Zápal plic neboli pneumonie

ZÁPAL PLIC NEBOLI PNEUMONIE

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Zápal plic je závažné onemocnění, které může zanechat i dlouhodobé následky. Jde vlastně o souhrnný název pro široké spektrum zánětů plicní tkáně. Jeho příznaky jsou velmi úporné a při komplikacích nebezpečné. Je vám mizerně, dráždí vás kašel, trápí vás horečka a jste velmi vyčerpaní. Výjimkou není ani bolest kloubů, zvracení a v nejhorších případech dušnost. To vše vám dokáže zapříčinit vleklý zánět způsobený bakteriemi, viry i plísněmi, ale i chemikáliemi či neléčenou alergií.

  • Články o zdraví
  • Články o dýchacích cestách

5 minut čtení


Jak nejčastěji vzniká pneumonie? Jak nejčastěji vzniká pneumonie?

Mnoho lidí se domnívá, že zápal plic jej postihne jen při nezaléčení chřipky či nachlazení. Většina z nich ale netuší, že původcem pneumonie může být vše, co ohrožuje citlivou sliznici plic, která zrovna neoplývá silnou obranyschopností. Od bakterií, virů, plísní až po vdechnuté chemikálie, či žaludeční kyselinuý, která se nedopatřením dostane vdechnutím do plic při zvracení. Pneumonie se tedy šíří infekčně, ale každý z nás si ji i nedůsledností či nedopatřením může přivodit i sám.

  • Pneumonie je nejčastěji způsobena bakteriální infekcí, kde hlavními záškodníky bývají zpravidla Sterptococcus pneumoniae (streptokoky), Haemophilus influenzae (hemofily), Moraxella catarrhalis (moraxelly), Klebsiella pneumoniae (klebsielly). Dále méně časté, které se i obtížněji při diagnostice kultivují – chlamydie, mykoplazmata a legionelly. Záněty s těmito původci vznikají při oslabení organismu, kdy se bakterie zvládají šířit i do nejskrytějších částí plicní tkáně a dokáží způsobit invazivní akutní i chronický a vleklý zápal plic.
  • Až čtvrtina diagnostikovaných pneumonií je způsobena virovým původcem. Nejčastěji jsou to adenoviry, rhinoviry, koronaviry, virus influenzy i parainfluenzy, ale i známý virus Herpes simplex.
  • Nejméně často za vznik zápalu plic mohou paraziti a plísně. U obou takto způsobených zápalů dvojnásob platí, že se organismus nezvládá bránit napadení při snížené imunitě. Tato onemocnění jsou většinou spojena s častým cestováním, s nižším životním standardem  nemocného, znečištěným životním prostředím, kouřením a zdravotními komplikacemi, které zápalu plic předcházely.
  • Mezi neinfekční pneumonie patří ty, které jsou primárně způsobeny vnějším faktorem. Ať už jde o alergeny, které dráždí sliznici a sekundárně podporují vznik zánětu, chemikálie, vysokou expozici cigaretovému kouři či znečištěným prostředím, vždy takové faktory mohou způsobit nehezký zánět. Podpoří je i dlouhodobý pobyt ve velké koncentraci lidí za nedostatečných hygienických podmínek a nízké sociální poměry nemocného.

Jak poznám zápal plic a jeho příznaky? Zápal plic příznaky

  • Typický zápal plic poznáme podle neustupující horečky, vlhkého kašle, při kterém vykašláváme hnisavý sekret. Při vážném průběhu zápalu slyšíme při běžném dýchání nemocného i sípání a pískot. Pro vážné formy je běžná dušnost a zrychlené dýchání, kdy nemocného zmáhají i běžné každodenní činnosti a trápí jej bolest a tlak na hrudi.
  • U atypických forem pneumonie je běžná spíše zvýšená teplota a neustávající, hřmotný a suchý kašel. U poslechového vyšetření plic si často lékař není diagnózou jistý kvůli chybějícím charakteristickým abnormálním zvukům při hodnocení obou laloků plic. Ale přitom se u RTG vyšetření pneumonie projeví jako rozsáhlý nález zánětu v celém objemu plic. 

Všem druhům zápalů plic často předchází velké fyzické a psychické vyčerpání. Takové oslabení jde ruku v ruce s vyčerpáním energetických zásob a ztráty schopnosti imunity dostatečně čelit patogenům. Vzniklé komplikace vedou k celkovému vyčerpání, bolesti kloubů, bolestem hlavy a malátnosti, které si i můžete splést s klasickými příznaky chřipky. Neváhejte se proto při hořečnatých a vleklých stavech obrátit na odbornou diagnostiku lékaře. Váš obvodní lékař pomocí RTG vyšetření, poslechu dechu a vyšetření krve či vykašlávaného hlenu zvládne včas zabránit životu ohrožujícím komplikacím zápalu plic správnou diagnózou.

