi 12-15 rokem začněte seznamovat s hygienou mezizubních prostorů. Dětské mezizubní kartáčky byste hledali marně. Pro děti jsou totiž nevhodné. Na čištění prostorů mezi zuby by měly děti používat voskovanou zubní nit. Vhodnou volbou zubní nitě pro děti je nit na párátku, se kterou se jednoduše manipuluje.

Dětské kartáčkyPotřeby na prořezávání zoubků

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  11. 05. 2020

  který kartáček je vhodný pro dítě?

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký druh kartáčku je vhodný pro dítě od 4 do 6ti let. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  pro dítě ve věku 4-6 let jsou vhodné třeba tyto kartáčky s jemnými vlákny a tvarované pro menší dětskou čelist:

  Elmex-zubni-kartacek-detsky-3-6-let

  Tepe-zub-kart-select-compact-soft-332120

  Curaprox-smart-ultra-soft-zub-kartacek-v-blisteru

   

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník Zlín.

   

   

   

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  02. 08. 2020

  Nespavost kvůli prořezávání zoubků?

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, jestli kapky Fenistil může roční dítě, když má problémy s nespavostí kvůli prořezávání zoubků? Jedna maminka mi tento produkt doporučila, tak nejsem si jistá, měla jsem za to, že tyto kapky pomohou jen při nějaké alergické reakci.

  Děkuji za odpověď,

  Dobrý den,

  Fenistil kapky jsou určeny na úlevu od svědění různého původu a na zmírnění alergických reakcí. Pro děti do 1 roku pouze na doporučení lékaře. Mezi vedlejší účinky těchto kapek patří ospalost, což rozhodně není důvod pro jejich podávání dětem při prořezávání zoubků. Pokud chcete Vašemu děťátku ulevit od potíží, které doprovázejí prořezávání zoubků, mohu Vám doporučit například přípravek Camilia, na který mám od maminek velmi dobré reference. Na potírání dásní můžete použít například Dologel a úlevu mohou přinést i chladivá kousátka

  S pozdravem,

  PharmDr. Veronika Orendášová,
  vedoucí lékárník, Benu Jungmannova, Jičín

   

  šipka PharmDr. Veronika Orendášová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Ústní dutina
  19. 10. 2020

  Jak čistit první zoubky?

  Dobrý den potřebovala bych poradit.Dceři se vyklubaly první zoubky je jí 7měsíců tak jsem se chtěla zeptat jaký zubní kartáček popřípadě i pastu by jste mi doporučily.Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  k prvnímu čištění není třeba zubní pasty. Jde o to stáhnout plak ze zoubků. Jako první se používá prsťáček, který se nasune na Váš prst a dceři jím zoubky vyčistíte. Takto se i zvyká na čištění. Posléze můžete přejít na klasický kartáček, až bude zoubků více.

  Profimed Baby Prsťáček průhled. zub.kartáček INF05
  CURAPROX curakid dětský zubní kartáček CK4260

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Homeopatie
  14. 12. 2020

  Homeopatie na prořezávání zoubků

  Dobrý den, je tento přípravek vhodný pro 6 měsíční dítě ? Kterému se prořezávají zoubky. A jak dávkovat děkuji

  Dobrý den,

  ano Chamomilla 15Ch je vhodná při prořezávání zoubků. 5 granulek rozpustětte ve vodě, nejlépe v plastové stříkačce a děcku podejte 3xdenně přímo do úst. Lze připravit roztok 10 granulí ve vodě a tento roztok po 1 lžičce (plastové) podávejte 3x denně, dle potřeby i častěji. Roztok je třeba připravovat každý den čerstvý a uchovávat v chladu.

  CHAMOMILLA VULGARIS 15CH granule 1X4G

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Ústní dutina
  17. 12. 2020

  Aloclair na dětské dásně gel

  Dobrý den, je možné použít Aloclair na dětské dásně gel i u těhotné ženy na potírání dásní? Četla jsem ve složení šafrán. Měla jsem potíže s afty, které asi prošly již do mírného zánětu dásní - dáseň mám nateklou a bolestivou na dotek. Děkuji.

   Dobrý den,
   V těhotenství je ženské tělo výrazně ovlivněno hormonálními změnami. Měnící se hladiny hormonů mají mimo jiné vliv i na stav v dutině ústní. Ovlivňují dásně, které jsou více prokrvené, jsou zranitelnější a citlivější vůči působení bakterií zubního plaku. Velká část žen během těhotenství trpí zvýšenou krvácivostí dásní. Změny na dásních se projevují nejvýrazněji mezi 2. až 8. měsícem, v 9. měsíci by měly začít ustupovat a postupný návrat ke stavu před těhotenstvím by měl nastat dva měsíce po porodu.
   Na zhojení a desinfekci dásní Vám mohu doporučit silnější přípravek než Aloclair gel. Aloclair gel obsahuje výtažek z Aloe, působí mechanicky , přilne k pokožce a zabrání tak dalšímu dráždění a bolesti. Jestli se už projevil zánět dásní, bude pro Vás vhodnější Enzymel Intensive gel. Je velmi šetrný a nedráždivý. Obsahuje patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu, která potlačuje bakterie 4x účinněji než samotné antiseptikum chlorhexidin. Navíc pozitivně působí na dásně a zuby a zlepšuje jejich vitalitu. Nedochází ke žloutnutí zubů. Proteolytické enzymy optimalizují podmínky regenerace, snižují obtíže spojené s otoky a podporují zdraví dásní a sliznic. Doporučená doba užívání je 4 až 8 týdnů, nanáší se na postižená místa několikrát denně i na noc. Nepolyká se, působí pouze lokálně.

  ENZYMEL INTENSIVE GEL

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  03. 06. 2021

  Calgel a prořezávání zoubků

  DobrY den muzeme calgel pouzivat dlouhodobe?mazu male dasne kazdy vecer uz asi 3 mesice. Dekuji

  Dobrý den,

  ano Calgel můžte používat i dlouhodobě. Dceři na prořezávání můžete navíc podávat homeopatikumm Chamomilla 15CH 2x denně 5 kuliček rozpuštěné v malém množství vody.

  CHAMOMILLA VULGARIS 15CH granule 1X4G

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.