AKNÉ V DOSPĚLOSTI
Akné zpravidla doprovází období dospívání. Považuje se proto za problém teenagerů a mladých lidí. Po 20. roce života obvykle ustoupí. Přesto tento typ vyrážky může dělat problémy i věkové kategorii 25+. V dospělosti postihuje akné přibližně 5 % žen a 1 % mužů. Neléčené nebo nesprávně léčené akné může zanechat nevzhledné stopy na tváři v podobě jizev a skvrn. Způsobuje ale i psychická traumata, deprese, úzkost, izolaci od kolektivu a dokonce až sociální fobii. Začněte proto s léčbou akné dříve, než choroba přejde do pokročilého stádia.
10 minut čtení
Co je akné?
Akné (acne vulgaris) je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění. Projevuje se nadměrnou funkcí mazových žláz.Nejprve dojde k ucpáním vývodu mazové žlázy, ze kterého vzniká nezánětlivé a následně zánětlivé ložisko. Vyskytuje se hlavně na místech s větším počtem mazových žláz:
- na obličeji
- na hrudníku
- na ramenou
- na zádech
Etiopatogeneze je multifaktoriální. To znamená, že akné může vznikat kombinací různých příčin. Jaké patří mezi ty nejčastější?
- seborea vyvolaná zvýšenou hladinou androgenních hormonů u obou pohlaví
- hyperaktivita mazových žláz vedoucí ke vzniku komedonů (černých teček)
- zmnožení bakterií Cutibacterium acne a v důsledku toho vzniklý zánět
K příčinám akné vedou často hormonální změny, genetická predispozice, nezdravý životní styl, znečištěné ovzduší, nekvalitní strava, nedostatečný pitný režim, alkohol, kouření, stres, nervozita, nedostatek spánku, léky, škrábání nebo přílišné vytlačování pupínků.
V neposlední řadě za vznikem akné stojí nevhodná péče o pleť a nekvalitní kosmetické přípravky.
Akné podle aktivity onemocnění
- Komedonické akné – tvoří se otevřené a uzavřené komedony hlavně na obličeji a zádech. Označuje se také jako mírné akné.
- Lehké až středně závažné papulopustulózní akné – vytváří se nezanícené papuly (maximálně 20 tuhých červených pupenů nepřesahujících velikost 1 cm) a pustuly (bílé ostře ohraničené pupínky).
- Těžké papulopustulózní akné až středně závažné nodulocystické akné – výsev více než 20 papul, pustul a noduly (hluboko uložené červené zánětlivé infiltráty okolo vlasových folikulů).
- Závažné nodulocystické akné, konglobátní akné – provází ho hnisavé zanícené noduly, cysty nebo zánětlivé infiltráty. Hrozí vysoké riziko vzniku pigmentací a jizev.
Noduly v hlubších vrstvách kůže provázející těžší formy akné bývají také označovány jako podkožní akné. Jejich ošetření musí být komplexní a vyžaduje zásah dermatologa.
Akné na zádech
Povahu akné utváří také místo, kde akné vzniká. Například kůže na zádech se od pokožky obličeje značně liší. Kůže je zde silnější, akné proto bývá na zádech hlubší, tvoří se noduly a cysty. Na povrchu kůže mohou být vidět hrboly, hnisavé pupínky a léze, po kterých mohou zůstávat jizvy. Situaci rozhodně nepomáhá prostý fakt, že ošetřovat sám sobě akné na zádech není zrovna jednoduché.
Na akné na zádech pomáhá důsledná hygiena. Jestli sportujete a zapotíte se, umývejte se co nejdříve. Používejte šetrné mycí gely nejlépe s antibakteriální přísadou. Také dbejte na kvalitu ostatních kosmetických přípravků – opalovacích krémů nebo tělových mlék. Nezapomeňte ani na šetrný šampon, protože při mytí vlasů na kůži zad stéká. Důležitou roli má správné oblečení. Noste vzdušné šaty z materiálů, které dobře odvádějí pot.
Akné vs. hidradenitis suppurativa
Další onemocnění projevující se vznikem podkožních nodul je Hidradenitis suppurativa. Noduly zde ale vznikají v okolí vlasových folikulů u velkých potních žláz v podpaží nebo tříslech. Toto chronické onemocnění provází zánět a hnisání, zhoršuje ho kouření a obezita. Léčba patří do rukou lékaře.
