Proč je pitný režim důležitý pro zdraví a jak pomáhá při hubnutí?

PROČ JE PITNÝ REŽIM DŮLEŽITÝ PRO ZDRAVÍ A JAK POMÁHÁ PŘI HUBNUTÍ?

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Voda tvoří 98 % plochy Země a více než 50 % každé živé bytosti od rostlin až po zvířata. Jak je to s vodou v lidském těle a kdy je voda ještě přínosem pro organismus a pomáhá třeba s úbytkem váhy a kdy je její nadbytek či nedostatek na škodu? Ale otázka vody není jen o jejím množství, ale i o její mineralizaci, nebo o způsobu jejího ochucování. Pojďme se do tohoto tématu důkladně ponořit.

  • Články o zdraví
  • Články o životním stylu

5 minut čtení


Lidské tělo je složeno až z 60 % z vody Lidské tělo je složeno až z 60 % z vody

Ne nadarmo se už na základní škole učíme o koloběhu vody. Jeden, na první pohled menší koloběh vody, totiž probíhá i v našem těle. Vodní bilance, která je neustále v pohybu by měla být asi 2,5 litru v jejím příjmu i výdeji. Tolik se vyloučí tekutin průměrně za den močí, pocením, dýcháním a stolicí. Část z tohoto množství si tělo zvládne samo metabolizovat a v těle zachovat, ale na nás je, abychom zbylou část doplnili. Stravou a přímo ve formě tekutin bychom každý den měli přijmout alespoň 1,5 litru vody.

Nebezpečí jménem dehydratace Nebezpečí jménem dehydratace

Proč je dehydratace tak obávaná a démonizovaná? Nejde totiž jen o to, že pokud člověk dostatečně nepije, že může nejen v horkém počasí i omdlít, nebo si zadělat na těžký úpal, šok, přehřátí i oběhové selhání, ale mírnou dehydrataci či jinou komplikaci. Už se ztrátou 2 % tělesné hmotnosti na bázi tekutin ztrácíte až 20 % svého výkonu. A nemusíte zrovna fyzicky pracovat, vaše výkony to ovlivní i při práci u počítače

Dehydratace zvyšuje riziko vzniku:

Příznaky dehydratace 

Příznakem dehydratace může být nenápadná bolest hlavy, ale i únava a malátnost. Člověk má často okoralé a suché rty i jazyk. Při močení vylučuje tmavě žlutou moč. Při jídle špatně hydratovaný člověk škytá a tlačí ho okolí žaludku. Špatně se koncentruje a jeho psychická i fyzická výkonnost je na ústupu. Trpí zácpami. Na pokožce člověka s trvalou mírnou dehydratací pak sledujeme její suchost a sklon k tvorbě drobných šupinek. Neobvyklá únava se časem překlápí i do zvýšené spavosti.

Jakým množstvím správně doplnit denně tekutiny Jakým množstvím správně doplnit denně tekutiny

Pokud vaše tělo už strádá a máte díky nedostatku tekutin i pocit žízně, k této fázi už nemělo vlastně ani dojít. Signál žízně totiž přichází, pokud jste ztratili už 1-2 % tělesných tekutin. Je nutné tedy pít pravidelně. Kolik byste měli denně vypít tekutin zjistíte jednoduchým výpočtem. Na každých 15 kilogramů vaší tělesné váhy byste měli denně zvládnout přijmout 0,5 liru tekutiny. Ukázkový výpočet při hmotnosti 75 kg by pak mohl vypadat takto:

75 : 15 = 5 … 5 x 0,5 = 2,5 litru

Přesné množství tekutin, které je potřeba za den vypít, je ale do jisté míry individuální. Ovlivňují ho také vnější okolnosti, fyzická aktivita a další faktory. Podrobněji se o nich dočtete dále.

