Koronavirus - COVID-19: příznaky, léčba

KORONAVIRUS - COVID-19: PŘÍZNAKY, LÉČBA

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Onemocnění Covid-19 je s námi v ČR od 1. března 2020. Od té doby dostáváme ze všech směrů nejrůznější zprávy, které jsou mnohdy nepřehledné a plné emocí. Proto jsme pro vás zpracovali možnosti samoléčby Covidu-19, co dělat a jaká léčiva zvolit, abyste se co nejrychleji uzdravili a abyste věděli, za jakých okolností vyhledat lékařskou pomoc. Doufáme, že v případě onemocnění vám tento přehled usnadní už tak dost nepříjemnou situaci.

  • Články o zdraví
  • Dýchání
  • Nemoci

7 minut čtení


Jak se přenáší Covid-19 Jak se přenáší Covid-19

Onemocnění Covid-19 se podobně jako jiná respirační onemocnění šíří kapénkami. Zakašláním, kýchnutím nebo mluvením se kapénky dostávají do vzduchu a mohou ulpívat i na předmětech. Přenesením na sliznice očí a dýchacích cest vdechnutím, dotekem neumytýma rukama nebo na nějakém předmětu, se dostane vir do organismu. Neporušenou kůží vir proniknout nedokáže.

Ve vlhkém a chladném prostředí se kapénky udrží déle než v teple, kde se rychle vysuší a zaniknou. Onemocnění Covid-19 má proto sezónní charakter. Méně se šíří během teplého léta a s příchodem podzimu se riziko nákazy zvyšuje. Ve vnitřních prostorách, obzvláště pokud jsou špatně větrané, kapénky vydrží déle, což zvyšuje pravděpodobnost přenosu onemocnění.

Inkubační doba onemocnění Covid-19 je mezi 1-14 dny. Během této doby máme v sobě nakažený virus, ale onemocnění zatím nepropuklo. Ve většině případů se první příznaky objeví 5-6 den. Nepříjemné je, že už 2 dny před prvními projevy onemocnění může nakažený virus šířit a nevědomky nakazit lidi, se kterými je v kontaktu.

Pozor na šíření kapének Pozor na šíření kapének

Jako prevenci nákazy Covidem-19 dodržujte opatření, která snižují přenos této nemoci. Vhodné pomůcky na ochranu dýchacích cest, jako jsou respirátory označené alespoň třídou FFP2 nebo nano roušky. Ty zabrání šíření kapének a zároveň vás chrání před nákazou. Aby měly pomůcky dostatečnou účinnost nepoužívejte je déle, než doporučuje výrobce. Jednorázové kapesníky také vyhazujte ihned po použití. Protože kapénky ulpívají na rukou, zvykněte si kašlat a kýchat do rukávu.

Neméně důležité je dodržovat hygienická opatření. Nutné je časté mytí rukou mýdlem, vhodná je také dezinfekce věcí, které často bereme do rukou, typicky je to mobilní telefon. Na veřejných místech se snažte udržovat rozestupy mezi ostatními lidmi. Snažte se nepřijít zbytečně do kontaktu s nemocnými. Prevencí coronaviru je omezení jeho šíření, proto pokud se sami necítíte dobře, zůstaňte doma a odpočívejte.

Příznaky Covidu 19 Příznaky Covidu 19

První projevy onemocnění koronavirem jsou ve většině případů horečka spojená s únavou, případně i s dýchacími potížemi. Podle těchto projevů nelze poznat, zda se nejedná o začínající chřipku. Dále se rozvíjí suchý dráždivý kašel a škrábání v krku. Onemocnění může provázet rýma, není to ale typický projev. Běžné jsou u covidu příznaky jako bolest hlavy a bolest svalů a kloubů.

Asi u 20 % pacientů je dalším projevem nákazy koronavirem průjem, přibližně poloviční počet pacientů trpí nechutenstvím nebo zvracením. U lehčího průběhu mohou být zažívací problémy jediným projevem nákazy. Podle informací o covidu-19 se během onemocnění někdy objeví na kůži vyrážka, u nemocných dětí se často vyskytuje na prstech u nohou.

Projevy typické pro koronavirovou infekci jako ztráta chuti a čichu pocítí jen část nakažených. Navíc tyto projevy přicházejí až mezi posledními. Pokud ale přijdou, můžete chuť nebo čich ztratit na pár dní, někdy ale trvá i několik měsíců, než se smysly obnoví.

