CO NA PRŮJEM U DĚTÍ

Co je průjem? Za průjem považujeme častou a řídkou stolici u dětí, která může mít i nepřirozenou barvu a zápach. Vodnatá stolice může potrápit už novorozence, batole a nevyhýbá se ani větším dětem. Někdy jde pouze o dietní chybu a nevhodnou kombinaci potravin a zvládnete léčbu průjmu doma. Jindy je příčina bakteriálního nebo virového původu. Zjistěte, jak zastavit průjem u dětí a jaké přípravky můžete použít na léčbu průjmu u dětí.

Související produkty

Průjem u miminka

Stolice u miminka je jedním z ukazatelů dobrého zažívání a prospívání. Stolice novorozence je přirozeně řídká a proto je těžké rozeznat, jak vypadá průjem u kojence. Novorozenec má v prvních dnech tmavou až černou stolici a to až 10x denně. V dalších dnech, kdy přijímá mléko, se mění na žlutou až zelenou barvu řídké konzistence. V tomto období je to přirozené a nemusíte panikařit. Naopak, zpozorněte, pokud je stolice neobvykle řídká, slabě zbarvená až bezbarvá, s příměsí velkého množství hlenu.

Základem léčby průjmu u kojence je doplňování tekutin rehydratačním roztokem v množství 10 ml/kg hmotnosti. Pokud se situace nezlepšuje, miminko pláče a bolí ho bříško, může jít o intoleranci nebo alergii. Lékař v takovém případě doporučí speciální kojeneckou výživu. Na přípravky proti průjmu pro děti ještě není vhodná doba.

S podáváním příkrmů se stolice zahušťuje a získává hnědou barvu. V případě, že k mléku už přikrmujete, k rehydratačnímu roztoku vybírejte dietní jídlo pro děti při průjmu. Jsou to: rýže, mrkvové pyré, banán, kuřecí a krůtí maso, bramborová kaše.

Průjem u batolat

Základem léčby je rehydratační roztok, probiotika a dieta při průjmu u dětí. Pravidlo zní, nic mastného, pouze dietní jídelníček při průjmu. Může rýži, banán, strouhané jablko, brambory, kuřecí a krůtí maso, starší pečivo a to vše v malých porcích. Dobrý je i černý čaj bez kofeinu, mírně slazený. Střevní mikroflóru srovná střevní eubiotikum Hylak.

Průjem u dětí od 1 roku

Průjem u ročního dítěte můžete léčit kromě diety i vybranými léky. K potravinám proti průjmu můžete přidat po poradě s lékařem i Tasectan DUO Kids, prášek, který po rozmíchání ve vodě zkracuje dobu průjmu a regeneruje trávení. Vhodný je také enterol na průjem u dětí, ten se doporučuje podávat dětem do 4 let po předchozí konzultaci s lékařem.

Na průjem u dvouletého dítěte spolu s dietou a rehydratačním roztokem lze podávat i Smectu, přírodně čištěný jíl, který váže škodlivé látky ve střevě.

Od věku 3 let máte více možností, jak léčit průjem. Spolehlivý lék, co staví průjem je černé uhlí pro děti Carbocit a Carbosorb. Váže na sebe přebytečnou vodu, bakteriální toxíny a škodliviny ze střeva a šetrně je vyloučí. Nevýhodou je, že barví stolici do černa a tím by mohl zamaskovat přítomnost krvi ve stolici.

Mezi léky na průjem u dětí od 6 let a na vodnatý průjem u dospělých patří Imodium nebo Loperon, se stejnou účinnou látkou loperamid.

Léky na průjem pro děti

Léky na průjem podávejte dětem s opatrností. Pokud si nejste jistí, zdravotní stav konzultujte s pediatrem, který vám poradí, co dělat při průjmu. Neváhejte telefonovat zejména v případě, kdy má dítě také teplotu, zvrací, má bolesti břicha a průjem se vůbec nezlepšuje.

Související články

Nechcete přijít o žádnou novinku?
Přihlaste se k odběru

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  14. 07. 2018

  prosím jaký je rozdíl mezi Endiaronem a Imodiem

  Dobrý den,

  oba přípravky se používají na léčbu průjmu. Léčivo Endiaron s obsahovou látkou cloroxinum funguje jako střevní dezinfekce. Lze použít u osob nad 40 kg, velmi dobře zabírá na průjmy v důsledku dietních chyb. Imodium s obsahovou látkou loperamid funguje jako stavěč střevní peristaltiky. Lze ho doporučit jako antidiarhoikum na cestovní průjmy, na průjmy s řídkou a častou stolicí. Nikdy se nesmí Imodium nasazovat na průjem způsobený antibiotiky, zde by mohlo dojít k superinfekci Clostidium difficile.

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník Avicena Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Zažívání
  10. 06. 2019

  Těhotenství - průjem

  Dobrý den,
  Může se v těhotenství enterol?případně co jiného na průjem,
  Děkuji

  Dobrý den,

  Enterol je možné užívat během těhotenství nebo kojení, správné dávkování při průjmovém onemocnění je až 2 tobolky 2x denně. Případně ještě doporučuji přidat k nastavené léčbě Smectu, která je též bezpečná a jejíž účinek spočívá v navazování toxinů (případně bakterií produkujících je) ve střevě. Standardní dávkování je 3x denně jeden sáček. Je dobré mezi Enterolem a Smectou nechat časový rozestup alespoň 1-2 hodiny, aby Smecta na sebe nenavázala účinné složky Enterolu. 

  SMECTA 3G perorální PLV SUS 10

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Zažívání
  30. 04. 2020

  Jaké je složení přípravku Enterol?

