Nevolnost při cestování – kinetóza

NEVOLNOST PŘI CESTOVÁNÍ – KINETÓZA

Matyáš Palan

Matyáš Palan

S vroucným nadšením vyhlížíte blížící se dovolenou, anebo vás při pomyšlení na cestování trochu zamrazí? Přibližně 5 % populace by se přidalo ke 2. možnosti, protože jim cestování znepříjemňuje kinetóza čili nemoc z pohybu. Porozumějte tomu, proč vzniká kinetóza, a naučte se jí předcházet, aby vás na cestách už nepotkala nevolnost v autě, autobuse ani v letadle.

  • Články o zdraví
  • Cestování
  • Nemoci

7 minut čtení


Proč je mi z cestování špatně? Proč je mi z cestování špatně?

Kinetóza je nemoc z pohybu. Puntičkář by ale řekl, že to není úplně přesné vyjádření. Na vině totiž není samotný pohyb. Jádro cestovní nevolnosti tkví v tom, že mozek matou informace, které dostává o poloze těla. Neví proto, jak udržet rovnováhu, což nervovou soustavu podráždí. Udržování rovnováhy je totiž komplexní a náročný proces. Důležitou úlohu v něm sehrává náš zrak a rovnovážné ústrojí vnitřního ucha. Informace z nich pak mozek zpracuje a na jejich základě koordinuje rovnováhu těla. V dopravních prostředcích ale najednou naše oči a rovnovážné ústrojí začnou do mozku vysílat protichůdné signály. Zatímco v očích se krajina míhá okolo nebo se pohled naopak fixuje na displeji nebo řádcích knihy, tělo nečekaně pociťuje otřesy a houpání vpřed, vzad a do boků.

Kinetóza vás může doběhnout v autobuse, autě i v letadle. K tomuto výčtu můžeme přidat také mořskou nemoc, což není nic jiného než kinetóza vznikající při cestování lodí. Ale nejen dopravní prostředky mohou vyvolat nevolnost. Podobně se může udělat špatně dětem na houpačkách, těm trochu starším pak třeba na zábavních atrakcích. Přijít ale může i při jízdě na koni.

Velbloudí nemoc

Cestovní nevolnost byla známá už dávno v historii. Zmínky se dají najít už ve starořeckých a římských textech. Ačkoli v té době lidé byli samozřejmě “ušetřeni” nevolnosti v autobuse nebo letadle, silným vyvolávačem kinetózy ve starých kulturách byla kromě mořské nemoci jízda na velbloudu. Pomalé rytmické kolébání vpřed a vzad (odpovídající velbloudí chůzi) totiž patří k nejhůře snášeným způsobům pohybu z hlediska cestovní nevolnosti. Tento fakt postihl třeba i jednotky Napoleonových vojáků při tažení v Egyptě v letech 1798 a 1799. Napoleon zde totiž vyměnil koně za velbloudy, protože lépe snášeli místní klima.

Kdo nejvíc trpí cestovní nevolností

Potíže při cestování netrápí všechny ve stejné míře. Nejčastěji postihují děti ve věku 2–12 let. Neznamená to ale, že by se kinetóza u dospělých už neobjevovala vůbec. Na nevolnost při cestování jsou citlivější těhotné ženy, ale také ženy a dívky v období menstruace. Také pokud trpíte na migrény, dávejte na cestovní nevolnost větší pozor.

​  Projevy cestovní nevolnosti ​ Projevy cestovní nevolnosti

Pro nevolnost při cestování je typická nauzea a “podrážděný žaludek”. Podívejme se ale i na další příznaky doprovázející kinetózu.

  • bledost
  • bolest hlavy
  • mžitky před očima
  • pocit na zvracení, zvracení
  • závrať
  • únava
  • studený pot
  • nadměrná tvorba slin

Zvracení patří mezi nejnepříjemnější příznaky kinetózy. Podívejte se na tipy, jak ho zvládnout, do článku: Jak zastavit zvracení a co ho způsobuje.

