ZÁNĚT PRŮDUŠEK NEBOLI BRONCHITIDA - CO POMÁHÁ?
S podzimem a příchodem chladného počasí se může velmi snadno stát, že se ráno probudíte společně s nevítaným hostem – kašlem. Pokud vás zaskočil například ještě s bolestí na průduškách a teplotou, je to varovný signál, že se o vás pokouší zánět průdušek. Jak s ním rychle a efektivně zatočit?
10 minut čtení
Co je bronchitida?
Zánět průdušek (nebo chcete-li bronchitida) se projevuje hlavně kašlem. Vyvolá ho podráždění uvnitř průdušek, které má nejrůznější původ. Nejčastěji ho způsobují viry. Dalšími viníky, kteří způsobují podráždění plic, jsou bakterie, vzácně kvasinky, často například i prachové částice a kouření. Tyto vlivy poškozují povrch průdušek a dochází k tvorbě hlenu, který se v nich nahromadí. Plíce se hlenu samozřejmě potřebují zbavit a v důsledku toho nás začne trápit kašel na průduškách. Průběh takového zápalu průdušek může být akutní nebo chronický.
Nakažlivost bronchitidy neboli zánětu průdušek
Infekční bronchitida, zejména akutní forma, je často způsobena viry, jako je například virus chřipky, koronaviry nebo respirační syncyciální virus (RSV). Tyto viry jsou vysoce nakažlivé a snadno se šíří kapénkovou infekcí, tedy kašláním, kýcháním nebo mluvením. Bakteriální bronchitida, která je méně častá, může být také nakažlivá, zejména pokud je způsobena bakteriemi jako Mycoplasma pneumoniae nebo Bordetella pertussis.
Prevence šíření zahrnuje dobré hygienické návyky, jako je mytí rukou, používání kapesníků a vyhýbání se blízkému kontaktu s nakaženými osobami.
Chronická bronchitida, často spojená s kouřením a dlouhodobým vystavením dráždivým látkám, není nakažlivá.
Akutní bronchitida
Nejčastěji nás dostihne akutní zánět průdušek – akutní bronchitida. Nejvíce akutních bronchitid je způsobených viry, méně často jde o bakteriální onemocnění. Virový zánět průdušek se projevuje zvýšenou teplotou nebo i horečkou a bolestí na průduškách. V případě bakteriálního původu zánětu je vykašlaný hlen velmi hustý a výrazně zbarvený žlutě nebo do zelena. Provází ho vyšší horečky a bohužel má zpravidla delší průběh.
Jak probíhá akutní bronchitida?
Samotnému onemocnění často předchází krátké 3–4 denní nachlazení. Náhle se rozvinou typické příznaky. Prvním bývá dráždivý suchý kašel, který nevede k vykašlávání hlenu. Provází ho bolest průdušek a bolest na hrudi při kašli a tento kašel může být celkově velmi vysilující. Postupně se v plicích vytvoří hlenu více a kašel začne být účinným obranným reflexem, díky kterému se tělo hlenu v průduškách zbavuje.
Příznaky bronchitidy
Bronchitidu provází kromě kašle také další symptomy:
- rýma
- bolest v krku
- bolest hlavy
- únava a slabost
- dušnost
- bolest za hrudní kostí nebo pálení na průduškách
U dětí se může zánět průdušek projevit pískotem při dýchání. Děti jsou menší a jejich dýchací cesty jsou přirozeně užší. Pískot vzniká zúžením, které zapříčinila masivní tvorba hlenu a otok. Vykašlávání a polykání hlenu u malých dětí někdy vyvolává zvracení.
3 základní postupy na zatočení s akutní bronchitidou
Nejúčinnější pravidla jsou často ta nejjednodušší. To platí i u zánětu průdušek. Aby se organismus dokázal s bronchitidou vypořádat, je třeba léčbu postavit na 3 základních pilířích.
1. Dostatečný pitný režim
Běžně stačí za den vypít 2–3 litry tekutin, je to samozřejmě velmi individuální hodnota, protože pitný režim se významně liší podle hmotnosti a aktivit prováděných během dne. Při nemoci se dá obecně doporučit ke správnému pitnému režimu přidat 2–3 sklenice tekutin navíc. Zařaďte do svého pitného režimu například čaje na průdušky.
