Cestování se psem – návod na sbalení psí lékárničky

CESTOVÁNÍ SE PSEM – NÁVOD NA SBALENÍ PSÍ LÉKÁRNIČKY

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Dovolenou nebo výlet do přírody by si rozhodně neměl nechat ujít ani váš čtyřnohý člen domácnosti. Cestování s pejskem je stále oblíbenější a jako dobří páníčci musíte vědět, co vzít pejskovi s sebou. Připravili jsme pro vás proto seznam věcí na sbalení lékárničky pro psa, se kterou vás žádná nepříjemnost po cestě nemůže zaskočit.

 • Články o zdraví
 • Veterina
 • Životní styl
 • Cestování

5 minut čtení


Co sbalit do psí lékárničky Co sbalit do psí lékárničky

Když přijde do tuhého, nesmí v lékárničce pro pejska chybět nic důležitého. Na druhou stranu vám ale lékárnička nemůže zabírat půlku batohu. Ušetřit místo lze vybíráním malých balení nebo tím, že sbalíte dezinfekci a prostředky na ošetření ran, které mohou posloužit při první pomoci vám i vašemu psovi. Avšak u léků toto rozhodně neplatí. Mnohé lidské léky jsou pro pejsky velmi toxické a mohou jim ublížit! Nikdy proto psovi nepodávejte léčivé přípravky určené pro lidi.

Seznam věcí do lékárničky pro psy:

 • Léky, které pejsek pravidelně užívá – pokud máte psa s epilepsií či jinou nemocí vyžadující pravidelné užívání léků, jsou tyto jeho léky první věcí, kterou nesmíte zapomenout sbalit do psí lékárničky. Trpí-li váš pes nějakou alergií, berte s sebou také jeho antihistaminika pro psy předepsaná veterinářem.
 • Probiotika pro psy nebo detoxikační přípravek – vám pomůžou řešit zažívací problémy pejska během cestování. Také psi totiž mohou trpět na cestovatelský průjem.
 • Antiparazitika proti klíšťatům, komárům a dalšímu hmyzu – především pokud vyrážíte do přírody, vybavte pejska obojkem proti klíšťatům a blechám. Další možností je použití spot-on přípravků aplikovaných na kůži nebo tablet proti parazitům na spolknutí.
 • Pinzeta – přes veškerou snahu zapudit klíšťata buďte připravení a v případě přisátí tohoto krvelačného roztoče mějte po ruce pinzetu k jeho odstranění. Chcete-li být připraveni ještě lépe, můžete mít v lékárničce přímo set na vytahování klíšťat s přípravkem pro jeho snadnější odstranění. Dobrá pinzeta vám pak poslouží třeba i v případě nechtěně zapíchnuté třísky.
 • Teploměr – horečka třeba kvůli infekci nebo úpalu může postihnout i psa.
 • Rukavice – při ošetřování pejska totiž budete muset dbát na čistotu, ale také chránit své vlastní zdraví. Rukavice jsou například i v povinné výbavě autolékárničky.
 • Dezinfekce na rány – čím dezinfikovat ránu psovi? Vhodná dezinfekce pro psy je třeba ta na bázi jodu nebo peroxidu vodíku. Jodové dezinfekce mají navíc výhodu, že nepálí. Zvíře je tak při čištění rány klidnější. Navíc je lze zpravidla aplikovat i do hlubších ran.
 • Gáza – malé balení sterilních gázových čtverců v případě, kdy potřebujete překrýt otevřenou ránu, jako když najdete!
 • Samodržící obinadlo – nebo také adhezivní obinadlo je perfektní jako obvaz pro psy ke snadnému omotání končetiny či jiné části těla i u neposedného pejska. Vrstvy samofixačního obvazu k sobě totiž navzájem přilnou, bandáž proto pejskovi nepadá ani na obtížněji ošetřovaných místech.
 • Náplast – je možné ji používat u pejska na oholenou kůži. Hlavně ji ale využijete například k upevnění obvazu.
 • Nůžtičky s kulatými hroty – jsou velmi důležité, protože vystresovaný pes během ošetřování může snadno udělat nečekaný pohyb a o klasické, špičaté manikúrní nůžtičky by se tak mohl poranit.
 • Botička – při poranění packy zmírní bolest při došlapu a pomůže vám vrátit se s pejskem do bezpečí. V létě během velkých veder pejskům hrozí, že si popálí tlapku o nahřátý asfalt. V zimě zase tlapky může rozbolavět posypová sůl. Zatržení drápku na procházce v terénu ale hrozí nezávisle na ročním období.
 • Oční kapky – je váš pes objevitel, co všude strčí čenich? Takovým pejskům se často dostanou nečistoty do očí. Oční kapky pro psy proto nemají v lékárničce chybět.
 • Nouzová píšťalka – se může hodit hlavně pokud berete pejska do neznámého členitého terénu, například na hory.
 • Savá podložka – v případě poranění ve venkovním prostředí poslouží jako čisté místo, kde můžete pejska ošetřit.
 • Izotermická fólie – pes stejně jako člověk v případě zranění nesmí prochladnout, tepelný komfort mu dokážete zajistit díky izotermické fólii.
 • Skládací miska – je na výletě naprostá nutnost. Pes při pohybu potřebuje doplňovat tekutiny, jinak by mohl být dehydratovaný. Nebezpečí dehydratace hrozí nejvíc za horkého počasí.

