Imunitu posilujte i trénujte!

IMUNITU POSILUJTE I TRÉNUJTE!

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Podzim a jaro jsou charakteristické častými změnami počasí, zima je zase nebezpečná přechody z tepla vyhřátého obydlí do třeskuté zimy venku a naopak. Toto vše je velkým náporem na naši imunitu. Ta je takovým naším ochranným a adaptačním systémem a reaguje na podněty z vnějšího, ale i vnitřního prostředí. Jak tedy posílit imunitní systém? Základními předpoklady pro správné fungování každého imunitního systému, ale také tipy, jak ho na nadcházející období nabudit, je nejen otužování, ale také zdravý životní styl založený na pohybu a komplexní, pestré stravě s dostatkem vitaminů.

 • Články o zdraví
 • Imunita

Co je základem imunity Co je základem imunity

Schopnost imunitního systému je nám do jisté míry určena genetickými dispozicemi. Základ naší imunity tedy dědíme po rodičích, ale významnou měrou se na ní podepisuje i životní styl a vlivy zevního prostředí. Opomínat bychom tedy rozhodně neměli ani běžnou každodenní péči o neporušenost a funkčnost kůže a sliznic, které tvoří první obrannou linii naší imunity a zabraňují průniku virů či bakterií.

Co na posílení imunity? Co na posílení imunity?

A právě v období respiračních onemocnění, laicky řečeno v chřipkovém období, chodíme velmi často do lékáren s jasným požadavkem: „Potřebuji léky na posílení imunity!“ V těchto okamžicích vám lékárník doporučí přípravek ze skupiny tzv. antigen-nespecifických imunostimulantů, tedy přípravek, díky němuž není zesílení imunitní odpovědi specifické jen vůči aktivátoru (antigenu), ale vůči všem přicházejícím podnětům. (Na rozdíl od antigen-specifické stimulace – očkování, kdy je do organismu vpravena konkrétní složka, například zbytek viru či bakterie, proti které si organismus vytváří protilátky.)

Léky a vitamíny na posílení imunity

Co je imunita? Co je imunita?

Imunita je definována jako schopnost lidského organismu bránit se proti různým vnitřním a vnějším vlivům, jako jsou například bakterie, viry, škodlivé látky nebo také cizí tkáně. Při správném fungování imunitního systému naše tělo rozezná, zda se jedná o strukturu, která je nebezpečná, a je nutné na ni proto reagovat.

INZERCE
..............................................................................................................................................................................................................................

Pomoc při posílení imunity

Vhodným způsobem, jak imunitu předem „posílit“, je dodat tělu důležité látky. To jsou například enzymy, které se dají doplnit ve formě enzymatických léků zvyšujících obranyschopnost organismu. Pozitivní vliv má také užívání probiotik, vitaminů C a skupiny B a zinku. Pokud často bojujete s infekcemi, je dobré absolvovat preventivní prohlídku, která odhalí možné příčiny oslabené imunity.Umělé doplňování vitaminů ani ostatních doplňků nemůže ale nikdy plně nahradit příjem živin z vyváženého a pestrého stravování,“ říká PharmDr. Filip Smetana, vedoucí BENU Lékárny v Praze.

1. Bakteriální lyzáty 1. Bakteriální lyzáty


Částečky těl bakterií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, klebsielly atd.), které vám nijak neuškodí, ale naopak v kontaktu se sliznicí výrazně prospějí tím, že se dostanou do kontaktu s buňkami imunitního systému. Dojde k nastartování a posílení funkcí buněk imunitního systému, a tak k posílení naší obranyschopnosti. Díky posílené imunitní odpovědi se naše tělo dokáže s původci infekčních onemocnění vypořádat daleko snadněji. Preparáty z této skupiny jsou některé na lékařský předpis, jiné, například doplňky stravy GS Imunostim, Candivac, Urivac, jsou určeny k volnému prodeji.

2. Betaglukany 2. Betaglukany

V posledních letech velice používaná látka, jejíž obliba právem stále stoupá. Glukany jsou polymery glukózy a jsou stavební součástí buněčných stěn některých hub (nejčastěji používaná hlíva ústřičná, pro zajímavost uveďme i populární reishi, maitake a šitake), kvasinek (pekařské či pivovarské kvasnice), mořských řas či obilí (zrno ječmene a ovsa). Betaglukany jsou určeny k dlouhodobějšímu užívání a zajímavostí je, že ve formě sirupů jsou učeny už pro děti od jednoho roku - je tedy o vhodné přípravky na posílení dětské imunity. Na přípravcích v lékárně pak nalézáme označení například: Imunoglukan, Betaglukan, Hlíva.

3. Echinacea 3. Echinacea

Neboli rod třapatka (nachová, úzkolistá, bledá) je stálicí mezi imunostimulanty. Používána je vylisovaná šťáva z čerstvé kvetoucí nati nebo tinktura z kořenů. Je prokázáno, že  Echinacea příznivě působí na funkci dýchacího systému, podporuje normální funkci močových cest a k přirozené obranyschopnosti. Nejčastěji je užívána ve formě echinaceových alkoholových kapek, čajů, sirupů a tobolek.

