Pásový opar - jak se ho zbavit

PÁSOVÝ OPAR - JAK SE HO ZBAVIT

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Jak se pozná pásový opar? Prakticky nejde přehlédnout, protože na sebe dokáže velmi bolestivě upozornit. Pásový opar se projevuje vyrážkou. Bolestivé červené puchýřky typicky vyskakují v pruzích. Nejčastěji se objevuje pásový opar na hrudníku. Onemocnění může ale propuknout prakticky kdekoliv na povrchu těla a dokonce i na vnitřních orgánech. Při postižení obličejových nervů se vyseje pásový opar na čele, objevit se může také pásový opar v ústech nebo v oku. Co je důležité pro jeho úspěšnou léčbu?

 • Pleť a pokožka
 • Nemoci
 • Péče

7 minut čtení


Co je pásový opar? Co je pásový opar?

Pásový opar patří mezi herpesy. Způsobuje ho virus planých neštovic Varicella zoster na rozdíl od oparů na rtech a genitálních oparů vyvolaných viry Herpes simplex.

Pásový opar ohrožuje každého, kdo v minulosti překonal plané neštovice. Virus neštovic zůstává neaktivní v nervových buňkách tzv. ganglií tedy nervových uzlů míšních a hlavových nervů. Jako pásový opar se projeví v pozdějším věku při snížené imunitě, stresu nebo vážnějším onemocnění. Nejčastěji propuká u lidí starších 50 let. Vyskytnout se ale může samozřejmě i u mladších pacientů, pásový opar u dětí je vzácný.

Překonání pásového oparu neznamená, že se onemocnění nemůže vracet. Opakování pásového oparu často poukazuje na imunitu oslabenou jiným onemocněním.

Jak vypadá pásový opar?

Kůže začne nejdřív pálit, svědit, je začervenalá a může i silně bolet. Postupně začnou vyskakovat typické vodnaté puchýřky na těle uspořádané jakoby v pruzích. Výsev pásového oparu totiž kopíruje vedení nervových vláken. Obvykle postižení není symetrické, ale projevuje se na jedné polovině těla. Například se rozšíří pásový opar v uchu a oku na jedné straně obličeje. Zpravidla od prvních projevů bolesti a svědění po výsev puchýřků uběhne 7–10 dnů. Bolest nervu se postupně zesiluje. Někdy jsou bolesti velmi silné a trvají i několik let po zahojení bez objasněné příčiny. Tento stav se označuje jako postherpetická neuralgie. Pupínky samotné se při nekomplikovaném průběhu přemění na krusty a následně vymizí. Obvykle tento proces trvá 2–4 týdny. Jak dlouho trvá léčba pásového oparu ale závisí i na tom, zda nedojde k rozvoji některých komplikací.

Kromě bolestí a projevů na kůži jsou dalšími příznaky i zimnice a nevolnost.

pásový opar na zádech

Je pásový opar infekční? Je pásový opar infekční?

Ano. Doba, kdy jsou puchýřky nalité tekutinou odpovídá tomu, jak dlouho jsem infekční při pásovém oparu. Zaschlé krusty už infekční nejsou. Nemocný by při akutně probíhajícím pásovém oparu měl zůstat doma, aby infekci nemohl šířit. Nakazit může děti, velké nebezpečí představuje nákaza virem pásového oparu pro těhotné ženy.

Čím nakazí pásovým oparem nemocný dalšího člověka?

U pásového oparu přenos probíhá kontaktem s kůží nemocného v období výsevu puchýřků.

Protože je pásový opar nakažlivý, vyhněte se v průběhu nemoci kontaktu s dětmi. Vir se přenese například přes oděrku a vyvolá u dětí plané neštovice. K projevům planých neštovic dochází takovém případě za 10–21 dní! Pro neštovice resp. pásový opar inkubační doba trvá tedy opravdu dlouho. Pro člověka, který prodělal plané neštovice, nepředstavuje kontakt s nemocným riziko.

Co může spustit výsev pásového oparu?

Jak na sprchování při pásovém oparu?

Akutní vyrážku od oparu v období výsevu puchýřků plných infekční tekutiny není vhodné namáčet do vody. Pokud je nutné pokožku umýt, pak jen co nejrychleji vlažnou vodou bez mýdla. Až se pupínky přemění na stroupky, je možné pokožku krátce osprchovat ideálně stále jen vlažnou vodou, je možné použít i nedráždivé dětské mýdlo. Po umytí nezapomeňte pokožku ještě promazat.