Přestože se onemocnění Covid-19 projevuje tolika způsoby, velká část populace při onemocnění nemá žádné příznaky. Jde u nich o tzv. asymptomatický průběh Covidu-19.

Diagnóza Covidu-19 Diagnóza Covidu-19

Důležitým nástrojem pro stanovení diagnózy je PCR test, který spolehlivě nákazu odhalí nebo potvrdí výsledek preventivního antigenního testu. Pokud máte podezření, že jste se nakazili koronavirem, zavolejte svému lékaři. K lékaři nechoďte osobně, zůstaňte doma a omezte kontakty s dalšími lidmi.

co na covid

Léčba Covidu 19 Léčba Covidu 19

U většiny lidí průběh nemoci nevyžaduje hospitalizaci. Protože jde o léčbu viru Covid-19, nepodávají se antibiotika. Ta jsou totiž u virových onemocnění neúčinná. Při léčbě virového onemocnění (stejně jako při léčbě Covidu 19) je vhodné zaměřit se na podporu imunity a jednotlivé symptomy tlumit pomocí léků. Podívejme se, jak postupovat u jednotlivých symptomů a jak se doma léčit s coronavirem.

Lék na horečku Lék na horečku

Horečka u onemocnění Covid-19 může přetrvávat velmi dlouhou dobu, často 7-10 dní. Zvýšená tělesná teplota pomáhá organismu při boji s infekcí. Proto pokud je teplota pouze zvýšená nad 37 °C, není vhodné podávat léky na teplotu. Až ve chvíli, kdy teplota stoupne ke 38 °C ji začněte srážet.

Paracetamol

Na horečku si vyberte buď léky s obsahem paracetamolu (znáte například jako Paralen, Panadol aj.) nebo s účinnou látkou ibuprofen (například Ibalgin, Brufen, Nurofen).
Léky správně dávkujte. Krátkodobě paracetamol užívají dospělí a dospívající nad 15 let s tělesnou hmotností nad 50 kg v dávce 500-1000 mg, což odpovídá dvěma tabletám. Dávku lze znovu podat nejdříve za 4 hodiny a za den lze užít maximálně 4000 mg paracetamolu, tedy 8 tablet.

Ve věku 12-15 let nebo při tělesné hmotnosti mezi 40 a 50 kg se podává jedna dávka 500 mg paracetamolu. Za den lze podat maximálně 3000 mg. Při tělesné hmotnosti menší než 50 kg a věku nad 15 let se podává dávka 500 mg, za den pak maximálně 4000 mg paracetamolu.

Děti a dospívající do 15 let užívají nižší dávky paracetamolu. Děti ve věku 6-12 let s tělesnou hmotností do 25 kg užívají dávku 250 mg paracetamolu a maximálně 1500 mg paracetamolu za den. U dětí s tělesnou hmotností nad 25 kg se podává dávka 250-500 mg paracetamolu, za den lze podat maximálně 2000 mg.

Při delším užívání paracetamolu než 10 dní neužívejte víc jak 2500 mg (tj. 5 tablet) denně.

Paracetamol je dostupný také jako sirup nebo ve formě čípků. Rychlejší nástup účinky mají šumivé tablety nebo tablety, které účinnou látku rychle uvolňují. Podání paracetamolu není vhodné pro pacienty s onemocněním jater.

Ibuprofen

Ibuprofen se podává po jídle. Dospělí užívají dávku 200-400 mg s rozestupem 4-6 hodin. Maximálně lze za jeden den podat 1200 mg ibuprofenu. Ibuprofen je dostupný v tabletách, sirupech i čípcích.

U dětí se ibuprofen dávkuje dle hmotnosti a to 5-10 mg na kilogram, dávku lze opakovat po 6-8 hodinách. Ibuprofen nelze podávat dřív než ve 3 měsících věku.

Ibuprofen je nevhodný pro těhotné ženy ve třetím trimestru. Dále je nevhodný pro osoby trpící vředovou chorobou a pro pacienty, kteří užívají léky ovlivňující srážlivost krve. Není vhodný ani pro pacienty současně užívající kortikoidy a některé druhy léků na zvýšený krevní tlak nebo nebo některá antidepresiva. Pokud tedy pravidelně užíváte nějaké léky, nechte si s výběrem léku na teplotu poradit od lékárníka nebo lékaře.

