Ochrana před klíšťaty a hmyzem

OCHRANA PŘED KLÍŠŤATY A HMYZEM

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

V letních měsících, kdy se vyráží do přírody, se často setkáváme s klíšťaty, bodavým a krev sajícím hmyzem či jinými druhy členovců. Členovci mohou být přenašeči různých infekčních nemocí a jen proti malému procentu těchto chorob existují očkovací látky. To je důvod, proč má používání repelentních přípravků smysl. Repelenty pomáhají předcházet potencionální nákaze. Přenašeči chorob mezi jinými mohou být klíšťata i komáři.

  • Články o zdraví
  • Články o cestování
  • Články o osobní péči

4 minuty čtení


Klíšťata Klíšťata

Patří do řádu roztočů (Acari). Ke svému životu nejvíc potřebují vlhkost a teplo. Proto je výskyt klíšťat vázaný na období tepla – nejvíce od dubna do června. Při teplém počasí na ně ale dnes už běžně narazíte už od konce března až do začátku listopadu. Aktivitu klíšťat každoročně sleduje a vyhodnocuje Český hydrometerologický ústav. Klíště má na hlavičce bodavý orgán, kterým se přichytí ke kůži. Následně vylučuje do rány sliny, které obsahují protisrážlivé látky i látky, které způsobují lokální znecitlivění. Tyto sliny také mohou obsahovat původce nákazy, a proto délka přisátí zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce. Mezi nejznámější přenášené choroby patří:

Po návratu z přírody se vždy prohlédněte, zda nemáte přisáté klíště. Jednu prohlídku proveďte hned po návratu domů, znova se pak prohlédněte ještě druhý den. Krev totiž sají jak dospělá klíšťata, tak i klíštěcí larvy a nymfy, které mají jen 0,8 a 1,2 mm a jsou ihned po přisátí lehce přehlédnutelné.

Nejvíce se tito parazité vyskytují v listnatých a smíšených lesích. Donést si klíště ale můžete i ze zahrady nebo městského parku. Místa s vysokým výskytem klíšťat mohou být dokonce přímo ošetřeny postřikem proti klíšťatům.

Včasné a správné vytažení klíštěte snižuje riziko přenosu nebezpečných infekcí. Jak na klíště, které se už přisálo, rozebíráme v samostatném článku:

Článek "Jak vytáhnout klíště"

​ Otravní komáři ​ Otravní komáři

Patří do řádu dvoukřídlých (Diptera). V České republice žije asi 45 různých druhů komárů. Většina z těchto zástupců využívá člověka jako hostitele ke svému parazitickému způsobu života, krev však sají jen samičky komárů. Na komáry narazíte hlavně u vody, protože život larev a kukel komárů je na vodu navázaný. Nejvyšší aktivita komárů během dne je jednu hodinu před východem slunce a potom ještě hodinu po jeho západu. Stejně jako u aktivity klíšťat, můžete index aktivity komárů sledovat na stránkách Českého hydrometerologického ústavu, který ji pravidelně vyhodnocuje. 

V našich zeměpisných šířkách se nacházejí jen druhy komárů, které nepředstavují příliš výraznou hrozbu. V posledních letech se však výjimkou z tohoto pravidla stala západonilská horečka přenášená komáry z rodu Culex, na které je možné narazit už i v teplých oblastech ČR. Naštěstí tito komáři vyhledávají primárně zvířata, nikoliv člověka. Přesto je zřejmé, že i v našich podmínkách je ochrana před komáry na místě.

Odhaduje se, že na světě žijí asi 3 000 druhů komárů. V cizině a v exotických zemích mezi nimi jsou přenašeči vážných chorob jako:

  • malárie (přenášen komáry Anopheles),
  • horečka dengue (přenášen komáry Aedes),
  • žlutá zimnice (přenášen komáry Aedes),
  • japonská horečka (přenášen komáry Culex).

