CO JE TO KVASINKOVÁ INFEKCE - PREVENCE, PROJEVY, PŘÍČINY A LÉČBA
Kvasinky jsou mikroorganismy, které se u nás přirozeně vyskytují na sliznicích v ústech, nosu a krku, v intimních partiích žen i mužů, na kůži a ve střevech. Za normálních podmínek žijí v rovnováze s bakteriemi a tvoří přirozenou mikroflóru. Při narušení fyziologických podmínek může dojít k přemnožení kvasinek a rozvine se mykóza v důsledku kvasinkové infekce.
5 minut čtení
Kvasinky jsou mikroorganismy, které se u nás přirozeně vyskytují na sliznicích v ústech, nosu a krku, v intimních partiích žen i mužů, na kůži a ve střevech. Za normálních podmínek žijí v rovnováze s bakteriemi a tvoří přirozenou mikroflóru. Při narušení fyziologických podmínek může dojít k přemnožení kvasinek a rozvine se kvasinková infekce neboli kandidóza.
Příčiny kvasinkové infekce
Na povrchu kůže a na sliznicích žije v největším zastoupení kmen plísně Candida, který je v rovnováze s ostatními mikroorganismy a ty regulují jejich množství. Při narušení normálních podmínek jako jsou pH pokožky, vlhkost, nebo přítomnost jiných látek, má kvasinka lepší podmínky pro rozmnožení a tělo se tak stává náchylnější na vznik mykózy. Příčiny tkví v jiných onemocněních, lécích, stravně, kosmetice nebo v jistých činnostech, které jsou příznivé pro vznik infekce.
Nejčastější příčiny kvasinkové infekce
- Oslabená imunita a jiné onemocnění: kvasinky se mohou přemnožit při překonáváni jiné nemoci, kdy je obranyschopnost organismu oslabena. Typické jsou třeba onkologická onemocnění, pacienti užívající kortikosteroidy, diabetici a jim podobné náchylnější skupiny
- Užívání antibiotik: antibiotika jsou častou příčinou vzniku kvasinkové infekce, protože kromě patogenních bakterií působí také na bakterie přirozeně žijící v našem těle. Kvasinka má tak více prostoru pro rozmnožení.
- Užívání hormonální antikoncepce: ženy užívající HAK mají jiné složení a konzistenci hlenu na sliznici pochvy, který neplní dostatečně ochrannou a čistící funkci. Kvasinky tak mají možnost žít v převaze a sliznice je náchylnější na vznik infekce.
- Jiné narušení pH sliznice: k těmto faktorům patří menstruace, pohlavní styk, pobyt v bazénu s vodou obsahující desinfekční přípravky, nevhodné prostředky používané k intimní hygieně a podobně.
- Nevhodná strava: při převaze jednoduchých cukrů v jídle mají kvasinky ideální podmínky pro rozmnožení, protože cukry jsou jejich potravou.
- Stres
- Nakažení se pohlavní cestou: pokud žena trpí na kvasinkové infekce, je velice důležité, aby se současně léčil i partner. V opačném případě tak může docházet k opakované nákaze.
- Těhotenství: zvýšená hladina estrogenu mění složení vaginálního hlenu
- Nevhodné spodní prádlo: když je spodní prádlo z neprodyšných, syntetických materiálů, sliznice se lehce zapaří a vytváří se zde prostředí podporující množení kvasinek. Rizikové jsou i mokré plavky, které si na sobě necháte po koupání v bazénu.
Typické projevy kvasinkové infekce
Na začátku ženy pociťují pálení, svědění, zarudnutí a otok v oblasti vnějších rodidel. Nepříjemné pocity doprovází také diskomfort při pohlavním styku. Pokud se infekce projeví i v pochvě, trápí ženy hrudkovitý výtok a bolest.
Kvasinková infekce u můžu může být i bezpříznaková, u jiných se projeví zarudnutí a otok žaludu, svědění a pálení předkožkového vaku a bílí povlak.
Prevence kvasinkové infekce
Pokud se vám podaří odhalit, která z příčin vzniku infekce může za vaše potíže, máte vyhráno. Někdy je ale potřeba pátrat trochu déle a dodržovat několika opatření současně.
Pravidla, které pomohou předejít kvasinkám:
- Noste bavlněné kalhotky a volnější nohavice, aby bylo zajištěné prouzení vzduchu
- Mokré plavky po koupání vyměňte za suché
- Při užívání antibiotik je vhodné doplnit léčbu probiotiky, které obnoví střevní i vaginální mikrobiom
- Po použití toalety se utírejte zepředu dozadu
- Vyhněte se mýdlům a přípravkům, které mohou dráždit sliznici a narušit pH
- Hygienu provádějte pravidelně s přípravky, které tolerují mírně kyselé pH, u některých je dokonce vhodná pouze čistá voda. Přehnaná hygiena je rovněž škodlivá, jako nedostatečná.
- Omezte konzumaci sladkých jídel
- Kontrolujte si hladinu cukru v krvi kvůli správné kompenzaci nebo včasnému záchytu diabetu
- Při menstruaci si tampon často vyměňujte nebo je úplně vynechte a používejte pouze vložky nebo menstruační kalhotky.
Léčba kvasinkové infekce
Jak se zbavit kvasinek? Aby byla léčba kvasinkové infekce úspěšná, musí být také komplexní. Kromě léků a podpůrných kosmetických přípravků se doporučuje upravit životní styl a jídelníček tak, aby se snížil příjem jednoduchých cukrů a kvasinky tak neměly dostatek potravy.
Léčba spočívá v podání antimykotik. Při akutním onemocnění se volí lokální přípravky, při chronických a opakujících se infekcích je potřeba navštívit lékaře, který předepíše antimykotika pro systémové užití.
Antimykotika proti kvasinkové infekci
Klotrimazol: tato účinná látka se nachází v lokálních přípravcích vhodných pro boj s kvasinkovou infekcí pochvy. Vaginální tablety Canesten mají pouze jedno využití. Tím je vkládání do pochvy. Na rozdíl od tablet můžete Canesten krém použít i na sliznice zvenku, tedy na mužské i ženské intimní partie. Krém je vhodný i při kvasinkové infekci kůže, která se projeví mezi prsty na rukou nebo na nohou. Dalším vhodným přípravkem je léčivý krém Jenamazol. Ten se prodává spolu s aplikátorem, pomocí kterého se může krém pohodlně aplikovat dovnitř.
Ekonazol: volně prodejný lék Gyno-pevaryl dostanete ve variantě vaginálních čípků nebo čípky spolu s krémem. Slouží k lokální léčbu vnějších i vnitřních partií.
Wobenzym: po Wobenzymu se doporučuje sáhnout v případě častých a opakovaných zánětů a infekcí.
Jiné podpůrné přípravky
Tyto přípravky neobsahují léčiva, takže nepůsobí přímo proti kvasinkám. Jsou určené k mytí nebo výplachům intimních oblastí a mohou pomoci zmírnit nepříjemné projevy kvasinkové infekce, zklidnit pokožku, ošetřit sliznici a navrátit pH a mikrobiální rovnováhu.
Canesten Intim gel: přípravek na intimní hygienu, který zklidní podrážděnou sliznici a navodí pocit čistoty a svěžesti. Je vhodný jako doplněk k léčbě na mytí před aplikací krému.
Clogin: roztok na vaginální výplachy, který je hygienicky připravený na použití bez toho, aby se musel míchat.
Lactacyd Pharma ANTIMYKOTICKÝ: pomáhá zmírnit pocity nepohodlí během kvasinkové infekce díky extraktu z heřmánku.
Fytofontana Gyntima: díky kyselině mléčné eliminují bakteriální a mykotické infekce. Má protizánětlivé a antimikrobiální účinky.
Režimová opatření
Při kvasinkové infekci vynechte už zmiňované jednoduché cukry, které se nacházejí ve sladkostech a pečivu, které navíc obsahuje kvasnice. Kvasinky v jídle se nacházejí také v pivu a plísňových sýrech, proto se jich vzdejte alespoň po dobu léčby. Důležitou roli hraje také spodní prádlo, které by mělo být bavlněné, aby odvádělo přebytečnou vlhkost a bylo zároveň dostatečně prodyšné. K léčbě přispějete ještě více, když vynecháte pohlavní styk a přeléčíte i partnera.
Sdílejte tento článek

