SPORTEM KU ZDRAVÍ
Sport působí nejen na fyzické zdraví, ale také podporuje dobrý psychický stav člověka. Pohyb jako takový má blahodárné účinky na metabolismus, celkovou kondici i koncentraci. Při pohybu se u lidí zrychluje metabolismus a tělo spaluje tuky rychleji než v klidu. Při cvičení se také uvolňuje hormon štěstí endorfin. Při sportu se zlepšuje prokrvení těla i mozku, a tím se zvyšuje koncentrace.
7 minut čtení
Proč sportovat?
Propotili jste tričko, ale přesto se cítíte skvěle a plní energie? Né nadarmo je pohyb nazýván aktivním odpočinkem. Že vy takové pocity ze sportu nemáte? Pak je na nás, abychom vás zkusili ukázat, že fyzická aktivita je naprosto přirozenou a nedílnou součástí lidského života a přináší spousty benefitů pro naše fyzické i psychické zdraví.
Zdraví a sport
Pohyb pozitivně ovlivňuje naši kondici a fyzické zdraví. To jistě není vůbec překvapivé. Mnohem více bývá podceňován pozitivní vliv pohybu na psychickou pohodu. Zkusme se blíže podívat, kam až mohou sahat blahodárné účinky fyzické aktivity.
- Sport a fyzické zdraví
Malé dítě ještě nemusí ani umět chodit, začne prozkoumávat svět a hned je pro něj pohyb přirozenou součástí života. Správný pohybový vývoj v dětství má velký vliv na držení těla a pohybové stereotypy v dospělosti. Ale fyzická aktivita je důležitá úplně v každém věku. Díky pohybu budujeme fyzickou kondici a sílu. Delší vzdálenost nebo těžší nákup pak člověka nezaskočí a necítí se z fyzické zátěže hned unavený. Pravidelný pohyb zvětšuje celkovou odolnost organismu a má i pozitivní vliv na imunitu. Procvičování pomáhá udržet plný rozsah pohybu kloubů.
- Vliv sportu na psychiku
Při sportování se v těle vyplavují endorfiny – hormony štěstí. Pohyb dokáže přivést člověka na jiné myšlenky a eliminovat stres. Fyzická aktivita patří třeba i mezi režimová opatření u pacientů s depresí. Vliv sportu na psychickou pohodu je opravdu velmi široký. S tím, jak se s tréninkem zlepšuje kondice i postava, se člověk nejen cítí lépe, ale roste rovněž jeho sebevědomí. Navíc při lepší kondici má mnohem více energie.
- Pohyb jako prevence nemocí
Aby náš pohybový aparát – klouby, svaly, kosti, šlachy a vazy – zůstaly zdravé, potřebují pohyb. Ale nejde jen o zdraví pohybové soustavy. Fyzická aktivita je účinným nástrojem v boji s nadváhou a obezitou a tím i civilizačními onemocněními, které provází. Například se zvýšenou hladinou cholesterolu. Sport je účinný také v prevenci cukrovky druhého typu. Při pohybu totiž svaly spotřebovávají glukózu, která se do svalových buněk dostává díky inzulinu. Pravidelná fyzická aktivita pomáhá udržet citlivost buněk k inzulinu, a proto má pohyb význam v prevenci diabetu nejen u lidí s nadváhou, ale i u lidí, kterým se daří držet si hmotnost v normě.
Fyzická kondice je důležitá rovněž pro zdraví našeho srdce a cév. Zatížení kostí, které přirozeně vzniká při pohybu, vede k jejich mineralizaci, proto je pohyb třeba důležitým nástrojem prevence osteoporózy. Cviky na lýtka jsou cenným prostředkem, co pomáhá na křečové žíly. Třeba prokružování nohou v kotnících je na křečové žíly prevence, kterou si můžete dopřáti i během práce v kanceláři. Pohyb se doporučuje také jako prevence hemoroidálních onemocnění, anebo při problémech se zácpou. Tento výčet jistě není kompletní, ale je zcela zjevné, že pohyb hraje nezastupitelnou roli v lidském zdraví.
