Jak správně odlíčit a vyčistit svou pleť?

JAK SPRÁVNĚ ODLÍČIT A VYČISTIT SVOU PLEŤ?

Petra Večeřová

Petra Večeřová

Jak pečovat o pokožku, aby byla zdravá a krásná? Mnoho lidí (a zcela jistě nejen ženy) si tuto otázku často klade. Odpovědi jim nabízí velké množství výrobců kosmetiky. Avšak ani velmi kvalitní kosmetický přípravek nedokáže vyvážit zásadní chyby v péči o pleť. Základních chyb se přitom lze dopustit už v 1. kroku každodenní rutiny – v čištění pleti. Jak provést šetrné odlíčení pleti a proč dbát na zásady jejího čištění? Jak často si pak dopřát hloubkové čištění pleti a čím se řídit při výběru konkrétních přípravků?

  • Články o zdraví
  • Články o pleti a pokožce
  • Články o osobní péči
  • Články pro ženy

12 minut čtení


Zanedbávat čištění pleti se nevyplácí Zanedbávat čištění pleti se nevyplácí

Čištění pleti není jen 1. krokem péče o pokožku. Je to také základní krok, na kterém úspěch celé péče stojí nebo padá. Nejenže nevyčištěná pleť dostatečně nedýchá, ale nedokáže ani dost dobře přijímat výživu, kterou jí přináší další kroky péče. Hromadící se nečistoty z vnějšího prostředí (prachové a pylové částice, chemické látky), ale také nadbytečný maz, odlupující se odumřelé buňky nebo pot přispívají k ucpávání pórů. Odtud je už jen krůček ke vzniku podráždění, černých teček, zánětu a pupínků. Přitom osvojit si zásady správného čištění pleti není složité. Přečtěte si o nich dále a vyberte si vhodné přípravky, které budou vašemu typu pleti slušet.

Jak postupovat při šetrném čištění pleti? Jak postupovat při šetrném čištění pleti?

Správné vyčištění pleti musí být důsledné, avšak stále šetrné a šité na míru typu vaší pleti. Pokožka obličeje vyžaduje pozornost 2x denně – ráno a večer. Z času na čas jí navíc dopřejte ještě hloubkové čištění nebo peeling, a pak také hloubkovou hydrataci.

Ranní čištění pleti

Nestačí, že vaše pokožka byla večer vyčištěná. Skutečně byla, ale nyní už na ní spočívá nános nečistot. Ráno jde především o nadbytečný kožní maz. Pokožka během spánku totiž nelenila a intenzivně pracovala na svojí regeneraci.

1. krok ranní péče: Čištění

Kosmetickým tamponem naneste čistící produkt (třeba micelární vodu nebo čisticí mléko) na pokožku a velmi jemně roztírejte. Pokud používáte produkt vyžadující oplachování, smyjte ho vlažnou (v žádném případě ne horkou) vodou.

2. krok ranní péče: Tonizace

Použijte tonikum pro dočištění pleti. Díky 2. kroku se odstraní i zbytky nečistot (a případně i čisticího přípravku) a sjednotí se pH pleti.

Pokračujte dále ve své ranní rutině aplikací séra nebo přímo pleťového krému. Tápete, jaké sérum vybrat a jak ho vůbec správně aplikovat? Po přečtení článku: “Nejlepší sérum na pleť – jak ho vybrat a správně používat” všechny vaše nejasnosti zmizí.

Večerní čištění pleti

Používáte make-up nebo ne? Ať tak nebo tak, v obou případech vaše pokožka byla přes den namáhaná nejrůznějšími vnějšími vlivy a žádá si vaši pozornost.

1. krok večerní péče: Odlíčení

Jestli používáte make-up, začněte večerní čištění pleti důkladným odlíčením. Jak správně odlíčit make-up? Šetrně, ale důsledně. Potřebovat budete odličovač očí a odličovač na pleť nebo produkt, který je dostatečně šetrný a zároveň zvládne obojí. Pozor, některé produkty na čištění pleti neplní funkci odličovače a to ani v případě, že jsou schopné odstranit zbytky make-upu. Při použití takového produktu na odličování musíte vyvinout velkou sílu k odstranění make-upu očí, rtů i pokožky. Drnout pleť odličovacími tampony ale rozhodně není vhodné! Raději odličovačem jemně stírejte make-up. V oblasti očí nebo na místech s větší vrstvou make-upu namočený tampon nejprve chvíli podržte. Dáváte tím odličovacímu přípravku čas make-up rozpustit, setřít ho pak bude výrazně jednodušší. Tento postup raději vícekrát opakujte, než abyste na tampon přitlačili. Když už tampon zůstává čistý, máte hotovo.

