Co je to lymská borelióza - příznaky, průběh, léčba

CO JE TO LYMSKÁ BORELIÓZA - PŘÍZNAKY, PRŮBĚH, LÉČBA

PharmDr. Matyáš Palan

PharmDr. Matyáš Palan

Lymská borelióza patří mezi zoonózy, co znamená, že jde o nemoc přenášenou ze zvířete na člověka. Tím zvířetem je klíště (Ixodes ricinus), které se vyskytuje v trávě, v lesích, na loukách i městských parcích. Proti borelióze se zatím nedá očkovat ale dobrou zprávou je, že je léčitelná.

 • Cestování
 • Nemoci

8 minut čtení


Co je to borelióza? Co je to borelióza?

Borelióza je onemocnění, které způsobuje bakterie Borellia burgdorferi. Přenášejí ji klíšťata a to v každém vývojovém stádiu, od larev, přes nymfy až po dospělé klíště a proto se někdy nazývá i klíšťová borelióza. Borellia má spirálovitý tvar a přežívá ve střevech některých infikovaných klíšťat. Poté, co se klíště přisaje na zvíře nebo člověka, bakterie se přemisťuje do slin a následně pak do těla hostitele. Přenos boreliózy nenastane tedy okamžitě, ale v průběhu několika hodin a proto okamžitým vytažením přisátého klíštěte snížíte riziko nákazy.

Příznaky boreliozy lze někdy snadno zachytit, jindy se prohlédnou Příznaky boreliozy lze někdy snadno zachytit, jindy se prohlédnou

Typickým prvním příznakem, který hledá každý v místě vytažení klíštěte, je zarudnutí. Zarudnutí vzniká také v případě, že je klíště přisáté delší dobu a pokožka je podrážděná, zarudlá, někdy i teplá. Jak tedy vypadá flek při borelióze a jak ho odlišit od podrážděné pokožky? Flek při borelióze se objeví přibližně po čtyřech nebo pěti dnech a je přesně ohraničený, s bílým středem. Kromě toho se může přidat únava, malátnost, horečka, bolest hlavy a bolest svalů i otoky lymfatických uzlin. Tyto projevy boreliózy připomínají chřipku a proto jim někdo nemusí věnovat dostatečnou pozornost. U lidí, kteří mají silnou obranyschopnost, se nemusí dokonce projevit žádné příznaky boreliózy.

Pokud si na sobě nebo na druhém všimnete, že se objevil ostře ohraničený flek na místě vytažení klíštěte, je čas jít k lékaři, který předepíše na léčbu antibiotika. V opačném případě se příznaky lymské boreliózy dále rozvíjí do pozdní boreliozy. Ve druhé fázi po 1-4 měsících postihuje nemoc klouby, srdce a nervový systém a vyústí do třetí fázi, která znamená celoživotní potíže: bolesti kloubů, zánět osrdečníku (obalu srdce), brnění končetin a poruchy paměti. Inkubační doba boreliózy se pohybuje v rozmezí několika dnů až týdnů, většinou je to 7 - 14 dní ale tolerance je až 3 - 30 dní.

Léčba není složitá, když se nasadí správně Léčba není složitá, když se nasadí správně

Léčbě předchází správná diagnostika v ordinaci u lékaře. Rozhodně neplatí, že každý, kdo měl přisáté klíště má hned boreliózu a to dokonce i v případě, že bylo klíště infikované. Při diagnostice lékař přihlédne na časový odstup od přisátí klíštěte (více než 36 hodin) a rozměr skvrny (více než 5 cm u dospělého). Léči se podáváním antibiotik po dobu 14 dní.

Borelióza v těhotenství se léčí stejným způsobem, a to podáváním antibiotik s výjimkou těch léčiv, které jsou v těhotenství kontraindikované. I když bakterie rodu Borrelia mohou pronikat přes placentu, doposud nebyl zaznamenaný negativní vliv na vývoj miminka. I když může mít maminka příznaky boreliózy,tyto bakterie neprochází do mateřského mléka. Léčba a diagnostika boreliózy u dětí se neliší od postupů u dospělých pacientů.

Očkování proti borelióze Očkování proti borelióze

V tuto chvíli neexistuje vakcína, která by zabránila borelióze tak, jako je tomu při klíšťové encefalitidě. Týmy vědců ale na vývoji intenzivně pracují a v horizontu několika let se takového očkování dočkáme. Prozatím je jedinou prevencí použití repelentů, vhodného oděvu a obuvi při pobytu v přírodě. Po příchodě domů si nezapomeňte pečlivě zkontrolovat hlavně takové místa na těle, kde je kůže tenčí, jako jsou třísla, podpaží, místa v loktech a pod koleny. Pokud najdete přisáté klíště, odstraňte ho co nejdříve, ideálně do 24 hodin od přisátí. Ideálním pomocníkem jsou na tento účel pinzety nebo háčku a místo vydezinfikujte.

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Kůže
  27. 07. 2020

  Kdy jít k lékaři?

  Dobrý den,
  včera pozdě večer (cca 1:00) jsem našel klíště přisáté na noze. Bylo velmi male s malým zadečkem. Doma nemám zadnou pinzetu ani dezinfekci, tak jsem to chtěl nechat na ráno, že jsi hnedka zajdu K doktorce pro jistotu. V 6 ráno klíště na noze nebylo. Co mám v tomhle případě dělat? Mám se bát onemocnění? Mám s tím jít K doktorovi?

  Děkuji předem za odpověď

  Dobrý den,

  navrhoval by jsem počkat a v nasledujících dnech sledovat, zda se Vám na kůži na noze neobjeví zarudlý flek s centrálním výbledem viz. google obrázky "Erythema migrans". Ak áno, směr praktický lekár.

  Momenálně by na krvných testech dnes ješte nič neviděli. Protilátky se začínají tvořit 3 - 6 týdny od nákazy.

  Dále pokud byste na sobě pozoroval celkové příznaky podobné chrípce - zvýšená teplota, extrémní únava, ospalost, bolesti hlavy, kloubů - tak v takovém případě navštivte taky svého praktického lékaře, který zhodnotí stav a rozhodne o dalším postupe (buď to nasadí ATB nebo naplánuje vyšetření krve cca za 4 týdny od přisátí (aby byly již protilátky detekovatelné)). 

  Inkubační doba pro lýmesku boreliózu je 3 - 30 dni od přisáti

  Inkubační doba pro klíšťovú encefalitídu je 1-2 týdny od přisáti.

  S pozdravem

  PharmDr. Matej Kováč

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n.L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.