Aby pohyb skutečně vedl ke zdraví
Když je pohyb tak skvělý, proč nesportují všichni? V reálném světě nic není úplně černo–bílé. Sport je přece jen spojený s fyzickou námahou, a proto se do něj často prostě nechce. A to i když víme, že se po něm budeme cítit výborně. Navíc začít se sportem chce trochu odhodlání. Fyzická kondice půjde brzy nahoru, přesto se ale začínající cvičenci častěji potkají s bolestí svalů a než jim sport začne přinášet radost, může to chvíli trvat.
Umět se hýbat je také kus umění. Né každá pohybová aktivita se hodí pro každého. Svoje specifika má sportování v dětském věku i ve věku pokročilejším. Čím je fyzická aktivita intenzivnější, tím je důležitější dbát na správnou techniku při cvičení, aby kvůli špatným pohybovým stereotypům nedocházelo k přetížení určitých kloubů nebo vazů. Důležité je proto poslouchat svoje tělo, respektovat své limity a dbát na dostatečnou regeneraci.
Sporty pro děti
Pohyb je nedílnou součástí dětského věku. Malé děti přirozeně rády skotačí. Pohybové aktivity pro děti mají odpovídat jejich věku a přirozeně rozvíjet jejich schopnosti a zdatnost. Obzvláště v dnešní době, která pohybovým aktivitám dává tvrdé soupeře v podobě mobilů, počítačů a spousty dalších technických vymožeností bojujících o dětskou pozornost, je důležité děti k pohybu správně motivovat a být jim v pohybu vzorem. Jaké aktivity se hodí zařazovat podle věku?
Předškolní děti
Předškolní věk je z hlediska pohybových aktivit vzácný čas. Kdy dítě bude mít tolik času na pohyb, než právě před zahájením školní docházky? Děti si v tomto období budují svůj vztah ke sportu. Ještě sice dlouho neudrží pozornost, o to víc ale milují dynamický pohyb. Fyzická aktivita předškolních dětí by měla být pestrá, plná kratších her a aktivit. Dítě v tomto věku stále napodobuje své vzory, proto mu jděte v pohybu příkladem. Zabodujete jistě s hrami s míčem, dítě už se také dokáže naučit základy plavání, jezdit na kole nebo na bruslích.
Mladší školní děti
Se školní docházkou přibývá povinností dětem i jejich rodičům. O to důležitější je dbát u dětí na pohybovou aktivitu, která musí kompenzovat dopolední sezení. Děti školního věku stále milují hravé aktivity a již zvládají skupinové sportovní hry, ve kterých mohou perfektně rozvíjet koordinaci i spolupráci. Pokud se ale vaše dítě fotbalu, florbalu nebo házené vyhýbá obloukem, není s ním nic špatně. Mnohé děti, které nejsou nadšené z míčových sportů, se najdou v individuální sportovních aktivitách. Zkuste třeba bojové sporty pro děti, anebo využijte přirozenou dětskou soutěživost a zapojte svoji ratolest do sportovních soutěží pro děti. Tréninky v dětském věku ale mají být stále pestré, stále není vhodné zaměřit se na jedinou sportovní aktivitu, která by rozvíjející se organismus mohla zatížit příliš jednostranně.
Starší školní děti
Starší děti mají už vlastní hlavu. Pomalu ale jistě se dostávají do fáze, kdy se samy rozhodnou, zda dají sportu prioritu mezi svými zájmy a povinnostmi, či nikoliv. Starší děti od období puberty se často ví, k jakému typu pohybu mají vlohy. Stále je ale prostor zkoušet nové aktivity. Rozdělují se také sporty pro dívky a hochy. Nicméně rozdělení sportů na “pánské” a “dámské” tak úplně neplatí a přestože jsou některé sporty oblíbenější u jednoho pohlaví, zapojit se mohou všichni.
