Zánět průdušek a kašel na průduškách - co pomáhá?

ZÁNĚT PRŮDUŠEK A KAŠEL NA PRŮDUŠKÁCH - CO POMÁHÁ?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

S podzimem a příchodem chladného počasí se může velmi snadno stát, že se ráno probudíte společně s nevítaným hostem - kašlem. Pokud vás zaskočil například ještě s bolestí na průduškách a teplotou, je to varovný signál, že se o vás pokouší zánět průdušek. Jak s ním rychle a efektivně zatočit?

  • Dýchání
  • Nemoci

10 minut čtení


Co se skrývá pod názvem bronchitida? Co je bronchitida?

Zánět průdušek (nebo chcete-li bronchitida) se projevuje hlavně kašlem. Vyvolá ho podráždění uvnitř průdušek, které má nejrůznější původ. Nejčastěji ho způsobují viry. Dalšími viníky, kteří způsobují podráždění plic, jsou bakterie, vzácně kvasinky, často například i prachové částice a kouření. Tyto vliv poškozují povrch průdušek a dochází k tvorbě hlenu, který se v nich nahromadí. Plíce se hlenu samozřejmě potřebují zbavit a v důsledku toho nás začne trápit kašel na průduškách. Průběh takového zápalu průdušek může být akutní nebo chronický.

Akutní bronchitida Akutní bronchitida

Nejčastěji nás dostihne akutní zánět průdušek - akutní bronchitida. Nejvíce akutních bronchitid je způsobených viry, méně často jde o bakteriální onemocnění. Virový zánět průdušek se projevuje zvýšenou teplotou nebo i horečkou a bolestí na průduškách. V případě bakteriálního původu zánětu je vykašlaný hlen velmi hustý a výrazně zbarvený žlutě nebo do zelena. Provází ho vyšší horečky a bohužel má zpravidla delší průběh.

Jak probíhá akutní bronchitida?

Samotnému onemocnění často předchází krátké 3-4 denní nachlazení. Náhle se rozvinou typické příznaky. Prvním bývá dráždivý suchý kašel, který nevede k vykašlávání hlenu. Provází ho bolest průdušek a bolest na hrudi při kašli a tento kašel může být celkově velmi vysilující. Postupně se v plicích vytvoří hlenu více a kašel začne být účinným obranným reflexem, díky kterému se tělo hlenu v průduškách zbavuje.

Příznaky bronchitidy

Bronchitidu provází kromě kašle také další symptomy:

  • rýma
  • bolest v krku
  • bolest hlavy
  • únava a slabost
  • dušnost
  • bolest za hrudní kostí nebo pálení na průduškách

U dětí se může zánět průdušek projevit pískotem při dýchání. Děti jsou menší a jejich dýchací cesty jsou přirozeně užší. Pískot vzniká zúžením, které zapříčinila masivní tvorba hlenu a otok. Vykašlávání a polykání hlenu u malých dětí někdy vyvolává zvracení.

3 základní postupy na zatočení s akutní bronchitidou 3 základní postupy na zatočení s akutní bronchitidou

Nejúčinnější pravidla jsou často ta nejjednodušší. To platí i u zánětu průdušek. Aby se organismus dokázal s bronchitidou vypořádat, je třeba léčbu postavit na třech základních pilířích.

1. Dostatečný pitný režim

Běžně stačí za den vypít 2-3 litry tekutin, je to samozřejmě velmi individuální hodnota, protože pitný režim se  významně liší podle hmotnosti a aktivit prováděných během dne. Při nemoci se dá obecně doporučit ke správnému pitnému režimu přidat dvě až tři sklenice tekutin navíc. Zařaďte do svého pitného režimu například čaje na průdušky.

2. Klidový režim a dostatek spánku.

Během dne hodně odpočívejte. Klidový režim je velmi důležitý, tělo se totiž namáhá bojem s infekcí. Také si dopřejte denně minimálně 7 - 8,5 hodin spánku. Spěte s hlavou na vyšším polštáři, aby se vám lépe dýchalo.

3. Léky

Během onemocnění se jednotlivé příznaky proměňují, je proto nutné pružně přizpůsobovat strategii, jak vyléčit průdušky:

  • Suchý kašel v začátcích onemocnění je vhodné tišit pomocí léků na suchý kašel, aby vás kašel zbytečně nevyčerpával.
  • Jak začne kašel vlhnout a vykašlává se hlen, je nutné strategii úplně otočit a podpořit vykašlávání pomocí léků na vlhký kašel. Jde o léky, které umí hlen účinně rozpustit a vykašlávání je poté snadnější a tím pádem bolestivé.
  • Pokud by tělesná teplota stoupala ke 38 °C a výše, je třeba ji srazit běžnými léky na horečku.

Co je chronická bronchitida? Co je chronická bronchitida?

