Jak pečovat o prsa a bradavky v těhotenství a při kojení

JAK PEČOVAT O PRSA A BRADAVKY V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Období kojení je pro maminku i novorozeně vzácný čas. V jeho průběhu vzniká mezi matkou a děťátkem jedinečné citové pouto. Mateřské mléko je zároveň zdrojem všeho, co nový človíček potřebuje. Co si ale budeme namlouvat, kojení je také námaha. Maminka ze sebe dává to nejlepší a prsa dostávají hodně zabrat. Jak správně o prsa pečovat, aby se nedostavila bolest bradavek při kojení ani další komplikace a v paměti vám na toto období zůstaly jen příjemné vzpomínky?

 • Těhotenství
 • Péče
 • Ženy

7 minut čtení


Prsa v těhotenství - jak se změní? Prsa v těhotenství - jak se změní?

V těhotenství se v těle ženy mění hladiny hormonů a s nimi se začíná proměňovat i její tělo. Žena se připravuje na nastávající mateřství a pro své dítě chystá to nejlepší. A tou nejlepší výživou pro její miminko bude mateřské mléko.

Kvůli vyšším hladinám estrogenů jsou prsa citlivější. Už 4. týden těhotenství je dobou, kdy začíná bolest prsou v těhotenství. Žena může cítit napětí nebo tlak. Kvůli zvýšené citlivosti jí je jakýkoli dotek v těchto partiích nepříjemný. Koncem 1. trimestru už tyto projevy ustupují.

S tím, jak se vše připravuje na kojení, se zvyšuje prokrvení prsou. Na ňadrech se kvůli tomu mohou zvýraznit žíly. Změnu bradavek v těhotenství provází zvýšená pigmentace prsních dvorců. Není obvyklé, že by se bolest prsou před porodem vracela. Může se však začít objevovat první mléko tzv. kolostrum.

Jak se připravit na kojení Jak se připravit na kojení

Připravujte se na laktaci v těhotenství a vyhněte se tak stresu, až miminko konečně přijde. Neklid od maminky dítě vycítí, tak se snažte být v tomto krásném období co nejvíc v pohodě.

Na tvorbu mléka při kojení nemá vliv tvar nebo velikost prsou. Rozhodně ale nepodceňujte péči o bradavky. Změna bradavek na začátku těhotenství se projevuje zvýšenou citlivostí. Kromě zmíněné výraznější pigmentace postupně dochází i ke zvětšení bradavek v těhotenství.

Ve 2. měsíci přichází vhodný čas na samovyšetření. Jemné štípání v okolí bradavky musí vyprovokovat její vztyčení. Minimálně jednou během těhotenství si nechte vyšetřit prsa od lékaře nebo laktační poradkyně. Bradavka by neměla být vpáčená (měla by vystupovat nad prsní dvorec) nebo příliš plochá. Takovou situaci je nutné řešit už koncem 2. měsíce těhotenství.

Vpáčené nebo ploché bradavky - jaké je řešení? Vpáčené nebo ploché bradavky - jaké je řešení?

Problém vpáčených bradavek způsobuje zkrácené vazivo, které bradavku obklopuje. Krátké vazy jsou obvykle vrozené, to ale rozhodně neznamená, že by situace neměla řešení. Stejně jako protahujete ruce nebo nohy, i vazy okolo bradavky můžete protahovat. Slouží k tomu formovače bradavek, které vám doporučí lékař nebo laktační poradkyně.

Formovač bradavky je vlastně kruhová komůrka, která pomocí podtlaku pomáhá, aby se bradavka napřímila. Díky vytvoření stálého mírného tlaku se vazivo protahuje, čímž podpoří správnou remodelaci prsních dvorců v těhotenství pro následném kojení. Podívejte se například na MEDELA Formovače bradavek 1pár.

Formovače bradavek budete ze začátku používat jen asi 30 minut denně. Postupně, jak si prsa budou zvykat, čas nošení prodlužte až na 8 hodin během dne. Vpáčené bradavky se někdy objeví až po porodu. I v těchto případech vám pomůžou formovače, které budete používat vždy 30 minut před kojením.

