Novorozenecké akné a další dětské pupínky – co s nimi?

NOVOROZENECKÉ AKNÉ A DALŠÍ DĚTSKÉ PUPÍNKY – CO S NIMI?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Jako čerství rodiče se musíte naučit zachovávat klid a současně ze své ratolesti nespustit oči. A co je na děťátku nejvíce vidět? No samozřejmě – pokožka. A právě na kůži dítěte se často objevuje novorozenecké akné, nejrůznější zarudnutí a pupínky… Nechceme vás děsit, ale připravte se na nejrůznější situace, se kterými se při péči o nejmenší děti můžete setkat. V našem přehledu potíží kojenecké pokožky se dozvíte, kdy a jakým způsobem kožní problémy miminek začít řešit.

  • Články o zdraví
  • Těhotenství
  • Děti a maminky
  • Pleť a pokožka
  • Péče

7 minut čtení


Pokožka miminek – čím je specifická? Pokožka miminek – čím je specifická?

Dětská pokožka pro nás představuje vzor jemnosti. Kůže je ale zároveň zrcadlem toho, co se děje uvnitř těla. A protože po porodu miminko prochází opravdovou bouří změn, mnohdy mu na ní vyraší nejrůznější flíčky, dětské pupínky nebo krupička na obličeji.

Oproti kůži dospělých má kojenecká pokožka mnoho specifik. Je tenčí a průsvitnější. Kožní bariéra miminek není tak silná. Malé děti jsou proto náchylnější ke kožním infekcím, ztrátě vody pokožkou a kvůli malému množství podkožního tuku i ke ztrátám tepla. Kromě toho je kůže malých miminek křehčí a náchylnější ke vzniku puchýřků. Také kožního pigmentu melaninu, který nás chrání před slunečním zářením, mají malé děti jen velmi málo. Navíc potní žlázy ještě nemusí nějakou dobu po porodu dostatečně fungovat. Miminko proto chraňte před přímým sluncem i horkem. Na rozdíl od potních žlázek mazové žlázy miminek jsou v období brzy po porodu velmi aktivní. Což je vlastně kořen problémů s novorozeneckým akné. Zatím ale nepředbíhejme…

Na důležitosti zdraví dětské pokožky a péče o ni přidává i to, že kdybychom srovnali velikost jejího povrchu v poměru k tělu, u novorozených dětí je i více jak 4x (u předčasně narozených dokonce až 7x) větší než u dospělých. Nelze se proto divit tomu, jak obrovské množství přípravků na péči o dětskou pokožku existuje. V případě některých vyrážek u dětí ale někdy platí, jak se říká: “méně je více”. Ukažme si proto, jaké neduhy dětskou nejčastěji pokožku trápí a jak tyto situace řešit.

Novorozenecké akné Novorozenecké akné

Typickou miminkovskou vyrážkou je novorozenecké akné (acne neonatorum). Mezi hlavní důvody jeho vzniku patří výše zmíněná velká aktivita mazových žlázek. Na ty totiž mají vliv vlastní androgeny (mužské pohlavní hormony) dítěte i hormony maminky. V důsledku toho se mazové žlázy rozšiřují, ucpávají a mohou se zanítit.

Akné u miminek je velmi časté, trápí asi každé 5. dítě, častěji kluky než holčičky. Obvykle se objeví během 2. týdne po narození. Zarudlé pupínky na tvářičkách, obličeji a někdy i ve vláscích maminku můžou pěkně polekat. V tomto případě naštěstí není třeba se děsit. Akné miminko vlastně ani neobtěžuje a zpravidla samo bez léčby vymizí do 2 nebo 3 měsíců.

Péče o novorozenecké akné

Novorozenecké akné nebývá závažné a hojí se bez jizviček. Zároveň nevěstí nic o tom, že bude dítě později trápit pubertální akné nebo sklon k akné v dospělosti.

Pokožka zasažená novorozeneckým akné nevyžaduje žádnou speciální péči. Omývejte miminku obličejček převařenou vodou, odvarem z řepíku nebo micelární vodou pro citlivou pokožku.

Polekaná maminka se tváří v tvář novorozenecké vyrážce může uchýlit k různým mazáním. V případě akné u novorozenců ale krémy nebo masti projevy obvykle jen zhorší. V důsledku působení hormonů jsou totiž mazové žlázy v pokožce dítěte rozšířené a aplikace masti jen podpoří jejich ucpávání. Těžší průběh je v případě novorozeneckého akné opravdu jen velmi vzácný, takové případy pak posuzuje lékař.

Minipuberta

Bouření hormonů u miminek patří do běžných fází jejich vývoje. Období okolo 3. a 4. měsíce se dokonce označuje jako minipuberta. V tomto období jsou aktivní pohlavní hormony. Poté se však jejich aktivita “uspí” a začne se pomalu probouzet asi 4 roky před nástupem puberty.

Kojenecké akné Kojenecké akné

Novorozenecké akné není jediným “dětským” typem tohoto kožního onemocnění. Zatímco novorozenecké akné vyskáče obvykle 14 dní po porodu, u větších dětí okolo 0,5 – 2 let hovoříme o kojeneckém akné (acne infantum).