 

Pásový opar v těhotenství Pásový opar v těhotenství

Onemocnění virem Varicella zoster v těhotenství představuje velké riziko. Pokud těhotná žena dříve neprodělala plané neštovice, hrozí u ní rozvoj zánětu plic tzv. varicellové pneumonie. Ohrožen je ale i plod. Prodělání neštovic v 1. a 2. trimestru gravidity u něj může způsobit vývojové vady. Také pokud se budoucí maminka nakazí 2–3 týdny před porodem, novorozenec se narodí s vrozenými neštovicemi. Avšak díky protilátkám od matky průběh bude mírný. Pásový opar u miminek je vážnější, pokud se matka nakazí od 5 dní před do 2 dnů po porodu, protože se u ní nestihnout vytvořit protilátky, které by novorozence chránily a může se u něj rozvinout vnitřní pásový opar.

Léčba pásového oparu Léčba pásového oparu

Neaktivní virus neštovic uložený v nervech je pro imunitu neviditelný. Neexistuje proto způsob, jak se zbavit pásového oparu jednou provždy.

Pokud začněte pozorovat některý z příznaků naznačující pásový opar, nečekejte a navštivte lékaře. Léčba totiž nejlépe zabere, když se nasadí do 72 hodin od prvních příznaků. Včasné nasazení léčby snižuje i výskyt bolesti nervů a další rizika následných komplikací. Proto pokud už opar začíná svěděním, zarudnutím a bolestí kůže. Je třeba co nejrychleji nasadit antivirotika dostupná na lékařský předpis. Může jít o léky v tabletách nebo v injekcích.

Podpůrnou léčbou vedle antivirotik je podávání neurotropních vitamínů B (vitamín B1, vitamín B6, vitamín B12) důležitých pro regeneraci nervové tkáně.

Symptomatická léčba pásového oparu

Pouhé ošetřování kůže, na které jsou patrné projevy herpetické infekce, k vyléčení nestačí. Pacientovi ale může ulevit od nepříjemných symptomů.

 • Puchýřky můžete ponechat volně nebo vysušovat přípravky s obsahem zinku – tekutým pudrem či mastí na opary se zinkem.
 • Jak urychlit hojení pásového oparu? Když už se puchýře odlupují, hojí a mají podobu zaschlé krusty, podpoříte regeneraci kůže kalciovou mastí nebo hydrogelem s mechanismem koloidního hojení ActiMaris.
 • Úlevu od bolesti přinese chlazení i analgetika. Na nepříjemné bolesti nebo svědění spojené s oparem je pro úlevu možné aplikovat i gely s obsahem kapsaicinu nebo hadích jedů. Bolest ale může být silnější, než jakou je vhodné řešit volně prodejnými léky na pásový opar.
 • Na regeneraci nervů užívejte dlouhodobě vitamíny B podporující jejich činnost.
 • Podpořte v boji s oparem také svou imunitu, pásový opar je onemocnění virového původu, na které nezaberou antibiotika, virovou infekci musí potlačit imunitní systém.

Pupínky nikdy neškrábejte! Nejen že se tím uvolní infekční obsah puchýřku, ale může vám navíc trvale zůstat jizva po oparu na kůži.

V době aktivního výsevu pupínků se vyhýbejte přímému slunečnímu záření. U hojících se pupínků a drobných jizviček venku používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Předejdete tomu, že vám na kůži zůstane flek po oparu v podobě pigmentové skvrny.

Čím léčit rozjetý opar?

Bolest šířící se po nervu a může přetrvávat i roky. Tím větší je riziko vzniku chronické bolesti, čím více se nechá virová infekce rozjet. Chronický pásový opar patří do rukou lékaře.

Vnitřní neboli viscerální pásový opar

Pásový opar je pojmenovaný dle typického výsevu vyrážky v pásech na kůži. Avšak kůže není jediný orgán, který dokáže postihnout. Infekce vychází z nervové tkáně, ve které přežívá latentní virus neštovic. U výrazně imunosuprimovaných osob se dokáže rozšířit i na vnitřní orgány – srdce (myokarditida, perikarditida), plíce (pneumonie), játra (hepatitida), střeva (enterokolitida), klouby (artritida) aj. Ačkoli je viscerální herpes vzácný, je vnitřní pásový opar příznaky velmi závažný a může končit smrtí.

