Co je to lymská borelióza - příznaky, průběh, léčba

CO JE TO LYMSKÁ BORELIÓZA - PŘÍZNAKY, PRŮBĚH, LÉČBA

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Lymská borelióza patří mezi zoonózy, co znamená, že jde o nemoc přenášenou ze zvířete na člověka. Tím zvířetem je klíště (Ixodes ricinus), které se vyskytuje v trávě, v lesích, na loukách i městských parcích. Proti borelióze se zatím nedá očkovat, ale dobrou zprávou je, že je léčitelná.

 • Cestování
 • Nemoci

8 minut čtení


Co je to borelióza? Co je to borelióza?

Borelióza je onemocnění, které způsobuje bakterie Borellia burgdorferi. Přenášejí ji klíšťata a to v každém vývojovém stádiu, od larev, přes nymfy až po dospělé klíště a proto se někdy nazývá i klíšťová borelióza. Borellia má spirálovitý tvar a přežívá ve střevech některých infikovaných klíšťat. Poté, co se klíště přisaje na zvíře nebo člověka, bakterie se přemisťuje do slin a následně pak do těla hostitele. Přenos boreliózy nenastane tedy okamžitě, ale v průběhu několika hodin a proto okamžitým vytažením přisátého klíštěte snížíte riziko nákazy.

Příznaky boreliozy lze někdy snadno zachytit, jindy se prohlédnou Příznaky boreliózy lze někdy snadno zachytit, jindy se přehlédnou

Vyvolala borelióza flek na kůži? – aneb 1. fáze boreliózy

Typickým prvním příznakem, který hledá každý v místě vytažení klíštěte, je zarudnutí. Zarudnutí vzniká také v případě, že je klíště přisáté delší dobu a pokožka je podrážděná, zarudlá, někdy i teplá. Jak tedy vypadá flek při borelióze a jak ho odlišit od podrážděné pokožky? Flek při borelióze se objeví přibližně po 4 nebo 5 dnech. Typická je pro boreliózu skvrna s výrazně ohraničenými kraji a bílým středem tzv. erythema migrans. Inkubační doba boreliózy se pohybuje v rozmezí několika dnů až týdnů, většinou je to 7–14 dní ale tolerance je až 3–30 dní.

Mohou se objevit i příznaky podobné chřipce jako únava, malátnost, horečka, bolest hlavy a bolest svalů i otoky lymfatických uzlin. U lidí, kteří mají silnou obranyschopnost, se nemusí projevit žádné příznaky boreliózy.

Příznaky boreliózy

Celkové příznaky boreliózy – 2. fáze onemocnění

Kromě kožních projevů boreliózy se později během 1–4 měsíců přidají celkové příznaky onemocnění.  Borelióza může způsobit problémy prakticky napříč všemi orgány. Objevují se bolesti a poškození kloubů vedoucí až k artritidě, zažívací obtíže, erytrémy na kůži, poškození srdce, postižení nervů spojené s problémy se zrakem, pískáním v uších, intenzivní bolestí zad nebo svědění kůže a brnění končetin. 

Pozdní následky boreliózy – 3. fáze boreliózy

Pokud není včas zahájena antibiotická léčba, přechází borelióza do tzv.  pozdní boreliózy. Rozvoj 3. fáze boreliózy znamená celoživotní potíže: bolesti kloubů, zánět osrdečníku (obalu srdce), a poruchy paměti a spánku. Dále má špatně léčená borelióza následky jako silné bolesti hlavy, chronickou únavu, oční záněty a postižení jater. Dlouhodobé komplikace se rozvíjejí také u přechozené boreliózy.

Pokud si na sobě nebo na druhém všimnete, že se objevil ostře ohraničený flek na místě vytažení klíštěte, je čas jít k lékaři, který předepíše na léčbu antibiotika. Pokud jste měli přisáté klíště, můžete si udělat na boreliózu test doma z kapky krve například pomocí testovací sady Vitamin Station Rychlotest Lymská borelióza.

Léčba není složitá, když se nasadí správně Léčba není složitá, když se nasadí správně

Léčbě předchází správná diagnostika v ordinaci u lékaře. Rozhodně neplatí, že každý, kdo měl přisáté klíště má hned boreliózu a to dokonce i v případě, že bylo klíště infikované. Při diagnostice lékař přihlédne na časový odstup od přisátí klíštěte (více než 36 hodin) a rozměr skvrny (více než 5 cm u dospělého). Léči se podáváním antibiotik po dobu 14 dní.