Jaký je rozdíl mezi akné u dospívajících a akné v dospělosti?
I když má akné v dospělosti podobnou příčinu a příznaky jako akné u dospívajících, projevuje se na jiných místech. U teenagerů se akné vyskytuje především v horní části obličeje – na čele, tvářích a nose. U dospělých se bolestivé akné objevuje na bradě nebo pod nosem. Obvykle nejsou přítomné komedony, nemusí se vyskytovat ani seborea.
Pokud se vytváří pupínky vypadající jako akné ve vlasech, může ve skutečnosti jednat o zánět vlasových folikulů, proto v tomto případě raději navštivte lékaře.
Jaké jsou druhy akné v dospělosti?
- Acne postpubertalis (akné dospělých žen, hormonální akné) – vzniká v důsledku hormonálních změn v rámci premenstruačního syndromu (acne premenstrualis) nebo v těhotenství (těhotenské akné).
- Acne androgenica – způsobuje ho nadprodukce androgenních hormonů například v důsledku syndromu polycystických ovarií nebo v důsledku nádoru na nadledvinách nebo vaječnících. Kromě akné se projevuje seboreou, vypadáváním vlasů, nadměrným ochlupením a hrubnutím hlasu.
- Akné z vnějších příčin – vyvolá ho působení látek z vnějšího prostředí: nevhodné kosmetické přípravky s komedonním účinkem (detergenty) zapaření nebo mechanické tření například pod čelenkou (acne mechanica) UV–záření – typicky dochází ke zhoršení akné po pobytu u moře – Mallorca acne.
- Acne medicamentosa – akné může vyvolat užívání některých léků (kortikosteroidy, antiepileptika, sedativa, některé druhy perorální antikoncepce, antibiotika). Toto akné spontánně vymizí po jejich vysazení.
Léčba akné
Jaké jsou hlavní cíle léčby akné?
- zhojení vyrážky
- prevence vzniku jizev a hyperpigmentací
- zabránění tvorbě nových ložisek akné
V závislosti na klinických projevech akné se kombinuje systémová a lokální terapie. Lékař zvolí vhodný lék na akné. Pokud akné dospělých žen dostatečně nereaguje na lokální léčbu, krátkodobě se podávají perorální antibiotika nebo se zvolí dlouhodobá hormonální léčba ve formě hormonální antikoncepce s antiandrogenním účinkem. Nejagresivnější formy akné je nutné léčit podáním retinoidů. Podívejte se na náš přehled základních léků na akné:
- lokální protimikrobní léky s antiseboroickým nebo antihyperkeratózní účinkem (kyselina azelaová, benzoylperoxid) – patří sem i volně prodejné přípravky jako Akneroxid nebo Skinoren.
- lokální retinoidy (adapalen) – zlepšení stavu do 2–5 týdnů
- lokální antibiotika (clindamycin, erythromycin) – léčba trvá maximálně 12 týdnů
- systémová antibiotika (tetracykliny, makrolidy) – délka léčby 2–6 měsíců
- hormonální léčba pomocí antiandrogenů (dienogest, cyproteron acetát) – zlepšení stavu akné po 3 měsících
- léčby systémové retinoidy (isotretinoin) – obvykle postačí 1 léčebný cyklus trvající 16–24 týdnů
Kdy a jak vymáčknout beďar a kdy rozhodně nemačkat!
Každý ví, že by neměl vytlačovat černé tečky a mačkat pupínky. Tlakem na zanícený vřídek můžete poškodit okolní pokožku a rozšířit infekci do kůže v okolí pupínku. To celou situaci jen zhorší a navíc hrozí, že vám na kůži zůstane jizva. Co když už nemůžete všechny ty jebáky, beďary a uhry vystát?