Obě účinné látky paracetamol i Ibalgin působí proti bolesti. Častý omyl bývá, že je paracetamol protizánětlivý. Protizánětlivý účinek má pouze ibuprofen.

Kyselina acetylsalicylová

Dalším prostředkem, jak srazit teplotu, je užívání léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové (například Aspirin, Acylpirin, Anopyrin). Podání kyseliny acetylsalicylové je vhodné jen u pacientů starších 16 let. Podávaná dávka je 500-1000 mg po 4-8 hodinách. Kyselina acetylsalicylová se podává po jídle, protože může dráždit zažívací ústrojí. Není vhodná u pacientů s astmatem nebo vředovou chorobou. Kyselina acetylsalicylová se nesmí podávat současně s léky, které mají vliv na srážení krve, při současném podání ovlivňuje také hladiny mnoha léků, proto konzultujte užívání s lékařem nebo lékárníkem.

Pozor na předávkování

U léků na horečku dávejte pozor na různé výrobce léků se stejnými účinnými látkami. Některé přípravky obsahují kombinaci paracetamolu nebo ibuprofenu s dalšími látkami, proto u léků na chřipku a nachlazení čtete jejich složení, abyste se vyhnuli předávkování.

Co dalšího dělat při horečce?

Příznakem horečky je pocení. Protože horečka u onemocnění Covid-19 trvá několik dní, je nutné zvýšit příjem tekutin a podpořit hydrataci. Vhodné je sáhnout po bylinných čajích, další dobrou volbou jsou minerální vody, díky kterým nahradíte minerály, o které při pocení organismus přichází.

Přestože horečky vás mohou při onemocnění Covidem-19 na několik dní úplně vyřadit, je důležité se během chvilek, kdy se vám udělá lépe, pohybovat - procvičovat končetiny a procházet se. Společně s dostatečnou hydratací jde o prevenci vzniku tromboembolie v důsledku dlouhého znehybnění. Při domácí léčbě Covidu-19 s mírným nebo středním průběhem není třeba podávat jako prevenci vzniku krevní sraženiny, pokud nemocný nemá žádný další rizikový faktor.

Kašel Kašel

Onemocnění Covid-19 nejčastěji provází suchý kašel. Nemocný nemá žádné hleny a kašel ho vysiluje, může zhoršovat usínání nebo naopak probouzet brzy ráno. V tomto případě je vhodné kašel tlumit pomocí léků na suchý kašel. Jedná se o léky s účinnými látkami dextramethorphan, levodropropizin nebo butamirát. Jestli vás kašel dráždí kvůli vyschlému hrdlu, pomohou vám také lišejníkové pastilky.

Pokud kašel začne vlhnout a začnou se tvořit hleny, vysaďte léky na suchý kašel a naopak podpořte vykašlávání pomocí léků na vlhký kašel a odkašlávání. Vyberte si z léků s účinnými látkami jako ambroxol (například Ambrobene, Mucosolvan), erdostein (například Erdomed) nebo acetylcystein (například ACC, Mucobene).

Rýma Rýma

Jak už bylo výše zmíněno, rýma není příznak, který by koronavirovou nákazu vždy doprovázel. Pokud vás ale dostihne ucpaný nos, pomozte si běžně dostupnými spreji s hypertonickou mořskou vodou nebo spreji s obsahem léčiv, které zmírní otok nosní sliznice.

Škrábání a bolest v krku Škrábání a bolest v krku

Při bolesti v krku sáhněte po bylinných nebo antiseptických pastilkách. Bylinné pastilky působí příznivě při respiračních onemocněních a navíc zklidní krk a tím uleví i od dráždění ke kašli. Pastilky s antiseptickým účinkem likvidují mikroorganismy a působí proti zánětu například Septabene. Při silné bolesti v krku oceníte pastilky, které obsahují lokální anestetikum, které účinně ztlumí bolest. Obsahují ho například pastilky Orofar nebo Drill.

Někteří výrobci vedle pastilek vyrábí i spreje do krku. Takže pokud se nechcete zdržovat “cucáním” pastilek, bolest v krku vyřešíte několika stříknutími. Další variantou jsou kloktadla, například kloktadlo Tantum Verde, které je nachystané přímo k použití a není třeba ředit. Kloktadlo Jox je naopak nutné předem naředit. 