 

Postherpetická neuralgie a další komplikace léčby pásového oparu Postherpetická neuralgie a další komplikace léčby pásového oparu

Neléčený pásový opar nebo pozdní zahájení léčby je spojeno s velkým rizikem komplikací:

 • Postherpetická neuralgie neboli chronická bolest nervů v oblasti, která byla dříve zasažená pásovým oparem, je nejčastějším následkem pásového oparu. Bolest může být velmi intenzivní a špatně odpovídá na analgetickou léčbu. Její charakter je často popisován jaké intenzivní pálení nebo svědění. Může ale rovněž jít o vystřelující nebo šlehající bolest. Postherpetický syndrom neboli chronický pásový opar bez puchýřků významně ovlivňuje kvalitu života pacienta. Bolesti totiž zhoršují náladu, narušují spánek a představují značné utrpení.
 • Generalizovaná forma pásového oparu je výsev oparu po celém těle. Může se rozvinout, pokud není zahájena léčba pásového oparu nebo u pacientů s velmi oslabenou imunitou. Generalizovaný opar je závažné onemocnění, které může být fatální!
 • Při podcenění pásového oparu na obličeji mohou být poškozeny nervy ucha a to jak rovnovážného ústrojí, tak i sluchu, což může vyvolat tinnitus. Postiženy mohou být i oči včetně rozvoje nystagmu (mimovolní těkání očí), poruchy tvorby slz a závažného zánětu. Ochrnout může lícní nerv, postiženo může být hrdlo, patro, vnímání chuti.
 • Možnou komplikací je i zánět mozku (encefalitida) nebo zánět mozkových plen (meningitida).
 • Závažnou komplikaci představuje bakteriální superinfekce – stav, kdy se na porušené kůži s výsevem oparu rozvine bakteriální infekce.

Intimním problémem je pásový opar na genitáliích. V tomto případě ale nejde o pásový nýbrž o genitální opar. Ten patří mezi onemocnění vyvolávané Herpes simplex virem (HSV), konkrétně HSV-2. O tomto typu herpetických virů se dozvíte více v samostatném článku:

Co je herpes a jak opar léčit

Možnosti prevence pásového oparu Možnosti prevence pásového oparu

Herpetické infekce nepatří k těm, kterým se dá 100% předcházet. Důležitá je především správná hygiena a pravidelné mytí rukou. Před vypuknutím infekce nás ochrání náš imunitní systém, který je vhodné posilovat v sychravém období a při oslabení organismu.

Od konce roku 2022 je registrováno také očkování proti pásovému oparu. Je vhodné pro lidi od 50 let věku a chrání před propuknutím oparu i před vznikem postherpetických bolestí. Vakcínu proti Herpes zoster mohou dostat všichni dospělí, u kterých je zvýšené riziko propuknutí pásového oparu.


ZDROJE

 • Pásový opar (herpes zoster). Nzip [online]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/44-pasovy-opar
 • PIERAN, MUDr Marek, et al. Současný pohled na léčbu herpes zoster a postherpetické neuralgie. Dermatologie pro praxi, 2018, 12.4: 182-185.
 • SCHIMMEROVÁ, MUDr Pavla. Herpes zoster–klinický obraz, možnosti terapie a prevence. Dermatol. praxi, 2017, 11.3: 115-119.

