Jak na opruzeniny u dospělých

JAK NA OPRUZENINY U DOSPĚLÝCH

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

Objevily jste na své kůži zarudlé podrážděné místo, které svědí? Pravděpodobně se potýkáte s opruzeninou. Nezoufejte, není to nic, čeho byste se nemohli rychle zbavit. Říkáte si, že opruzeniny jsou pouze dětskou záležitostí? Tak to vůbec není. Opruzeniny u dospělých jsou velmi častým problémem. Stačí se zpotit při turistice či sportu, nebo déle sedět na kožené sedačce a opruzenina je na světě. Jak si s touto nepříjemnou nemocí poradit?

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka

5 minut čtení


Jak poznáte opruzeniny? Jak poznáte opruzeniny?

Začervenalá kůže, podrážděná pokožka, nepříjemný pocit svědění – je dost možné, že vás trápí opruzeniny. Nejčastěji je najdete kolem konečníku, v podpaží, genitálií a v dalších kožních záhybech (u žen například pod prsy). Opruzeniny v tříslech u dospělých jsou také běžnou záležitostí. Obecně platí, že jsou muži k opruzeninám náchylnější než ženy. Opruzenina vzniká, když se tře kůže o kůži nebo v místě, kde se pokožka setkává s oblečením – v místech, kde se drží teplo a vlhko.

S vyrážkou se můžete potkat, i když zrovna nenosíte pleny. Časté případy opruzenin jsou při sportu či turistice. Kůže se totiž zpotí a je náchylná na vytvoření opruzeniny. V některých případech kůže mokvá a objevují se drobné prasklinky.

Opruzeniny u dospělých vzniknou raz dva. Například když dlouho sedíte v autě nebo na koženém sedadle ve vlaku. Typická jsou také podráždění vzniklá při vytrvalostních sportech. Ještě, že existuje snadné řešení jako je použití masti na opruzeniny.

Proč máte opruzeniny a jak se projevují? Proč máte opruzeniny a jak se projevují?

Nejčastější příčinou vzniku opruzeniny je pocení. Není tedy divu, že se s nimi nejčastěji setkáte v létě. Zvlášť, když nosíte neprodyšné a těsné oblečení, které neumožní pokožce dostatečně dýchat. V takovém případě máte zaděláno na opruzeninu. Kamenem úrazu je i nedostatečná hygiena. Na druhou stranu přehnané mytí poškozuje přirozenou ochranu pokožky a tak snadno dojde k odření.

Běžnými příznaky opruzenin jsou:

 • pokožka, která svědí až pálí,
 • začervenalá oblast kůže,
 • vlhkost kůže, může docházet i k mokvání,
 • podrážděná a citlivá pokožka.

Kde se opruzeniny tvoří? Kde se opruzeniny tvoří?

Opruzeniny nejčastěji najdete na jedné z těchto oblastí:

 • v podpaží,
 • v oblasti pod prsy,
 • na genitáliích,
 • mezi prsty u nohou,
 • na vnitřní straně stehen,
 • kolem konečníku.

Jak opruzeniny ošetříte? Jak opruzeniny ošetříte?

Především dbejte na to, aby postižené místo zůstalo v suchu. Vyhněte se nevhodnému oblečení. Postižené místo větrejte, ať se dále nezapařuje. Pokožku pravidelně natírejte krémem např. Bepanthen. Oblíbené jsou kalciová a zinková mast.

Obvyklým případem vzniku opruzenin je dlouhé sezení v dopravních prostředcích. Proto mějte na cestách při ruce antibakteriální vlhčené ubrousky. Při sprchování používejte antibakteriální mýdlo.

Často se zvládnete vypořádat s opruzeninami sami doma bez návštěvy lékaře. V případě, že zarudlá místa neustupují nebo kůže dokonce začala mokvat, navštivte lékaře. Může se jednat o opruzeniny, které jsou způsobené kvasinkami nebo plísněmi. Lékař pak doporučí vhodnou léčbu.

 Prevence Prevence

Prevence je snadná. Stačí se vyhýbat příčinám opruzenin. Je velká šance, že opruzeninám předejdete, když dodržíte následující zásady:

 • Noste prodyšné bavlněné oblečení, aby pokožka mohla dýchat.
 • I spodní prádlo volte tak, aby bylo z bavlny a spíše volnější.
 • Sprchujte se po fyzické aktivitě, sportovním výkonu, nejvíce v teplých dnech.
 • S hygienou to nepřehánějte.
 • Mazejte suchou, podrážděnou a citlivou pokožku (krém proti opruzeninám Antivlk)

Teď už si s opruzeninami určitě poradíte raz dva. Trápí opruzeniny vašeho drobečka? Přečtěte si článek Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka.