​ Strie nejsou jen problém těhotenského bříška ​ Strie nejsou jen problém těhotenského bříška

Kromě zvětšení ňader v těhotenství, které ženy postupně pozorují, mohou cítit i jiné bohužel nepříjemné symptomy. Nezřídka popisují pálení prsou v těhotenství. Přecitlivělá kůže se napíná a hrozí vznik pajizviček v podkoží - strií. Strie na prsou po porodu pak zůstávají jako nechtěná připomínka.

Pro správnou péči o ňadra by budoucí maminka měla zvolit mastný krém, který pokožku prsou zklidní. Velmi vhodnými mastmi na prsa jsou ty přímo určené proti striím. Suchá pokožka je totiž mnohem náchylnější k jejich vzniku a pečlivým promazáváním riziko jejich vytvoření snížíte. Při pálení bradavek v těhotenství lze používat pro zklidnění pokožky kalciovou mast zkuste třeba MedPharma Calcium Pantothenicum mast NATURAL 30g.

Čím se vybavit na období kojení Čím se vybavit na období kojení

Závěr těhotenství se kvapem blíží a vy hlavně nechcete na nic zapomenout? Představme si základní pomůcky pro kojení, které by každá budoucí maminka měla znát.

1. Kvalitní podprsenka

Vhodné pro vás budou kvalitní bezešvé a kojící podprsenky, které poskytují dostatečnou oporu a netlačí. S výběrem počkejte až do závěru těhotenství, aby se vám lépe odhadovala velikost.

2. Vložky do podprsenky

Prsní vložky můžete potřebovat už na konci těhotenství, kdy se začíná tvořit kolostrum. Používají se jednorázové nebo pratelné vložky z přírodních vláken například Lansinoh Vložky do podprsenky pratelné 4 ks.

3. Přípravky pro ošetření bradavek

Mast na prsa budete potřebovat na ošetření namáhané pokožky. Pro rychlejší regeneraci slouží hydrogelové polštářky jako jsou třeba MEDELA Polštářky hydrogelové hojicí ragády 4ks..

4. Pomůcky na odsávání a uchovávání mléka

Ke snadnému odstříkávání mléka slouží elektrické nebo mechanické odsávačky. Mateřské mléko můžete bezpečně uchovat v lahvičkách nebo praktických sáčcích. Pro maminky, kterým se tvoří nadbytek mléka, existují také sběrné misky k zachycení mléka do podprsenky.

5. Kojící polštáře

Pomůckou pro pohodlí maminky a podporou ve všech kojících polohách jsou kojící polštáře. Pokud si pořídíte velký polštář už v těhotenství, využijete ho i na oporu pro bříško v leže.

6. Kojící kloboučky

Kojící klobouček pomůže s kojením maminkám s vpáčenými bradavkami nebo těm, které by kvůli poranění bradavek při kojení kojit nemohly. Kojící kloboučky používejte jen v nezbytných případech. Sání miminka s jeho pomocí je totiž trochu jiné a přirozenou techniku může zhoršit.

Péče o prsa při kojení Péče o prsa při kojení

Během kojení je citlivá pokožka bradavky velmi namáhaná. Připravte se už dopředu na komplikace, které při kojení mohou nastat, a nenechte se zaskočit. 

pálení bradavek v těhotenství

Bolesti prsou je lepší předejít

Nejčastější příčinou bolesti prsou při kojení je špatná technika sání miminka. Se správnou technikou si maminka i dítě na kojení brzy zvyknou a není pro ně nepříjemné. Nemělo by se tak stát, že by si maminka stěžovala na okousané bradavky. Laktační poradkyně vám poradí, jak na kojení, aby nebylo bolestivé, a doporučí správnou polohu.

Ošetření bradavek

Díky správné technice předejdete poranění bradavek při kojení. Ale i při správné technice je pokožka namáhaná a vystavená mechanickému podráždění i působení slin v pusince miminka.

