Co je to kvasinková infekce - prevence, projevy, příčiny a léčba

CO JE TO KVASINKOVÁ INFEKCE - PREVENCE, PROJEVY, PŘÍČINY A LÉČBA

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Kvasinky jsou mikroorganismy, které se u nás přirozeně vyskytují na sliznicích v ústech, nosu a krku, v intimních partiích žen i mužů, na kůži a ve střevech. Za normálních podmínek žijí v rovnováze s bakteriemi a tvoří přirozenou mikroflóru. Při narušení fyziologických podmínek může dojít k přemnožení kvasinek a rozvine se mykóza v důsledku kvasinkové infekce.

 • Intimita
 • Ženy

5 minut čtení


Kvasinky jsou mikroorganismy, které se u nás přirozeně vyskytují na sliznicích v ústech, nosu a krku, v intimních partiích žen i mužů, na kůži a ve střevech. Za normálních podmínek žijí v rovnováze s bakteriemi a tvoří přirozenou mikroflóru. Při narušení fyziologických podmínek může dojít k přemnožení kvasinek a rozvine se kvasinková infekce neboli kandidóza.

Příčiny kvasinkové infekce Příčiny kvasinkové infekce

Na povrchu kůže a na sliznicích žije v největším zastoupení kmen plísně Candida, který je v rovnováze s ostatními mikroorganismy a ty regulují jejich množství. Při narušení normálních podmínek jako jsou pH pokožky, vlhkost, nebo přítomnost jiných látek, má kvasinka lepší podmínky pro rozmnožení a tělo se tak stává náchylnější na vznik mykózy. Příčiny tkví v jiných onemocněních, lécích, stravně, kosmetice nebo v jistých činnostech, které jsou příznivé pro vznik infekce.

Nejčastější příčiny kvasinkové infekce

 • Oslabená imunita a jiné onemocnění: kvasinky se mohou přemnožit při překonáváni jiné nemoci, kdy je obranyschopnost organismu oslabena. Typické jsou třeba onkologická onemocnění, pacienti užívající kortikosteroidy, diabetici a jim podobné náchylnější skupiny
 • Užívání antibiotik: antibiotika jsou častou příčinou vzniku kvasinkové infekce, protože kromě patogenních bakterií působí také na bakterie přirozeně žijící v našem těle. Kvasinka má tak více prostoru pro rozmnožení.
 • Užívání hormonální antikoncepce: ženy užívající HAK mají jiné složení a konzistenci hlenu na sliznici pochvy, který neplní dostatečně ochrannou a čistící funkci. Kvasinky tak mají možnost žít v převaze a sliznice je náchylnější na vznik infekce.
 • Jiné narušení pH sliznice: k těmto faktorům patří menstruace, pohlavní styk, pobyt v bazénu s vodou obsahující desinfekční přípravky, nevhodné prostředky používané k intimní hygieně a podobně.
 • Nevhodná strava: při převaze jednoduchých cukrů v jídle mají kvasinky ideální podmínky pro rozmnožení, protože cukry jsou jejich potravou.
 • Stres
 • Nakažení se pohlavní cestou: pokud žena trpí na kvasinkové infekce, je velice důležité, aby se současně léčil i partner. V opačném případě tak může docházet k opakované nákaze.
 • Těhotenství: zvýšená hladina estrogenu mění složení vaginálního hlenu
 • Nevhodné spodní prádlo: když je spodní prádlo z neprodyšných, syntetických materiálů, sliznice se lehce zapaří a vytváří se zde prostředí podporující množení kvasinek. Rizikové jsou i mokré plavky, které si na sobě necháte po koupání v bazénu.

​ Typické projevy kvasinkové infekce ​ Typické projevy kvasinkové infekce

Na začátku ženy pociťují pálení, svědění, zarudnutí a otok v oblasti vnějších rodidel. Nepříjemné pocity doprovází také diskomfort při pohlavním styku. Pokud se infekce projeví i v pochvě, trápí ženy hrudkovitý výtok a bolest.

Kvasinková infekce u můžu může být i bezpříznaková, u jiných se projeví zarudnutí a otok žaludu, svědění a pálení předkožkového vaku a bílí povlak.

Prevence kvasinkové infekce Prevence kvasinkové infekce

Pokud se vám podaří odhalit, která z příčin vzniku infekce může za vaše potíže, máte vyhráno. Někdy je ale potřeba pátrat trochu déle a dodržovat několika opatření současně.