Čím odlíčit voděodolný make-up?

Jak nejlépe odlíčit oči nebo rty, pokud jste použila voděodolnou kosmetiku? Odličovače na vodní bázi bývají v tomto případě nedostačující. Voděodolnou kosmetiku odstraníte odličovači na olejové bázi nebo dvoufázovou micelární vodou nebo dvoufázovým odličovačem. Ty obsahují jak vodnou fázi, tak i olejovou složku. Před použitím se fáze protřepáním spojí a umožní tak efektivní odlíčení pleti.

Další kroky večerní péče již následují ranní rutinu, tedy vyčištění pleti, následnou tonizaci a aplikaci vyživujících přípravků. Člověk někdy přijde pozdě večer domů a zcela logicky se mu vkrade na mysl otázka, zda je vážně nutné pleť čistit, i když se ten den nenalíčím. Odpověď je vždy ano. Po celém dni je pleť zanesená a vyčištění jí pomůže v noci účinně regenerovat.

Oil Cleansing Method (OCM) čili olejové čištění pleti

Čištění pleti na jedné straně a olej na druhé představují dva protipóly. Přesto je metoda olejového čištění pokožky neboli Oil Cleansing Method (OCM) spojuje dohromady. Jak to může fungovat? Olejové čištění vychází z toho, že podobné se rozpouští v podobném. V případě pleti nadbytečný kožní maz dokáže rozpustit olej a je proto účinným čističem pórů.

Chcete olejové čištění vyzkoušet, ale nevíte, jak na to? Pleť čistěte olejem večer, pokožka se tím připraví na noční regeneraci. Použijte 1 lžíci oleje vyhovujícího typu vaší pleti. Tento olej nařeďte s jednou lžící olivového nebo ricinového oleje. Fungovat může i kvalitní slunečnicový olej.

Třeba pro mastnou pleť je vhodný olej arganový či olej z jojoby. Jojobový olej mohou využít i lidé s citlivou pletí stejně jako šípkový olej. Suché pleti dobře sedí olej avokádový olej. Po vyčištění smyjte olej teplou vodou a odličovacím tamponem. Než se poprvé pustíte do dvoufázového čištění pleti, ověřte si na malém kousku kůže, že pleť konkrétní olej dobře snáší. U mastné pleti může být potřeba zbytky oleje následně dočistit běžným přípravkem.

Hloubkové čištění pleti

Každodenní čištění pleti drží pokožku obličeje v kondici. Z času na čas je ale potřeba udělat trochu důkladnější úklid. Dopřejte si proto obličejový peeling nebo hloubkově čistící pleťovou masku. Kvůli opravdu důkladnému vyčištění pleti dnes už nemusíte hned běžet do salonu krásy. Díky elektrickému čisticímu kartáčku na obličej zvládnete hloubkové čištění pleti doma. A na cesty se vám bude perfektně hodit oboustranný silikonový kartáček na čištění pleti. Elektrické čisticí kartáče na pleť zvládnou běžné i hloubkové čištění a peeling. Prozkoumejte třeba sortiment TOUCHBeauty a nechte se hýčkat.

Kosmetické přístroje

Hloubková hydratace pleti

Následným krokem po důkladném vyčištění pleti je její důkladné vyživení a hydratace. Dopřejte své pleti 1x týdně výživnou nebo hydratační pleťovou masku. Využijte tu klasickou nebo vyzkoušejte třeba textilní masku na pleť z řady HydraBomb.

Vyčištění mastné pleti – nemožné? Vyčištění mastné pleti – nemožné?

Mastná pleť je na pohled lesklá, často s rozšířenými póry. Tvoří se v ní totiž nadbytek kožního mazu (seborea). Ten pak póry snadno ucpává a je živnou půdou pro mikroorganismy. Důsledkem těchto procesů je ztráta přirozeného pH pleti a tedy i ochrany, kterou poskytuje. Čištění mastné, problematické pleti je proto skutečná výzva! Správné ranní a večerní čištění zbaví mastnou pleť nečistot, potu a hlavně přebytečného mazu aniž by ji nadměrně vysušilo.

