Ochrana před klíšťaty a hmyzem

OCHRANA PŘED KLÍŠŤATY A HMYZEM

Mgr. Ľubica Sobčáková

Mgr. Ľubica Sobčáková

V letních měsících, kdy se vyráží do přírody, se často setkáváme s klíšťaty, bodavým či krevsajícím hmyzem a jinými druhy členovců. Členovci mohou být přenašeči různých infekčních nemocí a jen proti malému procentu existují očkovací látky. To je důvod, proč má používání repelentních přípravků význam. Repelenty pomáhají předcházet potencionální nákaze.

Přenašeči chorob mezi jinými mohou být klíšťata i komáři.

 • Články o zdraví
 • Cestování

 

Klíšťata

Patří do řádu roztočů (Acari). Ke svému životu nejvíc potřebují vlhkost a teplo. Proto je výskyt klíšťat vázaný na období tepla, převážně od dubna do června. Klíště má na hlavičce bodavý orgán, kterým se přichytí ke kůži. Následně vylučuje do rány sliny, které obsahují protisrážlivé látky i látky, které způsobují lokální znecitlivění. Tyto sliny také mohou obsahovat původce nákazy, a proto délka přisátí úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu infekce. Mezi nejznámější přenášené choroby patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Včasné a správné vytažení klíštěte snižuje riziko jejich nákazy. 

Komáři

Patří do řádu dvoukřídlých (Diptera). Tito zástupci využívají člověka jako hostitele ke svému parazitickému způsobu života. Avšak v našich zeměpisných šířkách se nacházejí jen druhy, které nepředstavují příliš výraznou hrozbu. Naopak v cizině a v exotických zemích se můžeme setkat i s vážnějšími chorobami jako je horečka dengue, či žlutá horečka. Největší výskyt těchto nemocí je v Africe a Jižní Americe.

Obecné doporučení k ochraně před klíšťaty a komáry

 • Oblečení s dlouhými rukávy
 • Použití moskytiéru pro spaní
 • Omezení pobytu venku v době setmění a brzkého rána, kdy je aktivita komárů největší
 • Oblečení světlých barev (neláká komáry ani jiný hmyz)
 • Použití vhodného repelentu

Prevence před otravným hmyzem

Repelenty chemické

Chrání před napadáním hmyzem a to tak, že maskují pach obětí. Převážná většina hmyzu se orientuje podle tepla a pachu látek potu.

 • Deet (OFF, REPELENT PREDATOR) – koncentrace účinné látky je určujícím faktorem pro délku účinku, neovlivňuje zvýšení účinku.
 • Icaridin (AUTAN) – má téměř stejnou aktivitu jako Deet, ale bez významnější iritace očí a sliznic.
 • IR3535 ( REPELEN PREDATOR JUNIOR) – látka netoxická pro lidi, včetně dětí.

Repelenty přírodní

Jde o silně aromatizované látky, jejichž vůně je pro hmyz nepříjemná. Tyto látky mají vysokou těkavost, a proto doba repelentní účinnosti je krátká.

Insekticidy

Při kontaktu s hmyzem tyto látky hmyz zabíjí. Insekticid musí být rychle působící, aby nedošlo ke kontaktu hmyzu s člověkem. Na kůži se mohou nanášet jen některé insekticidy i to do určité koncentrace. Insekticidy jsou v kombinaci s repelentními látkami.

 • Permethrin 
 • Deltamethrin (DIFFUSIL REPELENT 2v1) 

Prozkoumejte detailně nabídku internetové lékárny BENU s více než 200 kamennými pobočkami.

Přípravky proti hmyzu

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  10. 05. 2020

  REPELENT proti komárům

  DOBRÝ DEN JEDU DO SLOVINSKA NA POZNÁVACÍ ZÁJEZD, PROSÍM JAKÝ REPELENT PROTI KOMÁRŮM ÚČINKUJE NA KŮŽI A NENI NEBEZPEČNÝ PRO ČLOVĚKA. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

  Dobrý den,

  na trhu je řada repelentů, které se odlišují účinnou látkou a případně formou - zda se jedná o gel, krém, aerosol , případně náramek.
  Může se jednat o silice typu citronela, levandule, které mají krátkodobý účinek, považují se za bezpečné, ale pro citlivé jedince mohou působit podráždění kůže.

