Jaké jsou testy na COVID-19?

JAKÉ JSOU TESTY NA COVID-19?

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Na začátku pandemie bylo testování na přítomnost koronaviru a onemocnění COVID-19 čistě v rukou zdravotníků. Testy, které měli k dispozici, se prováděly výtěrem z nosohltanu a to byl důvod, proč se mohli testování účastnit pouze odborníci. Dnes už máme k dispozici test ze slin, kloktací testy, testy z krve a dokonce si výtěr z nosu můžete udělat i sami doma. Jak se orientovat v množství různých testů?

 • Články o zdraví
 • Nemoci
 • Péče

5 minut čtení


Způsobů testování při onemocnění COVID-19 je několik. Některé testy dokazují přítomnost koronaviru, jiné zobrazují protilátky imunitního systému, které si tělo samo vytváří pro překonání infekce. Přečtěte si přehled nejčastějších testů, jak jim rozumět a které si můžete udělat i v pohodlí domova.

Jak funguje antigenní test? Jak funguje antigenní test?

Antigenní testy jsou nejrozšířenějším druhem testů. Říká se jim také rychlotesty, protože výsledek víte za krátký čas. Dokazují přítomnost virových antigenů, tedy bílkovin, nacházejících se na povrchu viru SARS-CoV-2. Virový antigen koluje v těle nakaženého člověka a odhalí nemoc na vrcholu infekce. Variantou s rychlejším výsledkem jsou tzv. Rapid antigenní testy. Slibují výsledek už do 20 minut, ale mnohdy na úkor přesnosti.

Vzorek se odebírá z nosohltanu dlouhým úzkým tampónkem. Odběr není bolestivý, mnoho lidí ho popisuje spíše jako nepříjemný. Výtěr z nosohltanu je pro laiky trochu obtížný, naštěstí existují i jiné, pohodlnější způsoby získání vzorků. U domácích testů se vzorek odebírá ze slin či kloktáním slaného roztoku.

Testování na odběrovém místě

Antigenní test nabízí každé odběrové místo. Jednou za 3 dny se může nechat otestovat zdarma každý, kdo má zdravotní pojištění v ČR a v posledních 90 dnech nepřekonal COVID-19. Většina odběrových míst si vyžaduje registraci předem, na místo přijdete už jen s občanským průkazem nebo kartičkou od pojišťovny. Pokud má odběrové místo volnou kapacitu, může vás otestovat i bez registrace předem. Nemusí to být ale pravidlem všude.

Testování u lékaře v ambulanci

Testování provádějí i lékaři v ambulancích svým pacientům v rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Testují pacienty, kteří jsou registrováni v daném zařízení. Toto místo však neslouží jako odběrové pro veřejnost.

PCR test - opravdu spolehlivý výsledek? PCR test - opravdu spolehlivý výsledek?

Jde o velice přesnou a spolehlivou metodu. Zachytí přítomnost virové RNA (genetický materiál) v těle ještě předtím, než jste infekční a můžete tak zůstat v karanténě dříve než nakazíte své blízké. Dokáže zjistit přítomnost viru ještě před propuknutím příznaků nebo u bezpříznakových jedinců.

Provádí se výtěrem z nosohltanu nebo krku dlouhou štětičkou a výsledek se dozvíte až do 48 hodin, prostřednictvím SMS zprávy nebo emailu. Odběr vzorku, stejně jako metoda vyhodnocení si vyžaduje přítomnost odborníka, proto prozatím nejsou dostupné PCR testy pro domácí použití. Existuje, ale možnost odeslat svůj vzorek z domova do certifikované laboratoře.

PCR test v odběrových centrech

Odběrová místa, které poskytují PCR testy, jsou vybavena speciálním přístrojem a obsluhuje ho odborník. To je i důvod, proč jsou finančně i časově náročnější oproti antigenním testům. Na test se můžete objednat online prostřednictvím formuláře. Pokud vás na PCR test pošle lékař nebo Krajská hygienická stanice, vystaví vám tzv. elektronickou žádanku. V takovém případě je pro vás test bezplatný. Pokud PCR test potřebujete kvůli práci nebo cestování, považujete se za samoplátce a test vás vyjde od 1500 Kč do 2000 Kč.