Tipy na čištění mastné pokožky

  • Čištění pleti nikdy nevynechávejte! Mastná pleť se sklonem k akné by se zanesla a vznikaly by černé tečky.
  • Nemyjte pleť horkou vodou – ano, hodně teplá voda zbaví pokožku mazu nejlépe. Takovéto pravidelné mytí ji ale zbavuje i ochranné vrstvy a pleť je proto dehydratovaná.
  • Nepoužívejte nešetrné přípravky obsahující alkohol nebo laurylsulfát sodný (SLS), které by pokožku přesušily. Pleť by na to reagovala tvorbou dalšího kožního mazu.
  • Vyhýbejte se přípravkům obsahujícím komedogenní sloučeniny – oleje a parafíny.
  • Pravidelně si dopřávejte hloubkové čištění. Mastná pleť může potřebovat peeling 1 – 3 x týdně! Na mastnou pleť se hodí především chemický peeling, použít jde ale i klasický scrub.
  • Po vyčištění pleť vždy hydratujte.

Využívejte kosmetické produkty vyrobené na míru mastné pleti, které pomáhají regulovat tvorbu kožního mazu a působí protizánětlivě (třeba s obsahem kyseliny salicylové).

Komedogenní či nekomedogenní – to je oč tu běží!

Mezi látky ucpávající póry patří mnoho olejů, rozhodně ale né všechny. Mnohé přírodní oleje mají na mastnou pleť naopak blahodárný vliv. Nekomedogenní jsou například šípkový a arganový olej nebo olej z hroznových jadérek. Obzvláště mastné pleti potom sedí jojobový olej, který velmi přirozeně proniká do pokožky a díky tomu pomáhá regulovat tvorbu séba. Nekomedogenní je rovněž skvalen, na který je bohatý olivový olej. Málo komedonní je také olej slunečnicový. Díky tomu se dají tyto dva oleje používat na ředění výše zmíněných vzácných olejů. Naopak kokosový nebo avokádový olej a bambucké máslo mastné pleti nemusí dělat dobře.

přípravky na odlíčení

Přípravky na čištění mastné a problematické pleti

Problémy s mastnou pletí a akné trápí spoustu lidí nejen v dospívání. Naštěstí existují produkty, které jim je pomohou zvládnout:

  • Řada LA ROCHE-POSAY EFFACLAR se na problémy mastné a problematické pleti specializuje. Na čištění nabízí gel, mikropeelingový gel i čisticí masku. Za zmínku stojí LA ROCHE-POSAY EFFACLAR adstringentní tonikum, které ve 2. kroku čištění pleti pomáhá stahovat póry a chránit je před ucpáváním.
  • Zbavit se voděodolného make-upu a vyčistit mastnou pleť také můžete s pomocí čisticích produktů luxusní značky KORFF.
  • O problematickou pleť se stará i řada Biotter NC ACNE. Čisticí pěna s kartáčkem se postará o důkladné vyčištění pleti, obsažená aloe a tea tree chrání před podrážděním. V následujícím kroce tonikum se stříbrnými ionty bojuje proti zánětu pokožky. Péči pak doplňuje ještě zmatňující krém s kyselinou salicylovou a skvalenem.
  • BIODERMA Sébium je komplexní řada produktů k šetrné péči o aknózní pleť. Pro čištění pleti nabízí celou paletu produktů – micelární vodu, čisticí gel, mycí kostku, peelingový gel a také noční chemický peeling Sébium Night peel.
  • Péči DERMEDIC Normacne v podobě antibakteriálního čisticího gelu a regulačního tonika doplňuje ještě intenzivní sérum na rozšířené póry.
  • Péče řady Avène Cleanance je založená na účincích termální vody Avène a patentované látky Comedoclastin z ostropestřce mariánského ve dvou variantách: HYDRA pro vysušenou pleť a WOMAN na míru pleti dospělých žen majících problémy s akné.
  • Utrhla se problematická pleť ze řetězu? Bojujte proti zánětu uvnitř ní pomocí koloidního stříbra, které přidáte do své čisticí rutiny.