Lékárničce by v batohu mělo patřit místo úplně nahoře nebo v některé z šikovných bočních kapes, aby byla v případě potřeby po ruce. Dalším tipem, jak sbalit lékárničku, je pořídit nepropustný obal, který na cestách ochrání obsah lékárničky nejen před deštěm.

Doplňky stravy pro psy

Mnoho páníčku kromě běžného krmiva dopřeje svým zvířecím mazlíčkům ještě některé psí doplňky stravy. Pokud jde o velmi aktivního pejska nebo musí zvládá dlouhé trasy, může jít o kloubní výživu pro psy. Hlavně v období línání je důležitým doplňkem olej pro psy, který zlepšuje kvalitu srsti. Zasloužilí výletníci z řad psích seniorů si zaslouží i vitamíny pro psy nebo pro ně uzpůsobené krmivo, protože ve stáří se u nich už tak efektivně nevstřebávají mikronutrienty ze žrádla.

Jak zvládnout nejčastější zdravotní obtíže při cestování se psem Jak zvládnout nejčastější zdravotní obtíže při cestování se psem

Cestovní horečka není jen záležitostí lidí. Stres z odjezdu a příprav se snadno přenese i na jejich čtyřnohé mazlíčky. Pes je během cestování vytržený z pravidelného denního rytmu a můžou ho tak postihnout zažívací potíže nebo cestovní nevolnost. Jak se s klasickými patáliemi na cestách vypořádat?

Cestovní nevolnost u psa

Kinetóza, jak se odborně cestovní nevolnosti říká, není výsadou lidí. Aby pejskovi nebylo během cesty autem špatně, nechávejte pootevřeným okýnkem přicházet dovnitř čerstvý vzduch. Pejskovi dopřejte během dlouhé cesty několik krátkých zastávek. Před cestou by mu mělo stačit malé žrádlo, aby neměl úplně nacpaný žaludek.

Co můžete dát psovi na uklidnění trpí-li i přesto při cestování nevolnostmi? Zkuste veterinární doplňky na zklidnění na bázi L-theaninu a vitamínu B1 (thiaminu). Stále nic nepomáhá? Vydejte se tedy za veterinářem, který může doporučit léky na potlačení kinetózy vázané na veterinární recept.

obr_clanek

Teplota a horečka u psa

Zvýšená teplota psa výrazně zasáhne, je unavený až apatický, nežere. Rychlým digitálním teploměrem můžete změřit teplotu psa v konečníku, která by neměla přesáhnout 39 °C. Pejska uložte do chladné místnosti a dejte mu neomezený přístup k vodě. Pokud teplota přetrvává, vyhledejte pomoc veterináře. Rozhodně nedávejte psovi žádná humánní léčiva. Lidské léky na teplotu pro psa znamenají smrtelné nebezpečí otravy!