Kinetóza u psa

Rádi s sebou na výlet vezmete svého čtyřnohého mazlíčka? Naneštěstí ani on není imunní vůči cestovní nevolnosti. Na cesty autem si ale dokáže navyknout. Doporučuje se proto brát psa do auta nejprve na kratší trasy a nechat otevřené okénko, aby měl dostatek čerstvého vzduchu. Pejska před cestou nekrmte, raději vezměte žrádlo s sebou. V cíli pak statečného chlupáče pochvalte a pořádně ho odměňte, aby si výlety autem spojoval s pozitivními prožitky.

Pejskům trpícím kinetózou před cestou můžete nabídnout zklidňující veterinární doplňky s thiaminem a theaninem nebo CBD kapky pro pejsky. 

 

Psí kinetóza - nevolnost v autě u psa

​  Opatření proti vzniku cestovní nevolnosti ​ Opatření proti vzniku cestovní nevolnosti

Některé situace projevy kinetózy významně zhoršují. Čemu se při cestování vyhnout a co naopak před cestovní nevolností ochrání? Podívejte se na naše sedmero proti cestovní nevolnosti:

1. Vyberte si v dopravním prostředku správné místo.

Máte špatnou zkušenost s cestovní nevolností? V dopravních prostředcích trochu taktizujte a vybírejte si místa blízko těžiště dopravního prostředku. Jak na to prakticky prozrazují následující body:

  • Nevolnost v autě

Nejbezpečnější pro vás bude místo vpředu. Na zadních sedadlech to “více hází” a navíc se tam přímo nabízí dívat se ven bočním okénkem, sledovat sedadlo před sebou nebo (v tom nejhorším případě) koukat do mobilu.

  • Nevolnost v autobuse

Do jisté míry to stejné, jako pro nevolnost při cestování autem, totéž platí pro cesty v autobusem. Samozřejmě v úměrně větším měřítku. I zde se na cestu posaďte co možná nejblíže řidiči.

Obrana proti cestovní nevolnosti – sedněte za volant!

Na rozvoji nevolnosti v dopravních prostředcích má bezesporu velký vliv psychika. Strach z nauzey a zvracení může nevolnost přímo navozovat. Ale i to, jak cestu vnímáme, má na rozvoj kinetózy zásadní vliv. Pozoruhodné je, že například u řidičů se cestovní nevolnost vyskytuje extrémně vzácně. Velký podíl na tom může mít nejen to, že řidič sedí vpředu a musí sledovat cestu před sebou. Při řízení totiž se člověk vnímá jako “tvůrce” pohybu a předpokládá se, že proto jeho mozek situaci vyhodnocuje jinak.

 

  • Nevolnost v letadle

Držet se řidiče – pardon, pilota – je taktika, která se vám osvědčí také v letadle. V přední části kabiny je letadlo nejstabilnější. Případné turbulence během letu jsou zde tedy nejmírnější.

  • Mořská nemoc

Nevolnosti na lodi neřekne nikdo jinak, než mořská nemoc. Cestování lodí patří mezi nejzákeřnější druhy pohybu z hlediska vzniku kinetóz. Pohupování zkušení námořníci dokážou vyrovnávat a “splynout” s pohyby lodi. Suchozemci na dovolené u moře nebo během cesty udělají lépe, když najdou útočiště ve středu lodi (ideálně v úrovni hladiny), kde je loď nejstabilnější.

2. Dívejte se na cestu, né stranou.

Pokud trpíte na kinetózu, nejlépe uděláte, když se budete dívat přímo před sebe ve směru pohybu. I z tohoto pohledu se vám tedy v autě nebo autobuse vyplatí sedět vepředu.

3. Necestujte nalačno ani s plným žaludkem.

Tučné a těžké jídlo před cestou vám rozhodně neudělá dobře. Špatně by byl ale i opačný extrém. Dlouhé hladovění žaludku na klidu nepřidá.

4. Raději to zaspěte.

Během cesty zavřete oči. Přerušíte tím proud klamavých informací, které o pohybu v dopravním prostředku posílají do mozku vaše oči. Také pokud se vám podaří usnout, jen dobře. Do třetice vám pomůže cestovní polštář, který hlavu fixuje a zmírňuje otřesy.