Co odhalí test na protilátky? Co odhalí test na protilátky?

Přítomnost protilátek znamená, že imunitní systém zahájil odpověď proti viru SARS-CoV-2. Tento typ testů neslouží na diagnostiku, je určený spíše na sledování již pozitivně diagnostikovaných osob a jejich imunitní odpovědi.
Při infekci se v těle vytváří dva hlavní typy protilátek:

IgM protilátky: tvoří se při primární imunitní odpovědi. Pokud jste pozitivní na přítomnost protilátek IgM, znamená to, že nemoc COVID-19 pravděpodobně aktuálně proděláváte. V tomto stádiu jste také infekční, což znamená, že se od vás mohou nakazit vaši blízcí či kolegové.

IgG protilátky: podílí se na protivirové imunitě a dlouhodobě chrání organismus před příznaky onemocnění. Odhaduje se, že člověk má po překonání onemocnění COVID-19 imunitu asi 3 měsíce. Pokud test ukáže přítomnost těchto protilátek, znamená to, že jste onemocnění již překonal.

Vyšetření na přítomnost protilátek se můžete nechat udělat bezplatně na odběrných místech nebo si zakoupit sadu na domácí testování. Jako vzorek slouží kapka krve odebraná z prstu a smíchaná s testovacím roztokem. Výsledek víte za několik minut.

Jak na domácí testování na COVID? Jak na domácí testování na COVID?

Po tom, co se objevila možnost koupit rychlotest a později i povinnost testovat zaměstnance ve firmách, všichni přemýšlí, jaký test na Covid koupit? Na trhu jsou dostupné antigenní rychlotesty a testy na protilátky. Cena samotestů se pohybuje přibližně od 129 Kč za test. Míst, kde koupit test na Covid je čím dál tím více. Spolehlivé jsou lékárny nebo výdejny zdravotnických pomůcek. Vždy se raději ujistěte, že váš test se nachází na seznamu testů výjimek pro domácí samotestování. Jde o seznam testů, které jsou bezpečné i pro testování bez odborného pracovníka.

Domácí testy na Covid neslouží jako důkaz pro úřední instituce, pro cestování nebo pro přítomnost v zaměstnání nebo ve škole. Je ideální v případě, že pociťujete příznaky nemoci COVID-19 (horečka, bolest svalů a kloubů, dušnost, únava, kašel, rýma, ztráta chuti a čichu) a chcete si otestovat, zda je bezpečná návštěva přátel či příbuzných. Pomocí rychlotestů zaměstnavatele testují své zaměstnance. Mluví se také o možnosti používat je ve školách.

V laboratořích a odběrových místech se získává vzorek výtěrem z nosohltanu. Díky pokročilému vývoji existují dnes už mnohem přijatelnější formy odběru.
Jsou to:

 • covid test ze slin - plivací test
 • test ze slin - lízátkový test
 • kloktací PCR test - gargtest
 • test ze sliznice pro výtěr z nosu nebo krku

Jak se otestovat doma?

Způsob, jak se testovat na Covid je jednoduchý. Vše potřebné včetně návodu najdete v soupravě na testování. Pokud si pořídíte test ze slin, stačí opravdu malý vzorek (asi 1 ml), který vyplivnete do určené nádobky a promícháte se speciálním roztokem. Vzorek pak naneste na testovací kazetu a počkejte cca 20 minut (čas se může u jednotlivých testů lišit). Po uplynutí potřebného času sledujte, zda se objeví proužek.

Také při testu, kde se vzorek získává z výtěru z nosu, se není čeho obávat a zvládnete ho sami doma. Před samotným testováním se vysmrkejte a přiloženou štětičkou udělejte výtěr z přední části nosu nebo zadní části ústní dutiny. Do zkumavky nalijte antigenový extrakční pufr a následně vložte tampónek se vzorkem. Zkumavku přibližně 10krát promíchejte a nakapejte na testovací kazetu. Po uplynutí času uvedeném v návodu na použití sledujte, jestli se objeví proužek u písmene T (testovaný vzorek).