Vyrážka při Covidu-19 Vyrážka při Covidu-19

Během onemocnění koronavirem se může objevit na kůži vyrážka. Zklidnit pokožku pomůže kalciová mast. Podat lze i antihistaminika, což jsou léky na alergii. V tomto případě konzultujte jejich nasazení s lékařem.

Průjem a nevolnost Průjem a nevolnost

Z volně prodejných léků na průjem je vhodné zvolit tzv. střevní adsorbencia. Jde o léky, které na sebe váží škodliviny a tím je odstraní ze střeva. Sáhněte po klasické Smectě nebo aktivním uhlí. Dobrou volbou je i Tasectan Duo, který působí proti průjmu a navíc obsahuje probiotika, která pomohou dostat zažívání zase do normálu. Dostupný je v tabletách, pro děti od 3 let je ve formě sáčků.

Podpořte svůj imunitní systém Podpořte svůj imunitní systém

Volně prodejné léky při covidu-19 cíli pouze na jeho symptomy, nikoli na samotný virus. Při léčbě virového onemocnění je důležité dodržet klidový režim s dostatkem odpočinku, aby imunitní systém mohl sám s onemocněním účinně bojovat. A abyste imunitu podpořili, doplňujte vitamíny. Vhodná je pestrá strava s dostatkem ovoce, které je bohaté na vitamín C.

Dalším důležitým vitamínem je vitamín D. Vitamín D se tvoří v pokožce (nejvíce v obličeji a na rukou) po asi 20 minutovém pobytu na sluníčku. Obzvláště v zimních měsících, kdy je jen málo jasných dní, můžete mít vitamínu D nedostatek. U tohoto vitamínu je potřeba dávat pozor na opačný extrém. Vitamín D patří mezi vitamíny rozpustné v tucích a v těle se ukládá. Nedodržováním doporučených dávek nebo doplňováním vitamínu D z vícero zdrojů je možné se tímto vitamínem předávkovat.

Protože při nemoci je potřeba vitamínů vyšší, můžete je doplňovat také pomocí doplňků stravy.

Z minerálů jsou pro správné fungování imunity důležité zinek a selen. Na podporu imunitního systémů se tradičně využívají bylinky, například v přípravku Walmark Herba-C najdete hned 4 z nich: echinaceu, pelargonii, černý bez a kurkumu.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Nemoc Covid-19 může mít bohužel i těžký průběh. Pokud se objeví následující příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc:

  • Dušnost neboli pocit, že se nemocnému nedostává dostatek vzduchu. Může ho provázet obtížné dýchání, pocit tíže na prsou.
  • Horečka nad 38 °C pokud se nedaří snížit podáním léků.
  • Porucha vědomí nebo mdloby.
  • Vyrážka spojená s otoky.
  • Neutišitelný, vyčerpávající kašel.

U onemocnění Covid-19 může někdy dojít k rychlému zhoršování zdravotního stavu z hodiny na hodinu. Ke zhoršení může dojít i po týdenním mírném průběhu nemoci a tento stav zpravidla vyžaduje hospitalizaci.

Kdo by měl kontaktovat svého lékaře? Kdo by měl kontaktovat svého lékaře?

Pokud se léčíte se závažným chronickým onemocněním například: těžké astma, CHOPN, cukrovka nebo obezita, jste po transplantaci, léčíte se s onkologickým onemocněním nebo máte zvýšené riziko tromboembolie, kontaktujte vždy svého lékaře při podezření na onemocnění nemocí Covid-19 nebo pokud jste byli delší dobu v kontaktu s nakaženým. V případě onemocnění můžete splňovat kritéria pro podání monoklonálních protilátek, což jsou specifické léky na covid, které snižují riziko těžkého průběhu infekce.

Zajímá vás více o aktuální variantě OMIKRON? Nejen hlavní znaky této mutace najdete v našem novém článku Omikron – příznaky, reinfekce a očkování u nových variant Covidu-19.

