Co pomáhá na zánět dásní

CO POMÁHÁ NA ZÁNĚT DÁSNÍ

PharmDr. Barbora Kuthanová

PharmDr. Barbora Kuthanová

Zánět dásní, neboli gingivitida, je jedním z nejrozšířenějších onemocnění dutiny ústní vůbec. Je běžnou zdravotní komplikací až u 90 % populace. Je způsobena aktivitou bakterií zubního plaku, které se běžně vyskytují na zubech a dásních. Na negativní působení bakterií organismus reaguje bojem v podobě zánětu. Dásně kvůli němu zarudnou, otékají a stávají se velmi křehkými a citlivými. Typickým příznakem zánětu je i krvácení při čištění zubů.

 • Články o zdraví
 • Ústa a zuby

5 minut čtení


Akutní vs. chronický zánět dásní Akutní vs. chronický zánět dásní

Nejčastější příčinou vzniku zánětu dásní je nedostatečná zubní hygiena a tedy působení zubního plaku. V prvních dnech se zánět spouští drobnými mechanickými, či termickými poškozeními. Pokud se k těmto poraněním přidá nedostatečná ústní hygiena, vniká v daných místech akutní zánět. Ten může být v krajních případech i bolestivý. Bakteriální flóra zubního plaku po delším působení překlene zánět do jeho vleklého stavu. Chronický zánět se projevuje zaoblením interdentálních papil a podnětovým krvácením mezizubních prostor. Vleklý a neléčený zánět může přerůst i v nebezpečnou a nepříjemnou parodontitidu, jejíž léčba bývá mnohonásobně náročnější a nákladnější.

Chronická gingivitida a její příčiny Chronická gingivitida a její příčiny

Hromadění plaku v ústní dutině a působení škodlivých bakterií způsobuje infekci. Tyto bakterie uvolňují toxiny, na které dásně odpovídají obrannou reakcí – zánětem. Ten je ale velmi často komplikován a podmíněn kromě plaku dalšími rizikovými faktory jako:

 • diabetem,
 • kouřením a stresem,
 • zubním kamenem,
 • hormonálními změnami (menstruace, těhotenství, puberta),
 • užíváním starších druhů perorální antikoncepce,
 • užíváním kortikoidů a jiných speciálních léků,
 • a nedostatkem vitamínu C.

Jiné příčiny gingivitidy Jiné příčiny gingivitidy

Kromě masově rozšířené – plakem indukované gingivitidy, existují i jiná onemocnění a komplikace, která krvácení a zánět dásní způsobují. Většinu z nich provází infekce a komplikace i v jiných částech sliznice ústní dutiny a vyžadují pomoc lékařů a odborníků i mimo okruh zubních hygieniků a lékařů.

K dalším příčinám mimo jiné patří:

 • jiné bakteriální infekce (kapavka, syfilis),
 • virové infekce (HIV, herpes),
 • kvasinkové infekce,
 • alergie způsobené kovy, rtutí, plasty, chemikáliemi z ústních vod a zubních past
 • citlivost a alergie na potraviny.

Jak poznám že trpím zánětem dásní? Jak poznám že trpím zánětem dásní?

Gingivitida se ze začátku nemusí projevovat nikterak drasticky. Ale už počátku by se její důsledky neměly podceňovat. Pokud pociťujete průvodní příznaky zánětu dásní, neváhejte neprodleně navštívit svého zubaře. Zásadními ukazateli zánětu jsou:

 • krvácení dásní při čištění zubů,
 • citlivost, zarudnutí a otok dásní,
 • ustupující dásně v oblasti zubních krčků,
 • neustálý zápach z úst (halitóza),
 • a usazování zubního kamene.

První pomoc při odhalení gingivitidy První pomoc při odhalení gingivitidy

Je velmi důležité rozpoznat probíhající zánět už v počátku. Pokud by se jeho léčba odkládala a projevy přehlížely, může zánět přejít hlouběji až do tkáně parodontu. U dlouhodobě trpících pak vzniká vysoké riziko parodontitidy, která má nevratné a hluboké následky. Při prvních příznacích je důležité navštívit svého lékaře, který snadno zánět rozpozná. Díky metodě PBI Indexu (indexu krvácivosti papil) dokáže odhalit i míru poškození dásní. Jde o bezbolestné měření krvácivosti pomocí parodontální sondy. 

Krvácivost lze snížit na minimum i do fáze úplného uzdravení. Při pravidelných návštěvách lékaři na tuto možnost vždy upozorňují. Spočívá pouze v pravidelné a přísné zubní hygieně se správnou technikou a vhodnými zubními a mezizubními kartáčky. Není radno přehlížet i doporučení k používání vhodných zubních past a ústních vod, které snižují množství škodlivých bakterií v ústní dutině a tak i pomáhají k regeneraci ústní bakteriální flóry.

Bohužel mnoho pacientů od pečlivého čištění odrazuje krvácivost a první bolestivé projevy přísného dodržování ústní hygieny. Ty ale během prvních dnů správné péče odezní. A při poctivém dodržování se už ani nevrátí. Platí proto jednoduchá rovnice – výborná ústní hygiena se rovná nulové krvácivosti a nízkému riziku parodontitidy.

Co pomáhá na zánět dásní? Co pomáhá na zánět dásní?

