Jak na opruzeniny u dospělých

JAK NA OPRUZENINY U DOSPĚLÝCH

Objevily jste na své kůži zarudlé podrážděné místo, které svědí? Pravděpodobně se potýkáte s opruzeninou. Nezoufejte, není to nic, čeho byste se nemohli rychle zbavit. Říkáte si, že opruzeniny jsou pouze dětskou záležitostí? Tak to vůbec není. Opruzeniny u dospělých jsou velmi častým problémem. Stačí se zpotit při turistice či sportu, nebo déle sedět na kožené sedačce a opruzenina je na světě. Jak si s touto nepříjemnou nemocí poradit?

 • Články o zdraví

Jak poznáte opruzeniny? Jak poznáte opruzeniny?

Začervenalá kůže, podrážděná pokožka, nepříjemný pocit svědění – je dost možné, že vás trápí opruzeniny. Nejčastěji je najdete kolem konečníku, v podpaží, genitálií a v dalších kožních záhybech (u žen například pod prsy). Opruzeniny v tříslech u dospělých jsou také běžnou záležitostí. Obecně platí, že jsou muži k opruzeninám náchylnější než ženy. Opruzenina vzniká, když se tře kůže o kůži nebo v místě, kde se pokožka setkává s oblečením – v místech, kde se drží teplo a vlhko.

S vyrážkou se můžete potkat, i když zrovna nenosíte pleny. Časté případy opruzenin jsou při sportu či turistice. Kůže se totiž zpotí a je náchylná na vytvoření opruzeniny. V některých případech kůže mokvá a objevují se drobné prasklinky.

Opruzeniny u dospělých vzniknou raz dva. Například když dlouho sedíte v autě nebo na koženém sedadle ve vlaku. Typická jsou také podráždění vzniklá při vytrvalostních sportech. Ještě, že existuje snadné řešení jako je použití masti na opruzeniny.

Proč máte opruzeniny a jak se projevují? Proč máte opruzeniny a jak se projevují?

Nejčastější příčinou vzniku opruzeniny je pocení. Není tedy divu, že se s nimi nejčastěji setkáte v létě. Zvlášť, když nosíte neprodyšné a těsné oblečení, které neumožní pokožce dostatečně dýchat. V takovém případě máte zaděláno na opruzeninu. Kamenem úrazu je i nedostatečná hygiena. Na druhou stranu přehnané mytí poškozuje přirozenou ochranu pokožky a tak snadno dojde k odření.

Běžnými příznaky opruzenin jsou:

 • pokožka, která svědí až pálí,
 • začervenalá oblast kůže,
 • vlhkost kůže, může docházet i k mokvání,
 • podrážděná a citlivá pokožka.

Kde se opruzeniny tvoří? Kde se opruzeniny tvoří?

Opruzeniny nejčastěji najdete na jedné z těchto oblastí:

 • v podpaží,
 • v oblasti pod prsy,
 • na genitáliích,
 • mezi prsty u nohou,
 • na vnitřní straně stehen,
 • kolem konečníku.

Jak opruzeniny ošetříte? Jak opruzeniny ošetříte?

Především dbejte na to, aby postižené místo zůstalo v suchu. Vyhněte se nevhodnému oblečení. Postižené místo větrejte, ať se dále nezapařuje. Pokožku pravidelně natírejte krémem např. Bepanthen. Oblíbené jsou kalciová a zinková mast.

Obvyklým případem vzniku opruzenin je dlouhé sezení v dopravních prostředcích. Proto mějte na cestách při ruce antibakteriální vlhčené ubrousky. Při sprchování používejte antibakteriální mýdlo.

Často se zvládnete vypořádat s opruzeninami sami doma bez návštěvy lékaře. V případě, že zarudlá místa neustupují nebo kůže dokonce začala mokvat, navštivte lékaře. Může se jednat o opruzeniny, které jsou způsobené kvasinkami nebo plísněmi. Lékař pak doporučí vhodnou léčbu.

 Prevence Prevence

Prevence je snadná. Stačí se vyhýbat příčinám opruzenin. Je velká šance, že opruzeninám předejdete, když dodržíte následující zásady:

 • Noste prodyšné bavlněné oblečení, aby pokožka mohla dýchat.
 • I spodní prádlo volte tak, aby bylo z bavlny a spíše volnější.
 • Sprchujte se po fyzické aktivitě, sportovním výkonu, nejvíce v teplých dnech.
 • S hygienou to nepřehánějte.
 • Mazejte suchou, podrážděnou a citlivou pokožku (krém proti opruzeninám Antivlk)

Teď už si s opruzeninami určitě poradíte raz dva. Trápí opruzeniny vašeho drobečka? Přečtěte si článek Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka.

PÉČE O TĚLO


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.