5. Pusťte dovnitř čerstvý vzduch.

Ano, i takto jednoduchá rada může být velice účinná. Proto pokud to jen trochu jde, otevřete si občas během cesty okénko a pusťte dovnitř čerstvý vzduch.

6. Co si udělat zastávku?

Jestli na nevolnosti při cestování trpíte vy nebo někdo z vašich pasažérů, naplánujte si časté zastávky. Pár minut věnovaných zdravotní pauze jistě bohatě vyváží všechny nepříjemné chvilky cestovní nevolnosti, které si tím ušetříte.

7. Nezapomeňte do lékárničky na cesty sbalit lék proti kinetóze.

I když existuje mnoho opatření i skvělých rad, jak kinetózu zvládnout, citliví jedinci přesto budou potřebovat před cestou sáhnout po účinném léčivu na kinetózu.

Léky na nevolnost při cestování Léky na nevolnost při cestování

Zažívání uklidňuje zázvor, proto se mnoho lidí na cestu vybaví zázvorovými pastilkami nebo lízátky. Avšak někdy ani bylinkové doplňky stravy nestačí. Naštěstí jsou dostupné volně prodejné léky na kinetózu:

  • Moxastin

Léčivá látka moxastin účinkuje proti závrati a jako prevence cestovní nevolnosti a pocitu na zvracení. Kinetózy nejčastěji trápí děti. Právě moxastin lze podávat už dětem od 2 let. Využijí ho tedy rodiče pro své děti, pomáhá ale i dospělým. Užít se však musí už hodinu před začátkem cesty.

Nežádoucím účinkem moxatinu je ospalost. Po užití tohoto léčiva proto rozhodně nesedejte za volant, přestože součástí přípravku je i kofein, který ospalost mírní.

Česká stopa v léčbě kinetózy

Ač název moxastin příliš nenaznačuje české kořeny, ve skutečnosti jde o účinnou látku z pražské laboratoře českého vědce Miroslava Protivy. Moxastin zde připravil v roce 1949 a místo v cestovních lékárničkách má dodnes.

 

  • Dimenhydrinát

Na cestovní nevolnosti můžete zvolit také léky s dimenhydrinátem. Jde o účinnou látku na prevenci nevolnosti v dopravních prostředcích. Dimenhydrinát není vhodný pro děti, mohou ho užívat až dospívající od 15 let a dospělí. Jestli trpíte na kinetózy, lék si vezměte 15–30 minut před jízdou. Dostupná je například verze žvýkacích tablet, která je při nevolnosti vhodnější než klasické tablety, které je nutné spolknout. I v tomto případě nejsou léky vhodné pro řidiče, protože se po nich může objevit mírná ospalost.

​  Léčba kinetózy v těhotenství ​ Léčba kinetózy v těhotenství

Období těhotenství je pro ženu současně obdobím vyššího rizika vzniku nevolnosti při cestování. Avšak léky s účinnými látkami jako moxastin nebo dimenhydrinát nejsou pro těhotné ženy ani následně v období kojení vhodné! V těhotenství proto využijte jiné výše popsaná opatření proti vzniku kinetózy nebo zklidňující působení zázvoru na trávicí trakt.

Když pro kinetózu není vysvětlení Když pro kinetózu není vysvětlení

Typické příznaky nevolnosti spojené s kinetózou, se mohou vzácně objevit také z jiných příčin. Nevolnost jako při cestování může simulovat třeba zánět vnitřního ucha, kde je uloženo rovnovážné ústrojí. Také onemocnění mozku nebo třeba postižení mozkových cév v důsledku aterosklerózy způsobeném vysokou hladinou cholesterolu. Specifickým případem je pak Meniérova choroba.

