Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka

JAK SE VYPOŘÁDAT S OPRUZENINAMI U MIMINKA

Opruzeniny trápí miminka od nepaměti a doplácí na ně i rodiče. Dětská kůže je citlivější než ta naše a snadno se podráždí. To mrňouskům vadí, a proto pláčou. Snižte výskyt dětských opruzenin na minimum a dopřejte svému drobečkovi maximální pohodlí. Zjistíte, co jsou opruzeniny, jak je poznáte a jak jim předejít. Vaše miminko bude zase nerušeně spinkat.

 • Články o zdraví

Co jsou to opruzeniny Co jsou to opruzeniny


Jedná se o zarudlá místa, kde o sebe třou dvě plochy pokožky. Nejčastěji se vyskytují na citlivých místech, jako je zadeček, třísla a genitálie. Méně často se pak objevují na stehnech, za oušky, v podpaží či dalších kožních záhybech. Rajónem opruzenin jsou především vlhčí a teplejší místa, jako například plenková oblast, tady jsou opruzeniny „jako doma“.

Zánět vyvolává nepříjemné pocity pálení, svědění a váš drobeček je velice podrážděný a pláče. V případě, že kůže mokvá a objevují se drobné prasklinky, může být onemocnění vážnější. Když problémy s opruzeninami přetrvávají déle než 3-4 dny, navštivte raději lékaře. Příčiny vzniku opruzeniny mohou být i naléhavějšího charakteru - onemocnění bakteriálního či kvasinkového původu.

Jak poznáte opruzeniny

 • Větší zarudlé části v oblasti kožních záhybů, zadečku, genitálií,
 • vlhká oblast pokožky - dochází k mokvání,
 • puchýřky - objevují se drobné prasklinky,
 • podrážděná pokožka - vzniká vyrážka,
 • suchá kůže -  dochází k olupování,
 • pocity svědění a pálení - dítě je podrážděné a pláče.

 

Nejčastější příčiny opruzenin u miminek

 • Delší doba bez výměny plenky,
 • odírání či poškrábání dětského zadečku o plenku (to se stává většinou u nevhodně zvolené velikosti plenky - u nás najdete kompletní sortiment značek PAMPERS, Huggies a dalších),
 • použití látkových plen - zadržují vlhkost, dostatečně neabsorbují,
 • alergická reakce na plenku či krém,
 • průjem,
 • infekce buď bakteriálního nebo kvasinkového původu.

Jak jim předejít Jak jim předejít


Opruzeniny vznikají nejčastěji ve vlhkých oblastech, proto je potřebné udržet miminko v suchu. Toho dosáhnete pravidelným přebalováním a větráním zadečku dítěte. Pro prevenci použijte speciální masti a krémy pro citlivou pokožku.


Dodržování hygieny

Miminko koupejte v ne příliš horké vodě a spíše po kratší dobu - cca 10 min.  Voda vysušuje, proto použijte dětské olejíčky. Můžete vyzkoušet například značku Aviril. Dbejte na to, abyste pokožku dítěte vždy důkladně očistili. Především se zaměřte na pečlivé očištění veškerých zbytků stolice a moči. Můžete použít i dětské vlhčené ubrousky. Volte takové, které citlivé pokožce miminka vyhovují, a nezpůsobí podráždění. 


Pravidelné přebalování

Přebalujte své dítko a to pravidelně, doporučujeme až 8krát za den. Pokožka miminka je opravdu citlivá, takže se snadno a rychle zapaří. Dochází tak k nežádoucím podrážděním a vyrážkám a opruzenina je na světě jedna dvě. Při přebalování dbejte na to, abyste zadeček miminka pořádně očistili. Poté natřete krémem na opruzeniny - vhodný je například Bepanthen.


Dostatečné větrání

Nechávejte pokožku miminka co nejvíce volně dýchat. Jednak je to skvělá prevence, ale i ve chvíli, kdy je miminko opruzené, tak je větrání velmi žádoucí. Vhodná chvilka pro provětrání zadečku vašeho dítěte je právě při přebalování.


Použití mastí a krémů

Suchou a podrážděnou pokožku miminka je potřeba hydratovat a regenerovat. Natírejte proto své miminko pravidelně krémy a mastičkami, které jsou vhodné pro prevenci opruzenin. Krém či mast vybírejte tak, aby co nejvíce vyhovovala citlivé pokožce vašeho drobečka. Velmi šetrný přípravek je například Rybilka.

Ošetření opruzenin Ošetření opruzenin


Ke kojencům a batolatům zkrátka opruzeniny občas patří, ale nepodceňujte je a věnujte jim dostatečnou pozornost a péči. Snažte se udržet pokožku dítěte suchou a zmírnit podráždění. Opět platí, stejně jako u prevence, že byste měli dítě častěji přebalovat a nechávat volně bez plenky.

K ošetření opruzenin je vhodné použít

 • Masti a krémy na opruzeniny - natírejte pravidelně při každém přebalování miminka. Podstatné je, aby pokožka děťátka byla důkladně umytá a v plenkové oblasti nezůstaly žádné zbytky nečistot. Poté stačí, když nanesete menší množství krému (Sudocrem).
 • Bylinné koupele - mají hojivé a proti zánětlivé účinky, které mohou uklidnit podrážděnou pokožku miminka (např. bylinné koupele Weleda či Leros). Můžete je doplňkově využít k mastičkám na opruzeniny. 

V případě, že zarudnutí a podráždění neustupuje i po poskytnuté péči, kterou uvádíme, navštivte lékaře. Může se jednat o zánětlivé kožní onemocnění či vyrážku.

Teď už jste zjistili, jak si poradit s opruzeninami vašich maličkých. Další nezbytnosti k péči o miminko najdete v sekci dětské hygieny.

Teď už si s dětskými opruzeninami určitě poradíte raz dva. Trápí opruzeniny přímo vás? Přečtěte si článek Jak na opruzeniny u dospělých.

Vše pro přebalování


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.