Jak na zadní rýmu

JAK NA ZADNÍ RÝMU

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Všichni to známe. Cítíme tlak v nosu i v okolních dutinách. Někde daleko v nosu, kde si sami ani nedokážeme domyslet, že by se nám mohl usazovat hlen cítíme nepříjemný pocit. A ne a ne se při každé příležitosti pořádně vysmrkat. Rýma se protahuje a ucpaný nos zůstává. Jak se zadní rýmy zbavit a co to vlastně je?

 • Články o zdraví
 • Dýchání
 • Nemoci

Co je zadní rýma Co je zadní rýma

Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Hlavním příznakem je ucpaný nos, nemožnost se vysmrkat a tlak v dutinách. Způsobuje ale i dýchací obtíže a bolesti hlavy. K zadní rýmě dojdete snadno s neléčenou rýmou s dlouhotrvající alergickou rýmou, nebo s jiným neléčeným onemocněním, které vygraduje k zánětu.

Jak poznat zadní rýmu Jak poznat zadní rýmu

Termín zadní rýma se také označuje jako post nasal drip syndrom (PNDS). Jde o těžko vysmrkatelný hlen, který jde ruku v ruce se zánětem nosohltanu, nebo zánět vedlejších dutin nosních. Nosohltan je horní část hltanu, kde jsou krční mandle. Odsud vede Eustachova trubice, která ústí do středního ucha. Zánět nosohltanu je poměrně časté onemocnění, které je způsobeno nachlazením, viry i bakteriemi. Vedlejší dutiny nosní najdete mezi nosní dutinou a kostmi, které jsou k nim přímo navázány. Tedy kosti čelní, klínové kosti, horní čelisti a kostmi nosu, kde najdete přední a zadní čichové dutiny. Všechny tyto dutiny jsou pokryty sliznicí, která v případě akutní i vleklé zadní rýmy produkuje sekret, který může tuto oblast ucpat. Hlen z dutin neodtéká a množí se v něm nebezpečné množství bakterií, které způsobují zánět, nepříjemný tlak a bolest hlavy.

Zadní rýmu poznáte velice jednoduše. Snažíte se vysmrkat, ale ono to vůbec nejde. Jedná se o hustou rýmu, která se nachází v zadní části nosohltanu. Někdy se mohou přidat i silné bolesti hlavy a také zalehnutí uší. U tohoto druhu rýmy je důležité naředění hlenů, které pak mohou odcházet.

Příčiny a důsledky zadní rýmy Příčiny a důsledky zadní rýmy

Zadní rýmu může způsobit klasická infekce, alergická reakce nebo reakce na mechanickou překážku či problém s nosní mandlí. Dost často k ní dochází pokud neřešíte akutní rýmu, nachlazení a vleklou alergii. Komplikacemi mohou procházet i kuřáci či lidé, kteří žijí v zakoušeném či jinak znečištěném prostředí. Pokud zadní rýmu déle ignorujete může způsobit další komplikace a vleklejší zdravotní problémy jako:

 • zánět průdušek,
 • zánět středního ucha,
 • zánět spojivek,
 • zánět hrtanu,
 • i zápal plic.

Jak léčit zadní rýmu Jak léčit zadní rýmu

Pokud je vaše rýma vleklá a jen stěží vysmrkáte žlutý i nazelenalý hlen je nutné vyrazit ke svému obvodnímu lékaři. Lékař po posouzení vašeho stavu pravděpodobně vezme stěr z obou nosních dírek a pošle jej do laboratoře. Aby potvrdil nebo vyvrátil bakteriální osídlení vaší sliznice. Pokud se takové osídlení a díky tomu vzniklý zánět u vás vyskytne vypíše vám lékař recept na lokální antibiotika v nosním spreji nebo antibiotika v tabletách. Pokud si nálezem a vaším stavem nebude stoprocentně jistý pošle vás ještě za specialistou na uši, nos a krk. Na otorinolaryngologii. Zde lékař navíc prověří zda na sliznici nemáte nějaké neobvyklé změny. 

Základem léčby jsou u zadní rýmy způsobené bakteriemi antibiotika a přípravky k naředění hlenu, aby bylo možné ho vysmrkat. Proto je vhodné podávat dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch, proplachovat nos a používat éterické oleje do aromalampy. Nejlépe vám uleví a uvolní dýchací cesty eukalyptus, citrusy či různé silice jehličnanů. Kromě zvlhčování vzduchu pomůže s uvolněním nosu také inhalace minerální vody – například Vincentky. U žluté zadní rýmy můžete sáhnout i po homeopatikách. S výběrem vám poradí zkušený homeopat. 

Co na doprovodné příznaky Co na doprovodné příznaky

Pokud máte horečku nebo vás bolí hlava můžete sáhnout popřípravcích se sympatomimetikem, tedy po Paralenu Grip nebo Coldrexu. Když se váš stav nezlepší i přes všechny doporučené domácí rady do 14 dnů, navštivte svého lékaře.

Proplach nosu

Ideální metodou jak se zbavit zadní rýmy je proplach nosních dutin izotonickým roztokem. Na trhu existují moderní a přitom velmi dlouho zakořeněné metody proplachování nosní dutiny takzvanými konvičkami. Typickým zástupcem konviček na našem trhu je značka Rhino Horn. Podívejte se do videa, jak je metoda vyplachování s konvičkou jednoduchá. Stačí odměrka klasické soli (NaCl), vlažná voda a roztok výplachu máte připravený. Pak jen stačí šikovně nos vypláchnout. Po výplachu by mělo dojít ke splasknutí sliznic a úlevě od ucpaného nosu.