2. Klidový režim a dostatek spánku.
Během dne hodně odpočívejte. Klidový režim je velmi důležitý, tělo se totiž namáhá bojem s infekcí. Také si dopřejte denně minimálně 7–8,5 hodin spánku. Spěte s hlavou na vyšším polštáři, aby se vám lépe dýchalo.
3. Léky
Během onemocnění se jednotlivé příznaky proměňují, je proto nutné pružně přizpůsobovat strategii, jak vyléčit průdušky:
- Suchý kašel v začátcích onemocnění je vhodné tišit pomocí léků na suchý kašel, aby vás kašel zbytečně nevyčerpával.
- Jak začne kašel vlhnout a vykašlává se hlen, je nutné strategii úplně otočit a podpořit vykašlávání pomocí léků na vlhký kašel. Jde o léky, které umí hlen účinně rozpustit a vykašlávání je poté snadnější a tím pádem méně bolestivé.
- Pokud by tělesná teplota stoupala ke 38 °C a výše, je třeba ji srazit běžnými léky na horečku.
4. Antibiotika
Závažnější bronchitida vyvolaná bakteriemi může vyžadovat i léčbu antibiotiky. V takovém případě se musíte vydat za lékařem, který vám vybere nejlepší antibiotika na zánět průdušek. Obvyklou 1. volbou je penicilinové nebo u některých pacientů makrolidové antibiotikum. A za jak dlouho antibiotika na zánět průdušek zaberou? Zlepšení příznaků bronchitidy byste měli pozorovat už za 3 dny od nasazení antibiotické léčby. Pokud tomu tak není, je vhodné alespoň telefonicky kontaktovat lékaře a domluvit se na dalším postupu. Kvůli antibiotické rezistenci se totiž může stát, že antibiotika na některé kmeny stafylokoků nebo streptokoků vyvolávajících bronchitidu prostě nezabírají.
Co je chronická bronchitida?
Prašné prostředí nebo kouření a opakující se akutní bronchitidy mohou způsobit, že zánět průdušek přejde do chronického stadia. O chronické bronchitidě mluvíme, když kašel trvá alespoň 3 měsíce ve 2 po sobě jdoucích letech. Chronický kašel je zpravidla horší ráno a během dne může být jen slabý. Příznaky chronické bronchitidy shrnují následující body:
- dlouhotrvající kašel s vykašláváním nažloutlého nebo zeleného hlenu
- bolest na hrudi
- únava a malátnost
- dušnost
- nechutenství
Jak na chronickou bronchitidu
Základem léčby je zde odstranění faktorů, které zánět průdušek vyvolaly, především zanechání kouření. Chronická bronchitida musí být vždy důkladně vyšetřena lékařem, aby se odhalil její skutečný původ a zabránilo se poškození plic. Jednotlivé symptomy chronické bronchitidy, jako je kašel nebo horečka, lze léčit stejně jako u bronchitidy akutní.
Únava, malátnost a nechutenství jdou zpravidla ruku v ruce s vyčerpáním organismu v důsledku dlouhotrvajícího onemocnění a zánětu. Pokud se objeví dušnost, je na místě velká obezřetnost. Dušnost může být totiž nejenom příznakem bronchitidy, ale také onemocnění srdce, astma nebo chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Toto všechno jsou závažné důvody, proč nejprve nehledat, co pomáhá na dušnost, ale rychle se obrátit na odborníka.
Můžete sami podpořit léčbu?
Správnou odpovědí je zde zcela jednoznačné ano! Nejenže je nutné pít více tekutin, ale můžete svůj pitný režim obohatit například o bylinné čaje. Na průdušky jsou vhodné bylinky jako třeba černý bez, fenykl, jitrocel, lípa, mateřídouška nebo máta. Případně jsou dostupné také volně prodejné léky s extrakty z muškátu afrického (Pelargonium sidoides), které svým protizánětlivým působením a posílením imunity zkracují dobu onemocnění. Navíc jsou vhodné pro dospělé i pro děti už od 1 roku.
Čištění průdušek pak podpoří pití minerální vody. Ulevit můžou také prsní balzámy obsahující směsi bylin, které působí blahodárně při kašli. Dospělí mohou vedle toho vyzkoušet třeba i inhalaci éterických olejíčků. Dráždění ke kašli také zmírní, pokud budete hodně větrat a udržovat v místnostech vlhký vzduch, případně si pomozte účinným zvlhčovačem vzduchu.