Největší výskyt těchto nemocí je v Africe, Jižní Americe a na jihu Asie. Rozhodně proto neberte ochranu před hmyzem na lehkou váhu při cestování do exotických oblastí

Obecná doporučení k ochraně před klíšťaty a komáry Obecná doporučení k ochraně před klíšťaty a komáry

  • Do přírody noste oblečení z hladké látky s dlouhými rukávy. Výhodné je obléknout se do světlých barev a čas od času se podívat, jestli po nohavicích neleze nějaké klíště. 
  • Omezte pobyt venku v době setmění a brzkého rána, kdy je aktivita komárů největší.
  • Pokud je to možné, vyhněte se místům s vysokou trávou. 
  • Nelehejte si ani nesedejte v místech, kde by mohla být klíšťata a to ani na podložku.
  • Používejte při spaní v přírodě moskytiéru.
  • Používejte vhodný repelent nebo náramek proti klíšťatům.
Vitamin B jako repelent působící zevnitř

Měnit a maskovat pach a skrýt se tak před obtížným hmyzem je možné nejen zevně pomocí repelentů. Při užívání dostatečných dávek vitamínu B1 (thiaminu) se rovněž pozmění tělesný pach. Thiamin se totiž dostává i do potu a protože jde o sloučeninu obsahující síru, projevuje se její rozklad specifickým zápachem. Nicméně ohledně repelentní účinnosti vitamínu B panují různé často i protichůdné názory. Doporučit se proto dá tato metoda například v kombinaci s jinou repelentní ochranou.

 

Ochrana před otravným hmyzem Ochrana před otravným hmyzem aneb jak vybrat repelent?

Pravidelně si domů zvenku nosíte štípance od komárů a přemýšlíte, jak to, že si zrovna vás vždycky najdou? Obtížný hmyz přitahuje teplo nebo vydechovaný oxid uhličitý. Některé druhy hmyzu přitahují i těkavé složky potu. Repelentní látka má tuto lidskou stopu zamaskovat nebo hmyz přímo odpudit. 

Jak správně aplikovat repelent?

  • Podívejte se na repelent, zda je určen k aplikaci na kůži nebo na oblečení případně, zda je možné ho aplikovat na obojí.
  • Nastříkejte repelent v dávce doporučené výrobcem. Nízká dávka může být důvodem neúčinností výrobku, nadměrná dávka repelentu v některých případech ale může vyvolat podráždění!
  • Na repelentu zpravidla najdete dobu jeho účinnosti proti komárům. Tuto hodnotu berte jako orientační. Například co se klíšťat týče, doba účinnosti repelentu ve srovnání s komáry je u nich kratší někdy až o polovinu. Jak dlouho působí repelent ovlivňuje i teplota a vaše fyzická aktivita – čím je větší, tím je repelentní efekt kratší. 
  • Při nanášení repelentu dejte vždy dobrý pozor na to, aby se přípravek nedostal do očí, uší nebo do úst. 
  • Nikdy neaplikujte repelent na porušenou kůži nebo pokožku spálenou od sluníčka. Poškozená kůže je propustnější a po použití repelentu by se mohly v tomto případě objevit nežádoucí účinky!
  • Neaplikujte repelent pod oblečení.

účinné repelenty

Repelenty chemické

Tyto repelenty obsahují různé složky, které se liší svými vlastnostmi. Obvykle se od chemických repelentů dá očekávat velmi vysoká účinnost. Chemickým repelentem se rozhodně vyplatí vybavit na výlety do míst s vysokou aktivitou komárů například na vodu. Je důležité vybírat také kvalitní přípravek obsahující účinnou koncentraci repelentu a řídit se pokyny výrobce pro jeho správné použití a aplikaci.

