Co na zánět a nachlazení močového měchýře

CO NA ZÁNĚT A NACHLAZENÍ MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Rychle se musíte vzdálit na toaletu, aby nevznikla “malá příhoda”, objevuje se pálení nebo řezání při močení. Většina z vás asi ví, o čem je řeč. Vždyť zánět močových cest je hned po zánětu cest dýchacích 2. nejčastějším zánětlivým onemocněním. Rychlá příhoda volá po rychlém řešení. Jak se vypořádat s infekcí močových cest? Proč vás vlastně zánět močového měchýře dostihl? A co dělat příště, aby vás už ,,zánět močáku” nemohl doběhnout?

 • Močové cesty a ledviny
 • Nemoci

10 minut čtení


​ Jak vzniká zánět močových cest? ​Jak vzniká zánět močových cest?

Až v 90% případů je zánět močových cest způsobený bakteriemi. Nejčastěji je vinná bakterie Escherichia coli, která zcela neškodně obývá tlusté střevo. Když se však dostane do močových cest, vyvolá zánět. Akutní zánět močových cest je způsobován také kvasinkami nebo dokonce viry. Jde ale spíše o výjimečné případy.

Tělo má účinné mechanismy, jak se infekci močových cest bránit. Moč přirozeně čistí močové cesty a působí dezinfekčně. Není se čemu divit, že jednou z nejčastějších příčin zánětu močových cest je nevyhovující pitný režim. Také zadržování moči dává bakteriím prostor se více množit. A co znamená bakterie v moči? Že se bakteriím podařila prolomit obranná bariéra a zánět už je na spadnutí.

Další častou příčinou je zanedbaná nebo nesprávně provedená hygiena. Vzniknout může zánět močového měchýře po styku, rizikové je i časté střídání partnerů a pro muže nechráněný anální styk.

Některá onemocnění s sebou nesou častější výskyt zánětů močových cest. U pacientů s cukrovkou se do moči dostává glukóza a vytváří dobré podmínky pro růst bakterií. Ohroženější jsou také muži se zbytněním prostaty a lidé trpící na močové kameny nebo se zavedenou močovou cévkou či katetrem.

Překvapivé je, že riziko zánětu močových cest zvyšuje kouření. Jde o zdánlivě nesouvisející věci, kouření však způsobuje v těle oxidační stres a oslabuje imunitu. Onemocnění tedy u kuřáků propukne snadněji.

Muži a ženy vs. zánět a nachlazení močových cest Muži a ženy vs. zánět a nachlazení močových cest

Mezi muži a ženami je výskyt onemocnění nerovný. Už z hlediska stavby těla jsou ohroženější ženy. Ještě ke všemu u žen zvyšují riziko onemocnění hormonální změny spojené s těhotenstvím a menopauzou. Také menstruace někdy skryje počáteční příznaky a bolest močového měchýře. Snadněji proto dojde k podcenění zánětu a jeho rozšíření.

U mužů se výskyt onemocnění zvyšuje ve vyšší věku v důsledku zbytnění prostaty. A pak ještě v kojeneckém věku jsou ohroženější skupinou malí chlapečci oproti holčičkám. Maminky by měly zpozornět a obrátit se na pediatra, pokud se u chlapečka objeví zvýšená teplota a plenka je lehčí než obvykle.

9 příznaků zánětu močových cest 9 příznaků zánětu močových cest

Počáteční příznaky jsou obtěžující, pokročilé mohou znamenat vážné zdravotní riziko.
Co onemocnění provází?

 1. Pálení a řezání při močení nebo bolest močového měchýře po vyprázdnění
 2. Častější močení a náhlé nutkání na močení
 3. Slabší nebo až nitkovitý proud při močení a neúplně vyprázdnění
 4. Změna moči ať už jde o zakalení, zápach nebo příměs krve
 5. Bolest v podbřišku
 6. Únava
 7. Zvýšená teplota
 8. Bolest zad
 9. Samovolný únik moče

Je zánět močových cest přenosný? Protože původci onemocnění jsou mikroorganismy a jsou při onemocnění i na povrchu sliznice, je přenos při kontaktu možný.