V případě, že se jedná o “zralý pupínek” s bílým hrotem, který nebolí a není začervenalý, lze ho poměrně bezpečně vymáčknout mírným tlakem. U takovéhoto pupínku je už totiž kůže na povrchu velmi tenká. Pro bezpečné vymáčknutí pupínku můžete před samotnou operací na chvíli namočit pupínek v teplé vodě, aby kůžička více změkla. Nezapomeňte nakonec pupínek vydezinfikovat! U černých teček, červených pupínků, bolavých uhrů, které jsou dokola začervenalé, toto ale nezkoušejte! Pupínky ošetřete, pravidelně čistěte pleť a buďte trpěliví. Pravidelná péče o pokožku a léčba akné přinese svoje ovoce.
Homeopatika na akné
Léčbu těžkých forem akné provázená zánětem a hnisavým akné musí vést lékař. Při méně závažných formách akné lze užívat homeopatické přípravky.
Výběr správného homeopatika na podporu léčby akné závisí na druhu akné, jeho lokalizaci i průvodních projevech.
- Akné na zádech – užívá se SULFUR IODATUM 9CH v dávce 5 granulí 2x denně.
- Akné na čele (na rozhraní čela a vlasové pokožky) – užívá se NATRIUM MURIATICUM 15CH v dávce 5 granulí 1x denně.
- Akné s jizvami – užívá se KALIUM BROMATUM 9CH v dávce 5 granulí 2x denně.
- Zanícené hnisavé akné – užívá se HEPAR SULFURIS 5CH v dávce 5 granulí 2x denně.
Další možnosti léčby akné
Fototerapie (léčba světlem)
Fototerapie využívá účinky neionizujícího elektromagnetického záření na kůži pomocí IPL (pulzního polychromatického světla vysoké intenzity s vlnovou délkou 400–1 300 nm) nebo fotodynamické léčby (využití viditelného světla o vlnové délce 600–800 nm a fotosenzibilizace).
Přístroj Dermaroller
Dermaroller slouží především k léčbě jizev. Ošetření vede k syntéze kolagenu a elastinu, které umožňují vyhlazení vrásek a jizev.
Chemický peeling
Aplikace AHA kyselin (jinými názvy také ovocných kyselin, α–hydroxylovaných kyselin) způsobí rozrušení povrchových vrstev kůže a vede k aktivaci tvorby kolagenu a odstranění pigmentací.
Laserová léčba akné
U hlubokých jizev po akné může být nutné opakované ošetření.
Každodenní péče o pleť s akné
Správný výběr dermokosmetiky a každodenní důkladná péče o pleť vede ve většině případů k potlačené projevů onemocnění, zmírnění podráždění pleti, potlačení zánětu a seborey, působí proti kolonizaci pokožky patogenními bakteriemi, zlepšuje stav kožní bariéry, zabezpečuje ochranu před UV zářením, zlepšuje účinek cílené a lokální léčby a brání přechodu do těžších forem akné.
Základem péče o aknózní pleť je její dokonalé každodenní čištění a následná hydratace pleti.
Čištění pleti
Čištění pleti musí být účinné, hloubkové a zároveň dostatečně šetrné, aby nezpůsobilo další podráždění pleti. Jen čistá pleť je také zdravá pleť.
Postup správného čištění pleti se odvíjí především od jejího typu. Vhodně zvolený přípravek typu pleti vždy odpovídá.
- Suchá pleť – na čištění pleti a odličování se používají hydratační čistící mléka (BIODERMA Hydrabio mléko, AVENE Cleanance Hydra Zklidňující mycí krém). Na dočištění pleti jsou vhodné termální vody (LA ROCHE-POSAY Termální voda 300 ml, AVENE Termální voda, nebo dermokosmetické přípravky Uriage). Nepoužívejte micelární vody.
- Mastná pleť – na čištění pleti používejte antibakteriální a protizánětlivé gely (BIODERMA Sébium gel, LA ROCHE-POSAY Effaclar gel). Dále jsou vhodné emulze a mýdla. Zkusit můžete třeba zinkové čistící mýdlo od české kosmetiky Mira. Na odličování a dočištění pleti pak používejte micelární vodu (BIODERMA Sébium H2O micelární voda) nebo čistící mléko.
Novinkou na poli čištění a celkově v rámci péče o pleť jsou elektronické přístroje. Dotkněte se budoucnosti s kosmetickými výrobky TOUCHBeauty. Dostane se vám profesionální péče v domácím prostředí.