  • DEET  – (Repelent PREDATOR FORTE spray) je látka bez zápachu působící na široké spektrum hmyzu včetně komárů a klíšťat. Přípravky s DEET je možné nanášet na kůži. Čím vyšší je koncentrace DEET v repelentu, tím delší dobu ochrany vám poskytne. Omylem je si myslet, že s vyšší dávkou repelentu se zvýší i ochrana před komáry. Nepoužívejte DEET ve vyšších dávkách, než jak to doporučuje výrobce, při nadměrném používání by se totiž mohly dostavit nežádoucí účinky. Při nanášení repelentu dávejte pozor, aby se přípravek nedostal do očí, které dráždí. DEET není vhodné pro nejmenší děti do 2 let. Pozor i na to, že DEET působí jako rozpouštědlo některých plastů a může proto zanechat skvrny na oblečení. 
  • Icaridin (DIFFUSIL repelent FAMILY) – je stejně jako DEET látka bez zápachu a má i velmi podobnou účinnost. Icaridin ale méně dráždí oči a sliznice. U většiny icaridinových repelentů je možné, aby je používaly i děti od 2 let. Rovněž není třeba se obávat, že by zanechával skvrny na oblečení, a lze ho aplikovat i na kůži. 
  • IR3535 – (ComarEX repelent Junior) – látka netoxická pro lidi, včetně dětí. Pozor ale, aby se při aplikaci nedostala do očí. Kromě repelentů má IR3535 využití i v preventivních přípravcích proti vším. 

Repelenty přírodní

Jde o silně aromatizované látky, jejichž vůně je pro hmyz nepříjemná. Tyto látky mají vysokou těkavost, a proto je doba repelentní účinnosti ve srovnání s chemickými repelenty kratší. Protože jde o přírodní látky a jejich směsi, je vždy nutné pamatovat na možnost vzniku alergické reakce

  • Citriodiol – (Puressentiel Repelent proti vším) je látka nacházející se v eukalyptu. Pro výrobu repelentů se získává z eukalyptové silice nebo se připravuje synteticky. 
  • Citrónový olej (citronela) – éterický olej z citronové trávy neboli voňatky citronové má velice příjemnou vůni. V přírodních repelentech se často vyskytuje samostatně nebo v kombinaci s dalšími silicemi jako v přípravku WoodenSpoon přírodní repelent proti hmyzu. V chemických repelentech někdy pomáhá upravit vůni přípravku a zároveň přispívá k jeho účinnosti. 
  • Tea tree olej – známý je také jako čajovníkový olej. Kromě výrazné vůně má i dezinfekční vlastnosti, proto se využívá nejen v repelentech. 
  • Eukalyptus – známe ho spíše pod jeho odborným jménem než pod jeho českým názvem blahovičník. Jeho výrazně vonící silice se používá kromě přírodních repelentů třeba i do repelentních náramků, gumiček nebo náplastí. 

Insekticidy Insekticidy

Při kontaktu s hmyzem tyto látky hmyz zabíjí. Insekticid musí působit rychle, aby nedošlo ke kontaktu hmyzu s člověkem nebo jeho domácím mazlíčkem. Na kůži se mohou nanášet jen některé insekticidy a i to jen do určité koncentrace. Konkrétní přípravky mohou využívat i insekticidy v kombinaci s repelentními látkami. Mnohé insekticidní přípravky jsou určené na nanášení na stany, moskytiéry nebo na oblečení. 

  • Permethrin – (Repelent PREDATOR OUTDOOR+IMPREGNACE) velmi účinná insekticidní látka, kterou je možné používat i na kůži. Kromě repelentních přípravků se s ní hlavně příznivci outdoorových aktivit mohou setkat třeba v různých impregnacích na stany, bývá také složkou venkovních postřiků na klíšťata. A pokud s sebou berete do přírody i svého psího parťáka, můžete ho vybavit obojkem proti parazitům právě s touto účinnou látkou. 
Insekticid jako lék?