Krev v moči: co tento příznak vyvolá a co jen napodobuje

Varovným příznakem, kdy je třeba ani chvíli neotálet a vypravit se k lékaři, je objevení příměsi krve v moči. Co znamená krev v moči? Pravděpodobně infekci močových cest, avšak už mohlo dojít k rozšíření infekce k ledvinám. Velké riziko, že došlo k zánětu ledvin, je pokud se objeví krev v moči u dětí. Na krev v moči a pálení při močení u dětí proto rodiče musí rychle reagovat! Avšak i dospělí musí za lékařem a to i v případě, že příznak rychle odezní. Nutné je totiž vyloučit, že se krev do moči dostala kvůli rakovině močového měchýře, jejíž zvýšený výskyt hrozí u kuřáků. Krev v moči se může objevit také u sportovců po namáhavém tréninku, pokud došlo k dehydrataci. Tento stav je velmi vzácný a obvykle se spontánně upraví.

Přestože je krev v moči závažný příznak, pokud zpozorujete růžovou moč, nepropadejte hned panice. Změnu barvy moči často způsobí některé potraviny (červená řepa, rebarbora, ostružiny, sladkosti obsahující umělá barviva) a dokonce i některé léky.

Jak zánětu močových cest předejít? Jak zánětu močových cest předejít?

Na prvním místě je dostatečný a pravidelný pitný režim. Moč nezadržujte! Pokud nedochází k vyprázdnění močového měchýře dlouhou dobu, mají bakterie delší čas na množení.

Vyhněte se prochladnutí. Nachlazení močového měchýře oslabí imunitu a problém je na světě. Rizikové je třeba letní koupání, kombinace mokrých plavek a horka, které zvyšuje nároky na dodržení pitného režimu, umí udělat své. Jakou škodu udělají v létě mokré plavky, takovou v zimě mohou napáchat zase nezateplené boty.

Velmi důležitou prevencí je správná hygiena. Zejména u mladých dívek je důležité po vyprázdnění na toaletě správně otírat intimní partie zepředu dozadu, aby se bakterie nedostávaly do blízkosti močových cest.

U žen úzce souvisí záněty močových cest s intimním zdravím. Používejte kvalitní přípravky na mytí určené pro intimní hygienu, které nenarušují přirozenou mikroflóru. Po pohlavním styku by si žena měla vždy alespoň odskočit, v lepším případě se dle možností také umýt.

Co na zánět močových cest? Co na zánět močových cest?

Jakmile začnete pociťovat 1. příznaky, neotálejte s léčením. Existuje mnoho přípravků, po kterých můžete sáhnout.

Brusinky

Když jsme u toho, co pomáhá na zánět močového měchýře, většině lidí se vybaví jako první brusinky. Plody brusinek obsahují celý koktejl přírodních látek, jako jsou antioxidanty, vitamin C, kyselina jablečná, citronová a hippurová. Díky brusinkám bakterie neulpí na stěnách močových cest. Močové cesty se proto lépe čistí. Zároveň brusinky působí protizánětlivě. Při opakovaných zánětech lze brusinky užívat také preventivně. Koncentrované přípravky z brusinek jsou dostupné jako doplňky stravy.

D-manóza

D-manóza je látka ze skupiny jednoduchých cukrů. Vyskytuje se v malém množství v některých druzích ovoce. V močových cestách D-manóza obalí bakterie, které zde poté nemohou ulpívat a spolu s močí se odplaví. Užívat se dá samostatně nebo je součástí přípravků kombinovaných s brusinkami například NatureVia UroPerfect Manóza Rapid 10 sáčků.

Bylinky na dezinfekci močových cest

Nabídka léčivých bylin, co na zánět močového měchýře pomáhají, je velmi bohatá. Například obyčejná kopřiva je účinná proti zánětu a kopřivový čaj se na močové cesty tradičně používá.