  Dobrý den,
  prosím mohli byste říct, kolik kmenů obsahuje tento přípravek? Předem děkuji

  Dobrý den, 

  Enterol obsahuje pouze jeden druh kvasinky Saccharomyces boulardii, která má schopnost vyrovnávat přirozené mikrobiální prostředí ve střevě. Tento přípravek se používá na léčbu průjmu, podpůrnou léčbu průjmu, při léčbě antibiotiky, jako prevence cestovatelských průjmů, k podpůrné léčbě syndromu dráždivého tračníku apod. Dávkování se řídí problémem, na který je lék užíván. Oproti ostatním přípravkům s probiotiky se jedná o registrovaný léčivý přípravek, tzn., že pravidelně prochází kontrolou jakosti a má prokázané léčivé účinky na základě četných klinických studií. 

  Enterol

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  26. 09. 2020

  Stresový průjem, jak se dá léčit?

  Dobrý den, cca 3 týdny mě trápí průjem, nejspíš stresový. Musím užívat skoro každý den aktivní uhlí, nebo Imodium, jinak bych nemohla vyjít z bytu. Může mi dlouhodobé užívání těchto léků uškodit ? Jinak žádné jiné léky neužívám. Děkuji.

  Dobrý den,

  přípravek Imodium ovlivňuje tvorbu stolice tím, že zpomaluje pohyb střeva a tím prodlužuje pasáž - tedy průchod střevního obsahu. Také se stáhne svěrač a tím se zabrání úniku stolice a nutkání na stolici.

  Je indikován jak u akutního neinfekčního průjmu, tak i u chronického.
  Lze užívat i dlouhodobě ale vždy v souladu s doporučením lékaře.
  Udržovací dávky bývá 1-6 tobolek (2 mg - 12 mg) denně.

  Co se týče živočišného uhlí , respektive rostlinného,  je to povrchově aktivní látka, která se v trávicím ústrojí nevstřebává a váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie,  a různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny, které tímto inaktivuje. Kromě průjmu se může používat při léčbě zánětu zažívacího traktu, nadýmání, nadměrného střevního kvašení, vředů v trávicím traktu atd.
  Tento lék je  bezpečný, ale je třeba vždy dodržet doporučené dávkování .
  Při užívání je třeba ostatní léky dávat s odstupem, minimálně 2 hodin.

  Při dlouhodobém průjmu je třeba ale řešit jeho příčinu, aby se vyloučila jiná příčina než stres.
  Proto se obvykle doporučuje po 3-4 dnech průjmu navštívit lékaře.

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Zažívání
  11. 11. 2020

  Průjem z antibiotik

  Dobrý den, prosím o radu. Dcera (15 měsíců) užívá již 5. den antibiotika Ospen, po 8 hodinách. Antibiotika p. Dr. předepsala na aftózní stomatitidu s infekci. A teď k mému dotazu. K antibiotikům dávám dceři probiotika Biopron Laktobacily Baby BIFI+, vždy po 4 hodinách od podání antibiotik. Dcera má i přesto průjem, plenu ji musím vyměňovat po každém větru a kvůli průjmu má hrozné opruzeniny. Mám tedy i přesto dále pokračovat v užívání těchto atb ? Kdyby byla možnost, poradím se s naší obvodní Dr., ale ta až do odvolání momentálně neordinuje. Předem děkuji za Vaši odpověď.

  Dobrý den,

  takto se těžko posuzuje stav. Pokud užívá již 5 dní, v užívání Ospenu bych pokračovala tak, aby léčba trvala alespoň 7 dní. K Biopronu přidejte Enterol. Vysypte 1 tobolku denně např. na lžičku do mléka a dceři podávejte. Ještě lze zaměnit Biopron za kapky Hylak forte 3x denně 1ml. K Biopronu se vraťte až po vymizení průjmu. Na opruzeniny používejte 2x denně Imazol krom běžných ochranných krémů pod pleny. Pokud se stav bude výrazně zhoršovat, vyhledejte lékaře. Ovšem změna antibiotik není vždy třeba a takováto reakce se může dostavit po všech antibioticích. Je ovšem třeba vyloučit alergii na konkrétní antibiotika.

  ENTEROL 250MG tvrdé tobolky 10  
  HYLAK FORTE perorální SOL 100ML  
  IMAZOL KRÉMPASTA 10MG/G kožní podání PST 1X30G

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  08. 01. 2021

  průjem u kojence

  Dobrý den, mám doma dcerku 2,5 měsíce na umělém mléce. Občas trpí zácpou, bylo by možne podat menší množství případně ředěnou šťávu takto malému miminku proti zácpě? Případně prosím, jak ideálně davkovat. 

  Děkuji a přeji hezky den.

  Dobrý den,

  možnost podávání ovocných šťáv konzultujte s pediatrem. Doporučila bych spíše podávat fenyklový, případně kmínový čaj. Z léků lze podávat laktulozu. Jde o sirup, který na sebe váže vodu a stolici tím pádem změkčuje a snadněji odchází. Laktulozu podávejte 2xdenně 2,5ml. Je třeba se zaměřit na pitný režim. Mezi mlékem dceři dávejte pít vodu nebo čaj. I tuto možnost ovšem u takto malého děcka konzultujte s pediatrem.

  Laktuloza

  S pozdravem
  Mgr. Petra Rezková
  lékárník BENU, Praha 9 CČM

  šipka Mgr. Petra Rezková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, CČM I - naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy

Zavřít

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Více informací

Naše lékárny

PřihlásitKošík

Nákupní košík je prázdný.

Kontaktní formulář