Související produkty

Související dotazy z poradny
-
19. 11. 2019
Intimni potize u partnera
Dobry den, muj pritel trpi palenim a zacervenanim na penisu. Asi zrejme jde o mikozu.. potrebuju poradit jakym lékem nejlépe jeho obtiz vylecit.. specha to. Dekuji -
22. 11. 2019
Kvasinková mykóza a kojení
Dobrý den,
potřebuji poradit. Měním gynekologa a nový mě vezme až za měsíc. Mám ale nejspíš kvasinkovou mykózu. Takové nepříjemné svědění a tvarohový výtok. Potřebuji poradit, co si na to můžu při kojení koupit.
Moc děkuji za odpověď. -
29. 03. 2020
Vaginální mykóza v 6 týdnu těhotenství
Dobrý den,
Prosím, co bych mohla užít na vaginální mykózu v 6 týdnu těhotenství? Už se mi to rozjelo více. Snažila jsem se to udržet masti fungicidin ale už nepomáhá. Moc vám děkuji za -
21. 05. 2020
Jaká jsou vhodná vaginální probiotika po léčbě antibiotiky?
Dobrý den,
beru v současné době Macmiror complex na bakteriální infekci. Bylo mi doporučeno užívání vaginálních probiotik na zabránění rozmnožení kvasinek po konci léčby. Chtěla bych poprosit o nějaké doporučení.
Děkuji mockrát za jakoukoliv odpověď. -
06. 05. 2022
Co na zapáchající výtok?
Dobrý den, několik dní mě hrozně obtěžuje zapáchající vaginální výtok. Má žlutou barvu? Jak se toho můžu co nejrychleji zbavit. Děkuji

Související články

Hodnocení
1 zákazník)
(Hodnotil-
Přemýšlím, zdali je nějaká šance se těchto problémů zbavit nadobro. Člověk si může dávat sebevětší prostor, ale když je na to náchylný, má prostě smůlu:-(
Dobrý den,
mykózu partner vyléčí mastí Canesten. Doporučuji mazat postižená místa 2x denně alespoň po dobu 14 dní.
CANESTEN 10MG/G krém 20G
S pozdravem
Mgr. Petra Rezková
lékárník BENU, Praha 9 CČM