Prašné prostředí nebo kouření a opakující se akutní bronchitidy mohou způsobit, že zánět průdušek přejde do chronického stadia. O chronické bronchitidě mluvíme, když kašel trvá alespoň tři měsíce ve dvou po sobě jdoucích letech. Chronický kašel je zpravidla horší ráno a během dne může být jen slabý. Příznaky chronické bronchitidy shrnují následující body:

  • dlouhotrvající kašel s vykašláváním nažloutlého nebo zeleného hlenu
  • bolest na hrudi
  • únava a malátnost
  • dušnost
  • nechutenství

Jak na chronickou bronchitidu

Základem léčby je zde odstranění faktorů, které zánět průdušek vyvolaly, především zanechání kouření. Chronická bronchitida musí být vždy důkladně vyšetřena lékařem, aby se odhalil její skutečný původ a zabránilo se poškození plic. Jednotlivé symptomy chronické bronchitidy, jako je kašel nebo horečka, lze léčit stejně jako u bronchitidy akutní.

Únava, malátnost a nechutenství jdou zpravidla ruku v ruce s vyčerpáním organismu v důsledku dlouhotrvajícího onemocnění a zánětu. Pokud se objeví dušnost, je na místě velká obezřetnost. Dušnost může být totiž nejenom příznakem bronchitidy, ale také onemocnění srdce, astma nebo chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Toto všechno jsou závažné důvody, proč nejprve nehledat, co pomáhá na dušnost, ale rychle se obrátit na odborníka.

Můžete sami podpořit léčbu? Můžete sami podpořit léčbu?Zánět průdušek

Správnou odpovědí je zde zcela jednoznačné ano! Nejenže je nutné pít více tekutin, ale můžete svůj pitný režim obohatit například o bylinné čaje. Na průdušky jsou vhodné bylinky jako třeba černý bez, fenykl, jitrocel, lípa, mateřídouška nebo máta. Případně jsou dostupné také volně prodejné léky s extrakty z muškátu afrického (Pelargonium sidoides), které svým protizánětlivým působením a posílením imunity zkracují dobu onemocnění. Navíc jsou vhodné pro dospělé i pro děti už od jednoho roku.

Čištění průdušek pak podpoří pití minerální vody, jako je třeba Vincentka. Ulevit můžou také prsní balzámy obsahující směsi bylin, které působí blahodárně při kašli. Dospělí mohou vedle toho vyzkoušet třeba i inhalaci éterických olejíčků. Dráždění ke kašli také zmírní, pokud budete hodně větrat a udržovat v místnostech vlhký vzduch.

Je na místě zaměřit se také na podporu imunity a doplnit vitamíny. A nebojte se ani sáhnout po receptech našich babiček, kombinace medu a cibulové šťávy nebo inhalace heřmánkového výluhu rozhodně stále nevyšly z módy.

Kdy už jít k lékaři? Kdy už jít k lékaři?

Bronchitida je onemocnění vcelku běžné a zpravidla nevyžaduje lékařský zásah. Bylo by ale velmi nebezpečné usnout v tomto případě na vavřínech! Podcenění bronchitidy může totiž mít závažné a bohužel i trvalé následky. Může se rozvinout zmiňovaná chronická forma bronchitidy. Neléčený zánět průdušek se někdy rozšíří a způsobí zápal plic nebo rozvoj chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Nebezpečnost CHOPN spočívá ve vzniku nevratných změn na plicích, které vedou k trvalému snížení jejich funkce.

V jakých případech tedy už vyhledat odbornou pomoc?

  • u dětí do šesti let
  • u lidí s oslabenou imunitou
  • lidé se závažnými onemocněními jako jsou astma nebo onemocnění srdce
  • těhotné ženy
  • pokud onemocnění doprovází vysoké horečky a tvorba hustého hlenu
  • když se objeví dušnost
  • opakované bronchitidy
  • výrazná malátnost a noční pocení

Zánět průdušek často potrápí také děti Zánět průdušek často potrápí také děti

Děti jsou na záněty průdušek velmi náchylné. Nejvíce ohrožené jsou předčasně narozené děti a děti, které nebyly nikdy kojené. Více nemocné jsou také děti, které se pohybují v zakouřeném nebo prašném prostředí. A v neposlední řadě také ,,školkáčci”, kteří poprvé přišli do většího kolektivu nebo jejich mladší sourozenci, kterým nákazu domů starší bráška nebo sestřička donesou.

Při zánětu průdušek děti nemusí trápit zvýšená teplota ani horečka. Rodiče dětí do šesti let by přesto měli vzít své malé ratolesti k panu doktorovi. Právě proto, že u dětí někdy nedoprovází bronchitidu zvýšená teplota, je snadné kašel podcenit. Na lékaře se také obraťte, pokud se při dýchání začnou objevovat pískavé zvuky. Toto pískání vzniká, protože se dětské dýchací cesty kvůli otoku nebo tvorbě hlenu zúží. Může však jít také o příznak astmatu, což musí rozlišit lékař.