Článek o neštovicích Léky na ošetření kůže a alergické reakce

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

MILGAMMA N 40MG/90MG/0,25MG měkké tobolky 100

Skladem na e‑shopu

649 Kč

Cetebe IMMUNITY Forte cps.60

 • Imunita
 • Doplněk stravy
 • Akce
 • Sleva 16 %

Skladem na e‑shopu

309 Kč 259 Kč

ROZTOK ACTIMARIS FORTE NA RÁNY 1000ML NA CHRONICKÉ, ŠPATNĚ SE HOJÍCÍ RÁNY A ZÁNĚTY KŮŽE

 • Zdravotnický prostředek
 • Doprava zdarma

Skladem na e‑shopu

1 353 Kč

Herbacos Tekutý pudr 100g

 • Péče o tělo
 • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

109 Kč

Krotolan hadí krém s hřejivým účinkem 50ml

 • Kosmetika
 • Pohybová soustava

Skladem na e‑shopu

299 Kč

LIVSANE Vitamin B Komplex vysoká dávka 60ks

 • Energie a vitalita
 • Doplněk stravy
 • Akce 3+1

Nedostupné

149 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Imunita
  14. 10. 2020

  pásový opar a imunita

  posílení imunity po prodělaném pásovém oparu

  Dobrý den, 

  máte pravdu, výskyt pásového oparu je opravdu projeven snížené imunity. Pro její posílení jsou vhodné třeba zinek, vitamín C, nebo imunoglukany obsažené v hlívě ustřičné. Užívají se 1xdenně, pro plný účinek doporučju užívat alespoň 1-2 měsíce. Přípravky můžete i kombinovat. 

  VitaHarmony Zinek Forte tbl.100x25mg

  Imunoglukan P4H 30+10 kapslí

  TEREZIA Hlíva s rakytníkovým olejem cps.100+100 AKCE 2+1

  Vitamín C 1000mg s šípky tbl.107 od společnosti MedPharma

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bolest
  • Kůže
  13. 05. 2021

  Přetrvávající bolest po pásovém oparu

  Dobrý den, píšu kvůli babičce, 85 let. Má pásový opar, z velké části již vyhojený, ale (nepřekvapivě) jí po něm stále přetrvávají bolesti po stižených míst z důvodu podráždění nervů... Neexistuje prosím nějaký lokální zklidňující přípravek (mast nebo něco takového), který by při tomto druhu problému pomohl podrážděnou kůži utišit? Napadl mě nějaký ibalgin ve formě gelu, ale přeci jen si říkám, jestli neexistuje něco jiného, speciálního... nevím :-) Předem díky moc!

  Dobrý den.

  Ano to je opravdu u pásového oparu velmi časté. Pokud léčivo tak jen anthistaminikum, jako je Fenistil anebo Psylo-balsam. Vhodnější však bude použít přípravek z řady Tanno-hermal. T.č. je však dostupný jen roztok.

  Fenistil (na kamenných lékárnách lze zakoupit i levnější Dimetinden ROSENPHARMA, časem možná i ještě levnější Beldimet)

  Psilo-balsam

  Tanno-hermal

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  23. 05. 2021

  pásový opar a léčba

  dobrý den, lze doplněk HerpeNorm užívat i při pásovém oparu? děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  Herpenorm bych přidala k základní léčbě pásového oparu (Milgamma N, antivirotika, vitamín C, lokální léčba). Zinek a Lysin budou prospěné u každé herpetické infekce.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bolest
  • Kůže
  • Oči a Uši
  06. 05. 2022

  opar na oku je to možné?

  Dobrý den, babičce se rozjel pásový opar. Teď ji navíc bolí oči asi od zánětu. Může to nějak souviset?. Může se opar zanést i do oka?

  Dobrý den,

  ano, pásový opar může postihnout také oko. Zpravidla je do něho zanesen z kůže např. prstem. Pásový opar v oku se projevuje jako zánět spojivek zarudnutím oka, bolestí a hnisáním. Pokud něco takového u paní pozorujete, vyhledejte prosím co nejdříve lékaře.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  02. 06. 2022

  Pásový opar fleky které zůstaly

  Dobrý den, otci se koncem března udělal pásový opar (měsíc po covidu), doktorka mu napsala nějaká ta antivirotika i nějaký vitamin B tuším, silný. Potíral jsem mu to tekutým pundrem, aktuálně to vypadá viz foto. Nevíme co s tím, aby to zcela zmizelo, co na to? Díky

  Dobrý den,

  strupy po pásovém oparu je třeba promazávat, aby se podpořilo hojení a nevznikly jizvy. Doporučila bych kalciovou mast nebo krém (mast je vhodnější, pokud je kůže suchá). Vhodné jsou i měsíčkové nebo heřmánkové masti a pečující oleje. 

  Fleky by také pán neměl vystavovat na slunci. 

  CALCIUM PANTOTHENICUM MAST
  MĚSÍČKOVÁ MAST DR. POPOV
  BI-OIL

  S pozdravem
  Mgr. Petra Večeřová
  Lékárník BENU, Trnkova

  šipka Petra Večeřová

  Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.