Aby pokožka nebyla vysušená, ošetřujte ji lanolinem, který pokožku udrží vláčnou například Medela Purelan lanolinová mast. Jde čistý přírodní tuk z ovčí vlny, který je pro miminko zcela bezpečný. Nebo do pokožky bradavky vmasírujte kapku mléka, které je přirozeně mastné. Předejdete tak vzniku trhlinky neboli ragády na bradavce.

Pozor naopak na mýdla a sprchové gely. Tyto kosmetické přípravky mohou pokožku vysoušet. V období kojení se doporučuje prsa omývat pouze vodou.

Co pomůže při poranění bradavek Co pomůže při poranění bradavek

Ani oteklé nebo krvácející bradavky nejsou důvodem pro přerušování kojení. Aby maminku kojení nebolelo, je potřeba co nejvíce podpořit jejich zahojení.

Popraskané bradavky lze ošetřovat lanolinem, regeneraci pak urychlí hydrogelové polštářky. Zkuste polštářek vychladit v ledničce a použít také jako studený obklad. Situaci rozhodně nepomohou odřené bradavky ze špatně zvolené podprsenky. Noste proto správnou velikost a jemné prsní vložky.

Častou komplikací je mykóza Častou komplikací je mykóza

Cítíte svědění nebo pálení? Objevily se na bradavkách bělavé flíčky nebo jsou zarudlé? Tyto projevy mohou poukazovat na kvasinkovou infekci - mykózu. Pokud cítíte tyto symptomy, dejte ještě větší důraz na hygienu. Častěji prsa omývejte a vyměňujte vložky do podprsenky. Vhodné je prsa větrat volně na vzduchu, aby si pokožka mohla odpočinout.

Pro léčbu mykózy je třeba s pomocí gázy vytírat pusinku miminka šetrným ale zároveň účinným protimikrobním prostředkem. Takovým je např. Phyteneo Neocide gel. Také lékař může předepsat přípravek proti infekci.

Současně ošetřujte prsní dvorce a bradavku, aby se mezi vámi a miminkem infekce nepřenášela tam a zase zpět. Dobrou zprávou je, že kvůli kvasinkové infekci není třeba omezovat ani přerušovat kojení.

Ucpaný mlékovod Ucpaný mlékovod

Nepříjemnou komplikací, která novou maminku může potkat, je ucpání mlékovodu. I za ní zpravidla stojí buď nesprávná technika nebo omezování kojení. V mlékovodu se vytvoří “zátka” ze zaschlého mateřského mléka. Kvůli nahromaděnému mléku je prso bolestivé, tvrdé a nateklé. Zatvrdlé prso bývá horké.

Nepřestávejte v této situaci kojit ani pokud se objeví zvýšená teplota. Před kojením prs nahřejte, aby se mléko snadněji uvolnilo. Miminko nakojte, při kojení ať bradička dítěte ukazuje na postižené místo. Nebo mléko odstříkejte. Následně mezi kojeními dávejte na prsa studené obklady.

Pokud víte, co udělat, když se mlékovod ucpe, poradíte si s touto situací doma. Předejdete také zánětu prsní žlázy neboli mastitidě, která z ucpaného mlékovodu může vzniknout. Pokud ale příznaky nepřejdou do 48 hodin nebo se přidá vysoká horečka, kontaktujte lékaře.

Potřeby pro kojeníMasti na bradavky

Související produkty

Související produkty


Související dotazy z poradny

Související dotazy z poradny

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  22. 04. 2021

  Jakou odsavačku mléka od Aventu vybrat?

  dobrý den, nevím kterou vybrat, buď AVENT odsávačku mat.ml.Natural s VIA systémem nebo MEDELA Harmony light - 2-fázová manuální odsávačka, můžete mi říct, která by byla lepší? u té Avent se mi líbí, že tam jsou kelímky na uskladnění, díky

     Dobrý den,
   Obě dvě odsávačky mléka jsou velmi kvalitní, výkonem a pohodlím srovnatelné. Medela má dvoufázový systém odsávání a nastavitelné otočné madlo a u Aventu je výhodou pohárek, ze kterého můžete miminko přímo nakrmit, nebo ho použít na uskladnění. Pokud si zvolíte Avent, jedná se o kvalitní výrobek, kompatibilní se všemi ostatními Avent výrobky ,navíc máte i kelímky do zásoby a odsávačka má unikátní ergonomický tvar s přihlédnutím k  maximálnímu pohodlí při odsávání mléka.