Pohyb u mladých dospělých má stále svá specifika. Růst a vývoj šlach a vazů trvá od puberty a ukončen je asi až okolo 20 roku života. Proto až do tohoto věku například není vhodné posilování s těžkými váhami.
Sport v dospělosti
Vybalancovat všechny pracovní a rodinné povinnosti a nechat si mezi koníčky čas i pro sport. To rozhodně není jednoduchá věc. Cvičení ve fitku i pohyb na čerstvém vzduchu ale člověku prospěje. Podívejte se na pár našich tipů, jak být stále aktivní. Máte vy nějakou vychytanou metodu, která vám pomáhá se hýbat? Podělte se o ni v komentářích pod článkem!
- Zapojte svoje nejbližší
Nemůžete pravidelně sportovat, protože by vám už nezbyl čas na vaše nejbližší? Vezměte to za druhý konec a zapojte do sportování celou rodinu! Vyražte třeba na výlet nebo na kola. Vytáhněte svoje přátele na volejbal a kolegy z práce například na florbal. Chcete trávit více času se svojí drahou polovičkou? Nabídka sportů pro dva jen kvete! Smíšené párové sporty nejsou jen tanec a krasobruslení. Vyrazte spolu třeba na squash, tenis nebo na lezeckou stěnu.
- Získejte správné návyky
Začínáte s novým sportem nebo máte svého sportovního koníčka už roky? Tak nebo tak, při sportu je potřeba dodržovat určitá pravidla. Do sportu se nepouštějte hned po hlavě, ale dejte svým svalům na začátek čas na zahřátí a rozcvičení. Stejně tak po sportu se ještě chvilku věnujte protažení, protože díky správným návykům se budete už během pohybu cítit lépe a i regenerace po fyzickém výkonu bude hladší.
- Stanovte si cíl
Jak se motivovat ke sportu? Stanovte si cíle, kterých chcete dosáhnout! Správně nastavený cíl by měl být konkrétní. Zkuste si svoje výkony třeba změřit na chytrých hodinkách. Zároveň, i když cíl musí být motivující, musí stále jít o dosažitelnou metu. A v neposlední řadě si stanovte čas, do kdy svého cíle chcete dosáhnout. Bez toho by totiž mohlo jeho dosažení nakonec “vyšumět” v zapomenutí daleké budoucnosti.
- Berte každodenní činnosti vážně
Cesta z práce, nákup, uklízení… Běžnými činnostmi strávíme denně mnoho hodin. Navíc chůze patří vůbec k nejpřirozenějším typům pohybu. Opravdu se tedy vyplatí jít na nákup pěšky, vystoupit z MHD o zastávku dříve nebo si nezavolat výtah a zamířit do bytu po schodech.
- Učte se novým dovednostem
Sport nemusíte dělat jen pro sport. Pohybová aktivita nás mnohému učí. Snad vás přesvědčí jeden příklad za všechny. Velké oblibě se totiž těší například bojové sporty pro ženy. Dámy si na kurzech osvojí principy efektivní sebeobrany, posílí fyzickou zdatnost i sebevědomí.
Sport v seniorském věku
S přibývajícími lety se se svými sportovními koníčky nemusíte rozloučit. Naopak! Pohyb je v seniorském věku důležitější, než kdy dřív. Díky dobré kondici můžete být aktivní do vysokého věku, což významně zvyšuje kvalitu života. S přibývajícími roky se naučte svému tělu více naslouchat. Přizpůsobte si při sportu tempo i zátěž. Velmi vhodné pohybové aktivity pro seniory jsou ty využívající přirozený pohyb jako plavání nebo chůze. Rozšiřuje se i nabídka pohybových kurzů, které přímo přizpůsobují cvičení pro seniory. Chcete začít s novým sportem? Jen směle do toho! U nové fyzické aktivity ale zvyšujte zátěž jen velmi zvolna, abyste si na nový druh pohybu zvykli. U fyzicky náročnějších sportů si nechte předem zkontrolovat svůj zdravotní stav u lékaře a trénujte pod dozorem odborníka.