Následná péče o pleť
- Suchá pleť – další péče stojí na výběru 1 hydratačního přípravku pro aknózní pleť (AVENE Cleanance Hydra zklidňující krém, Bioderma Sébium sensitive), který vrátí pleti ztracenou rovnováhu a hydrataci. Aplikuje se ráno a večer.
- Mastná pleť – následná péče se opírá o kombinaci 2 produktů.
- 1. působí proti zánětu a léčí akné. Aplikuje se ráno (LA ROCHE-POSAY Effaclar duo+, BIODERMA Sébium Global, EUCERIN Dermopure zmatňující emulze).
- 2. produkt hydratuje. Aplikuje se večer pro důkladnou hydrataci pleti a zabezpečení rovnováhy (AVENE Cleanance zmatňující emulze, BIODERMA Sébium hydra 40 ml, LA ROCHE-POSAY Effaclar mat Hydratační zmatňující krém 40 ml).
Doplňková péče
Doplňková péče zajistí pleti komplexní péči a urychlí léčbu akné.
- Na suchou pleť 2–3x týdně používejte hydratační masky se zklidňujícím a hydratačním účinkem (BIODERMA Hydrabio Maska, AVENE Zklidňující rozjasňující maska). Vysušené rty ošetřujte kvalitními balzámy na rty.
- Mastná pleť – 1x týdně použijte chemický peeling na bázi ovocných kyselin (BIODERMA Sébium night peel, EUCERIN Dermopure čistící peeling). 1–2x týdně používejte hloubkově čistící masky – jílové, bahenní, okurkové (AVENE Cleanance Mask peeling). Minimálně 1x týdně aplikujte hydratační masky.
Pokud používáte make-up nebo krycí krém, vyberte si kvalitní s přívlastkem nekomedogenní, který zabrání vzniku komedonů.
Na každodenní ošetřování aknózní pleti se sklonem k vyrážkám doporučujeme produkty s krycím efektem jako AC-color. AC-color plnohodnotně nahrazuje oblíbený Aknecolor, který býval důležitou součástí kosmetické výbavy nejedné z nás. AC-color obsahuje clotrimazol, který působí proti množení kvasinek. Mírně chladí, středně silně vysušuje a nepřemašťuje pokožku. AC-color seženete ve vzájemně mísitelných odstínech: AC-color krémpasta a AC-color krémpasta light. Produkty jsou vzájemně kompatibilní. Smícháním v určitém poměru získáte odstín, který bude vyhovovat právě té vaší. Přípravky navíc mají přirozeně jemnou vůni po růžích, nejde přídavek parfému. Nanáší se v tenké vrstvě na postižená místa na čistou umytou pleť 1x nebo 2x denně.
Jako účinný prostředek na zesvětlení už vzniklých pigmentových skvrn používejte kvalitní opalovací přípravky s vysokým SPF faktorem. Vyberte si produkt s SPF 30-50.
Doplňky stravy na akné
Dopřejte své pleti výživu zevnitř. Dodržování dostatečného pitného režimu a vhodné přípravky s příznivým vlivem na pleť. Z doplňků stravy proti akné vyzkoušejte patentovaný přípravek obsahující bakteriální lyzáty Acnevac NEO 30 kapslí nebo přípravky s obsahem kolagenu, kyseliny hyaluronové, vitamínů proti akné jako vitamínů B a A, biotinu nebo minerálu zinku. Zinek přispívá k udržení zdravé pokožky a také zdravých vlasů, nehtů a kostí.
Své snažení podpoříte také čaji z bylin s čistícími a detoxikačními účinky. Tyto čaje přispívají ke zlepšení stavu pleti. Některé působí také protizánětlivě a pomáhají zbavit se akné. Řadí se mezi ně čaje s kopřivou, heřmánkem, řepíkem, mátou nebo zelený čaj.
Zelený čaj obsahuje antioxidanty chránící pleť před oxidačním poškozením volnými radikály.
Vyzkoušejte sílu bylin i v podobě lahodného čaje LEROS Zdravá pleť nebo ve formě obkladů z řepíku, heřmánku nebo šalvěje. Vaše pleť se pročistí, rozzáří a omládne.
