CO NA ZÁNĚT A NACHLAZENÍ MOČOVÉHO MĚCHÝŘE
Rychle se musíte vzdálit na toaletu, aby nevznikla “malá příhoda”, objevuje se pálení nebo řezání při močení. Většina z vás asi ví, o čem je řeč. Vždyť zánět močových cest je hned po zánětu cest dýchacích 2. nejčastějším zánětlivým onemocněním. Rychlá příhoda volá po rychlém řešení. Jak se vypořádat s infekcí močových cest? Proč vás vlastně zánět močového měchýře dostihl? A co dělat příště, aby vás už ,,zánět močáku” nemohl doběhnout?
10 minut čtení
Jak vzniká zánět močových cest?
Až v 90% případů je zánět močových cest způsobený bakteriemi. Nejčastěji je vinna bakterie Escherichia coli (E. coli), která zcela neškodně obývá tlusté střevo. Když se však dostane do močových cest, vyvolá zánět. Akutní zánět močových cest je způsobován také kvasinkami nebo dokonce viry. Jde ale spíše o výjimečné případy.
Tělo má účinné mechanismy, jak se infekci močových cest bránit. Moč přirozeně čistí močové cesty a působí dezinfekčně. Není se čemu divit, že jednou z nejčastějších příčin zánětu močových cest je nevyhovující pitný režim. Také zadržování moči dává bakteriím prostor se více množit. A co znamená bakterie v moči? Že se bakteriím podařila prolomit obranná bariéra a zánět už je na spadnutí.
Další častou příčinou je zanedbaná nebo nesprávně provedená hygiena po návštěvě toalety. Nejčastější původce infekcí v močových cestách bakterie E. coli nebo třeba i Enterococcus faecalis, kteří normálně žijí ve střevě, se tímto způsobem dostanou do močových cest, kde její přítomnost vyvolá zánět. Vzniknout může zánět močového měchýře po styku, rizikové je i časté střídání partnerů a pro muže nechráněný anální styk. Kromě nejčastější E. coli mohou za bakteriálním zánětem močových cest stát i jiné druhy bakterií jako Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, Staphylococcus saprophyticus nebo sexuálně přenosné chlamydie, mycoplasmata, ureplasmata a také Neisseria gonorrhoeae, která je původcem kapavky.
Některá onemocnění s sebou nesou častější výskyt zánětů močových cest. U pacientů s cukrovkou se do moči dostává glukóza a vytváří dobré podmínky pro růst bakterií. Ohroženější jsou také muži se zbytněním prostaty a lidé trpící na močové kameny nebo se zavedenou močovou cévkou či katetrem.
Překvapivé je, že riziko zánětu močových cest zvyšuje kouření. Jde o zdánlivě nesouvisející věci, kouření však způsobuje v těle oxidační stres a oslabuje imunitu. Onemocnění tedy u kuřáků propukne snadněji.
Tip BENU: Věděli jste, že při odvykání kouření vás může i finančně podpořit zdravotní pojišťovna? Prohlédněte si Příspěvky zdravotních pojišťoven z fondu prevence na odvykání kouření
Muži a ženy vs. zánět a nachlazení močových cest
Mezi muži a ženami je výskyt onemocnění nerovný. Už z hlediska stavby těla jsou ohroženější ženy, protože mají kratší močovou trubici. Ještě ke všemu u žen zvyšují riziko onemocnění hormonální změny spojené s těhotenstvím a menopauzou. Také menstruace někdy skryje počáteční příznaky a bolest močového měchýře. Snadněji proto dojde k podcenění zánětu a jeho rozšíření.
U mužů se výskyt onemocnění zvyšuje ve vyšším věku v důsledku zbytnění prostaty. A pak ještě v kojeneckém věku jsou ohroženější skupinou malí chlapečci oproti holčičkám. Maminky by měly zpozornět a obrátit se na pediatra, pokud se u chlapečka objeví zvýšená teplota a plenka je lehčí než obvykle.
9 příznaků infekce močových cest
Počáteční příznaky jsou obtěžující, pokročilé mohou znamenat vážné zdravotní riziko.
Co onemocnění provází?
- Pálení a řezání při močení nebo bolest močového měchýře po vyprázdnění
- Častější močení a náhlé nutkání na močení
- Slabší nebo až nitkovitý proud při močení a neúplně vyprázdnění
- Změna moči ať už jde o zakalení, zápach nebo příměs krve
- Bolest v podbřišku
- Únava
- Zvýšená teplota
- Bolest zad
- Samovolný únik moče
Je zánět močových cest přenosný? Ano, protože původci onemocnění jsou mikroorganismy a jsou při onemocnění i na povrchu sliznice, je přenos při kontaktu možný.