Péče o mastnou a problematickou pleť

Čištění normální pleti – místo pro péči, ne pro spaní na vavřínech Čištění normální pleti – místo pro péči, ne pro spaní na vavřínech

Jestli jste majitelkou normální pleti, máte skoro vyhráno. Normální pleť se nepotýká ani s nadměrnou tvorbou kožního mazu ani se přílišnou suchostí. Přesto si vaše pokožka denně zaslouží pozornost.

Tipy na čištění normální pleti:

Ruce máte úplně volné. Vybírat si můžete ze všech typů přípravků na čištění pleti, na které si jen vzpomenete. Od micelárních vod, přes čisticí gely, čisticí krémy a emulze až po čisticí pěny. Přesto si ve složení výrobků kontrolujte, zda jsou bez alkoholu a potenciálně dráždivých látek jako jsou laurylsulfát sodný a parabeny. Po vyčištění pak pokožku vyživte hydratačním přípravkem, aby zůstala zdravá a krásná.

Přípravky na čištění normální pleti:

  • Bude vaší pleti slušet čistící řada Very rose od Nuxe? Pokud prahne po velmi šetrné péči založené na růžové vodě, tak ji tato řada prostě nemůže zklamat.
  • Také normální pleť si může dopřát luxusní kosmetiku například Čisticí mléko All in One pro odlíčení, čištění a tonizaci v jednom krok od značky KORFF.
  • Důkladné vyčištění a současnou hydrataci díky obsahu kyseliny hyaluronové zajistí vaší pleti Eucerin DermatoCLEAN.
  • Zářivě čisté pleti dosáhnete i s francouzskými pleťovými čističi L’OCCITANE ať už objevíte jejich svěží micelární vodu s extrakty z okurky a tymiánu nebo třeba jemné odličovací mléko s medem a fíky přímo z francouzského Provence.
  • U přírodní kosmetiky ještě zůstaneme. Čisticí péči nabízí totiž také WELEDA v podobě Čisticího pleťového mléka, Mandlového čisticího mléka a Čisticí pleťové vody.
  • Nádherně voní a zároveň projasňuje pokožku. K tonizace pleti můžete používat také růžovou vodu. Vyzkoušejte třeba Růžovou vodu Autentis
Jde to i ekologicky

Od roku 2009 je u nás zakázáno testování kosmetiky na zvířatech. Tímto významným krokem ale trend posouvání kosmetiky směrem upřednostňování produktů šetrnějších k přírodě i ke člověku neskončilo. Kromě rozmanitého portfolia přírodní kosmetiky jsou dnes k mání například i zajímavé ekologické varianty standardních odličovacích tamponů.

Znovupoužitelné odličovací tampony jsou vyrobeny z jemného materiálu. Díky tomu, že jsou tyto látkové odličovací tampony pratelné, nevzniká jejich používáním odpad jako u standardních, jednorázových, vatových tamponů. Další eko variantou na čištění pleti je konjaková houbička. Konjak (zmijovec indický) je asijská rostlina z jejíž vláken získaných z podzemních hlíz se vyrábí houbičky přirozeně obsahující minerály a antioxidanty. Po namočení houbička změkne a hodí se k hloubkovému čištění pleti i jemnému peelingu. Najděte si svou konjakovou houbičku třeba mezi produkty řady ekologických produktů Endles by Econea.

Čištění suché pleti – citlivost a komplexní péče Čištění suché pleti – citlivost a komplexní péče

Suchá pokožka jde ruku v ruce se sklonem k přecitlivělosti, pnutí a nepříjemnými pocity. Čištění suché pleti je proto vždy výzva. Technika čištění ani kosmetika nemá pokožku dráždit. Naopak by měla podpořit její hydrataci, obnovu přirozené lipidové vrstvy a bojovat proti zvýšené reaktivnosti pleti a jejímu předčasnému stárnutí.

Hydratace zvenku i zevnitř

Suchá pleť vyžaduje nejen šetrné čištění, ale i komplexní hydrataci. Kosmetické složky jako urea a glycerin na sebe dokáží navázat velké množství vody a pleti dodávat potřebnou hydrataci. Kožní bariéru pomůže obnovit mandlový olej, který velmi bohatý na kyselinu linolovou. Suché pleti víc než ostatním typům svědčí také avokádový olej nebo bambucké máslo. Silnou hydratační složkou je také lanolin, který navíc podporuje hojení kůže. Pozor ale na to, že někteří lidé na něj mohou být alergičtí. Hydrataci pleti zvenčí podpořte také hydratací pleti zevnitř dodržováním pravidelného a dostatečného pitného režimu.

