Psychoterapeutická pomoc pečujícím v současné době

PSYCHOTERAPEUTICKÁ POMOC PEČUJÍCÍM V SOUČASNÉ DOBĚ

Mít strach je normální, všichni ho známe a prožíváme. Zdrojem současného strachu a obav je změna v našich životech i ve společnosti a z ní plynoucí nejistota. To vše v nás vytváří klubko emocí s následným pocitem, že vše známé není. Nemáme se o co opřít, nevíme, co bude dál. Nicméně se strachem a úzkostí lze pracovat a cesta ke snižování strachu na únosnou míru existuje. 

  • Životní styl
  • Spánek a nálada
  • Péče

3 minuty čtení


Nelehký stav Nelehký stav

 

Pečující, kteří se dlouhodobě starají o své blízké v domácím prostředí, ať už se jedná o nemocné partnery, děti se zdravotním postižením anebo seniorní rodiče mají situaci ztíženou vědomím, že v případě svého onemocnění se ve většině případů nemá kdo postarat o jejich blízké.

Psychoterapeutická pomoc pečujícím v současné době

Deset kroků pro současnou situaci Deset kroků pro současnou situaci

 

  1. Vytvořme kolem sebe řád a předvídatelné prostředí. K tomu může posloužit vytvoření seznamu činností na den (s ohledem na potřeby své a rodiny). Doporučujeme si seznam napsat a dát na viditelné místo. Do života tak vstoupí určitý režim, který by měl zohlednit jak práci (dospělí, práce o domov), tak odpočinek.
     
  2. Velmi důležité jsou v tomto režimu rituály. Tedy opakující se stejné chování, které se váže k úkonům osobní hygieny, přípravě jídla, úklidu, odpočinku, pohybu venku. Opakující chování je známé a uklidňující.
     
  3. Filtrujme informace a vyhýbejme se těm, které jsou přitěžující. Omezme čas, který budeme věnovat informacím na 2 x za den. Vyberme si 1-2 zdroje pro nás důvěryhodné, které nás budou informovat. Jen určité procento denních informací je nutných a zásadních pro naše současné fungování. Některé informace mají omezenou platnost a již během několika málo hodin ztrácí na aktuálnosti. U mnoha zase neznáme celý kontext, ve kterém se popisované stalo a dělo.
     
  4. Přijměme a sdílejme své pocity a emoce s blízkými a přáteli. K tomu je možné využít mnoha technologií (např. telefon, Whatsapp hovory, Skype, Zoom).
     
  5. Zabývejme se tím, co nás dobíjí – knihy, poslech hudby, malování, křížovky, vaření. Tedy tím, co nám zajistí hmatatelný výsledek a z čeho budeme mít uspokojení.
     
  6. Zkusme se vyladit a myslet pozitivně. Vzpomeňme si na to, co nás zajímá, z čeho se můžeme těšit. Popřemýšlejme, zda můžeme pro sebe nalézt něco pozitivního i v současné nelehké situaci (např. udělat mnohé, co dlouho odkládáme, uklidit, vygruntovat, vyrobit, zapojit se jako dobrovolník).
     
  7. Mysleme na fyzickou aktivitu. Pohyb je významným energetickým zdrojem. Stačí obyčejná chůze. Zkusme relaxovat, meditovat, modlit se. I to je významná cesta jak uklidnit své emoce.
     
  8. Střídejme pobyt s blízkými a samotu, každý z nás je jiný, – někdo je extrovertnější, druhý introvertnější – každý máme jiné potřeby. Uvědomme si, kdy chceme být v kontaktu a kdy naopak o samotě.
     
  9. Respektujme, že každý jsme jiný a máme jiné sytící zdroje. I proto bychom k sobě měli být ohleduplní. Uvědomme si, že co funguje u jednoho nemusí fungovat u druhého.
     
  10.  Řekněme si o pomoc s praktickými záležitostmi (např. dovoz jídla, nákup léků) nebo o pomoc psychologickou. Společně se zkušeným terapeutem můžete hledat a zviditelňovat pro vás důležité kroky vedoucí k obnově stability.

Další potřebné informace Další potřebné informace

 

Desatero v PDF ke stažení a další články k podpoře psychické stability najdete na alfabet.cz, objednání do Alfa psychoterapeutické poradny na osobní setkání nebo online konzultaci pro pečující zdarma je možné na alfahs.cz.

Relaxace a zklidněníNervy a stres


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.