  S pozdravem
  Mgr. Nesrstová Kristýna
  vedoucí lékárník BENU Šternberk

  šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

  Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  09. 02. 2022

  Jaký je rozdíl mezi Medela polštářky hydrogelové a Avent prsní termovložka

  Dobrý den. Prosím vás, jaký je rozdíl mezi Medela polštářky hydrogelové a Avent prsní termovložka? Obojí se dají používat opakovaně? Dá se jimi nahradit prsní vložky jednorázové? Děkuji.

  Dobrý den,

  odpověď na Vaši otázku najdete v charakteristice výrobků.

  AVENT Prsní termovložka - pečuje o nalité prsy a kojení je díky ní snadnější pro maminku i pro dítě. Při teplém použití nahřejete vložku ponořením do horké vody na 10 minut a ta pak stimuluje tok mléka před kojením. Při studeném použití zklidňuje bolestivá místa či nalité prsy. Balení obsahuje dvě termovložky a dva návleky.

  MEDELA Polštářky hydrogelové hojicí ragády - ochraňují a léčí bolestivé a popraskané bradavky. Jsou ideální pro hojení ragád (udržují bradavky optimálně hydratované, aniž by byly vlhké). Při doteku chladí a přináší tak okamžitou úlevu bradavkám. Jejich účinnost se projeví již po prvním dni, jestliže jsou použity ihned po prvních příznacích. Balení obsahuje 4 ks polštářků, balených jednotlivě sterilně.

  Laicky napsáno - MEDELA hydrogel hojí kůži, AVENT termovložky jenom zklidňují nikoliv hojí.

  S pozdravem
  PharmDr Matej Kováč
  BENU Lékárna Roudnice nad Labem

  šipka PharmDr. Matej Kováč

  Na dotaz odpověděl PharmDr. Matej Kováč , Brandýs n. L., OC Tesco zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Dotaz na produkt
  • Těhotenství a kojení
  28. 07. 2020

  Jaká probiotika volit při kojení?

  Dobrý den.

  Před 2 týdny jsem měla po porodu kopřivku, kdy jsem musela omezit jídelníček, a proto bych chtěla začít brát probiotika na podporu trávení (zácpa, nadýmání). Plně kojím. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by byla vhodná při kojení.
  Děkuji.

  Dobrý den,

  probiotika budou v této chvíli pro Vás určitě dobrou volbou. Mohla byste téměř všechny probiotika, ale studie na užívání probiotik v těhotenství má jen pár přípravků. Jeden z nich je od firmy Swiss Naturevia, který má komplex 5 vybraných kmenů laktobacilů a bifidobakterií. V 1 kapsli je 15 miliard životaschopných organismů. Swiss NatureVia Laktobacily 5 mají navíc speciální technologii, která zvyšuje životaschopnost, odolnost a stabilitu kultur. Kromě toho zlepšený průchod plně aktivních bakterií až do střev zajistí i výběr kmenů, odolných proti žaludečním kyselinám, a speciální ochranná vrstva kapslí. Doporučená dávka je 1-2 kapsle denně, nejlépe s jídlem. Dalším přípravkem je Walmark Biopron 9 Premium, který obsahuje kombinaci 9 probiotických kmenů v maximální koncentraci 20 miliard v denní dávce. Užívá se jedna tobolka 1 až 2krát denně, také během jídla. Je dlouhodobě vyzkoušený pacienty. Organismus po porodu je oslabený a kopřivka mohla vzniknout z řady podnětů. Tyto přípravky obsahují z alergenů sóju a laktózu.

  S přáním pěkného dne
  PharmDr. Martina Hnilová,
  vedoucí lékárník, Zlín.