Tipy na čištění suché pleti:

  • Velmi suché a citlivé pleti více než micelární vody vyhovují přípravky ve formě mléka.
  • Za suchost pokožky často může poškození ochranné lipidové bariéry pleti. Tuto vrstvu může poškodit i přílišné drhnutí pokožky v průběhu čištění, horká voda a samozřejmě již několikrát zmíněné látky laurylsulfát sodný a ethanol.
  • Vaši pokožku může zanechat suchou také pobyt na slunci. Obzvláště suchá pokožka proto potřebuje důslednou ochranu před UV zářením pomocí kvalitní opalovací kosmetiky a péči po opalování. Suchost pleti zhoršují také další vnější faktory jako vítr, studené počasí nebo kouření.
  • Suchá pokožka se regeneruje pomaleji než mastný typ pleti. Z toho důvodu nepoužívejte peeling více než 1x týdně. Pokud máte pleť přecitlivělou, můžete tento interval ještě prodloužit. Pro suchou a citlivou pleť je nejvhodnější variantou enzymatický peeling, na chemický peeling obličeje raději úplně zapomeňte. Některé typy pleti peeling dokonce vůbec nesnesou. Naštěstí mohou využít hloubkově čistící masky nebo jílové masky
Šnečí kosmetika vystrkuje růžky!

Šnečí extrakt, šnečí sliz, hlemýždí extrakt či anglicky snail extract… Že by do kosmetiky nikdo nic takového nedával? Opak je pravdou. Hlemýždí sliz má naprosto blahodárné účinky na pleť – podporuje její regeneraci, výrazně hydratuje, zvyšuje její pružnost. Jde tedy o velmi ceněnou ingredienci a šnečí krém (pomalu, ale jistě) přináší intenzivní péči pro dehydratovanou pleť, zralou pleť a boj proti vráskám. Nevěříte? Přesvědčte se sami s produkty VIVADERM Snail extract rozjasňující sérum a rozjasňující krém.

Přípravky na čištění suché a citlivé pleti

  • Suchost pleti má v hledáčku řada NC HYDRO značky Biotter. Přírodní extrakt z rýže zabraňuje vysušování pleti, kyselina hyaluronová jí dodává hydrataci. Bok po boku tyto složky najdete v pěně na čištění obličeje. Díky jemnému kartáčku na obličej tento produkt navíc šetrně odstraňuje odumřelé kožní buňky a zbytky make-upu.
  • Citlivou pokožku ohleduplně odlíčíte s využitím přípravků Tolérance a Tolérance CONTROL francouzské značky Avène.
  • BIODERMA jako první vyvinula čisticí micelární vodu. Dnes ale kromě micelární vody pro citlivou pokožku Sensibio nabízí i dvoufázový micelární odličovač očí Sensibio H2O eye. Trápí vás také začervenání? Vyberte si jejich micelární vodu Sensibio AR. Dehydrované pokožce pak budou nejlépe vyhovovat přípravky Hydrabio Mléko a Hydrabio H2O.
  • Od enzymatického peelingu, přes koncentrované sérum až po micelární vodu Hialuro pro suchou pleť, takové produkty nabízí řada Hydrain3. Prozkoumejte také jejich přípravky pro následnou péči o dehydratovanou pokožku.
  • Jak odstranit voděodolný make-up a nevysušit pokožku? Co třeba s Odličovacím olejem slaměnka a měsíček L’OCCITANE.
  • Přišel čas na detoxikaci pleti. Hloubkové čištění citlivé pokožky se sklonem k podráždění můžete jemně provést díky pleťové masce Francouzský bílý jíl Saloos.

Je hlavním problémem vaší pleti začervenání? Naučte se vyhýbat spouštěčům červenání a účinně pokožku zklidňovat. Jak na to? Odpovědi a spoustu rad a tipů najdete v našem článku:

Začervenání pleti? Zaměřte se na správnou péči!