Pravidla, které pomohou předejít kvasinkám:

 • Noste bavlněné kalhotky a volnější nohavice, aby bylo zajištěné prouzení vzduchu
 • Mokré plavky po koupání vyměňte za suché
 • Při užívání antibiotik je vhodné doplnit léčbu probiotiky, které obnoví střevní i vaginální mikrobiom
 • Po použití toalety se utírejte zepředu dozadu
 • Vyhněte se mýdlům a přípravkům, které mohou dráždit sliznici a narušit pH
 • Hygienu provádějte pravidelně s přípravky, které tolerují mírně kyselé pH, u některých je dokonce vhodná pouze čistá voda. Přehnaná hygiena je rovněž škodlivá, jako nedostatečná.
 • Omezte konzumaci sladkých jídel
 • Kontrolujte si hladinu cukru v krvi kvůli správné kompenzaci nebo včasnému záchytu diabetu
 • Při menstruaci si tampon často vyměňujte nebo je úplně vynechte a používejte pouze vložky nebo menstruační kalhotky.

Léčba kvasinkové infekce Léčba kvasinkové infekce

Jak se zbavit kvasinek? Aby byla léčba kvasinkové infekce úspěšná, musí být také komplexní. Kromě léků a podpůrných kosmetických přípravků se doporučuje upravit životní styl a jídelníček tak, aby se snížil příjem jednoduchých cukrů a kvasinky tak neměly dostatek potravy.

Léčba spočívá v podání antimykotik. Při akutním onemocnění se volí lokální přípravky, při chronických a opakujících se infekcích je potřeba navštívit lékaře, který předepíše antimykotika pro systémové užití.

Antimykotika proti kvasinkové infekci

Klotrimazol: tato účinná látka se nachází v lokálních přípravcích vhodných pro boj s kvasinkovou infekcí pochvy. Vaginální tablety Canesten mají pouze jedno využití. Tím je vkládání do pochvy. Na rozdíl od tablet můžete Canesten krém použít i na sliznice zvenku, tedy na mužské i ženské intimní partie. Krém je vhodný i při kvasinkové infekci kůže, která se projeví mezi prsty na rukou nebo na nohou. Dalším vhodným přípravkem je léčivý krém Jenamazol. Ten se prodává spolu s aplikátorem, pomocí kterého se může krém pohodlně aplikovat dovnitř.

Ekonazol: volně prodejný lék Gyno-pevaryl dostanete ve variantě vaginálních čípků nebo čípky spolu s krémem. Slouží k lokální léčbu vnějších i vnitřních partií.

Wobenzym: po Wobenzymu se doporučuje sáhnout v případě častých a opakovaných zánětů a infekcí.

Jiné podpůrné přípravky

Tyto přípravky neobsahují léčiva, takže nepůsobí přímo proti kvasinkám. Jsou určené k mytí nebo výplachům intimních oblastí a mohou pomoci zmírnit nepříjemné projevy kvasinkové infekce, zklidnit pokožku, ošetřit sliznici a navrátit pH a mikrobiální rovnováhu.

Canesten Intim gel: přípravek na intimní hygienu, který zklidní podrážděnou sliznici a navodí pocit čistoty a svěžesti. Je vhodný jako doplněk k léčbě na mytí před aplikací krému.

Clogin: roztok na vaginální výplachy, který je hygienicky připravený na použití bez toho, aby se musel míchat.

Lactacyd Pharma ANTIMYKOTICKÝ: pomáhá zmírnit pocity nepohodlí během kvasinkové infekce díky extraktu z heřmánku.

Fytofontana Gyntima: díky kyselině mléčné eliminují bakteriální a mykotické infekce. Má protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Režimová opatření

Při kvasinkové infekci vynechte už zmiňované jednoduché cukry, které se nacházejí ve sladkostech a pečivu, které navíc obsahuje kvasnice. Kvasinky v jídle se nacházejí také v pivu a plísňových sýrech, proto se jich vzdejte alespoň po dobu léčby. Důležitou roli hraje také spodní prádlo, které by mělo být bavlněné, aby odvádělo přebytečnou vlhkost a bylo zároveň dostatečně prodyšné. K léčbě přispějete ještě více, když vynecháte pohlavní styk a přeléčíte i partnera.

Intimní hygiena

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  19. 11. 2019

  Intimni potize u partnera

  Dobry den, muj pritel trpi palenim a zacervenanim na penisu. Asi zrejme jde o mikozu.. potrebuju poradit jakym lékem nejlépe jeho obtiz vylecit.. specha to. Dekuji

  Dobrý den,

  mykózu partner vyléčí mastí Canesten. Doporučuji mazat postižená místa 2x denně alespoň po dobu 14 dní.

  CANESTEN 10MG/G krém 20G

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  • Těhotenství a kojení
  22. 11. 2019

  Kvasinková mykóza a kojení

  Dobrý den,
  potřebuji poradit. Měním gynekologa a nový mě vezme až za měsíc. Mám ale nejspíš kvasinkovou mykózu. Takové nepříjemné svědění a tvarohový výtok. Potřebuji poradit, co si na to můžu při kojení koupit.

