Ochrana před klíšťaty a hmyzem

OCHRANA PŘED KLÍŠŤATY A HMYZEM

 • Články o zdraví
 • Cestování

V letních měsících, kdy se vyráží do přírody, se často setkáváme s klíšťaty, bodavým či krevsajícím hmyzem a jinými druhy členovců. Členovci mohou být přenašeči různých infekčních nemocí a jen proti malému procentu existují očkovací látky. To je důvod, proč má používání repelentních přípravků význam. Repelenty pomáhají předcházet potencionální nákaze.

Přenašeči chorob mezi jinými mohou být klíšťata i komáři.

Klíšťata

Patří do řádu roztočů (Acari). Ke svému životu nejvíc potřebují vlhkost a teplo. Proto je výskyt klíšťat vázaný na období tepla, převážně od dubna do června. Klíště má na hlavičce bodavý orgán, kterým se přichytí ke kůži. Následně vylučuje do rány sliny, které obsahují protisrážlivé látky i látky, které způsobují lokální znecitlivění. Tyto sliny také mohou obsahovat původce nákazy, a proto délka přisátí úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce. Mezi nejznámější přenášené choroby patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Včasné a správné vytažení klíštěte snižuje riziko jejich nákazy. 

Komáři

Patří do řádu dvoukřídlých (Diptera). Tito zástupci využívají člověka jako hostitele ke svému parazitickému způsobu života. Avšak v našich zeměpisných šířkách se nacházejí jen druhy, které nepředstavují příliš výraznou hrozbu. Naopak v cizině a v exotických zemích se můžeme setkat i s vážnějšími chorobami jako je horečka dengue, či žlutá horečka. Největší výskyt těchto nemocí je v Africe a Jižní Americe.

Obecné doporučení k ochraně před klíšťaty a komáry

 • Oblečení s dlouhými rukávy
 • Použití moskytiéru pro spaní
 • Omezení pobytu venku v době setmění a brzkého rána, kdy je aktivita komárů největší
 • Oblečení světlých barev (neláká komáry ani jiný hmyz)
 • Použití vhodného repelentu

Prevence před otravným hmyzem

Repelenty chemické

Chrání před napadáním hmyzem a to tak, že maskují pach obětí. Převážná většina hmyzu se orientuje podle tepla a pachu látek potu.

 • Deet (OFF, REPELENT PREDATOR) – koncentrace účinné látky je určujícím faktorem pro délku účinku, neovlivňuje zvýšení účinku.
 • Icaridin (AUTAN) – má téměř stejnou aktivitu jako Deet, ale bez významnější iritace očí a sliznic.
 • IR3535 ( REPELEN PREDATOR JUNIOR) – látka netoxická pro lidi, včetně dětí.

Repelenty přírodní

Jde o silně aromatizované látky, jejichž vůně je pro hmyz nepříjemná. Tyto látky mají vysokou těkavost, a proto doba repelentní účinnosti je krátká.

Insekticidy

Při kontaktu s hmyzem tyto látky hmyz zabíjí. Insekticid musí být rychle působící, aby nedošlo ke kontaktu hmyzu s člověkem. Na kůži se mohou nanášet jen některé insekticidy i to do určité koncentrace. Insekticidy jsou v kombinaci s repelentními látkami.

 • Permethrin 
 • Deltamethrin (DIFFUSIL REPELENT 2v1) 

Prozkoumejte detailně nabídku internetové lékárny BENU s více než 200 kamennými pobočkami.

Přípravky proti hmyzu


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.

Napsat nové hodnocení

Co si o tomto článku myslíte vy?

1-5

1 2 3 4 5
Provozovatel si vyhrazuje právo na odstranění nevhodných komentářů.