Varovným příznakem, kdy je třeba ani chvíli neotálet a vypravit se k lékaři, je objevení příměsi krve v moči. Co znamená krev v moči? Pravděpodobně infekci močových cest, avšak už mohlo dojít k rozšíření infekce k ledvinám. Velké riziko, že došlo k zánětu ledvin, je pokud se objeví krev v moči u dětí. Na krev v moči a pálení při močení u dětí proto rodiče musí rychle reagovat! Avšak i dospělí musí za lékařem a to i v případě, že příznak rychle odezní. Nutné je totiž vyloučit, že se krev do moči dostala kvůli rakovině močového měchýře, jejíž zvýšený výskyt hrozí u kuřáků. Krev v moči se může objevit také u sportovců po namáhavém tréninku, pokud došlo k dehydrataci. Tento stav je velmi vzácný a obvykle se spontánně upraví.
Přestože je krev v moči závažný příznak, pokud zpozorujete růžovou moč, nepropadejte hned panice. Změnu barvy moči často způsobí některé potraviny (červená řepa, rebarbora, ostružiny, sladkosti obsahující umělá barviva) a dokonce i některé léky.
Prevence zánětu močových cest
Jak zánětu močových cest předejít? Na prvním místě je dostatečný a pravidelný pitný režim. Dopřát si čas od času můžete i bylinkový čaj pro zdravé močové cesty. Moč nezadržujte! Pokud nedochází k vyprázdnění močového měchýře dlouhou dobu, mají bakterie delší čas na množení.
Vyhněte se prochladnutí. Nachlazení močového měchýře oslabí imunitu a problém je na světě. Rizikové je třeba letní koupání, kombinace mokrých plavek a horka, které zvyšuje nároky na dodržení pitného režimu, umí udělat své. Jakou škodu udělají v létě mokré plavky, takovou v zimě mohou napáchat zase nezateplené boty.
Velmi důležitou prevencí je správná hygiena. Zejména u mladých dívek je důležité po vyprázdnění na toaletě správně otírat intimní partie zepředu dozadu, aby se bakterie nedostávaly do blízkosti močových cest.
U žen úzce souvisí záněty močových cest s intimním zdravím. Používejte kvalitní přípravky na mytí určené pro intimní hygienu, které nenarušují přirozenou mikroflóru. Po pohlavním styku by si žena měla vždy alespoň odskočit, v lepším případě se dle možností také umýt.
Co na zánět močových cest?
Existuje mnoho přírodních přípravků podporujících normální fungování močových cest, po kterých můžete sáhnout?
Brusinky
Když jsme u toho, co pomáhá na zánět močového měchýře, většině lidí se vybaví jako první brusinky. Plody brusinek obsahují celý koktejl přírodních látek, jako jsou antioxidanty (například proanthokyanidiny), vitamin C, kyselina jablečná, citronová a hippurová. Díky brusinkám bakterie neulpí na stěnách močových cest. Močové cesty se proto lépe čistí. Koncentrované přípravky z brusinek jsou dostupné jako doplňky stravy.
D-manóza
D-manóza je látka ze skupiny jednoduchých cukrů. Vyskytuje se v malém množství v některých druzích ovoce. V močových cestách D-manóza obalí bakterie, které zde poté nemohou ulpívat a spolu s močí se odplaví. Užívat se dá samostatně nebo je součástí přípravků kombinovaných s brusinkami.
Bylinky na dezinfekci močových cest
Nabídka léčivých bylin, co na zánět močového měchýře (cystitidu) pomáhají, je velmi bohatá. Například obyčejná kopřiva podporuje vylučování vody a kopřivový čaj se na močové cesty tradičně používá. Stejně tak výtažek z lichořeřišnice třeba jako lichořeřišnicové kapky nebo tablety.
Další bylinky jako zeměžluč lékařská nebo medvědice lékařská mají antibakteriální účinky a často je najdete ve složení urologických čajů. Příznivě na močové cesty působí také přeslička a zlatobýl. V neposlední řadě libeček a rozmarýn, které znáte spíše z kuchyně, společně se zeměžlučí pomáhají v lécích na zánět a také s rozpouštění ledvinového písku. Na křeče, zánět a ledvinové kameny pomáhají silice obsažené v dalších přípravcích. Jedná se například o pinen, cineol, kamfen, borneol aj. Prozkoumejte je v kategorii Léky na zánět močových cest
Probiotika a bakteriální lyzáty
Probiotika jsou přípravky obsahující bakterie, které se přirozeně obývají naše tělo. Tyto bakterie jsou velmi důležité pro správné fungování imunitního systému a jejich podávání zvyšuje schopnost imunity bojovat s onemocněním. Probiotika navíc snižují pH moči a tím přímo znepříjemňují život bakteriím v močových cestách.