Pro růst svalů je potřebný silový trénink, během kterého se dosahuje progresivního přetížení. Zároveň potřebujete i vyvážený jídelníček. Ve vyšším věku jsou regenerační procesy, a tedy i budování svalové hmoty, pomalejší než v mládí. To ale neznamená, že získat svaly ve vyšší věku je nemožné. Skutečností je, že díky svalům je do vyššího věku zachována pohyblivost a soběstačnost. Svalová hmota jako taková je v uvozovkách pro tělo i “zásobárnou bílkovin”, ze které při nemoci nebo úrazu bere imunitní systém látky na hojení a výrobu protilátek.
Posilování ve vyšším věku ale není vhodné pro každého. Například osoby se zvýšeným krevním tlakem nebo chronickými onemocněními by se neměly nárazově přetěžovat a ideálně by měli posilovat pod dohledem odborníka a s vědomím lékaře, který jim pohyb doporučil.
Když do výběru sportu promluví onemocnění
Bolí vás záda?
Zdravotní omezení mohou někdy sportovní plány překazit. Kde ale nemůžete kvůli zdravotnímu problému provozovat určitý sport, může jiné cvičení ulevit. Třeba cvičení zdravá záda při vybočení páteře neboli skolióze vhodným sportem. Pomáhá ale i těm, kdo mají ztuhlá záda ze sedavého zaměstnání. Doporučované sporty jsou také plavání, pilates nebo lezení. Naopak nevhodné jsou squash nebo badminton.
Bolavá kolena
Častým problémem sportovců je bolest kolene. Koleno je největší kloub a nese váhu celého těla. Při problémech s kolenem omezte sporty, při kterých je koleno vystavené doskokům a otřesům. Typickým příkladem takového sportu je volejbal nebo házená. Vhodnými sporty při bolesti kolene mohou být plavání a jízda na kole (cyklistikou z hlediska zdraví se dokonce zabýváme i ve speciálním článku viz níže). Opakovanou nebo déletrvající bolest ale vždy nechte vyšetřit lékařem.
Článek: "Je jízda na kole prospěšná?"
Astma a sport
Až 30 % dětí má potíže s alergiemi a až 10 % dětí má přímo astma. Pokud se astma brzy odhalí a je správně zaléčeno, nemusí jedince vůbec omezovat. V důsledku fyzické zátěže se ale může rozvinout dechová tíseň tzv. ponámahové astma. Jaké faktory k rozvoji těchto symptomů přispívají?
- suchý nebo studený vzduch
- chlór (například v bazénech
- pyly
- znečištěné ovzduší
- dlouhodobá zátěž při vytrvalostních aktivitách
Aby se astmatik vyhnul spouštěčům astmatického záchvatu, může preferovat cvičení na vnitřních sportovištích, kde se vyhne alergenům ze znečištěného vzduchu, pylům a ledovému vzduchu. To ale automaticky neznamená, že by astmatikům byly zapovězeny zimní sporty pro děti. Rozvoji námahového astma kromě dodržování léčby pomáhá pozvolné zvyšování fyzické aktivity. Vždy je proto potřeba se dobře a postupně rozcvičit. Také je vhodné preferovat dýchání nosem, aby se vzduch měl možnost ohřát před vstupem do plic. Tomu pomůže také šála nebo obličejová maska. Během sportu by astmatik měl mít po ruce úlevové léky, pro případ dechové tísně. Samozřejmě také není vhodné přeceňovat své síly.