Nepodceňujte prevenci zápalu plic Nepodceňujte prevenci zápalu plic

  • Prevence zápalu plic se skrývá v jednoduchosti. V dobré fyzické kondici, zdravém stravování, psychické vyrovnanosti a pravidelné kompenzaci stresu a v neposlední řadě v dostatku spánku. Pokud je někdo fyzicky či psychicky oslabený, měl by dbát na dostatečný odpočinek, teplé oblékání v chladných měsících i na zbytečné nevystavování se velkým koncentracím lidí. 
  • Proti některým typům pneumonie je možné se nechat očkovat. Původci mohou totiž být viry i bakterie na které je v dnešní době vyvinuta vakcína. Patří mezi ně spalničky, některé druhy chřipky, pneumokoky, černý kašel, ale i už zmíněný Haemophilus influenzae typu b. Pokud patříte vy, nebo vaši blízcí do rizikové skupiny, která je ohrožena zvýšenou pravděpodobností nákazy, obraťte se o radu na svého obvodního lékaře, který s vámi daná rizika vyhodnotí a doporučí vakcinaci či vyvrátí vaše obavy. Nejčastěji se očkují malé děti a senioři nad 60 let, kteří jsou zápalem plic kvůli oslabené imunitě a celkově slabé vitalitě nejvíce ohroženi.
  • Do prevence dále spadá správná hygiena domácnosti, ale i ústní dutiny. Pokud totiž napadne bakterie dásně, které jsou zanícené, je pro ně velmi jednoduché se dále šířit do krve, a tedy i do tkání a orgánů.

Rizikové skupiny a faktory pro vznik zápalu plic Rizikové skupiny a faktory pro vznik zápalu plic

Do rizikové skupiny, u které je pneumonie nejčastěji diagnostikována, patří:

  • senioři starší 65 let,
  • malé děti,
  • kuřáci,
  • pacienti s chronickým onemocněním.

Faktory, které ovlivňují vznik zápalu plic u kojenců a malých dětí

V dětském věku se zápal plic vyskytuje velmi často. U dětí, které provází i další závažné komplikace, oslabení organismu či onemocnění, může mít pneumonie i fatální následky. S diagnostikou nejmenších už při prvních příznacích proto nikdy neotálejte. Mezi rizikové faktory řadíme nedonošenost, podvýživu, poruchu obranyschopnosti a nemoci, které mohou pneumonii proměnit v nemoc s těžkým průběhem jako je vrozená srdeční vada a chronické neurologické nebo plicní onemocnění.

Pacienti, kteří jsou ve zvýšeném nebezpečí pro vznik a komplikace zápalu plic

Jde o pacienty, kterým ovlivňuje přirozenou obranyschopnost a vitalitu organismu nějaké chronické onemocnění, či velký zásah do běžných funkcí organismu po operaci či zranění. Patří mezi ně pacienti s AIDS, chronickou obstrukční plicní nemocí, cukrovkou, astmatem, srpkovitou anémií, chronickým onemocněním srdce, ale i nemocní po transplantaci či zranění s velkým rozsahem popálenin, kteří užívají specifické léky pro transformaci přehnané imunitní reakce.

Striktní léčba pneumonie je základ Striktní léčba pneumonie je základ

Vzhledem k tomu, že v akutních stavech pneumonie je třeba jednat, ze zkušenosti a dle pozitivního CRP testu se nasazují antibiotika. Širokospektrální antibiotická léčba zabrání dalšímu množení bakterií a komplikacím zánětu. Ty lékař nasazuje podle věku pacienta, klinického stavu a dalších nemocí, které mohou pneumonii provázet. Pokud se pacientův stav do 48 hodin nejlepší, většinou se zvažuje změna druhu antibiotik a po hotových biologických a fyzikálních testech a zjištění původce nemoci se případně nasazují antivirotika (virový zápal plic) nebo antimykotika (pneumonie způsobená plísní či houbami). 

U lehčích průběhů onemocnění, lze pacienta léčit ambulantně. Léčba se skládá z již zmíněných léků, které bojují s původcem pneumonie, a dále lékař často nasadí i léky, které potlačují další symptomy onemocnění. Typické jsou léky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu pro snížení horečky, expektorancia na vlhký a produktivní kašel, nebo antitussika proti dráždivému a suchému kašli. Léčba lehkého průběhu nemoci trvá 2 – 3 týdny. Další postupné zotavování a budování obranyschopnosti trvá 1 – 2 měsíce. 

U těžkých forem pneumonie se za dohledu lékaře v nemocnici podávají nitrožilně antibiotika aminopenicilin nebo penicilin G. V podpůrné léčbě se zde postup oproti lehké formě nemoci neliší. U neinfekční formy pneumonie se nasazují pacientovi kortikoidy. U komplikovaného průběhu zápalu plic může léčba trvat více než 2 měsíce.