Otrava u psa

Na dovolené si rádi dopřejeme leccos dobrého navíc. Pozor ale, pokud chcete dopřát něco takového i svému psímu miláčkovi. Nejedna dobrota psovi může udělat špatně a hrozí dokonce i otrava! Určitě jste už slyšeli, že čokoláda nebo avokádo jsou pro psa jedovaté. Potíže psům ale dělají i cibule a česnek nebo hrozny. Skrytým nebezpečím pro psy je náhradní sladidlo xylitol alias březový cukr. Páníčci by se proto měli raději 2x rozmyslet, než se podělí se psem o něco ze svého talíře. V cizím prostředí na dovolené mohou na psa číhat také jiné nástrahy – jed na krysy v garáži, jedovaté tablety na slimáky na zahradě nebo nedbale uschované čističe.

Při otravě psa je možné jako první pomoc vyvolat zvracení jen v případě, že je pejsek při dobrém vědomí a znáte látku, která otravu způsobila. Nevyvolávejte zvracení, pokud jde o chemikálie nebo pěnící látky! Jak vyvolat zvracení u psa? Nejúčinnější metodou je použít peroxid vodíku na čištění ran, který je ale třeba naředit s vodou v poměru 1:1. Naředěný peroxid lze podat do tlamy v dávce přibližně 1–2 ml na kilogram váhy psa. Po podání udržujte pejska v pohybu, například s ním choďte. Peroxid tak podráždí žaludek a vyvolá zvracení.

Jak ošetřit otevřenou ránu u psa?

Akutní zranění je stav, který prověří vaše vybavení lékárničky. Pejskovi, který je v takovéto situaci ve stresu, je (i když se to zdá být kruté) nutné nejprve svázat tlamu obinadlem, aby vás při ošetřování nemohl kousnout. Máte-li v lékárničce savou podložku, položte pejska na ni, aby pokud možno byl v co nejčistším prostředí. Nasaďte si rukavice a pokud rána hodně krvácí, přitlačte na ni sterilní gázu, nebo se pusťte rovnou do čistění rány. Největší nečistoty opláchněte pitnou vodou, následně ránu dezinfikujte. Poté poranění zakryjte sterilní gázou, kterou obtočte několika vrstvami samofixačního obinadla. Zraněného pejska dopravte na ošetření k veterináři.

Co ještě nezapomenout vzít na dovolenou se psem? Co ještě nezapomenout vzít na dovolenou se psem?

Žádný pejskař by doma nezapomněl vodítko a náhubek. Samozřejmostí je u psa také obojek opatřený identifikační známkou. Do zahraničí jsou pak nutností doklady, tedy pas zvířete sloužící současně i jako doklad o očkování. Při cestách po EU zvíře musí mít také aplikovaný mikročip.

Kromě zásoby granulí a sáčků na exkrementy se vám do auta musí vejít také cestovní box nebo mříž, pokud pes pojede v kufru. Pro jeho pohodlí s sebou berte i pohodlný cestovní pelíšek, během léta bude vděčný za chladicí podložku. A co rozhodně nesmí chybět je jeho nejoblíbenější hračka!


ZDROJE

 • 5 TIPŮ PRO POHODOVÉ CESTOVÁNÍ SE PSEM. Online. PETHOME. Dostupné z: https://pethome.cz/cs/blog/post/cestovani-dovolena-se-psem. [cit. 2024-05-29].
 • EVINIC, Samuel. LÉKÁRNIČKA PRO PSY. Online. METROPOLEVET. Dostupné z: https://www.metropolevet.cz/lekarnicka-pro-psa/. [cit. 2024-05-29].
 • I. Cestování se psy, kočkami a fretkami z České republiky do členských států EU. Online. Státní veterinární správa. Dostupné z: https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/i-cestovani-se-psy-kockami-a-fretkami-z-ceske-republiky-do-clenskych-statu-eu/. [cit. 2024-05-29].
 • První pomoc při otravě psa. Online. PRVNÍ POMOC PRO PSY. Dostupné z: http://www.prvnipomocpropsy.cz/stitek/za-jak-dlouho-se-pozna-otrava-u-psa/. [cit. 2024-05-29].