  Swiss NatureVia Laktobacily 5 40cps
  Walmark Biopron 9 premium 30tob

  šipka PharmDr. Martina Hnilová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Martina Hnilová , Zlín, Dlouhá zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  14. 10. 2020

  Bepanthen na bradavky

  Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně Bepanthenu a popraskaných bradavek - byl mi porazen v nemocnici, ale bohužel jsem nevěděla, že má tolik variant.
  Jelikož bych ráda objednala online, prosila bych o radu :)
  Děkuji mnohokrát za Váš čas a ochotu.

  Dobrý den, 

  ano, Bepanthen mast se často používá na ošetření bradavek po kojení. Používá se Bepanthen care (vhodné i na dětský zadeček), nebo klasický bepanthen krém. Používa se dle potřeby, 2-3x denně. 

  Bepanthen Baby mast 30g

  BEPANTHEN 50MG/G krém 30G

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Těhotenství a kojení
  • Vitamíny a minerály
  01. 11. 2020

  Vitaminy porod a kojení

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jaké vitaminy v době kojení by byly pro mě vhodné. Začaly mi vlivem hormonů padat vlasy a chtěla bych začít brát nějaké vitamíny. Jestli zvolit např. Multivitamin centrum pro ženy, který dodá všechny vitaminy nebo kombinaci vápník+hořčík+zinek. Děkuji.

  Dobrý den, 

  padání vlasů po porodu je u žen velmi časté, a může trvat až 6 měsíců po porodu, než se hladiny hormonů ustálí.  Můžete brát i Vámi spomínané Centrum pro ženy. Máte tam komplex všech minerálů a vitamínů, přizpůsobených potřebám ženského těla. K tomu doporučuju i pestrou a kvalitní stravu. 

  Druhou možností je užívat přípravky určeny přímo pro kojící ženy, kde je obsah špecifičtější a reaguje i na potřeby miminka a tvorbu mléka.  Doporučuju třeba Femibion 3, nebo GS Mamavit Prefolin. Všechny se užívají 1xdenně, u prípravků 30+30 nebo 28+28 jsou 2 typy tablet, se užívá z každého typu tablet 1ks denně. 

  GS Mamavit Prefolin+DHA+EPA tbl/cps.30+30 2016

  Femibion 3 Kojení tbl.28 + tob.28

  GS Mamavit tbl.30

   

  S pozdravem a přáním hezkého dne

  PharmDr. Zuzana Kuncová
  lékárnik, OC Albert, Brno
   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na dotaz odpověděla PharmDr. Zuzana Kuncová , Brno, OC Albert zobrazit odpověď skrýt odpověď

  • Dotaz pro lékárníka
  • Alergie
  • Děti
  • Ústní dutina
  11. 03. 2021

  Neocide sprej pro 7-mi tydenni mimco na moucnivku

  Dobry den,

  Prosim o radu, zda mohu pouzit Neocide sprej pro 7-mi tydenni mimco na moucnivku. Pouzivam ho na bradavky. Mam tam kvasinky. Doktorka doporucila Neocide gel pro mimco. Je mozne ho zamenit za sprej? Nastrikat na vatovou tycinku pro mimco a vytirat tim pusinku?Je tam nejake riziko alergicke reakce?Dcera ma uz tyden vyrazku po ockovani proti Rotarixu a ma alergii na akryl,kosmetiku,takze je citlivejsi.Predem dekuji za radu.

  Dobrý den.

  Sprej je složením velmi podobný jako gel, ale není ochucený. výrobce předpokládá i použití v dutině ústní. Takže ano lze použít přesně jak popisujete. Alergická reakce samozřejmě může být, ale octeninidine (úč. látka) je výborně snášen.

  PHYTENEO NEOCIDE SPRAY
  PHYTENEO NEOCIDE GEL

  S pozdravem.
  Mgr. Václav Navrátil
  vedoucí lékárník Prostějov

  šipka Mgr. Václav Navrátil

  Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Související články

Související články

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.