I v tomto případě jsou častějšími pacienty malí hoši. V porovnání s novorozeneckým, bývají projevy kojeneckého akné výraznější, u malého procenta těžších případů dokonce můžou zůstat po akné jizvy. S těžším akné je proto vhodné navštívit lékaře, který doporučí na léčbu vhodná antibiotika. Obvykle akné u kojenců ustoupí nejpozději do 2 let.

U dětí, které trpí kojeneckým akné, se dá s vyšší pravděpodobností očekávat i těžší průběh akné v pubertě.

milie

Další pupínky a vyrážky u malých dětí Další pupínky a vyrážky u malých dětí

I když je miminko celé po vás, je stále strašně rozdílné. Spousta procesů u dětí běží jinak, než u dospělého člověka. A také na dětské pokožce se v některých případech setkáte s úkazy, na které ve světě dospělých nenarazíte. Naštěstí u větší části z nich není třeba propadat panice:

Mongolské skvrny

Má tvar jako modřina, má barvu jako modřina a miminko se s ní už narodí. Namodralý flek, který má miminko nejčastěji na zadečku nebo na spodních zádíčkách, je ve skutečnosti Mongolská skvrna. Nejde o žádné poranění. Mongolská skvrna vzniká nakupením pigmentových buněk na jednom místě. U původní evropské populace je jejich výskyt poměrně vzácný, častěji se s ním rodí novorozeňata černošských, asijských nebo indiánských etnik. Mongolská skvrna se obvykle sama ztratí do 2-3 let věku dítěte.

mongolske_skvrny

Čapí polibek

Anebo andělský polibek či lososí skvrna. Všechny tyto přezdívku si vysloužil naevus simplex. Jde o červený flek na kůži miminka. Protože se obvykle vyskytuje na zátylku, uchytily se okolo něj legendy, že v tomto místě držel miminko čáp, který ho přinesl. Pokud je červený flek na čelíčku nebo způsobí zarudlá oční víčka, říká se mu andělský polibek. Lososí skvrna zase vypovídá o barvě vyrážky, kterou ve skutečnosti tvoří rozšířené cévy. Naevus simplex se obvykle spontánně ztratí do 1,5 roku věku dítěte.

Milia

Drobné bílé nebo nažloutlé perličky okolo nosu a očí miminka jsou milia. Bílé tečky v kůži vytváří keratin. Mílie u dětí není třeba nijak ošetřovat. Tato "dětská krupička" samovolně vymizí za 2-4 týdny. Podobná jako milia jsou tzv. Epsteinovy perly, kdy nejde o nic jiného, než milia v pusince miminka.

Přechodná novorozenecká vyrážka

Když maminka najde po 2-4 dnech po porodu na pokožce miminka červené flíčky, může jít o novorozeneckou vyrážků. Maminka tou dobou ještě obvykle bývá se svým miminkem v porodnici. Proto ji lékaři a porodní asistentky mohou uklidnit. Novorozenecká vyrážka (Erythema toxicum neonatorum) vzniká bez známé příčiny a sama do 7 dnů zpravidla zmizí. Miminko i s vyrážkou dobře prospívá. Podle některých statistik ale u lidí, kteří jako miminka měli právě tuto vyrážku, častěji později propukla alergie nebo ekzém.

Akrocyanóza

Co novopečenou maminku dokáže pořádně vyděsit, je akrocyanóza neboli promodrávání ručiček a nožiček. Podobně jako u potniček, kdy ještě potní žlázky nedokáží dobře reagovat na podněty z nervového systému: “otevřít” nebo “zavřít”, i cévy u nejmenších dětí se ještě v prvních týdnech né vždy adekvátně rozšiřují a zužují. Namodralé ručičky nebo nožičky ale nevěstí nic závažného. Stačí je miminku maličko zahřát a zabarvení zmizí. Ale pozor! Modré rty nebo trup (cyanóza) u malého dítěte mohou poukazovat i na velmi závažné onemocnění a nesmí se podcenit!

Potničky

Potničky (miliaria), jak už je z názvu patrné, vzniknou z pocení kůže. Termoregulace u nejmenších dětí ještě není dostatečně “pružná”. Proto když se miminko začne moc potit, potní žlázy se správně neotevírají. Tak vznikají pupínky – potničky. Důležité je miminko neoblékat víc než je třeba a udržovat v místnosti adekvátní teplotu. Pokud i přes to potničky vyskáčou, budou se vám hodit tipy z našeho článku: Dětské potničky a jak se jich zbavit.

potnicky

Sací puchýřek

Kojení je pro maminku i miminko časem, kdy se mezi nimi vytváří silné emocionální pouto. Proces kojení může na kůži miminka zanechat stopu a to v podobě sacího puchýře. Puchýř se běžně objevuje na horním rtu miminka v důsledku kojení ale i usilovného dudlání dudlíku nebo cucání palce. Za vznikem sukčního puchýřku je někdy ale i příliš krátká uzdička u horního rtu miminka. Miminko kvůli tomu musí usilovněji sát a maminku i při správném přisátí může kojení bolet. Situace se proto řeší jednoduchým nástřihem.