Další bylinky jako zeměžluč lékařská nebo medvědice lékařská mají antibakteriální účinky a často je najdete ve složení urologických čajů. Antibakteriální účinky mají také lichořeřišnicové kapky nebo tablety. Příznivě na močové cesty působí také přeslička a zlatobýl. V neposlední řadě libeček a rozmarýn, které znáte spíše z kuchyně, společně se zeměžlučí pomáhají v lécích na zánět a také s rozpouštění ledvinového písku. Na křeče, zánět a ledvinové kameny pomáhají silice obsažené v dalších přípravcích. Prozkoumejte je v kategorii Léky na zánět močových cest

Probiotika a bakteriální lyzáty

Probiotika jsou přípravky obsahující bakterie, které se přirozeně obývají naše tělo. Tyto bakterie jsou velmi důležité pro správné fungování imunitního systému a jejich podávání zvyšuje schopnost imunity bojovat s onemocněním. Probiotika navíc snižují pH moči a tím přímo znepříjemňují život bakteriím v močových cestách.

Název bakteriální lyzáty nepůsobí úplně důvěryhodně. Jde o části bakterií upravené mrazovým sušením, na které se imunita učí reagovat. Tím je imunita přirozenou cestou lépe připravena na setkání s bakteriemi, které vyvolávají zánět močových cest. Bakteriální lyzáty se používají hlavně u opakujících se infekcí močových cest, obsahuje je doplněk stravy URIVAC.

Přípravky na podporu imunity Přípravky na podporu imunity

Boj proti infekci lze podpořit také podporou imunitního systému. S výhodou můžete při zánětu močového měchýře užívat vitamin C. Nejenže podpoří imunitu, ale zároveň okyselí moč, což bakteriím velmi vadí.

Co dělat, aby byla léčba co nejkratší?

Při zánětu močových cest tělo musí bojovat s infekcí. Pro vyléčení je důležitý klidový režim a držet se v teple. Je potřeba nejen dostatečně pít, ale také pít v průběhu celého dne a během dne si přibližně každé 3 hodiny odskočit. Dále je vhodné omezit příjem sladkého a naopak můžete zařadit do jídelníčku zakysané mléčné výrobky a fermentované potraviny – třeba kyselé zelí.

Když se léčíte se zánětem močových cest, noste volné oblečení a prodyšné spodní prádlo. Vlhké prostředí je totiž ideální pro množení bakterií. Dbejte také na správnou hygienu, používejte k mytí šetrné prostředky nejlépe bez parfemace. Upřednostněte také sprchování před napuštěnou vanou.

Rizika neléčeného zánětu Rizika neléčeného zánětu

Přestože je zánět močových cest časté onemocnění, jeho podceňování a odložení včasné léčby vede k závažným zdravotním problémům. Infekce může postupovat močovými cestami nahoru až k ledvinám. Zánět ledvin je velmi závažný stav, při kterém dochází k trvalému poškození jejich funkce i selhání. Neléčený zánět močových cest je také rizikem pro těhotné ženy, může totiž vyvolat předčasný porod. U malých holčiček by přehlížení tohoto onemocnění mohlo vést k neplodnosti.

Nebezpečné je také podcenit dobré doléčení zánětu. Pokud mikroorganismy, které onemocnění vyvolaly nejsou ještě potlačeny úplně, brzy se zánět vrátí. Záněty močových cest jsou považovány za chronické onemocnění, když se opakují 3x do roka. U chronického onemocnění už zpravidla nebývají bolesti tak silné jako u akutního zánětu močového měchýře. O to víc je nutné příznaky nepodcenit.

​Kdy jít k lékaři? ​Kdy jít k lékaři?

Pokud se infekci nedaří potlačit volně prodejnými přípravky a režimovými opatřeními nebo jste si infekci potvrdili rychlým domácím testem, je vhodné navštívit lékaře. Lékař na základě vyšetření doporučí léčbu nebo předepíše antibiotika. Kdy už návštěvu u něj neodkládat?