Autor: PharmDr. Lenka Balážová
Sdílejte tento článek
Nabídka BENU lékárny
BIODERMA Sébium Lotion hydratační booster pro mastnou pleť 200 ml
- Dermokosmetika
- Péče o tělo
Skladem na e‑shopu
439 Kč
MOVit Kolagen Beauty+Biotin tbl.90
- Krása
- Doplněk stravy
Skladem na e‑shopu
449 Kč
Garnier čistící hydratační textilní maska z mořských řas s obsahem aktivního uhlí 32g
- Kosmetika
- Péče o tělo
Nedostupné
79 Kč
LA ROCHE-POSAY EFFACLAR A.I.CÍLENÁ PÉČE 15 ml
- Dermokosmetika
- Péče o tělo
Skladem na e‑shopu
439 Kč
VICHY CAPITAL SOLEIL UV-CLEAR denní péče SPF50+ 40ml
- Péče o pleť
- Dermokosmetika
Skladem na e‑shopu
699 Kč
AC-color light Neo 30g
- Kosmetika
- Péče o pleť
Skladem na e‑shopu
339 Kč
Dotazy z BENU poradny
-
18. 11. 2019
Vitaminy proti vzniku akné
Dobrý den, zajímalo by mě, zda existují vitamíny proti vzniku akné nebo i mastičky pro mou dceru 12 let. Trápí se tím, hledáme pomoc. Moc děkuji.
-
12. 10. 2020
Co použít při akné?
Vážený doktore,
chci se Vás zeptat zda je účinny Oxid zinečnatý proti akné na obličeji, nebo je lepší si koupit něco jiného, popřípadě co ?
Děkuji za odpověď
-
11. 12. 2020
Akné v dospělosti.
Dobrý den, i když je mi přes 60 let tvoří se mi poslední dobou na tváři červené pupínky - hrbolky nezanícené - podobné akné. Mám pleť s velkými póry a byla vždy mastnější. Jaký krém mám na tvář vyzkoušet? Mohu Bioderma sebium?
-
14. 03. 2021
Jak účinně zakrýt akné?
Dobrý den, chci se zeptat jestli tato mast Dr Konrad Ichtamol pasta funguje jako make-up (tedy zamaskuje akné)? Prosím o případné doporučení nějakého vhodného produktu. Děkuji.
-
05. 06. 2021
Jak pečovat o pleť se sklonem k akné?
Dobrý den, chci se zeptat, zda je vhodná La Roche-Posay PHYSIO Micelární voda 750ml na aknózní pleť? A zda je v nabídce něco podobného jako je La Roche-Posay čistící gel, třeba micelární voda, která mě taky dobře vyčistí a zesvětlí pokožku jako to dělá tento gel. Děkuji za odpověď.
-
07. 09. 2021
Jak na jizvičky po akné a problematickou pleť?
Dobrý den,
stále mě trápí mastná a aknózní pleť (je mi 38 let). Na jizvičky a pigmentaci po akné používám Bi-Oil, chci vyzkoušet ricinový nebo arganový olej (Purity Vision), ale nevím, který vybrat na můj typ pleti. Děkuji.
Dobrý den,
akné je celkem komplexní záležitost, jelikož příčin může být několik a v podstatě i různé formy. Velká část je způsobena bakteriálním působením. Ve zhoršených případech nezbývá, než po dohodě s dermatologem nasadit lokální/ celkovou léčbu antibiotiky. U slabších forem je základem úspěchu čistit pleť od mazu. Čas od času lze použít k tomuto Jarischův roztok, který má i antiseptické účinky, nicméně není vhodný na pravidelné užívání vzhledem k jeho vysoušecímu charakteru. Na pravidelné čištění je vhodná např. čistící pěna Cerave, která odstraňuje přebytky kožního mazu aniž by drasticky vysoušela pokožku. I tak je vhodné po vyčištění na pokožku aplikovat zklidňující krém, dobré zkušenosti mám s řadou od firmy Bioderma. Z perorálních vitamínů se nabízí vitamín E, případně skupiny B, které napomáhají správné funkci pokožky a sliznic.
CERAVE Čisticí pěnící gel 236 ml
BIODERMA Sébium Global 30 ml
Vitamin E 400 I.U. cps.60 Generica
B-komplex forte Sanofi por.tbl.flm.100 GLASS
S pozdravem,
Mgr. Radek Machan
lékárník BENU Děčín