Plenková dermatitida

Vůbec nejčastější kožní problém miminek je plenková dermatitida neboli opruzení. Vlhké a teplé prostředí pod plenkou, dráždivý vliv moči a stolice i mechanické odírání při nevhodně zvolené velikosti plenky. Všechno jsou faktory, které rozvoji dětských opruzenin přispívají. Tomu, jak opruzeniny zvládnout se věnujeme zvlášť ve článku: Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka.

plenkova_dermatitida

Periorální dermatitida

Vyrážka malých dětí ale i žen ve středním věku je periorální dermatitida. Kůže v okolí úst je velice suchá a podrážděná, nepříjemně svědí a objevují se pupínky. Faktorů, kvůli kterým podráždění v okolí úst vzniká, je pravděpodobně více. Často ale periorální dermatitida souvisí s nevhodnou kosmetikou a mezi první kroky terapie patří úplně vynechání veškerých přípravků. Podráždění pokožky může tlumit zinek. Léčbu méně závažných projevů vede pediatr, vážnější případy řeší dermatolog.

Chronická kožní onemocnění Chronická kožní onemocnění

Některé dětské kožní potíže rychle zmizí. Naneštěstí jsou ale i taková onemocnění, která děti od nejútlejšího věku provází dlouhodobě. Například lupénka vznikající na autoimunitním podkladě, se může projevit v jakémkoli věku. Autoimunitní podklad má také atopie a tedy i sklon k rozvoji atopického ekzému. Chronickým onemocněním je také seborea. Léčba chronických kožních potíží vyžaduje trpělivost a spolupráci s lékařem.

Dětská kosmetika a hygienaKrémy a masti na opruzeniny

Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Bioderma ABCDerm Péri-oral 40ml

  • Dermokosmetika
  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

369 Kč

LA ROCHE-POSAY LIPIKAR Baume AP+ M 400ml

  • Dermokosmetika
  • Péče o tělo

Nedostupné

669 Kč

Cannaderm Robátko ochranný krém 50g

  • Péče o tělo
  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

239 Kč

BIODERMA ABCDerm H2O 1 l

  • Dermokosmetika
  • Vše pro dítě

Skladem na e‑shopu

649 Kč

Bepanthen Baby mast 100g - balení 2 ks

  • Kosmetika
  • Výhodné balení

Skladem na e‑shopu

558 Kč 518 Kč

WELEDA Měsíčkový ochranný balzám 30ml

  • Přírodní kosmetika
  • Péče o tělo
  • Akce
  • Sleva 25 %

Skladem na e‑shopu

199 Kč 149 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    • Děti
    31. 03. 2023

    LA ROCHE-POSAY CICAPLAST BAUME 100 ML na novorozenecké akné

    dobrý den, je tento výrobek vhodný na novorozenecké akné? děkuji

    Dobrý den,

    přípravek La Roche-Posay Cicaplast bych nedoporučila. Standardní léčbou akné je otírání obličeje převařenou vodou každý den do sucha. Obličej se dále ošetřuje odvarem z řepíku nebo silně  vylouhovaným černým čajem. Vždy musíte pokožku otřít do sucha.

    CERNY CAJ

    APOTHEKE ŘEPIK

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Děti
    • Kůže
    • Vlasy a Nehty
    29. 08. 2022

    seborea u kojence

    Dobry den, mohu pouzit pastu vitella ictamo na mazani hlavicky 4mesicniho kojence. Vyskytla se mu ve vlasech seborea.

    Pěkný den,

    pastu Vitella Ictamo můžete mazat na hlavičku 4 měsíčního kojence. Můžete doplnit i mycí pěnou Medicet ictafoam, která je určena na hygienu postižených oblastí. Je velmi šetrná a neštípe v očích.

    MEDIKET ICTAFOAM

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník OC Delta Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Kůže
    07. 10. 2021

    Kuže - Potníčky

    Dobrý den, chtěla bych poradit co na potničky mám jich hodně na zadku až na stehna ze zadu.

    Děkuji za odpověď

     Dobrý den,
     Na potničky pomůže pokožku nechat dýchat, nosit nejlépe volné bavlněné oblečení, ve kterém může být kůže na vzduchu a které dobře odvádí vlhkost. Kůži doporučuji omývat odvarem z dubové kůry , řepíku nebo odvarem z černého čaje, které pokožku vysuší a působí protizánětlivě , urychlí tak hojení potniček. Dále je možné potničky ošetřit zinkovým krémem, který také urychlí jejich hojení.
     Je důležité kůži udržovat ve vhodných tepelných podmínkách, přiměřeně se oblékat do přírodních materiálů a vyhnout se tak zpocení a zapaření pokožky.

    ŘEPÍK NAŤ
    DUBOVÁ KŮRA
    ZINKOVÝ KRÉM

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník BENU Šternberk

     

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.