Meniérova choroba aneb když se s vámi houpe svět

Někdy možná úplně nedoceňujeme důležitost rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu pro náš život. Pravdou ale je, že jeho porucha nás dokáže úplně vyřadit. Zvládnete si představit, že se s vámi všechno tak houpe, že nedokážete ani vstát z postele? Takováto zdánlivě ničím nevyvolaná kinetóza se označuje jako Meniérova choroba. Tlak ve vnitřním uchu při ní stoupne a rovnovážné ústrojí vyřadí z funkce. Důvody jejího vzniku stále nebyly objasněny. Větší riziko propuknutí Meniérovy choroby mají ale třeba kuřáci nebo lidé trpící aterosklerózou v důsledku zvýšené hladiny cholesterolu.

 

Časté závratě vás ohrožují nejen pro riziko pádu nebo úrazu, ale mohou znamenat i závažnější zdravotní komplikace a vyžadovat specifickou léčbu. Nebojte se v takových případech kontaktovat svého lékaře.

Léky na zažíváníPřípravky na nevolnost a zvracení

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

KINEDRYL 10 tablet

Skladem na e‑shopu

139 Kč

TRAVEL GUM 20MG léčivé žvýkací gumy 10

  • Zažívání

Skladem na e‑shopu

129 Kč

VitaHarmony TravelPop 12ks

  • Zažívání
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

79 Kč

Záhlavník cestovní nafukovací semiš 1ks

  • Zdravotnické potřeby

Skladem na e‑shopu

79 Kč

Antimetil tbl.36

  • Zažívání
  • Doplněk stravy
  • Akce
  • Sleva 11 %

Skladem na e‑shopu

179 Kč 159 Kč

Jadon CBD olej 10% pro psy 10ml

Skladem na e‑shopu

659 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    05. 10. 2020

    nevolnost v autě u ročního dítěte

    Dobrý den, existuje něco na nevolnost při jízdě autem pro roční dítě?
    Děkuji za odpověď

    Dobrý den,

    pro takto malé děti je jedinou možností homeopatie Cocculine. Tabletu rozpustit v čisté vodě a děcku podávat 3x denně 1 tabletu den před cestou a v den cesty. V případě potřeby lze podávat i další dávku při cestě.

    COCCULINE sublingvální tableta 30

    S pozdravem
    Mgr. Petra Rezková
    lékárník BENU, Praha 9 CČM

    šipka Mgr. Petra Rezková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Petra Rezková , Praha 9, OC Černý most, naproti Globusu zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Spánek a stres
    • Zažívání
    11. 02. 2021

    Nevolnost bez zvracení, zřejmě z nervů

    Dobrý den, od včera trpím nevolností, chce se mi zvracet, ale nezvracím. Často i říhám. Mám pocit, že to mám z nervů, teď mám před závěrečnými zkouškami na VŠ. Teplotu mám normál, totéž tlak.

    Dobrý den.

    Na nevolnost bohužel žádné volně prodejné přípravky nemáme. Lze podat jen zázvor Např. Antimetil. Zbytek je bohužel na řešení s lékařem. Např. na zklidnění podat krátkodobě sedativa. Na rozpohybování zažívací soustavy správným směrem prokinetika. Na zmírnění nevolnosti torecan. To vše je z dobrých důvodů na předpis... Pokud zároveň říháte, buď se jedná o infekt, kdy dochází k nadměrné tvorbě plynů (pak by říhání zapáchalo po čpavku), nebo se nedomyká svěrač žaludku a jedná se o reflux. Tak či tak určitě omezte zdroje kofeinu. Pokud se objeví příznaky typické pro střevní infekci pak podejte uhlí, nebo smectu

    S pozdravem.
    Mgr. Václav Navrátil
    vedoucí lékárník Prostějov

    šipka Mgr. Václav Navrátil

    Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Zažívání
    11. 04. 2021

    Co užívat na nevolnost v letadle ?

    D. den je k dostání u vás nějaký přípravek v nevolnosti při cestě letadlem? Děkuji.

    Dobrý den,

    doporučila bych dva přípravky, užívají se vždy před cestou

    Kinedril jsou tablety, které mírní obtíže s nevolností a zároveň i lehce tlumí a navozují stav zklidnění. Druhým přípravkem jsou žvýkací tablety, které se doporučují při cestování dopravními prostředky Travel gum.

    KINEDRIL

    TRAVEL- GUM

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC LBC Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.