Jak podpořit léčbu předepsanou lékařem Jak podpořit léčbu předepsanou lékařem

V případě, kdy se léčíte se zápalem plic doma, je třeba dodržovat kromě doporučení lékaře i správnou hygienu, klid na lůžku a dostatečný pitný režim. Stravujte se tak, jak vám velí váš stav – dostatečně pestře a zdravě, aby tělo získalo v době boje s nemocí dostatek bílkovin vitamínů a minerálů. Pitný režim doplňte o minerální vody a bylinné čaje, které zmírní podráždění v dýchacích cestách. Vhodné jsou čaje z lípy, divizny, jitrocele,  proskurníku, slézu a podbělu.

Pro snadné vykašlávání a lepší průchodnost dýchacích cest zvlhčujte vzduch a podložte si hlavu větším polštářem. Vyhněte se velkým obloukem cigaretám a alkoholu. Kromě bylin, vitamínů a minerálů se nebojte alespoň na prvních 30 dní léčby využít podpůrnou léčbu v podobě enzymoterapie. Enzymy podporují hojení, působí protizánětlivě a podporuje správnou funkci krevního oběhu a lymfatického systému.

Sipping – výživa koncentrovaná do nápoje

Obzvláště u starších pacientů nebo lidí, kteří mají během nemoci sníženou chuť k jídlu, je velmi vhodným doplňkem terapie sipping. Sipping neboli "popíjení" označuje doplňování stravy bílkovinami, minerály, vitamíny a dalšími nutrienty pomocí "pitíček" nebo také "drinků". Pitíčka jsou koncentrované potraviny pro zvláštní lékařské účely obsahující nutričně kompletní výživu. Sipping doplňuje především kvalitní bílkoviny, které tělo potřebuje na tvorbu imunitních protilátek a opravu tkání. Najít můžete mezi přípravky určenými k sippingu druhy se zvýšeným množstvím bílkovin, obohacené o vlákninu nebo třeba ve verze pro diabetiky. 

První pomoc s Priessnitzovými zábaly

Pro uvolnění tlaku a bolesti na hrudi nebo snížení horečky je vhodné provádět studené (nejlépe při 22 °C) a mokré zábaly hrudníku. Důsledně dodržte postup s 2 vrstvami, kdy je první na těle mokrá a na ní suchá a silou ji přesahuje až dvojnásobně. Ta má být z froté či vlněného materiálu. Pro maximální účinek můžete použít mezi tyto 2 vrstvy igelit. Je důležité, aby vrstvy doléhaly těsně na tělo a nikde nevznikaly bubliny, které by zahřátí mokré vrstvy znemožnily. Po zahřátí první mokré vrstvy se v organismu rozšiřují cévy a usnadňuje průtok krve v bolestivém a zaníceném místě. Většinou se aplikuje Priessnitzův zábal na 45 minut až hodinu. Pokud chceme srazit i teplotu – opakujeme zábaly 1 – 4x v krátkých intervalech a při posledním intervalu nemocného opláchneme studenou vodou a vysušíme do sucha. Poté měříme teplotu a v případě nutnosti cyklus opakujeme.

 

Vše pro dýchací soustavu Nepodceňte chřipku a nachlazení

 

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Erdomed 225 mg granule pro perorální suspenzi

  • Volně prodejný lék
  • Dýchací cesty
  • Akce
  • Sleva 18 %

Skladem na e‑shopu

279 Kč 229 Kč

STkill kapky s ústním aplikátorem 25ml

  • Imunita
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

349 Kč

MUCONASAL PLUS nosní sprej 10ml

  • Nos
  • Volně prodejný lék

Skladem na e‑shopu

129 Kč

PARALEN 500MG neobalené tablety 12

  • Volně prodejný lék
  • Chřipka a nachlazení

Skladem na e‑shopu

59 Kč

Optibac On Antibiotics cps.10

  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

229 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Interakce
    16. 09. 2020

    Lze Wobenzmy kombinovat s antibiotiky?

    Dobrý den prosim mam dotaz nyní se lecim se zápalem plic a beru antibiotika Doxyhexal 200 mg kvůli výpotku na plici .Chtela bych si koupit Wobenzym a nevim jestli nebude problem s téma antibiotikama jist dohromady.Dekuji za odpoved a radu.