 • zvýšení teplota nebo zimnice
 • příznaky se nelepší už 3 dny
 • objevuje se bolest zad
 • objevila se krev v moči
 • u dětí

Na lékaře se také obraťte v případě, že vám předepsaná antibiotika nezaberou do 3 dnů. Tou dobou bude mít výsledky z rozborů moče a na základě vyšetření konkrétně zacílí léčbu.

Močové cestyLéky na zánět močových cest a ledvin

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Blokurima URO+ 2g d-manózy 30 sáčků

 • Intimita
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

409 Kč

Dr.Popov Kapky bylinné Lichořeřišnice s medvědicí 50ml

 • Močové cesty
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

129 Kč

NatureVia Mega brusinky cps.60

 • Močové cesty
 • Doplněk stravy
 • Akce
 • Sleva 7 %

Skladem na e‑shopu

429 Kč 399 Kč

UROLOGICKÁ ČAJOVÁ SMĚS léčivý čaj 20 I

 • Močové cesty
 • Volně prodejný lék

Skladem na e‑shopu

79 Kč

Uriage Gyn-Phy Osvěžující mycí gel na intimní hygienu 500ml

 • Kosmetika
 • Intimita
 • Akce
 • Sleva 14 %

Skladem na e‑shopu

279 Kč 239 Kč

Veroval Zánět močových cest domácí test

 • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

279 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Močové cesty
  • Nežádoucí účinky
  13. 09. 2019

  Antibiotika na močové cesty

  Dobrý den,
  v Německu jsem dostala od lékaře antibiotika Ciprofloxacin HEC Pharma a četla jsem o nich negativní věci. Měla jsem horečku a nastydlý močový měchýř. Na internetu jsou většinou zkreslené informace, můžete mi poradit?

  Dobrý den,

  ciprofloxacin je zcela běžné antibiotikum využívané zejména u zánětu močových cest, není zpravidla lékem první volby, ale spíše variantou, když klasické antibiotikum není vhodné. 
  Tabletu užívejte dlo indikace lékaře pravidelně po 12 hod nejlépe před jídlem pro lepší vstřebatelnost. V odstupu 3 hod od užití tablety se vyvarujte mléčným výrobkům, stejně tak jako ostatním potravinám a doplňkům stravy obsahující ionty (např. vápník, hořčík, zinek), snížila by se tak účinnost antibiotika. Vhodným doplňkem k užívání antibiotik pro snížení trávicích potíží jsou probiotika - tělu prospěšné bakterie, které napomáhají normálnímu trávení. Užívejte 1-2x denně 1 tobolku (v odstupu min. 3 hod od antibiotik) a ještě alespoň týden po ukončení léčby antibiotiky. Terapii můžete dále podpořit užíváním extraktu z brusinek, které mají vliv na správnou funkci močových cest. V průběhu celé léčby dbejte na zvýšený příjem tekutin.

  LINEX forte

  APO-LACTOBACILLUS

  Swiss NatureVia brusinky

  UROSEPT bylinný čaj

  S přáním pěkného dne Mgr. Martina Bránková

  BENU lékárna Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Močové cesty
  22. 11. 2021

  Močové cesty a časté močení

  Dobrý den chtěla bych se zeptat používám kapky Dr. Popov Ledviny-močové cesty chtěla bych se zeptat trpím častým močením víckrát denně než bych měla, i každý den vecer stávám někdy 1 až 2 v noci močit a trpím i únikem moči chtěla bych vědět jestli kapky dodělám a jestli si je můžu znovu koupit a používat dlouhodobě bych chtěla) používam to 3x denne používám i urosept čaj brusinkovy 3x denně každý den
  A jestli mi ty kapky aspoň pomůžou když je dlouhodobě budu používat.
  A ještě bych se chtěla zeptat který čaj je nejlepší na ten můj problém děkuji za každou radu nashledanou