Bronchitida v těhotenství Bronchitida v těhotenství

Onemocnění bronchitidou s sebou nenese žádná rizika pro miminko. Většina volně prodejných léčiv na kašel je však pro nastávající maminky nevhodná. V těhotenství lze na kašel krátkodobě užívat bylinné sirupy, například Stopkašel Medical, které jsou vhodné pro zvládnutí mírnějších obtíží. Řešení závažnějších příznaků je vhodné přenechat lékaři. Vyčerpání a únava, které se s bronchitidou pojí, jistě nejsou v těhotenství žádoucí. Obzvláště pak záchvaty kašle ke konci těhotenství mohou v extrémních případech vyvolat porod.

Co se týče zvýšené teploty nebo horečky, jako vedlejšího příznaku zánětů průdušek, zde je vhodné, aby žena sáhla po léku proti horečce vždy, když začne stoupat nad 38 °C. Lékem na snížení teploty, který je vhodný po celou dobu těhotenství, je paracetamol. Vybírejte si vždy přípravek, který už vedle paracetamolu neobsahuje další účinné složky.

Léky na vlhký kašelLéky na suchý kašel

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    22. 09. 2021

    Ambrobene a bronchitída

    Mohu brát Ambrobene, když mám bronchitidu? / Na odkašlávání hlenů.Děkuji

    Dobrý den,

    jednou ze základních indikací u Ambrobene je bronchitída, takže lék můžete nasadit na zředění hlenu a lepší odkašlání. Doporučuji pít hodně tekutin, aby se lépe hlen vykašlal. 

    S pozdravem
    Mgr. Veronika Hajduková
    Farmaceut specialista

    šipka

    Na dotaz odpověděla , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    23. 09. 2021

    Co na obtížné dýchání

    Paní má zúžené trubice průdušek(snad to popisuji dobře)a nemůže dýchat.Po pěti metrch chůze chrčí jako traktor a musí si sednout.Věk 68 let.Je něco volně prodejného na uvolnění dýchacích cest(průdušek).

    Dobrý den.

    Tento typ léků ("na roztažení průdušek") je možné vydat jen oproti předpisu. Neexistuje žádná volně prodejná alternativa. Relativně krátce je však dostupný freespirax sir. na bázi éterických olejů. To je tak jediné bez předpisu, co by mohlo trochu pomoci.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Těhotenství a kojení
    29. 09. 2021

    Pastilky proti kašli v těhotenství

    Dobry den,

    zajimalo by me, jestli mohu tyto pastilky uzivat v tehotenstvi? Jsem v 6m, vse zatim probiha bez komplikaci. Uz 5. den me boli v krku a nyni mi to seda na prudusky a hlasivky.

    Dekuji za odpoved,

    Dobrý den,

    v těhotenství je možné užívat pastilky Stopkašel medical. Jsou vhodné při kašli a bolesti v krku.

    S pozdravem,

    PharmDr. Veronika Orendášová,
    vedoucí lékárník, BENU Jungmannova, Jičín

    šipka PharmDr. Veronika Orendášová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Veronika Orendášová , Jičín, Jungmannova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    02. 10. 2021

    Zklidnění dětského kašle

    Dobrý večer.
    Prosím poraďte,jestli je lepší na zklidnění kašle na noc u dvouletého dítěte Stoptussin nebo Sinecod.
    Děkuji

    Dobrý den,

    obojí je vhodné. Stoptussin navíc obsahuje druhou účinnou látku, která napomůže uvolnění hladkého svalstva průdušek a nastartuje vykašlávání. Účinou látku na ztišení kašle mají oba léky shodnou.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    • Děti
    11. 10. 2021

    Kombinace dvou léků na vlhký kašel, je vhodná?

    Dobrý den,

    mou 3 letou dceru trápí vlhky kašel, lehká čirá rýma, je bez teplot. Mohu jí dávat současně Mucosolvan junior a Thymomel? Nebo je lepší dávat jen jeden lék?
    Předem děkuji.

    Dobrý den, 

    doporučuji dávat pouze jeden lék. K lékům na odhlenění je důležité podávat hodně tekutin, tím se podpoří účinek léku, hlen se více naředí a lze poté snadněji odkašlat. Vhodný je např. bylinný čaj, nebo čaj na dýchací cesty. Léky na odkašlání podávejte max. do 17hod, aby Vám dcera nekašlala v noci. 

    S přáním pěkného dne
    Mgr. Martina Bránková
    lékárník BENU Makovského nám., Brno

    šipka Mgr. Martina Bránková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.