Borelióza v těhotenství

Rovněž u nastávajících maminek je třeba boreliózu léčit podáváním antibiotik s výjimkou těch léčiv, které jsou v těhotenství kontraindikované. I když bakterie rodu Borrelia mohou pronikat přes placentu, doposud nebyl zaznamenaný negativní vliv na vývoj miminka. I když může mít maminka příznaky boreliózy, tyto bakterie neprochází do mateřského mléka.

Borelióza u dětí

Diagnostika boreliózy u dětí se neliší od postupů u dospělých pacientů. Místo po vytažení klíštěte u dítěte sledujte. Kožní příznaky boreliózy u dětí bývají zpravidla výraznější než u dospělých. V případě podezření na boreliózu vyhledejte pediatra, který na léčbu boreliózy u dětí nadávkuje vhodná antibiotika dle hmotnosti dítěte. Nezbytnou prevencí je prohlížet dítě od klíštěte opakovaně. Ihned po přisátí je klíště velmi malé a můžete ho lehce přehlédnout. Vyplatí se proto dítě prohlédnout po návratu z lesa a pak ještě druhý den.

Očkování proti borelióze Očkování proti borelióze

V tuto chvíli neexistuje vakcína, která by zabránila borelióze tak, jako je tomu při klíšťové encefalitidě. Týmy vědců ale na vývoji intenzivně pracují a v horizontu několika let se takového očkování dočkáme. Prozatím je jedinou prevencí použití repelentů, vhodného oděvu a obuvi při pobytu v přírodě. Po příchodu domů si nezapomeňte pečlivě zkontrolovat hlavně místa na těle, kde je kůže tenčí, jako jsou třísla, podpaží, místa v loktech a pod koleny. Pokud najdete přisáté klíště, odstraňte ho co nejdříve, ideálně do 24 hodin od přisátí. Ideálním pomocníkem jsou na tento účel pinzety nebo háčku a místo vydezinfikujte.

Borelióze u psů předcházejte účinnou ochranou před klíšťaty Borelióze u psů předcházejte účinnou ochranou před klíšťaty

Před klíšťaty nejsou chráněni ani zvířecí mazlíčci. Naopak skotačením ve vysoké trávě jich mohou nachytat hned několik. Chraňte proto svého psa přípravkem proti parazitům nebo obojkem proti klíšťatům. 

Dobrou zprávou je, že u psů si s boreliózou nejčastěji poradí imunita a zvíře netrpí žádnými příznaky. Pokud onemocnění kvůli oslabené imunitě propukne, přivede k veterináři zvířecího pacienta nejčastěji bolest kloubů. Kožní příznaky boreliózy se u psů nevyskytují. V důsledku boreliózy se mohou u psů vyskytnout také problémy s ledvinami a neurologické problémy. Diagnózu boreliózy u psa provádí veterinář pomocí krevních testů. K léčbě boreliózy se psům podávají antibiotika. Psy lze proti borelióze také očkovat.

 

RepelentyPřípravky po bodnutí hmyzem

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  27. 07. 2020

  Kdy jít k lékaři?

  Dobrý den,
  včera pozdě večer (cca 1:00) jsem našel klíště přisáté na noze. Bylo velmi male s malým zadečkem. Doma nemám zadnou pinzetu ani dezinfekci, tak jsem to chtěl nechat na ráno, že jsi hnedka zajdu K doktorce pro jistotu. V 6 ráno klíště na noze nebylo. Co mám v tomhle případě dělat? Mám se bát onemocnění? Mám s tím jít K doktorovi?

  Děkuji předem za odpověď

  Dobrý den,

  navrhoval by jsem počkat a v nasledujících dnech sledovat, zda se Vám na kůži na noze neobjeví zarudlý flek s centrálním výbledem viz. google obrázky "Erythema migrans". Ak áno, směr praktický lekár.

  Momenálně by na krvných testech dnes ješte nič neviděli. Protilátky se začínají tvořit 3 - 6 týdny od nákazy.

  Dále pokud byste na sobě pozoroval celkové příznaky podobné chrípce - zvýšená teplota, extrémní únava, ospalost, bolesti hlavy, kloubů - tak v takovém případě navštivte taky svého praktického lékaře, který zhodnotí stav a rozhodne o dalším postupe (buď to nasadí ATB nebo naplánuje vyšetření krve cca za 4 týdny od přisátí (aby byly již protilátky detekovatelné)). 