    Dobrý den, lék Wobenzym Vám mohu doporučit. Napomáhá průniku antibiotik do tkáně a je indikován jako podpůrná léčba při podávání antibiotik. Wobenzym nelze užívat v situacích, které jsou spojeny se zvýšeným sklonem ke krvácení. Posílám odkaz na příbalový leták. https://www.benu.cz/data/images/_orig/0/9750.pdf
    S pozdravem.
    PharmDr. Veronika Orendášová, vedoucí lékárník a lektor

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    21. 04. 2020

    Kombinace Stoptussin a sinupret při vykašlávání hlenu

    Dobrý den, mám 2. den dráždivý kašel(+ bolest za hrud.kostí při kašli), kdy vykašlávám žlutý hlen. Mohu kombinovat sinupret a stoptussin, popř. v jakých intervalech dávkovat? Děkuji za informaci.

    Dobrý den,
    pokud máte kašel se žlutým hlenem a bolest za hrudní kostí, tak se určitě poraďte s lékařem. Předpokládám, že Vám pouze Stoptussin a Sinupret k vyléčení nepomohou. K Vaší otázce: Jejich kombinace možná je. Sinupret se dávkuje 3x denně 2 tablety a Stoptussin až 3x denně 40 kapek podle váhy. Rozestup mezi léky dělat nemusíte. Odkaz na příbalové informace uvádím níže.
    STOPTUSSIN 4MG/ML+100MG/ML perorální GTT SOL 50ML+PIP
    SINUPRET obalené tablety 50

    Zdraví,
    PharmDr. Matyáš Palan
    vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín

    šipka Matyáš Palan

    Na dotaz odpověděl Matyáš Palan , Praha 5 zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Děti
    01. 03. 2022

    Co na kašel a zahlenění u dítěte

    Dobrý den, potřebovala bych poradit, syn má rýmu, potřebovala bych mu ulevit. Používám nosní sprej vincentku, ale chtěla bych něco, co mi víc pomůže k uvolnění a dýchání, hlavně večer, aby mohl pře spaním se pořádně vysmrkat a večer dýchat a sopel ho nedráždil ke kašli. Jsou mu čtyři.

    Dobrý den, 

    Nos uvolníte klasickými nosními spreji s účinnými látkami, pro děti 1-8 let je vhodný třeba Nasivin pro děti (davkovani 3x denně, max. 5 dní vkuse), Pro děti od 6 let je vhodný i MUCONASAL PLUS, nebo OLYNTH PLUS. Hleny, které se v nosu vytvoří, přirozeně stékají do průdušek tzv. zadní rýma. Ty se musí vykašlat ven, jinak by tam mohl vzniknout zánět. K podpoře vykašlávání můžete použít ROBITUSSIN EXPECTORANS, může se podávat každé 4hodiny, a užívá se přes den. Na večer a na moc, aby si syn odpočinul a vyspal se, můžete dát SINECOD 1,5MG/ML sirup 200ML - utlumí dráždění na kašel.  

    Léky na rýmu – pro děti

    Více také v článku: Jak na kašel u dětí

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    PharmDr. Zuzana Kuncová
    lékárník, OC Albert, Brno
     

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Bolest
    • Chřipka a nachlazení
    30. 08. 2022

    Zahleneni a problém s krkem

    Dobrý den,od neděle zahlenění a slaby sípot.Kasel ani rýmu nemám,v krku mě nebolí jen cítím slabé občasné pálení v nose,jsem bez teploty.Kdyz nutim kašlat objeví se hustý hlen.Boli mě krční páteř,ale to je dlouhodobá záležitost.Je možné,že jsem mohla prochladnout.Prosim jaké léky by jste mi doporučili.Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    na čištění nosu je vhodné používat mořskou vodu. Čištěním zabráníte rozvoji a rozšíření zánětu na sliznici. Jestli máte nos ucpaný, vyberte si hypertonickou vodu, jestli ne, postačí izotonická. Pokud se u Vás zároveň objevuje hustý hlen, doporučila bych léčivý přípravek Kaloba. Tento přípravek je vhodný na méně závažné záněty dýchacích cest, zánět se projevuje právně produkcí hustého hlenu. Dbejte také na dostatečný pitný režim a odpočívejte, tělo se totiž snaží bojovat s infekcí a to samo je pro ně zátěž. Pokud by se ale příznaky nelepšily nebo zhoršovaly, obraťte se prosím na lékaře. Přítomnost hlenů zbarvených do zelena nebo žluta může poukazovat na bakteriální infekci, která vyžaduje léčbu antibiotiky. 

    Bolest krční páteře se zahleněním pravděpodobně nesouvisí. Pokud je problém dlouhodobý, je na místě vyhledat pomoc fyzioterapeuta nebo ortopeda. Než se stav upraví, lze promazávat přípravkem s protizánětlivou léčivou látkou např. ibuprofen pro lokální podání nebo masážním gelem např. LIVSANE Koňská mast.

    LIVSANE Koňská mast

    MOŘSKÁ VODA

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5 5 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Roman V. 09. 7. 2020 5

    Je smutné, v kolika případech je zápal plic konečnou pro seniory. Přitom to je na první pohled tak banální onemocnění.