Hubnutí za pomoci správného pitného režimu Hubnutí za pomoci správného pitného režimu

I když si vhodné množství přijímaných tekutin můžete jednoduše vypočítat podle váhy, váš příjem bude záviset i na dalších okolnostech. Na vašem věku, tělesné konstituci, na stravě a jejím složení, teplotě a vlhkosti prostředí, vašem aktuálním zdravotním stavu, tělesné teplotě a také hlavně na fyzických aktivitách. Tělesné aktivity a dietní režim jsou pak pro zvýšené množství přijímaných tekutin rozhodujícími faktory.

Při zvýšené fyzické zátěži totiž ztratíte za den i 5 litrů tekutin. Pokud si nasadíte tvrdší dietní režim plný vlákniny je třeba myslet na to, že ta na sebe váže vodu. Při cíleném hubnutí, při kterém se pravidelně a intenzivně hýbete a zapojujete stravu plnou bílkovin a vlákniny je třeba doplňovat nejen dostatek tekutin, ale i dostatek minerálů. Ty získáte nejen z potravy, ale můžete si dopřát čas od času i minerálku. Při hubnutí je vhodné střídat pití čisté vody, minerálních nápojů a neslazených čajů, ze kterých doslova vypocené minerály vrátíte tělu zpět. 

Rizika nadměrného příjmu tekutin
Všeho s mírou. Toto pravidlo můžete směle aplikovat i na příjem tekutin. Rozhodně tím nezpochybníte nic z toho, že pravidelný a dostatečný pitný režim je důležitý. Někdy ale může být tekutin příliš. Dlouhodobý nadměrný příjem tekutin zatěžuje ledviny. Někteří lidé, když to přeženou s pitným režimem, mohou pociťovat příznaky jako nadměrné pocení nebo dokonce i otoky. Rizikem může být také nerovnováha minerálů, především nedostatek sodíku (hyponatrémie). K tomu aby se hyponatrémie rozvinula, se ale zpravidla musí sejít více rizikových faktorů (enormní fyzická zátěž, některé léky, onemocnění jater nebo štítné žlázy aj.) než jen nadměrné pití vody. 

Varovným signálem je také zcela jistě nadměrná žízeň. Často se například počítá mezi první projevy neodhalené cukrovky. Žízeň také provází dehydrataci, která se snadněji rozvine při pobytu v horku, při zvýšené teplotě nebo horečce, při průjmech nebo zvracení. Příkladem vzácného onemocnění provázeného velkou žízní je diabetes insipidus neboli žíznivka. Tělo při tomto onemocnění nedokáže regulovat ztráty vody a nemocní kvůli tomu potřebují denně pít extrémní množství tekutin.

Co vlastně pít a co už hubnutí nepomůže? Co vlastně pít a co už hubnutí nepomůže?

Každého hned napadne, že moderní doba velí při hubnutí dopřávat si různé freshe, džusy či odšťavněné šťávy. Zdravý rozum nám ale velí, že hlavní složkou pitného režimu a to nejen při hubnutí by měla být čistá pramenitá voda. Pokud si pitný režim chcete obohatit je dobré si jednou do týdne dopřát kvalitní pramenitou minerální vodu, která by vám dodala potřebný hořčík, vápník, sodík a další minerály. Dopřejte si ji nejlépe po tréninku. Dalším vhodným nápojem jsou slabé bylinné, ovocné a zelené čaje. Čas od času dopřejte svému tělu i vodou ředěnou ovocnou nebo zeleninovou šťávu.

Voda z kohoutku ovšem může obsahovat příliš železa, vápníku nebo nežádoucího chloru, což ovlivňuje chuť i kvalitu vody. Proto je vhodné ji očistit pomocí filtrů na vodu. Ideální je zejména filtrace fungující na principu reverzní osmózy. Odstraní 99,9 % nežádoucích látek a navíc vodu zpětně mineralizuje.

Jakým nápojům se při hubnutí vyhnout? Jakým nápojům se při hubnutí vyhnout?