Spolehlivost testů na COVID-19 Spolehlivost testů na COVID-19

PCR testy:
Považují se za nejpřesnější a nejspolehlivější testy, protože genetický materiál RNA je v těle již od začátku nákazy. I přesto se může stát, že test neprokáže pravdu. Čím to může být způsobeno? Nejčastěji se objevuje falešná negativita, to znamená, že ukazuje negativní výsledek, i když v těle koluje nálož viru. Příčinou může být nedostatečně nebo špatně odebraný vzorek. Nastat může i opačný případ, tedy falešná pozitivita. Dochází k tomu velmi vzácně, ale i tak si může stát, že vzorek odběru byl v průběhu zpracování kontaminovaný.

Antigenní testy:
I když jsou testy prokazující přítomnost viru certifikované a mají stanovenou přesnost, vykazují chybovost. Proces ověření a tím i chybovost si stanovuje výrobce sám a neexistuje referenční, 100% spolehlivý test, podle kterého by se přesnost testů mohla univerzálně stanovit. Rychlotesty se považují oproti PCR za méně spolehlivé. Odhalí nemocného až na vrcholu infekce, tedy v době, kdy mu v krvi koluje velké množství antigenu. Na začátku nebo ke konci nemoci může být proto falešně negativní.

Test na protilátky:
Jako u všech typů testů, i test na protilátky v krvi může mít nepřesnosti. Může pozitivně reagovat na protilátky proti příbuzným nemocem nebo naopak. Někdy jsou protilátky tak slabé, že je test nezachytí. Imunita každého člověka je individuální a protilátky postupem času slábnou. Proto se může stát, že již několik týdnů po nemoci test neprokáže žádné protilátky v krvi.

Covid testyOchranné pomůcky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  07. 04. 2021

  Mám se testovat, i když nemám příznaky?

  Dobrý den, vrátil jsem se dnes z dovolené a chtěl bych se otestovat, ale žádné příznaky a jiné projevy nevykazuji a nevím zatím o nikom z okolí, že by se nakazil, či vykazuje příznaky nákazy, je tento typ testu pro mě vhodný? Na neděli plánuji návrat děti a svých rodičů. Test mi může provést zdravotní sestra. Děkuji za odpověď.

   Dobrý den,
   Pokud nevykazujete žádné příznaky nákazy, potom je dle mého názoru zbytečné si test provádět. Provedení testu by mělo smysl, pokud by jste se cítil divně, nebo měl příznaky nákazy.
  Tyto testy jsou určené především pro klienty , kterým končí karanténa, kteří měli před více jak týdnem nějaké příznaky a chtějí si ověřit, zda neprodělali Covid . Nebo pro někoho, kdo se úspěšně uzdravil a chce si otestovat protilátky.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Koronavirus
  06. 03. 2021

  Umí Covid19 Test na zjištění protilátek zjistit jejich hodnotu ?

  váš krevní test Covid19 Test na zjištění protilátek mně určí i množství těchto protilátek v těle ? číselné vyjádření nebo jen konstatování o přítomnosti těchto látek......
  děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  testy na protilátky stanovují přítomnost protilátek IgG a IgM v těle. IgM protilátky se vytvářejí v těle již během onemocnění Covid 19 a značí právě probíhající onemocnění Covid 19. IgG protilátky se v těle začínají vytvářet až po prodělání Covidu a přetrvávají v těle několik měsíců. Pacienti očkovaní na Covid 19 mají již po první dávky vakcíny vysokou hladinu právě zmiňovaných IgG. Testy prodávané v lékárnách detekují jen přítomnost IgG a IgM, testy prováděné laboratorně z krevních vzorků dovedou určit i číselnou hodnotu.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Koronavirus
  07. 04. 2021

  Nahrazuje domácí test testování na odběrových místech?