Kromě mechanického odstranění mikrobiálního povlaku plaku je možné probíhající zánět dásní zmírňovat několika jednoduchými opatřeními:

 • výplachy čaji (odvar z šalvěje, či květu heřmánku)
 • ošetření roztoky k ústním výplachům 
 • ošetření gely s antiseptickým a anestetickým účinkem

Jednodušší je zánětu předcházet než řešit jeho následky Jednodušší je zánětu předcházet než řešit jeho následky

Prevence je ta nejjednodušší cesta, jak předcházet infekci dásní. Pravidelná a důkladná ústní hygiena vás vždy bude stát méně než následná léčebná opatření, která je nutné podstupovat v případě parodontitidy. Správnou techniku a intenzitu čištění zubů s vámi nacvičí vaše dentální hygienistka. K návštěvě a provedení profesionální ústní hygieny se doporučuje docházet jednou za půl roku. Hygienistka vám v rámci návštěvy doporučí i aktuální ideální velikost mezizubních kartáčků a vhodnou tvrdost a hustotu štětin zubního kartáčku. Ti nejpoctivější z vás pak mohou sáhnout i po zubní škrabce, která odstraní škodlivé bakterie z povrchu jazyka a vhodné ústní vodě, která nejen osvěží dech, ale pomáhá v bitvě s nežádoucími bakteriemi. 

Jak řešit ústní hygienu na cestách, či mimo domov Jak řešit ústní hygienu na cestách, či mimo domov

Lidé se svých dentistů často ptají, jak mají řešit ústní hygienu v práci, či na cestách. Není žádným tajemstvím, že jiné národy po každém jídle bez ústní hygieny už nedají ani ránu. V našich krajích se k tomuto pravidlu teprve snažíme dospět pomocí osvěty v zubních ordinacích. Obecně se doporučuje po každém jídle vypláchnout ústní dutinu alespoň vodou. Pokud víte, že se vám po každém jídle drobné částečky potravy zachytávají i v mezizubních prostorech, je vhodné si zuby rovnou vyčistit. Praktickou variantou je v tomto případě cestovní sada zubních pomůcek, která může být vždy po ruce. A tím i vaše jistota svěžího dechu a zdravých dásní.

 

Pečlivá zubní hygiena Co na parodontozu

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  22. 09. 2019

  Dásně bolavé v těhotenství

  Dobrý den,mám dotaz dá se v těhotenství v 9tt používat na bolave dásně něco jiného než ENZYMEL?Třeba herbadent originál gel nebo něco jiného?
  Děkuji

  Dobrý den,

  lze použít Herbadent roztok. Vatová tyčinka se nasytí neředěným roztokem Herbadentu a masíruje okraj dásně asi 10krát okolo každého zubu. 1krát denně večer po vyčištění zubů. Velmi dobré jsou i zkušenosti s Corsodylem. 2krát denně se jím po dobu 1 minuty vyplachují ústa.

  Přeji co nejrychlejší hojení.

  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

  Herbadent roztok

  Corsodyl ústní voda

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Ústa a zuby
  14. 05. 2020

  Je nutné k Elmex gelée použít ještě pastu?

  Dobrý den, mám otazku k Elmex gelée, po použití se dále čistí i klasickou pastou nebo stačí jen Elmex a vypláchnout?

  Dobrý den,

  Elmex gelée se používá jako poslední zubní prostředek který přijde do úst. Užití je na noc po vyčištění zubů. U dětí je povoleno 2 minuty čistit zuby Elmex gelée a následně lehce vypláchnout ústa. Nikdy už poté nepoužívat zubní pastu. U dospělých vyčistit zuby elmex geléé a pouze vyplivnout vyčištěnou tekutinu, nevyplachovat ústa. Poté je zapotřebí nejíst a nepít aby gel účinkoval celou noc jako prevence zubního kazu.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fűgnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Ústa a zuby
  18. 12. 2020

  Co mohu použít na oteklou dáseň?

  Dobrý večer
  Mám problém mám oteklou dáseň a pálí. Zubního lékaře mám v Praze . Na zákrok jdu 5.ledna . Nechávám se ošetřovat pod narkózou mohli bys tě mi něco doporučit .

  Dobrý den,

  zkuste používat Parodontax antibakteriální roztok, který má i mírně znecitlivující účinky. Zároveň proti bolesti můžete použít například Dexoket, který se právě pro oblast zubů využívá. Dávkuje se maximálně 3x denně s tím, že jeho účinek přetrvává až 8 hodin. Pokud jsou dásně překrvené a bolest je spojena s vyšší teplotou tváře, pak přikládejte chladivé obklady. Nic z toho problém nevyřeší, ale snad Vám pomůže přežít do doby, než Vás ošetří lékař. Při akutním zhoršení, ale vyhledejte pohotovost dříve a nečekejte na leden.

  Parodontax Extra 0.2% UV 300ml

  DEXOKET 25MG potahované tablety 10 II

  Mueller chladivý / hřejivý sáček 15 x 22cm

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  lékárník, BENU Praha 10, K Pérovně

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Ústa a zuby
  18. 12. 2021

  Mohu u kojence čistit dásně i když nemá zuby ?

  Dobrý večer,
  chtěla bych se zeptat... Máme doma 6-ti měsíční miminko a zoubky ještě nemá... Smí se provádět ústní hygiena dásní? Nebo musíme počkat, až se prořízne první zoubek... Mnohokrát děkuji za odpověď.
  S pozdravem

  Dobrý den,

  ústní hygienu u miminka můžete provádět i když nemá ještě zoubky. Masírováním dásně dětským zubním kartáčkem prsťáček zvyšujete prokrvení dásní a usnadníte prořezávání prvního zubu.

  PRSŤÁČEK

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fűgnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.