S permethrinem se trošku překvapivě dá setkat i jako s účinnou látkou v léčivých přípravcích. Pokud však dodáme, že jde o léky na svrab, už to až tak překvapivé není. Původcem svrabu je roztoč zákožka svrabová, která žije uvnitř pokožky. Permethrin v masti dokáže zákožky velmi účinně likvidovat. Pro správný účinek je ho nutné aplikovat naráz na celou plochu kůže, kde by se zákožky mohly vyskytovat. Více o svrabu a jeho léčbě najdete v samostatném článku: Jak vypadá svrab a jak se ho zbavit

 

  • Deltamethrin – (Canishield) insekticid, se kterým se můžete setkat například v obojcích pro pejsky. 
  • Transfulthrin – patří mezi pyrethroidy. Je to insekticidní látka, kterou je možno používat ve venkovních i vnitřních prostorách proti komárům a dále mouchám, švábům nebo molům. 
  • PBO (piperonylbutoxid) – tato chemická látka sama o sobě nemá významný efekt proti hmyzu, dokáže ale zesilovat účinnost jiných insekticidů, se kterými se kombinuje jako například s transfulthrinem.

Ochraňte před klíšťaty a obtížným hmyzem i své domácí mazlíčky Ochraňte před klíšťaty a obtížným hmyzem i své domácí mazlíčky

Před dotěrnými komáry můžete chránit sebe, své nejbližší i svoje čtyřnohé domácí mazlíčky. Antiparazitní spreje pro zvířata jsou vyráběné tak, aby pro ně byly účinné a zároveň bezpečné. Při aplikaci repelentního, isekticidního nebo akaricidního přípravku vždy dbejte pokynů výrobce. Některé látky jako permethrin totiž jsou vhodné pro pejsky, ale například pro kočky jsou toxické!

Co je nejlepší proti klíšťatům pro psy nebo kočky? Pořiďte jim kvalitní repelent s účinnou látkou. U veterinárních výrobků se setkáte s účinnými látkami jako:

Ale i pro zvířecí miláčky najdete repelentní přípravky na přírodní bázi. Podívejte se například na Přírodní repelentní šampon proti hmyzu pro psy značky Menforsan

Chránit svého zvířecího parťáka nemusíte jen pomocí roztoků a sprejů. Pro domácí mazlíčky máme širokou nabídku antiparazitních obojků, pipet nebo i žvýkacích tablet. Prozkoumejte detailně nabídku internetové lékárny BENU.

Nabídka antiparazitik      Článek "Antiparazitika na blechy a klíšťata"

Domácí repelent – na přípravu stačí obyčejné suroviny Domácí repelent – na přípravu stačí obyčejné suroviny

Silně aromatické rostliny obtížný hmyz zapuzují. Některé jako třeba česnek mají ale omezené použití, protože jejich vůně není ani pro nás nějak zvlášť vábná. Jiné rostliny ale dokáží náš čich potěšit, takové bylinky možná máte i v kuchyni:

Bylinky můžete mít sušené nebo ještě lépe přímo z nich získané éterické oleje. V naší nabídce jich najdete mnoho, vyzkoušejte třeba eukalyptový nebo tea tree olej. 

Pokud jste milovníky pokojových rostlin, můžete si i doma zkusit vypěstovat v květináči citronovou trávu, která intenzivně voní po citronele. Třeba levanduli se v květináči zpravidla moc nedaří. Přesto nezoufejte, jako milovníci levandulové vůně si ji snadno seženete třeba zrovna jako esenciální olejíček. 

Přestože přírodní repelenty jsou šikovnými pomocníky, jejich účinnost je omezená. Raději nespoléhejte na domácí repelent proti klíšťatům, která jsou opravdu velmi nebezpečná, a do míst s vysokou aktivitou hmyzu se raději vybavte silným a spolehlivým repelentem, co odpuzuje klíšťata dostatečně dlouho nebo dle potřeby aplikujte repelent opakovaně. Jistě uznáte, že i v této oblasti je lepší účinná prevence, než se trápit se spoustou štípanců od pobodání hmyzem


ZDROJE

  • Ochrana před klíšťaty. nzip [online]. [cit. 2024-02-16]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/95-ochrana-pred-klistaty
  • Komáři. Státní zdravotní ústav [online]. [cit. 2024-02-16]. Dostupné z: https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/01/ nemoci_prenasene_clenovci_komari_a_invazivni.pdf
  • ČECHOVÁ, Lenka. Ochrana před klíšťaty a obtížným hmyzem. SOLEN [online]. [cit. 2024-02-16]. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/lek/2009/04/08.pdf