  Dále se jedná o přípravky obsahující účinné látky - DEET, Icaridin, IR3535...

  DEET se považuje za zlatý standart mezi repelenty, bývá nejčastěji používanou látkou. Záleží na koncentraci látky. Do 10% je vhodné pro děti od 1 roku , nad 25% od 2,5 let. Při použití na klíšťata je třeba užít koncentraci alespoň 20% , jsou odolnější.
  Jedná se o relativně velmi bezpečný přípravek, jeho nevýhodou je možnost poškození syntetických látek, bezpečný je pro bavlnu, vlnu, nylon.

  Icaridin - nepoškozuje umělé materiály, v případě aplikace u dětí je třeba velké opatrnosti do 6let, nesmí se aplikovat na ruce.

  IR3535 - netoxický , vhodný již pro malé děti od 3 měsíců věku.

  Účinnost repelentu ovlivňuje řada faktorů - samotné vlastnosti repelentu, koncentrace látky, rychlost odpařování - aktivita uživatele - pohyb a  pocení, vlhkost prostředí, déšť, větrno, vysoké teploty - vše snižuje dobu působení.

  Jako prevenci napadení hmyzem používejte oblečení světlých barev, které neláká hmyz. Nevyhledávat hustý porost, vysokou trávu, stojatou vodu - případně se obléct do dlouhých nohavic a mít i dlouhé rukávy. Při chůzi občas oklepávat oděv a případně používat moskytiéru.

  Predator maxx

  Alpa

   

  S pozdravem
  Mgr. Jana Učíková
  Vedoucí lékárník BENU, Rakovník

   

   

  šipka Mgr. Jana Učíková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Jana Učíková , Rakovník, Husovo nám. zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Kůže
  13. 05. 2020

  Které přírodní repelenty jsou vhodné pro roční dítě?

  Dobrý den,
  Je tento repelent vhodný pro roční dítě? Pokud ne, mohli byste mi doporučit jiný?
  Děkuji,

  Dobrý den,

  výrobce doporučuje Bylinný repelent - koncentrovaný olejíček pro děti od 1 roku. Jen bych zkusila prvně na malou plochu - předloktí, zda ho bude miminko dobře snášet. Obsahuje éterické oleje, které mohou někdy při vyšší koncentraci alergizovat pokožku. Natírá se co 3 hodiny za uši, na zápěstí, na kotníky, ...

  Další přírodní možností může být repelent Mosi-guard stick, který je vhodný i pro děti od 6 měsíců. Měl by působit více než 8 hodin.

  Oba přípravky neaplikujte v blízkosti očí a na ruce, aby si dítě nešahalo do očiček. 

  Přeji pěkný den.

  Mgr. Naďa Spratková
  vedoucí lékárník Benu lékárna Frýdek Mistek

  Mosi guard natural sick

  šipka Mgr. Naďa Spratková

  Na dotaz odpověděla Mgr. Naďa Spratková , Frýdek Místek, OC Frýda zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  • Dotaz na produkt
  07. 08. 2020

  Od kterého věku mohu používat bylinný repelent?

  Dobrý den, mohla bych tento repelent použit i na 3měsíčního kojence? Nebo dáte mi nějaké doporučení, jak bych ho mohla ochránit před komáry a klíšťaty?

  Dobrý den,

  výrobce uvádí vhodnost používání repelentu od 1 roku. Vyzkoušejte repelent Predator junior, který je vhodný pro děti od 3 měsíců a je určený na citlivou dětskou pokožku.

  PREDATOR JUNIOR

   

  S pozdravem
  PharmDr. Barbora Kuthanová
  vedoucí lékárník OC Delta Liberec

  šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

5.0 5.0 z 5 (Hodnotil 1 zákazník)

 • Andrea K. 16. 6. 2020 5

  Celkem by mě zajímalo, jak je možné, že na někoho se přilepí snad každé klíště a někdo může projít loukou bez repelentu a nechytí ani jedno.