 

Existují i spreje do nosu na bází mořské vody. Například Quixx extra, či Humer ucpaný nos, které zvlhčují nosní sliznici a usnadňují vysmrkávání hlenu z dutin. K samoléčbě zadní rýmy (nikoliv alergické) je možné použít i bylinné silice v podobě perorálního přípravku, jako je Sinupret, nebo nosního spreje Otrivin Menthol.

Babské rady na vleklou zadní rýmu Babské rady na vleklou zadní rýmu

 • Inhalování a vdechování vodní páry.
 • Silný kuřecí či hovězí vývar.
 • Dostatečné doplňování vitamínů ovocem.
 • Horká koupel.
 • Bylinné čaje s medem a citrónem.
 • Dostatek spánku se zdrojem vody, který necháte odpařovat na topení či na nočním stolku.
 • Česnek v jakémkoliv množství, pokud vám nedělá problémy s tlakem
 • Nosní výplachy izotonickým roztokem.
 • Omezení mléčných výrobků v jídelníčku.

Vše na zadní rýmu

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  10. 05. 2020

  Jak léčit zadní rýmu?

   Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit co na rýmu u čtyřměsíčního dítěte? přijde mi že má zadní rýmu a nemůžem se jí zbavit zvlhčuje mořskou vodou ,odsáváme a pořád né a né se jí zbavit.
  Děkuji
  S pozdravem

     Dobrý den,
   Rýmu u Vašeho dítěte léčíte dobře. Velmi důležité je stále zvlhčovat sliznici - ideálně přípravky s obsahem izotonické mořské vody , zvlhčují a dezinfikují nosní sliznici, dají se aplikovat několikrát denně podle potřeby a nevzniká na ně tolerance. Po naředění sekretu je vhodné odsávání, pokud je hlenů hodně a brání dýchání. Nejlepší zkušenosti máme s odsávačkami na vysavač.
    Pokud je dítě v noci neklidné, je možné před spaním podat léčivo s obsahem antihistaminika, která zmírní s rýmou spojené projevy zejména otok (např. Fenistil kapky, Aerius roztok od 1 roku věku - jen na lékařský předpis, použití Fenistil kapek může lékař doporučit již od 1 měsíce, ty jsou volně prodejné ).
   Neméně důležitou součástí léčby je péče o okolní zevní prostředí, tedy o dostatečnou vlhkost vzduchu - ideální je mokrý ručník na topení a stejně tak pobyt v přiměřeně temperovaných místnostech - nepřetápět.
   Imunitu u tak malého dítěte můžete zlepšit i pomocí homeopatik, mohou se kombinovat s jinými léky a nemají žádné vedlejší účinky. Velice dobrou zkušenost máme s přípravkem Oscillococcinum, nebo přímo na rýmu je přípravek Coryzalia. Tabletky, nebo granule se rozpouští v čisté vodě a dávají se dítěti po lžičkách vícekrát denně. Každý den se připravuje čerstvý roztok. Nebo se dá připravit roztok přímo do kojenecké láhve a dítěti se podá pít vícekrát denně .

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk
    

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Chřipka a nachlazení
  10. 05. 2020

  Který inhalátor je dobrý pro dítě?

  Dobrý den, prosím o doporučení inhalátoru pro syna 6 měsíců? Pro léčbu zadní rýmy a kašle.
  Děkuji

  Dobrý den,

  osobní zkušenosti s použitím inhalátorů u dětí nemám. Mohu doporučit pouze načtené produkty. Určitě bych se nebála ověřené značky výrobce zdravotnické techniky Omron. U půlročního dítěte předpokládám nespolupráci u inhalace. Mé děti měly problém jen s maskou používanou k aplikaci aerosolů. Léčebně bylo žádoucí, když inhalovaly s brekem, protože aerosol dostaly dále do průdušek, ale neumím si představit 10 min souvislou inhalaci. Ale to vycházím ze zkušeností u svých dětí.
  Já jsem takový problém u svých dětí řešila zvlhčováním vzduchu v bytě rozmístěním odparníků vody, mokré ručníky v okolí postýlky. Dále používám aromalampu s eukalyptovým olejem, který pomáhá s dýcháním a desinfikuje vzduch. Dá se použít i jiné typy olejíčků s podobnými vlastnostmi, ale jinou vůní, pokud by Vám eukalypt nevyhovoval.

  Lze doporučit i homeopatii k léčbě zadní rýmy a případně celkového stavu, ale to by vyžadovalo hlubší znalost problému. Doporučuji vyhledat homeopata.

  Takových výrobků je velké množství a tento vyhovuje mým praktickým potřebám (kdybych volila). Toto doporučení berte s rezervou.

  S pozdravem Mgr. Petra Rezková, lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Bylinky
  • Chřipka a nachlazení
  • Dotaz na produkt
  29. 07. 2020

  Mohu použít sinupret forte do nosu?

  Dobrý den myslíte že je možné užívat sinupret forte do nosu ? mám zacpaný nos z alergie a konvičkou to ani nejde prolít, jednou dírkou to teče do krku a druhou nikam..... díky

  Dobrý den,

  Sinupret forte v tabletách není vhodný k podávání do nosu, sinupret v roztoku také není vhodný k podávání do nosu. Jedná se o lék vhodný k podávání pouze per os cestou.

  Konvičku naplňte opravdu jen roztokem soli. Pokud budete Sinupret užívat dle stanoveného dávkování měl by Vám hlen v dutinách povolit. Dále můžete napařovat hlavu pod plenou v horkém roztoku heřmánku. Ten by měl také povolit hlen v dutinách.

  HERMANEK SYPANY

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.