Nejen při hubnutí ale i při snaze žít zdravějším životním stylem se vyhýbejte nadměrné konzumaci silně sycených minerálních a slazených nápojů. Průmyslově zpracovaným džusům z koncentrátu, které jsou mnohdy doslazovány a především tzv. „soft drinkům“. Sem patří nejrůznější limonády, kolové nápoje, energetické nápoje, nektary, sirupy apod. Hlavním strašákem je v těchto nápojích cukr. Ten nepomůže úbytku váhy, ale navíc podporuje i chuť k jídlu. Další kapitolou samou o sobě jsou pak nápoje s obsahem kofeinu a alkoholu. Obojí je jak známo i více či méně návykové a zvyšuje tvorbu moči a působí tedy diureticky. Takže společně s nimi odchází z těla více tekutin, než se jejich vypitím získá. Rozhodně by se měly konzumovat s mírou. Každou kávu doplňte sklenicí vody a u alkoholu by se při pravidelnější konzumaci nemělo přesáhnout množství 0,5 litru u piva a 0,2 litru u vína denně. Při hubnutí se obojímu raději na čas vyhněte.

Jak doplnit při cvičení minerály? Jak doplnit při cvičení minerály?

Jak už jsme zmínili, při cvičení z těla odchází velké množství tekutin a s nimi i minerály. Ty pokud nedoplníte přímo s vodou, například středně mineralizovanými vodami, můžete bez problému přijmout v dostatečném množství i v potravě. Skvělým způsobem je solení přírodní solí s prokazatelně širokým spektrem minerálních látek, dále ořechy, semena, luštěniny, zelená zelenina jako špenát, brokolice a kapusta, nejrůznější rostlinné klíčky, ale i mléčné výrobky, vejce a tmavé a rybí maso. Pokud se bojíte, že si takto vyváženou stravu při hubnutí nezvládne pohlídat, sáhněte po některém doplňku stravy, který je výrobcem často šitý na míru podle věku a pohlaví spotřebitele.

Pitný režim u dětí Pitný režim u dětí

Dehydratace u dětí přichází rychleji než u dospělých. Hlavně v horkých dnech nebo při pohybové aktivitě se potřeba tekutin u dětí hodně zvyšuje. Jaké nápoje pro děti vybírat?

Nápoje dětem neslaďte. Pokud vybíráte džus pro děti, sáhněte po nedoslazovaném produktu bez umělých barviv. Džus zřeďte vodou. Ochráníte tak zubní sklovinu dítěte před působením kyselých látek z ovoce. Pro děti nejsou vhodné sycené limonády. Nápoje nasycené oxidem uhličitým lépe tiší žízeň a dávají falešný pocit dostatku tekutin. Navíc slazené nápoje by si měly dovolit jen sportující děti. Také nápoje s kofeinem nemají v dětském pitném režimu místo.

Průjem a horečka ohrožuje děti dehydratací

Nejen horko a pohyb zvyšují nároky dětí na pitný režim. Také při horečce a průjmu se nároky na hydrataci dětí zvyšují. Při průjmovém onemocnění může u dětí dojít k dehydratace velmi rychle. Pro udržení vodní bilance dítěti proto podávejte rehydratační roztok. Připravte ho naředěním ve vodě. Pije se vychlazený po lžičkách. Pokud dítě pít odmítá nebo u něj stále pozorujete příznaky dehydratace, vyhledejte lékařskou pomoc.

Celá rodina by měla dodržovat pitný režim

Pitný režim u kojenců Pitný režim kojenců

Nejmenší děti mají nejvyšší podíl vody v těle. U kojenců je to dokonce 75–85 %. Pitný režim u nich stojí na mateřském mléku nebo dětském mléku. Kolik tekutin má vypít kojenec? U miminek mezi 2. týdnem a 7. měsícem života je příjem tekutin 150–160 ml/kg váhy dítěte. Od 8. do 12. měsíce je to 100–140 ml/kg. Od 1 do 2 let děti mají vypít 80–120 ml/kg tělesné váhy. V horkých dnech nebo při velké fyzické aktivitě se potřeba tekutin u dítěte může zvýšit až 2–3 x!