  Moc děkuji za odpověď.

  Dobrý den, 

  pokud máte pocity svědění a výtok, který nijak nezapáchá, bude se jednat o kvasinkovou infekci. Na tento problém doporučuji v těhotenství i při kojení Rosalgin. Jedná se o vaginální výplach, který se provádí 1-2x denně po dobu nejméně 3 dnů. Můžete si koupit buď hotové roztoky Rosalgin Easy, nebo sáčky, které naředíte s vodou do speciálního irigátoru. Druhou možností jsou zaváděcí tablety do pochvy Clotrimazol AL, kdy na noc zavedete 1 tabletu a přes den budete mazat zevně krémem Clotrimazol AL 3x denně. Po ukončení léčby doporučuji zaváděcí probiotika pro obnovení mikroflóry a snížení pH a tím omezení výskytu mykózy. Gynocaps S.R. zavedete na noc 1x za 4 dny, jedná se o tablety s postupným uvolňováním. Během léčby je vhodná sexuální abstinence.

  Rosalgin Easy

  Rosalgin sáčky

  Rosalgin irigátor

  Clotrimazol AL vaginální tablety

  Clotrimazol AL krém

  Gynocaps

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Intimita
  • Těhotenství a kojení
  29. 03. 2020

  Vaginální mykóza v 6 týdnu těhotenství

  Dobrý den,
  Prosím, co bych mohla užít na vaginální mykózu v 6 týdnu těhotenství? Už se mi to rozjelo více. Snažila jsem se to udržet masti fungicidin ale už nepomáhá. Moc vám děkuji za

  Pěkný den,

  určitě si zakupte kombinaci vkládacích tablet a mastičky. Vkládací tablety zakupte s obsahem kyseliny borité ( Boritanové globule nebo označované Globulus cum natrio tetraborico). Globuli vkládejte vždy večer 10 dní po sobě. Přes den domazávejte mastičkou s obsahem účinné látky clotrimazol  Canesten (5 x denně). Zhruba po 3 dnech byste měla cítit úlevu. Omezte přísun potravin s vysokým obsahem cukru, cukr je živná půda pro kvasinkovou infekci, konzumací zbytečně infekci prodlužujete. Canesten i glubule jsou vhodné pro těhotné ženy.

  BORITANOVE GLOBULE

  CANESTEN

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  21. 05. 2020

  Jaká jsou vhodná vaginální probiotika po léčbě antibiotiky?

  Dobrý den,
  beru v současné době Macmiror complex na bakteriální infekci. Bylo mi doporučeno užívání vaginálních probiotik na zabránění rozmnožení kvasinek po konci léčby. Chtěla bych poprosit o nějaké doporučení.
  Děkuji mockrát za jakoukoliv odpověď.

  Dobrý den, 

  po ukončení léčbou Macmiror doporučuji zaváděcí probiotika Gynocaps S.R. Budete zavádět na noc 1 tobolku každé 4 dny, jedná se o totiž o tablety s postupným uvolňováním se čtyřdenním účinkem. Mají schopnost ulpět na stěně pochvy a nijak nevytékají. Léčbu můžete podpořit také intimním mýdlem Lactacyd a to i v průběhu léčby Macmirorem. 

  Gynocaps S.R.

  Lactacyd mýdlo

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Intimita
  06. 05. 2022

  Co na zapáchající výtok?

  Dobrý den, několik dní mě hrozně obtěžuje zapáchající vaginální výtok. Má žlutou barvu? Jak se toho můžu co nejrychleji zbavit. Děkuji

  Dobrý den,

  žlutý výtok, který zapáchá, poukazuje na bakteriální infekci, ve srovnání s tím kvasinková infekce se projevuje spíše bílým hrudkovitým výtokem. Bakteriální infekce vyžaduje léčbu antibiotiky, navštivte proto svého gynekologa. Než se dostanete k lékaři, používejte přípravek Rosalgin. Jde o léčivý přípravek pro vaginální výplach, přípravek působí bakteriím i kvasinkám, které nejčastěji způsobují vaginální záněty. V případě, že dostanete od lékaře na léčbu zánětu antibiotika, lze přípravek Rosalgin dále užívat současně s antibiotickou léčbou.

  Po překonání infekce používejte dále vaginální probiotika např. Gynimun. Podpoří obnovu přirozené mikroflóry a tím zabrání tomu, aby se infekce vracela.

  ROSALGIN

  GYNIMUN

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Tereza N. 16. 6. 2020 5

  Přemýšlím, zdali je nějaká šance se těchto problémů zbavit nadobro. Člověk si může dávat sebevětší prostor, ale když je na to náchylný, má prostě smůlu:-(