Je na místě zaměřit se také na podporu imunity a doplnit vitamíny. A nebojte se ani sáhnout po receptech našich babiček, kombinace medu a cibulové šťávy nebo inhalace heřmánkového výluhu rozhodně stále nevyšly z módy.
Vzduch procházející do plic musí projít přes průdušky. Průduška ale není jen nějaká vodící roura. Zevnitř jsou průdušky plné drobných řasinek, které zachytávají nečistoty a aktivně odstraňují hleny směrem ven z plic. Pokud jsou hleny v plicích příliš husté, mají řasinky potíže s jejich transportem.
Na pomoc ale může přijít inhalace, která hlen přímo v dýchacích cestách zvlhčí, naředí a podpoří tak samočisticí funkci plic. Inhalace proto nejen zklidní podrážděné dýchací cesty, ale také přímo podpoří rychlejší uzdravení.
Kdy už jít k lékaři?
Bronchitida je onemocnění vcelku běžné a zpravidla nevyžaduje lékařský zásah. Bylo by ale velmi nebezpečné usnout v tomto případě na vavřínech! Podcenění bronchitidy může totiž mít závažné a bohužel i trvalé následky. Může se rozvinout zmiňovaná chronická forma bronchitidy. Neléčený zánět průdušek se někdy rozšíří a způsobí zápal plic nebo rozvoj chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Nebezpečnost CHOPN spočívá ve vzniku nevratných změn na plicích, které vedou k trvalému snížení jejich funkce.
V jakých případech tedy už vyhledat odbornou pomoc?
- u dětí do 6 let
- u lidí s oslabenou imunitou
- lidé se závažnými onemocněními jako jsou astma nebo onemocnění srdce
- těhotné ženy
- pokud onemocnění doprovází vysoké horečky a tvorba hustého hlenu
- když se objeví dušnost
- opakované bronchitidy
- výrazná malátnost a noční pocení
Zánět průdušek často potrápí také děti
Děti jsou na záněty průdušek velmi náchylné. Nejvíce ohrožené jsou předčasně narozené děti a děti, které nebyly nikdy kojené. Více nemocné jsou také děti, které se pohybují v zakouřeném nebo prašném prostředí. A v neposlední řadě také ,,školkáčci”, kteří poprvé přišli do většího kolektivu nebo jejich mladší sourozenci, kterým nákazu domů starší bráška nebo sestřička donesou.
Při zánětu průdušek děti nemusí trápit zvýšená teplota ani horečka. Rodiče dětí do 6 let by přesto měli vzít své malé ratolesti k panu doktorovi. Právě proto, že u dětí někdy nedoprovází bronchitidu zvýšená teplota, je snadné kašel podcenit. Na lékaře se také obraťte, pokud se při dýchání začnou objevovat pískavé zvuky. Toto pískání vzniká, protože se dětské dýchací cesty kvůli otoku nebo tvorbě hlenu zúží. Může však jít také o příznak astmatu, což musí rozlišit lékař.
Bronchitida v těhotenství
Onemocnění bronchitidou s sebou nenese žádná rizika pro miminko. Většina volně prodejných léčiv na kašel je však pro nastávající maminky nevhodná. V těhotenství lze na kašel krátkodobě užívat bylinné sirupy, které jsou vhodné pro zvládnutí mírnějších obtíží. Řešení závažnějších příznaků přenechejte lékaři. Vyčerpání a únava, které se s bronchitidou pojí, jistě nejsou v těhotenství žádoucí. Obzvláště pak záchvaty kašle ke konci těhotenství mohou v extrémních případech vyvolat porod.
Co se týče zvýšené teploty nebo horečky, jako vedlejšího příznaku zánětů průdušek, zde je vhodné, aby žena sáhla po léku proti horečce vždy. Lékem na snížení teploty, který je vhodný po celou dobu těhotenství, je paracetamol. Vybírejte si vždy přípravek, který už vedle paracetamolu neobsahuje další účinné složky.