Kojenci 0–6 měsíců

U miminek do půl roku věku pitný režim zcela zabezpečí mateřské mléko případně umělá mléčná výživa. Nenabízejte proto miminku jiné tekutiny. Výjimku můžete udělat v nejparnějších letních dnech. Aby dítě nebylo ohroženo dehydratací, můžete mu nabídnout malé množství dětského ovocného čaje. Připravte čaj z kojenecké vody a dávejte ho miminku neslazený.

Kojenci od 6 měsíců

Spolu se zařazením 1. příkrmů obohaťte jídelníček dítěte také o vhodné tekutiny. Přichází správný čas, od kdy dávat kojenci vodu nebo ovocný čaj. Tekutiny přidávejte postupně jako doplněk k mléku. Ze začátku je stačí dávat dítěti po doušcích. 

Malé děti si ještě neuvědomují pocit žízně. Dbejte proto na to, aby dítě pilo pravidelně během dne.

 

Doplnit pitný režim Doplnit minerály

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Kitl Syrob Višňový s dužninou 500ml

  • Potravina

Skladem na e‑shopu

139 Kč

EXTRIFIT Carni 120000 Liquid 1000ml Cherry

  • Štíhlá linie
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

419 Kč

LIVSANE Šumivé tablety CZ A-Z multivitamin 15ks

  • Vitamíny a minerály
  • Doplněk stravy
  • Akce 3+1

Skladem na e‑shopu

99 Kč

Hannasaki Ultraslim Tropic 50g

  • Čaje

Skladem na e‑shopu

179 Kč

Allnature Aloe vera 100% šťáva BIO 1000ml

  • Doplněk stravy
  • Pročištění

Nedostupné

139 Kč

Philips GoZero UV samočistící lahev 590ml Černá

  • Domácnost
  • Doprava zdarma

Nedostupné

1 819 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Močové cesty
    27. 04. 2020

    Podle čeho si vybrat bylinky na odvodnění?

    Nabízíte bylinky na odvodnění např. HERBA, FORFEMINA, KNEIPP. Podle čeho si vybrat kromě ceny ? Děkuji za odpověď.

    Dobrý den,

    každý přípravek má trochu rozdílné složení a dávkování, byť základ kopřiva je u všech přípravků. Ostatní obsažené extrakty z bylin v jednotlivých přípravcích mají též močopudné účinky. V principu je to jedno, těžko říci, co je pro Vás nejlepší, protože každý může na složení reagovat s určitými rozdíly. Nejjednodušší dávkování má Forfemina 1x denně 1 kapsli. U ostatních přípravků je dávkování více tablet denně(viz informace u jednotlivých produktů)

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Žíly a cévy
    24. 04. 2020

    Co na odvodnění?

    Dobrý den můžete mi prosím poradit co by se dalo využívat na otoky nohou a podporu močení. Dost piju, ale chodím málo na záchod. Respektive nemám potřebu. Všechny vyšetření mám v pořádku. Rády bych tedy zda by se dal koupit nějaký doplněk stravy, Děkuji za info a přeji klidný den.

     Dobrý den,
     Na odvodnění a odstranění přebytečné vody z organismu existují vyzkoušené bylinné přípravky Forfemina, nebo bylinky na odvodnění Kneipp. Jedná se přírodní přípravky s obsahem bylin, které přispívají k vylučování vody z organismu a ke správné funkci ledvin. Pokud neužíváte jiné léky , které by s těmito léky byly kontraindikovány, potom doporučuji je vyzkoušet. Dodržujte doporučené dávkování.
     Otoky nohou mohou být způsobené i dlouhým stáním, je dobré měnit polohu nohou jak při stání tak při dlouhém sezení . Nohy při odpočinku dávat do zvýšené polohy vůči tělu.

    Forfemina
    bylinky na odvodnění Kneipp

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    14. 08. 2020

    Je něco na odvodnění u muže?

    Dobrý den, je produkt Kneipp 3 bylinky na odvodnění vhodný i pro muže? Případně je nějaká alternativa? Díky moc.

    Dobrý den.