Léky na horečkuLéky na kašelCOVID testy

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

ZINKOROT 25MG neobalené tablety 50

  • Volně prodejný lék
  • Imunita

Skladem na e‑shopu

259 Kč

FULTIUM D3 800IU měkké tobolky 90

  • Volně prodejný lék

Skladem na e‑shopu

199 Kč

KALOBA 20 MG POTAHOVANÉ TABLETY potahované tablety 21

  • Volně prodejný lék
  • Dýchací cesty

Skladem na e‑shopu

189 Kč

VIROSTOP dezinfekční sprej 100ml

  • Domácnost
  • První pomoc

Skladem na e‑shopu

79 Kč

NANO M.ON Prémiová nanovlákenná maska Junior oranžová 10ks

Skladem na e‑shopu

319 Kč

Flowflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test 1ks

  • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

79 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    26. 09. 2020

    Odhalí CRP test přítomnost koronaviru COVID-19?

    Dobry den zachyti pritomnost koronaviru v tele i CRP test

    Dobrý den.

    CRP test je v tomto případě k ničemu. Má hlavní úlohu při orientační diferenciální diagnóze bakteriální nákazy. Průkazné jsou jen vysoké hladiny CRP, kdy lze očekávat bakteriální patogen (ne 100%). Návíc vám neřekné o jakou bakterii se jedná ani kde všude se usídlila. Pokud je hladina jen mírně zvýšená může se jednat o virózu (zase bez rozlišení), neinfekční zánět kdekoliv v těle, CRP mohou falešně zvýšit v počátku také některé léky i nezánětlivá onemocnění, může se jedna také o vaši normu. 

    Logicky tedy nemá v diagnóze COVID-19 ani jiného viru CRP žádný význam. Odhalit jej mohou jen testy na specifické protilátky a ni ty nejsou 100% a proto se opakují. pomoci může také výskyt specifických symptomů jako je ztráta chuti a čichu. To ale také nemusí být u každého a nemusí to být relevantní.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    06. 12. 2020

    Co na kašel z COVIDU ?

    Dobrý den, 
    dnes mi konci karantena ohledně covidu. Cca prvních 5-6dni jsem u covidu měla typické příznaky, ovšem neměla jsem suchý kašel. Měla jsem vlhký (vykaslavala jsem hleny) po těch cca 6dnech se mi udělalo dobře a cca 2dny jsem byla bezpriznakova. Bohužel po těch 2 dnech se mi objevil suchý kašel, velmi drazdivy, s tím spojeno paleni na hrudi a při nádechu a výdechu silné sípání a pískání. Obvodní lékař mi řekl, ze si mám brát ambrobene tablety 30mg 2-0-2.. brala jsem 2 dny a žádné zlepšení, tak mi ještě predepsal erdomed tablety 1-0-1. Vyměnila jsem tedy za ambrobene.
    Erdomed jsem si nasadila dneska večer (vzala jsem si lék asi kolem 20:30). Od te doby nehorázně kašlu, hrudník mám cely podrážděný a kašel nejde zastavit. 
    Nevím, jestli covid nemám doleceny, nebo proč se objevil tento drazdivy kašel, ovšem je to opravdu jako kdybych měla prudusky. 
    Mám brát dal erdomed, nebo ambrobene? Nebo úplně jiný lék? Nemám vlhký kašel, ale drazdivy se sipanim a pálením na hrudi. 
    Děkuji. 

    Dobrý den,

    příznaky, které popisujete se souborně nazývají dušnost. Dušnost je u COVID 19 velmi běžný příznak, který vyžaduje minimálně konzultaci s lékařem. Dušnost se projevuje sípáním, pískáním a chronickým kašlem, u kterého máte pocit, že ho nelze zastavit. Osobně doporučuji na noc si nechat předepsat Codein v tabletách na utišení kašle a na den si nechte napsat po telefonické domluvě s lékařem úlevovou terapii na dušnost ve formě inhalátoru Berodual N. Ponechte na den dávkování Erdomedu pokud se vyskytnou nějaké hleny. Erdomed se výhradně dávkuje na den ( 3 tablety maximálně ve schématu 1-1-1 poslední tabletu berte nejpozději v 17 hod odpoledne) pokud vezmete Erdomed večer spustí se Vám nekontrolovaný kašel.

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Chřipka a nachlazení
    06. 12. 2020

    Za jak dlouhou se vrátí čich a chuť u COVIDU ?

    Dobrý den,

    jsem pozitivní na covid, kromě ucpaného nosu jsem ztratila i chuť a čich. Chci se zeptat, zda je vhodné používat pro uvolnění nosu výplach solí pomocí konvičky nebo zde hrozí riziko oddálení návratu čichu a chuti?

