Inkontinence: jak bojovat s únikem moči

INKONTINENCE: JAK BOJOVAT S ÚNIKEM MOČI

Samovolný únik moči nebo stolice je stav, kdy nekontrolujeme své vyprazdňování. V tomto článku se dovíte o jednotlivých typech inkontinence, o jejich příčinách a také o přípravcích a pomůckách z naší internetové lékárny, které vám zpříjemní život s inkontinencí.

  • Články o zdraví
  • Močové cesty a ledviny
  • Intimita

Jaké jsou typy inkontinence


Je obecně známo, že inkontinence postihuje častěji ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Některé typy inkontinence jsou specifické jen pro ženy, anebo naopak pro muže. 

  • Stresová inkontinence je způsobená náhlou fyzickou zátěží např. při kýchnutí, při kašli, u smíchu nebo během cvičení. Tento druh inkontinence je typický pro ženy.
  • Urgentní inkontinence je ta, kdy se močení snažíme zabránit, ale nejde to. Je to způsobenou špatnou koordinací mezi tím, co mozek přikazuje, a tím co močový měchýř dělá. Je to nejčastější typ inkontinence u mužů.
  • Funkčně podmíněná inkontinence je závislá na schopnosti nemocného dostat se včas na toaletu. Objevuje se u osob se sníženou pohyblivostí nebo u těch, kteří trpí vážným onemocněním psychického rázu (Alzheimerova či Parkinsonova choroba).
  • Inkontinence z přetékání je typicky mužským typem. Je způsobena nedokonalým vyprázdněním močového měchýře. Moč se nahromadí v penisu a postupně se uvolňuje. Častou příčinou je fyziologická překážka - zbytnění prostaty nebo anomálie v močové trubici.
  • Inkontinence po porodu je způsobena těhotenskými změnami tkání a otokem po porodu. Většinou se po zhojení vše samo upraví. Pokud trvá tento stav déle než půl roku, je to známka většího poškození pánevního dna, která se řeší fyzioterapeutickou rehabilitací.
  • Smíšená inkontinence spojuje několik inkontinenčních typů dohromady. Častá je kombinace stresové a urgentní inkontinence. 
  • Inkontinence stolice má často příčinu v poruše svěrače či konečníku, zácpě, průjmu nebo v celkové dysfunkci pánevního dna.

Pomůcky na inkontinenci


Pokud trpíte inkontinencí, nebojte se snížené kvality života. Speciální pomůcky a přípravky vám zjednoduší život. Číslem 1 ve vaší výbavě by měly být absorpční a hygienické pomůcky, jako jsou vložky, kalhotky, pleny nebo podložky, které zachytí unikající moč a pohltí také nepříjemný zápach. K dalším užitečným pomocníkům patří speciální kosmetika k péči o podrážděnou pokožku. V naší nabídce najdete:

Inkontinenční vložky

Inkontinenční vložky jsou rozděleny podle stupně absorpce. V naší internetové lékárně najdete jak ženskou, tak mužskou variantu vložek. Liší se od sebe střihem. Pro ženy TENA lady a pro muže TENA men.

Inkontinenční kalhotky

Vhodnou variantou u větších úniků moči nebo na noc jsou inkontinenční kalhotky. Při výběru berte ohled na obvod boků. Absorpční kalhotky se vyrábí ve velikostech S až XXL. Nenechte se zmást názvem kalhotky - jsou určeny i mužům. Pánskou verzi inkontinenčních kalhotek vyrábí značka Depend. 

Inkontinenční pleny

Pleny mají větší absorpční schopnost než vložky, hodí se tedy při větším úniku moči. Vyrábějí se v různých velikostech a mají rozdílnou absorpční schopnost.

Inkontinenční podložky

K ochraně matrace a postele se hodí absorpční podložky, které u nás seženete jak v rolích, tak po kusech. Jsou neocenitelné při výměně plen či vložek u imobilních osob a hodí se také na noc.

Inkontinenční hygienické pomůcky

Moč i stolice pokožku dráždí, a proto používejte šetrné kosmetické přípravky. Pěny a emulze pokožku nejen očistí, ale vytvoří na ní také ochranný film. Po mytí je vhodné ošetřit namáhanou kůži ještě ochranným krémem. 


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.