Jak se vypořádat s opruzeninami u miminka
Snižte výskyt dětských opruzenin na minimum a dopřejte svému drobečkovi maximální pohodlí. Zjistíte, co jsou opruzeniny, jak je poznáte a jak jim předejít.
Potničky trápí nejčastěji děti, zejména miminka. Ty umí rodiče pořádně potrápit, zvláště když nevědí, co na ně zabírá. Buďte na ně připraveni!
Potničky trápí nejčastěji děti, zejména miminka. Říká se jim také vyrážka z tepla. Jde o vyrážku, která naštěstí není infekční ani nebezpečná, ale dokáže rodiče potrápit v případě, kdy nevědí o co jde a hledají, co na dětské potničky použít. Výjimečně se potničky objeví i u dospělých, v horkém a vlhkém počasí.
Miminka do jednoho roku nemají vyvinutou termoregulaci a potní žlázy tak, jako my dospělí. V prostředí, kde jim je příliš teplo a k tomu je vlhko, se mohou vytvořit potničky v podobě růžové vyrážky.
Objeví se při přehřátí těla nebo za teplého počasí v případě, kdy miminku obléknete více vrstev oblečení, nežli je potřeba. Stačí také nedostatečně vysušit pokožku po koupání, krátká jízda v autě bez klimatizace, horečka, nebo pobyt v přetopené místnosti a potničky jsou na světě.
Projevy: Pro potničky je typická vyrážka podobně jako pro mnoho dalších nemocí. Jak je rozeznat? Projevují se zarudlou skvrnou, která se v průběhu několika hodin přemění na puchýřky. Mohou i svědět a být naplněné vodou. Nedoprovází je však hnisání ani zánět. Puchýřky po 2 dnech prasknou, kůže se začne mírně loupat a následně se místo bez problémů zahojí.
Potničky se u dětí objeví na místech, kde se potí a pokožka nemůže volně dýchat: na krku, v podpaží, v tříslech a na trupu. Potničky u miminka jsou typické i na tvářičkách a pod plenkami. Od jiných nemocí je rozeznáte především rychlým průběhem: do 2 dnů je po nich. Při jejich výskytu dítě nemá horečku, není nervózní, ani spavé. Zbavíte se jich rychle, hned jako zvolíte oblečení přiměřené počasí a teplotě, zmizí.
I když potničky nepatří k závažným onemocnění, je dobré se jich rychle zbavit. Nejprve vytvořte příznivé teplotní podmínky. Vyvětrejte pokoj a oblékněte děti do volného bavlněného oblečení, které dovolí pokožce dýchat a zároveň odvádí vlhkost. Zajistěte zároveň dostatečný příjem tekutin.
Léčbu potniček zahajte co nejdříve, aby se z nevinné vyrážky nevytvořil ekzém. Dětské potničky na tváři nejlépe ošetříte obkladem, hojení podpořte správnou mastí. Na potničky na zadku pomůže odvar z bylinek. Používá se heřmánek, řepík a dubová kůra. Pokožku pak šetrně, ale pečlivě osušte.
K vysoušení potniček pomůže zasypání dětským pudrem nebo krém na potničky se obsahem zinku. Vyrážku lze také ošetřit hypermanganem na potničky, buďte ale opatrní. Do koupele stačí jen několik zrnek a voda se zbarví do růžová. Když hledáte, co na potničky, skvěle poslouží i Sudocrem na potničky a také Jarischův roztok. Bepanthen na potničky lze také použít, podobně jako u opruzenin a hojení pokožky.
V babských receptech najdete i černý čaj na obklady nebo kukuřičnou moučku na zasypání.
Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď
Pěkný den,
tvorba potniček u kojenců je bohužel velmi častá, pokožku otírejte převařenou vodou několikrát denně. Osvědčenou klasickou terapií je i Jarishův roztok nebo roztok heřmánku, kterým budete potničky potírat tamponkem několikrát denně ( Jarishův roztok zakoupíte v lékárně, která má laboratoř, heřmánek zakupte sypaný v lékárně). Z mastí bych doporučila krém s obsahem zinku Sudocrem, krém aplikujte maximálně 2x denně na osušenou pokožku.
S pozdravem
PharmDr. Barbora Kuthanová
vedoucí lékárník OC Delta Liberec
Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC zobrazit odpověď skrýt odpověď
Dobrý den.
Sudocrem multi-expert je pokračovatel Sudocremu, kde bude v budoucnu ukončena výroba. Nyní jsou doprodávány zásoby. Nový sudocrem je registrován jako zdravotnický prostředek a bylo mírně pozměněno složení. Učel použití je naprosto shodný a tedy není důvod vracet. Název mutli-expert má jen umocňovat skutečnost, že krém má širokou oblast použití.
S pozdravem.
Mgr. Václav Navrátil
vedoucí lékárník Prostějov
Na dotaz odpověděl Mgr. Václav Navrátil , Olomouc, Galerie Moritz zobrazit odpověď skrýt odpověď
Dobrý den,
výrobce ve své webové prezentaci uvádí, že olej je vhodný k použití u dětí až od 3 let. Sprchový olej AtopiControl je potom možné použít u dětí již od 3 měsíců. Vhodnou alternativou může být například Bioderma Atoderm Sprchový olej nebo Linola Ölbad. Oba dva přípravky lze použít i u kojenců. Odkazy na přípravky a případné další informace o atopickém ekzému naleznete v odkazech níže.
BIODERMA Atoderm Sprchový olej 1 l
LINOLA FETT ÖLBAD ADT BAL 1X400ML
ATOPICKÝ EKZÉM
Zdraví,
PharmDr. Matyáš Palan
vedoucí lékárník, BENU OC Globus Zličín
Na dotaz odpověděl PharmDr. Matyáš Palan , Praha 5 Zličín, OC Globus zobrazit odpověď skrýt odpověď
Volejte Po-Pá od 08:00 do 17:00
Novinky a akce budete vědět jako první
Přihlaste se k odběru novinek ZDE
Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Více informací
Pěkný den,
Bepanthen sensidaily je klinicky testovaný vhodný pro kojence těhotné ženy a kojící ženy. Používá se doplňkově na léčbu ekzému, nepoužívala bych samostatně, ale pouze jako doplňkovou terapii k léčbě např. lokálními kortikoidy. Krém obsahuje oleje a prebiotika k výživě pokožky a panthenol k hojení menších podráždění. Proto se používá spíše na doléčení, ne na akutní fáze jako první volba, ale pouze jako doplňkové promazávání a zklidnění.
Bepanthen sensiderm se používá hlavně v akutní fázi u léčby ekzémů, obsahuje vysokou koncentraci dexpanthenolu, který zklidňuje podrážděnou pokožku. Lze také používat u dětí a kojenců a to i dlouhodobě, je bez barviv, neobsahuje oleje.
S pozdravem
PharmDr. Barbora Kuthanová
vedoucí lékárník OC Delta Liberec