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
KALOBA perorální kapky, roztok 1X20ML
- Volně prodejný lék
- Dýchací cesty
Skladem na e‑shopu
179 Kč
ACC LONG 600MG šumivé tablety 10
- Kašel
- Volně prodejný lék
Skladem na e‑shopu
179 Kč
AMBROBENE 15MG/5ML sirup 100ML
- Kašel
- Volně prodejný lék
Skladem na e‑shopu
129 Kč
HEDELIX sirup 1X200ML I
- Volně prodejný lék
- Dýchací cesty
Skladem na e‑shopu
289 Kč
Prsní balzám dětský 50ml Dr.Müller
- Péče o tělo
- Vše pro dítě
Skladem na e‑shopu
109 Kč
INHALÁTOR KOMPRESOROVÝ OMRON C102 Total PŘÍSLUŠENSTVÍ VČ. NOSNÍ SPRCHY A INHAL.MASEK
- Zdravotnický prostředek
- Dýchací cesty
Nedostupné
1 435 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
08. 11. 2020
Co na dětský kašel v noci?
Dobry den. Syn 2,5roku uz pres tyden ma kasel. Pres den jestli zakasle 1x - 2x ale hodne kasle v noci. Davala jsem mu Stopkasel a pred spanim stoptussin a Fenistil. Ma podlozenou hlavu a kolem postylky davam mokre osusky. Nejak se to nezlepsovalo, tak jsem zkusila Bromhexin a na noc Fenistil a taky nic. Premyslela jsem o ACC sirupu nebo Robitusinu na suchy kasel. Co myslite? Prosim o radu. Mucosolvan mi nepolkne. Diky
-
27. 04. 2021
Jaký ultrazvukový inhalátor si pořídit na vleklý zánět průdušek
Dobrý den,
můj obvodní lékař mi doporučil na vleklý zánět průdušek koupit ultrazvukový inhalátor. Vůbec se v této problematice neorientuji a proto nevím, jaký typ bych si měl pořídit. Vidím, že tu máte inhalátory ultrazvukové, kompresorové a membránové, jaký v nich je praktický rozdíl? Používá se do ultrazvukového inhalátoru i nějaká léčivá náplň, nebo pouze vodní pára?
Děkuji
S pozdravem
-
29. 09. 2021
Pastilky proti kašli v těhotenství
Dobry den,
zajimalo by me, jestli mohu tyto pastilky uzivat v tehotenstvi? Jsem v 6m, vse zatim probiha bez komplikaci. Uz 5. den me boli v krku a nyni mi to seda na prudusky a hlasivky.
Dekuji za odpoved,
-
02. 10. 2021
Zklidnění dětského kašle
Dobrý večer.
Prosím poraďte,jestli je lepší na zklidnění kašle na noc u dvouletého dítěte Stoptussin nebo Sinecod.
Děkuji -
30. 08. 2022
Zahleneni a problém s krkem
Dobrý den,od neděle zahlenění a slaby sípot.Kasel ani rýmu nemám,v krku mě nebolí jen cítím slabé občasné pálení v nose,jsem bez teploty.Kdyz nutim kašlat objeví se hustý hlen.Boli mě krční páteř,ale to je dlouhodobá záležitost.Je možné,že jsem mohla prochladnout.Prosim jaké léky by jste mi doporučili.Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Je důležité vědět , jaký kašel Váš syn má - pokud je vlhký a potřebuje odkašlat hlen, potom je dobré přes den dávat sirup na ředění hlenů - Bromhexin, nebo ACC sirup, hlen se naředí, lépe se odkašle a nebude ho dráždit v noci. Na noc kašel tlumit, ať se vyspí - to můžete použít Fenistil kapky, nebo Robitussin sirup.
Pokud se jedná o suchý neproduktivní kašel a jen ho to dráždí, tak stačí kašel jen tlumit na noc . Je dobré, že synovi zvlhčujete kolem postýlky vzduch a dáváte mu výš hlavičku. Robitussin na suchý kašel můžete kombinovat s Fenistilem kapkami, zesílí se tím tlumivý účinek.
Stopkašel sirup můžete podávat pořád, je určen jak na vlhký tak suchý kašel , pomáhá při nachlazení a zlepšuje obranyschopnost. Je důležité podávat dostatek tekutin ve formě čajů , aby se dařilo odkašlávání.
BROMHEXIN
ACC SIRUP
FENISTIL
ROBITUSSIN
STOPKAŠEL
Dětské čaje
S pozdravem
Mgr. Nesrstová Kristýna
vedoucí lékárník Benu Šternberk