Přípravky proti hmyzuNáramek proti klíšťatům a komárům

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Fenistil gel 1mg/g při svědění pokožky 50G

  • Volně prodejný lék
  • Alergie

Skladem na e‑shopu

379 Kč

Repelent Predator BIO sprej 150ml

  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

259 Kč

Tea Tree oil 15ml

  • Kosmetika
  • Péče o tělo

Skladem na e‑shopu

139 Kč

Rosen B-komplex REPELENT pro děti drg.25

  • Vše pro dítě
  • Doplněk stravy

Skladem na e‑shopu

69 Kč

WoodenSpoon přírodní repelent proti hmyzu 50 ml

  • Přírodní kosmetika
  • Sezóna

Skladem na e‑shopu

229 Kč

Paranit Strong Dry Protect repelent proti hmyzu 125 ml

Skladem na e‑shopu

219 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Nežádoucí účinky
    10. 05. 2020

    REPELENT proti komárům

    DOBRÝ DEN JEDU DO SLOVINSKA NA POZNÁVACÍ ZÁJEZD, PROSÍM JAKÝ REPELENT PROTI KOMÁRŮM ÚČINKUJE NA KŮŽI A NENI NEBEZPEČNÝ PRO ČLOVĚKA. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

    Dobrý den,

    na trhu je řada repelentů, které se odlišují účinnou látkou a případně formou - zda se jedná o gel, krém, aerosol , případně náramek.
    Může se jednat o silice typu citronela, levandule, které mají krátkodobý účinek, považují se za bezpečné, ale pro citlivé jedince mohou působit podráždění kůže.

    Dále se jedná o přípravky obsahující účinné látky - DEET, Icaridin, IR3535...

    DEET se považuje za zlatý standart mezi repelenty, bývá nejčastěji používanou látkou. Záleží na koncentraci látky. Do 10% je vhodné pro děti od 1 roku , nad 25% od 2,5 let. Při použití na klíšťata je třeba užít koncentraci alespoň 20% , jsou odolnější.
    Jedná se o relativně velmi bezpečný přípravek, jeho nevýhodou je možnost poškození syntetických látek, bezpečný je pro bavlnu, vlnu, nylon.

    Icaridin - nepoškozuje umělé materiály, v případě aplikace u dětí je třeba velké opatrnosti do 6let, nesmí se aplikovat na ruce.

    IR3535 - netoxický , vhodný již pro malé děti od 3 měsíců věku.

    Účinnost repelentu ovlivňuje řada faktorů - samotné vlastnosti repelentu, koncentrace látky, rychlost odpařování - aktivita uživatele - pohyb a  pocení, vlhkost prostředí, déšť, větrno, vysoké teploty - vše snižuje dobu působení.

    Jako prevenci napadení hmyzem používejte oblečení světlých barev, které neláká hmyz. Nevyhledávat hustý porost, vysokou trávu, stojatou vodu - případně se obléct do dlouhých nohavic a mít i dlouhé rukávy. Při chůzi občas oklepávat oděv a případně používat moskytiéru.

    Predator maxx

    Alpa

    S pozdravem
    Mgr. Jana Učíková
    Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

    šipka Mgr. Jana Učíková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, poliklinika, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Kůže
    13. 05. 2020

    Které přírodní repelenty jsou vhodné pro roční dítě?

    Dobrý den,
    Je tento repelent vhodný pro roční dítě? Pokud ne, mohli byste mi doporučit jiný?
    Děkuji,

    Dobrý den,

    výrobce doporučuje Bylinný repelent - koncentrovaný olejíček pro děti od 1 roku. Jen bych zkusila prvně na malou plochu - předloktí, zda ho bude miminko dobře snášet. Obsahuje éterické oleje, které mohou někdy při vyšší koncentraci alergizovat pokožku. Natírá se co 3 hodiny za uši, na zápěstí, na kotníky, ...