  Dobrý den,
  lze výše uvedeným testem nahradit antigenní test prováděný na odběrových místech?
  Je srovnatelně spolehlivý?
  Mohu ho provádět sama doma?
  Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  test Vivadiag sars je zaregistrován pro profesionální použití, byla mu ovšen dána vyjímka do 31.5.2021 k samotestování. Sama doma se můžete otestovat. Spolehlivost neumím posoudit ani srovnat s testy prováděnými na odběrových místech. Toto je dotaz na odběrová místa. Doma provedený test není oficiálně uznatelný, tudíž s ním nelze nahradit test provedený na odběrových místech, pokud se potřebujete prokázat negativním testem. Je pouze pro Vaši orientaci.

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Koronavirus
  11. 03. 2021

  Protilátky- test na Covid

  Dobrý den, společně s maminkou sme si obě dělali test na protilátky a vyšel nám pozitivní, viz fotka. Ale maminčin praktický lékař tvrdí, že se může jednat o protilátky na jakýkoliv zánět v těle, tedy ne nutně covid. V naší kamenné lékárně nebyli úplně schopni odpovědět, zřejmě sami chudáci trošku tápou. Jak to tedy je? Jde jen o vyhozené peníze?

   Dobrý den,


  Interpretace výsledku testů dle Ministerstva Zdravotnictví ČR je:
  Interpretace výsledků Radip testů: 

  • IgM a IgG negativní – osoba nákazu COVID-19 pravděpodobně neprodělala.
  • IgM negativní a IgG pozitivní – osoba nákazu COVID-19 pravděpodobně prodělala, má přítomné pouze anamnestické protilátky. U těchto osob přesto nelze vyloučit přítomnost viru v dýchacích cestách, proto je nutné indikovat a odeslat provést vyšetření RT-PCR výtěru z dýchacích cest. Karanténa se NEUKONČUJE!
  • IgM pozitivní a IgG pozitivní – osoba nákazu COVID-19 pravděpodobně prodělala a může být infekční pro své okolí. V tomto případě je nutné indikovat a co nejdříve provést RT-PCR vyšetření z výtěru horních cest dýchacích. Karanténa se NEUKONČUJE! Praktický lékař nařídí domácí izolaci.
  • IgM pozitivní a IgG negativní – osoba pravděpodobně prodělává akutní nákazu COVID-19 a může být infekční pro své okolí. V tomto případě je nutné indikovat a co nejdříve provést RT-PCR vyšetření z výtěru horních cest dýchacích. Karanténa se NEUKONČUJE! Praktický lékař nařídí domácí izolaci. 

   Vaše testovací souprava - COVID19 IgM/IgG Souprava pro detekci protilátek firmy Lomina - ukazuje pozitivní IgG, tedy nákazu COVID19 jste v rámci míry přesnosti testu prodělala. Ale přesto nelze vyloučit aktuální přítomnost viru v dýchacích cestách a pro vyloučení nákazy je nutné ještě provést vyšetření PCR testem, který nákazu COVID19 buď potvrdí, nebo bude tento test negativní a nebude nutné dodržovat karanténní opatření.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

   

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Koronavirus
  11. 04. 2021

  Jak vypadá balení Novel Coronavirus Antigen rapid test (ze slin) 20ks?

  Dobry den, sada Novel Coronavirus Antigen rapid test (ze slin) 20ks znamená, že obdržím 20 kusů krabiček, abych mohla udělat 20 testů během neomezeného časového období? Nebo je to 20 testů, které musím provést v jeden časový úsek, protože obdržím omezené množství roztoku, který se pak smíchá se slinami? Musím tedy roztok ihned spotřebovat, i když nebudu testovat 20 lidí najednou?

  Dobrý den,

  krabice obsahuje 20 ks odběrových zkumavek, 20 ks jednotlivých tekutých pufrů -roztoků ( s těmi se smíchává vzorek) a 20 testovacích sad. Testy můžete provést během neomezeného časového intervalu, kdy můžete spotřebovat libovolný počet sad, který aktuálně potřebujete. Sady nejsou baleny do jednotlivých krabiček. Ve velké krabici najdete  návod a pak vždy 20 ks jednotlivých komponent (pufr, odběrová zkumavka, testovací destička), které potřebujete k testování.

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC LBC Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.