Antiparazitika pro psy Obsah a vybavení lékárničky

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

ALAVIS CALMING Extra silný 96g tbl.30

 • Veterina
 • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

479 Kč

EnteroZoo gel 100g

 • Veterina

Skladem na e‑shopu

289 Kč

FIXAtape STRETCH samofixační obinadlo 2.5x450cm tělová

 • Zdravotnický prostředek
 • První pomoc

Skladem na e‑shopu

29 Kč

AdTab 900mg žvýkací tablety pro psy >22-45kg 1ks

 • Veterina
 • Akce
 • Sleva 9 %

Skladem na e‑shopu

349 Kč 319 Kč

Ixoderm Klíšťák 10ml

 • Zdravotnický prostředek

Skladem na e‑shopu

299 Kč

TraumaPet lékárnička

 • Veterina

Skladem na e‑shopu

809 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Oči a Uši
  • Veterina
  16. 10. 2020

  Zanet oci u psa

  Dobrý den, prosím Vás, máme štěně, které se dnes ráno probudilo s úplně zaslzeným okem, které mu i teď slzí. Mohu se zeptat, zda jsou nějaké kapky volně prodejné, které bychom mohli použít do doby než navštívíme veterináře? Děkuji

  Dobrý den, 

  pro psy je možné do očí použít kapky TraumaPet oční kapky, PET HEALTH CARE nebo Oční borovou vodu, která se připravuje přímo v lékárnach. Mají stejné složení, působí dezinfekčně a protizánětlivo.  V těžších případech se mohou používat co 2-3h, při běžných potížích 3x denně. Kapky je možné používat 4 týdny od momentu otevření (z důvodu sterility přípravku). 

  TraumaPet oční kapky s Ag 10ml

  PET HEALTH CARE Péče o oči 100 ml

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert, Vídeňská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  29. 12. 2020

  Bolest ucha u pejska

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda bych v nutnosti podat pejskovi kapky do ucha OTIPAX? 

  Dobrý den,

  jedná se o lék určený pro lidi. Použití u zvířat je možné jen na doporučení veterináře. Po otevření lze tyto kapky používat max 14 dní. Poté již není zachována stabilita a kapáním si můžete ublížit.

  Z volně prodejných veterinárních přípravků můžete zkusit např. Otivet, který obsahuje chlorhexidin a má tedy protizánětlivý účinek nebo TraumaPet ušní kapky, které obsahují nanostříbro.

  Přeji hezký den.

  Mgr. Naďa Spratková
  Benu lékárna Frýdek Místek

  Traumapet kapky do uší

  PŘÍPRAVKY NA PÉČI O UŠI PSA

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Vitamíny a minerály
  • Zažívání
  28. 02. 2021

  Škrkavky u zvířat

  Dobrý den, v domácnosti máme zvířata, u jednoho z nichž se objevily škrkavky. Chtěli bychom preventivně "vyčistit" i členy rodiny. Co byste nám doporučili?
  + nejvhodnější vitamín D?

  Dobrý den,

  nejprve první část dotazu.
  V otázce nezaznělo, pro koho je určeno, odpovím tedy obecně - pro dospělé.

  Léky na "odčervení" - antiparazitika jsou vázány na lékařský předpis.
  U člověka je nákaza parazity problém, který se řeší, když vznikne, protože to na sobě většinou poznáte.
  Hubnete, jsou průjmy, svědí vás kůže , ve stolici naleznete parazity. 
  Jako prevence je vhodné odčervovat vaše domácí mazlíčky a tím předejít nákaze.
  Zvířata v domácnosti, které chodí ven, by měla být odčervována pravidelně 1x za 3 měsíce.

  Předpokládám, že máte na mysli přípravky, které jsou určeny k volnému prodeji a slouží ke kůře, která by měla v zažívacím traktu působit proti cizopasníkům.
  Nejčastěji obsahují výtažky z bylinek např. ořešák, tymián, saturejka, hřebíček, česnek atd.
  Lze na trhu nalézt jak v tekuté formě, tak i ve formě tablet.