Název bakteriální lyzáty nepůsobí úplně důvěryhodně. Jde o části bakterií upravené mrazovým sušením, na které se imunita učí reagovat. Tím je imunita přirozenou cestou lépe připravena na setkání s bakteriemi, které vyvolávají zánět močových cest. Bakteriální lyzáty jsou doplňky, které se podpůrně používají hlavně u opakujících se infekcí močových cest. Existují ale i přípravky s lyzáty na intimní infekce u žen nebo infekce dýchacích cest.
Přípravky na podporu imunity
Boj proti infekci lze podpořit také podporou imunitního systému. S výhodou můžete při zánětu močového měchýře užívat vitamin C. Nejenže podpoří imunitu, ale zároveň okyselí moč, což bakteriím velmi vadí.
Co dělat, aby byla léčba co nejkratší?
Při zánětu močových cest tělo musí bojovat s infekcí. Pro vyléčení je důležitý klidový režim a držet se v teple. Je potřeba nejen dostatečně pít, ale také pít v průběhu celého dne a během dne si přibližně každé 3 hodiny odskočit. Dále je vhodné omezit příjem sladkého a naopak můžete zařadit do jídelníčku přirozeně probiotické zakysané mléčné výrobky a fermentované potraviny – třeba kyselé zelí.
Když se léčíte se zánětem močových cest, noste volné oblečení a prodyšné spodní prádlo. Vlhké prostředí je totiž ideální pro množení bakterií. Dbejte také na správnou hygienu, používejte k mytí šetrné prostředky nejlépe bez parfemace. Upřednostněte také sprchování před napuštěnou vanou.
Rizika neléčeného zánětu močových cest
Přestože je zánět močových cest časté onemocnění, jeho podceňování a odložení včasné léčby vede k závažným zdravotním problémům. Infekce dolních močových cest (tj. zánět močové trubice a močového měchýře) může postupovat močovými cestami nahoru až k ledvinám, což se označuje jako infekce horních močových cest. Zánět ledvin (pyelonefritida) je velmi závažný stav, při kterém dochází k trvalému poškození jejich funkce i selhání. Neléčený zánět močových cest je také rizikem pro těhotné ženy, může totiž vyvolat předčasný porod. U malých holčiček by přehlížení tohoto onemocnění mohlo vést k neplodnosti.
Nebezpečné je také podcenit dobré doléčení zánětu. Pokud mikroorganismy, které onemocnění vyvolaly nejsou ještě potlačeny úplně, brzy se zánět vrátí. Záněty močových cest jsou považovány za chronické onemocnění, když se opakují 3x do roka. U chronického onemocnění už zpravidla nebývají bolesti tak silné jako u akutního zánětu močového měchýře. O to víc je nutné příznaky nepodcenit.
Kdy jít k lékaři?
Pokud se infekci nedaří potlačit volně prodejnými přípravky a režimovými opatřeními nebo jste si infekci potvrdili rychlým domácím testem, je vhodné navštívit lékaře. Lékař na základě vyšetření doporučí léčbu nebo předepíše antibiotika. Kdy už návštěvu u něj neodkládat?
- zvýšení teplota nebo zimnice
- příznaky se nelepší už 3 dny
- objevuje se bolest zad
- objevila se krev v moči
- u dětí
Lékař vyšetří bolestivost zaníceného místa pohmatem podbřišku a otestuje vaši moč jednoduchým papírkovým testem. V moči přitom hledá buňky imunitního systému (leukocyty) a červené krvinky (erytrocyty), které by infekci v moči potvrdily. Vzorek moči rovněž odesílá na mikrobiologické vyšetření pro zjištění přesného druhu bakterie v moči, který odhalí kultivace moči. Dále lze provést zobrazovací vyšetření jako je ultrazvuk nebo RTG snímek močového ústrojí, v případě nekomplikovaných zánětů to ale nemusí být nutné.
Dostane-li se pacientovi do rukou výsledek rozborů moči, může být poněkud zaskočen. Přestože mu lékař oznámil, že je zdravý, může ve zprávě číst bakterie koky v moči nebo bakterie tyčky v moči s příslušnými počty. I u zdravého člověka se ale mohou nacházet bakterie v moči v malém množství. Pokud je tedy bakterií méně než 10 na 5 v jednom mililitru (to je 100 000), jde o fyziologický stav bez nemoci. Hodnoty nad touto hranicí (například E. coli v moči 10 na 7 v jednom mililitru by znamenala 10 000 000 bakterií) jsou považovány za infekci. V případě dětí nebo třeba chronicky nemocných osob se za významné mohou považovat i nižší hodnoty bakteriurie.