Čištění smíšené pleti – tonizace je nedílná součást rutiny Čištění smíšené pleti – tonizace je nedílná součást rutiny

Smíšený typ pleti je jako chameleon. Někde se tváří jako pleť mastná, jinde zase jako pleť normální nebo až suchá. Že máte smíšenou pleť poznáte zpravidla podle T-zóny. Co to T-zóna je? U smíšené pleti T-zóna obličej rozděluje na místa s mastnou a suchou pokožkou. Mastná pokožka vytváří pomyslné písmeno T skládající se z čela, nosu a brady. Na tvářích je pokožka sušší. Smíšený typ pleti se velmi často objevuje během dospívání.

Tipy na čištění smíšené pleti:

  • Smíšená pleť více než ostatní druhy pleti potřebuje sjednocení pomocí tonizace. Máte smíšenou pleť? Pak nikdy nevynechávejte 2. krok čistící rutiny – tonizaci!
  • Přestože se pokožka v oblasti T-zóny mastí, zpravidla je v hloubce velmi dehydratovaná. Nadprodukcí kožního mazu se ve skutečnosti snaží chránit. K čištění pleti proto vybírejte šetrnou kosmetiku a po vyčištění aplikujte hydratační produkt.
  • Správnou a pravidelnou péčí dojde k sjednocení a zklidnění smíšené pleti.
Vyznáte se v micelárních vodách?

Micelární voda čistí pleť silou mnoha a mnoha neviditelných mikrokapiček šetrných tenzidů. Bezoplachová micelární voda pomáhá v případě, že máte doma tvrdou vodu, která pokožku dráždí. Špatně vybraná micelárka by ale pokožku mohla vysušovat. Prozkoumejte náš článek: “Micelární voda, kdy pomůže a kdy může ublížit” a ponořte se hlouběji do jejích tajemství.

Přípravky na čištění smíšené pleti:

  • Smíšená a citlivá pleť, anebo smíšená až mastná? Pro obě varianty Garnier připravil micelární vody a to Skin Naturals micelární voda 3v1 pro smíšenou a citlivou pleť a Pure čisticí micelární voda pro smíšenou až mastnou citlivou pleť.
  • Pro smíšenou pleť jsou navrženy rovněž produkty české kosmetiky RYOR. Dvoufázová odličovací emulze účinně odstraní i voděodolný make-up. Vyčištění pleti zajistí Pleťové čisticí mléko pro normální a smíšenou pleť. Jako 2. krok čištění použijte Bylinné tonikum pro normální a smíšenou pleť.
  • Problematické partie smíšené pleti ošetřete a Čisticím tonikem VICHY NORMADERM, které odstraňuje přebytečný maz, stahuje rozšířené póry a vyhovuje i citlivé pleti.
  • O důležitosti tonizace pleti už tu toho byla spousta. Za zmínku ještě ale stojí jedno tonikum GREEN.2 Skin Tonic s obsahem CBD z konopí od značky CANEFF specializující právě na využití konopných produktů. Kromě CBD obsahuje také hydratační kyselinu hyaluronovou a prebiotika pro obnovu přirozeného mikrobiomu pleti.

Nejčastější chyby při čištění pleti Nejčastější chyby při čištění pleti

Vybrali jste si už kosmetiku na čištění pleti, která bude sedět vašemu typu pokožky? Aby její použití a čisticí péče byla účinná, vyvarujte se některých obecných chyb, kterých se lze při čištění pleti snadno dopustit:

  • Make-up není dokonale odlíčený. Pokud na pleti zůstanou zbytky dekorativní kosmetiky hrozí, že dojde k ucpání pórů. Nebezpečné jsou z tohoto hlediska například složky jako silikony dimetikon nebo simetikon.
  • Mytí pleti horkou vodou poškozuje přirozenou lipidovou bariéru pleti, která ji chrání před ztrátou hydratace.
  • Rovněž drhnutí pleti silou pomocí vatového tamponku pokožku dráždí.
  • Vaše produkty na čištění pleti obsahují dráždivé složky nebo složky oslabující přirozený lipidový film například alkohol nebo laurylsulfát sodný.
  • Přeskakujete tonizaci. Druhý krok čištění pleti je důležitý pro sjednocení jejího pH a dočištění. Tonizace také připraví pleť na aplikaci pečujících přípravků.