Péče o těloLéky na opruzeniny

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  11. 05. 2020

  Opruzenina v tříslech

  Dobrý den . chtěl bych se zeptat . Mám v tříslích opruzeniny a chtěl bych se poradit co je na to nejlepší. Teď používám obyčejnej pudr , ale nevím jestli je to dobrý. Děkuji za radu

  Dobrý den, 

  pudr, anebo dětský zásyp, kterého složkou je pudr, je vhodné používat jako prevenci opruzenin. Absorbuje přebytečnou vlhkost a mastnotu a taky se díky pudru kůže o sebe netře. Na ošetření opruzenin použijte Sudokrém anebo i jinou kosmetiku, která je určená na opruzeniny. 
  Kosmetiku nanášejte na omytou a suchou pokožku.
  Tady je několik typů: 
  cannaderm-robatko-krem-proti-opruzeninam-
  bepella-detska-mast-na-opruzeniny-
  sudocrem

  S pozdravem
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  Lékárník BENU, K Pérovně

  šipka Mgr. Ľubica Sobčáková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Ľubica Sobčáková , Praha 10, K Pérovně zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  11. 05. 2020

  mast Pityol na opruzeniy

  Už se nevyrábí mast Pityol?Jaká je místo této masti náhrada?

  Dobrý den,

  mast Pityol se už kvůli složení nevyrábí. Přípravek s podobným použitím je mast Rosen neoPhytiol, která je vhodná na kůži postiženou ekzémem, opruzeninami, akné, kožními záněty či vyrážkou vyvolanou sluneční alergií. Používá se  1-3x denně nanášením přiměřeného množství masti na postižené místo. Na opruzeniny a kožní záněty působí také velmi dobře Sudocrem. Pasta zklidňuje začervenalou pokožku a regeneruje ji. Je vhodný pro celou rodinu. Stačí nanášet ve velmi tenké vrstvě.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  Rosen neoPhytiol mast 30g
  Sudocrem 60g

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  21. 05. 2020

  Jaká je vhodná mast na opruzeniny u dospělých?

  Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat co by jste mi doporučili, když se mi pod prsy dělají červené fleky (opruzeniny). Jakou mast nebo i roztok by jste mi doporučili.

  Dobrý den, 

  vhodnou mastí na tyto problémy je Bepanthen Baby používaný u dětí jako prevence opruzenin. Můžete nanášet dle potřeby několikrát denně. Další vhodnou mastí je Imazol Plus, nanášejte 2x denně na opruzenou pokožku. 

  Bepanthen Baby

  Imazol krémpasta

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  04. 04. 2021

  Co na opruzeninu při inkontinenci?

  Dobrý den, prosím, mám doma babičku po mrtvici, špatně chodící, jen pár kroků s chodítkem, plná inkontinence 3. stupeň. Má velký problém s opruzeninami v oblasti genitálií a mezi nohama i na hýždích. Používala jsem na očištění čistící pěnu UNIXDERMA a pak zinkový krém stejné značky. Stále se to horšilo, teď používám Imazol krémpasta. Prosím, co mi ještě můžete poradit, aby se ty opruzeniny nedělaly? Nebo, alespoň se trochu zatáhly? Pleny měníme opravdu často a také samozřejmě často čistíme a mažeme. děkuji za radu

  Dobrý den,

  pleny by se měly vyměňovat cca co 6 hodin. Na omývání používejte pouze vodu. Mýdlo pro citlivou pokožku je vhodné  jen po stolici (např. Neocide mycí gel či Alfasilver tekuté mýdlo). Po omytí jen lehce vysušit. Příliš netřít. Dobré zkušenosti mám i s čistícími pěnami- buď vámi zmiňovaná Unixderma či Molicare skin čistící pěna

  Zinkové krémy lze natírat ve velmi tenké vrstvě při každé výměně plen. Pozor na nedostatečné odstranění krému a silnou vrstvu. Pod ní pak může docházet k přemnožení kvasinek, bakterií... Imazol krémpasta může být dobrou volbou.

  V poslední době se využívá i pozitivních protimikróbních vlastností stříbra - např. Silvertan pasta

  Pokud by se stav Vaší maminky nelepšil, tak lékař může předepsat přípravky s obsahem kortikoidu či antibiotika.

  Přeji hezký den.
  Mgr. Naďa Spratková
  Vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Místek

   

   

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.