  Inkubační doba pro lýmesku boreliózu je 3 - 30 dni od přisáti

  Inkubační doba pro klíšťovú encefalitídu je 1-2 týdny od přisáti.

  S pozdravem

  PharmDr. Matej Kováč

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n. L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  10. 05. 2020

  Jak vybrat klíště?

  jak vyndat klestaka nechce se mu ven muze ho potrit lihem nebo petrolejem dekuji mrtvy klestak jak ho vyndat po1hodine nesel vyndat

  Dobrý den,

  posílam struční popis jak správne vyndat klíšte ven: 

  1.  Klíště vydezinfikujte - Klíště nejprve postríkejte dezinfekčním přípravkem (Septonex, Ajatin, Dettol...) - týmto ho paralyzujete. Nepoužívat olej nebo jinou mastnou látku - klíště se může začat dusit a tým hrozí, že do rány vyvrhne obsah střev obsahující infekční patogeny.

  2. Klíště vytahujte pinzetou, kleštičkami na klíště nebo speciální kartou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a mírným tahem doplněným nejvýše kývavými pohyby pomalu vytáhneme. Pinzeta nebo jiný nástroj nesmí tlačit na zadeček.  Zde je na místě trpělivost. Záleží, jak je klíště veliké a zda se zakouslo nedávno nebo je v kůži přichyceno již delší dobu. Krouživé pohyby se již nedoporučují.

  3. Ránu vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem. 

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  vedoucí lékárník Brandýs nad Labem 

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n. L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  28. 04. 2020

  Lze Atix používat u mladších dětí?

  Dobrý den, je možné přípravek Atix použít u dvouletého dítěte. Děkuji za odpověď, hezký den.

  Dobrý den,

  tento přípravek Atix je relativně bezpečný, nicméně mladší děti mohou mít pokožku citlivější a mohl by ji tudíž podráždit chladem. Doporučil bych tedy v okolí klíštěte nanést krém či mast, která vytvoří bariéru a v širším okolí zakrýt pokožku látkou (triko, ručník aj.). Určitě po odstranění klíštěte aplikujte na místo desinfekci a pozorujte pár dní, zda-li nedochází k výrazným změnám ložiska.

  S pozdravem,
  Mgr. Radek Machan
  lékárník BENU Děčín

  šipka Mgr. Radek Machan

  Na dotaz odpověděl Mgr. Radek Machan , Děčín, Duchcovská zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Děti
  14. 08. 2020

  Repelentní náramek odpuzuje i klíšťata?

  Dobrý den,
  je tento náramek prosím vhodný také proti klíšťatům?
  Děkuji

  Dobrý den.

  Tyto náramky/obojky/spreje jsou založené na přírodních silicích - zpravidla geraniolové. Hmyz odpuzují a to i klíšťata, blechy apod. Každý výrobce si uvádí informace jinak a tak na některých klíšťata uvedená jsou a jinde ne. Každopádně se nejedná o nijak spolehlivou formu ochrany. Používejte ji spíše jako doplňek. Pro děti je vhodný např. Predator Junior - již od 3 měsíců, nebo Arpalit BIO od 1 roku. Na doplnění pro děti od 3 let lze použít repelentní B-komplex.

  B-komplex

  Arpalit

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  23. 07. 2020

  Je možné aplikovat Atix u dětí?

  Dobrý,den,
  lze Atix pro odstranění klíštěte použít i u dítěte 2,5roku?
  DĚKUJI za odpověď

  Dobrý den, 

  ano, přípravek Atix můžete použít i u dětí. Přípravek je určen pouze k vnějšímu použití, a to lokálně na klíště. Nastříkejte sprej na klíště, zejména v oblasti jeho hlavy. Držte trysku dokud se automaticky neukončí dávkování. Počet stlačení spreje záleží na velikosti klíštěte: 1-2 mm stříkněte 1 dávku, 3-4 mm stříkněte 2 dávky, 5 mm stříkněte 3 dávky. Nepřekračujte počet tří aplikací na jedno místo. Pomocí pinzety přidržte ústní část klíštěte co nejblíž u kůže a pomalu tahejte svisle nahoru. Použijte pinzetu na odstranění všech zbylých částí klíštěte zanechaných v kůži. Dezinfikujte postižené místo a pinzetu - např. Dettol.

  Atix sada na klíšťata

  Dettol dezinfekční sprej

  S přáním pěkného dne
  Mgr. Martina Bránková
  lékárník BENU Makovského nám., Brno

  šipka Mgr. Martina Bránková

  Na dotaz odpověděl Mgr. Martina Bránková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.