Kosmetické přístroje Přípravky na čištění a odličování pleti

 


ZDROJE

  • The Complete List Of Comedogenic Oils. Bono spera [online]. 2020 [cit. 2023-08-14]. Dostupné z: https://bonospera.com/blogs/morf/the-complete-list-of-comedogenic-oils
  • Top six home treatments for oily skin. MedicalNewsToday [online]. 2023 [cit. 2023-08-14]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/321090#treatment
  • What to Know About Deep Oil Cleansing. RadiancebyWebMD [online]. 2023 [cit. 2023-08-14]. Dostupné z: https://www.webmd.com/beauty/deep-oil-cleansing-what-to-know
Nabídka BENU lékárny

Nabídka BENU lékárny

Avene Tolérance Velmi jemný odličovač pro citlivou až reaktivní pleť 200 ml

  • Péče o pleť
  • Dermokosmetika
  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

469 Kč

BIODERMA Sensibio H2O eye dvoufázový micelární odličovač pro citlivé oči a rty 125 ml

  • Péče o pleť
  • Dermokosmetika
  • Sleva 300Kč nad 890Kč

Skladem na e‑shopu

379 Kč

Autentis Růžová voda 100ml

  • Kosmetika
  • Péče o pleť

Skladem na e‑shopu

229 Kč

CERAVE Čisticí gel proti nedokonalostem 236ml

  • Péče o pleť
  • Dermokosmetika
  • Akce 2+1

Skladem na e‑shopu

339 Kč

TOUCHBeauty 0759A Čistící kartáč na pleť 3v1 růžový

  • Péče o pleť
  • Akce
  • Sleva 22 %

Skladem na e‑shopu

599 Kč 469 Kč


Dotazy z BENU poradny

Dotazy z BENU poradny

    • Dotaz pro lékárníka
    14. 05. 2020

    Co na čištění suché pleti ve věku 31 let

    Dobrý den,
    prosím poradili byste mi nějakou řadu pleťové kosmetiky, především asi krémy plus něco na čištění pleti. Je mi 31let a mám suchou pleť.
    Děkuji.
    Líbí se mi např. Vichy ideália, tak jestli je to vhodné...

      Dobrý den,


     Vichy Idealia pro suchou pleť denní krém je určen pro pleť se známkami stárnutí , stresu a únavy. Vyhlazuje pleť , sjednocuje její odstín a působí proti vráskám. Je vhodný i pro citlivou pleť. Na čištění pleti lze kombinovat s Vichy Purete Thermale odličovací micelární voda -vichy-purete-thermale-micelarni-voda-3v1


     Další velmi kvalitní kosmetika vhodná pro Vaši pokožku je Bioderma řada Sensibio , produktů je celá řada a dají se vzájemně kombinovat.

    S pozdravem
    Mgr. Nesrstová Kristýna
    vedoucí lékárník Benu Šternberk

    Další tipy k čištění pleti: Jak správně odlíčit a vyčistit svou pleť

    šipka Mgr. Kristýna Nesrstová

    Na dotaz odpověděla Mgr. Kristýna Nesrstová , Šternberk, Nádražní zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    • Kůže
    14. 05. 2020

    Jakou péči zvolit na ucpané póry na bradě a kolem úst

    Dobrý den, ráda bych se zeptala jakou péči zvolit. Je mi 26 let, trápí mě ucpané pory (krupička)  na bradě a kolem úst. Nyní používám čistící gel effaclar a krém effaclar K ( tuto kombinaci používám přes půl roku a zatím se žádné zlepšení nedostavilo). Na značce mi nezáleží, předem děkuji.

    Dobrý den,

    akné u dospělých osob je na léčbu složitější a výsledky jsou vidět až po několika měsících. V první řadě bych doporučila úpravu jídelníčku - je potřeba zredukovat příjem cukrů alespoň o jednu třetinu. Sacharidy v potravě podporují tvorbu mastné pokožky, komedonů a zánětlivých ložisek. Pokud byste chodila na solárium je vhodné návštěvy také omezit, solárium také podporuje maštění pokožky.

    Péče o pleť by měla být důkladná a minimálně 2x denně, na čištění používejte 2x denně hloubkově čistící pěnové gely - Effaclar, A-derma phys AC, bioderma sebium gel moussant. Po hlubokém čištění je pleť zapotřebí ještě důkladně dočistit od make upu a nečistot - např. micelární vodou - Bioderma sebium H2O nebo Avene Cleanance micelární voda. Na den používejte krém, který je lehký a stahuje póry Bioderma sebium pore refiner a na noc emulzi určenou na aknozní pokožku u dospělých- Avene Cleanace triacneal.