Cukrovka a sport
Fyzická aktivita je pro zdraví prospěšná a neměli by si ji nechat ujít ani pacienti s diabetem. Během sportování ale kvůli svému zdravotnímu omezení musí být obezřetnější:
- Než se pustíte do sportování, změřte si svou hladinu cukru v krvi.
- Mějte po ruce něco sladkého pro případ hypoglykémie a také lahev s vodou.
- Sportujte v kvalitní obuvi.
- Nesportujte, pokud se necítíte dobře nebo máte rozhozenou hladinu glukózy v krvi.
- Nepřeceňujte své síly. Pokud začínáte s novým sportem, přidávejte zátěž pozvolna a sledujte, jak vaše tělo reaguje.
Regenerace jako součást sportu
Sport je jen jeden dílek celého příběhu o zdraví. Sportovec o sebe musí pečovat komplexně. Partnerem fyzické aktivity totiž vždy musí být vyvážený a pestrý jídelníček. Aktivní lidé potřebují přijímat více bílkovin, které poslouží pro regeneraci a budování svalů. Ti, kdo si zakládají na kvalitním sportovním výkonu, si také pohlídají příjem v předtréninkovém jídle tak, aby měli během cvičení dostatek energie. Pomoci jim k tomu můžou třeba i doplňky sportovní výživy. K velice kvalitním fitness doplňkům patří ty od Czech Virus. Pro ženy jsou vhodné přípravky značky BeastPink.
Věnujete-li čas pohybu, dopřávejte si také čas na kvalitní regeneraci. Její nedílnou součástí je kvalitní spánek. Vaše tělo po výkonu potřebuje zregenerovat, abyste si příště mohli znova užít radost z pohybu.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
NUTREND 100% Whey Protein vanilka 2250g
- Potravina
Skladem na e‑shopu
1 119 Kč
Geladrink Artrodiet práškový nápoj broskev 420g
- Pohybová soustava
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
689 Kč
LIVSANE Magnesium Direct sáčky 30x2.1g
- Vitamíny a minerály
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
139 Kč
Prom-In Athletic ZM-Core cps.120
- Vitamíny a minerály
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
289 Kč
Kine-MAX Classic kinesiology tape modrá 5cmx5m
- Zdravotnický prostředek
- Pohybová soustava
Skladem na e‑shopu
199 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
10. 05. 2020
Vitamin D pro sportovce
Dobrý den. Máme 12- ti letého syna, aktivní sportovec. Od sportovního lékaře máme doporučení na doplnění vitamínu D a vápníku. Potřebovali bychom doporučit přípravek nebo přípravky na toto doplnění, Děkuji za odpověď
-
07. 05. 2020
Co na bolest při nataženém svalu?
Dobrý den, jakou prosím Vás zvolit léčbu při nataženém zadním stehenním svalu? Děkuji.
-
09. 03. 2022
Kloubní výživa pro sportovce
Dobrý den, jakou kloubní výživu byste doporučili pro dospělého syna (24 let). Pravidelně chodí běhat a při delší zátěži ho bolí klouby (kyčel). Děkuji.
-
22. 07. 2023
Pleť po sportu
Dobrý den, je mi 25, hodně běhám delší tratě, a občas bych potřeboval zklidnit pleť po sportovním výkonu, kdy je zpocená, náchylnější k zánětům, citlivější. Poradíte mi nějaký přípravek? Děkuji
-
27. 03. 2024
Doplnění energie na 4 denním treku
Dobrý den,
čeká mě 4-dení pochod prosím o doporučení rychlé doplnění energie v případě únavy.
Děkuji
Dobrý večer,
doporučuji Caltrate plus, případně na doporučení lékaře Calcichew. Oba přípravky jsou léky. Calcichew je registrován pro děti pouze na doporučení lékaře 1 tableta 1-2x denně.
caltrate-plus-peroralni-potahovane-tablety
calcichew-d3-200-iu-peroralni-zvykaci-tableta
S pozdravem
Mgr. Petra Rezková, l
ékárník BENU, Praha 9 CČM