68854064-92e05000-06db-11ea-8309-5792ca0d7535

Z dalších osvědčených léčivých rostlin musíme rovněž zmínit například rakytník řešetlákový, šišák bajkalský, lichořeřišnici, ženšenové přípravky nebo grapefruitová jadérka. Pro vysoký obsah vitaminu C pak nezapomeňme například na růži šípkovou, černý bez nebo citrusové plody. Prozkoumejte naše bylinky na posílení imunity.

4. Vitamíny 4. Vitamíny

Potřeba vitaminů je u zdravého jedince plně kryta denním příjmem potravy. Potřeba jejich doplňování vyvstává typicky jednak v období respiračních infekcí, ale také při odchylkách v příjmu potravin. Vitamíny na posílení imunity jsou běžnou součástí vybavení domácností i pracovišť.

 • Vitamin C (kyselina askorbová) – jsou prokázány jeho pozitivní účinky na přirozenou obranyschopnost organizmu. Podle potřeby se doporučuje jeho spotřebu zvýšit, ale pozor, preventivní užívání vysokých dávek se nedoporučuje z důvodu negativního vlivu na ledviny. K doplnění vitamínu C slouží celá řada doplňků stravy.
 • Z dalších vitaminů a prvků, které podporují správnou funkci imunitního systému, se často používá zinek (produkty značky Pharma Activ), vitamin D3 a selen. (Cetebe Immunity Forte, Selzink, produkty značky MOVit Energy či Adelle Davis).  V dnešní době se již z důvodů vzájemných interakcí mezi jednotlivými složkami tzv. „kompletních multivitaminů“ ustupuje směrem k několikasložkovým přípravkům. Jejich užívání totiž nepřináší ono riziko vzájemného ovlivňování jednotlivých složek. Dlouhodobé nadužívání vysokých dávek vitaminů se nedoporučuje.

5. Laktoferin  5. Laktoferin 

Je protein, který v organismu působí jako přenašeč železa, současně zásadně brání růstu bakterií a působí protizánětlivě. Pro kojence je hlavním zdrojem mateřské mléko. Preparáty v lékárně bývají označeny jako Colostrum.

6. Probiotika  6. Probiotika 

Jsou normalizátory střevní sliznice, čímž ochraňují před přerůstáním patogenní mikroflóry. K narušení střevní flóry dochází nejčastěji při užívání antibiotik. Obnovení mikroflóry tak může být užitečné při zabránění opakovaných infekcí. Navíc jsou u probiotik popsány i konkrétní specifické pozitivní role v imunitním systému.

K výčtu jednotlivých skupin látek zesilujících imunitní odpověď organismu můžeme kromě jiného přiřadit i takzvané včelí produkty, ženšen či klasická homeopatika jako je například Oscillococcinum.

Vše na imunitu

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Imunita
  10. 05. 2020

  Odkud pochází kolostrum?

  Dobrý den,
  ADVANCE Colostrum cps. 90 je prosím z lidského mleziva, nebo zvířecího?
  Děkuji

  Dobrý den,

  doplněk stravy Advance Colostrum obsahuje kravské bovinní colostrum z ekologického chovu na farmě v České republice.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník Avicena Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Imunita
  05. 04. 2020

  Betaglukan dlouhodobé užívání

  Dobrý den, je užíváni Betaglukanu nějak časově omezeno? Např kůra na 3 měs a vysadit... nebo lze užívat dlouhodobě? Užívá dítě 9 let.

  Děkuji Vám

  Dobrý den,
  uvádí se, že betaglukany lze bezpečně užívat i dlouhodobě. Minimální doporučovaná doba použití je 3 měsíce. Pokud po 3 měsících pozorujete příznivý efekt, můžete v užívání pokračovat bez vynechání. Naopak po 3 měsících bez efektu, bych dál doplňky stravy neužíval. Upozorním jen, že není vhodné užívat betaglukany bez vědomí lékaře při závažných autoimunitních onemocněních.
  Betaglukan IMU 200mg tob.120

  Zdraví,
  PharmDr. Matyáš Palan
  vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

  šipka PharmDr. Matyáš Palan

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  26. 09. 2020

  Nachlazení a imunita, co si vybrat ?

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký zvolit nejlepší doplněk stravy pro podporu imunity a proti nachlazení, v době kdy řadí covid a ještě se blíží podzim.
  Předem děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  jsem velkým zastáncem hub, jejichž účinky jsou opravdu prověřené. Jen je třeba je užívat dlouhodobě. Z naší nabídky mohu doporučit reishi, které působí protivirově. Případně coriolus, který v naší nabídce nenaleznete. Houby je třeba užívat dlouhodobě. Reishi alespoň 2x denně 1 tabletu. Také můžete imunitu podpořit homeopatií Oscillococcinum nebo Engystol. Oscillo se užívá preventivně 1 tuba týdně nechat rozplynout pod jazykem a Engystol cucat 2x denně 1 tabletku.

  Reishi Ganoderma Lucidum tbl.90
  Oscillococcinum peroralni granule-6x1gm
  Engystol peroralni neobalene-tablety-50

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Petr U. 08. 11. 2020 5

  Kdyby se člověk poctivě hýbal, staral se o své tělo a řešil, čím se krmí. Myslím, že by žádné doplňky nepotřeboval. Ale kdo na to má dnes čas.