  Pokud již máte ale potíže se zažíváním a předpokládáte infekci cizopasníky, bylo by vhodné se obrátit na lékaře a nechat se vyšetřit.

  Bylinné přípravky:
  Wurm-ex

  Vermophyt

  Ořešák černý

  Druhý dotaz směroval k vitaminu D.
  Obecně - na kosti je užívána dávka 1000IU, na imunitu nejméně 2000IU.
  Na trhu je řada přípravků, ať už ve formě kapek, tablet, kapslí.
  Velmi oblíbený v naší lékárně je doplněk stravy Detritin.
  Obsahuje v 1tabletě 2000IU, užití 1x denně.

  Detritin

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  30. 06. 2021

  Je jitrocelový sirup bez cukru vhodný pro i pro psa?

  Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu tento přípravek podat psovi na kašel? 
  Děkuji. 

  Dobrý den, 

  Jitrocelový sirup bez cukru je vhodný i pro psy (ve složení je důležité pohlídat, že neobsahuje xylitol, který je pro psy toxický). Pro velkého psa je dávkování jako pro dítě, pro malého nahradit polévkovou lžíci čajovou.

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Veterina
  05. 09. 2021

  Špatně se hojící rána u zvířat

  Dobrý den, může se tento sprej použít i pro špatně se hojící ránu u zvířat?

  Dobrý den.

  Sice nejsem veterinář, ale tento sprej by zvířatům vadit neměl. Je v něm vysoký obsah alkoholu, takže vyrázně štípe - to nepovažuji za vhodné. Je to spíše přípravek na nouzové použití, nebo na místa, kde by špatně držela náplast. Nepodporuje nijak hojení, spíše ho zpomaluje. Pokud tam zvíře dosáhne, určitě jej dokáže slízat a otevřít tak ránu. 

  Vhodná je například mast betadine (neštípe, širokospektrá). Nebo také veterinární hemagel. Ten zase nepůsobí jako antiseptikum, takže je vhodné místo před aplikací vydezinfikovat.

  Netřeba zmiňovat, že špatně se hojící rány u zvířat by jste měl konzultovat s veterinářem.

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Olomouc

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, OC Galerie Moritz, 8. května zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Veterina
  23. 07. 2023

  přípravek na blechy a klíšťata pro psi a kočky

  dobrý den, potřebuji frontline na odblešení psa, ale máme ještě dvě kočičky a těm bychom to koupili také, můj dotaz ní, zda frontline určený pro psa a aplikovaný psovi, nemůže uškodit kočkám. děkuji moc

  Dobrý den,

  pokud přípravek Frontline (určený pro psy) aplikujete na pejska, tak další zvířata v domácnosti tento přípravek neohrozí. Aplikujte vždy přímo na kůži, ne na srst, do oblasti zátylku, kde si preparát zvíře nemůže olízat. Vždy je dobré všechny domácí mazlíčky, psi i kočky, léčit těmito preparáty současně, aby se předešlo zamoření blechami a kontaminaci domácnosti. Pokud je totiž i jediné zvíře ponecháno bez léčby, blechy na tomto domácím mazlíčkovi mohou uložit životaschopná bleší vajíčka, z kterých se vyvinou dospělé blechy a ty mohou opět zamořit ostatní mazlíčky a domácnost. Přípravky Frontline se nevstřebávají do krevního oběhu, zůstávají v chlupových folikulech a působí na parazity přítomné na zvířeti. Ačkoliv výrobce deklaruje voděodolnost přípravků, doporučuje se pro nejvyšší účinnost nekoupat dva dny před a dva dny po aplikaci přípravku. Ve Vašem případě bych doporučila též vyzkoušet novinku tohoto výrobce. Jedná se o žvýkací tablety s hovězím aroma proti blechám a klíšťatům. Zabírají 3x rychleji než většina přípravků proti blechám a fungují i při koupání, plavání nebo umývání psa šampónem. Také se v tomto případě nemusíte obávat jakéhokoliv nežádoucího účinku na ostatní domácí zvířata.

   

  Přeji hezký den, 

  Mgr. Michaela Velecká

  vedoucí lékárník tč. na MD

  BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

  šipka Michaela Velecká

  Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.