    Přípravek obsahuje bylinky s diuretickým účinkem, které jsou účinné bez ohledu na pohlaví. Účinek je pouze dočasný a stav se obnoví záhy po vysazení přípravku. Pokud tedy máte pocit, že vám některé části těla otékají, řešte to s Vaším lékařem. Mnoho pacientů navíc diuretika na předpis užívá a vůbec o tom neví. Jsou totiž běžnou součástí léčby vysokého krevního tlaku.

    Fy KNEIPP je tradičním výrobcem čajů, tinktur, bylinných doplňků stravy i léčiv. Je kvalitní, ale zároveň nejdražší. Alternativou je výrobek fy Liftea či Forfemina, která je už z názvu cílena na ženy, nicméně složení je vhodné i pro muže. Nejsou zde např. obsaženy žádné fytoestrogeny.

    Liftea 

    Forfemina

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    • Močové cesty
    • Zažívání
    06. 05. 2022

    mám neustálou žízeň

    Dobrý den, už delší dobu mám hodně často žízeň. Trošku mě to obtěžuje, že pak musím často na záchod :) Myslím si, že piji opravdu dost, určitě přes tři litry každý den… Říkám si, jestli poslouchat žízeň nebo trochu to pití omezit… Nemůže mi to uškodit nebo co by mi tak pomohlo? Předem díky za odpověď, pacientka 52 let.

    Dobrý den,

    pocit neustálé žízně může poukazovat na některá onemocnění. Nejběžněji na cukrovku, ale souviset může také se štítnou žlázou nebo onemocněním ledvin nebo stresem. Také některé léky mohou způsobovat pocit suchosti v ústech a tedy vyvolávat pocit žízně. Nebojte se s problémem svěřit svému lékaři a nechat si udělat základní vyšetření. Je nutné najít příčinu problému.

    Přirozeně je vyšší potřeba tekutin v horkých dnech nebo při těžké fyzické námaze. Problém by také mohl vycházet z některých nápojů a potravin. Například ty s vysokým obsahem kofeinu podporují vylučování moči, také některé léky a bylinky mají tento účinek.

    S pozdravem
    Mgr. Petra Večeřová
    Lékárník BENU, Trnkova

    šipka Petra Večeřová

    Na dotaz odpověděl Petra Večeřová zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Detoxikace a hubnutí
    • Dotaz do lékárny
    15. 05. 2023

    Jak rychle a efektivně zhubnout

    Chtěla bych poradit něco na hubnutí????koupila jsem si u Vás Be Slim a nic☹️.byla bych velice ráda kdyby jste mi něco doporučily dekuji

    Dobrý den,

    předem odpovědi bych Vám ráda poslala odkaz na článek Jak rychle a efektivně zhubnout.

    Hubnutí je proces, při kterém se snižuje celková tělesná hmotnost jedince. Snížení váhy může být způsobeno úbytkem tukové tkáně, což je přirozená rezerva energie, ale také ztrátou svalové tkáně, což pro tělo není zdravé. V článku najdete spoustu cenných rad, jak si správně sestavit jídelníček z sacharidů, tuků a bílkovin. Dále jsou zde zmiňována velmi důležitá režimová opatření, jako je pravidelný příjem tekutin, pravidelný spánek a pohyb.

    V závěru článku máte doporučení na spalovače tuků a přípravky na hubnutí, ze kterých můžete vybírat.

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5 5 z 5 (Hodnotili 2 zákaznící)

  • EP 14. 11. 2020 5

    Pokud by někdo potřeboval další informace, našla jsem tady https://www.pestryjidelnicek.cz/jak-a-proc-dodrzovat-pitny-rezim/

  • Alex V. 14. 7. 2020 5

    Pracuji v kanceláři a přes den prakticky nepiji. Stáhl jsem si do telefonu aplikaci, která mě upozorňuje na pravidelné pití, abych obsáhl doporučené denní množství vody. Vydržel jsem to tak čtvrt roku, pak jsem musel aplikaci odinstalovat. Nedokázal jsem tolik vody vypít, aniž by to pro nebyl stres:-) Máte někdo nějaký jiný vylepšovák, který vás donutil pít?