  Dobrý den,

  předpokládám, že jde o akutní potíže. Pokud by Vás to trápilo dlouhodobě, pak je potřeba, vyhledat lékaře a zjistit příčinu potíží. Na urologické potíže je první volbou urologický čaj. Pomůže od zánětu a desinfikuje močové cesty. Další volbou jsou přípravky s brusinkami nebo manózou. Kapky od doktora Popova Ledviny-močové cesty nahradí účinek čaje. Kapky nejsou vhodné pro dlouhodobé užití, spíše tak na  2-3 týdny nebo do využívání balení. Opatrnost je potřeba při nedostatečnosti srdce a ledvin. Stresová inkontinence při kýchání, zvedání těžkých věcí atd je dnes bohužel častá. Častější únik bych už řešila s lékařem, aby vás to zbytečně netrápilo. Čaje je potřeba střídat a dělat pauzy. Pokud chcete něco brát dlouhodobě, třeba preventivně proti zánětům, pak jsou právě vhodnější brusinky nebo manóza.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  NatureVia Mega brusinky 50cps+10
  Blokurima 2g 10x4g
  Walmark Uroval Manosa Akut 20tbl


   

   

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Močové cesty
  • Těhotenství a kojení
  31. 12. 2020

  Co na močové cesty v těhotenství ?

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jak předejít močovým cestám, a co popřípadě by pomohlo
  Něco na močové cesty, na močový měchýř pro těhotné dekuji za odpověď

  Dobrý den,

  na močové cesty v těhotenství mohu doporučit Uroval sirup forte který je doporučen k užívání během těhotenství i při kojení. Tento přípravek můžete používat v případě obtíží. Preventivně lze používat doplněk stravy Blokurima URO plus, který obsahuje bakteriální lyzáty, které výborně podporují imunitu močových cest, preventivně se užívá jeden sáček denně.

  UROVAL SIRUP

  BLOKURIMA URO PLUS

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Močové cesty
  23. 09. 2021

  Zdravé močové cesty

  Dobrý den,
  Prosím trpím na opakované záněty močového měchýře. Chtěla bych zkusit preventivně Lychorerisnici. Jak dlouho a kolikrát denně kolik kapek užívat? Večer ještě budu užívat Blokurimu uro+.

  S pozdravem

  Dobrý den,

  s Lichořeřišnicí, jako s přírodním antibiotikem, mám dobrou zkušenost při akutních potížích. Ve formě tinktury je oblíbenější a dávkuje se většinou 3krát denně 20 kapek. Není vhodné ji užívat dlouhodobě. Má se užívat do vymizení potíží a ještě cca 3 dny poté. Maximálně však 14 dní. Kombinace s Blokurimou uro možná je. 

  Přidávám tipy na preventivní přípravky při opakujících se infekcích močových cest: 

  Utipro plus - preventivně se užívá 15 dní 1 tableta (kombinace s Blokurimou uro by byla možná)

  Urivac- ten vystačí na 3 měsíční léčbu. Užívá se 10 dní v měsíci a 20 dní je pauza. Důležité je užívání 30 minut před snídaní. - ten se nekombinuje s  Blokurimou uro

  Pomoci může i dlouhodobé užívání probiotik, která nemusíte používat jen v tobolkách, ale lze je i zavádět např. v podobě vaginálních kapslí. Gynimum vaginální kapsle

  Přeji hezký večer.
  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

   

   

   

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Močové cesty
  04. 02. 2023

  Blokurima na dlouhodobé podávání

  Dobrý den, může se Blokurima užívat spolu s antibiotiky? Dále mě zajímá, jestli se může užívat dlouhodobě jako prevence. Děkuji.

  Dobrý den.

  Blokurima (manóza) nemá žádné interakce s léky. A proto lze podávat souběžně s antibiotiky. Dlouhodobě jako prevence lze podávat, dokonce je k tomuto účelu speciálně vyvinuto větší balení

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.