    Lokální léčbu je vhodné doplnit i polykacími tabletami, které vyčistí pokožku - terapie na tři měsíce na zmírnění projevů akné Acnevac.

    https://www.benu.cz/acnevac-cps-30

    https://www.benu.cz/avene-triacneal-expert-30ml-pece-emulze

    https://www.benu.cz/a-derma-phys-ac-cistici-penivy-gel-200ml

    https://www.benu.cz/bioderma-sebium-moussant-200ml

    https://www.benu.cz/bioderma-sebium-h2o-250ml

    https://www.benu.cz/avene-cleanance-gel-200ml-cistici-gel-bez-mydla

    https://www.benu.cz/bioderma-sebium-pore-refiner-30ml

     

     

    S pozdravem
    PharmDr. Barbora Kuthanová
    vedoucí lékárník Avicena Liberec

    šipka PharmDr. Barbora Kuthanová

    Na dotaz odpověděla PharmDr. Barbora Kuthanová , Liberec, OC LBC, Fügnerova zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    15. 04. 2021

    Jak čistit aknózní pleť?

    Dobrý den, mám velký problém s akné, mám teď až zarudlou pleť. Myslíte, že by mohl pomoct přípravek Sebamed Clear Face antibakteriální čisticí pěna? Děkuji.

    Dobrý den,

    osobní zkušenost s daným přípravkem nemám. Nicméně značka Sebamed je jednou z kosmetik specializujících se na kožní problémy a proto doporučuji její používání.

    Čištění je základem při ošetření pokožky, ale rozhodně je potřeba ho zkombinovat s cílenou závěrečnou péčí. Ideální volbou by pak byl Sebamed Clear Face Pečující gel a to pro své složení. Obsahuje alantoin, panthenol, kyselinu hyaluronovou a výtažek z aloe vera, které pleť budou hydratovat, zklidňovat a podporovat její obnovu. 

    Přes den by jste ještě měla aplikovat přípravek s UV ochranou proti slunci, protože to může stav kůže zhoršovat. 

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    Více v: Jak správně odlíčit a vyčistit svou pleť

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    23. 11. 2021

    Lze používat koloidní stříbro na čištění pleti u mladistvého?

    Dobrý den, je prosím vhodné koloidní stříbro na čištění pleti 15letého kluka v pubertě? Děkuji.

    Dobrý den,

    koloidní stříbro lze použít jako čištění pleti v pubertě.  Jen dávejte pozor na ústa a okolí očí. Dále aby se ošetřená místa nevystavovaly přímému slunci.  

    Aplikujte dvakrát denně namočeným vatovým tamponkem nebo sprejovým aplikátorem. Nechte zaschnout, aby se na tváři vytvořil ochranný film. 

    Avšak za vhodnější přípravek k čištění pleti bych doporučila BIODERMA Sébium Gel moussant, který díky jemnému složení bez obsahu mýdla respektuje kožní rovnováhu a šetrně čistí pokožku, nedráždí oči. Zároveň reguluje tvorbu kožního mazu, ale nevysušuje pleť. 

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

    • Dotaz pro lékárníka
    • Dermokosmetika
    27. 11. 2021

    Co používat na odlíčení voděodolného make-upu?

    Dobrý den,
    nevíte, jestli VICHY PURETÉ THERMALE Odličovač 3v1 200 ml odstraňuje i voděodolný make-up? Děkuji.

    Dobrý den, 

    odličovač 3v1 od značky Vichy bohužel voděodolný make-up neodstraní. 

    Mohu doporučit La Roche-Posay Dvoufázovou micelární vodu 400 ml nebo Eucerin DermatoCLEAN Odličovač očí 125 ml či Avene Jemný odličovač očí 125ml. Veškeré zmíněné produkty velice šetrně čistí pleť a zároveň z ní odstraňují voděodolný make-up.

    S přátelským pozdravem

    Dominika Luňáková, DiS.
    Dermoporadce, BENU Praha 10, K Pérovně​

    šipka Dominika Luňáková

    Na dotaz odpověděl Dominika Luňáková zobrazit odpověď skrýt odpověď

Všechny dotazy


Další články o zdraví

Další články o zdraví

Všechny články


Hodnocení

Hodnocení

Buďte první, kdo vloží hodnocení k tomuto článku.