    Další dotaz zní, za jak dlouho se průměrně čich a chuť navrací?

    Předem děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    čich a chuť se u onemocnění COVID vrací cca do měsíce u 90% případů. U 10% se může doba prodloužit až na dva roky. Konvičku můžete používat na výplach nosu solným roztokem, avšak ne často, abyste si sliznici roztokem nenarušila. Aplikace 1x denně až 1x za dva dny je ideální. Návrat čichu a chuti by nemělo používání konvičky ovlivnit.

    Pro více informací ještě posílám odkaz na článek Koronavirus

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    • Vlasy a Nehty
    08. 03. 2021

    vypadávání vlasů po prodělané nemoci Covid

    Dobrý den,
    po prodělání covidového zápalu plic (na kyslíku, léky kortikoidy) mi začaly intenzívně vypadávat vlasy. Můžete mi prosím něco poradit, co brát za léky či doplňky? Šampon s kofeinem teď používám, ale moc se to nezlepšilo.
    Děkuji Vám předem za radu,

    Dobrý den,

    veškerý stres (což je i jakákoliv nemoc) se projeví na kvalitě pokožky, vlasů i nehtů. Navíc u vlasů jde o dlouhodobější problém, kdy účinky přípravků se začnou projevovat nejdříve za 2-3 měsíce. Když vlasové vlákno přestane růst, ještě nějakou dobu drží ve vlasovém folikulu a vypadne cca za 2 měsíce. Tyto vlasy již ovlivnit nelze. Jde zkrátit dobu, kdy vlasový folikul pustí nové vlasové vlákno vlasovou vodou. Dále doporučuji užívat vitamíny pro zdravé vlasy.

    Revalid Regrowth Serum 50 ml
    DonnaHAIR FORTE 4měsíční kúra tob.120
    Revalid Stimulating Shampoo 200 ml
    Revalid CONDITIONER 250ml

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Koronavirus
    11. 03. 2021

    Oxymetr a rozmezí hodnot saturace

    Dobrý den,
    Zakoupil jsem oxymetr
    Jaké jsou prosim normalni hodnoty a jake kd y uz by mel clovek zpozornet,Jake rozmezi?
    Dekuji

     

    Dobrý den, 

    nasycení krve kyslíkem udávané v procentech (%) se nazývá saturace. Při zjišťování saturace metodou pulsní oxymetrie pomocí oxymetru je normální hodnota 95-98 %. Saturace je závislá zejména na tlaku kyslíku v krvi, jehož normální hodnota je 90-100 mmHg.
    Hodnoty saturace:
    99-95%               normální
    94-90%               je třeba obezřetnost, stav pacienta by měl být bedlivě sledován
    méně než 90%   je na místě kontaktovat záchrannou službu
    méně než 80%   kritický stav, který se projeví během několika desítek minut
    Při hodnotách menších než 60 % hrozí bezprostřední kritická desaturace a ztráta vědomí. 

     

    S pozdravem
    Mgr. Simona Mrázková
    Vedoucí lékárník, Benu- Horní Počernice

    šipka Mgr. Simona Mrázková

    Na dotaz odpověděl Mgr. Simona Mrázková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Koronavirus
    • Zažívání
    08. 11. 2021

    Nechutenství při covidu

    Dobrý den.
    Prosím o radu, jak postupovat v případě onemocnění koronavirem
    u maminky ( 84 let, zcela soběstačná ), 2 dny horečky, nyní bez teplot, únava, spavost, 5. dnem velké nechutenství, včera jen 2 nutridrinky.
    Jaká koupit probiotika , jaké vitamíny, nejlépe s minerály v jedné tabletě a jak s výživou?
    Předem velmi děkuji za odpověď.

    Dobrý den.

    Omlouváme se za pozdní odpověď, máme mnoho dotazů.

    Vhodným doplňkem je lék Multi-sanostol, je to léčivo určené při nechutenství a vyčerpání. Pokud by jste chtěla kombinaci i s minerály, určitě bych doporučil Pharmaton. Probiotika bych nezbytně nepodával. u výživy bych vyzkoušel různé značky. Máme zavedenou Nutricii, ale také Ensure či Fresubin. Zkoušejte různé varianty, jsou nejenom mlíčka, ale také pudinky a džusy.

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Olomouc

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.