    Další přírodní možností může být repelent Mosi-guard stick, který je vhodný i pro děti od 6 měsíců. Měl by působit více než 8 hodin.

    Oba přípravky neaplikujte v blízkosti očí a na ruce, aby si dítě nešahalo do očiček. 

    Přeji pěkný den.

    Mgr. Naďa Spratková
    vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Mistek

    Mosi guard natural sick

    šipka Mgr. Naďa Spratková

    Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek-Místek, OC Frýda, Na Příkopě zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    • Dotaz na produkt
    07. 08. 2020

    Od kterého věku mohu používat bylinný repelent?

    Dobrý den, mohla bych tento repelent použit i na 3měsíčního kojence? Nebo dáte mi nějaké doporučení, jak bych ho mohla ochránit před komáry a klíšťaty?

    Dobrý den,

    výrobce uvádí vhodnost používání repelentu od 1 roku. Vyzkoušejte repelent Predator junior, který je vhodný pro děti od 3 měsíců a je určený na citlivou dětskou pokožku.

    PREDATOR JUNIOR

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dotaz na produkt
    • Veterina
    23. 07. 2023

    přípravek na blechy a klíšťata pro psi a kočky

    dobrý den, potřebuji frontline na odblešení psa, ale máme ještě dvě kočičky a těm bychom to koupili také, můj dotaz ní, zda frontline určený pro psa a aplikovaný psovi, nemůže uškodit kočkám. děkuji moc

    Dobrý den,

    pokud přípravek Frontline (určený pro psy) aplikujete na pejska, tak další zvířata v domácnosti tento přípravek neohrozí. Aplikujte vždy přímo na kůži, ne na srst, do oblasti zátylku, kde si preparát zvíře nemůže olízat. Vždy je dobré všechny domácí mazlíčky, psi i kočky, léčit těmito preparáty současně, aby se předešlo zamoření blechami a kontaminaci domácnosti. Pokud je totiž i jediné zvíře ponecháno bez léčby, blechy na tomto domácím mazlíčkovi mohou uložit životaschopná bleší vajíčka, z kterých se vyvinou dospělé blechy a ty mohou opět zamořit ostatní mazlíčky a domácnost. Přípravky Frontline se nevstřebávají do krevního oběhu, zůstávají v chlupových folikulech a působí na parazity přítomné na zvířeti. Ačkoliv výrobce deklaruje voděodolnost přípravků, doporučuje se pro nejvyšší účinnost nekoupat dva dny před a dva dny po aplikaci přípravku. Ve Vašem případě bych doporučila též vyzkoušet novinku tohoto výrobce. Jedná se o žvýkací tablety s hovězím aroma proti blechám a klíšťatům. Zabírají 3x rychleji než většina přípravků proti blechám a fungují i při koupání, plavání nebo umývání psa šampónem. Také se v tomto případě nemusíte obávat jakéhokoliv nežádoucího účinku na ostatní domácí zvířata.

     

    Přeji hezký den, 

    Mgr. Michaela Velecká

    vedoucí lékárník tč. na MD

    BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

    šipka Michaela Velecká

    Na dotaz odpověděl Michaela Velecká zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    23. 02. 2024

    Vhodný výběr repelentu

    Dobrý den, hledám kvalitní repelent na Mauricius (hlavně komáři - dengue). Můžete mi prosím doporučit tento nebo jiný? Mockrát děkuji,

    Mosi Guard spray natural.

    Dobrý den, 

    MOSI-GUARD je přírodní repelent na bázi kyseliny citronové. Nejlepším repelentem (podle hodnocení zákazníků nejúčinnější) je PREDATOR

    S pozdravem, 
    Mgr. Ivana Stašová
    Lékárník BENU

     

    šipka Ivana Stašová

    Na dotaz odpověděla Ivana Stašová zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5 5 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

  • Andrea K. 16. 6. 2020 5

    Celkem by mě zajímalo, jak je možné, že na někoho se přilepí snad každé klíště a někdo může projít loukou bez repelentu a nechytí ani jedno.