Infekce močových cest

INFEKCE MOČOVÝCH CEST

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Palčivé pocity při močení jsou signálem potíží s močovými cestami. Je nutné zasáhnout rychle a zabránit bakteriím, aby se přichytávali na stěny močového měchýře a dále se rozmnožovali. Sáhněte po správném přípravku. 

 • Články o zdraví
 • Močové cesty a ledviny

Co je příčinou infekce močových cest? Co je příčinou infekce močových cest?

Většinou jde o bakterie. Ty se dostávají z vnějšího okolí – velmi často z konečníku přes močovou trubici do močového měchýře, zde se usadí a množí. Často ji v přemnožení pomáhá i naše nedůslednost v dodržování pitného režimu. S dostatkem přijímaných tekutin by totiž proud moči drobnou infekci eliminoval. V případě, že se zhoršující se stav neléčí, může infekce postupovat do ledvin a způsobit tak infekci ledvin.

Trápení, které vás nutí často na močení Trápení, které vás nutí často na močení

Infekce, která vás nutí často na močení postihuje většinou část močových cest. Když postihne dolní močové cesty, jde o zánět močového měchýře – cystitidu. Pokud postihne horní močové cesty, jedná se o zánět ledvin – pyelonefritidu. Obojí může být způsobeno bakteriemi, které běžně obývají střevní trakt jako Escherichia coli, Pseudomonas, Klebsiella a Proteus, ale i sexuálně přenosnými mikroorganismy jako je Chlamydie trachomatis, Mycoplasma a Ureaplasma. Zřídka zánět způsobí i virus. Neléčené napadení močových cest takovými patogeny vede i k přenosu infekce na další orgány včetně pochvy, prostaty, ledvin i varlat.

Nachlazení močových cest Nachlazení močových cest

Když se řekne nachlazení močových cest, máte ve skutečnosti co dočinění se zánětem. Možná i vaše babička říkala, že když budete sedět na studeném kamení, nastydnou vám ledviny a močový měchýř. Pravdou je, že záněty nezpůsobuje chlad jako takový, ale baktérie. Pokud trpíte na záněty močových cest, teplo určitě nepodceňujte. Na studeném povrchu se totiž sníží prokrvení a také oslabí obranyschopnost těla, co je právě příležitost pro bakterie a rozvinutí zánětu. 

Jak poznáte, že máte zánět močových cest? Jak poznáte, že máte zánět močových cest?

Chodíte často na toaletu a močení je doslova nepříjemné. Provází jej pálení, řezání a bolest a přitom ze sebe téměř nic nedostanete. Proud moči je nitkovitý a máte neustále pocit, že jste se zcela nevyprázdnili. Trápí vás i bolest v podbřišku, cítíte se unaveně a jako přirozený obranný mechanismus se může dostavit i zvýšená teplota. Vaše moč je zakalená, zbarvená krví a většinou s sebou nese nepříjemný zápach. Zjistit, zda máte zánět můžete i doma rychlým domácím testem potvrdit diagnózu si ale nechte lékařem. Lékař vyšetří bolestivost zaníceného místa pohmatem podbřišku a nechá otestovat vaši moč jednoduchým biochemickým rozborem. Na místě může ověřit i stav moči papírkovým testem. V moči přitom hledá buňky imunitního systému (leukocyty) a červené krvinky (erytrocyty), které by infekci potvrdily. Pokud jsou nálezy nejednoznačné, provádí se i vyšetření ke zjištění přesného původce zánětu – provede se kultivace moči. Dále také i zobrazovací vyšetření jako je ultrazvuk nebo RTG snímek močového ústrojí.

Jaké faktory nahrávají vzniku cystitidy? Jaké faktory nahrávají vzniku cystitidy?

 • Pohlaví – ženy mají kratší močovou trubici, než muži
 • Nedostatečná hygiena
 • Zadržování močení
 • Nedostatečný přísun tekutin
 • Cukrovka – moč lidí trpících cukrovkou obsahuje větší množství cukru, a toto sladké prostředí bakteriím prospívá
 • Vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře
 • Časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk
 • Zavedený permanentní katetr v močové trubici

Předcházejte zánětu močových cest Předcházejte zánětu močových cest

 • Pijte každý den dostatečné množství tekutin.
 • Noste kvalitní bavlněné dámské spodní prádlo.
 • Nezadržujte zbytečně močení.
 • Vymočte se po každém pohlavním styku.
 • Nepoužívejte obyčejné sprchové gely, které narušují poševní mikroflóru.
 • Otírejte se po stolici správným směrem.
 • Dopřávejte si bylinné čaje a doplňky stravy pro zdravé močové cesty.