Už 3 dny užíváte antibiotika na močové cesty a pořád nezabírají? I v tomto případě se znova obraťte na lékaře. Mnoho bakterií si v dnešní době k antibiotikům vytvořilo rezistenci. Lékař ale už v touto dobou bude mít výsledky z rozborů moče a na základě kultivačního vyšetření konkrétně zacílí léčbu.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
Blokurima Uroherbal Rapid 2g D-manózy sáčky 10x2.3g
- Močové cesty
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
229 Kč
Dr.Popov Kapky bylinné Lichořeřišnice s medvědicí 50ml
- Močové cesty
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
129 Kč
NatureVia Mega brusinky cps.60
- Močové cesty
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
399 Kč
UROLOGICKÁ ČAJOVÁ SMĚS léčivý čaj 20 I
- Močové cesty
- Volně prodejný lék
Skladem na e‑shopu
79 Kč
ADVANCE Urixin tbl. 60
Skladem na e‑shopu
329 Kč
Veroval Zánět močových cest domácí test
- Zdravotnické potřeby
Skladem na e‑shopu
279 Kč
229 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
13. 09. 2019
Antibiotika na močové cesty
Dobrý den,
v Německu jsem dostala od lékaře antibiotika Ciprofloxacin HEC Pharma a četla jsem o nich negativní věci. Měla jsem horečku a nastydlý močový měchýř. Na internetu jsou většinou zkreslené informace, můžete mi poradit? -
22. 11. 2021
Močové cesty a časté močení
Dobrý den chtěla bych se zeptat používám kapky Dr. Popov Ledviny-močové cesty chtěla bych se zeptat trpím častým močením víckrát denně než bych měla, i každý den vecer stávám někdy 1 až 2 v noci močit a trpím i únikem moči chtěla bych vědět jestli kapky dodělám a jestli si je můžu znovu koupit a používat dlouhodobě bych chtěla) používam to 3x denne používám i urosept čaj brusinkovy 3x denně každý den
A jestli mi ty kapky aspoň pomůžou když je dlouhodobě budu používat.
A ještě bych se chtěla zeptat který čaj je nejlepší na ten můj problém děkuji za každou radu nashledanou -
31. 12. 2020
Co na močové cesty v těhotenství ?
Dobrý den chtěla bych se zeptat jak předejít močovým cestám, a co popřípadě by pomohlo
Něco na močové cesty, na močový měchýř pro těhotné dekuji za odpověď -
23. 09. 2021
Zdravé močové cesty
Dobrý den,
Prosím trpím na opakované záněty močového měchýře. Chtěla bych zkusit preventivně Lychorerisnici. Jak dlouho a kolikrát denně kolik kapek užívat? Večer ještě budu užívat Blokurimu uro+.
S pozdravem -
04. 02. 2023
Blokurima na dlouhodobé podávání
Dobrý den, může se Blokurima užívat spolu s antibiotiky? Dále mě zajímá, jestli se může užívat dlouhodobě jako prevence. Děkuji.
Dobrý den,
ciprofloxacin je zcela běžné antibiotikum využívané zejména u zánětu močových cest, není zpravidla lékem první volby, ale spíše variantou, když klasické antibiotikum není vhodné.
Tabletu užívejte dlo indikace lékaře pravidelně po 12 hod nejlépe před jídlem pro lepší vstřebatelnost. V odstupu 3 hod od užití tablety se vyvarujte mléčným výrobkům, stejně tak jako ostatním potravinám a doplňkům stravy obsahující ionty (např. vápník, hořčík, zinek), snížila by se tak účinnost antibiotika.
Vhodným doplňkem k užívání antibiotik pro snížení trávicích potíží jsou probiotika - tělu prospěšné bakterie, které napomáhají normálnímu trávení. Užívejte 1-2x denně 1 tobolku (v odstupu min. 3 hod od antibiotik) a ještě alespoň týden po ukončení léčby antibiotiky. Terapii můžete dále podpořit užíváním extraktu z brusinek, které mají vliv na správnou funkci močových cest. V průběhu celé léčby dbejte na zvýšený příjem tekutin.
LINEX forte
Laktobacily
Swiss NatureVia Mega brusinky
UROSEPT bylinný čaj
S přáním pěkného dne Mgr. Martina Bránková
BENU lékárna Makovského nám., Brno