Léčba zánětu močových cest Léčba zánětu močových cest

S každým zánětem, který vás přivede až k lékaři, je třeba dodržet odpočinkový režim s dostatkem přísunu tekutin. Po všech vyšetřeních vás lékař pošle domů s první dávkou antibiotik nebo chemoterapeutik. Ty, i když netuší s jakým přesně původcem zamávají, by vám měly pomoci. Většina lékařů kalkuluje s tou nejpravděpodobnější možností – že vám zánět způsobila bakterie. Pokud vám léčba nezabere do 3 dnů, lékař vám dle výsledků kultivace moči nasadí jinou a přesnější léčbu. Ta zabírá a léčí infekt do 7 dnů. Při užívání antibiotik se obecně doporučuje užívat probiotika pro obnovu střevní mikroflóry. 

Léčbu můžete podpořit i dalšími léčivými přípravky jako Léčbu můžete podpořit i dalšími léčivými přípravky a bylinkami jako

 • Terpény (ROWATINEX) – zvyšuje sekreci moči a uvolňuje křeče močových cest. Taky zlepšuje prokrvení ledvin a zvyšuje vylučování málo koncentrované moči, čímž se tlumí zánět močových cest.
 • Enzymy  – obsahuje vhodně sestavené enzymy, které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu a tlumit zánět. Doporučuje se jako preventivní léčba, když žena trpí chronickými a recidivujícími záněty a infekcí močových cest.
 • Výtažky z bylin a plodů – Už naše prababičky věděly, že silným bojovníkem s trápením s močovými cestami je příroda kolem nás. Proto i dnešní doplňky stravy obsahují jejich silné koncentrace tak, aby pomohly tělu se s mikroorganismy vyrovnat. V podpoře vám pomohou i přípravky s výtažky z brusinek, které pomáhají k normální funkci močové soustavy. Dále z březové šťávy, která podporuje normální funkci močových cest a ledvin a přesličky rolní, která se stará o normální funkci celé močové soustavy.

...............................................................................................................................................................................................................................
INZERCE

 Podpora doplňky stravy:

 • D-manosa (BLOKURIMA) – je přírodní monosacharid, který se běžně vyskytuje v ovoci, ale naše tělo ho nezvládá metabolizovat. Proto putuje až do močového měchýře, kde znemožní uchycení E. coli na sliznici a ty poté s proudem moči odcházejí z těla. Zaručí tak, že se nemohou přemnožit a vytvořit nežádoucí problémy.

BLOKURIMA – doplněk stravy

Léky na zánět močových cest a ledvin Vše pro ledviny a močový měchýř

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Močové cesty
  21. 09. 2019

  Imunita - na vracející močové cesty

  Dobrý den, prosím poraďte něco na posílení imunity - stále se vracející záněty močových cest.
  Děkuji

  Dobrý den,

  velmi dobré zkušenosti mám s přípravkem URIVAC. Jedná se o bakteriální lyzát na podporu močových cest při opakovaných zánětech a infekcích. Urivac se užívá po dobu 3 měsíců a to vždy v režimu 10 tablet 10 dní po sobě a 20 dní pauza. Balení tedy pokryje 3 měsíční kůru. Lze využívat i 2 následující balení po sobě. Druhým přípravkem je novinka Blokurima URO plus, která obsahuje D- manosu, artyčok a bakteriální lyzát Escherichia coli. Přípravek funguje obdobně, kdy D-manosa potahuje stěny močové měchýře, aby nedocházelo k opakovaným infekcím, artyčok přispívá k normální funkci močových cest. blokurima se užívá denně jeden sáček večer před spaním.

  URIVAC

  BLOKURIMA URO PLUS

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Močové cesty
  • Těhotenství a kojení
  31. 12. 2019

  Urologický čaj v těhotenství?

  Dobrý den,
  prosím o informaci,zda urologický čaj od Apotheke je vhodný v těhotenství (u ostatních urologických čajů ve vaší nabídce je těhotenství kontraindikováno). Nyní jsem ve 13. týdnu, 3 dny užívám Urinal akut, došlo ke zlepšení, ale potíže stále přetrvávají. Měla jsem teplotu do 37,5st, nyní jsem bez teplot.

  Dobrý den,

  Urinal můžete užívat dále, vhodným urologickým čajem je Leros močové cesty, užívejte 3 šálky denně. Dále můžete doplnit přípravek Blokurima, první den užívejte 4 sáčky denně, druhý den 3 sáčky a další dny už jen po jednom sáčku. Dodržujte dostatečný pitný režim. Pokud potíže nebo horečka přetrvají, navštivte lékaře.

  Blokurima

  LEROS močové cesty

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Patricie T. 16. 6. 2020 5

  Díky za článek. O účincích přesliček a březové šťávy jsem doposud nevěděla. Celkem na záněty trpím a právě jsem zkoušela vždy jen věci obsahující brusinky.